11 Ocak 2012 Çarşamba

B: INDOOR YETIŞTIRICILIĞINE GİRİŞ:


1.1- Etik, Metik, Vizyon, Misyon Mevzularımızı Çözelim:                            

Burda anlatılacak hiç bir şey sizi Cannabis kullanmaya özendirmez. Google da oturup, bu konuda kaynaklar aradığınıza göre, mevzu kafanızda şekillenmiş, muhtemelen arkadaşlarınızdan da bir yığın kulaktan dolma bilgiler ile donanmışsınızdır.Yani ilerde, "Allahın belası itin birinin yazdığı blog yüzünden bu haldeyim" zırvalaması ile anca kendine mastrbasyon yaparsın.
Cannabis zararlımıdır, değilmidir, bunla ilgili sayısız makale ve karşı makaleler bulabilirsin internette. Zaten, sorular cevaplar diye ayrı bir başlıkta bilinen hurafeler ile gerçekleri, forumlarda kafalarda dolanan soruların çoğu ve cevaplarını elimden geldiğinde paylaşacağım ilerde. Ama o zaman bile paylaşılan şey sadece bilgi olacak.
Size akıl verecek de değilim. Belki çok geç yaşta tanışmış olmam, belki eğlencenin her gününün, her gün sıkıntı çekmekten farksız olduğuna olan inancımdan olacak, içebilecek güzel ve yeterli derecede otum olduğu zamanlarda bile, ayda bir iki kez, bir kaç nefesten öteye gitmemiş bir ilişkim var Cannabis ile. Bunun bağımlılık yapıp yapmayacağı hususunda yeterince bok okudum. Averajın epey üstünde bir zekaya da sahip olduğumu düşünürsek, sanırım bende bir boka yol açmadı. Ama tam tersi, her gün 3-5-20 joint içenleri de gördüm. Onlar dahi, hasat zamanı olmadığında elleri ayakları, götü başı oynamadan 4-5 ay kendi hasatlarını beklediklerine de şahidim. Bu, Cannabis %100 güvenli, organik, sağlıklı bir şeymidirin cevabı değildir. Çok su içersen de ölürsün, altındaki arabayı aşırı hız ve sarhoş kullanarak katil de olabilirsin, insanları hastaneye yetiştirip kahraman da olursun. Her gün. 3-5 fincan kahve içtiğinde kafein bağımlısı olursun, şeker, fastfood...uzar gider bağımlılığın tarifi....Bence özünde, kendine acıyan, başkasının da ilgisini çekmeye çalışan adam, yani amerikan deyimiyle Loser adamın druga ihtiyacı yok...Bunu şarapla da yaparlar, canım şarabın adının içine sıçarlar. Bu develer yüzünden, Hayyami, Neyzeni gibi usulünden güzelleşen adamların adının da, görünüşünün de içine sıçar...

Yani karar sizin. Bir içici olarak uzman olmadığım için, o konudaki vereceğim akıllarda beyhude çaba olacaktır.
Bu konuda bir yığın kaynak var. Benim kanaatim, binlerce yıl ilaç ve sanayii ürünlerinde kullanılmış, %100 doğal bir bitkinin peşine bu kadar düşmek yerine, resmi kaynakların kitlelere iteledikleri GOD ürünler, o ürünlerin çocuklara, gençlere insanlarımıza  yaptıklarına, inşaat malzemelerinden, diğer her türlü toksik çevreden düzeltmeye başlasalar, hiç fena olmazdı.

Son bir önlem de, burda anlatacağım yöntem şimdilik sadece "indoor" üretim tarzı olacak. Büyük oranda indoor teşitirmeye kalkacak adam da iyi para olması gerekir. İyi parası olan adamın, riske girip bu kadar zahmeti çekmesi saçma olur. Ticari kazanç elde edebilmesi için ise daha da büyük paralara ve dağıtım kuvvetine sahip olması gerekir. Ki o adamların da, evde 3-4 saksı yetiştirmeyi oturup okuyacağını düşünmek abes ile iştigal olur zaten.

Postların sonunda rahatlıkla soru sorabilirsiniz. Kimse sizin IP nizi felan gördüğü yok gizli kapılar ardından. İnternette blog okudu diye takip edilecek adamı takip edecek kadar personel, yeryüzünün kendisinde bile yok. Yani diyelim gidip bir ışık sistemi aldınız ki, bunu sikleyecek, filtre edip takip edecek bir mekanizma yok. Ama tutar 100 yetiştirme ışık sistemi bir anda alırsanız...Ha o durumda yemen çölünde de olsanız farketmez, tepenize biner birileri :)

Özetle; Parasını elli takla, elli risk atlatarak, hiç bir aşamasını bilmediği bir ot için harcayan, o parayla hangi daha büyük suç örgütlerine katkı sağlamış olabileceğinden sıkıntı duyan, Hani kendi dışarda yemek yerine, ya kendi yaptığı ya ailesinin yaptığı yemeği tercih eden, akıllı arkadaşlar için, elimde, aklımda olan bilgileri paylaşıyorum. Okumanız tavsiye edilir, uygulamanız da hiç bir işim olmaz. Hey bakarsın, bu sayede bir kaç güzel insanı, iki gram ot alacam diye ara sokaklarda çarpılmalarına, darp yada gasp edilmelerine engel olmuş oluruz.

Altta okuyacağınız detayları dikkate aldığınızda göreceksiniz ki, bu tip bir grower (yetiştiricilik) olayı, çel çocuğun, itin kopuğun becerebileceği işler değil. İçimiz elin obsessifine denk gelmeme umuduyla rahat edebilir.


1.2 INDOOR CANNABİS (MARIJUANA-ESRAR) YETİŞTİRMENİN 
ÖN ŞARTLARI:

Her işin bir yapılış şekli ve o işi yapacak olanın taşıması gereken olmazsa olmaz nitelikleri vardır. Aşağıda bir kısmını listelemeye çalışacağım listedekilerden biri size uyuyor veya uymuyorsa, bence hiç kasıp okumanıza gerek yok. Yazıların devamını okumadan otobana girmeden önceki son çıkıştan sizi dışarı alalım.

1- Güvenlik: İndoor Grower* (* Bundan sonra yetiştirici için kullanacağımız kelime), Mümkünse bekar, tek yaşayan biri olması idealdir. Evine girenin çıkanın belli olmadığı, kız arkadaşına evinin anahtarını vermiş, ev arkadaşları ile cana can kanka olmadıkları, arada didiştikleri bir ilişkisi olan adamın, indoor hıyar bile yetiştirmesi, kaderci bir MAL durumuna düşme riskini beraberinde getirir. Yani ortalama boyunun 170-200+ cm lere ulaşacağı, bol yapraklı, bol kokulu bir bitkiyi saklayacak ortamınız yoksa, elinizdeki torbacının kıymetini iyi bilin, maceraya girmeyin derim.
Ha her sorune çözüm üretmek insan olma doğasının bir mucizesidir. Outdoor (Gerilla) yöntemini deneyebilirsiniz, Low Ryder alıp, saftorik bir aileniz varsa çaktırmadan evde, bodrumda, çatı katında yetiştirebilirsiniz. Bunlar çok zorlama ve iteleme olacaktır. İnternetten indireceğiniz, bütün ciddi (yasal ülkelerde bile) Cannabis Yetiştirme Kitaplarında göreceğiniz en kalın harfli uyarı: Bu konuya karar verdiğiniz zaman, karar verdiğinizi kendi dilinize bile anlatmamanız. O kemiksiz et orospusunun,  nerde ne konuşacağına emin olamazsın....Asla Kimseyle Paylaşma! 

2- Büyütme Ortamı ve Masraflar:
Gözünüzü korkutmadan bir minimum masraf çıkartacağım. Daha doğrusu Türkiye'de ki fiyatlarına siz kendiniz ne kadara mal edeceğinize, kendiniz bakacaksınız. Bunları karşılayacak kadar ayrıacağınız bir bütçe yoksa, yine bu maceradan daha en başta vaz geçmeniz gerekmektedir.

Nedir olmazsa olmazlar :

a) Tohum: Torbacıdan, arkadaşınızdan aldığınız çok güzel çıkmış cigaranın tohumlarını ayırabilirsiniz. İlk seferde girişecekler için tavsiye edeceğim de budur. Acemiliğinizi atmış olursunuz ama 4-5 ay kaybedeceğinizi de belirtmek isterim. Ama bir sistem kuracak kadar para harcamışsanız, o zaman adam gibi on tane tohum getirtmeniz de, bu maceranın güzel yanıdır. Birinci durumda, tohuma paranız gitmeyecek ama en iyi hizmet ve ilgi ile bile, "boklu dere" cigarasınının biraz daha kalitesini arttırmaktan öte kazancınız olmayacak. Para ile alınacak en iyi tohumun (ben feminized -dişileştirilmiş- tohumları önermiyorum ilk etapta) fiyatları en fazla 50-150 Euro/Dolar arasındadır. Bir kere alırsınız, sonra kendi çiçeklerinizden isterseniz kendi tohum bankanız olur.

b) Toprak: Toprak konusu da çok önemli bir konu. Dışardan toprak doldurabilirsiniz kovalarınıza. Ama bu dışardaki her hastalığı, Cannabise bulaştırabilirsiniz demektir. Özellikle siktiğimin kırmızı örümceği (ben yakalanmadım, ama arkadaşımınkiler yakalanmıştı. İlaçlamak, dezenfekte etmek hiç bir şey para etmemişti. Cehennem ızdırabı yaşadıydı, çektikleri ile)...Ama on teneke (20 lt lik peynir tenekeleri veya 20-25 lt lik boya kovaları en idealleridir) lik torf alsanız (çiçekçilerde satılan hazır topraklardan), on numara olur. Başınız da ağırmaz, kalitededen de kazanırsınız. 10 x 20 lt lik toprak kaç para? Az evvel baktım, organik, besleyici karışımla hazır satılan torfların 50 lt si 30Tl felan. Demekki 60 Tl verdiniz mi 10 saksılık karışım zahmetsizce elinizde.
c) Işık Sistemi : Burda minimumun dan girelim konuya. Işık sisteminiz, yetiştirme için lambanız olmazsa olmaz. Ortada dolanan bir sürü dalavere, bilgi kirliliğine rağmen, 10 saksıyla başlayacağınız seyahatte elinizde en iyi ihtimalle 5-6 dişi kalacaktır. 5-6 Dişi için onlara çakmanız gereken en düşük ışık (herşeye muhalif itirazlara kulak tıkayarak) 400W olacaktır.İdeali 1000 Watt bazan bunun abartı olduğunu düşünenlerde vardır ki, ben onlardan biriyim. Ancak çiçeklenme döneminde 4-5 bitkiye 1000 W HPS ışığı gömdüğünüzde, çiçeğin orgazm olacağı da aşikar. Ama bizim öyle uç noktalarda sistem kurma niyetimiz yok. Minimumunu söyleyelim de, parası olan üstüne de çıkar. 400 W bir ışık sistemi (Balastı, Lambası ıvırı zıvırı ile) 250 TL civarında hazır satılıyor. Lambanın özel grower lambası olması önemli. Ordaki Mavi/ Kırmızı tayfın ayarlaması özel oluyor.
d) Gübre : Gübre işi de önemli. Ama çok miktarda yetiştirmiyorsanız, 10 luk bir saksı gurubu için alacağınız, büyüme ve çiçeklenme evreleri gübreleri size bir kaç üreme için yetecektir. Bunların çeşitleri zibil gibidir ama siz ger gübreyi kullanamazsınız. Cannabis için NPK değerleri büyüme sırasında farklı , çiçeklenme (yani BUD verme) evresinde farklıdır. Onlarında fiyatları bugün aşağı yukarı 25-25 Tl iki dönem için: 50-60 TL (en iyisi)

e) Su: Sertliği ayarlanmış, Ph değeri önemli su kullanmak çok önemlidir. Bunda Şehir suyunuzun sertlik derecesi önemli bir faktördür. Ama haftada bir iki kere sulayacağınız çiçekleriniz için 3-5 lira verip kaliteli Damacana su almanızdan fayda göreceğiniz kesin. Ama olmadı çeşmeden aldığınız suyu kaynatıp, dinlendirebilirsiniz bir gün felan... o daha masraflı ve sıkıntılı bence..
f) Elektrik Faturası: Eveet bu işin bokunu çıkaran en önemli masraf kalemi.dir. Bakın şu kadar dönem için şu kadar ev elektrik harcamasına ilaveten elektrik kullanımınız olacak. Hesabınızı, bir önceki elektrik faturanızdan watt, Kw değerleri ile 4 işlem yaparak bulabilirsiniz. Tohumlar topraktan baş verdiği andandan itibaren 24 saat (herkesin önerisi) kesintisiz, minimum 6 hafta. (Her hafta bunu 2 saat indirebilirsiniz de) yani ilk 2 hafta hafta: 22, 3:=20, 4:=18: 5=16 saat ışık, 8 saat karanlıkta bırakırsınız. Bu durumda, çiçeklerinizin, cinsiyetini de görmüş olursunuz.büyük ihtimalle. Çiçeklenmeye aldıktan sonra erkekleri söküp atacağınızdan, alan kazanacaksınız ve çiçekleriniz daha fazla ışık alacak. 6 ncı haftadan sonra 12 saat aydınlık 12 saat karanlığa girecekler. Bu da 8 hafta ila (400 W olunca 1-2 hafta daha uzayabilir) 10-11 hafta (tohuma göre) ışık vereceksiniz. Bu da elektrik faturanıza herhalde ayda aşağı yukarı 50 TL bir yük getirecektir. 4,5-5 ay x 50 TL = 200 TL minimum

g) Grower Ortamını hazırlama diğer ıvır zıvırlar : Growing (yetiştirme odası yada dolabı) ister kenefiniz olsun, ister giysi dolabınız, isterseniz bunun için özel grow çadırı alın... içerisinin bazı hazırlıklara ihtiyacı var. Biz minimum masrafla yola çıktığımıza göre,
g.1- Dolabın, odanın, duvarlarını alüminyum folyo ile kaplamanız. Bunlar yetiştirme günlüklerinde resimli ve detaylı olarak anlatılacak zaten..Bir iki alümünyum folyo rulosu kaç liradır yani. 5-10 lira varmıdır? Yok ortam bir dolap içiyse yada kullanılmayan küçük bir oda, duvarları mat beyaza da boyayabilirsiniz. Burdaki amaç ışığın yansıma yolları ilede içeride güneş ışığını tam taklit etmemiz, alt dallarında ışığı maximum seviyede yakalaması felan. Yani bunların bir masraf tutacağı yok.
NOT: kullanılmayan bir odam var orda yaparım diyorsanız, pencerelerinizin perdesini hiç açmayacak üstüne ışık geçirmeyecek şekilde izole edeceksiniz. Zira o odanın içinde 400 W-1000 W ışığı çaktığınızda, komşularınız, Allah'ın nurunun yeryüzüne hemde sizin evinize indiğini bizzat gördüğünü ve tüm konu komşuya yaydığını görürsünüz. Zaten yakalanmanız bu durumda bir kaç saati almaz :)
g.2 çalışır durumdaki sağa sola dönebilen vantilatör (şu ufak olanları da iş görür (çok ufak olmayacak) maksat çiçeklerin hava sirkülasyonunu, rüzgara karşı direnerek gövde gücünü arttırmasını, karbondioksidin yapraklardan düzenli dağılmasını felan sağlamak. Bu vantilator sürekli sirkülasyonu sağlayacak. İkinci elini alın olmadı ödünc alin. para deil buda.
g.3 zamanlayıcı. iki tane öneririm ben. çok ucuzlar 5-10 liraya her elektrikçiden alınabilir. birincisini ışığın açılıp kapanmasında kullanırsınız. cunki zamanlama önemli, elinizle beceremezsiniz bunu. ikincisi de vantilator ve nemlendiricinin çalışma anlarını ayarlamada.
g.4: Ortamdaki nemi %50-60 ideal ortamında tutmak gerekir. Ama tepelerinde haywan gibi ışık ve yaydığı ısı olduğu müddetçe bunu sağlamak en büyük dert. Bir nem makinası şart. içeri sürekli buhaf üfleyecek.nemli ortamı sever cannabisler. Bunları fiyatları da çok pahalı değil. Bi kere alacaksınız zaten.

Bu saydıklarım minimum ihtiyaç listesi.. Bu liste yukarı çıkar, ama aşağı inmez .Yani nerden baksanız ıvırı zıvırı ile 600-1000 TL yi bu sistemi kurmak için harcayacaksınız. Eğer ortamınızda uygun bir dolap vesair yoksa, bir tane yapabilirsiniz oda basit ama yine ekstra masraf demektir. Yetiştirmek kısmında bunlar detaylı şekilde anlatılacak merak etmeyin.

3- Harcanacak Zaman ve İş Gücü: 

Tek kişi 10-100 saksının bakımını rahatlıkla yapabilir. Ama her gün aşağı yukarı istemsizce kontrol edeceksiniz nasılsa. Heves var, merak var vesair. 3-4 günde bir sulamanız gerekecek. Bunu en güzel saksıya parmağınızı sokarsınız, nem varsa beklersiniz yoksa su eklersiniz. Bu bir efor gerektirir.
Her sulamada gübre seviyesine geldikten sonra (genellikle 2-3 . haftadan sonra, sulama ile birlikte gübrelerinide vereceksiniz. Ki bu da sulama ile aradan çıkar.
Budama, Çiçeklenme evresine girdiğinde altlardaki, veya gereksiz büyük yapraklardan bazılarını budamanız BUD ların daha fazla ışık almasına ve gelişmesini arttırmasına sebebiyet verecektir. Bunları sadece başlıkları ile anlatıyorum. Yoksa detaylıca göreceksiniz ilerde.
Başka ne var? ha birde faturaları ödeyeceksiniz ve çenenizi kapalı tutacaksınız bu kadar :)

Yukarda saydıklarımın biriyle bile uğraşamam veya ortamım yok veya param yetmez diyorsanız... Hiç girişmeyin...Emek verip okuduğunuz için teşekkür ederi eski usul kullanımınıza / terketmenize dönmenizi ısrarla öneririm.

3- Bölümde Artık Grower olmak için adımlarımızı atıyoruz. Malzemeler ve Tohumlar detayları ile tanıtmaya çalışacağım

87 comments:

Adsız dedi ki...

tesekkürler

Adsız dedi ki...

yanlız ben dediğiniz gibi tohumları ektim ama 1 2 hafta oldu çimlenmediler sorun bendemi tohumdamı anlayamadım .s

Cannabis dedi ki...

tohumu ektiniz mi?
çatlatmadınız mı önceden?
Tohumların cinsleri nedir?
Ne kadar beklemiş hangi ortamda beklemiş tohumlardı?
ne kadar derine gömdünüz?
Üzerini ne kadar kalınlıkta toprakla kapattınız ve hiç bastırdınız mı?
Öyle attım olmadı diyecek kadar basit değildir 2 hafta beklemeniz... parmağınızla deliği hafifçe eşeleyin tohumları bulun, çatlamışlarmı görün!

Brat güler dedi ki...

iyi günler ben sadece tohumları 2 hafta suda beklettim kafaları açıldı daha sonra normal toprağa ektim 3 4 hafta bekledim hareketlilik yoktu topragı komple döküp yeniden yerine koydum kontrol ettim yane 3 hafta daha geçti çiçeği unuttum geçen baktım çıkmış gübre toprak vesaire hiç bişey kullanmadım su anda 10 15cm uzunlgunda olmuş 3 4 fidan var ve yaprakları sürekli eğik duruyo msn versem detaylı bilgi alabilirmiyim ?

JointCan dedi ki...

demekki toprağa verdiğinizde tohumları çok derine gömmüşsünüz. geç çıkmaları o yüzdendir. 10-15 cm uzunlukta olmaları da normaldir. büyüdükçe ihtiyaçları artacak Blogun eski konularına doğru gidin. En başına yani. adım adım anlatmışım, toprağından ışığına neler lazım ne yapmak lazım diye. O sırayı takip ederseniz, göreceksiniz ki kafanızdaki her konuya eni sonu değinmişim. Hemde resimli resimli.

Resim eklemek istersen resimleri http://imageshack.us/ gibi bir siteye yükleyebilirsin. sonra ordaki linki buraya atarsınız. Güvenli şekilde görürüz çiçekleri. muhtemelen, ışığı azdır, suyu azdır veya fazladı çiçeklerin. 10-15 cm lik çiçeğin besin sorunu olacağını sanmam.

Birde ne kadar ışık alıyor, saksısı nedir vesair detaya girmek budur... detay verin

kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

ustacım ben ektim çıktılar şu anda yaklaşık 7 cm ler 3. haftaları yanlız bazılarının toprakla birleşen bölümlerinde kahverengisel bir incelme oldu bu bir hastalık olmalı çünki büyümeleri yok denecek kadar yavaşladı . bunun sebebi su yada güneşin eksikliği yada fazlalığı olabilirmi? yada hastalıksa eğer nasıl tedavi edilir .

kan falan ver dediler kendi kanımı akıttım diplerine şarap şekerli su falan dök dediler bunlar ne kadar doğrudur acaba ?

Brat güler dedi ki...

Çatıda baktığım için günün her saati ışık alıyo şu anda baktım yapraklar dik sadece düzenli sulanmayı falan bekliyor. Saksılarda normal saksılar babannelerin çatıda baktıklarından ayrıca gübre falan kullanmadım ne gibi gübre önerirsin isim verirsen iyi olur şimdiden teşekkürler.

JointCan dedi ki...

su drenajı iyi olmamış olabilir. yani toprağın balçık gibi oluyorsa, sapla toprağın hizasından bir incelme olabiliyor. Bazan kopuyor da (domateslerimde olurdu genelde bu). Çok veriyorsan suyu azalt, azar azar ve narince dök. Güneş altında kalsınlar bol bol. Başkada yapacak bir şeyin yok. O halde gübrede verilmez. Ama hepsinde mi oldu diyorsun? resim çeksen neyime yarıyacak, hiç bir şey... toprağın bunu yapıyor olabilir diyecem başkada sebep gelmiyor aklıma..

Ayrıca ne KANI ya, ne şarabı??? stres yapmış olabilirler bir litre suya bir iki aspirin çöz hafifçe dök kenarlarına.. bu da stress alır diyorlar, yabancı forumlarda da okudum..

JointCan dedi ki...

Normal saksılar nasıldır ne bilim... yani kaç lt lik saksılar? Peynir tenekeleri var 20-22 lt onlara terfi ettir ufak ise. Gübre olarak da
Yetişme dönemi için ayrı çiçeklenme dönemi için ayrı alıcan. Arkadaşlar araştırmış şunların değerlerini ben beğendim. Kullanmadım ama. Ben TR de olmadığım için ancak şifaen tavsiye verebilirimm.

http://www.toprakvesu.com/products/Bio-Grow-0.5-lt-%252d-B%C3%BCy%C3%BCme-D%C3%B6nemi.html
http://www.toprakvesu.com/products/Bio-Bloom-0.5-lt-%252d-Meyveleme-D%C3%B6nemi.html

Brat güler dedi ki...

eyw yardımların için çok saol kardeşim.

Adsız dedi ki...

Selam öncelikle ben bu yazdıgınız terimler hem yabancı hem saçma geliyor. Çünki bunun yapıldıgı ülkeler (indoor) outdoor grow yapılamadıgı içindir hiç tanrının yetiştirdigi ile kulun yetiştirdigi bir olurmu hiç gerçekten boklu derenin cigarasıni ictinmi TR şartları zaten indoora uymaz madem kigrowin olacaz indor veoutdor karışımı vir sentez yapmamız lazım ben bu işte sonradan olma degil yumurtadan çıkmayım. Çok şeyde hemfikiriz ama toprak ve gügre konusunda size katılmıyorum

JointCan dedi ki...

işte hangi yumurtadan çıkıldığı önemli :) İndoor mu outdoor yumurtadan mı? :) Üstad, burda anlatılanlar kafanı karıştırmasın. Kendine has güzel bir sitilin, tecrüben varsa ondan şaşma. Ha arada bir cümlede burdan öğrenirsen ne ala!

indoor/outdoor sentezi... düşünelim bu hususta... misal açık seralarda ışık düzenekleri kuralım... belki hasat alamadan yakalanırız ama kime ne, dünya grow tarihine geçeriz...:) Seni sevdim, içtiğin cigaranın kalitesini de burdan görebiliyorum zaten.... muhabbetle azizim!

Adsız dedi ki...

ya baboş.. biz bu naneyi nasıl toplayacaz.. ben bi filmde gördüm bıcakla kesiyorlardı tepeyi sıvı cıkıyordu bilmem ne .. bunu toplamayı da bi zahmet yazsanız ?

JointCan dedi ki...

toplama ne hacım? Topping olmasın o? topping senin toplaman ise, konularda var koca koca resimle anlatmışım görmedin mi? Daha konuya girişte toplama diye mi tutturdun?

basri dedi ki...

anlamadıgım hocam ben topragın altına yaklaşık 1.5 metre kadar genişlikte ne kadar derin olması lasım onu merak ediyorum bide öle şartlarda yetişirmi

basri dedi ki...

ben bahçem var evde kurluk var yer açıp içine sistem kurmak istiyorum olurmu acaba?

JointCan dedi ki...

Basri bir bahçen var onu anladım, geri dediklerinden hiç bir şey anlamadım. Toprağın altında ne demek? neyin 1,5 m si? Kurluk nedir? ortamın hakkında detaylı liste yaparsan sana yardımcı olabilirim.

basri dedi ki...

bahçe 15 metrekare komşuların göremeyecegi yerde güneş alıo yakın zamanda ordan taşıncaz kızlarımı burda büyütmeyi düşünüyorum büyük bir kutunun içinde bahçede yetiştirmek istiorum led veya 250 vatlık bir ampül kullansam fatura bakımından ne gelir veya tasaarruf lambaları var çok ışık veriolar onlardan kullansam olurmu

JointCan dedi ki...

Konularda anlattım basri herşeyi, soruları okumadan soruyorsun.

basri dedi ki...

ledle yetişirmi peki yada florasan ?

JointCan dedi ki...

42,000-55,000 lümen ver herşeyle yetişir

NoBody dedi ki...

dostum şimdi benim kendi birkim var sana onla ilgili sormak istediğim sorular var bunu sorabilceğim bir bölüm varmı detaylıcasına

JointCan dedi ki...

E sorduğun yer var işte!

Adsız dedi ki...

bu işten anlıyosun sayende bende anladım doctor.benım takıldıgım nokta hydroponik systemde sulamayı hıc kesıyomuyuz yoksa o damlamaya hep devammı edicek hasata kadar

JointCan dedi ki...

hydro sistemin kendi sulama mekanizması vardır. belli bir ayarı vardır.

Yuksel ozturk dedi ki...

selam, ben de 5 hafta önce ektim, balkonda, ama çok yavaş büyüyor, henüz 7-8 cm civarında.neden bu kadar yavaş büyüyor olabilir?

JointCan dedi ki...

cevabını vermiştim ilk sorunda.

Adsız dedi ki...

merhaba paşam öncelikle halını hatrını soraım umarım herşey yolundadır.
ben seni dinlemedim ve saksıya 2 tane tohum attım denemek maksadıyla en azından erkek ve dişiyi ayırabilirim die düşündüm 2si arasındaki farkı bariz görmek maksadıyla.paylaşmış olduğum resimlerde gördüğün gibi 2 tane filizlenmiş tohumum var ve sende görceksin ki bitanesi daha bi hızlı şekilde boy attı dieri ise gayet sakin şekilde büyümeye devam ediyor.senden ricam en azından sen bu evrede az çok hangisinin dişi hangisinin erkek oldugunu az çok kestirebilirmisin şimdiden bi tanesini saksıdan eleyim diyorum.
şimdiden tşkler.

http://a1208.hizliresim.com/10/7/bm29c.jpg

http://f1208.hizliresim.com/10/7/bm2pk.jpg

JointCan dedi ki...

Cinslerini anlayabilmen için çiçeklenme dönemine girmeleri gerekiyor. Pencere önünde büyütüyorsan muhtemelen 1,5-2 ay sonra ancak anlarsın cinsiyetlerini.

Arsonist dedi ki...

Bende bu işe girecem oda yada çatı katı ayırma durumum var.Bazı sorularım var bu hususta

-Çatı katı mı kücük oda mı?İçerisinin sıcaklığı için lamba yeterli olacak mı?
-Havalandırma için ara ara camı açsak kafi mi yoksa illa tahliye düzeneği mi lazım?
-Tek lamba kaç bitkiyi götürür?Olay bitkinin ışık alması mı yoksa lambanın yaydığı ısı mı?
-çadır ya da dolap şart mı?
-Tohum olarak yükseltici etkisi olan ve boya giden yada yana(çatı seçersem) kısa hasatlı hangi çeşidi önerirsin?

JointCan dedi ki...

1- çatı katı soğuk olursa, kışın karanlık döneminde ısıtıcı kullanman icap edebilir. Ufak oda senin yaşadığın ortamdaysa, kışın evin sıcaklığı yeterli olur ışığı kapattığında.

2- camdan dışarı eşek yüküyle koku saçar, tüm mahalleli koklarsınız güzel güzel. Ondan da ötesi, içerde haywan gibi ışık yanacak, dışardan bakıldığında sizin eve melekler indi sanır cemi cümle.

3- Lambanın kaç watt olduğu ile alakalı ama gene de 1 lamba 6 çiçeğe kadar etkili olur.. yanlarda kalanlarda verim azalır. Bitkiyi büyüten yaydığı ışığın türü ve gücüdür. O manada ısısı değildir faydalandığı.

4- yetiştirme ortamın neyi gerektiriyorsa o. Bir şart yok ister dolap ister çadır ister açık oda.

5- Kısa hasatlılar Auto türlerdir. Alırsın feminized autolar. Ama hasat miktarı düşük olur. Lakin alırsın 2 ayda hasadını. Diğer türlü binlerce tür var nasıl tavsiye edebilirim ki...

Arsonist dedi ki...

Çok teşekkür ederim yardımların için çok şeyi kafamda oturttum bu arada.Sadece hava tahliye sorunu kaldı.
Sonuç olarak kokuyu camdan dışarı vermek dışında ne yapılabilir ki?Sen de camdan göndermedin mi kokuyu?
Ayrıca içeriye oksijen alma muhabbeti için de dışardan gelen hava soğuk olduğundan nerden hava çekilebilir?Aliminyum boruyu yaşadığım salona çekerim klimadan gelen sıcak oksijenli havayı alabilirim en iyi bu uygun mudur?
Son olarak da karbonhidrat sıkıntısı kalıyor.Tanklardan bahsetmişsin mesela çok profosyonel sanırım bunlar.Mantar da tam iş görmüyor galiba.Bu durumu nasıl halledebiliriz?

JointCan dedi ki...

Kaç çiçek yetiştirecen misal? Ben iki çiçek yetiştirdim ve onun kokusunu camdan dışarıya verdim. Doğrudur. Koku yinede oldu ama 2. katta olmam sebebiyle alt komşulara koku gitmeden doğaya karıştı. Birde burası kuzey kutbu gibi olduğu için kimse cam pencere açmaz. bu durumda kokuyu almamaları normal. sende az yetiştireceksen camdan dışarıya verebilirsin. içeriye hava basma meselesine gelince havayı kendi odanın havasından da verebilirsin. neticede insan yaşayan yerde bitki yaşamaz olurmu.

- son olarak KARBONHİDRAT sıkıntısı kalıyor :):) Allah senin iyiliğini versin :) Ona yapacak bir şey yok. çok pro olmaya gerek yok.

Arsonist dedi ki...

Koku bende de sıkıntı olmayacağını düşündüm müstakil ev ve evler arası mesafe var ortalıkda ot bok felan var bayaa.Ondan çok sıkıntı yaşamam.
Benim tek sıkıntı sıcaklık felan olabilir çok düşüneceğim bişi yok aslında bu işe girebilirim.Mükemmelliyetçilik var bende ondan belki panik yapıyorum.Birde bloğu komple okuyunca bilgiler yığılma yapıyor bu da iş zor modu sıkıntılara yol açıyor.Dediğin gibi işe girip ince ince adım adım ayıkmak lazım.
Bu iş biraz da keyifçi işi aslında.Düşününce benim pek cigara masrafım yok alıyorum 3-5 meşe bonkta gidiyor 4-5 gün.Almaya giderken sıkıntı yaşıyorum satan elemanlar kolluyor ediyor polisin pek uğramadığı yerler ama zamanında bir arkadaşla yakalanmıştık adam benim için suçu üstlendi.Belli de olmuyor yani.
Cannabis olmadan da yaşarım yaşamasına ama şöyle kendim üretip stoklayıp gelene gidene ikram edeyim kafam rahat olsun bir de hobi olsun botanik muhabeti istiyorum:)Eve çıkıcam 2haftaya ortalığı iyice kolacan edip girecem inşallah.Yardımlarını esirgememen de bu yola girerken ne yapacağımı bilmeden ortada kalma korkumun içimde büyümesine izin vermedi.Teşekkürler:)

Adsız dedi ki...

Slm nasilsiniz. Benim şöyle bir sorunum var kullandığım lamba 400w hps oda komple folyo kaplı saksım en az 35lt kullandıgim toprak torf oda ısısı 26 çiçekler üzerindeki ısı 28 derece nem makinam ve vantilatorum var çok kısıkta çalıştıriyorum lamba açık kaldigi surece çalişiyorlar. Günde 1 saat pencereyi açip havalandiriyorum. Sabah 7 den öğlen 12 ye kadar ışik açik. aksam ustu 4den de gece 11 e kadar açik toplam 13 saat ışik veriyorum lambam 45derecelik açıdan 90cm uzakliktan vuruyor. Sorunum şu çiceklerime yagmurlama spreyle su siktigimda hemen boynunu bukuyor topraga dayiyor. Ayriyeten normal şekildede su verdigimde bazilari yatiyor hemen topraga bende çubukla dogrultuyorum ama bunun sebebi ne olabilir. Birde ekeli 1 ay oldu ama bazilari daha 5cm bazilari 15 cm sonuçta hepsi küçük sayilmazmi. Diger bir sorun da bütün çiceklerimin alt 3 yada 4 yaprağı sarardi. Açiklayici bir sekilde tavsiye ve görüşlerinizi bekliyorum.

JointCan dedi ki...

Sen blogun neresinde okudunda bu şekilde ışık verme kararı aldın?
- ısın iyi, nemin kaç yazmamışsın
- saksın iyi torf olması da iyi
- Mem makinasi neden arada çalışıyor nemin %50-60 larda olması lazım ortamda.
- Blogda hangi haftalarda ne kadar süre ışık verileceği anlatılmış. 13 saati nerden nasıl uydurdun?
- Ortamda vantilatörden bahsetmedin. Vantilatörün 24 saat çalışması gerekiyor. Ki hem bitki gövdesi sağlam olsun. hem yaprak üstündeki hava sirküle olsun.
- 1 aylık bitkin 5-15 cm ise çok şeyi yanlış yapıyorsun demektir. hem yukardaki yazdığım uyarıları kontrol et hemnde bloğu otur doğru düzgün oku...

kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

Selam jointcim gübrelerin fotoğraflarını da koydum 18-6 ışık veriyorum 10 gündür. 5lt lik saksıdalarda 5 yavrum var. Bu gün 2 tanesini 20 lt bir tanesini 15 lt lik saksılara aldım. Diğer ikisi 5 lt lik saksılarda onlar aldım ölür mü kalır mı bilmem. Yerim dar geldiğinden en fazla 3 saksı koyabilicem 20 lt lik. ışığım phlips pia plus dı onun yanında da osram 100w natura mh destekli çalıştırıyorum bir kaç saat. havalandırmaları falan iyi durumda koku başlamadı henüz biothrive gübreyi bir haftadır kullanıyorum siparişte bir yanlışlık oldu ölüm kalım girdi araya ilgilenemedim geç başladım fakat npk değerleri doğrumudur bilmiyorum. katalogta şu an için 10 lt için 18-6 saat uygulamasında ilk hafta 2,5ml – ikinci hafta 2-5ml 3.hafta 15 ml yazıyor ben ortalama 1 lt için ilk başta 1 ml ikinci hafta 1,5 ml verdim. Ayrıyetten hesinin çiçeklenme dönemi gübresini de katalogtaki dozlarında veriyorum yapraklarda baya bi sararma oldu alt yapraklar yumuşadı sarardı bende budadım belli zaten bir hafta 10 gün önce iyice sararmıştı aspirinli su verdim hepsine budamadan önce. Fotograflarda görüyosun dişi erkek cinsiyetlerini ayırt edebiliyomusun sen tecrubelisin bu konuda ve budamayı nasıl yapmalıyım sürekli büyüyen yaprakları kesmelimiyim topraga yakın çıkan ufak yaprakları falan budayayım mı? nem oranı da yaşadığım şehirde gayet yüksek sürekli etrafında pet bardaklar içinde su tutuyorum sorun yok. 15-20 cm bir aylıklar şu anda hatta 35 gün falan bir çok şeyi yanlış yapıyosun demişsin arkadaşa bende yanlış yapıyo olabilirim ama yeniyim napim=
http://g1302.hizliresim.com/16/5/jsp1v.jpg
http://g1302.hizliresim.com/16/5/jsp40.jpg
http://g1302.hizliresim.com/16/5/jsp6u.jpg
http://a1302.hizliresim.com/16/5/jspdw.jpg
http://a1302.hizliresim.com/16/5/jsphp.jpg
http://f1302.hizliresim.com/16/5/jspm6.jpg
http://f1302.hizliresim.com/16/5/jsprp.jpg

JointCan dedi ki...

Gübre: Soldaki Biothrive organic. Onu bende kullandım gelişme dönemi için. Diğeri organik mi emin değilim. yanına ilave edilecek bir booster yani takviye olduğunu da sanmıyorum. İkisini birlikte vermemeni öneririm.

budama yapılacak bir durum yok şu an. çiçeklenmeye geçtiğinde alt dallardan yapraklardan budarsın.

ışığın çok yüksekte maksimum 50 cm yukarda olmalı.

gördüğüm en saçma işi yapmışsın. torbalarda büyütmek nedir olum. torbacımısın :)

bitkiler sağlıklı görünüyor. Şu an söyleyeceklerim bu kadar.

Adsız dedi ki...

PSL ampülleri de kullanabilir miyiz tüm dönemler için yazıyor ?

Adsız dedi ki...

resimleri secıp acma sorunu var.
ayrıca evsera.com dıye bı sıte var adam suda bıtkı yetıstırıyor topraksız bı ıncelermısın üstad..burda ısımıze yarar yada ısımızı kolaylastıracak bısı olabılırmı?

Adsız dedi ki...

merhaba jc uzun zamandır siteni takip ediyorum ve neredeyse msj larda dahil heryerini okudum. benim aklıma takılan soru şu. sıvı gübre yerine avrupadada yıllardır kullanılan solucan gübresi kullansam aynı verimi alabilirmiyim?

JointCan dedi ki...

solucan gübresi tek başına bir anlam ifade etmez. worm casting toprağını hazırlarken içine katabilirsin ama sonraki sulamalarda mutlaka gübre takviyesine ihtiyaç duyacaksın... cannabis deli gibi besin emer dostum...

JointCan dedi ki...

Kullanırsın

Adsız dedi ki...

Harika bir blogunuz var, kendi imkanlarımla büyük ihtimalle yetiştiremeyeceğim uzun bir süre, fakat çok detaylı ve bilgilendirici bir anlatımınız var. Bu devirde bilgi kadar değerli bir şey var mı? Teşekkürler.

marjiman dedi ki...

merhaba jointcan aklımda cevabını bulamadığım bir soru var bir adet kök,fidan yani 1 adet Cannabisin için tohumdan hasat'a kaç "watt"lik ve kaç lümen ışık ihtiyacı var? 1 tanesi için satın almam gereken watt ve lümen nedir ? Şimdiden ağzına sağlık

Adsız dedi ki...

kardeşim öncelikle böyle bi blog hazırlayıp bize sundugun için sana sonsuz teşekkür ediyorum. biraz kafamda iyi harf hataları yazım hataları olabılır kusura bakma sımdıden :) benım odamada sadece bır kök yetiştirebilcek on numara bi düzen var bıtkının boyu hıc onemlı degıl yukseklık max 4 metre olabılır benım ıstedıgım bır kokte alabılecegım maxımum verım ve maxımum bı kafa .inglizce bılmedıgım ıcın ve bı arkdastanda boyle bsy rıca edemdıgım ıcın senden akıl alayım dedım malum googlenınde ınglızce cevırısı berbat . bna önerebilicen bi tür varsa degerlendırmek ısterım ve benim buldugumda anlamaya calıstıgımda bı tur var bu tur hakkındakı yorumlarınıda beklıyorum ve son olarak bitkının bulundugu alan kapalı alan yanı ındoor yetıstrcem ıcerdekı kokuyu atmak ıcın kucuk bı fan aladım su kıraathenelerde olur ya onlardan smdı bu dısarıya attıgım kokulu hava bır bucuk metre ılerımdekı veya ustumdekı cam acıksa onlara kokusu gıder mı yada ilerde daha fazla yetırsem bı 15 kok falan ozman dısarıya attıgım koku nun durumu ne olur ve bana ne kadar kısa zamanda cevap verirsen okadar iyi olur sıstemı kurdum hersey hazır bı tohum turu kaldı bu yuzden acilll cevaplarını bekliyorum şimdiden tsekkurler kocaman ve unutmadan aklımdakı tur bu https://www.dinafem.org/en/dinafem-catalog/blue-widow-dinafem/ ve son olarak kardesım bı tanede cuce tohum önerısı beklıyorum cunku kucuk bı sıstemlede onlrdan yetişticem. elde edıcem mahsulun kafası benı costurmalı uyutmamalı yanı ona gore bı tur istiyorum cüce olan agır kafalı olsun cunku bazen agır kafada istiyorum :)

JointCan dedi ki...

Train Wreck feminized al.

4 kökten yukarısının yetiştirilmesine yardım etmiyorum. Kaldıki 4 kökten yukarısına carbon filtre, duct fan vesair full sistem kurman gerekir koku sorunu için. Tek kök için öyle ahım şahım kokusu olmaz içerdeki hava sirkülasyonu güzelse sorun olmaz. Enerjik türler istiyorsan autoda white widow felan dene...

JointCan dedi ki...

çiçek başı 10 bin lümen.

Adsız dedi ki...

sistemimi tam olarak anlatıyım sana kardesım en ust katta otuyorum 5. katta alcıpan yardımıyla odayı boldum bıtane 250w lık hps ısık veren lamba aldım ve calısır vazıyete getırdım zaten elektrık muhneıdslıgı okuyrum ve odanın ıcını tamamen folyoyla kapladım altını usunu yanını ve bı damacanaya cıcekcıden aldıgım cıcek topragı doldurdum ve koctastan bı gubre setı aldım gelişme dönemi için 4-3-3 çiçeklenme dönemı ıcın 2-4-4 aldım ve hem cıceklemede hem gelısme donemı ıcın CaMg+ aldım su dolmuscularda olur ya kucuk vantılator onunla hava surkılasynu sagladım ve kucuk bı kırathane fanıylada pıs havayı odanın pencesıne actırdıgım delıge fandan bı folyo borula penceredekı delıge bagladım yanı pıs koku dırek pencereden dısarı ama delıgın hemen bır bucuk metre yanında komsumun penceresı var arada acıyo eger fanı calıstrdgım saatlerde acık olma olasılıgıvar ben bu kokuyu dısarıya kokutmadan nasıl atarım yanı karbon fılıtresımı kurucak nolcak yanı ve su karbon fıltrenın calısma prensıbını ve ben bu sorunumu nasıl cozerım durumum cok kötu degıl yanı guzel bı sıstem kurabılırım bana yardımcı olursan sevınırım kardesım sımdıden tesekkurler

JointCan dedi ki...

250w altında en fazla bir normal çiçek yetiştirebilirsin. ya da 2-3 auto çiçek max. onlarında bir kokusu olmaz.

halit aymış dedi ki...

slm üstat, yukarıda vantilatör ve nem makinası için zamanlayıcı alın yazmışsınız.Peki neden ? yani hangi zamanlarda vantilatör kapanacak veya veya nem makinası kapanacak ?

JointCan dedi ki...

onlar hiç kapanmayacak. zamanlayıcı ışık için lazım. başka türlü ayarlayamazsın saatleri.

halit aymış dedi ki...

bu kadar kısa zamanda yanıt verdğin için teşekkürler.başka sitelerde haftalarca beklediklerimiz oluyordu iyi ki varsın :)

EKO BEKO dedi ki...

o değil de üşenmeyip herkese cevap vermeni takdir ettim. bu otu arada sırada kullandığım olmuştur ama ben buraya solucan gübresi ile ilgili bişiler aratırken geldim....

ne alakaysa neyse kafanız güzel olsun... :)

JointCan dedi ki...

Solucan gübresi cannabis içinde candır... diğer ev bitkileri içinde candır... sana da tavsiyem ev için (ufak bir istasyon zaten) solucan gübresi üretebileceğin plastik üniteler var. kokusu mokusu pisliğide yok. evdeki tüm mutfak artıklarını (yağ içermeyecek) sebze meyve artıklarını, gazete, kağıt vesairlerini yiyecek bir fabrika... çiçeklerin sebzelerin coşsun...

Adsız dedi ki...

Dostum kendi ismim degil ama yinede sildim .d En üst katta oturuyorum yani benm üstüm hemen çatı boşlugu yani ufak tefek seslere gelen bi tip degil tabiki ama sonuçta wc boş oldgu icin ses yankısı oldgu icn korktum silent ducht fan kullancam karbonfiltresiz onu yukrı kdar boru uzatıp vericem hvalandırma boslugundan . işte bide içeri hava cekmek icn pc fan bu umarım bi sorun cıkmaz :) yardımın ıcnde tskr ederm

JointCan dedi ki...

chatte yardımcı oldum sanırım...

cGumus gumus dedi ki...

kolay gelsin beyler

cGumus gumus dedi ki...

acaba banada bir yer varmı burada usta

cGumus gumus dedi ki...

gördüyümce bu işi çözecek gibisin bravo

JointCan dedi ki...

Yer bol, geç bir köşeye kurul :)

Adsız dedi ki...

Selam jc chatroll a giremiyorum banlandim herhalde sana sormak istedigim bisii var tavsiye ettigin go bio set aldim 1 lt besin sivisi yapacak oldugumu dusunursek ayni litRe suya urunlerin uzerinde belirtilen kadar karistiripmi vercem ayNi zamanda???

JointCan dedi ki...

evet

Kafasal dedi ki...

öncelikle selamlar..ben indoorla 4 saksı kritical jack yetiştirmek istiyorum.bunun için bir malzeme listesi hazırladım tohumlarım gelir gelmez bu malzemeleri alıcam.magicplant sitesinden alıcam.acaba eksiğim varmı yada tavsiyeniz varmı diye bir bakarsanız sevinirim.
Hesi Starter Kit CoCo
Perlit 10 Litre Steril
Esnek boru 127 mm 10 metre
Termometre Nem Ölçer
Philips 400W Metal Halide MH Ampül
Kare Saksı 8 Litre
Kare Saksı Tabağı 8 litre için
Mekanik Timer
İthal Aksiyel Fan 188 m3/h
400w Philips Pia Plus Set Balast : Megas
Klipsli Vantilatör 15 cm
Biobizz Toprak Light Mix 50 Litre
Silver Bitki Kabini 60x60x160cm
Wollex UltraPratik Ultrasonic Nemlendirici , buhar makinası

Kafasal dedi ki...

ayrıca ;
koku için koku giderici jeller nasıl olur iş görürmü ?
http://www.magicplant.net/koku-gidericiler/1243-koku-giderici-jel-ona.html
birde yazın sıcaklar 40 dereceye geldiğinde ortamı nasıl soğutucaz?

JointCan dedi ki...

1-2 çiçek içinse işini görür fazlasına işe yaramaz.
sıcak için ise:yazın indoor önermem zaten. ama sıcaklık düşürme yöntemleri:
cooltube+ güçlü fan (lamba sıcaklığını emip dışarıya verecek)
veya klima

JointCan dedi ki...

gübreni General Organic al veya organik olmasın diyorsan Advanced Nutrient git.torf gidip coco gübresi alma.
saksı 10lt olsun

kafasal dedi ki...

Gübreyi bununla değiştirdim uygunmıdır http://www.magicplant.net/hesi/10-hesi-starter-kit-toprak-icin-ozel-sivi-gubre-seti.html

kafasal dedi ki...

Birde kit şeklinde alayım diyorum bir sürü var hangisini alayım

kafasal dedi ki...

Birde boruyla fanı iptal ettim onun yerine jel aldım Gizli yapmam gerekiyor o yüzden doğru mu yapmışım 4 bitki yetiştireceğim

Kafasal dedi ki...

gündüz mesaj yazmıştım ama sanırım gitmedi.öncelikle teşekkür ederim hemen cevap yazdığın için.
1-şimdi ben bu koku olayında fan felan almadım.sadece vantilatörle içerideki hava sirkulasyonunu sağlarım diye düşünmüştüm.kokuyu gidermek için koku gidericiyi dolabın içine koyarım.dolabın baca gibi olan yerlerini açarım ordan gelen temiz hava kafi gelir diye düşünmüştüm.minimum ses olsun istediğim için. yanlış mı düşünüyorum acaba.
2-gübre olayındada söylediklerine baktım set olanları var ayrı ayrı olanları var.setin içinde işime yaramayanlar varsa seti almayayım diyorum ama hepsi işine yarar bitkiye iyi gelir dersen seti alayım.yada hepsi yaramaz diyorsan hangilerini alayım.bunların içinde bitkilerime ne zaman ne kadar koyacağım yazarmı.ayrıca generalinkilerimi yoksa advancedinkilerimi tavsiye edersin.
3-tohum olarak autoflowering kritik jack aldım kafası nasıldır,hasatı kaç gr,kaç günde hasat alırım.

JointCan dedi ki...

a) içerdeki havayı dışarıya atacak güçlü bir fan ŞART
b) 4 çiçek fazla kokutmaz ama yinede içerdeki havanın sürekli sirküle edilip ortamdan atılması ŞART
c) General Organics: Bio Grow al Bio Root da köklere destek. Çiçeklenme dönemi için ise Bio Bloom ve Bio Bud felan al booster olarak.
d) Jel ile koku sorunu çözülmez. ama 4 çiçekte çok kokmaz.
e) hasat olaylarında blogu oku öğrenirsin.

Kafasal dedi ki...

1-Termometre Nem Ölçer
2-Philips 400W Metal Halide MH Ampül
3-Kare Saksı Tabağı 8 -11 litre için
4-380 m3/h Aktif Karbon Filtre Set Boru : Standart İzolesiz, Fan : Standart
5-Mekanik Timer
6-400w Philips Pia Plus Set Cooltube : 125 mm
7-400 w hps ampul
8-Kare Saksı 11 Litre
9-BioThrive Grow 500 ml
10-BioThrive Bloom 500 ml
11-Bioworm 1 Litre
12-BioRoot Plus Köklendirici 500 ml
13-BioBud 500 ml Çiçeklenme Arttırıcı
14-Bio Weed Deniz Yosunu özütü 500 ml
15-Urtica 500 ml
16-Biobizz Toprak All Mix 50 Litre
17-Silver Bitki Kabini 100x100x180cm
18-Fish Mix 500 ml Balık Gübresi
19-Ona Jel Pro 1 kg
20-buhar makinesi
21-vantilatör

JointCan dedi ki...

Chatte yanıtlandı soruların.

Adsız dedi ki...

mightybull: chat odasina giremiyorum hala banliyim galiba

Adsız dedi ki...

sizce dolabın iç kısımlarına ayna yerleştirsem ışık kullanımına bir faydası olur mu?

JointCan dedi ki...

olmaz

Adsız dedi ki...

Selamlar...Yeni üye oldum sayılır.chatte odasına ilk girdiğimde hemen atıldım.Sanırım biri bir şey yazdı ama ben cevap vermedim diye oldu =/
Sanırım oradan insanlara daha rahat sorabilirim sorularımı.Nasıl aktif ederim acaba?

Adsız dedi ki...

Grower setleri için hangi markayı önerirsin ?

JointCan dedi ki...

Türkiye'de olmadığım için ordaki markaları bilmiyorum tam olarak. Ama tercihan osram, philips felan gidin, balastınız avrupa olursa iyi olur.

JointCan dedi ki...

Chat toplamda 10 kişilik. Bazan girildiğinde soru sormadan uzun süre durunca, chat dolu olunca atılabiliyorsun. nickini söylersen açayım banı.

darkpapac dedi ki...

Merhabalar , blogunuzu uzun suredir takip ediyorum ve daha once soruldugunu dusunmedigim bir soru sormak istiyorum. Dolabim pencereye uzak ve 1 cicek olacak icinde sadece. Havalandirma borusu goze batacagindan cok zekice bir fikre ihtiyacim var. White widow auto olacak icinde havalandirma icin ne yapabilirim.? Dusuncelerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum.Simdiden cok tesekkur ederim.

JointCan dedi ki...

Tek çiçek, üstelik auto. odanın içine ver. dışarıya taşımana gerek yok. Tek çiçek kokmaz o kadar. tüvaletlere konan naftalinimsi koku gidericiler bile keser onun yayacağı kokuyu

darkpapac dedi ki...

Adamın hasısınız üstadım. Havalandırma için ne kullanayım? 1 auto çiçek için kaç watt hps kullanayım?

JointCan dedi ki...

250w hps yeterli.
Havalandırma işini kendin hesap kitap et artık.

Cosmos Polise dedi ki...

Joint Can ağabey merhabalar
engin bilgilerini zamanını ayırarak burada bizim gibi cahillerle paylaştığın için sana minnettarım.
abi bıktım artık pis kokulu semtlerde dolanıp, cebindeki parayla biraz daha fazla alabilmek uğruna değişik tiplerle karşılaşmak mecburiyetinde kalmaktan ekonomik yönden sikilmekten artık usandım. Ve her polisin üst aramasına takılıp kafamda dosya patlaması riski..
kafama takılan bir kaç konu var: mini grow sehpa tarzı tek saksı yatay zorlama ile oto çiçek türlerinden cfl lambalarla nasıl olur onu düşünüyorum; önümüz kış ve ev ortamında genelde kaloriferler yanıyor olmayacak ve sanıyorum bir hayli soğuk olması muhtemel. Grow ortamının sıcaklığını nasıl en az 26C de tutabilirim bu şartlarda? Yetiştirme dönemi için herhangi bir beyaz ışık saçan florasan lamba olur? Aydınlatırsan çok sevinirim

JointCan dedi ki...

21 dereceden aşağı düşmemesi lazım sıcaklığın... nasıl yapacağını bilmiyorum, ışık saçmayan her türlü ısı kaynağı olur. ama o ısının çiçeği kavurmamasına da dikkat edecen, 26 dereceyi aşmayacan. CFL ile üretimde lümen önemli. Sanırım 250w cfl 9bin lümen üretiyor. tek çiçeğe zor zor yeter.
Kolay gelsin

Yorum Gönder

 
;