25 Ocak 2012 Çarşamba

D- CANNABIS/MARIHUANA YETİŞTİRME DOLABI/ODASI HAZIRLAMA


Cannabisi yetiştireceğiniz Oda/dolap büyüklüğü, ne kadar ekeceğiniz ile alakalıdır. Indoor ekim, çok geniş alanınız var diye çok cannabis ekmek manasına gelmez. Dedim ya, satmak için yetiştirecekseniz yanlış bloğu okuyorsunuz. Nedeni de şu: satış amaçlı indoor için geniş alana, elektriğin çok ucuz olduğu bir ülkeye, kokunun, ısının, ışığın sorun olmaması için ciddi profesyonel ekipmanlara ihtiyac duyulacak olması. Böyle bir yatırımı yapanların, bu işten anlayanlarla işi olur. Yani hepi topu 10 tohum ekip bunların 5-6 sı (şanslıysa) kız çıkacak, ortalama bir bakımla 50-60 gram çiçek başı hasat alacak gariban arkadaşlar için biz gariban kurulumu anlatımına devam edelim.

Nereler en uygundur?
Geniş elbise dolapları (Bez dolaplar da olur ama içini ışığın dışarı çıkmaması için izole etmeniz lazım- aşağıya resim koyduğumda anlayacaksınız dışarı ışık sızması nedir). Kullanmadığınız tuvalet, banyo veya oda. Bodrum da bir köşe, çatı katında bir köşe vs. vs.

Ben burda bir dolap görünümünü birde ufak odacık görünümünü koyacağım.
Gördüğünüz bu dolabı hazırlarken sadece elbise asılacak çubuğu çıkartmak yeterli oldu. İki göz bir dolaptı, sadece bu gördüğünüze 8 tane peynir tenekesi sığıyordu. Gördüğünüz gibi çıplakl görünümü son derece basit. Üstte bir delik, içerdeki sıcak/ kirli havayı dışarı atmak için. Alttaki delik(ler), içeriye temiz hava sağlamak için.

A- Duvarlar:  Duvarlar/ çeperler kesinlikle mat beyaza boyanmalı güzelce veya alüminyum folyo ile kaplanmalı (parlak tarafı ile tabi). Bu neden lazım? Dolabımızı /odamızı kapadığımızda ışığımızın yok olup gitmesini istemiyoruz. Işık yansıyarak alt dallardan üst dallara kadar ulaşsın. Unutmayın, Cannabis ışığın sevgilisidir. Ne kadar ışık o kadar karşılık :)

B- Tahliye/ Egzost Deliği : Üstte, üst yanda, tavanda farketmez, içerde ısınan havayı (emin olun tek bir 400 W HPS/MH lamba bile içerisini 45-50 dereceye getirmeye yeter) ve kokuyu tahliye etmemiz için şart. örneğin yukardaki gibi 8-10 saksılık bir dolabın tahliyesi için biraz büyükçe PC fanı yeterlidir. Dikkat edilmesi gereken nokta, o fanın çok fonksiyonel çalışması. Yani içerden sürekli emdiği havayı güzel bir tahliye sistemi ile (artık alüminum esnemeli uzamalı baca sistemleri var ki, alüminyum bantla ek yerlerini de sızdırmayacak şekilde bantlayıp, etkili bir tahliye yapabilirsiniz) bacaya, pencereye vermek gerekir. Pencereden dışarıya verecekseniz, o biraz teferruata girecek ama sorarsanız onuda anlatırım tabiki. En güzeli bacaya veya tuvalet boşluklarına vermek. Götünüzün dibinde komşunuz varsa, adamın kokuyu alacağı şekilde bir tahliye kurmayacaksınız tabi.

C- Koku: Cannabis yetiştirenlerin heryerde rastlayacağınız en önemli konularından birisi de kokunun tahliyesidir. Ben içerdeki havayı sürekli sirküle ettiğimde öyle kesif ağır bir koku duymadığımı söylüyordum. Tabi bunun doğru olmadığı, tüm evin cannabis koktuğunu sonradan söylediklerinde öğrendim. Yani içindeyken kokuya alışıyorsunuz sanırım. Cannabis kokusu nasıl bir koku? Mmm anlatması zor, kokarca diye bir hayvan var, korktuğunda onun bıraktığı kokunun aynısı. Ben hiç görmedim o hayvanı ama bir yaz gecesi araba kullanırken, camdan öyle kesif bir cannabis kokusu geldiki, "Oha dedim birisi tarla kurmuş herhalde". Kız arkadaşım onun "kokarcanın osuruğu " olduğunu söylediğinde inanamadıydım. Yani şu filmlerdeki gördüğümüz tripler yerine cannabis tarlasına düştüm sanmıştım :)) Neyse, koku önemli, ama düzenli tahliye/temz hava sirkülasyonu sağlanmış bir dolapta o kadar koku olmaz.


D- Işık sızması :

Ben size dolaptan ışık sızacak dediğimde tamamen bundan bahsediyorum. Eğer perdeniz açıkken böyle bir şey yaparsanız, komşularınız evinize meleklerin indiğini düşünecektir. Ki burda gördüğünüz ışık 400Watt bir ışıktır. Bunu birde 600-1000 W olduğunu düşünün. Yani dolabın içerisini izole ederken, ufacık bir çatlak bırakmak, dışardan bakıldığında el feneri kadar etkin bir ışık sızması demek olacaktır.

Yukardaki odacık ise elbiselik için ayrılmış bir bölme (klozet). Tarafımdan grow room a çevrildi.

Evet, bir oda/dolap buldunuz. İçini mat meyaza boyadınız veya alüminyum folyo ile kapladınız. Bir yukardan tahliye deliği açıp, içerdeki havayı 7/24 çekecek PC fanı veya daha büyüğünü kurdunuz, tahliye borusunu bacaya, tuvalet boşluğuna veya pencereden dışarıya verdiniz. Aşağıdan açacağınız ve ters koyacağınız pc fanları ile de, içeriye 7/24 temiz hava aktarımını yaptınız.

Geriye tavana kancalar takarak ışığımızı/reflektör asmamız kaldı. Ben ışığı tavana sabitlemenizi önermem. Zira son resimde gördüğünüz gibi kızlar önce bardaklarda küçücük halleri ile bir kaç hafta geçirecekler. Işık kaynağının onlara yakın olması daha faydalı olacaktır tabiki. kimi 50 cm kadar yaklaştırır. Siz acemiyken o kadar yaklaştırmanız yeterli.  Bu yüzden ışığınızı ortada asılı tutacak bir askı sistemine ihtiyacınız var. Ben basitçe kopmayacak iplerden yaptıydım. Sonra uzunca ipi duvardaki kancalara dolamış, yükseltmem icap ettiğinde iki kanca arasında ipi dolayarak gıdım gıdım çiçekle beraber yükseltmiştim kolayca.

Duvarlar hal oldu, havalandırma halloldu, ışığı tavana astık sırada ne var. Aha, taban! Ben olsam tabanı bir naylun ile kaplardım. Ha yerler ıslanmasından, kirlenmesinden sorun duymuyorsanız, hiç bir şey koymayabilirsiniz de. Sadece saksılarınızın altındaki akacak fazla suyu tutacak zımbırtılar yeterli.

E- Nem Makinası : Unutmayın daha bu ortama, nem makinasını, vantilatoru koyacağız. Nem makinasını, kızlar topraktan filiz verdiklerinden itibaren çalıştırabilirsiniz. Nem makinanızın kalitesine bağlı olarak, zamanlayıcı ile arada sırada da çalıştırabilir, sürekli de çalıştırabilirsiniz. Nem %60 larda olacak. 55-65 te kabulümüzdür. Tabi bunu görebilmemiz içinde ortamda bir nem ölçer aletimiz olacak. Daha önce anlatmıştım, Ebay den alırsınız elektronik olanlardan. Hem ısı hem nem ölçer bir arada olanlarından. Isı 26 C derece olacak. aşağı düşmesi gelişmesini yavaşlatır, yukarı çıkması çiçeğinizi yakabilir. (benim çiçekler 30-33 dereceleri çok gördü, yakmamaya dikkat edin yeter). Düşük ısılarda ise bitkinin gelişimi sapıtabiliyor, durabiliyor... Nem makinası şart! Ha ufağından ucuzundan klima da takabilirsiniz. O zaman on numara olur. Yazarsınız klimaya 26 derece diye, ondan sonra git yat. Bir daha kızların ortamındaki ısıyı dert etmemiş olursun.

F- Vantilatör: Dönebilen vantilatörler var ufaklarından bir tane yeter. Yani normal olanlardan. Ufak masa için olanlardan demiyoruz. Bu vantilatörümüzü kızların üst yaprak seviyesinde kuruyoruz. Veriyoruz dönsün üflesin. Bu çok önemli! Hem bitkiye doğal ortamındaki gibi gövdesini, köklerini geliştirme imkanı veriyor hemde yaprakların üzerinde biriken karbondioksidi dağıtır felan. Vantilator şart!

Yukardakileri tamamladınız, tohumunuzu sipariş verdiniz geldi...Artık tohum çatlatmaya ve kızları yetiştirmeye hazırsınız demektir...Bir dahaki bölümde başlıyoruz Cannabis yetiştirmeye.... Dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Mesajları sadece ben okuyorum, küfür müfür canımız sıkılmasın diye, onayladıktan sonra mesajların yayınlaanmasına izin verebilirim. Birde lüzumsuz ise yayınlamasak da olur.

Güzel kalın güzelliklerle kalın.

215 comments:

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 215   Yeni›   En yeni»
Adsız dedi ki...

Kokuyu gidermek için koku filtreli fan-aspiratör kullanmaya ne diyorsun? fiyat ve marka önerin var mı? en büyük mesele koku meselesi, o konuyu çözmek için kokuyu kesin bir şekilde yok etmenin bir yolu varsa bahsetmeni rica ederim.

Cannabis dedi ki...

Kokuyu kesin yok etmek derken, önce yetiştirme ortamından bahsetmen gerekiyor. Ne kadarlık bir alan, hava tahliyesi imkanı nasıl, bütçen nedir vesair! elinde kalacak 4-5 çiçek için komplex sistemler kurman gerekmiyor. Ama yok ben ideal çözümü isterim dersen. Karbon filtrelerdir tabiki. onu kurduğunda ortamdan emeceği havayı tahliye ettiğinde dışarıya koku bırakmaz.

Adsız dedi ki...

cok faydalı bi yazı 2 haftadır growing elite marijuana yı türkçeye cevırmekle ugrasıorm ama gereklı herseyı sen burda anlatmıssın saol.

Cannabis dedi ki...

Kafana takılan herşeyi sorabilirsin. yani konusu gelmemiş olabilir ancak acil yardıma ihtiyacın olduğu durumlarda burdan sorabilirsin. Hala blogun kullanma zamazingolarını tam çözemedim. Bazı mesajlar direkt yayınlanırken bu mesajlara onay vermem gerekti. Nedenini bende anlamadım. Gecikme için kusura bakmayın. Eh en azından artık öğrendim mevzuyu :)

UUUR dedi ki...

anlamadığım bir nokta var vantilatörü çocuklar boy verirvermezmi çalıştırmamız gerekli ?

Cannabis dedi ki...

Yani 24 saat vermen gerekmiyor. Zaten çok zayıf olurlar. Ama günde bir iki kere 30 dk felan verirsen bir iki hafta olana kadar, bu sayede gövdeleri güçlenir. Bitki hafiften strese gireceği için kaptırıp boya vericeğine güçlenmeye çalışır.
Grow bible larda elinizle sallayın der ama kim kasacak oturup elle sallayacağına ver vantilatörü düşük ayardan, usul usul yellesin ortamı.
Yani yetişikinde olsalar vantilatörü son hız dayamayacaksın bitkiye.

Kuru dedi ki...

yetiştirmek istediğimiz miktar 8-10 saksı deilde tek saksılık olsaydı 400W deilde 100 yada 50W ' lık bi ışık yetmezmi bana ? + olarak kıyafet dolabım ev sahibinin :D (ögrenci olunca ) , bu sistemi izole edilmiş büyükce bi karton içinde yapsam sıkıntı olurmu ?

Cannabis dedi ki...

Kuru arkadaşım: Yani 1 saksıda koysan kurman gereken sistem belli. hadi 400W den vazgeçtik, 250W ile yürü. Bunun içinde havalandırma kuracaksın, egzost sistemi kuracaksın, nemlendirici olacak...bunlardan kaçış yok.

Ama bu blogu yazarken ne dedik, bir nevi yokluklar içerisinde bir şeyler var etmeye çalışacaz. Ok ne yapabiliriz bir bakalım.

İzole edilmiş karton kutu buzdolabı kutusuysa olur. Birde SCROG yaparsın. TOhumu dişi (feminized) alırsın. 250W lik bir ışık sistemi kurarsın. bitkinin götüne daayrsın ışığı artık. Tabi kutunun içini güzel alüminyum folyo kaplarsın. Havalandırma için üstüne bir pc fanı, altına bir pc fanı. ufaklarından birde nem makinesi. Olursa böyle olur :)
Birde bunu ekecen 6+8 hafta bekleyecen hasat için. Onu söyleyeyim. Öğrenciysen memlekete gidecen belki. Çiçeği kim bakacak...

Adsız dedi ki...

Hoxam saygilar sunu sormak isterim tohum temini internet uzerinden yapan varmi aranizda getirten daha once olabilitesi varmi yani
Saygilar

Cannabis dedi ki...

Sorunu Chapter 4 de sormuşsun, onun altında yanıtladım...Kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

En 44.5 cm x Genişlik 88 cm x Yükseklik 160 cm ölçülerinde bir bez dolap bu iş için ne kadar uygundur? eğer var ise eksilerini belirtirmisiniz?

Cannabis dedi ki...

21x21 köşegen saksılardan yüksekliğide 40-50 cm saksılar bulursanız. 8 tane koyarsınız. humm koyamazsınız :) nemlendirici nereye girecek dimi? Tahtadan dolap olsa, lamba hizasında bir yere ufak bir raf yapardınız nemlendiriciyi tavana koyardınız (benim yaptığım gibi) bu durumda bir saksının yerini boşaltacaksınız. kaldı geriye 7 saksı. boy 160 cm -45 cm saksı yüksekliği de 120, 30 cm de çiçekten yukarıda olacak lamba en az kaldı geriye 90 cm çiçek için. E aslında yeter yani çiçeklenmenin son evrelerinde sağa solda yer açılır boşalan erkeklerden oralara doğru eğebilirsiniz.

Bu durumda 7 ile başlarsınız elinizde 3-4 dişi kalır şanslıysanız. onlara gözünüz gibi bakarsanız güzelde hasat alırsınız.

Eksiklerini sormuşsun da, bana sadece bir bez dolaptan bahsettin, geri kalan herşeyin eksik ya da yazmadın...

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

şuan tek eksiğim bitane nemlendirici. fiyatları 90-150tl arasında değişiyor. seçim yapmaya çalışıyorum, gereğinden fazla pahalılar çünkü. orada gözükmeyen reflektör ve gübre de yolda :)

Cannabis dedi ki...

mmmm Bez dolapta yetiştirmiş arkadaşım var. lambayı kaldırmış idi. Ha koku olayında patlayacan gibime geliyor :) Birde Işık sızmasını güzel engellemen lazım. üste bir beşe on gersen lamba ağırlığını kenarlara yayar oraya bağlarsın.

ha birde vantilator hava giriş çıkışları kolay olur bez dolapta :) Sunta pahalı bir şey mi yaw? ondan yapmayı denesen. vidalı midalı, kasarmı acep..

Adsız dedi ki...

mantıklı bi seçenek. denenebilir. ama maliyeti ne olur işte onu kestiremiyorum.

Cannabis dedi ki...

Maliyetinden önce el becerini bir tart kafanda. SOnra ne kadarlık bir alan ve ne kadarlık bir dolap olmasını istediğine karar ver. sonra bir kağıda planını çiz (veya internetten hazır olanını bul) ölçülerini hesapla, bir kenar mahallede ya da inşaatta marangoza kestir suntaları. birde beşe ondan veya beşe beş daha iyi bir iskelet kestir. sonra vidalarını al, tornavidanı al monte etmeye başla :) giriş çıkış delikleri aç, mmm birde kapı olayı var tabi :) yani bunları önce yapabilirmisin diye sor kendine. yoksa astarı pahalıya patlamasın :)

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Cannabis dedi ki...

Alt rafı hiç birşey kullanamazsın :) bence onu sök, boydan herhalde bir 20 cm daha kazanırsın. 25x25x40-45 cm lik köşeli saksılar bulursan 6 tane rahat rahat sığar. Sanırım ilk gösterdiğin elbise dolabının içini boşaltmışsın :) iki bölüm halindeyse, yan tarafı da dahil edemiyormusun? yada o tarafı klon annesi tutmak için ayırabilirsin :) seçeneklerin çok :)

Adsız dedi ki...

hayır hayır bunu yeni aldım. alt rafı kaldırınca 30cm daha kazanıyorum.klon olayını şuan hesaba katmadım. onun için ölçülerini kendim ayarlayabileceğim başka bi bölme yapabilirim dolap içine. o sıkıntı değil. evet 25cm köşeliden rahat raht 6 tane sığdırabiliyorum. 400watt hps 6 sınada yeterli olacak mı ?

Cannabis dedi ki...

Yeter yeter, 6 sından geriye 3-4 dişi kalır... sonra o diğer ufak dolabı atma, onada ufak bir ışık sistemi (tasarruflu lamba gibi) ile anne yetiştirirsin e klon almayı öğrenince sürekli 6 dişi ile gidersin ondan sonra ;)
30 cm kazanıyorsan yükseklikten bu çok iyi yaw hemen kaldır o rafı :) :) kolay gelsin!

Adsız dedi ki...

kaldırdım :) üstteki boruyuda kaldırdım. reflektörü yukardan delik açarak asmayı düşünüyorum. rafı da nereye, ne boyutlarda yapsam diye düşünüyorum.

Cannabis dedi ki...

NOOOOOOOoooooo..... Yaa niye kaldırdın boruyu. e güzel güzel lambanın zincirlerini asardın oraya...amma reaksiyon verdim ha :)Ya rafı L demirler ile sağlam şekilde kanarlardan birine yukarıya nem makinan sığacak şekilde koy. arkaya monte et diyecem arka kontraplaktır tutmaz. S.S. sağa yada sola koyacaz nemlendiriciyi. kablosuna bakarsın yoluna çıkmayacak şekilde bir tarafa monte edersin. komple raf yapacak halin yok. Heee tamam dur sakin, ben cümlenin ikinci kısmını yeni okudum. wuuu beybi... tamam olur o şekil o zaman boru kaldırılması isabet olmuş. Yalnız dolabın tavanını izole etmeyi unutma... lamba çok ısınacak, yakmayasın ortamı birinci günde.

Adsız dedi ki...

dolabın suntaları 2şer santim kalınlığında ve sağlam bi malzemeden yapılmış. mümkanatı yok ısınıp yanmasının. zaten reflektör engelleyecektir öyle bi durumu. elimde buna istediğim boyutta delik açacak matkap mevcut, dilediğim yere kablo deliği, dilediğim yere raf deliği açabilirim. onun dışında rafın yüksekliğini kestiremedim ben. lambaya yakın yapsam, tüm nem sıcaktan yok olup gidecek.

Cannabis dedi ki...

yaw önce nem makinesini al ki bilesin ölcülerini, kafana göre ne raf yapacan zaten.

Birde, istemesende tavanı alüminyumla kaplayacan ki ışığı da emmesin. iki santim mantimi dinlermi ya, o lamba ne kadar ısınacak, balastı dolabın dışına üstüne koy, onun da altına seramik meramik koy... GÜVENLİK ÖNCELİK. mazallah kardeşim düzeneklere bir kere emek ver tam ver adam gibi. Can yanar canan yanar... aman diyim. resimleri cek bol bol.

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Cannabis dedi ki...

Woaay babacan super kaplamışsın. Tavanı da kaplayacan unutma. delikleri açtıktan sonra kaplasaydın daha iyi değilmiydi?

Yani yukarısından tahliye, altından temiz hava girişi delikleri...

Adsız dedi ki...

ince işçiliğim iyidir, kaplamayı bozmadan açarım gereken delikleri :) üstelik kontrplak ı kaplamadım henüz. tahliyeleri oradan yapabilirim. kontrplağı kaplasammı kaplamasammı karar veremedim zaten. hernekadar beyaz olsada kaplasam daha iyi performans alacağımı düşünüyorum.

Cannabis dedi ki...

Kapla kapla iyi olur tabiki tahliyeleri ordan ver. kontraplak hem ince. hemde altı üstü fan koyacan oraya yük taşımayacaklar.

Adsız dedi ki...

tahliyeyi ne şekilde yapıcam onu düşünüyorum. cam epey uzakta. onun dışında aspratör ün tahliye borusu var yakınlarda. büyük ihtimal onun duvara girdiği yerini büküp, benim tahliye borumuda oraya sokacam. başka alternatifim yok gibi gözüküyor.

Cannabis dedi ki...

e supermiş işte. Yaw bide bu benim resimlere bak, şu uzatmalı alümünyum bacalar var. körüklü yani. istediğin yere kadar uzatırsın. aspiratörün tahliye borusu nedir ya.!?

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Cannabis dedi ki...

waay baca super, superde delebilmişsin. güzel onu üstten alttan kenarlarını alüminyum bantla izolasyonunu yap. oraya bir fan, emsin içerdeki havayı... nereye verecektin borunun ucunu? aspirator bacasına mı? ohooo koku derdin de kalmıyor yani... bundan iyisi şamda kayısı. tamamdır ya bir saksı gitsin yerine nem makinesi gelsin. alttan hava alma delikleri aç arka tarafından. temiz havayı emsin bassın içeri bir büyük PC fanı bile olur... Çok beendim.

Adsız dedi ki...

bacayı çoktan bağladım deliğe. üstelik aspiratörü açınca dolaptan hava emiyor :) bitane pc fanı var bacanın içinde. onun dışında 2 adet büyük fan alıp kontraplağın orta seviyesinden biraz daha aşşağıya yerleştirmeyi düşünüyorum. onun dışında vantilatör olayını nasıl yaparım hiç bi fikrim yok.

Cannabis dedi ki...

Hava girişlerini saksıların altına doğru da yapabilirsin. Vantilator de, ufağından ve dönebileninden bir tane kur yukarıda lamba hizasında yani alt hizasında... çiçeklere dönsün dönsün üfürsün :)

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

birde bu balastin viziltisini ne yapcaz yahu, isinmayla dogru orantili mi acaba? eger oyleyse onada bi cooler sistem kurayim.

Cannabis dedi ki...

hehehhehe kuzucuklarıma bak...

a) lamba niye yerden yukarıya doğru (Laz mısın benim gbi) ters adam :)

b) tabanı da ya beyaza boya, ya da beyaz strafor koy... hem tahtan nemden cörtlemesin hem refleksyon devam etsin..

c) ha dur, gene yarım okumuşum, reflektör gelmesede tavandan sarkıt lambanı yaw :)

d) Balastın vızıltısı gitmez bilader, ısınmasıyla alakası yok... zamanla alışıcan sesine, ben benimkini duymuyorum bile şimdi :)

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

ve bitane kaynak gözlüğü almayı düşünüyorum :p arada bi kontrol ediyorum sistemi, bi sıkıntısı varmı diye. hps inanılmaz baş ağrısı yapıyor, gözleri de ufaktan ufaktan bozacağı aşikar. aman arkadaşlar dikkat edin, kör olmayın :D

Cannabis dedi ki...

Toprağına göre değişmekle beraber ordaki tavsiyeleri pek yapmayacaksın ölçüler haricinde. Yani torf toprağın varsa llk haftayı verme ikinci haftadan itibaren vermeye başla GROW olanı.

Ne demiş, 2ml/litre bir ölçek alıcan ml felan gösteren. onla katacan litreye. E ilk başlarda bir litre su bile fazla gelir zaten ufacık bitkiye :) Sonra çiçeklenme döneminde BLOOM verecen, orda da 4ml/lt hatta 5 e kadar çıkmış. sen bakıcan yaprakların durumuna. fazlaya kaçarsan yaprakların uçları yanmaya başlar. çok yanmadıkça uclarda hafif yanma sorun değil. ama kararında vermekte fayda var.

Işığa direkt bakma. sen lambayı alttan verdiğinden sana direkt çakyor tabi gözüne. tavana aldığında yere doğru bakıcan nasılsa, alışırsın :)

Adsız dedi ki...

gübreyi her sulamada veriyoruz değilmi. yani gübreli sulama yapacağız.

Adsız dedi ki...

şunu da cevaplayabilirseniz size zahmet :)
: bir de aklıma gelmişken, saksı mı daha mantıklı yoksa şu adını bilmediğim 20lt lik poşetler mi ? poşetlerin ismi ve fiyatı nedir aşşağı yukarı?

Cannabis dedi ki...

fiyatlarını şimdi hatırlamıyorum ama ebay den almıştım. Dur bakim GROW BAGS HYDROPONICS CONTAINER POT POLY PLASTIC diye geçiyor... kolay gelsin... chat sayfamızdan sorularınıza devam edebilirsiniz :)

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Cannabis dedi ki...

Tenekeler super hacım..on numara işte altlarına güzel delikler aç tahliye etsin fazlalığı. ince delikler deyil ha en azından bir liradan biraz ufak X şeklinde geçsin tabanı ki hiç fazla su kalmasın içinde.

ikinci resim için: Waaaaaaaaaaaay kardeşim seksilik budur işte :)Lamban hareketli di mi? çiçeklerden bir karış yukarıya kadar indirabilirsin lambanı...Super -Uber-DUper olmuş aslan parçası... :)))

Adsız dedi ki...

kalın tornavida ile 5 adet delik açtım her birinin altına. yetmez ise çoğaltayım.

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Cannabis dedi ki...

Super yapmışsın. çok güzel olmuş.

Cannabis dedi ki...

Buda on numara olmuş

Cannabis dedi ki...

super olmuş hepsi, kızlar sağlıklı, mesafe güzel, saksılar team eh artık torfunuda güzel alır, saksılara aktarırsın... kızlar seni utandırmaz umarım :)))

Adsız dedi ki...

kardeşim yazılarınızı okudum benim aklıma takılan bi kaç soru var acaba senle direk iletişime geçmemiz mümkün mü ? yada sorularımı nasıl sorabilirim biraz da tırsıyorum açıkçası :)))

Cannabis dedi ki...

E yazılarımızı okudum demişsinde hocam, görüyorsun (ileriki konular altında da görebilirsin) yüzlerce soru sorulmuş hepsine de cevap verilmiş. Soracağın soruların emin ol onlarınkinden hiç bir farkı yoktur. Burdan bütün sorularınızı sorabilirsiniz. Kendinize ait bir detay vermeyeceksiniz sorularınızda, varsa çiçekleriniz hakkında detay yazacaksınız.. bu kadar.

Adsız dedi ki...

Dostum Alanya nın havası yazın çok nemli ve sıcacık,bu olayı müstakil evimin damında yada bahçede yapsam nane yetiştirir gibi sonuç elde edebilir miyim?Tohumların filizlenmesinden hasat zamanına kadarki süre nekadar,birde hangi mevsimde ekilmeli?Teşekkür ederim

Cannabis dedi ki...

Bulunduğun yer (şehir yazmayın bundan sonra) bunu dışarda yetiştirmek için çok uygun. Nisan sonu gibi evde filizlenmiş çiçekler yavaş yavaş çıkarılır dışarıya. Eğer geceleri soğuk oluyorsa eve alınır. Eğer hemen çatlatırsan tohumları tohumuna (yani türüne göre) Eylül- Ekim gibi alirsin hasadı.

Yalnız bu keratalar biber maydonoz değil öyle on, yirmi santimde kalsın heleki dışarda 2 metre 3 metre boylardan bahsediyorum. Normal şartlarda. Eğip bükerek bu boyu kısa tutabilirsiniz tabi.. Kolay gelsin

Adsız dedi ki...

merhaba abi selamlar bu muhteşem paylaşamın için size teşekkürler.bizim soracağımız şey ise kullanmadığımız banyomuzda bu işi yapmak istiyoruz (yaklaşık olarak en fazla 3/4 metrekare)fakat duvarlar düz beyaz fayans yani mat değil parlak bir dokusu var eğer olmaz derseniz kireçle boyayıp mat beyaz yapabilirz. bu konuda bize yardımcı olur musunuz?tavan ve zemin için özel bir tavsiyeniz var mı ve çeperler için alüminyum folyaya gerek var mıdır? çok teşekkürler,başarılarınızın devamını dileriz.:)

Adsız dedi ki...

Selamlar benimde bir sorum var. İndoor ekim için herhangi bir zaman olabiliyor mu? Yoksa gene Nisan başı gibimi ekilmesi lazım ?

JointCan dedi ki...

Banyonuzda olur. beyaz fayanslara bir şey yapmanıza gerek yok. baktınız ışığı yutuyor, alüminyum folyo kaplarsınız (mümkün olduğunca kırıştırmadan). tavan için bir şeye gerek yok orda zaten ışığınız olacak, yer ise zaten saksılar.

hakan Kantur dedi ki...

Mrb admin kardeşim buyhar makinası aldım soguk olarakmı yoksa sıcak olarakmı versin bi bilgi verirsen sevinirim tşkrler iyi günler

JointCan dedi ki...

lamban ortamı ısıtacaktır, dolayısı ile buharı soğuk olarak vermen icap eder. Nasıl nem makinasıymış öyle yahu, hem sıcak hem soğuk :)

Adsız dedi ki...

KARDEŞ selamaın aleyküm bende 3 tane bebek var out door yapıyorum bunları 2 tane kolon burda kendım hazır aldım bıtane de turkıyeden dogum kendım getırmısdım onu patlatım suanda hepsı saglıklı . ben bısey sorcam sana out dorda mesala hem yaz hep kıs kolan ala bılırmıyım yanı eyer ben hasat etmesem bebeklerı bu bana hem yaz hem kıs verır mı koln ?

JointCan dedi ki...

Outdoorda anneyi tutamazsın. Eylül sonu ekim gibi ölür çiçeklerin...

müslüm oytun dedi ki...

kardeş kendir tohumundanda esrar elde edilirmi acaba ?

müslüm oytun dedi ki...

Kendirden Esrar elde edilirmi acaba ?

egregious dedi ki...

Merhaba.. disi filizlerde tohum olur degilmi ? Yada disileri nasıl ayirabilirim yardımcı olurmusun...

egregious dedi ki...

Bazılarında küçük kümeler halinde tohumcuklar var... Bazıları ise sadece yaprak... Dışı acaba hangisi

JointCan dedi ki...

Dişilerde tohum kesecik olmaz... o kücük tomurcuklar bitkinin erkek olduğunu gösterir. hepsini sök.

Achilles dedi ki...

Hocam tohum sipariş ettim, kafamdaki; 20 liltrelik saksılara 2 kök 250 waat gibiydi fakat imkanlar dahilinde 55*55 cm dolap ayarlayabildim 2 kök için bile dar mı acaba ?? gelişince altlara ışık gitmez, kızlar sıkışır ziyan mı olur gibilerinden envai çeşit fikre kapıldım derken Scrog yazına takıldım biraz ama ilk defa yetiştireceğim için pek bilemedim naapayım die...

Achilles dedi ki...

Ya hocam 55*55 cm dolap 2 bitki için sıkıntı yaşarmıyım ? Bi Akıl ver ışık tut olaya :) Benim gibi fazla yere sahip olmayan arkadaşlarda bilgilenmiş olur.

JointCan dedi ki...

25x25 lik (sanırım 22 lt torf alır) 3 teneke sığar. kalan bir tenekelik yerede nem makinan la vantilatörü koyarsın al sana mis gibi 3 ciceklik alan.

Adsız dedi ki...

selam arkadaşlar.
Doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum, yanlışsa kusura bakmayın :)
biz her gece beraber oturup iş yorgunluğunu stress i üzerlerimizden atıp rahatlayabilmek için beraber takılan kaynatan 12 kişiyiz.

önümüzdeki aylarda aileden bağımsız 1+1 çatı katı bir eve çıkıyoruz. (balkon yok).
Bu evde bir setup kurmayı düşünüyoruz.
Elimizde hazırda olan malzemeler:

1 X 600w Greenpower set /tüm dönemler için/philips balast
15 X dişi cheese tohum
15 X 18 LT Saksı + altlık
30m X 1.20m mylar
1 X Higrometre / Sıcaklık Ölçer-Problu/kutulu/dijital
2 X Eazi Roll Twin
1 X sağa sola dönebilen hız ve boy ayarlı vantilator
1 X Timer
yere sermek için büyükçe bir naylon muşamba.
1X internet üzerinden 7 / 24 kontrol edilebilir 10 lu uzatma elektrik kablosu ( üzerine nem ve ısı sensorleri bağlanıp aynı arayuzden nem ve ısı da gözetlenebiliyor, belli değerlerin uzerine çıktıgında sizi mail ile uyarıyor)

(1 tane timer, 1 tane nem makinası, 1 aspirator ve koku filtrem eksik biliyorum, 600 lük Hps de tüm saksılara yetmeyecektir onuda biliyorum)

şimdi ben bir dolap içi falan kullanmayacağım. odanın birini olduğu gibi bitkilerime ayıracağım. oda içerisinde bitkilerin etrafını çevirmem kapatmam gereklimidir sence?
Eğer bitkilerin etrafını kapatırsam evet içerideki havayı, kokuyu dışarı atmak daha zahmetsiz olacak gibi gözüküyor ama bu seferde HPS in üreteceği kuru sıcak bitkilere daha fazla ısı verecektir ve iklimlendirmede sıkıntı yaratacaktır diye düşünüyorum. Cooltube kullanmam gerekecek sanırım.

Bitkilerin etrafını çevirmezsem tüm ışık olduğu gibi camdan komşuların dikkatini çekecektir. Sence camdaki izolasyonu ne ile yapmalıyım? ( havalandırma için camın yada oda kapısının açık durması gerecek sanırım)

Apartman sobalı bir yapı olduğundan illaki baca deliği var. setup içerisindeki pis ve kokulu havayı baca deliğinden dışarı atabilirim ama temiz hava girişi için bu durumda ne tavsiye edebilirsiniz?

Benim eksikliğini fark etmediğim gözden kaçırdığım bir malzeme varmı sizce?

Geçtiğimiz günlerde bir sitede piyasadan 20 tl ye aldığımız timer ların HPS leri kaldıramadığı kısa sürede eriyip cihazlarımıza zarar verdiğini okudum. doğrumudur? bu olayı yaşayan varmı?

cafe ortamlarında kullanılan suyu inceltip müşterilerin ustune püskürten zımbırtılar var, bunlardan da ücretsiz sahip olma şansımız var, bu sistemi odaya kurduğumda nem makinasının yerine geçebilirmi sizce? bu sistem direk olarak evdeki musluğa bağlanıyor.

ışık olarak 600W hps in yanına ek olarak kaç Watt bir HPS kullanmamı tavsiye edersiniz?

Büyüme döneminde HPS yerine MH kullansam çiçeklenme de HPS e geçsem bunun artıları eksileri ne olabilir?

Tohumları aldığım sitede cheese için 700gr per plant diyordu, ama diğer tohumlara hasatı m2 hesabı üzerinden yazmışlar. bu tohumların bir özelliğimi yoksa sitenin hatası falanmı?
Daha önce bırak cheese i hiç yetiştirmedim, bu cheese in yüksekliği nedir biliyormusunuz?

Birde şu elektrik olayına bir çözüm yokmu belimizi bükecek bu belliki :)

Yemin ediyoruz bıktık bu 15 - 20 yaşındaki torbacıların gevşekliklerinden, elimize almamak için zor tutuyoruz artık kurtulalım şu çakallardan bi yardım edin :)

varsa aklınıza gelen extra uyarılar, tavsiyeler onlarıda alayim.

Çicekler boy gösterdikçe bende bir günce tutmak istiyorum burada sizler ile paylaşırım.

Evin bulunduğu şehir iç anadolu bölgesi, tavsiyeler yada soru cevapları açısından belki gerekli olabilir:)

ev i sadece çiçeklerimizi yetiştirmek için tutuyoruz, arkadaş cevresinde kimsenin yetiştirebilecek bir alanı olmadığı gibi hepimiz devlet ve aile tarafından da tescillendiğimiz için evlerimizde yapamıyoruz :)

aklıma takılan bir soru daha var, bizim bu yavşak torbacılardan aldığımız bitkiler erkek bitki oldukları içinmi kafaları düşük ve tohumlu?

bu iş ile ilgilenen keyfine düşkün herkesi seviyorum, hoşçakalın.

JointCan dedi ki...

Sorduğun bütün soruların yanıtları ayrıntılı bir şekilde blogda var. Hepsine yanıt vermeye kalksam blogu yeniden yazmam gerekecek :)

Adsız dedi ki...

Merhaba :D
Ben tek saksida silver haze yetistirecegim ve tum altyapiyi tamamladim. 600w hps+ballast, 1 cift vantilator, nem makinesi, gubreler, torf saksi vs fakat sorum su. hava tahliyesi icin internetten Duct Fan ve karbon filtre sistemi getirttim. Fan bana cok buyuk geldi. saatte 350 m3 hava tahliyesi yapabiliyor ve 2 farkli hiz secenegi mevcut. dolabim 180 cm yuksekliginde ve tavan 70x70 cm. sence bu fan bu duzenek icin cok mu buyuk gelir? ortamin havasini cok cabuk degistirmek ne gibi yan etkilere neden olur ?
Tesekkurler :D

JointCan dedi ki...

600W çok ısıtıyor ortamı, burdaki arkadaşlar perişan oldular ısıyı düşürecem diye. Fazla olsun göz çıkarmaz.

Adsız dedi ki...

Selam tekrardan üstad :)
Ben şu kafası çakırken destan gibi soruları dizeleyen adsız :)
yazılarını baştan aşşağı tekrar okudum ama, nem makinasına takıldım, internette bunların fiyatlarına bakarken sıcak /soğuk gibi türleri var bunların. sıcak mı olsun bizimki soğukmu? fark edermi çiçeklerimiz için?
Kolay gelsin :)

JointCan dedi ki...

Soğuk olsun tabiki. Lamba ortamı yeterince ısıtacak zaten. serinletmede faydası olsun.

SempatiK rua dedi ki...

hocam kolay gelsin.bilgilendirme için ayrıca tşkler.

benim kafama takılan küçük bir konu var.tohumlar filizlendi bardaklara aldık.bahsetmiş oldugun 21 derecelik oda sıcaklığında kaç gün durduktan sonra,yetiştirme odasına almamız gerekir.1 hafta küçük bardaklarda pencere kenarında dursa herhani bir sorun olurmu?ayrıca bardaktan büyük saksılara alma kısmını bulamadım.cevaplarsan sevinirim.

JointCan dedi ki...

Bardaklardan filizlendi mi? Genel itibarı ile bir kaç gün bardakta köklenmeleri güçlenmeleri ondan sonra saksılara alınması güzel olur. bir hafta cam önünde beklerler ama ışığa yönlenecem diye dönüp kendi bedenlerini inceltebilir zayıflayabilirler. ve son olarak, bardaktan saksılara aktarma detaylıca anlatıldı blogda. ilk başlarda bakarsan bulursun paşa... kolay gelsin

Adsız dedi ki...

tekrar merhaba,hocam benim yavrular 2-3 cm oldular 1000w ısık veriyorum.herşeyim tamam fakat.içerideki nem oranını bir türlü yükseltemiyorum,ne yaptıysam 45 48 dercelerde.ayrıca sıcaklığıda düşüremedim oda 30 derecelerde ne yapmalıyım önerin nedir?

JointCan dedi ki...

Nem 48 de fena değil 1000w ın altında olmasına rağmen. ısı 30 sa nasılsa yaz bitiyor düşer yani çiçeklenmede belki. değilse yapacak bir şey yok ortama daha fazla hava akışı sağlayıp ısınmış havayı daha güçlü tahliye edecen. Cinsleri neler?

space_cowboy dedi ki...

selam. verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, çok işime yaradılar. benim sorum şu şekilde olacak dostum; şimdi benim özel olarak bu bitkiler için ayırabileceğim bir odam yok, öğrenci evinde kalıyorum ve evin her yeri ortak kullanım alanı olduğu için sadece odamda yetiştirebilirim. soruya gelecek olursak, ben elbise dolabını anlattığın gibi hazırladım diyelim, vantilatör vs. ile bitkilere hava vurması bitkilerin gövde gelişimi için çok önemli bunu biliyorum, bitkiler dolaptayken ben nasıl o havayı vereceğim onlara? bilgisayar fanının verdiği hava yeterli olacak mı? dolabın kapağını açsam acayip bi ışık sızması olacak vs. derdimi anlatabilmişimdir umarım bu konuda yardımcı olursan sevinirim.

JointCan dedi ki...

içerdeki havayı sirküle edecek olan vantilatör. fanların aşağıdan temiz havayı basar, vantilatörün çiçeklere dağıtır, üstten tahliye fanın da içerdeki kirli sıcak havayı emer. Ha sestir, ışıktır, kokudur blogda anlattım zaten.

space_cowboy dedi ki...

hocam tamam ama sormak istediğim soruya bir cevap alamadım hala. bütün yazılarını okudum, herşey tamam ama tekrar söylüyorum ben bunu 140 cm boyunda, 70 cm eninde ve 50 cm derinliğinde bir dolapta yetiştireceğim. bütün herşeyi ayarladım herşey hazır. Fakat tek sorun anlayacağın üzere geniş bir alana sahip değilim maalesef, ışık sızmasın diye dolap sürekli kapalı kalacak. Herşey ok. İşte tam bu noktada; vantilatörü dolabın içine mi monte edeyim? Yoksa arada bi dolabın kapağını açıp dışarıdan vantilatörü çalıştırmak suretiyle o şekilde mi yapayım bu işi? Sabrın ve yardımın için şimdiden teşekkür ediyorum.

JointCan dedi ki...

Vantilatör 7/24 çalışacak dönecek çiçeklerin üstüne. karanlık dönemde de, ışık varken de.

Adsız dedi ki...

soğuk nem kristalizedir ve çöker.sıcak buhardan nem elde etmek sonuç alır

JointCan dedi ki...

e ben kullanıyorum. makina zeminde ve nem ölçer ışığa yakın bölgede. Buna rağmen ortamın nemi %60 larda. Belki eski zamazingolarda öyleydi ama simdi çok başarılı ve ucuz nem makinaları

Adsız dedi ki...

bu aktıf karbon fıltre setleri var bu ıcerde kı pıs havayı dısarı atmak ıcın mı kullanılıyor

JointCan dedi ki...

İçerdeki kokuyu, kirlenmiş havayı dışarıya filtre ederek verir.

Adsız dedi ki...

Lütfen bana yardımcı Olurmusun jointcan Auto esrar yetiştirmek İçin ne gerek florosan ışık yetermi + besin olarak ne vermem lazım ısıya pek duyum Olmusyormu herhalde Bi yardımcı Olursan ne gerekirse yapım yetistirim...

JointCan dedi ki...

Çok ayıp ediyorsun :( Adım adım her şeyi tek tek anlattım blogda. tohumu çatlatmadan hasada. ışığından gübresine... Autoda tek fark baştan sona kadar 20 saat ışık /4 saat karanlık verecen o kadar.

Adsız dedi ki...

merhaba bilgilerini paylaştığın için teşekkürler ben kendi ofis odamda ilk defa yapıcam 4 beş saksılık pencere veya baca imkanım olmadığı için kokuyu pc fanı kullanarak karbon filtre ile gidere bilirmiyim ve bunu teknik olarak anlata bilirmisin rica etsem teşekkürler...

JointCan dedi ki...

4-5 çiçek adam gibi koku yapar. karbon filtreye pc fanın yetmez adam gibi fan ister. ayrıca dolapta yetiştirmen gerek ki dolaptan filtrelediğin havayı odaya verebilesin...her halükarda evine çok giren çıkan varsa, görülmemesi imkansız olur. ha odayı kitlerim kimse giremez edemez dersen... normal carbon filtre ve silent duct fan ile çözebilirsin sorununu...

Gazing dedi ki...

Ben dolabın içindeki ısı ayarını nasıl yapacağımızı anlayamadım.Lambaları açtığımızda ısı aşırı artacaktır sonuçta ?

JointCan dedi ki...

O yüzden içerden havayı emip tahliye edecek baca sistemi ile, içeriye temiz hava girişini sağlayacak sistemi güzel ayarlaman gerekiyor.!

Adsız dedi ki...

Öncelikle merhaba. 2 yıl kadar kullandım, şu an bulunduğum yerde bunu bulmak, gidip almak çok zor, hatta imkânsıza yakın diyebiliriz.
İç anadoluya yerleştik. Dışarıda alanım yok, ben de bu şekilde ev içinde yetiştirmek istiyorum. Sadece bir kişilik hasat çıksın istiyorum. Her içişimde; halk diliyle iki sömek içiyorum. Takviyeli olarak yetiştirmek istiyorum. Mesela bir hasatta beni diğer hasatı alana kadar idare etmesi için kaç tohum ekmeliyim. Gerçekten 2-3 aydır içmiyorum. Resimleri görünce ağzımdan salyalar akıyor :) Şöyle sorayım;

1) Yakalanma riskimi sıfıra indirmek istiyorum, benim haricimde kimse bilmez zaten yetiştirdiğimi.

2) Bu diğer hasata kadar beni idare etmesi işi için ne kadar ekmeliyim? Orta düzeyde yetiştirilmiş bir bebek kaç içimlik verir?

Yardımlarını bekliyorum. Saygılar :)

Aslında bunlar soru değil. Durumumu açıkladım sadece. Bana bir öneri yap lütfen. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bebeğimden mahrumum ne zamandır. Kafam çok karışık :(

windy dedi ki...

Ağabey bana %8-13 arası bir TCH ve bir çiçekten 30 gram hasat yeter bir dahaki hasata kadar. Yazılarının tamamını okudum, ben de torbacılardan alıyordum. Ama kendim yetiştirmek istiyorum. Saydığım oranlarda hasat yetiyor, ekonomim de anca buna yetiyor sanırım. Mesela 500 TL ve ayda 150 TL elektrik faturası yerine;

*Çiçek başı 25 gram hasat ve %8-9 THC alıp da ayda max (evde çalışan başka eşya yok) 60 TL elektrikk faturası ödeyip, eşyalara max 300 TL harcamamın bir yolu var mıdır, saygılar.

Adsız dedi ki...

Benim sıkıntım da orda o tohumları nerden ayarlıcaz bi kaç site buldum ama ingilizce bişeyde anlamıyorum ödeme işlemlerini nası yapıcaz onları filan çözemedim o konuda sıkıntı var gerekli malzemeleri not aldım onları hallederiz de o tohumda da sen yardımcı olsan hani fena olmaz

Adsız dedi ki...

yapıcağım yer geniş bi oda boşta duruyo değerlendirme niyetindeyim 1 haftadır uğraşıyorum işte saksılar hazır toprak torf kolay asıl işim de sen yardımcı olsan bana güzel olur

JointCan dedi ki...

Tohumlara benim ne yardımım olabilir ki. Bak blogda tohumlar hususunda bir konu astım. nasıl bulabilirsin diye. diğer mesajının altına da yazdım. Kredi kartın yoksa onları alamazsın. Torbacı tohumları ile gitmek durumundasın.

Adsız dedi ki...

3 çiçek için osram 150 wat hps ,10 cicek icin 250 watt hps aldık siZce yeterli olurmu

JointCan dedi ki...

250w tek çiçeğe hadi bilemedin 2 çiçeğe anca yeter

42 dedi ki...

Selamlar Abi. Üstad. Ustacım.

- Kabin boyutlarını 1x1 metre olmak süretiyle minimüm yükseklikte tutmam gerekiyor. (yerim o kadar) 1.40 falan düşünüyorum yükseklik ne dersin? (5cm + 25 cm saksı+ 40cm elek + 50cm ışık aralığı + 10 cm de ışığın kendisi desek?)
- 400w phlips set aldım. 4 bitki güzel bir scrog yetiştirmeyi düşünüyorum. 20 lt lik saksılar. (köşelisini bulmak da ne zor)
- Kabinimi sıkıştırılmış strafordan yapmak istiyorum. fanları 24 saat çalıştırsam bitişiğindeki balkonlardan kokuyu alırlar mı sence?
- Şimdi benim balkon tahminime göre yazın 30 dereceleri görür. Vantilatör ve içeriye hava sirkülasyonunu sağlayacak fanlar sıcaklığı düşürmek için yeterli olur mu? (Malzeme de strafor malum) (iki pc fanı bir altta bir üstte)
- Beykoz taraflarından geçerken bir fidanlıktan aldım torfu gaza gelip. oysa ki ucuz da birşey keşke almasaydım diyorum ama kullanayım mı ne diyorsun? malum bir dünya toprak.
- atami'nin gübre setini aldım bloom+grow. booster da alayım mı? iyi para çünkü boosterlar.
- kabinin dibini havuz gibi yapsam (tabiki saksılara su girmeyecek) nem olayını çözer miyim?

fotoğraflar heves arttırsın diye :D
http://imageshack.us/photo/my-images/195/20130530172315.jpg/ Kalın reflektör kaplı strafor.
http://imageshack.us/a/img22/4099/20130530172730.jpg Liste.
http://imageshack.us/a/img15/2946/20130530172742.jpg salak gibi aldığım toprak
http://imageshack.us/a/img27/8408/72292020.jpg kurmayı düşündüğüm sistemin kabataslak çizimi.JointCan dedi ki...

- O topraklara bulaşma. içinde örümcek ve parazit bol olabilir. çiçeklere de yanaştırma.
- yazın o balkonda indoor yapamazsın. hps ışığı altında daha da yükselecektir ısı. 26 dereceden yukarı çıkmamakta fayda var.
- Paran yoksa booster hayati değil.
- Nem makinası şart olabilir. ama önce dediğin gibi bir denersin. içinde kaplarda su bırakmak da iyi gelir.

42 dedi ki...

Kabin boyutuna birşey dememişsin usta? 1x1 e minimum yükseklik ne olur? bir de ben bu ışığı gece yanacak şekilde denk getirirsem sıcaklığı 26 derecede tutarım gibi geliyo.

http://imageshack.us/a/img839/3298/20130602183536.jpg

Bunlar PC fanlarım

http://imageshack.us/a/img6/7050/20130602183641.jpg
http://imageshack.us/a/img545/7341/20130602183638.jpg

Aliminyum boru falan gerçi birazdan balkonu göreceksin büyük ihtimalle gerek kalmaz ama. içten belki lambayı soğutmak için birşey yaparım.

http://imageshack.us/a/img705/3328/20130602183708.jpg

veee balkon. Gördüğün gibi usta su var sürekli. musluk. şimdiki çiçeklerin üstünde olduğu sehpa kalkacak. üstünü kalın straforla kafes yapacam. boydan kastım da pencere açılsa keşke falan. Ama hayal tabi 75 cm.


NOT: Fotolar yine dravdan ama dursun kenarda neydi ne olmuş diyecem ben çünkü buraya bak görürsünüz. O kadar taktım kafaya :D

JointCan dedi ki...

Yükselik çiçeğin türüne göre değişir. Ama nerden baksan 180cm yükseklik iyi olur. çok cüsselenecekler e 30cm saksı yüksekliği desen, 25-50cm ışıkla çiçek arası desen, 15 cm de reflektör lamba kalınlığı desen 1 metre.. e bitki hiç mi uzamayacak... AYrıca pencereyi yarım açarsın sorun değil. Orda 4 tane saksı rahat sığar gibi iki iki kare şeklinde. e 25 cm saksı eni desen, balkonun genişliği 50-55 cm yokmudur (peynir tenekeleri olur 20lt lik)...

42 dedi ki...

balkonun genişliği 1 metre. tamam şimdi ben zaten strafordan kafes gibi yapacağım için boyunu kısa tutacam olmazsa arttırırım sonra. Bir dahaki sefere güzel bir düzenleme yapayım. öyle sorayım. kervanı yolda düzelim.

emre aymaz dedi ki...

s.a abi ben yeni yetiştirmeye başladım pmukta filizlendirdim ama benim torfum yok yani şuan yazlık olarak kullandığımız çiftlikteyim torf yok normal tarla toprağı ile tutarmı ?? ilçeye 20 km uzaklıktayız

JointCan dedi ki...

e imkanın yoksa o topraktan başkasında yetiştiremen zaten. tek sorun biraz mevsimsel olarak geç kalmanda. birde alacağın toprakta insan atıklarına ilaçtır suni gübredir vesair bulaşmamış topraktan vermeye dikkat et bari.

emre aymaz dedi ki...

saksıya mı dikiyim yoksa direk tarlaya mı ekiyim peki ?

JointCan dedi ki...

imkanın varsa toprağa ekmen daha avantajlı (ne kadar güneş alacağına bakar tabi)

lolo koko dedi ki...

dostum merhaba, çok güzel bir blog uzun zamandır takipteyim fakat bugun kısmetmiş soru sormak:)

Bez dolap / mylar film 7.5mt / auto berry ryder seed's x3 / biothrive500ml 3-1-6 yazıyor bu nedemek? / CannaCure Yaprak Spreyi? / jeffy köklendirme tabletleri 10ad. / 3ad saksı ve ışık olarak http://urun.gittigidiyor.com/ev-dekorasyon-bahce/enerji-tasarruflu-dev-ampul-150-w-600-w-76953256 satın aldım. Fakat kafama takılan birkaç soru var eğer zahmet olmaz ise sanada:)

1) Havalandırma için temiz hava girişim ufak bir camdan boru ile içeri bağlantı yapıcam çıkış içinde duvarda bir yer delicem ne tür fazla ses çıkartmayan bir fan takmamı önerirsin? 3bebekle kokusuz , sıkıntısız kafamı kırmak istiyorum:)

2) Berry seeds hakkında bilgin var mı? Germinated 12-30-12 / Planted 12-31-12 / Sprouted 01-02-13 gibi bir yazı okudum 420magazine forumunda berry ryder ile alakalı bu rakamlar nedir kısaca açıklayabilmen mümkün mü?

3) Almış olduğum tasarrruflu ampul bebeklerime iyi gelir mi? Ilk defa yapıcagımdan dolayı cok fazla ayrıntıya giremedim MH / HPS fazla kafa karıstırıyor ısı olayları, ortamı sogutma olayları, elektrk faturası vs.

4) Bu grow 'dan sonra LED sistemi kurmak istiyorum 1000W hps lümenine eşdeğer yada fazla lümeni yakalamak istiyorum bunun için kaçtane 1W LED ve RGB olarak hangilerinden almam gerekiyor? LED panelci arkadasım var montajını ona yaptırıcam soğutma sistemini falan fakat yani kaçtane ampül kullanıldıgı konusunda pek bir fikrim yok . LED konusunda beni ve diğer arkadasları biraz daha aydınlatabilmen mümkün mü?

5 ) Şimdiden çok teşekkürler , sağlıcakla kal:)

JointCan dedi ki...

a) çiçek başına 10bin lümenden hesab edeceksin ışığı. ayrıca o lamba 6400K gelişim dönemi için uygun, çiçeklenme için 2700K olanlarından lazım...

1- duvara delik açacan da deliğin öteki tarafı nereye gidecek. o lambanın altında sadece bir çiçek yetişir onunda kokusu olmaz zaten. fan konusunda sessiz fan bilmiyorum TR de değilim.

2- aralığın sonunda ekmiş şubatın birinde çiçeklenmiş. pek bir fikir vermedi açıkcası. muhtemelen 60-70 günde hasat alacağın auto türler bunlar.

3- çiçek başı 10 bin lümen. 3 çiçek yetiştireceksen 3 tane lazım sana onlardan. benim tavsiyem cfl gideceksen 2700k sıcaklıkta olanlardan al, hem çiçeklenme döneminde hemde gelişme döneminde kullanırsın. diğerini sadece gelişmede işine yarar.

4- elektrik hesaplarından hiç anlamam. LED in kalitesi önemli, grow için uygun olması önemli. ve tabiki ışığın rengi, lümeni önemli..

kolay gelsin.

lolo koko dedi ki...

dostum en önemlisini sormayı unuttum, http://www.magicplant.net/298--hydroton-hidroton-50-litre-.html aldım ben torf yerine bununla yetiştirmem mümkün mü ? chat odasında hulusi 4/1 torf , birazda kum ile karıştır falan dedi . birde saana sorayım dedim.

JointCan dedi ki...

Gözüm bu hydro yapanlar için malzeme. torfla alakası yok.

42 dedi ki...

Usta şimdi ben sistemi kurdum. bez dolap kullanılmayan bir oda soba çıkışına verilmiş havalandırma 400 q lamba içine de 3 tane saksı sığdı. 3 kök bana yeter diye düşünüyorum. nem makinesi falan herşey kitabıuna göre en kalitelisinden alındı. İKi tane ampül aldım dönem dönem kullanacam.

http://imageshack.us/photo/my-images/24/09be.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/801/43ma.jpg/

1 -ŞPimdi ben bu odanın içindeki havayı versem sadece içeri temiz hava girişi olacak mı? yoksa havayı da dışardan getirecek bir sistem mi kurayım?
2- 3 kök bitki koku sorunu yaratır mı çok havalandırma ile bacadan verecem PC fanlarıyla falan ama yeterli olur mu?
3- ve en önemlisielimde şu fotolardaki gibi balkonda en az bir aydır attığım tohumlar var. Dişi oldukları kesin böyle büyümüş bitkiler. hani sistemi denemek için bunları eksem olur mu sence? hiç göbre verilmedi şimdidye kadar öyle takılıyo bunlar. yoksa geç mi kalmışım hazır yapmışken sıfırdan mı başlayayım bunlardan bi cacık olmaz mı? Hani ben hem dişiliği belli olduğu için hem de tahminlerime göre bir aylık falan bir dönemi geçtiği için düşündüm ama bir sorayım dedim.

Cevabını ivedilikle bekliyorum çok teşekkür ederim şimdiden

http://imageshack.us/photo/my-images/713/bw3g.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/842/f9ew.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/197/4dmt.jpg/

JointCan dedi ki...

1 saksıda 1 çiçek... ötesi yok.

a) içeri odadan hava verebilirsin.
b) havalar çok sıcak ekim gibi başla havalar serinleyince
c) o dolabın içi siyah onu alüminyum folyo yada en kolayı panda film ile kapla.
d) 3 kök çok koku yapmaz. o dolapta en güzel dwars türler olur. Auto tohumları tercih et. Arkadaşımızın teki Think Different almış çok güzelde hasat almış. gördüm beğendim onu deneyebilirsin.
e) bir saksıda bir çiçek hatırlatayım dedim at gitsin o saksıyı

Adsız dedi ki...

dostum, umarım zahmet olmaz cevaplarsın..evde bir dolap yapmaya çalıştım fakat ısı ve nem ayarlarını bir türlü tutturamıyorum..madde madde anlatim.
1-dolap 185x86x50cm ölçülerinde tavanı ve tabanı hariç her yeri folyo kaplı.Işık izolasyonu tamam.
2-dolabın üstünde ve altında 12cm bilgisayar fanı var,bunlar egzoz görevi görüyor. Ayrıca temiz hava girişi için 220 ac ile çalışan 17cm güçlü bir fan var.
3- 30cm çapında bir fan daha var içeride.
4-400watt hps ve mh ampul reflektör var.
5- nem makinası ve ayrıca koyduğum kaynar su varki nem artsın.
6- 18lt 2 saksı var.
şimdi hocam saksı/ışık mesafesini 50cm'e, nem makinası en son kademeye, harici fanı son kademeye getirip, yeree extra suyumu koymama, giriş çıkış fanları açık olmasına rağmen 36.5derece 46%nem sağlayabiliyorum ne ısıyı düşürebiliyorum ne de nemi yükselte biliyorum. Ayrıca bütün bu değerler mh ampülde böyle hps daha vazla ısı veriyosa ne yaparım bilmiyorum çıkamadım işin içinden

Adsız dedi ki...

selam dostum pcgrowbox yapıcam fakat ampul secemedim.http://www.magicplant.net/hazir-ampul-kitleri/490-400w-philips-pia-plus-set.html bu seti alsam filizlenme için yine 250 w mh lamba alsam nasıl olur?alan dar olacagı için ısı sorunum olurmu veya lowryder ları yakarmı.

JointCan dedi ki...

yakar... hiç kasma pc de yetiştirecem diye.

JointCan dedi ki...

cool tube alacaksın, içerdeki sıcak havayı emen fanın yetersiz. ayrıca yaz ayında indoor lçok zordur... o ısı mutlaka düşmeli yoksa bitkiler bir kere heat stress yerse zor toparlar hatta gelişmesinide durdurur...

Adsız dedi ki...

mecburen cooltube ile fan da almak durumundayım, onu o kadar almışken birde karbon filtrede alınır napalım artık :)))

Hüseyin Salvia dedi ki...

merhaba dostum 3 gundur yorum atıyomda sanırım vaktın yok bakmaya pek dostum simdi ben dolap kurdum icini alumun folyo yaptim tabanı haric. tabanınada toprak serptim arada bi ıslatıp nem yapmasını saglamak icin ışık sistemi olarakda 300w halojen lamba kullanıyorum MH veya hps alamadım maddı durumdan bu labma aynı gunes gıbı parlıyo ve ıcerye muthıs ısı saglıyor fan sistemi henuz kuramadim dolabın kapagını kapattıgımda icerisi 40 derece kadarr ulasabiliyor bu yuzden kapagı acık tutuyorum ozaman 30 derece kadar dusebiliyor kızlarımda 2. haftasının 2. günündeler sence ısık yeterlimidir 300w halojen bi bilgi bi yardim edersen sevinirim

JointCan dedi ki...

Halojen lambalar cannabis için uygun lambalar değil. MAXimum sıcaklık 26-28 derece olacak. en düşüğüde 21 derece... çiçek başı 10 bin lümenden (sarı ışık çiçeklenme için) hesap edeceksin ne kadara ihtiyacın olduğunu. bu sıcaklıklar korkunc. o bitkiden hiç bir verim alamazsın. ancak elektrik parası ödersin


3 gündür yorum atıyorsun diyorsun da, diğer mesajlarına yanıt verdim. ordan okumuyorsun tabii.

http://jointcan.blogspot.com/2012/02/chapter-5-esrar-cannabis-yetistirme-2.html?showComment=1377349782439#c7124715631342899812

al bak cevabın burda

Adsız dedi ki...

selam bir iki sorum olacak. cevaplarsan çok sevinirim.
1- şöyle bir kabin 480 tl iken (http://www.smoothgarden.com/?title=bitki_kabini_1_20m_x_1_20m_x_2m__silver&b=94112/3279#tab )
şöyle dolaplar (http://www.evmanya.com/kategori/2667-bez-dolap ) çok daha ucuz. böyle birşeyi panda filme kaplayıp kullanabilir miyim? (2 saksı için )
2-gene 2 saksı için 400w sodyum yeter mi?
3-cooltube e ihtiyaç olur mu?
4- carbon filtreli havalandırma sistemi fazla mı gelir. havalandırmayı mustakil evin dışına atmayı planlıyorum. carbon filtre dışarıya kokuyu salar mı?

cevaplarsan sevinirim. saol

JointCan dedi ki...

Olur 2 çiçeğe bez dolap. lakin ışık sızmayacak şekilde izole edecen... Cooltube a ihtiyacın olabilir. gerçi kış geliyor ama yinede alan çok dar olacağından 400 watt orayı cehenneme çevirir.
2 saksı için 400w yeter
carnpm filtre kokuyu dışarıya sarmazda. 2 çiçek çok kokmaz arkadaşım. ha tahliyeyi vereceğin yerin dibinde insanlar varsa ayrı.

Adsız dedi ki...

ozaman yanlışmıyım:
cooltubeler genelde 150m3 falan diye satılıyor yani internette gördüğüm en küçüğü oydu; oylebir cooltube kabini kasmazmı sonuçta kabin 5m3 bile değil?
ayrıca şöyle bir hesapla:cooltube un bir hava girişi birde hava çıkışı var , fan içinde bir çıkış ettimi sana kabinde 3 adet delik, fanın tahliyesini baca deliğinden versem cooltube ün tahliyesini nereye vericem odaya versem odayı ısıtmaz mı?
birde: kabine hava girişi için bir PC fanına ihtiyaç olur mu?

Adsız dedi ki...

Merhaba ben afgani :) arkadaşta sormuş halojen lambalar uygun değildir demişsin 20lt lik saksılarda 5 çiçek ve 12 m2 banyoda 2 adet vantilatör birisi bir köşeden alttan diğeri karşı köşesinden üstten aşağıya doğru çalışacak nem makinesi var fakat lamba daha almadım elimde 1000 W 4 adet halojen lamba var bunlar fayda gösterirmi bilgi verebilirmisin aklımda olan ise 4 adet 500 W MH daha snra HPS lamba olucak ?

JointCan dedi ki...

Halojenleri sokma grow ortamına. ısıdan başka bi boka yaradıkları yok. al adam gibi 600w 4-5 çiçek için mis gibi..

JointCan dedi ki...

Kabine hava girişleri tabiki pc fanları ya da normal fan ile olacak.
Kabinden tahliye edeceğin havayı bacaya verebiliyorsan ne ala işte.

Carbon Filtreli Exhaust System: Carbon Filtre- Alüminyum esnek boru - Cool Tube - Alüminyum Esnek boru - fan- alüminyum esnek boru- doğru baca...

Carbon Filtresiz : .......Direkt cooltube -Alüminyum Esnek boru - fan- alüminyum esnek boru- doğru baca...

42 dedi ki...

Ustam ben önceden de yazmıştım Ekime kadar bekle demiştin bekledim ve burdayım :D

Şimdi bez dolap çok dandik olduğu için bir tane ahşap dolap aldım bembeyaz şiir gibi. merdivenden çıkarken dağıldı toplayana kadar canım çıktı. şimdi gelelim artislik sorularıma

1- benim bi tane nem makinem ekranı olduğu için ışığın altında naneyi yedi. yeni aldım. onun da ekranı var var. onu şimdi dolabın yan gözüne koyacam boru ile içeri nemi verecem NEREDEN vereyim? fanlara uzak tamam. alttan vereyim mi ?

2- scrog yapacam. 3 çiçek. 400w. elimdeki tohum yurtdışından gelme ama ne olduğu belli değil. 16 adet var ben bunların diyorum ki 3 tanesini ekeyim şansıma 1 dişi kalırsa 1 dişi ile devam ederim ama scrog yapacağım için sonradan sökme şansım olabilir mi? çok uğraştırır mı? gerçi diğerinin büyümesi duracak alan boş kalacak falan ne yapayım usta akıl ver. tohum al deme 5 kuruş param kalmadı.

3- LST ve supercrop yapabiliyorum mütamadiyen. acaba dişi erkek belli olunca dişilere süpercrop yapıp üzerine ağ gersem? e azıcık da çiçeklenmede büyür zaten? gerçi iş o raddeye gelince çiçek oluyo dalyan gibi. boşver bunu sormadım.

cevapların için şimdiden teşekkür

hee bi de pc fanı taktım içeri hava versin diye ama üzerinde mavi led ışık var geçe çalışacak ya bu nane bu mavi ışığın bi bokluğu olmaz di mi? gündüz zaten diğer lambanın altında eridi gitti de. ay ışğı sanıp kurtadama dönüşmesin kızlar?

42 dedi ki...

Usta bi de yepyeni nem makinesi aldım soğuk buhar üflüyor ama nem yüzde 30 u geçmiyo? Sıaklık da düşmüyor. içeriye hava veren 3 tane pc fanım var. ama içeri verilen hava da %40 nem 23 derece. baksana tahliyem falan 10 numara ama anlamadım illa dışarıdan hava istiyo olabilir mi? Bi de geç cevap yazarsan eğer söylermisin ustam 1 ay önce bardakta kabuk çatlatmış sonra iptal edip tohumları kaldırmıştırm onlardan yapabilir miyim tekrar acaba? yapsam da sağlıklı olur mu?

http://www.hizliresimyukle.com/oF7J
http://www.hizliresimyukle.com/oF7W
http://www.hizliresimyukle.com/oF7h
http://www.hizliresimyukle.com/oF7n
http://www.hizliresimyukle.com/oF75
http://www.hizliresimyukle.com/oF79
http://www.hizliresimyukle.com/oF7d

JointCan dedi ki...

Şimdi neresinden tutayım düzeneğin... her yeri ile buram buram anadolu adamının yaratıcılığı olmuş :) özellikle cooltube akvaryum icadına bayıldım :) Neyse uzatmadan sıralayayım.
- tahliyen felan on numara değil, ışığın (ki ben min.400watt hesap ediyorum) sıcaklığını o pc fanları ile sistemden atamazsın. biraz daha güçlü olması lazım.
- cooltube akvaryum çakman da işe yaramaz zira, cooltube un özelliği aynı zamanda camında. Belli bir sıcaklığa kadar absorb ediyor. Ayrıca pc fanı o lambanın sıcaklığını emmek için kafi gelmez yinede (yani normal cooltube un olsaydı bile)
- içeriye odadaki havayı verebilirsin ama dolaptaki havayı mutlaka güzel bir şekilde tahliye etmen lazım.
- Ayrıca tuvalet giderine tahliye borusunu mu monte ettin? ordan hava çekişi var mı (kağıt yakıp dumanı yaklaştırdın mı o boruya) varsa güzel sessiz bir fan al (toprakvesu.com veya smoothgarden.com dan misal)
- Nem olayında ortamda kaplarda su felan bırak nem artar..
- 1 ay önce çatlatıp vazgeçtiğin tohumlar yeniden filizlendirilir mi... bence filizlenmez... doğan çocuk tekrar doğduğu yere itelenebilr mi?... bilmem... onu da sen denersin bize bildirirsin :)
Kolay gelsin... aynı azimle devam dostum

JointCan dedi ki...

1- dijital ekranlı nem makinası niye alıyorsun ki... neyse ikinci kez almışsan kullanacan napacan...ya onun üstüne su düşürmedikçe ekranına bir zararın gelmemesi lazım. yoksa götür aldığın yere ver amk bu ne de, "nem makinası nemden bozulur mu ulan" diye çıkış.

2- İsterse Mars'tan gelsin, cinsini bilmediğin tohum torbacıdan alınan iteleme cigaranın yani The Boklu Dere'nin gurbet görmüşüdür. Paran varsa adam gibi tohum al, yoksa bunlarla gidecen napacan. Ha tohum alacak para yokmuş daha yeni gördüm. o zaman şunu yapabilirsin. 3 tanesini çatlat, 3 hafta grow ver (istersen bir hafta da olur) sonra 12/12 ye geç. geçerken her birinden 2-3 klon al. klonları bir tane cfl /35watt) altında usul usul tut. zaten 2 haftada ancak köklenir. Diğerleri ortamda çiçeklensin. 2 haftaya da onların cinsiyetini görürsün... hangisi dişiyse klonlardan onları al büyük saksılara aktar. diğerlerini at çöpe. bu şekil 3-4 hafta kaybedersin ama klonlarının hepsi dişi olacağından rahatlıkla scrog yapabilirsin. dişi olmayan tohumlarla scrog olmaz.
3- scrog zaten lst, supercrop ayrı onu yapabilirsin.
4- ışıklı fan Japon Keranesine gider, bize gitmez... karanlık dönemde ışıkla rahatsız edilmemesi lazım...

42 dedi ki...

Usta hemen cevap yazdın eyvallah. Biliyorsun bu işler böyle bi gaz işi. "Hadi yapayım" diye girişiyorsun ve atolyen yoksa hemen vazgeçebiliyorsun. O yüzden senin gibi biri olması çok çok değerli. Şimdi benim bu sistemi biraz daha açıklayayım.

400w Mh lamba. hps yi ayrı aldım. klonlama yapacaktım çünkü. CFL alacam şimdi. ama cfl lamba bulamıyorum nasıl iş anlamadım? acaba Türkiye'de ismi başka mı veya bu tasarruflu lambalardan muadili var mı?

sorular lambur lumbur oluyo ama klonlama demişken bu klonlama jellerinin 400-2000-8000 gibi bi değerleri var hangisi uygun olur acaba? Odunsu bitki mi diyecez buna biz?

Genel olarak tahliye sistemi böyle.
http://www.hizliresimyukle.com/ocYj

ev yıllar önce kalorifere geçmiş ama ben baca deliğini buldum ve önündeki alçıyı kırdım. inanılmaz çekiyo ve büyük ihtimalle de binanın çatısından çıkıyo. (Bu arada tüm bu çekiyo çekmiyo değerleri sıgara ile test edilmiştir. içiyo yani.) dolabın üstünden bacaya geçiş var.
http://www.hizliresimyukle.com/images/2013/10/08/DHsXS.jpg


bu foto da el yapımı cooltube :D orda havayı emen bi fan var. önünde 400w MH arkasında da direk yukardaki çatala ordan da bacaya bağlı boru var. yani ben elimi tutuyorum diğer ucuna baya çekiyo ordan bile. (sıgara testi yine, molalarda falan, ne bileyim benim hoşuma gitti ya)
http://www.hizliresimyukle.com/ocYP

Aha bu da o fan işte. ters koymuşum allah kahretsin. 220v 50-60hz. ne kadar dönüyo napıyo bilmiyorum ama yardırıyo yani :D
http://www.hizliresimyukle.com/ocYm

bu da fanın önüne gelen boru detay. (sistem biraz traş geldi şimdi bakınca tekrar. ama işte nasıl kurtulur?)
http://www.hizliresimyukle.com/ockk

bakalım bu neymiş. heh. yetiştireceğim alan işte. o fanlar odadaki havayı veriyo içeri. 3 saksı her saksıya bir adet :D Aha nem makinesi de orda. güzel birşey aslında ayrı nem ölçeri var falan ayarlıyorsun o seviyeye gelince duruyo düşünce tekrar yardırıyo. ama yetmiyo. %30 neymiş abi? o da -nem için yaratıldığını ispatlamak için son günün bugünmüş gibi çalış- ayarlarına getirmeme rağmen hea.
http://www.hizliresimyukle.com/ockK


neyse alan küçük abi su koy diyorsun da onla baş olur mu ya bi de su mu koyacaz .dökülür. el değer. görünen o ki ben bi tane duct fan alayım onlar daha bi çekici! galiba. iki tane alayım hatta o çatala koyarım birini de. çeksin atsın anasını satiyim? kurtarır mı? o zaman nem de sıcaktan yalan olmayacağı için makine yeter heralde?

Şimdiden çok teşekkür ettim kolay gelsin.

42 dedi ki...

LST supercrop dediğim olay da şu ben 3 saksıyı ekdim boya verdi bunlar. çok da değil ama lst yapacağım için. neyse diyelim ki 6. haftada gördüm dişi mi erkek mi? öldürdüm erkeği. sonra dallara supercrop yaparak ağımı gerdim, günden güne yukarıdan aşşa bastırırım supercrop yapa yapa. 1 hafta da hallolur. verdim çiçeklenmeye biraz da öyle büyüdü. alan zaten küçük 2 çiçek de olsa 1 çiçek de olsa 400 lamba ile alırım ben yine hasadımı diye düşünüyorum. olmaz mı?

42 dedi ki...

Yok ne yaparsam yapayım ısı 30 derece nem %40. bi tane baca girişinde bi tane el yapımı cooltube un önünde bi tane de doabın üstünde üç tane hayvan gibi fan var ama yok.
Cooltube şartbirşeymiş hacı abiler bunu da yazın. yalnız onu elde yapacam diyorum cam tüp bulamıyorum ısıya dayanıklı falan.

JointCan dedi ki...

Isıyı düşürecen başka bir çıkışın yok grow kardeşim. Cooltube kendin yapamazsın... Git al (para biriktir) online türkiyede de var çok da pahalı değil.. tabi ucuna da ona göre bir fan...

JointCan dedi ki...

her türlü alırsın. yeterki bakımını güzel yap şartlarını güzel sağla... ama scrog yapamazsın. lst olur.

JointCan dedi ki...

- cfl lamba bildiğin tasarruflu şu ufak lambalardan. 35 watt klon için yeterli.
- cooltube şart
- dolabın baca sistemine bağlıysa çok güzel... on numara.
- Nem makinası şart (soğuk buhar üfleyenlerden)
- sonrası iki 3 tane saksı at oraya... mis gibi 25 lt lik peynir tenekeleri felan... güzel olur :)

Adsız dedi ki...

KARDEŞ BUNU KIŞ MEVSİMİNDEDE YAPABILIRMIYIZ.MESELA ŞİMDİ YAPSAM OLURMU.BİDE 1 SAKSIDAN ORTALAMA NE KDR İLAÇ ÇIKAR.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

JointCan dedi ki...

indoor kış mevsiminde iyi olur zaten. yazın sıcaklığı düşürmek zor olur. bir saksıdan (25 lt düşün) 60-90 gram kuru hasat çıkar.

Asterion dedi ki...

Yararlı bilgiler emeginize saglık 2 m2 bi banyoyu kıs için sabit ısıda tutabilecek bi cihaz lazımda öneriniz varmı . Işık yetmiyor 400 w ısıtmaya hersey tam bi o eksik sabit 25 derece falan tutacak bişey

JointCan dedi ki...

ışık vermeyen ufak (en ufaklarından bile olur) bir ısıtıcı radyatör en güzeli. ayarlanabilir ısılı olursa, içerdeki sıcaklığı (ışık açık- ısıtıcı açıkken) ölçersin, duruma göre artar azaltır, hatta timer (zamanlayıcı) ile belli aralıklarla açılıp kapanmasını sağlarsın...

42 dedi ki...

Eveeet Abi yine ben. Şimdi ben bu sıcaklığı 1 metreye 50 santimlik ahşap bir dolapta düşüremedim. anladım ki alayım da evimin köşesine kurayım işi biraz hâyal. ama o da ne. cooltube 120-170 lira falan. alayım dedim anasını satayım onu da aldım. aaa 2 derece farketti. 33 dü 31 oldu. gittim 15' boru aldım. içine de tam 15' fan. karşısına da aynı şekil. tornado cooltube yaptım resmen. 2 derece daha. 29. 30 ama o yani hemde M:H bu. hps yi takınca yangını seyret. yükseklik de 70 santim falan. Sonunda dolabın ortasına ısıcam koyma fikri geldi aklıma. fotolara bakarsınız birazdan. çaktım ısıcamı. böldüm dolabı ikiye resmen. aşşada kafama göre 22 bile yaparım yani. yukarısı yansın a.k. nem falan da temiz aşşada. ısıcam biraz yansıtıyıo ışığı ama cooltube nin reflektörleri falan da tekrar bi yansıtmaca. bir kapışma var o alanda ama. size işe yarar mı bir çözüm mü?

bir de ilk başta iki tane 32w lık ampül yaktım diplerinde. yine de bunlar canım ışığa uzanmak için kıvrılmışlar acayip boya vermişler hemde yatık yatık. olsun zaten lst yapacağım için farketmez dedim çaktım hemen galvaniz telimi. ne diyorsun abi çok büyük sıkıntı mı sence bu?

heaaa bir de içeride uçan ufak sinek gördüm ne alaka a.k topraklar biraz beklemişti bir 3 ay kadar falan kapalı alanda. üstülerinde beyazlık olmuştu ama attım o bölümlerini. hastalık bi illet mi var? ne yapsam?

İşte 3 yavrunun hali bu?
http://www.hizliresimyukle.com/oC0M
http://www.hizliresimyukle.com/oC0i
http://www.hizliresimyukle.com/oC01

İşte bitkileri böyle yamultan tasarruflu ampüller
http://www.hizliresimyukle.com/oC03

ve işte şimdi çalışan ortadaki ısıcamı ile sistemim. bence 10 numara oldu 10. (Allahım inşallah ısıcam ile olmaz gibi bir cevap almam.)
http://www.hizliresimyukle.com/oC04

JointCan dedi ki...

enteresan adamsın :) durmak yok yola devam yeğenim... :) rahat ol gerilme. nemi ısıyı tutturduysan gerisi kolay.. birde o telleri çıkar önce bitki biraz güçlensin.. vantilatör dönsün üstlerine sık sık ki, gövdeleri güçlensin önce. bir iki çift dal açtımı o zaman başlarsın lst ye... kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

Hocam merhaba. Sizin öğretilerinizle başladım bu işe ve yerimde duramıyorum heyecandan bir an önce bebeklerim filizlensin istiyorum. 1 tlye 300 gram tohum alan biri olarak "adana" en güzellerini en damarlılarını seçtim. 1 gün 2 gün içinde filiz verecekler umarım ve bir sorum olacak. ben de bir kutu hazırlamayı düşünüyorum. Ufak bir fan da aldım.

Sorum ışıklandırma ile ilgili aslında. http://www.aliexpress.com/store/product/E27-6W-SMD-DIP108pcs-led-chips-220V-Led-Corn-bulb-Nature-White-6000-6500K-360-degree/507408_1306045249.html öğrenci olduğumdan çok bir para koyamıyorum ortaya. Bunu almak istiyorum bu büyümede işimi görür mü? Zaten memleketim sıcak güneşli bir yer ama işi şansa bırakmıyorum. Ve sulamada bana " Şekerli su daya 5. haftadan sonra icelterek alkollü su itele" dediler . siz ne düşünüyorsunuz. TEŞEKKÜRLER HOCAM

JointCan dedi ki...

hiç bir işline yaramaz o ışık. ben aldım ondan bir dakka sonra çöpe attım. güneşli yerdeysen bekle nisanı sonra ek dışarıya uğraşma indoor ile.

42 dedi ki...

Usta Miyagi. O benim araya koyduğum ısıcam var ya. müthiş iş yapıyo müthiş. Fotoda dolabın kapağını açtığım için biraz düştü ama normalde oranlarım şöyle.

nem %60,
sıcaklık 26 derece.

Sanki ufak bir fransız şiiri kadar güzel değil mi?

Gelelim güncellememize. Veriyorum biothrive'ı. Paketin üstündeki çizelgede ilk haftalarda çiçeklenme için olanı da verin diyo vereyim mi? 3 litre suya bir çay kaşığı atıyorum oranları tam ml olarak tutturmuyorum sıkıntı olur mu? Usta bir de günden güne kendi boyutunun 3de biri kadar büyüyo bu hayvanlar son 3-4 gündür müthiş yardırmaya başladılar.

Bi de galiba bi tık çok verdim gübreyi. Bir yaprağın ucu bükülmüş? Yaprak bükücü!

JointCan dedi ki...

nem ısı mükemmel. gübreyi ise git eczaneden bir plastik şırınga al elli kuruş bile etmez. onda ml oranı yazar üstünde. ciddi ver gübreyi. kaşık maşık ne amk :)

Adsız dedi ki...

hocam merhaba ben filizlenmenin 3. günündeyim tohumlar çiçekten atalı 3 gün oldu yani ısı toprak tamam ama ışık sistemini 3 gün sonra alcam bitkiler uzuyor 3 günde beş parmak uzadılar ne yapmalıyım gövdede güçlensin istiyorum boya gitmesin istiyorum ne yapabilirim? bide ışık henüz yok 3 gün sonra gelecek sıkıntı olur mu?

http://k1311.hizliresim.com/1h/g/ujcyz.jpg
http://k1311.hizliresim.com/1h/g/ujd2h.jpg
http://m1311.hizliresim.com/1h/g/ujd31.jpg

hocam benim bitkilerin şu anki hali nasıllar acaba?

42 dedi ki...

Ustacığım (Marangozlarda muhakkak herkesin sataştığı bir usta olur ya. "Acaba" diyorum "Çok mu gidiyoruz bu adamın üzerine?")

Şimdi galiba ben bu işi galiba kıvırdım. Fotolar birazdan gelince göriciiiiz gerçi de. Ama tedirginim. Bazı geceler "nee 32 derece de 5 saat mi kaldılar?" diye çığık atarak uyanıyorum. Uzaklara dalıp "nem makinesinin suyu biteli 2 saat oluyo. %50 nem ile napsınlar, nerelere gitsinler, kimlere derdini anlatsın bu kızlar? " diye düşünüyorum. Ama o da ne? içeriye ben hani biraz su koydum ya. o müthiş bir denge unsuru oldu nem makinesi çalışmasa bile %57 nem ne demek ya? Nem makinesi resmen sefa pezevengine döndü. Arada sıgara içer gibi hoooooooh yapıyo bi, tamam. su da bitmiyo. sistem stabil bir şekilde mükemmele bağladı galiba ustacım. Bi teşekkür edeyim bi de yer sıkıntım olacağı için galiba ben bu yavruları bu hızla büyürlerse 2 haftaya kalmaz çiçeklemeye alırım ne diyorsun diye sorayım dedim.

ayrıca. dediğin şırıngalardan aldım. yine de 10 lt/ 2.5ml koyacağım için ve de ben halihazırda çiçek başı 1 litre falan su verdiğim için. 0,25 ml göbre koyuyorum. yani şaka gibi. bir iki damla? bu gavur icadı bu kadar etkili mi yani? Şimdiye kadar genelde elde çekiç, matkap geçtiği için birden kimyaya girince garip oldum? Birşeyler yanlış gibi mi?
İyi günler ustacığım.

Not: Çok geyik yapıyorum bazı sorular arada cevapsız kaynıyo gidiyo usta be.

http://www.hizliresimyukle.com/oL0L
http://www.hizliresimyukle.com/oL0S (o ucu yanan yaprak da en başta şırıngasız verice olan. kesimiyorum onu öyle takılıyo.)
http://www.hizliresimyukle.com/oL0U
http://www.hizliresimyukle.com/oL0e

JointCan dedi ki...

hangi ışık kaynağındaysalar şu an ona çok uzaklar boya veriyorlar. a bir vantilatör sürekli çalışsın hafif hafif essin gövdeler güçlensin. 35w olsun bir lambayı tepelerine dik ama çok yakına koy lambayı ki ışık kaynağına uzak uzanmaya çalışmasın

JointCan dedi ki...

e bu kadar yazdın sorular arada kaynıyor dedin. de sorular nerde yeğen? :) herşeyi götürüyorsun işte ucundan nizami... gübre itelemesine dikkat et yapraklar cansız duruyor... sulama/gübreleme sürecini güzel gözlemle...unutma sabırlı uzun sulama (yani yavaş yavaş toprağın besini çekerek) 3-4 gün kuruma toprak hafifleyince artık köklerin suya aç demektir (parmak kontrolü işe yarar- kenarından sokarsın parmağını toprağa kontrol edersin nemi) verirsin besini...

42 dedi ki...

Usta ben şimdi başladım lst yapmaya ufaktan. zaten bitkilerim hafif eğikti. şimdi iyice yatık duruyo. fakat üst taraftaki büyük ve ilk haftadaki fazla gübreleme yüzünden ucu yanık yapraklarım bitkinin gövdesine bitişik duran dalların ışık almasını engelliyo. çiçeklenmiş tohumu saksıya alalı 1 ay olmuş. 1 hafta yalan cfl altında kalıp yana falan yamulup gitmişti. 1 buçuk hafta 24 saat altında kaldı. şimdi. 10 gündür de 18/6 takılıyo. MH 400w

1- budamaya başlayayım mı yerim baya dar yapraklar hep kenarlara deyiyo. büyük yaprakları falan temizleyeyim mi?
2- ya da bu hani elde ince ince bitkinin gövdesini yumuşatıp eğmeye başlayayım mı? yoksa bunlar için erken mi?

İyi günler usta.

JointCan dedi ki...

Budamaya üstten değil alttan başlanır. Ve ışık alan yapraklar budanmaz. Alttan büyüyen dalları ışığı alabileceği şekilde eğip bükebilirsin. aynı şekilde ana gövdeyide... Resm görmeden zaten yorum yapmam imkansız... olanı bu kadar.

42 dedi ki...

Teşekkür ettim ustam bakalım yapıyorum birşeyler internetten baka baka. ama saksıdan ayrılmasına pek izin vermiyorum. yerçekimiyle uğraşmasın yavrucak. güzel bir lst olacak bakalım. Fotosunu çekmek çok zor bu gavurların. MH altında pırpır yapıyo mecbur lamba falan bağladım sen gör diye bak.

Yer darlığını görüyorsundur usta.
http://i39.tinypic.com/219uvlv.jpg

böyle saksının kenarına doğru eğdim. Galvaniz tel ile tutturdum. bitkiyi falan yaralamadım fotolarda hor davranmışım gibi görünüyo ama. kolay eğiliyo zaten küçüklükten beri topraktan dümdüz çıkmadılar CFL lamba yüzünden.
http://i42.tinypic.com/2cmuj3a.jpg


Üstten böyle birşey. yattı tamamen saksıya uzandı kızlar afrodit gibi.
http://i43.tinypic.com/10ndcpk.jpg

42 dedi ki...

Bi de korkuyorum blogun başına birşey gelecek diye aklıma geldikçe soruyorum. Bunu malum deneme amaçlı ne olmadığını bilmediğim tohumdan tamamen gözlemle büyütelim dedik. haybeye bilmeden ektik. bir dahaki için enerji veren, işe güce koşturtan, sonrasında düşüşü sert olmayan sativanın kralı bir tohum önerisi alabilir miyim? Asosyalliğe çözüm olmasını bekliyorum düşün. Gündüz kullanımına ve indoora yatkın olması açısından. en iyisi bilene sormak rewievlere bakıyorum hepsi aya götürüyo getiriyo.

_pacific_ dedi ki...

jointcan dostum Allah her zaman yardımcın olsun.herkesle ilgilenmek dertlerini dinlemek her baba yiğidin harcı değil gerçekten.blogunu 3 gün önce keşfettim ve bende herkes gibi blogunu okuyunca içimdeki heves büyük bir yangına dönüşüp tohum bankasından siparişimi verdim.bugünde malzeme envanteri çıkardım kendime ortalama 700tl civarı bir rakama çıktı.Bu arada dostum ben gemiciyim.kamaramda yetiştiririm düşüncesindeydim.ancak bu ekipmanla gemiye katılamayacağımı anladım.benim sipariş ettiğim tohum Medicann Seeds AUTO Kush Fromage niye bunu seçtin dersen boyu kısa olması, autoflowering olması ve 35-45gün çiçeklenme dönemine girmesi başka bi sebep yok.gemiye katılcağım zaman yanımda götürmeye karar verdim tohumları. bunların yanında torf , vantilatör ve besin takviyeleri götürcem.diceksin eee geri kalan malzemeler ışığın nerde balastın nerde reflektörün nerde timerın nerde bunları malesef götüremicem dostum.işte burda sen dewreye giriyorsun.büyük bir sistem kuramayacağım su götürmez bir gerçek.makine dairesinde görevli olduğum için sınırsız tasarruflu ampül yüksek lümen veren projektör lambarı temin edebileceğimi biliyorum.hatta timer bile bulabilirm neyse.dostum benim niyetim sadece 1 saksı yetiştirmek.imkanlar kısıtlı nem makinesi yok emici fan yok ıvır yok zıvır yok.senden ricam sadece imkanları zorlayarak bak şöyle yaparsan elindeki ışıklarla şukadar ışık zaman süresi kullanırsan bu arada gündüzleri güneşede çıkartabilme imkanım olacak oda aklında bulunsun gündüzleri saf güneş akşamları tavsiye edebileceğin ışık türleriyle bu işi en azından yapabilirmiyiz ? Biliyorum kafan karıştı benim bile karıştı aslında bu ikinci yazışım ilk yazdığımda daha güzel açıklamıştım ama yanlışlıkla silindi ama sen anlatmak istediğimi az çok anlamışsındır affına sığınaraktan yapabilceğim işlemler hakkında bilgi verebilirsen beni çok mutlu edersin...bu arada bütün blogunu sayfa sayfa kaydettim ne olur ne olmaz diye.umarım blogun hiçbir zaman kapanmaz.benim ortalama sefer sürem 7-12 ay arası döndüğümde inşallah blogun açık olur.diceksin o sürede hiçmi internete girmiceksin?girecem elbet ama ewdeki gibi 7/24 olmayacak Allahın siktir ettiği limanlara ve ülkelere gitmezsek eğer 2-3 ayda 1 anca girebilcem.neyse çok konuştum umarım yardımcı olursun.Allah seni başımızdan eksik etmesin dostum...

JointCan dedi ki...

Walla ne enteresan sistemler yapmışsın aferim yeğen...
2- lst yap eğ bük super crop yap... öğren elin alışsın... çiçeklenmeye geçtiğinde budaması şusu busu önce cannabisceyi öğrenmiş olursun yani...
3- şu ısıcamı artık dolabının ölçüsünde kestir (yada sen kes diyecem bi tarafını kesecen- grwoer kaybetmeyelim şurda)
4- Blogun başına bir şey gelmez merak etme. Deki blogu banladılar o zamanda ismini değişir aynen devam ederiz merak etme :)

JointCan dedi ki...

Ya CFL sokabiliyorsan herşey kolay... yanına 20 lt lik bir saksı al birde 250watt CFL (dur linki bulim lambanın)
http://smoothgarden.com/index.php?title=cfl_enerji_tasarruflu_lamba_250w_sicak_beyaz_2700k&b=94112/3389
al bunu tek çiçeğe (auto) yeter mis gibi. güneşe felan da çıkarmana gerek yok. iki tane bile ekebilirsin bunun altına. Yanında alüminyum folyo götür (yada panda kaplama), nem ölçerin olsun, zamanlayıcın olsun (bunlar yer tutmaz), gübrelerini mutlaka al yanına bitti gitti (torf olayını bir torba sokacan artık)...
Gübreler: http://toprakvesu.com/products/GO-BioThrive-2%27li-Set.html yeşili gelişme dönemi için kırmızısı çiçeklenme.
Katkı Besini: Bu kökler için: http://toprakvesu.com/products/GO-BioRoot-Plus-%252d-K%C3%B6k-Co%C5%9Fturucu.html
Bu da çiçeklenmede hasadını arttırmak için: http://toprakvesu.com/products/GO-BioBud-%252d-%C3%87i%C3%A7ek-Meyve-Artt%C4%B1r%C4%B1c%C4%B1.html
nemi felan düşünme artı ulen koca okyanusta da nem sorunu olursa sıçtık :)
kolay gelsin yolun açık olsun..

_pacific_ dedi ki...

Saolasın dostum içim nasıl ferahladı bir bilsen umarım herşey yolunda gider maksat bilgi sahibi olmak, bu işle uğraşmak gemideyken o geçmeyen günleri, ayları, özlemleri bir nebze unutturacaktır bana...saksı götürmeme gerek yok her türlü boya tenekesi yada peynir tenekesi elime geçer.timer dediğin gibi şansa bırakmayıp burdan alırım ufak bi vantilatörüm var.seni kırmam bide nem ve ısı ölçer alırım.folyo gemide zebil.gübreler anlaşıldı.bi ricam daha olcak gerçi blogu baştan sona okudum anladığım kadarıyla tohumu çatlatıp ufak plastik bardağa yada başka bir yere yerleştirdim diyelim.bu önerdiğin lambayla izleyeceğim ışık saatleri nedir acaba?ilk üç hafta 24/24 ondan sonraki haftalar 18/6 diye mi devam etcem yoksa başka zaman dilimleride kullancakmıyım?bu lambaya göre hangi yolu izlemem gerek?bildiğin üzere tohumlar feminized.zaten topu topu 3 adet.o yüzden tek saksı düşünüyorum eğer bi aksilik olursa bi dahakine daha akıllı davranmam için :) kökler için olan besinide filizlenme başlar başlamaz kullanacam değil mi.? tekrardan çok teşekkür ederim dostum beni kırmayıp yardımcı olduğun için...eğer olurda bu işi başarırsam ilk paylaşacağım yer burası olcak kızlarımı senin sayende...

JointCan dedi ki...

Autolarda kimi türünde 20/4 (4 saat karanlık) kiminde 18/6 (6 Saat karanlık) verirler. Sen nasılsa elektrik mazottan ver 20/4 periyodunuz sürekli.
- root katkısını topraktan başını çıkarır çıkarmaz verebilirsin
bence 2 tane ek zaten 60-70 günde sonuç alırsın. aldığın hasadı kuruttuktan sonra kavanozlara koyar gemiye zulalarsın. tabi hep aynı gemi ile seyahat ediyorsan...

Tolga YÜCELEN dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
JointCan dedi ki...

http://jointcan.blogspot.com/

_pacific_ dedi ki...

tekrardan merhabalar güzel insan JointCan... Bugün çok güzel bir kapı ziliyle uyandım ve dört gözle beklediğim postam tam 9 gün sonra geldi.Zor kısım bu olsa gerek postayı acaba korkusuyla beklemek...Tabiki tohum bankasının ismini reklamı yapmayacağım sadece buraya yazmamdaki amaç netten sipariş vermek isteyipte acaba korkusuna gerek duymadan ve sagopa kajmer gibi bokunu çıkarmadan yapacağınız alışverişlerde sorun olacağını zannetmiyorum biraz cesaret ve özgüven hepsi bu. Aşağıyada resimlerini koyuyorum üstelik çok hoş saklama kutusuyla birlikte geldi...sevgiler,saygılar...Bu arada aşağı yukarı 1 ay sonra Çin'den gemiye katılacam.Şimdiden heyecan bastı :)

https://imageshack.com/i/7gia22j
https://imageshack.com/i/gv7m2jj
https://imageshack.com/i/5e5mogj

JointCan dedi ki...

keşke hiç kutuda da istemeseydin (düz naylon içinde gönderselerdi) daha garanti olurdu. ama gelmiş hoş gelmiş :) Haydi yolun açık olsun... :)

42 dedi ki...

Saçmalamışım pardon

http://postimg.org/image/9zxxxmqzz/
http://postimg.org/image/4n93ji33j/
http://postimg.org/image/a8vink3sf/

JointCan dedi ki...

Büyük ihtimalle hepsi (gösterdiklerin) dişi... sadece en son resimde biraz soru işareti var... bir hafta daha beklersen belli olur zaten.

Adsız dedi ki...

s.a kardesm bn evmde bi kenevr yeştriyorum ışık wantilator ws ws bunlar yok elmde bn tohumu toprağa ektim odamda duruo 1 ay oldu yeni yeni çıkmaya başladı toprağına saan 10 damla gece 10 damla su koyuyorum bu şekilde yetiştirebilrmiym bn bu dalgayı kardesm cvp verirsen sevnirim

JointCan dedi ki...

Hayır!

_pacific_ dedi ki...

Selam yeniden güzel insan JointCan ve tüm blog okuyucuları. Malzemelerimi yavaştan tamamladım sayılır gübreler ve cfl lamba yolda. Dostum belki yeri değil ama nedense bu bölüme yazmaya alıştım galiba affına sığınarak kafamda bi sorun daha var. Şimdi ben yurtdışından Çin'den gemiye katılacağım için bildiğin üzere benim bagaj hakkım uçakta 30kg diye biliyorum.Ben gidip 20lt lik bi torf alsam yandım mahvoldum bavul ağırlığı sorun çıkarcak gibi bana ama şöyle birşey dikkatimi çekti sıkıştırılmış torflar var yanılmıyorsam su ekleyince çoğalan hem pratik gözüktü yer kaplamıyo hemde daha hafif koca bi torba torf almaktan mantıklı gibi. ama sizlere danışmadan vermedim daha siparişi.ne dersin bu işe olurmu sıkıştırılmış torfla linkinede bi göz at istersen http://online.bauhaus.com.tr/Catalog/Products/Index/10882 ayrıca perlit de alırım artık gemide ayar çekerim. hiç boşuna uğraşma torf dandik adam gibi torf alıp git mi dersin ?

42 dedi ki...

Usta selamlar. Yeni fotolar çektim yükledim bir iki sorum olacak. Foto çekerken falan özeniyorum ki millet de bakarsa birşeyler öğrensin. Düzgün yazmaya gayret ediyorum ki şu saçma insanlarla saçma işlere girip ne bok olduğu belli olmayan şeyleri içen insan azalsın. Her evde bir growbox diyorum açıkçası. Neyse. Gelelim sorulara.

1- Öncelikle fotolar 4-5 günlük bir susuzluktan sonra çekildi. yaprakları falan kupkuruydu. evde değildim de o ara. yapraklardaki sıkıntı bundan mı? Yoksa başka birşey mi?
2- ustam ben bunun sativa mi indica mı olduğunu ne zaman anlarım. kaynağa ulaşma imkanım yok. 3 tane ektim 3 tane dişi çıktı. hollandadan dolaylı olarak bir growerdan geldi. ama getiren arkadaş cinsini aklında tutma zahmetinde bulunmamış. "Amsterdam'da torbacının evinde neyi hatırlayacam a.k kafam bi milyondu" diyo. Zaten pasaportu falan kaybetti 1 hafta geç döndü mal. ona da suç bulamıyorum. Yapraklarına baktım bana indicanın allahı gibi geldi. merak ettiğim kafasını içene kadar bilemeyecek miyim?
3- Ahhhh nem ah. vantilare su damlatıyorum nem artsın diye. yetmiyor yetemiyor. daha hps ye de geçmedim. sıcaklık 21 derece nem 40 a düşüyo ne saçmalık ya? makine de çalışıyo habire hea? nem nerden gelsin bu bitkilere bi bak be? yeri iyi mi ?
4- 1 haftaya kalmaz sokacam çiçeklenmeye. ne dersin?

Ustam şimdiden teşekkürler.

http://imgur.com/a/Ile0m

42 dedi ki...

Son foto eskilerden kalma usta yanıltmasın.

_pacific_ dedi ki...

Bunları yazdıktan sonra gübrelerimde geldi.dediğin dört gübreyide aldım.BioThrive Grow 3-1-6 , BioThrive Bloom 2-3-4 , BioRoot Plus ve BioBud. Şimdi soruma gelecek olursak belki yüz defa sordular ama inan çözemedim işi gerçi çözdüm gibi geliyo yanlış olur diye korkuyorum.Mazur gör üstad. Kafama takılan npk değerlerine göre ne kadar suya kaç ml gübre ekleyeceğim. Benim çözdüğüm kadarıyla BioThrive Grow'a gelişme dönemi için filizlendikten 2hafta sonra başlasam yada 1 hafta sonra 1 litre suya 1mg eklemem mi gerekecek ?Yoksa çiçeği gözlemleyip mi yoluma dewam etcem yapraklarda yanma olursa falan azaltıp baktık iyi gidiyo birazdaha çoğaltim durumu mu olur ? Birde diyelimki benim çiçek sulama gününe kadar 2-3 günde ortalama 1 litre su harcadığını farzederek yazıyorum BioRoot katkısını anladığım kadarıyla 1 litreye 3-5 ml eklemek gerektiğini farzederek aynı suya BioThrive Grow'u da dahil edecekmiyim yoksa BioRoot katkısını Grow katkısına başladığımda bırakmam mı gerekecek ? Yok bırakma devam et dersen iki gübreyide aynı 1litre suya karıştırıp mı vercem ayrı ayrı sulara katıp mı vercem? aynı sorum çiçeklenme katkısı içinde geçerli. Örnek çiçeklenmeye girdiğinde Biobud oda sanırsam 1 litreye 3-5ml eklendiğini farzedip BioThrive Bloom la 1 litreye 1ml diye aynı suya karıştırıp mı vermem gerekecek ? çok karışık oldu biliyorum kusuruma bakma dediğim gibi gemiye çıkınca her daim soru soramayacağım o yüzden aklıma geldikçe yazıyorum ilgin ve alakan için tekrar tekrar saygılarımı sunuyorum. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Kal Sağlıcakla J.C

JointCan dedi ki...

a) olur perlit de eklersin...
b) burdan oraya götürmeye ne gerek var? Çine inince (google dan önceden translate ettir) - garden supply- tükanları mutlaka vardır oralarda. Oraya inince bir dakka durur alır limana öyle gidersin... ayrıca iki valiz hakkın (sanırım 25kg den) var. birde yanına el çantası, omuz çantası felan alabilirsin... elinde taşıyacağının içinde hiç risk oluşturacak şeyler taşıyamazsın. valizinde ne taşırsan taşı...

JointCan dedi ki...

a) yapraklarda kuruma göremedim. normal ve sağlıklı görünüyorlar. 4 günde bitki kurumaz zaten.
b) Öğrenemezsin. Torbacının elinde TOHUMLU olan cigaradan alınan tohumlar TR deki Boklu Dereden farksızdır. Piç ırklardır. düşük bir ihtimal cins bir tür çıkar. onuda hiç bir zaman bilemezsin. Ha indica mı sativa mı onuda zaman gösterecek. yapraklara baktığımda Boklu Dere görüyorum sadece :)
c) Nem için ortamda geniş kaplara sular koyabilirsin. Bu nemi dengeler.
d) sokabilirsin çiçeklenmeye şimdi 1 hafta sonra.

JointCan dedi ki...

Evet tüm gübreyi aynı suya katacaksın. hem grow hem katkı malzemelerini. Çiçeklenmeye geçtiğinde de aynı sistem.
Ne kadar miktar vereceğin ise şişesinde yazması lazım. o ölçüyü en rahat al bir plastik şırınga onun üstünde ml ler cc ler vardır. rahatlıkla ölçüp eklersin. Her gübrenin verilecek miktarı farklıdır. O bakımdan bir şey demem yanlış olur. Aklında bulunsun, eğer çok şüpheye düşersen düşük miktarla başla. her sulamada gübreleyeceğinden bir öncekinden 1ml daha fazla ver misal. eğer yaprak uçları yanmaya başlarsa dur. o ölçüde bir daha gübrele. yanma artarsa demekki fazla geliyor. hemen güzelce flushla bitkiyi. sonra bir düşük miktar gübrelemeye geri dön.
San tavsiyem bu blogu bir şekilde indir telefonuna melefonuna. burda her soruya cevabı bulursun... kolay gelsin.

42 dedi ki...

Ustaların ustası merhaba. benim kızların cinsi "Chocolope" muş. "otomatik"miş ve de çocuk "1000 tane falan aldım arada erkek çıkıyo" diyo. şimdi otomatikte nasıl erkek çıkıyo diyeceksin bende anlamadım tüm bilgiyi verdim ki sende yorumla diye.

400w mh verdiyordum 6 hafta oldu. eleklerim doldu. HPS ye geçtim. gübre olarak da çiçekleme gübresine başladım. 3 hafta 24/24, 3 hafta 18/6, son 3-4 gündür de 16/8 veriyorum çiçeklenmeye sokacağım için ufak ufak düşürüyorDUM? gelelim sorunun kralına?

1- otomatik olma ihtimaline karşı 18/6 devam mı edeyim? yoksa 20/4 e mi çıkartayım? 12/12 mi yapayım?
2- sanıyorum uğraşacağımdan çok dal ürettim dalı komple keseceksem bu uygun zaman galiba? belki de sığar diyorum çünkü ne kadar götgöte girebilir ki sömekler?

JointCan dedi ki...

a) 6 hafta içinde kendiliğinden çiçeklenmemişse zaten o cins auto değildir.
b) Çiçeklenmeye hemen geç (12/12)... umarım erkek değildir. ama 3 hafta 18/6 vermişsin bir ihtimal çıkardı (gerçi MH altında cins belirleme çiçeklenme evresine kadar da sarkıyor)

soğan dedi ki...

http://imgur.com/a/V69g6#743xsML

Abi ilki erkek galiba bunların di mi?

JointCan dedi ki...

Erkek organları gözükmüyor.... YÜksek ihtimal dişi gösterdiklerin. Bekle bakalım biraz daha

mokoena dedi ki...

120x120 bir odada kaç saksı yetiştirebilirim?bir de bunun bir hesaplama yöntemi var mıdır?illa ki bitkiden bitkiye değişir kapladığı alan ancak ortalama bir rakam da olabilir.

JointCan dedi ki...

Blogu oku paşam

mokoena dedi ki...

reis inan hafızladım sayılır blogu ya gözümden kaçtı ya da gözümden kaçtı o zaman.bari ilgili konunun linkini yapıştırsan fotoğraflardan çıkarım yapıp tahmini hesaplamalar yapmaya çalışıyorum

JointCan dedi ki...

Mesele o kadar metre karede kjaç çiçek yeitştireceğin değil. İndoorda bir lambanın altında (isterse 1000 watt lamban olsun) kaç tane çiçek ideal olarak yetiştirebilirsin. 400watt lamban varsa : 2-4 çiçek
600 watt: 4 çiçek
1000 watt: 4 çiçek

mokoena dedi ki...

teşekkürler

domates dedi ki...

ustam yetiş.

400hps
20/4 3 hafta 16/8 3 hafta MH sonrasında da tam 23 gündür 12/12 hps altında bu yavrular.
biothirive grow verdim şimdi de bloom ve biobud veriyorum.
17 litre falan toprak içindeler.
lst,supercrop ve scrog uyguladım.

tohumun ne olduğu belli değil

Önemli soru!!!: ustacım dikkatli bakınca görecen dişi fasikülleri beyaz beyaz olanlar uçtan başladı kararmaya? ulan bunların hasadı mı geldi yoksa? acaba tohumlar otomatikti de -ki öyle bir bilgi var sadece otomatik chocoloop- biz bunlara 12/12 yi verdik bitki zayıf mı kaldı?

2,5 litre su veriyorum yavaaaaş yavaş yine de alttan tabağa doluyo. 10 dk sonra bakıyorum hürrrrp çekmiş. iyi birşey mi? az mı su veriyorum?

göreceğin gibi iki bitkinin arasında bud olarak inanılmaz fark var. birinin budları kalın kalın diğeri zayıf kaldı. niye oldu bu?

Genel bir yorumuna çok ihtiyacım var şimdiden ellerine sağlık kolay gelsin ustacım.

http://imgur.com/a/tTXs4#2W3X4m0

JointCan dedi ki...

ne hasadı canım daha var zamanlarına.... tohumun türünü bilmeden ne ışık vermen gerektiğini bilemiyecem. 12/12 veriyorsan devam et. daha çiçekleniyor bunlar zamanına çok var... çiçeklenme gübresi kullanıyorsundur umarım.

biber dedi ki...

tabi abi bioothrive bloom ve biobud kullanıyorum. 1.5 litre suya 3 ml atıyorum ikisinden de. bi sıkıntı yok diyorsun. peki ben en azından indica mı sativa mı olduğunu yani sıgaranın kafasını içmeden anlayamayacak mıyım?

JointCan dedi ki...

Büyük ihtimalle hayır. Yine de boklu dere olduğundan indica ağırlıklı bir şey içeceksin.

Adsız dedi ki...

can joint kardeş bunlarla acaba 4 adet ağaç yetiştirme olnagım mevcutmudur profesöner değilim ilk olacak ve etliye sütliye karışmayayım diyorum insanları muhattab alıp cvplıyorsun eyw 80x80x180 cm Silver Kabin
250w Philips HPS ampül seti çiçeklenme dönemi için
250w Philips Metal Halide Ampül Gelişim Dönemi
Mekanik zaman saati
50 Litre All Mix Toprak
Biobizz Bio Grow 500 ml Bitki Besini
BioBizz Bio Bloom 500 ml Bitki Besini
Biobizz Topmax 500ml Çiçeklenme Arttıcı
240m3/h Aktif Karbon Filtre Set
180m3/h Fan içeri hava çekmek için
Klipsli vantilatör
Termometre-Nem Ölçer
Rootit 24 lü Köklendirme Küpleri
11 Litrelik 4 adet saksı
'4 adet saksı tabağıJointCan dedi ki...

o ışık 1 çiçeğe iyi gelir. iki çiçeğe zorlarsan ancak...4 çiçek unut gitsin.

Adsız dedi ki...

merhaba tahliye hortumunu verebileceğim tuvalet boslugu ve baca olmadıgı ıcın pencereden vermem gerekiyor ne tur bi duzenek kurmam gerekiyor şimdiden teşekkürler..

JointCan dedi ki...

alüminyum soba boruları uzatlılabiliyor epey. onlardan alıp tahliye edecen

memet kaş dedi ki...

ben 6 aydır urasıyorum ama 300 w led kullanıyorum
daha tam anlamıyla bi hasat alamadım
nem saatim var nem sürekli 55 ve 60 da sıcaklık 24 bunlar sabit
boyları uzamıyo cok yesil yaprakları var ama boyları20 cm bu neden olabilir

JointCan dedi ki...

umarım kendi adın soyadınla yazmıyorsun bunu:
cevap ışığında. o ışıklarla olmaz

Adsız dedi ki...

chatroll de online olmama ragmen sağ tarafdaki chate giremiyorum dostum ya

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 215   Yeni› En yeni»

Yorum Gönder

 
;