27 Ocak 2012 Cuma

E- CANNABIS/ MARIJUANA TOHUMLARINI FILIZLENDIRMEK

E- CANNABIS/ MARIJUANA 
TOHUMLARINI FILIZLENDIRMEK

Bu evre alıştıktan sonra , bir de elinizde zibil gibi tohum varsa çok kolay bir evredir. Amaa, tohumlarınızı güzel güzel almışsınız en kalitelisinden. Postada gözleriniz kalmış. Paket gelmiş, içinden tohumları özene bezene dokunmaya kıyamaya kıyamaya çıkarmışsınız. İşte böyle bir durumda, tohumların AMK lüksünüz yok. Muhtemelen 10 tane gelen tohumunuzun 10 unu da filizlendirmelisiniz. isterse yetiştirme odanız 5 çiçeklik olsun. Hangilerinin yaşayacağını bilemezsiniz. Kaza olur, suyu-boku püsürü yanlış olur, filizlerden ölen olur....(ben mesela 10 tane White Widow patlattıydım ne güzel çıktıydı...üstlerine düştüm. Hepsi telef :)

Boşa harcayacak paramız ve zamanımız yok. Bir an önce torbacı sultasından kendi özgür, sessiz, mütevazı dünyamıza geçme zamanı.Bu durumda size en güzel tohum çatlatma yollarını öğretecem. Dediklerimi aynen yapin. Gerisine karışmayın.

 Resim 1: Cannabis tohum Detayı

İşte Cannabis/Marijuana tohumunun kesiti bu şekildedir. Diyeceksiniz ki "abi ziraat okumayacaz ne diye detaya iniyorsun?". O da benim afilim olsun arkadaşım. Yani ben keş değilim, müptezel değilim, bu yetiştirmeyi Cannabise hayranlığımdan yapıyorum. Detaylar beni tatmin ettiği için yazıyorum. Seni sarmazsa hızlı geçersin :)

Resim 2 : Cannabis tohumu filizlendirmeye giriş.

Cannabis tohumu aşağı yukarı bu şekildedir. daha koyu daha büyük daha ince de olabilir. ama şekil budur. Resimde de yaptığım uyarıyı dikkate alın. Tohumu çatlatırken gübreli bir şeyin içinde denemeyin.


Adım 1: Tohumlar geldi ve yetiştirme odamız da hazır. Işıklarını açmamıza daha çok var. Öncelikle tohumlarımızı çatlatmalıyız. Tohumlar bazan eskiliklerinden, bazan muhafaza edildikleri ortamdan ötürü kalın kabuklu veya tabiri caizse ihtiyar olabilir. Biz hiç bir şeyi şansa bırakmayalım. Bir tabaka ince zımpara kağıdı alalım. Ondan bir parça kesip ince tüp şeklinde bir rulo yapalım. kalem kalınlığı kafidir. Baş ve orta parmağımızla iki girişinide kapayacak büyüklükte olması da yeterli. Bantlayıp güzel bir tüp haline getirelim. Sonra içine tohumlarımızı atalım. Zımpara ince olacak ama sıfır da olmasın bi zahmet. Sonra başlıyoruz tohumlar içerdeyken şık şık şık sallamaya. Hızlı hızlı sallıyoruz ama tohumların kabuklarını soyacak kadar uzun süre değil. Birkaç Saniye sallasak yeter. Bu sayede olası kalın kabuk tabakasına inceden zarar vermiş oluruz.
Sonra gider bir havlu peçete alırız. Kenef kağıdı da olur, selpakta olur, ev peçeteside... Kağıt havlu (renksiz olması iyi olur, bazan bu ucuz peçetelerdeki boya akabilir, tohumlara zarar verebilir. (bunu bir yerde okumadım, ben öyle paranoya yaptım). Peçetemizi aldık. Bir iki kat yaptık katladık, içine tohumlarımızı sıraladık.
 Resim 3: Cannabis tohumlarını peçete/kağıt havlu/pamuk yöntemi ile filizlendirme.

Diyeceksiniz ki, abi hani şu fasülye deneyimiz vardı, pamukta çatlatıyorduk felan. Ben denedim pamuğu. Ki oldu da. Ama önemli bir sorun var o konuda. Cannabis tohumları çok çabuk çatlıyor. Yani bu işte eliniz alışınca tohumların çatlaması 1-2 gün sürüyor. Alışana kadar 1 hafta beklediğiniz de olur. Akşamdan baktığınızda azcık kabuğı açılmış olan tohum, sabaha 1 cm kök uzatmış olabilir. Bu durumda pamuğun ince liflerinin arasına giriyor kök. Siz çıkartırken kök ordan sökülürken kopabiliyor, zedelenebiliyor. Kağıt havlu veya peçete de böyle kök salabilecekleri gözenekler olmadığından rahatlıkla tohumlarınızı ordan alabiliyorsunuz.

Resim 4: Cannabis tohumlarının filizlendirilmesi için sera ortamı.

Bu benim tercih ettiğim bir yöntemdir. Yani yukardaki resimde görüyorsunuz. Havlu peçeteye tohumları sıraladıktan sonra, sprey ile (ben katlayıp elimin altında suya tutttuğum da oldu, fazla suyu hafifçe bastırarak akıtmışımdır) peçeteyi ıslatıyorsunuz. Çok çok ıslatmak iyi değildir sanırım. Öyle elimde patlayan tohumlar çok oldu, o bakımdan bilimsel olmayabilir ama, akıtmayacak kadar ıslak olması yeterli. Sonra bu peçetemizi zipli bir poşetin içine koyuyoruz güzelce. Ağızını kapamadan önce biraz hava üfleyin ki, hem içerde hava olsun, tam sera muhabbeti olsun.

Peki ne yapacaz bu serayı? Oda sıcaklığı önemli. Soğuk çok sıcak olmamalı. 21-24 derece ideali. Ben bir atkıya sarıp soğuk olmayan bir yerde tutuyorum. İster elbise çekmecesi olur, ister elbise dolabı. Ama sıcak tutmaya özen gösterin. soğukta çatlamıyor ciciler. Çok sıcakta da çatlamıyor ona göre.

Tohumları attıktan sonra, acayip bir şekilde zırt pırt gidip bakasınız geliyor (ya da ben bokunu çıkarmış bir obsesifim). Gidip bakmayın arkadaşım en azından 1 tam gün veya 2 gün. 2 nci gün gittiğinizde. tohumlarda çatlama göreceksiniz. Hepsi çatlamamışsa kapatın, 1 gün daha bekleyin. Baktınız ki diğerleri 1 cm kök uzatmış ama hala çatlamayan tohumlarınız var. Panik yapmayın. onlara daha fazla zaman verin. Ama diğer tohumları artık bardaklarımıza alma zamanımız gelmiştir.

Resim 5: Cannabis tohumları çatlamaya başlamış. Bu halde de toprağa alabilirsiniz, biraz daha kök uzatmalarını da bekleyebilirsiniz.

 Resim 6: Gördüğünüz resimde tohumlar bir kaç milim kök uzatmış. ben bir gün daha beklemiştim sanırım bunları bardaklara alırken.

Resim 7 : Tamamen çatlamış cannabis tohumunun görünüşü.

Eveet, tohumlarımız çatladı, bardaklara alacaz. nelere dikkat etmeliyiz. Tohumlar bardaklardaki toprağa aktarılırken yapılan en büyük hata, onları derine gömmek, yanlış yönde gömmek, üstünü kapattığınız toprağı bastırmak vesair vesair. Merak etmeyin, ben nasıl yapıyorsam, size de en kolay en doğru yolunu göstereceğim.


Resim 8: Tohum için ufak bir delik açmak

Tohum için açacağınız deliğin derinliği 1-1,5 cm uygundur. Eğer kökü uzunsa derinliği daha da arttırabilirsiniz. Ama tohumun üst kısmının yüzeye yakın olmasına, üstünü topraklar kapadığınızda yarım santim felan içerde olmasına dikkat edin. Yoksa topraktan başını çıkarması uzun sürebiliyor.
Resim 9 : Tohumun toprağa yerleştirme yönü.

Sizin yukardaki gibi afil yapmanıza gerek yok. isterseniz parmaklarınızla da tutabilirsiniz tohumu. köke zarar vermeyin de ne yaparsanız yapın. Burda göstermeye çalıştığım önemli nokta, tohumu toprağa verirken, kökün aşağıya doğru olmasına, tohumun üstünün yüzeye yakın olmasına dikkat edin. Yani öylesine atıp (ki baş aşağı düşecektir) üstünü toprakla kapamayın. Tohumu yerleştirdiniz, üstünü çok ince yarım santik kalınlığında toprak ile kapadınız. kesinlikle bastırmayın. tüy gibi hafifçe üstü açık kalmayacak şekilde toprağı kapatın tohumun üstüne.

Not: Tohumu yerleştirmeden evvel bardaktaki toprakları ıslatın. Altına delik açmayı unutmayın. su bi aksın çıksın fazlası ordan. Kullanacağınız su market şişe suyu olsun. İlerde anlatacam bu su olayını. .çeşme suyu sert olur cannabisler için. Tohumu ekip üstünü kapadıktan sonra bir kaç kere fıs fıslayarak can suyu denen seramoniyi de tamamlamış olursunuz.

Resim 10: Cannabis tohumunun topraktan filizlenişi 1. gün (ekildikten sonraki 4 gün)

Resim 9 da gördüğünüz bebeğin toprağa verildiği gün dahil 4 gün sonraki hali. Dünyaya gelişinin 1. günü. 4 gün boyunca su vermedim, normal oda ortamında durdular. sıcaklık 21 derecenin altına düşmemeli. Işık kaynağı olarak pencereden gelen ışık yeterli. Topraktan filizlenene kadar. Su vermenize gerek yok, kaloriferin dibine koymadığınız müddetçe torf uzun süre nemini koruyacaktır. UNUTMAYIN! aşırı sulama kökleri çürütür, bitkiyi öldürür.
Resim 11: Cannabisin filizlenmesini beklemek!

Tohumları toprağa verdikten sonra onları bu şekilde oda ortamında bırakabilirsiniz. Tabi bu evi kaloriferli veya sıcak memleketlerde olanlar için geçerli. Tek odanız varsa ısıttığınız o odada durmalılar. Unutmayın 21 derecenin altına düşürmeyin ortamlarını.

Eveeet. Artık tohumlarımız çatladı, bardaklara aktardık. A dur, bir NOT daha: Topraklarınız torf olsun... bahçe toprağı beraberinde bir sürü hastalık ve istenmeyen canlıları getrir. Özellikle kırmızı örümce. Gözle bile göremezsiniz. Azına sıçar tüm kızların. İlaçlasan da fayda etmez. Oysa torf ile başladığınız da, indoor ekimde çiçekleri herhangi bir şeye karşı ilaçlama ihtiyacı dahi duymazsınız. ZEhir yok toksin yok. gel keyfim gel ...

Bir sonraki bölümde filizlenmiş cannabislere nasıl muamele edeceğimiz anlatılacak. Sulama, ışık, ısı, nem vesair. daha detaya girecez. Ama şu şekilde rahatlatayım sizi. cannabis topraktan filizlendi mi, sizinle konuşmaya başlayacak demektir. Rahat olun...

171 comments:

Adsız dedi ki...

Siteyi baya karistirdim ama goremedim, tohumu nasil temin edecegimizle ilgili de bi bilgi verseniz, elinize saglik boyle anlatmissiniz detayli :) yani bi ton web sitesi var ama bilemiyorum iste hangisi daha saglamdir, siz nerden aldiniz mesela?

Adsız dedi ki...

merhaba , yurtdışından posta ile tohum getirtmek de herhangi bir sıkıntı doğuyor mu ? güvenli bir şekilde nasıl alabiriz ?

Cannabis dedi ki...

Bende hangi siteler güvenilir bilmiyorum. Ama meşhur sitelerden almanızı tavsiye ederim. Bunlar Hollanda kökenli yetiştiricilerdir ve tohumları çok kaliteli olur. Size postayı zaten belli olmayacak şekilde gönderiyorlar. O bakımdan bir sorun yaşayacağınızı sanmam. Dedim ya, neticede tohumun zaten yasadışılık bir durumu yok. Onu toprağa koyduktan sonra işiniz başlıyor :) Birde kim evinde kimseye bulaşmadan, gayri meşru bebelere para kaptırmadan efendice 3-5 bitki yetiştirecek adamın peşine düşer ki. Siz her türlü gizliliğinizi koruyun, kimseye anlatmayın, satayım matayım demeyin, muhabbetini yapmayın yeter.

Adsız dedi ki...

tohumları direk gömmemizde sıkıntı yaşarmıyız

Cannabis dedi ki...

Hiç bir sıkıntı yaşamazsın. Ama tohum çatlatma yöntemlerini anlattığım ilk bölümleri bir okursan faydana olur. Yani elindekiler kalite cins tohumsa, şu zımpara olayını yapıp toprağın yarım santim altına koymakta üstünü hafifçe toprakla kapatmakta ve suyunu vermekte fayda var. Filizlenince kök ve gövde biraz zayıfmış gibi gelicek. onuda hafif toprak ilave ederek (yani bir beş parmak büyüdükten sonra tabi) gövdeyi desteklemekte fayda var. Bu şekilde tohumu derine gömme ve heba etme riskinden kurtulmuş olursun.
Ayrıca illa bardağa felan da koymak zorunda değilsin. yerin ortamın müsaitse direkt saksılara ekebilirsin. tam ortasına. ve her saksıya bir tohum unutma.

Adsız dedi ki...

Hocam baska bi konu altina yazdim bende nasil temin edebilirz ben bi kac sitenin musteri temsilci kismiyoa gorustum onlar gondeririz diyor ama yasal soruumluluk sana ait getiren warmi yani yasamis olan o onemli bence
Saygilar

Cannabis dedi ki...

Defaatle söylemiş olduğum gibi kimseye ne özelden ne buradan hiç bir sitenin tavsiyesini yapmıyorum. Tohum bulmak çok kolay. Binlerce sitesi var... en iyi cannabis tohum sitesi diye aratırsın, bir sürü yorum çıkar...
E hepsi sorumluluk sana ait diyecek. Yani senin ülkende yasaksa, postada elkoyarlarsa , paramı isterim diye gelme bana diyor.

Herkes bu yolla tohumlarını alıyor. Veya daha önce yetiştirmiş arkadaşından alıyor. Paranoya göstermen normal. Ki bence iyide, zira ne kadar dikkatli olursan o kadar risk azaltırsın. Lakin bu siteler zaten iyi siteler hala açıksa demekki mahkemeler tarafından kara listeye alınmamş demektir. Kimse oralardan alışveriş yaptı diye tutuklanmadı dünyada. tohumun kendisi yasa dışı değil ki, onu toprağa koyduğun zaman yasak başlıyor. Zaten tohumları sana, zarfın üstünde : merhaba amsterdam dan cannabis tohumları diye göndermiyorlar. güzelce zulalıyorlar...

Adsız dedi ki...

Way hocam cevap icin tesekuurde site dedigin gbi cok war ama hani biri dese ben aldim iste gecen lerde filan die arktan bulmak cok zorki kimsenin ugrasmak istemedigi bi mevzuu bu o yuzden ya gitcen holland alcn gelcksin oda mantiksiz sanki biraz iste gumrukte el koymalari degil illaki bi sorarlar gibi ne amacla siparis verdin die bu sadece bi olasilik sonucta birde senin kullandigin tohumlar buradakilerin icinden cikanlardn mi yoksa yurt disi modellerinden mi onu merak ettim bu arada bende hydroponic ile yapma niyetindeim tohum tedarik edebilirsem
Saygilar

Cannabis dedi ki...

Bak misal ........diye cannabis içicilerine yönelik yayın yapan (ingilizce) bir site, en iyi tohum bankalarının ilk onunu çıkarmış. Daha ciddisi bu işin festivallerini yapan, dergilerini çıkaran organizasyonlar var. Misal High Times, veya High Life ...oralardan da bulursun.

Alışverişi yaptığında kredi kartından çekilen paranın karşılığına "tohum aldı" yazmıyor ki, tüm türkiye imkanlarını seferber etsin 10 tane tohum alışverişinin peşine düşsün. Kaldıki normal posta ile gönderiyorlar. Bir iki haftada elinde oluyor. Güzelcede zulalıyorlar, yani göze çarpan bir şey yok, şirket ismi yok. Posta servisi on tohum için tüm zarfları X-ray den de geçirecek değil. Sayısız alan insan var biliyorum. Rahat ol o konuda.
Buda gördüğün tür White Widow. Torbacı cigarasından dökülen tohumlar değil yani. Zaten yetiştireceksen ne diye torbacı cigarası içesin. Git adam gibi bir cins hatta bir kaç değişik cins yetiştir.

Adsız dedi ki...

Walla iyimis bilgiler dedigin gibi baktim festiwaller dergiler filan arastirdim yillardir ama ne bilim teknolojiyi kullanmaya basladik ya ondan kontrol mekanizmasi fazladir die cekinmekte normal yani dedigin gibi bide gecenlerde amazondn plak aldim 2 adet birini gumrukte acmislar mesela biri hic acilmamisti bu olaydan sonra vazgectim zaten bunlarida bu gibi durumlarda kalipta kararsiz insanlar icin anlatiyorum gusell hatta eksigi gidermissin bu anlatimlarla cok kez denedim ama hepbizim burdakilerden buyume cok uzun suruoo suan bile 10 cicek war full systm die dusun ama ph yuksek dusuremiorum bi turlu 6 ay olmustur hala tin tin yani
Bu arada hidroponik neden baslamadin bende buna sasirdim biras bu ugraslari onda versen 4 5 kati fazla emek karsiligi alirsin gibii
Saygilar

Cannabis dedi ki...

ilginc ben kanada'dan koca traş makinasını gönderdim paketi açmadılar bile. Dikkat çekmiş olabilir paketi. ya da ayda yılda bir sana denk gelmiştir. Zira gümrük değeri sanırım 100 dolardan aşağı olan ürünlerde gümrükte alınmadığı için ufak paketlerin hemen hepsi geçiyor. kaldıki tohumlar normal yollarla geliyor. Bir sıkıntı çıkacağını sanmam.
Full sistem ve çiçekler 6 aydır büyümüyor? Senin ya full sisteminde bir olay var, ya da tohumlarında. tamam Ph önemli ama Kıbrısta değilsen Türkiyenn çeşme suyuyla bile rahatlıkla yetiştirirsin. Yani ben önceleri kar suyu ile besliyordum ama şimdi hiç Ph ına bile bakmıyorum. Zaruren çeşme suyu. Zaten çiçeklenmede ihtiyaç olan Ph değeri artıyor. Senin sistemi veya tohumları bir incelemek lazım.
Sistemin tüm detaylarını yaz,
Tohumların nelerdir,
Hatta resmini çek yükle imageshack.com a (üye olmana gerek kalmadan, kim yüklediği belli olmadan hallediyorsun resimleri) linki ver burda bakalım.
Yani 6 ayda gece lambası ile bile büyümüş olmalıydı bunlar.

Adsız dedi ki...

Hocam bak simdi durum su hidroponik olayi az cok duymusundur damlalama sistemi olan ekipmandan var bnde oncelik bunda deniyorum sonuc alamadim suana kdr orasi ayri ama illaki becericem yani nyse tohumlarda sikinti olabilir cunku buranin tohumlarindan onceden ayirdigimiz gusel olan lardan tohumlar ama turk versiyonu ben oncelikle bunu dusunuorum sikinti kaynaklanio die ama bkdim arastrdim okudum filan ph olmazsa olmaz bi olay soyle dusun bak nem 60 gecmez 50 den asagi inmes sicaklik ortlama yaz kis 21 27 derecegibi toprak piyasada satilan ithal pahali olanlarindan gereksizmis sonra anladik neyse isik 600w bu iki donem icin olan yuksek basincli olandan sora ben bide ek olaraka topragin icine hava motoruyla havada veriyorum koklere 16 saat isin yanar ayrica gun boyu 20 dakikada bir havalandirma calisir 10 dk durur gibi bi sistem soz konusu resim de yuklerim illaki ama ph ilk zamanlar 7 8 lerde geziodu yani o derece sora bi ton yol denedim dusurmek icin bu sefer topraktan hayir gelmedi filan isin ozeti bu saygilar bu arada cevrende vea kendin tohum siparis verdin mi online olarak bunuda paylasirsn şevinirim

Cannabis dedi ki...

Ah be kardeşim ne eziyet etmişsin kendine böyle? Madem Hydroponic yapıyorsun, toprak ne alaka? Onların kendi ufak saksıları var, kökleri direkt suya (besinli) gidiyor. Ph tabiki çok önemli bunun için çözeltileri var. Yani her bir kaç günde bir sirkülasyondaki su değişiyor. Besini direkt sudan aldıkları için, gübreyi ilave ettikten sonraki Ph ını sürekli kontrol ederek, fazlaysa ona göre olan sıvıdan, az ise ilave etmen gereken sıvıdan ekliyorsun. Hydroponiğin güzellği toprakla uğraşmamak. Ama sen daha da batmışsın işin içine.
Işık sistemin güzel,
Havalandırman gereken toprak değil :))) O hydro sistem için gerekli olan bir şey.
O kadar sisteme torbacı tohumu yazık olmuş birde tabi. Ama tohum alacağın yerlerin tavsiyesinde bulunmuoruz. Kendi imkanlarınla bulacaksın siteyi.

Adsız dedi ki...

Ya iste aynen ole tohum bulucas artik bi sekilde o konu farkli dedigin gibide hydroponcte kendi icinde zor kisimlari mevcut ben en cok hangi donemde sistemi kullanmaya baslicagimi bulamadim yani hemen filizlendirdikten sonra mi ben bi kac kere toprakta 3 4 hafta buyuduktn sonra gecirdim genelde oldu bitkiler bide tam anlamiyla ne sure calisip durucagi hakkinda pek bsy bulamadim bulduklarimda basarili olmadi acikcasi bilgin warsa hydro hakkinda soru sorabilcegim sey cok ;)

Cannabis dedi ki...

Hydro yetiştirmedim ben. Şu işlerim biraz hafiflesin, o konuda "derleme" bilgileri burdan paylaşacağım. Detaylı bir çalışma olacak tabi.

Adsız dedi ki...

hocam selm yendıden umarım hersy yolundadır ıyısındır kısa gecelım bı sorum war sana supercrop ve topping le sea of green scrog fılan aynı mantık gibi bası kesip dalları eğerek yapılıo gibi kısa bi bilgi alırsm super olur denicem cvb bekliorum

Cannabis dedi ki...

Hayır canım değil. Topping de tepe budunu yani en çok uzayacak gövdenin ana unsurunu kesiyoruz. Ağaçlarda da bunu yaparsan ağaç bir daha yukarı uzamaz enlemesine yayılır.
Toppingde mantık budur. tepeleri keserek bitki yanlara açılır. yeterli görüldüğünde bırakılır, bodur, yayvan bir bitkin olur.
SOG da hiç bir şey kesmez yada eğmezsin. sadece aynı alana çok sıkışık şekilde bitkilerini dizersin. yana genişleyemeyen çiçekler tepe sömeğine yüklenir. Biraz erken çiçeklenmeye zorlayarak ta bodur bırakmaya calisirlar. ordaki mantık, hasattan kaybedeceği zamanı zamandan kazanmak.

SCROG da ise tepe sömeği yani bitkinin ana gövdesi tamamen yatay büyümeye zorlanır. Ana gövdeden fışkıran dallarda bir düz satıj üzerindeki gözeneklere doğru büyümesi zorlanır. bu yöntem biraz daha uzun sürer ama Maximum hasadı ve THC performansını bu şekilde alırsınız.

Adsız dedi ki...

hocam teskurller ama ıste anlatım lazım buldum bı kac adet ama pek tam ıslemı gosteren yok basından ıtıbaren,

saygılar

Adsız dedi ki...

hocam ıyı guzel anlatmıssın scrog tesekur ederıs hemn bı soru sana bide ıkı resım gostermem lazım kı yorum alalım bide bızım turkıyedekı tur de de uygulanıomu bu yontem sankı olmaz mıs gıbı geldı hazırlanmıs tohumlar oto. bı sekılde cıcek vermeye programlı gibi ya o yuzden bısdekılerde yan dal olayı pek gorulmuo gıbı desem sen ne dersın?

Cannabis dedi ki...

önce kaç bin fittesin sen onu söyle :))) Dediğinden hiç bir şey anlamadım. SCROG umu soruyorsun, otomatik tohumları mı soruyorsun? Türkiye'de yapılmayacak olan nedir?
Birde bak daha bugün SCROG yöntemini anlattım. Yan taraftan en son posta tıklarsan görürsün detayları...
Ayılınca bir daha yazmayı dene sorunu!

Adsız dedi ki...

Hahah hocam olay su turkce yazi bozuk biraz sadece kusuruma bakma sole ozet geceyim bizim bu turkiyede torbacilarin sattiklari tohumdan buyuyen cicekten scrog sog yapiliyormu diye sormustum
İkinci sorum ise bu scrog sog satilan tohumlar icin daha uygun gibi dedim sana fikrini almak icin bu tohumlarla oynuyorlar ya hatasiz buyusun cabuk ciceklensin filan diye olay bu yani kisaca simdi anlatabilmisimdir umarim
Bide resim gostereyim ki sende rahat cevaplayabilesin bi kac soruya o resim isini nasil yapabilirs guvenlisinden saygilar

Cannabis dedi ki...

1- Her tohumdan scrog yada SOG yapılır.
2- Satın alacağın tohumların farkı şu. Hepsi genetiği ile oynanmış, dünyanın farklı yerlerindeki türleri ile kırılmış ırklar. Yani senin daha rahat anlayabileceğin şekilde örnekleyeyim. Senin torbacıdan aldığın tohumlu cigaranın THC değerine (yani kafayı bulduğun kimyasalın adı) diyelim ki %2-5 diyelim. Bu tohumların ürettikleri ise %15-20 lerde. Adam gibi de yetiştirirsen, birinde at biniyorsan diğerinde uçak sürüyorsundur :)
3- resim yüklemek istiyorsan en güvenlisi http://imageshack.com dur. hiç bir şey yapmana gerek yok gir siteye. browse de, makinanda nerdeyse resim onu bul. seç ve yükle. yüklemesi bitince linki buraya yaz paylaş. üye olmana felan da gerek yok.

Cannabis dedi ki...

Ya bi dakka... gene kamyon yüküyle içtim biraları cozuttum... düzeltme yapmam lazım... her tohumdan SCROG olur ama hepsinden SOG yapılır demek biraz ayıp olabilir. Zira bazı türler çok cüsselidir, boya gider... e mantıken yetiştiricinin o cinsleri seçmemesi icap eder.
Allam ya, hayati bir hatayı düzeltmişim gibi huzur içinde içmeme geri dönebilirim :)

Alooo Seviyoruz Merkezzzzzzzz! :)

Adsız dedi ki...

Hahha iyimis ya ickide iyidir afiyet olsun merci cevaplar icin o zmn sole bi soru soralim sana hydro ipuclari gelicekmi kisa zamanda bide bol hasat verip cabuk buyuyen dicemde Aten max 3 ayda hasat aliosun bu tohumlarda bnde war turk isi ektik heralde 4 5 ay oldu halen ciceklenicek koycam resimlerini bakalim neymis derdi resimlerdn anlasilirsa tabi saygilar hocam

Cannabis dedi ki...

4-5 ay nerde büyüyor, dışarda mı? yoksa evin kendi ışığında mı? E çiçeklenmeye soktun mu? Yani 12 saat ışık , 12 saat hiç rahatsız edilmeden karanlık dönemi yapiyormusun?

Hydroya da girecem de bu aralar yoğunluk fazla...girecem ama :)))

Adsız dedi ki...

Hocam is sole 5 6 aydir indoor disarda degil yaklasik 3 hftadir 12/12 isik veriorum ama gel gorki bi numara yok daha cok ilgnc bnde anlayamiorum resmini koyarsm elbet bakalim nedir fikrinn;)
Hydro bekliorus bu arada sabirszlkla.

Cannabis dedi ki...

5-6 ay ne yaptın hacım yaw.!? bitkinin tamam ömrü 6 ay zaten :)))

Sen cannabis yetiştirdiğine eminmisin? hehehe neyse zaten en az bir 8-10 hafta sürer çiçeklenme. 3 ncü haftada birşey belli olmaz :)

Hydro derin mevzu... iyi hazırlanmak lazım ona :) Yani zaman ayırmak lazım... önümüzdeki bir kaç hafta günde 12 saat haftada 7 gün çalışacağım :) yani ancak bir kaç saat uyanık kalacam. Bloğu boşlamamaya çalışacam ama derin topikler açıp işlemek zor...

Hiç değilse, hasat, kırpma, kurutma, fermante etmeyi anlatabilirsem bu haftalarda iyi olur arkadaşlar için... Sonrada SOG ve Hydro

Adsız dedi ki...

Tmm hocam kolay gelsin sana resimi yuklersem konusurz ustunde ama bi yerde bi terslik mevcut ama ne onu bulamadim bide bu general hydrponcs marka gubre ozelliklemi sectin bio grubunu yoksa flora serisi ve gruplarda uyarmi sence bide ebay.com dan mi siparis verdin ben baktim amazon olsun ebay olsun ciddi miktarda shipping aliolarki anlamsiz hale gelioo nasil yaptin ki acaba sen ?
Saygilar

Cannabis dedi ki...

Boşver sen benim verdiğim diğer markayı. arkadaşın teki burda şu gübreyi gösterdi ki benim gübreyi katlar böler çarpar:
www.toprakvesu.com/categories/Bitki-Besinleri/Organik-S%C4%B1v%C4%B1-G%C3%BCbreler%C2%A0/

Bunun hem vegetation (yetişme dönemi) için olanını al hemde Bloom yani çiçeklenme dönemi için olanı al. ikiside on numara.

kilos molos dedi ki...

Eee zaten ayni markanin farkli urunleri galiba yani sonuc olarak asagi yukari ayni gbi ben hesi almistim hydro icin bi keredogru dusgun buyumedi cickler degisik tabii
Bide merak ettim bu konu hakkinda da cok farkli gorus war yan urunleri kullanmakla ilgili her markanin grow bloom veg die 3 farkli gubresinden baska bide extralar war sen sadece calsium olanini kullandin galiba fikrin nedir dier katki maddeleri acaba islevselmidir azda para degil bide yani standart gubreye gore

Cannabis dedi ki...

Hormonlardan bahsediyorsun sen. CaMg ayrı.. Ben gübrenin yanında CeMG de verdim her gübreleme evresinde. Farklı markaların olması sorun değil. Ama dikkat ettim o markanın üstünde Certified Organic yazıyor. Yani organic kullanmanızda yarar var.

Yan ürünler dediğin işte kök güçlendirici, klon hormonları felandır. Birde bakterilerden bahsederler. Aslında gübrelerin o şekilde yapılıyor artık. Ama tam incelemem lazım bahsedilen ürünleri. Spesifik sorarsan resim koyarsan label ı inceleriz.

güzel bir gübren varsa çok düşme diğerlerinin üstüne...

kilos molos dedi ki...

işte gübre konusu karmasık hydro için hesi almıstım kit seklınde hepsı war ıste dum donemler fılan fılan ama o urunlerel bılmıorumkı nedendır cozum alamadım yani cicek hep oldu bu ya benden kaynaklı yada cıdden işe yaramıyor ama dusununce buyuk fırma işe yaramayan birseyi satmazlar vea tercih edilmez gibi e zaten turkıyede olan alınabılcek 3 4 site baskada yok e bu sitelerdede max 5 cesıt urun war kı npk olayı zaten baslı basına bı olay walla acıkcası kartı cok hersey generl hydro alalım dedık amazon,ebay baktım 10 dolarlık lıtre gubre gelıo saana turkıye oldugu ıcın buda tamamen 50 60 dolara her urunde gecerlı yani nyse kısa keselım fıkır ıcın saol hocam ayrıca bırsey daha soralım bu tohum ısınde regular almayı planlıorum herseferınde tohum almamk ıcınde bu satan adamlar bunu ayarlamamısmıdır ki hepsi erk vea dişi cıksın dıe bunu kimsenin tahmin edebilcegini sanmıorum ama fikrin nymıs merak ettim kı belki bı acıklaması wardır benm bılmedıgım
saygılar.

Adsız dedi ki...

Merhaba, blogunuzu en baştan en sona kadar inceledim. gerçekten tüm bilgi birikiminizi tüm detayıyla sıkılmadan anlatmışsınız. bunun için teşekkür ederim. benim sorum ise şu evvel zamanında torbacı otundan tohumları ayıklamıştım daha doğrusu içen arkadşlar patlamayalım diye ayıklatmıştı atacaklardı bende ayırdım kendime aldım. yalnız tohum bildiğin kurumuş vaziyette ve üzerinden sanırım 5-6 ay geçti poşetin içinde duruyorlar hala çatlama şansları var mı ? deneyerek görmek gerekiyor tabi ama çatlamayacaksa hiç heveslenmicem ?

Cannabis dedi ki...

Yani tohumları çatlatmak isteyeceğiniz kadar kalitelimiydi cigarası? Öyleyse tabiki çatlarlar! Tohum dediğin kuru olucak tabiki. Kalın, kahverengiye çalar, damarlımsı gibi görünenler en sağlıklı olanıdır.
Ve evet çatlar!

Adsız dedi ki...

evet çok kaliteliydi o yüzden sakladım bulunduğum şehrin önemi yok ama şöyle söyleyim bu kurunun satıldığı mahalle ün yapan bir yer yani kaliteli otundan, şehir dışından almaya gelenler bile var. boklu dere otundan farklı yani satanlarında hitap ettiği kesim ayrı... vesselam tereddütlerimi aştığım zaman bilgilerini değerlendiricem teşekkürler..

Adsız dedi ki...

Merhaba Cannabis.

Ben gübrede NPK değeri olarak büyüme için 3-2-5, çiçeklenme için 2-3-4 olan organik suyla karıştırılarak verilen gübre aldım. Markada verebilirim istersen :) iyimidir sence ? bizim kızlara yararı dokunur mu ? Sen büyüme için 2-2-2 çiçeklenme için 2-4-4 kullanmışsın. Değerler biraz farklı geldi seninkiyle aldıklarım arasında. Nolur sonuçta acep yarar mı yoksa yakar mı kızları ? Çokta uğraştım yer yapacam falan diye yanıp gitmesin emekler boşa :) Bide şunu diyecem sana; benim ne hps lamba ne de başka bişeyim var :) ben kızları doğal ortamda büyütmek istiyorum. Yani bulunduğum yer çok sıcak ee şimdi malum bide yaz ayları. Buradaki sıcaklık 30 derecenin altına pek düşmez haziran ayında. Doğal güneş ışığı ve doğal sıcaklıkla birde gübreyle (güneş ışığını kesintisiz alacaklar gölgede felan kalmayacaklar) büyüme işlemleri daha mı hızlanır yoksa süre aynı ama hasatta mı çoğalma olur ? Ben şimdi bi 20 kız yapayım bidahaki seneye yaza kadar kimseyle işim olmaz takılırım kendi keyfime göre diyorum :) nolur hocam bizim maçın skoru ?

JointCan dedi ki...

Benim gübrelerim burda büyüme için 4-3-3, çiçeklenme için 2-4-4. ama senin gübrenin değerleri de çok güzel sağlam değerler. Organik bir gübreyse daha ne isteyesin. Dışarda yetiştireceksin (saksısa damı direkt toprakta mı?), bol güneş alıcaklarsa (50 ltlik saksılara diksen o çiçekleri, boy sorununda yoksa, her biri elma ağacı kadar olur... tohumuna, bakımına, vereceğin suyun kalitesine gübrene, güneşe vesair, yani sen emeğini verirsin, Allah'ta belanı vermezse alırsın çiçek başına 300+ gr en azından. Sen 6 kiloyu içecem diye de anlatırsın artık hökümet yetkilisine, bizde seni 3 ncü sayfalardan okumayız inşallah :)

Kolay gele...

Adsız dedi ki...

Valla haci benim bi teras var ayıptır söylemesi toprak döksen 50 metre koşu parkuru yaparsın :) ama bahçe değil yani saksılarda olacak. Gübreler organik. Şimdi benim Nisan ayında nasrettin hoca misali ya tutarsa diye 20 ltlik saksıya attığım 2 tane yavrum var. Şansa mı diyim ne diyim bilmem ama ikiside dişi oldu :) Ama Nisan ayı burada çok yağmurlu geçti çok yağmur, soğuk vs. yediler ama 2 aylık olmalarına rağmen şuanda bi sürü sömekleri var. Ama tabi o kadar darbe vs. derken pek bişey beklemiyorum kalite açısından. Ne gübre ne bişey öyle sadece kendi kafalarına göre büyüyolar. Ama tohumlar dip dibe denk gelmiş. Toprağa gömmemiştim suyuda verince yan yana buluşup öyle filizlenmişler. 2 aylıklar daha ama ilk 1 ay soğuk, dolu, yağmur cart curt derken ilk 1 ay hiç büyümediler ufacık kaldılar yaprakları bile oynamadı. Ancak son 27 günde boyları hemen hemen biri 40 cm diğeride 30 cm kadar. Güneşin etkisi diye düşündüm ve mevsimi gelmiş harekete geçme zamanı dedim :) Ama bundan sonrakinde gübrem saksım vs. herşeyim hazır. Sadece biraz bilgiye ihtiyacım var. Bloğu okudum (açıkçası daha ayrıntılı anlatan bi yer bulamadım) ve terasa boşta olan 17 kadar saksıyı topraklayayım atayım diyorum. Güneşten yana sıkıntı yok sabah güneş doğduktan akşam batana kadar güneşi çatır çatır alıyorlar. Nem seviyesi güzel, gece sıcaklıkta düşme olmuyor. Ancak az önce bi yorumunu okudum. Eğer dışarda yetiştiriyorsanız çiçeklenme doğanın işidir siz karışamazsınız o yüzden gelişme dönemi için gübreleme yapın gibisinden bişeyler demişsin. Sadece gelişim için olanı mı vereyim yoksa çiçeklenmeye başladığı zaman diğerinide vereyim mi ? Şimdi oraya kadar gelipte orda yanlış bişey yapıp kızları yakmayalım vallahi oturur ağlarım :) bana biraz yardımcı olursan sevinirim. Zaten bugün bahçeden toprak eleyeceğim saksıları vs. taşıyacağım geceye ya da yarın sabaha tohumları ekmiş olurum. Her evresinde de senin başını ağrıtacağım :) büyüme, gelişme, çiçeklenme vs. :) sana her hafta danışmanlık için başvurmayı düşünüyorum :) öyle 6-7 kilodada gözümüz yok hacı ya bidahaki yaz sezonu (yetiştirmeye haziran desek hasatada eylül desek) 9 ay kalıyo. Ee benim günlük içtiğim ne olacak sanki :) tabi bide arkadaşlar var onlarıda unutmamak lazım :) hedef en fazla olsun olsun 1 kilo olsun gerisi kızlarımın olsun yeterki babalarını hüsrana uğratmasınlar :) doğayı severim ama harbiden böyle çiçek yetiştirmek vs. pek tarzım değildir. Ama böyle bi canlıyı beslemek gerçekten süper bişey :) insanlar kullanmasalar düşman olsalar bile yetiştirmelerini tavsiye ediyorum :) seninde yardımlarını bekliyorum :)

JointCan dedi ki...

1- Esrarın dünyada bin türlü değişik ismi var. Özellikle halk arasında kullanılanı zibil gibidir. Bizde pek bilinmez ama en meşhur lakaplarından biri 420... Her kafadan bir ses çıkar bu 4.20 ne demektir diye. Dörtyüz20 diye söylemezler ama, Dört Yirmi diye okurkar. Yani Nisan 20.

Bu tarih ortalama olarak, ortalama bir iklimde cannabislerin topraktan çıkma zamanlarıdır. Filizlenmeleri diyelim. Zira havalar ısınmaya, başlar. Cannabis te bunu çok sever.

Balkon muhabbetinizde, çok güneyde olduğunuzu varsayarak, hadi bir ay geç kalmışsınız kısmını geçeyim. Ama doğru zamanı aşağı yukarı öğrenmiş oldunuz. Bir dahaki sefere gözünüz 4.20 de olur.

2- Ben çiçeklenme doğanın işidir, siz güneş saatini değiştiremezsiniz dedim. Ama bakımınız hususunda bir değişiklik söz konusu değil. Bitki gelişmeye devam ettikçe gelişme dönemi gübrenizden vereceksiniz. tabi saksınızın ebadını bilmediğimden, birde tohumu.. ne kadar büyür toplam, bir şey söyleyemem. Çiçeklenme dönemine girdiklerini anlayacaksınız zaten. büyüme durur (çok yavaşlar) çiçekler üretmeye, beyaz fistüller sömeklenmeye başlar. O dönemden sonra çiçeklenme dönemi için olan gübrenizi vereceksiniz.

kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

Dostum bir şey daha danışacam sana. Havalar fena ısınmaya başladı mevsimden dolayı. Günün her saati güneş aldıklarından dolayı daha gün bitmeden hava kararmadan toprakları kurumuş oluyor. Ben sulamayı gece yapıyorum. Geceden sabaha kadar nemli duruyor gündüzde dediğim gibi hava kararmadan kuruyolar. 2.5 lt. ılık su veriyorum. Çeşme suyu ama bulunduğum bölgenin çeşme suyu insanlar tarafındanda tüketilebiliyo yani içilebilir çeşme suyu. 2.5 lt su vermeme rağmen sadece üst kısım değil, parmağımı soktuğumda alt kısımda kurumuş oluyo. Şimdilik gübre vermediğim için sorun yok diyorum kendi kendime. Yapraklar felan düşmüyo buda sanırım aşırı sulamadığımı gösteriyo :) ama şöyle bişey var gübreye geçtiğim zamanda böyle olacak büyük ihtimalle ve hatta dahada sıcak olacak temmuz, ağustos malum. Ee suda da gübre var.. Yani gün aşırı gübreli su vermek yakarmı çiçekleri yoksa sıkıntı olmaz mı? Ne yapmamı önerirsin ?

JointCan dedi ki...

saksıların dibine gövdeye zarar vermeyecek şekilde beyaz mozaik (kalın) serebilirsin. bu hem güneşin diplere erişmesini engeller hemde nemi daha fazla içerde tutar. gelişme dönemi için gübre vermiyormusun? kaç haftalık , kaç santim oldular ki gübre vermeyi bekliyorsun?
Sulama sistemin doğru, akşamları vermelisin suyu. birde vereceğin suyu bir gün beklet sonra ver. ağızı açık olsun suyun. Yapacak bir şey yok kuruyorsa toprak (muhtemelen suyu tutmayan toprak türünden ötürüdür)... sulayacaksın hergün biraz biraz..

Adsız dedi ki...

Topraktan filizlenmelerinin 4. günü bugün. Diğer 2 büyük kıza gelişim için olan gübreyi kullanıyorum tabi ama büyük oldukları için pek problem olmaz diye onlara gün aşırı veriyorum (ölçeği biraz düşürerek). Çok işe yarıyo gerçekten maşallahları var belkide 3 günde kat edecekleri yolu 1 günde tamamlıyolar. Sömekler bariz bi şekilde uzaktan bakıldığında bile kendini belli etmeye başladılar ama tabi çok yıprandıkları için pek bişey beklemiyorum onlardan ama sonuçta kimseye bi zararları yok büyüsünler :) yeni filizlenenler için kafamda soru işareti olmuştu hem daha yeniler hemde gün aşırı gübreli su vermelimiyim vermemelimiyim diye.. toprak bildiğimiz bahçe toprağı ama fena değil yani verimli bi toprak. Bakalım takip edecez artık bikaç gün neye tepki verip vermediklerini ölçeyim. Bi sıkıntı olursa tekrar yazarım burdan :) eğer zamanım olursa bugün büyüklerin ve küçüklerin resmini koyacam buraya :) sende amcaları sayılırsın nede olsa :) cevaplar için sağol kolay gelsin.

JointCan dedi ki...

Sana da kolay gelsin :) resim her zaman tabi görmek isterim emeklerinizin karşılığını!

adol dedi ki...

bende ziraat öğrencisi olmama karşın engin bilgilerinden yararlanmak isterim, şuan bitkilerin boyu 20 cm civarında ve üstleri çiçeklenmeye başladı yani bu boyda çıkan hasadı toplasam da bi işime yaramaz çiçekleri kuruduktan sonrada daha fazla büyümeden soluyor zaten neden böyle oluyo bu 2. yetiştirmem aynı sorun hata nerde ,saksı boyu olabilceğini düşünüyorum ama daha küçük saksıda yapanlar var bu işi?

Adsız dedi ki...

abicim merhaba umarım her şey yolundadır.benim tohumlarım filizlendi.ilk yapışım olduğu için biraz tecrube edinebilmek adına senin ilk yöntemi uyguluyorum.her neyse.benim tohumlarım 2.5 3 gün içinde kökleri 2 santim kadar uzayarak filizlendi ve plastik bardaklarda hazırladığım güzel bi torfa koydum filizlenmiş kızlarımı(yani kızlarım diyorum.umarım kızlarımdır gerçekten :) ).3. günleri şu anda.ilk 2 uzayan yaprak var ya tırtıksız olanlar onlardan biri anlamamama ramen sorunsuz düzgün büyüklükte ve yeşil görünüyor.ama diğeri biraz ufak kaldı diğerine göre hatta neredeyse yarısında ve üzerinin büyük bir bölümü sarı oldu.bu bir sorun mudur,herhangi bir bakımla düzelir mi yoksa kendine gelecek midir.ayrıca diğer 2 tırtıklı yapraklar da küçük ama gözle görülür bi şekilde çıktılar.iyi geceler abicim.ben ilk başta 2 3 kere bu şekilde bir yetiştirme yapmayı düşünüyorum.mantıklı mıdır yoksa zaman kaybı mıdır.çünkü ilk kez yaptığım için yaşayacakları,yaşadıkları şeyleri kayıp almadan tecrube ederek öğrenmek istedim.bu süreçteki gelişmeleri de seninle paylaşmak istiyorum.saygılar.bir de açıkçası benim malzemelerim tam olmadığı için geniş ve güzel bir terasa sahibim.burada başladım işe.ben fazla güneş gördüğü konusunda yorum yaptım kendimce.ama doğrusunu bilmek istedim.her şeyden önce bitkiyi gözlerimle tanımak istiyorum çünkü gerçek bir yetiştirmeye geçtiğimde gerçek hasatlar alabilmek için.

JointCan dedi ki...

ilk çıkan iki yaprakların çok kısa zamanda sararması dökülmesi normaldir. Ondan sonra çıkan yapraklar yeşil ve sağlıklıysa sorun yok... kolay gelsin heyecanına sağlık :)

alpcanöztürk dedi ki...

bende 4adet tohum wardi 2gun önce 2isini ayni yanyana ektim incir agcinin yanina ama bayabi assaya ektim
2isini ise yanyana sak siya ektim onlarda en altta yakparaklari kac gün sonra ver ir hocam

JointCan dedi ki...

sorunu ve açıklamalarını anlamadım

alpcanöztürk dedi ki...

bende 4adet tohum wardi ama 2isini gömdüm cok assaya gömdüm birde ustune bastirdim diyer 2isinide saksiya ektim yanyana kac gün beklerim sence
ama saksi yere dusmus topraklari felan topladim ama iyisallah zarar görmemistir 2itanesi cok assaya gömdüm ve günes görmüyor 0desem yeri war kök salar larmi onlar sence kac gün surer

JointCan dedi ki...

birincisi geç kaldın mevsim olarak, ikincisi derine gömdüysen zaten zor çıkarlar. çıkana kadar da zaten sana faydası olmaz. yanyana dikilmez. gölge yere dikilmez...blogu iyi oku!

Adsız dedi ki...

merhaba arkdaşım blogunu geçte olsa yeni farkettim cahilliğime ver...

yazdıklarından anladıgım kadarıyla tohum satılan siteler hakkında bilgi alışverişi yapmıyorsun.ben tohum alma işini hallettim sayılır lakin ben sorunum yetiştirme ile ilgili;

ben öle proffessional. şekilde yetiştirme deilde 20lt lik saksı,özenle seçilmiş toprak ve güneş ışığı ile büyütmek istiyorum bu şartlar altında yetiştirebilirmiyim acaba (ben ne bileim kardeşim diebilirsin) açıkçası floresan lamblar ile büyümüş otun benim doğal şekilde büyütmem arasında çok büyük fark olurmu?

JointCan dedi ki...

Güneş ışığı için biraz geç kaldın. Ancak seneye nisan sonunu bekleyecen olur. Eğer güzel güneş alan bir yerdeysen dışarda olur tabiki niye olmasın. Neticede indoorda dışarıdaki imkanları taklit ediyorsun. floresanla ot büyütenler var ama aldıkları otun kalitesi, hasadı ne kadardır tartışılır. HPS ile yetişen indoor ile karşılaştırma yapacaksan senin outdoor bitkinin ne kadar güneş ışığı alabildiği ile orantılıdır o. seninki ideal güneş süresine maruz kalıyor ise seninki daha güzel olur.

kaan ozturk dedi ki...

kardeşim öncelikle selamlar kendi içimliğimi dört dörtlük yetiştirmek gibi bir niyetim var. Topragıı en kalitelisinden ışığı en iyisinden seçmek istiyorum. ne tür ışık kullanmalıyım hangi saatlerde ışığı vermeliyim 7/24 mü? tohumu patlatma evresinde özel mor ışıklar veriliyor diye de duymuştum ben. saksısı tohumu topragı ışığı vitamini cart curt ne kadaraa patlar bir sakksıda bana en kaliteli bir şekilde yetiştirmek amacım ama? iyi geceler.

JointCan dedi ki...

walla çok geniş bir soru olmuş bu. Ben hangi malzemeleri alacağını bilemem zira TR'de yaşamıyorum. Birde nerde yetiştirecen, alanın nedir, kaç çiçek yetiştirecen, hangi tür yetiştirecen, zaman kısıtlaman var mı uzar gider. Blogu en baştan okumanı tavsiye ederim. Neyin niçin lazım olduğunu çözersen, en iyisini bulmak kolay.

kaan ozturk dedi ki...

(: ilk anlattığın konuları dikkatle izledim fakat, sulama,ışık,nem,havalandırma vs. gibi gereksinimlerini göremedim.. eğer daha detaylı sekilde evde yetiştiriciliği anlatırsan bende kendi içimimi evimde saksımda yetiştirebilirim:) 1 saksı ve saksıya gerekli malzemeler ışığı vs. bunları söylesen yeterli . Avrupada'da aynıdır TR'de de aynıdır bu saksının ihtiyacları?:)

JointCan dedi ki...

Yani o kadar sallamışsın o kadar tembellik etmişsin ki blogu hiç okumadığın nasıl da belli. Chapter 2 ye git orda var heryerde var blogun gereken bilgi.

Adsız dedi ki...

merhaba paşam tohumlarımı dediğin şekilde peçetenin arasına koydum hafif ıslattım zipli poşete kjoydum aynen uyguladım lakin 4 gün olmasına rağmen halen tohumlarda en ufacık çatlama olayı yok sıkıntı nerde sence paşam

JointCan dedi ki...

Tohumlar kötü olabilir (kötü koşullarda saklanmış veya eski veya nemlenmiş). Eğer kaliteli tohumlarsa birde çatlatmayı dene çok hassasca (ince burun bir pense felan ama çok hassas sıkıştır çıt sesi duyunca birak bir kaç gün daha beklet).

Adsız dedi ki...

Kardeşim bu gübrelerden hangisine iyi dersin
http://www.toprakvesu.com/products/BioHeaven-250-ml.html
http://www.toprakvesu.com/products/Bio-Grow-0.5-lt-%252d-B%C3%BCy%C3%BCme-D%C3%B6nemi.html
http://www.toprakvesu.com/products/Fish-Mix-1-lt-%252d-T%C3%BCm-D%C3%B6nemlerde.html
http://www.toprakvesu.com/products/Flora-Serisi-Grow-0.5-lt-%252d-B%C3%BCy%C3%BCme-D%C3%B6nemi.html
http://www.toprakvesu.com/products/Flora-Serisi-Micro-0.5-lt-.html
http://www.toprakvesu.com/products/FloraMato-0.5-lt-%252d-T%C3%BCm-D%C3%B6nemler.html

Çünkü yanlış gübre kullanıp bitkiyi yakmak istemiyorum, pek anlamıyorum gübreden. Bitkim için gerekli olan minaralleri içerir ama fazladan 2 mineral daha vardır alakasız, patlar diye korkuyorum

JointCan dedi ki...

smoothgarden.com Atami nin setini al. ya da yetiştirme dönemi için biogrow, çiçeklenme dönemi için biobloom!

Adsız dedi ki...

Dostum zaten blogu baştan sona okumadım bu part'ta denk geldim ama en başından okumadan önce şimdi hani ot olarak bildiğimiz oalyda cok fazla mı ceşit var yani bu söylediğin tohum da aynı heasp sanırım. Ayrıca su kalite olayı aynen ediğin gibi türkiye deki torbacıdan beklenti düşük olur zaten. Sen her ortama göre ayrıntılı olarak dikme ve büyümeyi en bastan yazdın mı ? bir de seyi merak ediyorum hani bir seferde 10 tohumdan sansımız kaç ve her tohum tek halde mi ekilecek yoksa 1 saksıya dolduran da gördüm. blogu okummıssın deme okumadım itiraf ediyorum :D amaç ilk kafama takılanları ögrenmek ve zaten yapmadan önce okuyacagım bastan sona. Son bir soru daha :D sen bu kadar bilgiyi nasıl edindin cok merak ettim. yani sırf tecrübe midir nasıldır :) teşekkür etiim.

JointCan dedi ki...

yani beni zahmete sokma burdan söyle diyorsun.

a) bir saksıya bir tohum
b) tohumlarda genelde %60-40 dengesi var yani 10 tohumdan 6 sı erkek 4 ü kız gibi. ama hepside kız çıkabilir, hepside erkek çıkabilir binde bir şans olsada.

c) Burdaki bilgilerin çoğu tecrübe ve tercüme.

Adsız dedi ki...

Ben turkiyeden getirdigim tohumlari biraktim dedigin gibi cinsi nedit bilmiyorum ama sanirim bildigin hatay cigarasi 1,5 gun oldu henuz bir degisiklik yok onerdigin seyler var mi?
Emegine saglik

JointCan dedi ki...

bekle bir iki gün daha. çıkmazsalar blogun başını bir daha oku. çıkana kadar denemelere devam et!

Adsız dedi ki...

usta soruma cevap verirsen çok makbule geçer, şimdi dışardan tohumları alsak kargoda bi sorun çıkcağını sanmıyorumda sayısız alışveriş yaptım şu zamana kadar neler geçiyor kimse bakmaz 10tohuma diye düşünüyorum ama oldu ki çıktı, tohum getirmek esrar getirmekle aynı mı yargılanıyor. yani en kötüsü gümrükte el mi koyuyorlar tohuma yoksa 10yıl hapis mi veriyolar alana?

JointCan dedi ki...

Tohum suç değil onu toprağa verdin, büyüttün, dişi çıktı hah o zaman suç :) şu haliyle en fazla tohumuna el koyarlar :)Haberin bile olmaz :)

nuru zion dedi ki...

merhaba
bulundugum ev merkezi ısıtma soba ve klima ile ısınmıyor ,iklim genel olarak yumusak oldugu icin kucuk cihazlarla gece gecirilebiliyor ,diğer saatlerde ateş de tüm alanları etkilemiyor. 24 saat ortalama 24 derce zor oldugundan 6 yada 8 bitki için elektrikli propagatör ve üzerilerine ısık olarak 4x55 neon ampul seti 20000 lumen ( mh,hps den önce ) kullanmayı düsünüyorum .
birde onerilen bir vitamin var tohum catlatmak icin porselen bir fincan ılık suya beş altı tohum için 1 damla damlatarak suda dibe çokene kadar bekleyip sonra ( max 24 saat gibi ) onları nazikce mumkunse çay kasıgı ile propagatore tasımak oneriliyor. sanırım oradanda saksıya ( o bolum assagı yukarı blog sayesinde tamam )))) .
sorun o ışıklar tohumlar atılır atılmaz yakılmalımı ? propagatör de bulunan yuvalardaki torf yada sanırım yukarıda bahsi gecen şişen tabletlerden de olabilirler o bolumemi koymalı yoksa küçük bardakları koyup ısıyıcıya koyarak mh le 18,6 diyerek mi başlamak yada tüm bu durumla ilgili olarak başka bir öneride bulunabilirmisiniz ? bu ikinci denemem ilk deneme ders oldu başka birşey olmadı ( ilk denemede denedigim gibi yine outo-feminize deniyeceğim iki tanesi de cüce
ayırdığınız zaman için tekrar teşekkür ederim.

JointCan dedi ki...

Zion derdini oldukça kötü anlatan bir arkadaşımız oldun. Neon ampüller beş para etmez. ışık sistemlerini anlattım. boşuna enerji, zaman ve para harcama o lambalarla performans bekleme.

tohumlar çatlayana kadar karanlık ortamda tutulacaklar

sonra toprağa alınacak, sonra bir kaç gün kök salması sağlanacak. sonra ver ışığı mh , hps artık neyle gideceksen.

Autoların en verim alınan ışık ihtiyacı sürekli olarak 20 saat ışık 4 saat karanlıktır. hasada kadar.

kolay gelsin.

nuru zion dedi ki...

Teşekkürler .sorusuz gelen cevap ayrıca alkış hak ediyor. )))

Adsız dedi ki...

nedir yorumun joint kardeş,tesekkurler
http://imageshack.us/photo/my-images/402/img2012112500368.jpg/

JointCan dedi ki...

Nesini yorumlayayım? Hiç bir şeyini bilmiyorum, ne cinsini, ne ışığını, ne nemini, ne ısıyı, ne kaç haftalık olduğunu...diyebileceğim şey ışığının zayıf olduğudur.

Adsız dedi ki...

sewgili kardeşim. yazılarını severek ve imrenerek takip ediyorum.

55*175*180 lik bir dolaba güzelce izalasyon yaptım. hava girişine 35 wattlık bir aspratör koydum. Işık olarak 400w hps philips balast, ve 1500+1500+4500 lumenlık 3 adet tasarruflu beyaz ışıgı aynı anda yakıyorum. buhar makınem var ama nem için asıl verimi spreyle su sıkıyorum içeriye gun içinde ve kap içinde su bulunduruyorum. kapağıda kapatınca içerisi neme doyuyor. henüz hava tahliye sistemini kurmadım, bunun için 250 m3 lük duck fan ve karbon filtre kullınıcam. henüz hava kuşulları çetin değil soğuklar başlayınca karanlık evre için ıstıcı da eklicem. Işıgı çocuklardan yaklasık 50 cm yukarıda tutuyorum (boya gitmesinler diye)

Sıvı gübre olarak ati nin 3 lü setini aldım yetiştirme için (100 tl gibi bir fiyata)
resimleri ekliyorum..

Saksı olarak 12- 15 litre arası 10 adet çocugum var. yaklasık 4 haftalıklar. Biraz daha yaslı olanları var ama ilk başlarda sistem hazır değildi asil verimi 4-5 haftadır alıyorum.

Ortam sıcaklıgım biraz yuksek, ama nem ve vantratör ile dengelemeye calisiyrum.

boya pek gitmediler ortalama 20 cm ama ene buyume verimleri basarili dostum. gövdeleri kalınlaştı ağaçlar baya genişledi.

Çocuklarımın ataları malesef cok cins değil yani yabancı değil ama hatayın göz bebeklerinden seçtim. Başarılı olcagina inaniyorum

görüş ve önerilerini bekliyorum dostum http://imageshack.us/photo/my-images/145/44683405.jpg

Dostum bir sorum daha var: fotograf çekerken ışık hps dalga dalga görünüyor, normal mi?

JointCan dedi ki...

- evet hps ışık altında çekerken bu dalgalar normal.
- ışığı biraz daha yaklaştırabilirsin. çiçek üstünde sıcaklık 26-27 dereceyi geçmemek kaydıyla istersen 25 cm indir sorun olmaz.
- sıcaklık mutlaka düşmeli, yoksa hem verim hem kalite düşer. bitki çok rahat ölebilir.
kolay gelsin... geri herşey normal görünüyor.

Adsız dedi ki...

paylaşımın için saol dostum.

gece .çocuklara bakarken bişey farkettim.

5-6 haftalık olan bir tanesi çiçeklenmeye doğru yol almış.

gözler cok asina olmadığı için kesin teşis koyamadım. Fotoğrafını gondeririyorum sence kesin erkek mi?
http://imageshack.us/photo/my-images/339/69639322.jpg/

Dostum birde gun için de çocukların yapraklarına spreyle su sıkmak zararlı olurmu?

JointCan dedi ki...

Evet mis gibi erkek.
12/12 ışık periyoduna sokmadan çiçeklenme olmaz
Işık açıkken spreylemez zararlıdır.

Adsız dedi ki...

Dostum henüz 12/12 ye gecmedim ama bazıları cinsiyetini belli etmeye basladı.. 12/12 ye gecmeden tam cinsiyet teşisi koymak mümkünmü?

JointCan dedi ki...

Evet, özellikle HPS gidiyorsan 18/6 döneminde cinsiyetler belli olabilir.

Adsız dedi ki...

saolasın.. şuan niçin en büyuk sıkıntım, dişileri erken davranıp (erkek sanıp yok etmek) kafamdaki karışıklık şu noktada başlıyor:

preflowering aşamasında hem erkek hem dişide oluşan dalla gövdenin birleştiği noktada pistile benzeyen ama yeşil çıkıntılar oluşuyor.
Asıl cinsiyet organı sanırım bunun yanında oluşacak, bazılarında ufacık çıkıntılar var bunun yanında keseye benzeyen ama sadece birtane, bazı kaynaklardan okudugum kadarı ile bunların dişi organa dönüşmesi veya erkleğe dönüşmesi mümkün... yardımlarını beklıyrum dostum... Bu arada insanlara karsılık beklemeden yardım ediyorsun. bir gun bizimde sna yardım etme şansımız olursa mutlu olurum.
(siverekli)

escaldes dedi ki...

Arkadaşlar merhaba. tohumlarımı kökleri yaklaşık 1 cm olunca peçeteden alıp toprağa ektim. çok hafif bir toprak attım üstüne (aşşağı yukarı 1 cm toprak altındalar) üstlerini de strech filmle kapattım. Grow Box'ım var. Bardakları MH ışığın altına koydum. fanlarda çalışıyor içinde, sıcaklık 20-24 derece arasında. Bugün ekeli 5 gün oldu hala çıkmadılar topraktan.

Sebebi ne olabilir? iş işten geçmiş midir yoksa yapılabilecek bir şey var mıdır? acil yardım lütfen.

JointCan dedi ki...

a) 1 cm kalın olmuş. Birde üstüne toprağı bastırdıysan geç çıkar. Parmağınla çok hafif üstünü eşele tohum ortaya çıkana kadar.

b) üstünü niye stretch filmle kapladın, nasıl hava alacak, içindeki sıvı küfletir çürütür bu durumda.

c) topraktan çıkmamış tohumları ışığın altına almanın bir mantığı yok.

escaldes dedi ki...

abi 1-1.5 cm delik açın demişsin yukarıda? içtiğin şeyin adını söylede, bizde tohumunu sipariş edelim =))) şaka bir yana, sanırım en buyuk hata ışığın altına almak oldu. yaktım el kadar bebeleri :/ denemelerim devam edecek. bilgiler için teşekkür ederim.

escaldes dedi ki...

Jointcan kardeşim, tekrar selam.

Grow Box'ın içini en elverişli hale getirmek için bir takım testler yapıyorum. Isıyla ilgili bazı durumları çözemedim. Bazı teknik detayları paylaşmak istiyorum.

-Evimin ortalama sıcaklığı 25 derece.
-Grow Box'ımın boyu 60 cm en, 140 cm boy, 60 cm derinlik.
-Boxın içinde 250W MH lamba çalışıyor.
-2 Tane PC fanı var, sürekli çalışıyor.

Şimdi bu teknik detayları ele alırsak; boxın içindeki sıcaklık fanlar sürekli çalıştıgı halde 39 derecenin altına düşmüyor. Verdiğin bilgilere bakılırsa bu sıcaklıkta da bebeler yanar (ki tohum aşamasında malesef 3 tanesini yaktım)

MH ampülün wattını mı düşürsem? (tohumlarım auto, cüce)
2 fan daha koysam, en fazla 5 derece düşürür ısıyı

Ne yapmak lazım sence? rica etsem bi fikrini alabilir miyim?

Sevgiler, saygılar =))

JointCan dedi ki...

bu durumda tek şansın, dışardan içeri hava getirmek olur... 250w nin o kadar ısıtması hemde MH ... pek mantıklı gelmedi hafız. grow için lamba ve balast olduğuna emin misin? sokak lambasını dayamayasın?

escaldes dedi ki...

E tabi, sende haklısın, blogunda sorulan yuzlerce saçma sapan soruya istinaden böyle bi'şey sorman çok normal =)) hazır kitlerden aldım abi, şu içinde balastı, starteri ıvırı zıvırı hazır olanlardan. ampülünü de bizzat gidip başka bir yerden aldım. MH 250W diyerek. Bana kalırsa benim evimin içi zaten sıcak (27 derece filan) Grow Box'taki PC fanları dönünce, evin içindeki sıcak havayı üflüyor box'ın içine. Bugün gidip şu 20 X 20 cm silent PC kasa falnlarından alıp takıcam tam göbeğine. Durumu bildiririm üstad, sevgiler =)

JointCan dedi ki...

Bunu sorma amacım şu. her MH ya da HPS grow işine yaramaz. sokak lambasından başka bi bok olmaz onlardan. Grow için özel lümen ve ısısı olan lambalar bulucan. onu da o seti aldığın yerden alabilirsin. havalandırmayı düzgün yaparsan sıcaklık sorunun olmaz.

escaldes dedi ki...

JointCan tekrar selam, bu bebelerin fazla ısıdan yanma kazasından sonra, son tavsiyelerine uyarak dealer'dan aldığımız boktan joint'lerden birinin tohumlarıyla denemeler yapayım dedim. filizlendirdim, toprağa ektim, maşallah 15 günde iyi boy attı. Bu denemelerin başaları olmasından sonra web'den sipariş ettiğim Ganja Dwarf (auto flowering-cüce) tohumlarını da aynı şekilde filizlendirip toprağa verdim. tohumlar 10 gün çıkmadılar, hiç bi hareket yok. Artık bugün merak edip çok hafif dokunuşlarla bir kontol edeyim dedim birini, bildiğin çürümüşler. okyanusu geçtim, derede boğuluyorum galiba abi =))) nedir sence sorun? tohumlar mı dandik dicem ama, isim vermeye gerek görmüyorum baya kaliteli ve TR'ye de sürekli gönderen bi site bu?

beytulahkorkmaz dedi ki...

ben çatlamış tohumlarımı bugun saksıya aldım boyları yaklasık 2-3 cm cıvarındaydı. 1.5-2 cm derine gömdüm. üstünede ufaladım topragı yani çok hafıf toprak var uzerınde. bunların fılızlenmesı ne kadar sürer acaba? ayrıca kalorifer peteğinin altında duruyorlar ısı gecelerı az gelebıır dıye ustlerıne 100w ampul koydum. ışık için değil o ampullerin çevreye verdikleri ısı iyi o yüzden yani. ayrıca torf kullandım toprak olarakta. 5.5-7 ph aralıgında. bunların filizlenmesi ne kadar sürer ve ne kadar zaman sonra bunlara 1000 lümenlik ışık vermem gerekiyor.ışık sistemim hazır durumda bekletiyorum su anda. yani boyları ortalama kac cm'ye ulaşınca ışık ve gübre vermeye başlamam gerekiyor. ayrıca gübre olarakta güvercin ve yarasa gübresi temin ettim. her saksı için birer avuç...

kalender dedi ki...

Merhaba arkadaslar,
Ben ilk defa bu isi deniycem cok heyecanliyim simdi bazi sorularim var ustalarim.
benim minik bir dolabim var 90cm yüksekliginde 50cm genisliginde ve 50cm derinlige sahip bir dolap bunun icini folyo ile kapladiktan sonra iceri ekipmanlari monte etmek gerekiyor aldigim ekipmanlar
- 150w CFL Hazır Kit isik
-iyi bir toprak elde ettim
-nem ve isi ölcer
-saksi
-4 tane bilgisayar kasa fani 12cm lik
-hesi den bir sivi gübre
ve white widow diye tohumum var (bu nasil bir tohumdur tatmin edermiß)
-acaba eksigim varmi. ideal autofloweringlerin isik verme süreleri nedir ayrica güvercin gübresi kullansak nasil olur.
en önemlisi tohumu direk patlatmadan topraga gömsek bisey olurmu diger sistemi bilmiyorum pamuklu olani? acaba onuda nasil kolay bisekilde yapabilirim.Ayrica dolabin icine hava girmesi gerekiyormu icerde fanlar var ama? disardan iceri hava girisi yapmalimiyiz?
eksiklerimi ayrica nasihatlarinizi bekliyorum. korkudan daha baslayamadim? ayrica arkadaslar bu autofoloweringler icin uygun gübre ve besin tavsiyeleriniz nedir.
bu arada simdilik son sorularim
- 4 adet 12cm lik kasa fun`im var günde kac saat calismalari lazim?
-ve günlük cüceler icin kök basina nekadar su vermem gerekir?
- 150watlik bi isik 1 kök cüce icin kac saat acik olmasi gerekir? mormal köklerdeki gibi 16 saat mi?
arkadaslar nolur bi el atinda ben hemencik baslayayim? hersey hazir sadece yardimlariniz eksik
simdiden tskler
sevgiler

jazzraill dedi ki...

kolay gelsin jointcan hocam. ne zamandır buralarda görünmüyorsun artık düzenli takipçilerin olarak merak etmeye başladık. umarım seni de kaybetmemişizdir. neyse.
bi kaç sorum olacak ki bu soruları cannabis yetiştirmede daha önce hiç deneyimim olmadığını göz önünde bulundurarak cevaplarsan çok sevinirim. en son maceramız 5. haftaya gelmeden bitkimizin yanmasıyla sonuçlanmıştı.
-filizlendirme dönemleri için bazı yerlerde direk güneş ışığında bekletin demişler. bitkiyi güneşte beklettikten sonra içeri alırsak neye uğradığını şaşırıp çürümez mi?
-bir, en fazla iki kök bitki için, bir metrekare uzun dolap sence yeterli midir?
-tohumlar standart cigaralıklardan çıkma tohumlar. bunlar sence indoor için iyi mi? değilse, indoor için en iyi tür sence nedir? çok kıyak bi site buldum ona göre sipariş etcem ordan.
-bitkimizin uzunluğu ve hacmi onu yetiştirdiğimiz ordama göre mi değişmekte?
-koku olayı ilerleyen zamanlarda çok mu sorun olacak? yani tamam banyodan dışarı vercez de, şimdi bi k9 uyanıp evi bastırmasın :)

jazzraill dedi ki...

ve jointcan hocam son bi kaç şey sormayı unutmuşum :)
-türkiyenin sıcak ve nemli bi yerinde yaşıyorum :) mart-nisan arası evde atlet-don kombinasyonuyla yaşayabiliyosun. ve örnek olarak, yıkadığımız çamaşırlar bile bi haftada kuruyor bazen. bu ortamda sence ısıtmaya ya da nem olayına odaklanmaya gerek var mı? yoksa acelesi yok be diyip ileri düzey ekipmanları sonradan halletsem de olur mu?
-her saksıya bir tohum demişsin, her saksıya beş on tane atsak, en iyi filizleneni hariç diğerlerini yolsak bi sorun olur mu?
-sence peçeteden filizlemek mi daha hızlıdır, direk yaş toprağa atmak mı?

Adsız dedi ki...

Merhabalar, blog'ta ki yazılarınızın bir kısmını okudum bir çok konuda bilgi sahibi oldum, bunun için teşekkürler. Özen gösterdiğiniz ve de bu konuda bilgi sahibi olduğunuza inandığım için aklıma takılan bir takım soruları sormak istiyorum izniniz olursa. Açıkçası içmişliğim var ama içiçiliğim yok, bundan bir ticari beklentimde yok. Apayrı bir botanik sevdamda yok. Tropik akvaryum kuracaktım siyah quartz kum, yemyeşil bitkiler ve de bir kaç karides. Meşguliyet arayışım nasıl sonlandı durumun hala farkında değilim ama bir şekilde buraya yönlendirildim desem yanlış ifade etmiş olmam sanırım kendimi. Ve yazılarınızda indoor gelişim için sıcaklıktan ziyade ışığın canlı üzerindeki muazzam etkisinden bahsetmişsiniz zira izole bir ortamda oda sıcaklığının büyük bir kısmı korunuyor zaten. Sıcaklık, havalandırma, torf, saksı ebatı, gizemli bir halde afişe etmeme gibi konularda sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum. Maliyetli bir hobi edinmekte istemiyorum. Normal bir şekilde kenevir tohumu bulabilirim diye düşünüyorum. Dişi ayrımı da yapabilirim belli bir gelişim sonucu. Başta da belirttiğim gibi en büyük sıkıntım ışık mevzunda. Organik gelişimine faydalı olabilecek gübre konusunda var birazcıkta sıkıntım. Okumadım sanmayın yazdıklarınızı, çoğu şeyi okudum ama maliyetli gibi geldi. Akvaryum daha ekonomikmiş dedim içimden hatta. Yani demem o ki eh'lik olabilir ama yarı yolda bırakmayacak bir şekilde bu hobiyi edinmek için tüyolarınız var mı? Her zaman her yerde bulabileceğimiz türden ekonomik boyutta gübre nasıl temin edebiliriz? Işık mevzunda birkaç seçenek var elimde bahsettiğiniz MH, HID gibi aydınlatma faktörlerine nazaran daha ekonomik. Büyük bir alandan bahsetmiyorum belirttiğim gibi sizce bu ışıklar işimi görür mü daha doğrusu bu ışıklardan hangisi veyahut hangileri, kaç tane lazım olur söylebilir misiniz?

Noksanlar Kuşağı dedi ki...

Merhaba, bir kaç sorum olacaktı izninizle...

http://www.akvaryumculuk.biz/akvaryum_aydinlatma.html

Sizce bu aydınlatma sistemleri işe yarar mı? Hangisi veyahut hangileri, kaç tane lazım olur öğrenmek istedim. MH, HID bu indoor hobinin bütün ekonomik boyutunu alt üst sanırım alternatif bir seçenek olarak düşünebilir miyiz bu sistemleri? Ayrıca her an her yerde ulaşabileceğimiz organik gübre adı verebilir misiniz?

Adsız dedi ki...

mrb ben ispanya kanaryada yasiyosrum,1 hafta once tohumlari pamukla filizlendirip saksiya aldim,ama henüz saksida bi haraketlilik yok halen disari cikmadi sizce normalmi yoksa daha cok beklemelimiyim.tohum sativa ydi

JointCan dedi ki...

derine gömmüşsündür... beklemekten başka yapacak bişi yok :)

Adsız dedi ki...

ben nisan ortası gibi iki tohum attım ve şuan yarım metre kadar büyüdüler ama alltan yapraklarıı kurumaya başladı ve gelişşmeleri durdu gibi gelio bana artı sömeklerde verimsizlik var allta yok denecek kadar az sömeklenme var ne yapmalıyım.şimdiden tşk ederim

JointCan dedi ki...

Ne yaptığını bilmeden nasıl yorum yapabilirim. Nerde yetiştiriyorsun, saksın ne, torfun ne, gübren ne, kaç saat ışık ya da güneş alıyor, cinsi ne, resimler nerde? (misal hizliresim.com a yükle) ondan sonra bir şey söyleyebilirim.

Adsız dedi ki...

saksım geniş bakır bir kova ikiside aynı yerde yetişmekte ama toprak az geldi die düşünmeye başladım.çok prof.yetiştirme yapmıyorum ama tohum hollandadan geldi cinsi nedir bilmiyorum.bugün toprakvesu.com dan gelişme ve çiçeklenme gübresii aldım o kurtarırmı dersin.ve toprağın derinliğni yükseltme ihtimalim yokmudurr yada yerlerini değiştirme ..

JointCan dedi ki...

Saksın çok büyük değilse, önce saksıyı ıslat...iyice sulansın (balçık değil) fazla su altından aksın çıksın... sonra bitkinin dibine elinin ayasını koy gövdesini parmaklarının arasına al (sıkma) sonra ters çevir saksıyı (löp diye eline gelir zaten) hazırlamış olduğun saksıya aktar (altına torfu ser) üstüne de çiçeği nazikçe çevir yerleştir. kenarlarını toprakla kapa, sula yallah.

Adsız dedi ki...

bilgiler için çok tşk ederim deniycem ..

Adsız dedi ki...

Oncelikle kolay gelsin usta :) Paylastigin bilgileri nasihatleri bayagidir takip etmekteyim. Cogu seyi anlamis durumdayim kendimce ama anlayip anlamadigimi birde sana onaylatmak istedim :) Benim sana sormak istedigim sey su ; Benim oturdugum ev teras. Oncelikle bende 10 15 cinsini bilmedigim tohum bulunmakta idi. Ben bunlari fasulye islatir gibi ekmeden 1 gece once suya koydum ve 1 gece beklettim. Sabah kalktim ve tohumlari pamuga ektim. Bugun 2. Gunleri yavrularimin :) hic acip bakmadim. Yarin acip bakicam ve senden aldigim bilgilere gore torf topraga 1 cm derinliginde kok assagi bakacak sekilde ekicem. İsik konusunda sorucagim sey sabahtan saksilari terasa koysam gece ayrica bi isik saglamam gerekirmi bu yavrucaklara o konuda bi nasihat bekliyorum senden. İyi calismalar kolay gelsin simdiden.

JointCan dedi ki...

Bu zamandan sonra outdoor olmaz. dışardaki güneş bitkinin doğasına çiçeklenmeyi emrediyor. parmak kadar çiçek halinde çiçeklenmeye girer. bu saatten sonra sadece indoor olur. terasta yapacaksan nisan sonu gibi ekeceksin. cinsini bilmediğin tohumlar içinde indoor ışık sistemi kurmaya yazık yani parana...

Adsız dedi ki...

Ben hasat almak icin ekmedim zaten. Bi sempatim var bu bitkilere karsi. Sadece yetistirmek istiyorum buyusun bakayim ilgileneyim okadar. Bugun 3.gunleri kok vermisler 1cm ve topraga aldim tohumlari. Suan odamda tutuyorum teras biraz esiyo soguk oluyo evde yajlasik 25 derece civarinda. Sadece buyusun yeter onlardan bisey beklemiyorum :)

Adsız dedi ki...

hocam merhaba sana çok kafama takılan birşey sorcam. tohumlar çatladı hatta biraz fazla kalmış peçetede kök kısmı iki cm falan olmuş kabuktan tamamen ayrılmış şekilde şimdi bunu toprağa koyarken nasıl yapcaz? tamamen gömeyim mi yine yoksa yaprak kısmı dışarda mı kalsın

JointCan dedi ki...

yahu yaprak gömülür mü? gövdeyi gömeceksin...

Burak Ozkan dedi ki...

Merhabalar jointcan ailesi bilgerin icin sanada tesekur ederim butun blogu okudum ve aklimdaki butun sorularima yanit buldum fakat birsey sormak istiyorum simdi ilk defa indoor calismasi yapacagim icin gideremedigim bazi sorunlaarim var oncelikle sunlari soyliyim belki yardimin icin yardimci olacagini saniyorum elimde 600 luk hem yetisdirme hemde ciceklendirme donemleri icin growum tohumlarim saksilarim toprak gubre vitaminler hepsi hazir fakat bu oda sicakligini ve nem olayini nasil kontrol edecegimi anlamsdim klima kullanamam biraz tuzlu kacar baska dusuk maliyetli ne kullanabilurum sicakligi ve nemi kontrol etmem icin sunuda soylemk istiyorum verecegin yardim icin kullanmam icin bi gardorabim var 1.5 a 2 m gibi birde bi buzdolabi buldum :) isi yalitimi oldugu icin ise yarar gibi geldi ama dolabin genisligi 70 80 cm uzunlugu 1.50 den fazla boyu kurtarior ama genisligi 4 saksi icin skkinti yaratir gibi gelio ve lamba 600 luk oldugu icin icerdeki isi fazla gelip kizlari kavurmi yim daha sonra :) yardimin icin tesekur ederim ....

JointCan dedi ki...

a) inşalla kendi isminle yazmadın (yazdıysan mesajını sil bende kalanını silerim)
b) ısı şu anda (ışık açıkken) kaç ki kaça düşüreceğimizi bilelim.
c) 20 lt lik kare saksılardan ( yada peynir tenekesinden) koysan sanırım onların enleri 25 cm. dolayısı ile 70 cm ene rahat sığar e 4 saksı alır o dolap.
d) ısı düşürme işlemi için ise
d.i) cooltube alacan (ki bu normal odada da yetiştirsen ihtiyacın olacak cünki lamban 600w)
d.ii) cooltube ucuna güzel güçlü sessiz bir fan al ki, lambanın ürettiği ısıyı emsin ve dışarı tahliye etsin.
d.iii) içeri temiz hava girişini sağlayan fan(lar) ında sağlam olsun ki odadaki havayı sirküle kolay olsun...
d.iv) Burdan bir arkadaş denemiş çok da beğendim aslında fikrini, lamba ile (cooltube varken) çiçekler arasına ısıcam çekmiş dolayısı ile fan-cooltube ucunu da açık bıraktın mı, güçlü fan hem lambanın sıcaklığını çekecek hem ısıcam ile lamba arasındaki havayı çekecek. alttaki çiçekler ise oda sıcaklığı seviyelerinde seyredecek. bence çok ucuz ve kalıcı çözüm gibi geldi. (ki buz dolabı çok güzel izole olduğu için bakarsın yazın bile grow yapabilirsin bu şekilde)

Adsız dedi ki...

dostum selamlar, emeğine sağlık öncelikle.

tohumları aynı senin gibi nemli peçete içinde zipli poşete koydum. bugün ikinci gün. tohumlardan biri son 24 saattir çatlaktı, bugün dayanamayıp yine baktım ama hala öyle duruyordu.

ben de zarifçe kabuğunu ikiye ayırıp aynen öyle koydum yeniden. kabuk çok serte benziyordu, o yüzden böyle enteresan bir hareket yaptım :)

acaba bu tip bir durum tohuma zarar verir mi? içindeki beyaz özüne baktığımda kökün inceden belirginleştiğini gördüm. yorumun nedir?

JointCan dedi ki...

kabuğunu ikiye ayırdım derken? söküp açtın mı yoksa sadee çıtlatıp aralayıp bıraktın mı? peçete çok fazla nemli ise fazla nem birikip çürütebilirde. eğer çatlayıp kök az da olsa çıkarmışsa hızlı büyümüyorsa sıcaklık çok düşük ya da yüksektir... 21-24 derece karanlık bir yerde beklet... yarım günde 1/2 cm uzatır kökü sana

Adsız dedi ki...

açıkcası bayağı bildiğin ayırdım. hani kavanozu açıp tekrar kapatır gibi açıp kapadım kabuğunu. fakat dediğim gibi; kabuk ciddi sertti.

sanırım konu sıcaklıkla ilgili çünkü ev kuzey cephe ve şu sıralar tahminen 10-20 derece arası dalgalanıyor olmalı.

JointCan dedi ki...

o sıcaklıkta çatlamaz. tohum çatlatma kısmını dikkatli oku. çok soğuksa sar battaniyelere kalın kalın... 21-24 dereceye çıkması lazım.

bob marley dedi ki...

Tohum çatlatmak için peçeteyi ıslatıp önce biaz hava alan bir poşede ardındanda bir t-shirt e sarıp modem gibi orta miktarda ısınan bir elektroniğin üstüne koymanızı tavsiye ediyorum 1 günde çatlıyıp ekilcek hale geliyor ben oldukca iyi sonuclar aldım bu şekilde saygılar ve birde online chatinize e bir türlü giremiyorum

Adsız dedi ki...

salam

Adsız dedi ki...

mer haba hocam sana bi soru sormam lazimda bilmiyiorum nasil soruyum, auto turler bitki bawina kac gram hasat veriyor?

JointCan dedi ki...

Türüne göre değişir. Yüksek hasat alınan tür soruyorsan Think Different diye arat o türü yetiştir. Normal türler kadar hasat veriyor hatta kimi türlerde normalinden bile fazla hasat alanı gördüm blogda :)

Adsız dedi ki...

selamun aleyküm kardeşim ilk önce sana bi sorum olacaktı tohumları tekmi atalım mesela tohumun çıkmama gibi bi şansı varmı tohumu milletin cigarasından düşen tohumlarla yapsak bi sıkıntı olurmu bide bu folyonun önemi nedir

JointCan dedi ki...

Blogu oku, soru cevap kısmınde hepsi cevaplanmış

Adsız dedi ki...

hocam tohumlarımın torfu biraz ıslak olmuş sanırım. 4 tohum california dream ekmiştim 1 i tohumdan çıktı ama o da solucan gibi yumuşacık olmuş diğerleri tohumdan kök uzattı ama sonra kökler koptu tohum kaldı ne yapmalıyım sence kuru bi torfa tekrar alsam o tohumları işe yararmı?

JointCan dedi ki...

muhtemelen hepsi ölmüştür.

Adsız dedi ki...

hocam bide groe roomu alüminyum folyo kaplıcam ama parlak tarafımı kızlara baksın mat tarafımı?

JointCan dedi ki...

parlak tarafı tabiki

Unknown dedi ki...

selamlar. her arada açıp açıp bilgi ediniyoruz teşekkürler. benim bir sorum olacak. white window toprakda daha iyi verim veriyor diye okumuştum. bu normal bahçe toprağımı yoksa biobiz all mix toprakda olabilirmi? elimde 3 adet ssh. 3 adette ww var. ne çeşit toprak karar veremedim. şimdiden teşekkürler.

JointCan dedi ki...

All mix ağır geliyor çiçeklere. Light mix en iyisi.

Adsız dedi ki...

jointcan kardeş bardaktan saksıya alma tekniği hakkında sayfayı çok dolandım ama bi bilgi bulamadım.yardımcı olurmusun

JointCan dedi ki...

bardağı ıslat, sonar avucunun içine, parmaklarının arasına al çiçeği... sonra bardağı ters çevir. diğer elinle tıp tıp tıp diye vur hafifçe, pat diye düşer eline zaten. önceden bir başka bardakla aktaracağın saksıda boşluk açmış ol tabi. sonra götür ters çevir yerleştir. hafifçe etrafını toprakla destekle. can suyunu ver bitti gitti.

Adsız dedi ki...

üstad 3 çiçeğim var resimlerini çektim ışığım 400 w.çiçekler 1 haftalık.gübrelemeye bugun başladım.1 litre suya 1 ml advandec grow kullanyrm ısı nem herşey yolunda dengede tutuyorum.şimdi ilk sorum gübreleme ile alakalı bu şekılde normalmi?diğer sorum ileriye dönük olucak.resimdede görüldüğü gibi bu 3 çiçeği scrog yapmak için hazırığımı yaptım .scroga geçtiğim zaman 400 w olan lambama destek olarak bi tane daha 400 w lamba koysam çiçek gelişiminde bir katkısı olurmu.şimdiden tşk ediyorum cvp için

http://imgur.com/OepDjzi,24XoSIE#0

JointCan dedi ki...

a gübre için daha erken 3. haftanın başından itibaren ver derim.
b tabiki ilave ışık ilave hasat demek. ancak neye dikkat edecen iki ışığı yan yana koyduğunda iki ışık konun kesiştiği yerde hot spot denen bölge oluşacaktır. orda çiçeklerde yanma olabilir. yani oki 800 watt yakma imkanın vardı keşke lambanı 600w ila 1000w kullansaydın...

Adsız dedi ki...

Dun sabah filizlendirme olayını aynen yaptım ve güneşe koydum gece de oda ya aldım.bugün gene ıslatıp peceteyi güneşe koydum ama hala bi gelişme yok yardımcı olurmusun nere de hata var yoksa acele mi ediyorum baskan

Adsız dedi ki...

hocam merhaba öncelikle site çok güzel ellerine sağlık ben torbacıdan aldığım tohumu ekip bir tane erkek çıkarttım şimdi elimde moby dick autoflower var tohum bankası kurmak istiyorum haliyle her seferinde o kadar para vermeye durumum yok ama bir açgözlülük yapıp auto aldım şimdi senin anlattığın gibi polenlemek istiyorum ama auto olduğu için tohum alabilirmiyim bu öğrenmek istiyorum sen eğer olmaz öle şey dersen polenleyip cins sigaranın bakireliğini bozmayalım

JointCan dedi ki...

hangi tür olursa olsun yani ister auto olsun ister normal. elinde regular yani normal tohumlar olması lazım. o tohumlardan çıkacak erkekten bir tanesini ortamda bırakırsan diğerleri ile çiftleşmesinden tohum elde edersin (erkek çiçeği atarsın sonra içilmez).

JointCan dedi ki...

NErde okudun böyle bir yöntemi? orda peçetenin arasında ıslattığın vakit, karanlık bir yerde saklaman söylenmiş. güneşin altına almak (ki muhtemelen pişmiştir bile) nerden icap etti.

Adsız dedi ki...

Sıcak olsun demişsin başkan oda da serin biraz ondan koymuştum gunese. Simdi duzelttim karanlık ve sıcak odaya aldım tohumlara bisey olmamıştır demi.

JointCan dedi ki...

Yaw nerden uyduruyorsun sıcak olsun dediğimi ? kışın çatlatıyorsan sar bir yere koy karanlık çekmeyeceye yada sar yorgana demişim. ısıyıda söylemişim 24 derece demişim. bilmem ne kadar güneş altında piştiğine bakar. şimdiye çatlamış olmalıydılar. çatlamamışlarsa tohum çatlatma konusundaki noktaları oku. cins tohumlarmıydı?

Adsız dedi ki...

Başkan sıcakta kalanlari biraktin . yenileri peceteyi ıslatıp naylina koydum. Battaniyeye sardim bugün aksam üzeri.

JointCan dedi ki...

Hadi bakalım

Adsız dedi ki...

Başkan filizlenmeye başladı kızlarımız :) bunların toprağa koyarken beyaz olan filizleri aşağıya doğru mu olacak artı üzerine toprak atmaya gerek var mi?

Adsız dedi ki...

Merhaba,

Bu bloğu hazırladığınız için teşekkürler. Tohumlarım geldi. Ben autoflowering feminized cins aldım. İlk aşama olan tohum çatlatma işlemini yapacağım. Sormak istediğim filizlenene kadar koyacağım ufak bardaklara ne kadar su koymalıyım? Altını deleceğimiz için fazla su akacağından elimizi korkak alıştırmadan su döksek olur mu?

JointCan dedi ki...

balçık olmasın, kupkuruda olmasın. herhalde ilk zamanlar bir çay bardağının yarısı kadar su yeterli

Adsız dedi ki...

Teşekkürler. Bardaktan büyük saksıya nasıl tranfer ediyoruz? Nelere dikkat etmeli?

Tşk.

JointCan dedi ki...

ısla önce... sonra diyelim sol elinin parmaklarının arasına al gövdesini ters çevir bardağı.. hafifçe kenarlarından ez pıt diye düşer eline... gerisini blogda gördüğün gibi yap

Adsız dedi ki...

hocam auto cüce tohum siparişi verdim bi hhaftaya elimde olur. 53 günde hasat diyor özelliklerinde. sorum şu tek bitki için bir kutu düşünüyorum, 85 wattlık tasarruf ampülüm var(425 watt veriyor) yeterlimidir? bi de bu ampul ısınıp kutuyu felan yakarmı?, biothrive aldım her sulamadamı vermeliyim yoksa 3-4 günde bir mi? yardımcı olursan sevinirim. ellerine sağlık:)

JointCan dedi ki...

çiçek başı 10bin lümen. Onun kaç lümen verdiğine bak. sarı ışık verdiğine emin ol.gübre meselesine gelince blogu oku.

Adsız dedi ki...

ilk topraktan çıktıklarından itibaren 400watt MH vereyim mi , ağır yada fazla gelirmi ? nem makinam var , havalandırmam var

JointCan dedi ki...

evet fazla gelir. ayrıca bu sıcakta indoor olmaz çiçekler yanar havalandırman fayda etmez tek başına.

Adsız dedi ki...

Selamın aleykum aziz ve muhterem jointcan abimiz benim yumrucuklar 4 hafta oldu ilk iki hafta mh vermedim normal tasarruf ampuluyle filizlendirdim fazla gelişmediler 3. Hafta çok ama çok az mıktarda sularına biobloom karıştırdım verdim şimdi mh 250 w veriyorum yaprakların uzerinde yanma oldu kimi filizlerde yanma yok ama hepsine aynı sudan verdim yanma olmayanlar yol aldı gelişiyolar nasıl kurtarırım derdime çare

JointCan dedi ki...

bol su ile flushla aksın yarım saat. ayrıca gelişmekte olan çiçeğe bloom değil grow verirler.

Adsız dedi ki...

Aynen grow verdim parmagım surşmuş yeşil olandan işte diğerinde zaten çiçek resmi var eyvallah. Bu arada bitki kabini içinde yapıyorum buhar 40 45 te seyrediyo ısıda ara ara 32 yle 39 arasında değişiyo mhyi kapattımmı nem 50 ısı 29 oluyo havalardan oldugunu dusunuyom bi zararı olurmu

JointCan dedi ki...

blogu okumuyormusun yeğenim sen. ısı maksimum 26 olacak sen 39 diyorsun. o sıcaklıkla ancak pişmiş çimenin olur

Adsız dedi ki...

Tamam dayıcım kızma da okudum blogu :)

DrGanja dedi ki...

Abi Merhaba Öncelikle Bize Bu Bilgileri Verdiğin İçin Sana Çok Teşekkür Ediyorum.Ben Kendi Odamda Dolabın İçinde Yetiştiricem Paylaşımlarına Elimden Geldiğince Bakıyorum Abi Blogda Gözden Kaçırdığım Sorular Varsada Kusura Bakma.Abi Dolabın İçinde 4 Saksı Yetiştiricem Toprağını Cihazlarını Dediğin Gibi Temin Edicem Ama Aklıma Takılan Bi Kaç Soru Var Onlarda Yardımcı Olursan Çok Teşekkür Ederim Abi Şimdiden.
-http://www.youtube.com/watch?v=oh6YVrdQF8c Öncelikle Abi Tohumları Filizlendirmem İçin Bu Yöntem Sencede Doğrumu?
-Dolabımın Eni Ve Boyu Nekadar Olmalı
-Videodaki İşlemden Önce Elimde Olan Tohumları Saklamanın Özel Bi yolu Varmı Yoksa öylesine beklese bişey değiştirmezmi?
-Torbacıdan Temin Ettiğim Tohumu Ektiğimde Dolapta Yetiştirirsem Minimum/Maksimum Nekadar Uzar.?
-Ortalama Bi Saksıdan (Dolapta Yetiştirdiğim)Ne Kadar Hasat Alabilirim ?
-Çabuk Büyümesi İçin Ne Yapmalıyım(Tamamen Doğal Şekilde)..
Abi Yardımcı Olursan Çok Sevinicem Senin Bloglarını Okuya Okuya Ziraat Okumaya Karar Cerdim:) Yardımların İçin Çok Teşekkür Ederim Sağlıklı Bi Yaşam Diliyorum..:)

JointCan dedi ki...

bu soruların hepsinin cevabı var blogda. bi zahmet okuyuver baştan itibaren paşam.

sezayi kılınç dedi ki...

Tohumlar geldi çimlendirmek için sizin yönteminizi denedik verim aldık öncelikle bu bilgilerin için size teşekür ederiz fakat saksılara ektiğimiz tohumlar 4 olmadan filizlendi bundan sonra napcaz gübresini suyunu ne aralıklarlan vericez detaylı anlatırıum diye not düşmüşsünüz ama ben göremedim :) şimdiden emeklerinizden dolayı tşk ederim

JointCan dedi ki...

bulurum, gösteririm, utanırsın... blogu oku...

Demir Vip dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
JointCan dedi ki...

ölmüştür o tohumlar

Adsız dedi ki...

joıntcan usta yıne ısınladılar benı ya,musaıt oldugunda acarmısın benı,senınle ıletısımde olmam lazım ltfn( dombay

GEEZER dedi ki...

1-white widow regular 20 tohum aldım. Bu kızları nasıl beslemeli?

2-200*200*200 “Silver Bitki Kabini” dedikleri çadıra 10 adet bitki sığar mı? Bitkiler çok sıkışık olsa sıkıntı olur mu? Sığmaz ise nasıl bir ebat yeterli olur?

3-10 adet bitkiye minumum kaç watt HPS ve MH lamba almalı? Ne güçte bir karbon filtre almalı?

4-kaliteli orjinal avrupa malzemeler almamıza rağmen, evde yokken yangın çıkma ihtimali fln var mıdır?

5-karbon filtreden çıkmış filtrelenmiş kokuyu direk dışarı atsam koku yayar mı? Filtresi kokunun yüzde kaçını alıyor? Wc havalandırmasından da komşulara gidebilir mi koku?

6-bir vantilatör içerde, bir de çadırın dışında mı olsun?

JointCan dedi ki...

2- sığar- sıkışır ve sıkıntı olur- torbacımısın da 10 çiçek yetiştirecek akıl vereyim?
3- 400watt altında da 4 çiçek, 1000watt altında da maximum 4 çiçek.
4- balastın, lambanın etrafında yanıcı malzeme bırakırsan çıkar
5- wc havalandırmasından verdiğinde carbon filtreden çıkan hava kokutmaz.
6- çadırın dışında vantilatör niye olsun?
1- Blogu oku
----- JC'nin notu: touhm derdin olmasın diye regular tohum almışsın. kaçı dişi çıkacak belli değil. o bakımdan 10 tane ile başlamanı anlarım. 3. haftadan sonra 18/6 ya geç ve direkt HPS ile baştan sona git. tek erkek bırak, geri kalan bütün erkekleri sök. elinde 4 ten fazla dişi çıkmışsa 4 e indir. Hepsi dölleneceğinden hepsi tohum verecektir. Bir dahaki sefere hiç erkek bırakmazsın ortamda. sülalene yetecek kadar tohumun olur zira.

Adsız dedi ki...

nem makinesi ve 2 adet elektronik zamanlayıcım eksik bulamıyorum usta. Nereden ne diye aratayım? Bir de bu sistem kafana yattı mı? Gereksiz birşey varsa azaltır mısın.

(p.s.: 4 kız yetişecek diyelim.)

- 770 m3/h Aktif Karbon Filtre Set, + İthal Vortice marka İtalyan malı 770 m3 / h DUCT FAN
-Silver Bitki Kabini 200x200x200cm
- 1000w Philips HPS ampül +Set (Balastlı, 2mt kabloları hazır takılı olan, reflektörlü)
- SMSCOM Isı Kontrol Cihazı (cooltube dediğin bu mu usta?)
- İthal Vortice Fan 500 m3/h
- Klipsli Vantilatör 15 cm
- Philips 1000W Metal Halide MH
-tohum (w.w)
- Biobizz Toprak All Mix 50 Litre
- Ona Jel Pro 1 kg (100m2 alanı 6 hfta bynca altrntf koku giderici görvi görür)
-gübre: BioThrive Grow, Bloom ve BioBud booster, bioRoot (500 ml)
-Kare Saksı ve tabağı18 Litre
- Büyük Ekran Isı ve Nem Ölçer

JointCan dedi ki...

saçmalamışsın:
burdan uzun uzun yazdırma bana, sağ sütunda chatroll var, aşağı yukarı her gün bulabilirsin beni orada. cumartesi-pazar-pazartesi hariç gel adam gibi listeni yap

Adsız dedi ki...

Slm jointcan ben tohum bankalarını arastırıyorum white widow istiyorum stiva ağırlıklı tohum istiyorum ama bi siteye bakıyom indika ağırlıklı diyo bi sitede stiva agırlıklı diyo senin yapabilceğin bişey yok tabiki ama bi fikrini öğrenmek istedim bide stiva tohum ne önerirsin içtikten snra canlı tutacak zihin açıcı olanından :)

Adsız dedi ki...

Bide 1 metrekare genişlikte 1.60 boyunda bitki dolabim var 250w mh hps lambalarım var bunlarla sgrog yapmak istiyorum feminize tohum önerceksin tabiki amme velakin regular tohum düşünüyorum çünkü zırt pırt tohum almak istemiyorum önerilerini bekliyorum hörmetler..

JointCan dedi ki...

Birinci soruna cevaben: Orjinal üreeticisinin tohumlarını bul.
İkinci Sorun: 250watt ile tek çiçek scrog olur. Regular gittiğin vakit dişi çıkana kadar bekleyeceksin oda sana 5-6 hafta demektir. O kadar vakit scrog altından yürütemeyeceksin demektir. Ha dişiyi bulduktan sonra ondan klon alıp, 2 hafta köklendiririm sıfırdan temiz başlarım diyorsan en fazla 5-6 hafta kaybedersin.

Adsız dedi ki...

Selam,
Tohum çatlatma alışkanlığı için kuş yemi olarak kullanılan kenevir tohumlarından alıp deneme yapabilir arkadaşlar. 250gramı 3 TL gibi bişey.:) Ben asıl tohumları b*k etmeyeyim diye önce bunlarla alıştırma yaptım. Sizin anlattığınız yöntemle gayet başarılı oldu, ve içim rahatladı. Sınırlı sayıda ve binbir endişeyle elde ettiğimiz tohumları heba etmeden önce bu şekilde acemilik atmak faydalı olur diye düşünüyorum. Arkadaşlara duyurmuş olayım.

Arif Bilen dedi ki...

Selam
10 litrelik 5 kaba hollanda dan getirdiğim bubblegum tohumlarımı attım 5. Gün hala çıkmadılar ne zaman çıkarlar acaba?birde bubblegum için düşündüklerini merak ediyorum umarım emeğime değer. Cevaplarsan çok sevinirim

Cosmos Polise dedi ki...

Joint can abi tekrar selamlar merhabalar,
sana yine tekrar edilmiş sıkıcı sorulardan sormak istemezdim fakat blogda aradığım yanıtlara denk gelemedim sanırım.
abi mini grow şekli,tek bir saksı, loywrder, dwarf turu için gerekli olan ekipman nedir kısacası
cfl ışık kullanacağım, ve bu cfl, florasan lamba bitkiler için olanına mı dikkat etmeliyim yoksa herhangi bir marketten, elektrikçiden temin edebileceğim florasan lamba da bununla eş değer midir?
cüce için gerekli lümen miktarı nedir?
nem makinasına ihtiyacım var mı ....
sana zahmet be abi yanıtını beklemekteyim sevgiler saygılar

JointCan dedi ki...

minimum 10bin lümen. oda aşa yukarı 250watt cfl gibi bir şeye denk geliyor. tabiki grow için uygun olanı alacan. nem makinasına gerek yok ortamda açık kaplarda bolca su bulundurursun.

JointCan dedi ki...

Arif bilen: bilmiyorum nasıl çatlattın, ne kadar derine gömdün. çok derine gömmüşsen üstlerini hafif hafif aç bakalım neler oluyor oralarda. çürütmüş te olabilirsin.

Arif Bilen dedi ki...

Selam
Evet sanırım 2 tanesi çürümüş. 3 tanesi filizlenmiş ama başları yere bakıyor bugun 2 gün oldu. Mh 400 watt ı ilk defa kullanıyorum lambayı duya takınca hemen çok ısınmaya başladı bu normalmidir acaba?bir sorum daha olucak bubblegum tohumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Cvp yazarsanız çok memnun olurum iyi geceler

JointCan dedi ki...

a) blogu okusan tohum çıkar çıkmaz 400Watt gibi bir ışığın altına konmayacağını görürdün. İlk 3 çift dal çıkana kadar cfl altında kalması doğrudur. Yakarsın o çiçekleri. İkincisi evet MH/HPS lambalar tabiki haywan gibi ısınır. çiçek üstü ısının 26 derece olmasına dikkat et.
b) bubblegum fena tür değil. Sana hayli hayli güzel gelecektir.

Arif Bilen dedi ki...

Sanırım bana normal gelir çünkü artık piyasada hep hollanda otları var normal otları kimse içmiyor ota göre biraz pahalı ama çok başarılı. çeşit çeşit türleri var izmir adına konuşuyorum. Söylediklerini anlıyorum ama şu anda pencereden hiç ışık girmiyor hava kapalı florasanın altında 2gün boynu bükük kaldılar 400 watt ı çalıştırdıktan sonra kafalarını hemen ışığa diktiler aralarında 50 cm var patlayalı 4gün oldu 400 watt ı kapatmalımıyım dersiniz?

JointCan dedi ki...

Görmek lazım çiçeklerin durumunu (resimle) sıcaklığa dikkat et. Yanmamışlarsa 400watta devam edecen napacan.

Yorum Gönder

 
;