11 Şubat 2012 Cumartesi

F- CANNABIS YETİŞTİRME -1 HAFTA

F- CANNABIS  YETİŞTİRME -1 HAFTA 
1. HAFTA

Resim 1: Topraktan filizlenmelerinin 1. günü.

Işık 400 Watt MH (Metal Halide). Ortamda bir de nem makinası var. Daha çok küçük olduklarından koku sorunu olmayacağı için herhangi bir havalandırma kurmadım (vantilatör hariç). MH fazla ısı yaymadığından yetiştirme odasının sıcaklığı genel olarak 24 C civarında. Ancak lambayı çiçeklere yaklaşık olarak 40 cm yukarda tuttuğumdan çiçeklerin üstündeki sıcaklık 30 dereceye yaklaşmakta. ideal sıcaklık 24-26 C dir ama neticede Cannabis sıcak sever bir çiçektir. 30 C ye kadar hiç bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Yeterki ortamdaki neminizi %50-60 tan aşağıya düşürmeyin.

 Resim 2: Yetiştirme Odasının genel görünüşü (1.Günleri)

Resim 3: Buda dışarıya sızan ışık hüzmesi.)

Yani evin içinde ne kadar belli olur sorusunun en güzel karşılığıdır bu resim.Bir köşede yetiştiririm, kimsenin ruhu duymaz diyorsanız bir daha düşünün derim. Böyle çekinceleriniz varsa en başından vazgeçersiniz diye direkt gösteriyorum.

Resim 4: 5. Gün genel görünüş

 Resimde görünenlere bakalım; ısı lamba çok yakın olmasına rağmen yaklaşık 28 C. Ki lamba MH olduğu için bu böyle. Büyütmeyi HPS ile yapacaksanız ısı çok artacaktır. Bu durumda lambayı çiçeklerden 50 cm yukarda tutmanızı öneririm. Bu şekilde çiçeklerin yapraklarını yakmamış olursunuz. HPS de sıcaklık artacağı için topraktaki nem de aynı hızla kuruyacaktır. Yani MH ile 5-6 günde bir su veriyorsanız, HPS de bu 2-3 günde bire düşebilir. 
Ortamda size ilginç gelecek tek şey şu iskemlenin üstünde duran torba, bir de uzanan hortum. Bütün bitkiler gibi Cannabisinde CO2 Karbondioxide ihtiyacı vardır. Özellikle çiçeklenmeye girdiği zaman. Burda gördüğünüz torba bir tür mantar ve torbanın içerisinde yaklaşık 6 ay CO2 üretiyormuş. İşe yarayıp yaramadığını söyleyemiyorum. Zira bununla daha önce bir tecrübem yok. Çiçeklenme evresinde odada CO2 üretebilirseniz çok sağlıklı, bol ürün alacağınızı garanti ediyorum. Bunun için youtube ları karıştırabilirsiniz, ya da CO2 üreten tanklar kullanabilirsiniz. Bitkilerin fazla CO2 almaları gibi bir derdi olmayacağından, her hangi bir sistem işinize yarayacaktır.
Ortamdaki nem makinası ve vantilatörü anlatmama gerek yok sanırım. Nem oranının %50-60 seviyesinde tutulması ideal ortamı yaratır. 

Resim 5: 6.Gün yakından görünüş

Görüleceği üzere 6 ncı günde gayet sağlıklı canlı görünüyorlar. Bardaktaki toprak torf olduğundan suyu çok güzel muhafaza etmektedir. En güzel yöntem parmağınızı bir kenarından sokmaktır toprağa. Çiçeği balçık içinde bırakmayın ama kurutmayında..Altında tahliye delikleri varsa fazla su akıp gidecektir zaten.

2 nci haftada görüşmek üzere. Gönül rahatlığı ile sorularınızı sorabilirsiniz.

262 comments:

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 262   Yeni›   En yeni»
Adsız dedi ki...

merhaba,
kurduğum dolabın taban-tavan yüksekliği 150 cm. lambayı tavana assam olur mu? ve bu durumda kaç watt'lık ampul kullanmam gerekir? ( HPS ampul için) teşekkür ederim.

Cannabis dedi ki...

en güzel yöntem tavana kanca sistemi kurmak . Yukardaki resimde gördüğün gibi kopmayacak naylon bir iple iki taraftan bağlar tavandan sarkıtırsın. Bitkilerle arasındaki mesafeyi 40-50 cm de tutmakta fayda var. Zira tavanın düşük, ki Cannabis boy atan çiçektir. Benim çiçeklerim hiç kasmadan bodur bırakmasını öğrendim. Bunun için 3. haftanın sonunda 18/6 ya almaktır çiçekleri. Bu sayede büyümeleri yavaşlar.
diyelim 10 çiçekle başladın elinde 5-6 tane dişi kaldı. 4 ideal 6 zorlama kız için çiçeklenme evresinde seni inletmeyecek minimum Watt ihtiyacı 400Watt HPS dir. Benim çok şiddetle tavsiyem grower lambası al. Biraz tuzludur ama hem üstünde yazan lümen gücünü verir hem hasadın çok güzel olur hemde daha uzun süre dayanır, paranı kurtarır.

whql dedi ki...

Merhaba jointcan agabey

hps:1000watt ushio redlamb 147k lum
mh:1000watt sun light 100k lum
hps <>mh uyumlu 1000 watt swichable balast
+ reflektor

ne dersin?

ayrica balast sartmidir? grow ozel varmidir?
kullanmadigimiz kilitli 20m2 bi odadan bahsediyorum yillik ortalama nemi %55 olan bi memlekette nem makinasi gerekirmi? en fazla 15 kiz dusunuyorum evde 3 kisiyiz ve 10+ yillik arkadasiz kendimiz icecegimiz icin kalitesi iyi olsun istiyoruz

3 kisi birden derin saygilarimizi sunuyoruz :)

Cannabis dedi ki...

Way münkir münafık Whql ve diğer 2 yoldaşı kardeşim :) Niye münkir münafık dedim, ışık sistemine çaktım iltifatı :) Ama 15 kıza yetme hususunda, uçmuş olursun. Nedenlerini sayayım.

20-25 lt lik bir saksı her bir kızımız için. Cannabis çok enlenen ve boylanan bir çiçek. Heleki ışığı ve bakımı güzel olursa, ağaca döner güzel yaratık. Öbür türlü, yani iteleme sistemlerde yetersiz ışık, alan, bakım sebebiyle, boya verir, dallar zayıf ve budlar çük kadar olur. Yani sayı bakımından koptuğunu sanan yetiştirici, hasat bakımdan üçün birini alabilir. Ki alabiliri yok aslında, ALIR.
saksı ve alan bakımından 1 metre kareye 4-6 kız uygundur diyoruz. Bunlar içinde 400W ışık sistemini minimum koyuyoruz. MAntık diyorki e ben bunu 1000W yaptığımda 12-15 kız yetiştiririm.
Neden olmayacağını söyleyeyim. gücü 1000W olsa bile tek lamba kaynağının ışık yayma açısı yine 4-6 çiçek için uygun olacaktır. EN fazla ihtiyacı 40-50 bin lümen olan çiçeklere 100k lümen çakman bir şeyi değiştirmeyecek (budlanma da maksimum verimi alırsın o ayrı).
Eğer hakikaten 3 arkadaşsınız , kankanın hasısınız, 20 m2 gibi haywan gibi bir alanınız var.
O zaman yapacağınız şey, 1000W almak yerine, 3 tane 400W lik sistem kurmaktır. Bu sayede her 4-6 çiçek için bir ışık kurmuş ve ortalama 15 kızı çiçeklenmeye sokmuş olursunuz. Ki, bu sistemi SCROG olarak yaparsanız, devamlılığı da klon ile sağlarsanız, sizin 3 ünüzün değil , sülalenizin içeceği kadar hasadınız olmuş olur.

SOnuç? 1000W mh ile 10-15 çiçekle işe girişin. Eğer feminized tohum kullanıyorsanız 10 tanesinide yetiştirir. değilse yarısı erkek çıksa elinizde çiçeklenme arefesinde 5-10 tane dişi kalır. Çiçeklenmeye girmiş olduğu için SCROG için geç kalmış durumdasınız. Amme, emek ve zaman harcarsanız tel ile dalları kenarlara açarak maximum ışık almasını ve daha iyi budlanmasını sağlarsınız. Hasadınız ve THC niz çoğalır.
Tabi o kadar alkol almama rağmen, bir türlü 1000W ile 15 dişiyi güzelce çiçeklendiremedim kafamda. Zorluyorum ama ne desem üflemek olur. Bunu yapmış olan arkadaşım var. Eline geçen hasadı adam sandığını da biliyorum. Ama işin özü, cannabiste ne kadar cimriye kaçarsan o kadarını alırsın. Ama ne kadar emek verebilirsen de, o kadar karşılığını alırsın.

BALAST SORUSU: Balast olmadan o lambaları çalıştıramazsınız.

NEM SORUSU: ortalama nemi %55 yani ya karadenizdesin ya akdeniz-kıbrısta. Nem oranı güzel. Hadi içeriye basacağınız hava gelişme (Vegetation) evresinde yeterli gelir. Ama HPS yi çakmaya başladığınızda, heleki 1000w HPS yi, ortada nem varsa da bulana aşkolsun :) MH döneminde fazla ısı yayımı olmadığı için ortam kurumaz. Ama çiçeklenme evresinde HPS çok ısı yayar ve ortamı kurutur. Lakin yetiştirme alanınız geniş. Koyun heryere leğenleri doldurun suyu...Sorun çözülür gider...

Son sözlerimi söylerken, bende 3 kardeşime gönül selamı ediyorum. Güzel kalın güzelliklerle kalın!

whql dedi ki...

merhaba tekrar jointcan agabey

Ciceklenme budama haftasina yazdiklarima cevap gelmeyince eyvah dedim ya birakti yada basina bisey geldi yazdiklarin degerli ama boyle olmadigini gorunce ayri bi sevindim tabi :)

1000watt mh anladigim kadariyla yeterli buyume evresinde 1000watt hps ye bi tane daha ekleyebilirim onada ayrica balast gerekirmi? yada 5 5 yetistirsem klon alarak (white widow, kush kush ) ama evde devamli kizlar olsunda istemiyorum paranoya :) sonucta hepimiz isinde gucunde insanlariz keshmiyiz degilmiyiz bilemem aylarca icmiyoruz aylarca uyanmiyoruz bazen :) bu yuzden tutuklanmak falan istemem tabi yilda bi periot yapmayi dusundum aslinda ben ama cannabise saygim sonsuz surekli buyutmekte istiyorum hobi olarak :) ne dusunuyosun bu konuda?

senin nem makinesinin aynisindan alsam yeterli olurmu? aspirator odayi kuruturmu? scrog nedir nasil yapilir? odayi aynaylami Alfolyo ilemi kaplayim? co2 kaynagi olarak kullandigin bakterilerin adi nedir? tup yaksak co2 cikisi yeterli olurmu? herseyi sorabilirsiniz demistin umarim pisman etmemisimdir :)

saygilar 3x

Cannabis dedi ki...

Kıymetli kardeşim, yazılarda da anlattığım gibi, paranoyaklık bir durum yok. Paranoyak olmak yetiştiricinin ekmeği tuzu. En güzelidir, zira dikkatli olursun, sağda solda çocuk gibi yaptıklarını yaymazsın. Türkiye'de elinde ısı ölçer radarla gezen polis ekipleri yok. Ya da uzaydan uydu ile ısı fotoğrafı çeken kimsede yok. Olsa bile senin tarlan yok, yüz tane ışık değil bi tane mütevazi sistemin var :)
1000W Mh ve HPS bir alana çakabileceğin ışıktaki son noktadır azizim. Yani diyelim çiçeklenmede elinde 8 kız kaldı, daha senin bitkin "abi ışık yetersizdi, götüm dardı" nameleri okuyamaz.
-Ayna döşemek olmaz, o konu çok uyanık bir konu :) Lakin bütün uluslararası yetiştiricler de işe yaramadığı hususunda hem fikir olmuşlardır. En güzeli mat beyaz boya veya alüminyum folyo. Odanız çok büyük olduğu için yeri duvarı alüminyum kaplayamazsınız gibime geliyor. En güzeli, en ucuzu alın elinize bir kutu boya, boyayın.
- Ya her seferinde 10 dişi yetiştirseniz, bu içiciliğe girer. 10 bitkiden satış olmaz, hiç bir hakim böyle bir muamele çekmez. Alırsınız dentimli serbestliği :) yani en fazla on dişiniz olsun, isterse 12 ay olsun farketmez.
- Tohum konusu çeşitli tabi. Resmen şehir efsanelerine döndü bu tohumların kafaları. Kimi WW gibi super eğlenceli cigaraları seviyor, kimi AK-47 gibi narkoz gibi ağır cigaraları seviyor. En güzelini siz okuyup araştıracaksınız tabi. Ben bi ara tüm tohumların özelliklerini anlatan bir katalog çıkarmıştım. Nerde bilmiyorum şu an :)
- CO2 tüğü alabiliyorsanız, ondan daha güzeli varmı be yaw :) Çiçeklenme evresinde hele, tüm fan ve havalandırma sistemini kapatırsınız. verirsiniz bitkilere CO2 yi bir süre.(fan ve egzost CO2 ler bitkilerce emilmeden dağıtır/emer diye). Benim mantar türü olan CO2 sistemim bariz üflenti gibi. CO2 tüm takmayıp böyle uyanıklığa gidince şaşırmadım tabi :)
- 2x1000 W koyacaksan unutma, o odanın içi güneşin yüzeyi gibi parlayacak. Dış cam izolasyonunu akıllı yapın. Perde yeter sanmayın :) ve evet, her bir lamba için ayrı bir balast gerekir. 1000W için 1000W lik balast. iki tane 1000 w ile ormanlık alan kurarsınız :)
- SCROG u burdan yanıtlamayayım. Zira resimlerle anlatmak icap eder. SCROG yer sorunu olanlar için, çok dar ve alçak alanlarda maksimum verimi almak için tasarlanmış bir yöntemdir. Hazırlığı biraz zahmetli ama sonrasında verimi en yüksek yetiştiricilik tekniğidir. Bi ara popomu kaldırıp onu anlatacağım.

Cannabis dedi ki...

Not: yeri boyamayacaksınız tabi, tam uyanamamışım yazarken :) tavan ve duvarlar yeterli :)

OZAN dedi ki...

merhaba ben evde esrar yetiştirmek istiyorum ama bu konuda hiç bir bilgim yok bana yardımcı olabilmisin ?

Cannabis dedi ki...

Ozancım, yanda chapterlar var. Tohumu mendile koymandan, saksıya aktarmana kadar her bilgi Türkçe olarak mevcut. Bir oku, listeni yap. Anlamadığın ya da yapamayacağını düşündüğün yerleri gel sırala. hepsine cevap vereyim. Kolay gelsin.

meraklikedi dedi ki...

engin bilgili dostum bir süre sorularımla başını şişireceğe benziyorum ...130m2 kare her yer bembeyaz 6 adet Lucalox 600w HPS Sodyum Ampul (P.A.R) tüm dönemlere !Bitki yetiştirme ampulü var. üretime geçme çabasındayım....yardımlarını esirgemezsen çok sevinirim

meraklikedi dedi ki...

yine ben :))
tohumları çimlendirmeden kullanmanın bir yolu yok mu

Cannabis dedi ki...

Chapter 10 da sorduğun soru bunları kapsıyor ve daha detaylı. O bakımdan oraya yazayım cevabımı.

Tohumları çimlendirmeden nasıl kullanmayı düşünüyorsun ? kullanamazsın ama satabilirsin. Eğer cins tohumlar ise internette basit bir sayfa yaparsın, satarsın. Ama Türkiye'de isen o iş yaş tabi :)

meraklikedi dedi ki...

denemelerimde 2cm derine gömülen tohumlar çıkma cabasındalar ama yavas ve derinden geliyorlar:)

Cannabis dedi ki...

yaw eziyet etme şunlara :) aç üstlerini al fazla toprağı üzerinden hafifçe yarım santim toprak kapatsın yeter :)

meraklikedi dedi ki...

3 sayfa olmazsam seni hiç unutmayacagım:)

Cannabis dedi ki...

:) Kimseye söyleme, en yakınındakilere bile. :) Bana bak, olurda 3 ncü sayfalara çıkarsan, sakın "jointcan a girdim, ordaki admin çok muhabbet biriydi, etkilendim, ahlağımı bozdu, bende yetiştirmenin zevkli olacağını düşünerek fazla zevk almak istedim" demeyesin :) Çok Küserim yeminlen :)

meraklikedi dedi ki...

üstad hala 3. sayfa olmadan usul usul devam ediyorum ama bir sıkıntım var gibi gözüküyor ufak çaplı denemem de 70 kök patladı ve bunların 57 tanesi bonzai denilen cins cıktı bu bonzai nedir ne değildir ben anlamadım:)

Cannabis dedi ki...

Yaw bonzai diye cins yok. Tohum filizlendikten sonra bitkiyi bonzaileştirme diye bir şey var ama. Yani bitki 3-5 cm iken hemen çiçeklenmeye sokup, stress, budama vesair yöntemlerle çiçeği bonzaileştirmek yani göt kadar bırakmak diye bir şey var.

Senin patlayan 57 tanesi muhtemelen otomatik cinsin tohumlarıdır. fazla boy atmazlar, otomatik çiçeklenmeye girerler, boyları 60-70 cm i geçmez, 60-70 günde de hasadını alırsın.

Bence bir erkeği ile bir dişisini çiftleştir kendine tohum stoğu yap bu çok önemli. ama bilmiyorsan cinslerini onların kırmaları felan. yani bir şey üretecen ne bok olduğunu bilmeyecen bir durum. yani birbiriyle kroslasan, o zamanda neyi neyle krosladıoğını ne çıkacağını bilmeyecen :)

Ya da salla diyorsan bak keyfine :)

3. sayfa olma kardeşim. o sayfalar kötü :)

meraklikedi dedi ki...

o kadar yıl ziraat okudum yok biliyorum öyle bir cins adam inat etti var die bırakalım buyusun bakalım ama şu resim işini çözebilirsem paylaşma isterim senin içinde uygun olursa

Cannabis dedi ki...

Yaw inat eden arkadaşı gözlerinden öperim :) Sensiseeds, High Life, High times bunlar duymamış bu türü, arkadaş kroslayıp üretmişse diyecek bir şey yok.

Ama dedğim gibi o muhtemelen "otomatikler" ile karıştırıyordur. Neticede otomatikler görünüm itibarı ile mini-cannabis lerdir. O bakımdan Türkçeye cevirdiğinde Bonzai demeyi uygun görmüşte olabilir. Yoksa ne kullandığını sor bizde kullanalım :) Dünyayı bonzai gibi görmek te güzel olur :)

Babacım bu resim hususunda en kral yer imageshack.us (yada com.) hiç kayıt olmadan direkt yüklüyorsun makinandan. adım adım nasıl yapılacağını soruyorsan onuda anlatim (neticede site ingilizce, kafa karışıklığı yapabilir)

Adsız dedi ki...

benimkiler şu an bir buçuk iki santim başını uzattı. yalnız ben büyük bir saksıya birçok tohum koydum, seninkiler gibi ayrı ayrı ekmedim, sorun olur mu? olacak tabi dimi :)

bir de şu an sadece ilk ektiğim gece biraz su verdim. şu an toprak hala pek kuru değil. ortalama kaç günde bir ne kadar su vermeliyim?

bir de odayı karanlık ettik orda sorun yok. folyolar falan var duvarda. küçük bir oda sürekli ışığını açık tutabilirim. doğru olur mu, yoksa bir ışık kaynağı illa ki gerekli mi? masa lambası tutsam gece gündüz? ciddiyim :)

şimdiden sağolasın.

Cannabis dedi ki...

Dostum konuları 1. chapterdan itibaren oku, hepsinin cevaplarını bulacaksın resimli resimli... sıkılmazsın da yaw. walla sıkıcı anlatan adam değilimdir :)Yazık etme bana, o kadar şeyi şurda anlatmim sana...

Cannabis dedi ki...

" Kardeş ben bunları dışarıda yetiştiriyorum. Daha dogrusu denıyorum. Bu İlk. Araştırıyorum herkez indoor anlatıyor dışarıda yetıştırmeye at tohumu koy gunese sula deyıp geçiyor. Ancak su gubrelemeyı yapmam gerektıgını dusunuyorum. tabı bıde su budama işinden anlamıyorum dogal olarak. bunlar 15 20 cm olunca fln kafalarını kırmayı dusunuyorum boyca degıl yanca uzaması ıcın. arkadaşlar daha once yetıstırmıstı ordan bılıyorum ancak zaten buda tepe budamasıymış heralde bunu bır kere yapsam her agaç için yeter mı ve senın dedıgın gıbı yınede o alt dalları fln budamalımıyım gerek kalıyor mu ? bunların erkek veya dısı oldugunu anlamam için cıceklenme donemıne kadar beklemelımıyım daha once anlayabılecegım bır yol varmı ? bırde cesıtlıı sıtelerde benım anlayamadıgım bır muhabbet donuyor önce erkekler cıkar onları temızleyıp budadıktan sonra fln dışıler cıkmaya başlar fln dıyorlar boyle bır muhabbet varmı ? yardımcı olursan sevınırım. Şimdiden Eyvalah :)"

bak sorunu sildim çünki, resimi yüklemek yerine bilgisayarındaki hangi dosya uzantısında olduğunun linkini vermişsin. Tabi ismini de vermiş oldun. o yüzden mesajını kendi güvenliğin için sildim. Yukarda bahsettin sorulara gelince, tabi resimleri göremediğim için onlar hakkında yorum yapamıyrum ama diğer konularda forumu üstün körü okumuşsun diyecem. Zira tamam outdoor u anlatmadık ama çiçek aynı çiçek, yetiştirme döneminde, çiçeklenme döneminde yapılacaklar belli.

Öncelikle bilmem gereken detaylar: Balkonda kaç saat ışık alıyorlar, kaç lt lik saksı, toprak ne kullandın nem olayı nasıl yani kaç günde bir suluyorsun ve toprak kaç günde bir kuruyor... bunlar önemli.

a)Gübre, dışarda yetiştirdiğin için çiçeklenme evresine sen karışamazsın o doğanın işi. Büyüme evresi için olan organik gübrelerden temin edebilirsin. herhalde bu blogda 100 kere gübre için link bile vermişimdir. Tabiki gübre meselesi önemli. Gelişim dönemi için ayrı NPK çiçeklenme dönemi için ayrı NPK.

b) Erkek-Dişi: Onlar çiçeklenmeden önce belli olur aslında dışarda. Zira 24 saat ışık vermiyorsun çiçeklerine, doğal olarak karanlık dönemi olan çiçeklerde erkekler kendini daha erken belli edebilir. Erkekleri farketmemen imkansız. Dışarda yetiştirmede panik edeceğin bir durum yok. Zira geç kalmış olma şansın pek yok. Zira erkekler erken dişilerden daha önce cinsiyetlerini belli edecekleri için korkmana gerek yok. O bitkilerin üzerinden kesecikleri temizleyeceklerini düşünenler çıkıyor arada :) Hayır!! ERKEKLERİ TAMAMEN SÖKECEKSİN!

c) Topping yani tepesini kesme yöntemini dilediğin kadar yapabilirsin. her yaptığında bitki yana yayılır ve katlanır. Bunu bir kaç kere yaptığında boya değil ene doğru açılma yapar. Ondan sonra artık budlar ne kadar şişerse. bu yöntem basık balkonlar için ideal aslında. Budama kısmını ise hiç dert etme. Bitki seninle konuşacak zaten. aşağı da kalan dallarda, ya da bir türlü torparlanamayan sömeklerde o dalları kırpabilirsin. ki diğer sömeklere gitsin besin...

Adsız dedi ki...

Güme gidicez daha bırsey yapmadan desene.. Saol kardeş.. Resimi yüklemeyi beceremedigimden gösteremıyorum tabı. suan 5 lıtrelık bır saksıda tohumları patlattım ve 20 tane filizlenmiş şekilde ilk 4 yaprakları boy göstermiş haldeler. Öglen 12 aksam 6 arası guneş tam tepesinde saksının. bıraz daha buyuduklerınde ayrı saksılara alıcam hepsını. toprak çiçekçiden hazır organık toprak aldım. bazen 2 bazen 3 gunde bır suluyorum. topragın kurumaya basladıgında verıyorum suyunu.

LED-profigroover dedi ki...

e kambersiz düğünmü olur
ya bi hempci kardeşimiz bloğ açar bizde katkı sağlarız hempci olarak.
tabi size engin yetiştirme yılarımdan bilgiler aktararak (hala fena yatiştiriyorum).

JointCan dedi ki...

:) Hempçi nedir ya.!? :) Görende elbise, sabun, ip yapiyoruz sanar :) Yanlış yerdesin kardeeeeş :))) Hemp üretimi yok burda :) Hempçi isen, Kenevirin lif kısmıyla ilgileniyorsun demektir. Sen oralarla ilgilenmeye devam et :) Öperim gözlerinden :)

Hemp Tycoon dedi ki...

değişik bir cevap vermişsin jointcan kardeşim . arkadaş ın nedemek istediğini gayet iyi anladığının farkındayım . şakacı seni

genclik172 dedi ki...

merhaba admın.acıl yardıma ıhtıyacım var , egerkı bu yardım gec gelırse zaten bır anlamıda olmucak :) kuruyup gıdecek zavallı.belkı ınanması cok zor bır durum benı yazıyo dıceksın ama ben yınede anlatıcam.sokakta kaldırım tasının arasına gıren kucuk bır tohum oldugunu dusunuyorum.ne kadar zamandır orda kaldıgını ne kadar zamandır orda oldugunu bılmıyorum.ama dun kaldırım tasının arasından uzanmıs yaklasık bır karıs boyuna ulasmıs durumda bır fıdan buldum.tamamen tesadufı.dun gece yarısı cıkartmaya calıstım ama kok kısmı kaldırımın altından geldıgı ıcın ne yazıkkı kılcal koklerın hepsı orda kaldı.resmen betonun uzerınde buyumus.ömru hayatımda ılk defa böle bısey goruyorum hep resımlerde vıdeolarda gordugum bıtkı ellerımın arasında :) tıpkı resımlerde vıdeolarda gordugum gıbı:)gövdeden kopmadı fakat kılcal koklerın hepsı yerde kaldı.balkonumdakı cıcek saksısının topragını bosalttım ve saksının tam ortasına onu yerlestırdım.yaprakları sarktı kendıne cekıldi kurumasından korkuyorum.onun ıcın ne yapabılırım hocam,kurtarma sansım yokmu bunu.kok atamaz mı yada ne vermelıyım ben buna ne yapmalıyım.kaldırıp atım mı cöpe.sızlerın yaptıgı sıstemlerın hıc bırını yapabılıcek durumda deyılım acık konısım.hıc beklemedıgım bır yerden beklemedım bır sekılde :)) hatta saka gıbı elıme gecen bır fıdan var .avcumun ıcınden daha buyuk yaprakları,bır daha bole bır fırsat hayatta gecmez elıme.bunu kurtarma sansım yok mu cöp mu olucak NE OLURSUN YARDIM ET.Bugun ıcerısınde bısey yapamazsam zaten ölmus olur.eger bunu kurtarırsam söz resımlerını butun herseyı yollucam buraya.sokakdakı halının bıle resmını cektım.Yalvarırım yardım et

Hemp Tycoon dedi ki...

Ayrıca böyle bir blog için size ne kadar teşekkür etsek azdır, sağol varol arkadaşım.. bende yaklaşık 15 senedir kendi kendine yeten bir vatandaşım, blog u takip eden arkadaşlar çok şanslılar :) kolay gelsin . saygılar sevgiler

JointCan dedi ki...

Sevgili dostum, yani diyebileceğim tek şey bir aspin çöz suda iyice erisin sonra dibine dök. Yani sana pahalı kök hormonları almanı söylemek komiklik olur. Kaldı ki, onun findanken ki hali değil büyüdükten sonraki hali sorundur. yani tek çiçek dahi olsa, ışığa ihtiyacı olacak, cüsselenecek hadi en iyimseri 1,5 m felan olucak. Bunun için malzemeler alacaksınz, emeğinize değimesi için saksısıdır, gübresidir derken bir çiçek için (cinsiyeti dahi belli değil) çekeceğiniz çile astarı bezini geçecektir...

Birakin ölürse ölsün diyecem artık ne diyim... üzücü ama öyle

genclik172 dedi ki...

tesekkur ederım dost.kısmet dıyelım artık herseyın hayırlısı demekkı nasıp deyılmıs :)) cok ısterdım fıdanım olsun ama bana nasıp olmuyo :)öğrencılık halı cekımserlık baskalarının gormesınden olan korku bırde yasalar,sanırım en guzelı elıme gectıkce fırsatını buldugumda tadını cıkartmak ,belkı ılerleyen yıllarda,emegıne saygı duyuyorum gercekten hersey ıcın cok sağol

JointCan dedi ki...

Sağlık olsun. bilgiyi öğrenmiş olursun ilerde yaparsın kurtarırsın torbacılardan :)

tunahan bardakci dedi ki...

sevgili kardeşim! öncelikle verdiğin tüm bilgiler için sana minnettarım. çok teşekkür ederim. benim de şöyle bir sorum olacak sana. şimdi ben şubat ayında fidelerimi yetiştirip nisan ayı içinde açık alanda toprağa indireceğim. fidelerimi sözünü ettiğin gibi ışıklandırma sistemi le yetiştireceğim elimnden geldiği kadar. peki kapalı alandan dışarı alındığında fidelere şok etkisi yaratacak mı doğal ortamı. yani sarsılacaklar mı? bir de diyelim ki nisanda fideleri toprağa ekeceğiz ekim sırası nasıl olmalı yani sıra arası ve sıra üzeri ölçüsü. sonrasında adım adım gübreleme ve ilaçlama programını bulamadım. bana yardımcı olmanı rica ediyorum. saygılarımla...

JointCan dedi ki...

Nisan 20 den sonra (yani gecelerin artık çok serin olmadığı) dışarıya çıkardığında tabiki bocalayacaktır çiçek. Ama ciddi manada bir stres olacağını sanmam. Sabah erken aktarırsın, can sularını verirsin, tüm gün güneş alırlar...

Aralarında 1 metre mesafe olursa geniş geniş cüsselenirler. ne kadar sıkışık ekersen o kadar boya verir, cüsseden kaybeder.

Gübreleme; Gelişme dönemi için yani çiçekler belirginleşip sömeklenmeye başlayana kadar, Bio Grow - Büyüme Dönemi verirsin,

Çiçeklenme döneminde ise : Bio Bloom - Meyveleme Dönemi için olanını verirsin.

parazit, böcek özellikle yaprak biti, kırmızı örümcekler felan bir numaralı düşmanları. gelişme döneminde ilaçlarsın ki çiçeklenme dönemine kadar o kimyasallar akmış gitmiş olsun. Ki içtiğinde kimyasal bir şey içmemiş olursun...

kolay gelsin

tunahan bardakci dedi ki...

VERDİĞİN BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HENÜZ NASIL EKİLİP BÜYÜTECEĞİNİ BİLMEYEN BİRİ İKEN ŞİMDİLERDE SAATLERCE OKUYUP EZBERLEDİĞİM BU YAZI BELGESELİ SAYESİNDE PROFESYONELLERE TAŞ ÇIKARACAĞIM GİBİ GÖRÜNÜYOR. EMEĞİN BÜYÜK SAĞ OL KARDEŞİM.

tunahan bardakci dedi ki...

kaliteli tohum bulamıyorum evet türlü seed banklar var ancak hangisi ne kadar güvenli bilemiyorum. bir de diyelim ki dişileştirilmiş tohum aldım içinden hiç erkek çıkmadı. peki birsonraki sefere ben nasıl kendi tohumluğumu alabileceğim bir de tohum alırken nelere dikkat etmeliyiz. sömek tamamen kuruyuncaya kadar ağacın üzerinde mi kalacak bu konuyu biraz daha detayları ile anlatırsanız çok sevinirim kardeşim.

nehip aslan dedi ki...

selamın aleykum joıntcan abı yaz ayında evde yetiştirme imkanım varmı varsada nasıl olur bu iş

JointCan dedi ki...

Evin içinde ışık kullanırsın, evin dışında geç kaldın mevsim dolayısı ile.

JointCan dedi ki...

Kaliteli tohum bulunuyor. Yani bulan buluyor. Ha sen güvenmiyorsundur, onu da ben nasıl gidereyim.!? Feminized tohum alırsan tohum bankan olmaz tabi, klonlamayı öğrenirsin eğer surekli tohum almak istemiyorsan. Eğer normal tohum alır, çiçekleriniz polenlenirse (dişiler) normal hasat zamanında hasat edersiniz. sömeklerin kurumasını beklemeyeceksin.

nehip aslan dedi ki...

aynen abı benım tarasta 20 ye yakın kızım var abı sömeklenmeye başlayalı 2 hafta falan oluyor onlara sıvı gubre kullansam bı zararı olurmu dersın

JointCan dedi ki...

e zaten organik sıvı gübre kullanın diye tavsiye veriyorum

nehip aslan dedi ki...

abı çok olcam ama sormam lazım 30 lıtrelık saksıdan bakımı guel olan kızdan ne kadar hasat alırım tahmınen evde yetişen için

JointCan dedi ki...

Evde yetiştiren dediğin ışık altında mı? ışığın gücüne de bakar... dışardaysa ona göre değişir hasadın..

nehip aslan dedi ki...

evde abi 1000watlık ışıga 6 çiçek artı bol temiz hava ne çıkar dersin abi

JointCan dedi ki...

walla sülalene yetecek kadar alırsın! :)

nehip aslan dedi ki...

:)oda güzel

Achilles dedi ki...

Dostum öncelikle bilgi birimini bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ediyorum..

Geçen hafta blogunu a dan z ye kurcaladım ve uzun süredir aklımda olan projeye senin rehberliğinde önümüzdeki bir kaç ay içerisinde indoor atılmayı düşünüyorum. Deneme yanılma ve acemilik dönemi olarak içtiğim en zehir sigaranın tohumlarını ayıklayarak kağıt havlu ve sonrasında 10 ayrı bardağa geçirerek filizlendirdim 4 günde 7 8 cm. oldular, dedim gibi acemilik ve merak için balkonda haziran ayı izmir güneşinde büyüme evresini gözlemliyecem. merak ettiğim dişileri ayırarak eylül ayına kadar güzel bir bakım yapsam (gübre, sulama, budama vs.) geç kalınmış outdoor yetiştiriciliğimin sonununu, thc oranı, hasat miktarını merak ediyorum ? ve saksı ebadını küçük tutsam boy atmasının önüne geçmiş olurmuyum.

JointCan dedi ki...

sizin oralarda ekim sonuna kadar bile hava soğumaz... beklersin ne elde edeceğini görürsün. saksı ufak olursa boy atmaz diye bir kural yok ama gelişmez bitkin yani.

susma sustukca dedi ki...

Merhaba.. ben ufaklıkları direk Torf a ektim ve torf'n kendi içinde nitrojen(250), fosfor(300), potasyum(300) var..
Buna ekstradan gübre almaya gerek var mı ?
Bu arada henüz kafaları topraktan dışarıya çıkmadı; tüm gün pencerenin yanında cam açık şekilde takılıyorlar.. ortalama günde 8 saat güneş alıyorlar ve elimde herhangibir grow room a ait bir alet yok =) yazılarından okuduğum kadarıyla bu şekilde yetişmeside mümkün değil?
Oturduğum evde kullanılmayan ne bir dolap var nede bir oda.. Bu olay için ortalama 200 tl civarı para harcayabilirim..(biraz aşabilir)
Bana bu bütçeye uygun alet edavat yazarmısın? Teşekkürler şimdiden....

JointCan dedi ki...

Yazamam cunki yaşadığın yerde yaşamıyorum. ayrıca evet gübreye ihtiyac var her sulamada gübre verecen. o saksıdaki yetermi sence.

Adsız dedi ki...

siz neredesiniz?

Adsız dedi ki...

siz neredesiniz?

JointCan dedi ki...

yurt dışındayım

Adsız dedi ki...

resimlerde özellikle bitkinin 5.gundeki hali dikkatimi cekti. 3.çift yaprakları çıkmış ve yaprakları genişlemiş. bu 400w mh etkisi mi? bazı yerlerde germination'dan sora ilk 2 hafta pencere kenarında gun ısıgı yeter demiştiniz. bnm denemelerde (25-30 deneme) 2 hafta sonunda sizin 5 gunluk haline bile ulasmadı. boyları daha uzun yaprakları küçüktü.

bir de şunu söylemek istiyorum, bilindiği gibi çiçekler yuzunu gunese dönüyor. bnmkiler gibi ince uzun 3-5 gunluk bir bitkinin gunese doğru dönmeye cabalarken, gövdesinin bir noktasından bukulmesi sonra da kuruyarak ölmesi olası mıdır ? yoksa ztn eceli mi gelmiş? şimdi en azından 2 haftalık gubresiz periyodu bükülme olmadan gecirmek için yaklaşık 2000 lumen cfl(dusuk oldugunun farkındayım) altında tutuyorum. bükülme yok şimdilik. bunla ilgili ne diyebilirsiniz?

JointCan dedi ki...

Son zamanlarda cevaplayacağım en aklı başında sorulardan biri oldu bu.
- ben ilk iki hafta pencere önünde güneş ışığı dahi yeter dediğim zaman. çiçeğin ölmeyeceğini belirtmek istedim. yaz güneşi ise gelişecektir hatta. Ama tabi tepesinde sallanan 400w ışık kadar gelişmeyecektir.
- Evet, cannabis çok güçlü bir bitkidir ama ilk filizlendiğinde çok hassas sayılırlar. Her bebek gibi diyelim aslında. o uzun ince ve tek yapraklı büyüme ışığın az olduğu her ortamda gerçekleşecek olan şeydir. Benim ilk ektiklerim içinde hatta yeni ektiklerimde dahi o şekil ölmeler oldu. dipten incelerek bir müddet sonra ölmeleri.
- ilk gövdesi kendini tutana kadar cfl, mh, hps verebilirsin. ama tabi 2000 lümen çok kısa süre sonra bir işe yaramayacaktır.

kolaylar gelsin.

Adsız dedi ki...

18/6 yı açarmısın biraz daha

JointCan dedi ki...

18/6 nın nesini açim? 18 saat ışık 6 saat karanlık!

Adsız dedi ki...

abi şimdi ben burayı okumadan bilmeden tohumları aynı yere diktım meraktı benım ki aslında sonra cok heyecanlı oldu ama simdi ben bunları ayırmak istıyorum fakat ya bişey olursa diye korkuyorum zarar görmeden nasıl yapabilirim bu işi

JointCan dedi ki...

ne kadarlık bir saksının içindeler, ne kadar büyümüş durumdalar? Saksıdan kökleri ayırmanın garantili olmayan ama uygulanabilir yöntemi;
- saksıdaki toprağı güzelce sula, her tarafının sulandığından emin ol ki ters çevirdiğinde dağılmasın toprak.
- sonra bitkileri parmaklarının arasında tutarak yavaşça ters çevirirsin saksıyı. toprakla beraber eline gelir çiçekler.
- Eğer saksı ufaksa bir leğenin içine ılık su doldur onun içine alırsın, değilse bir hortum çekme imkanın varsa hortum çekersin yoksa balkonda gideri olan bir yerde su ile yıkarsın toprağı.
- tazyiksiz suyla bitkilerin kendiliğinden yavaş yavaş ayrılmasını sağlarsın. suyun iiçinde gezdirirsen zaten kökler ayrılır zarar görmeden.
- sonra da hemen yeni saksılara aktarırsın.

aras Akcansoy dedi ki...

joint can kardeş merhaba. sana bir iki sorum olacak eğer caveplarsan cok sevinirim. senin bilgilerine cok guveniyorum. ben outdoor yapacam zamanı gelince buyuk geniş bir terasım var. super lemon haze yapacam. ben bunların boylarının 180cm falan olmalarını istiyorum sence bunun için kaç litrelik saksı yeterli olacatır? birde sıvı gübre olarak ne kullanmalıyım sence. hesi starter kit diye bişey var toprak için sence iyimidir. ben daha once super lemon yaptım balkonda gunde saadece 3 saat direk guneş ışığı alıyodu 130gr verdi hesiyle fena değil gibiydi yani yine ondan kullansam mı? birde son soru inndoor için (= ışıkta watt arttıkça hasat artar mı? 1 metre karelik yere sen 4 vea 5 bitki 400w ısık diosun ben aynı yere 600 vea 800 versem nolur yada 1000w daha yuksekten tutsam ışığı??? sorularıma cevap alabilirsem cok sevinirim kolay gelsins ana jointcan kardeşşş... başarılı kızlar yapıyosun seviyorum fotoğraflarını... birde son bişey yaa pardon flushlama nedir ya ne işe yarar ne zaman yapılır? ((=

JointCan dedi ki...

a) 25-30 lt lik (ve üstü) saksılarda cüsseli çiçeklerin olur (tabi ne kadar cüsselenecek bu alacağı güneş ışığına bağlı birazda)
b) Atami grow, Atami bloom ve yine çiçeklenmede verilmek üzere bloombastic uygundur. smoothgarden.com da var.
c) tabikide ışık arttığı zaman hasatta artar. mesele ortamı soğutabilecekmisin ve elektrik faturası tabi.
d) Flushlama konusunu blogda anlattım detaylıca.

kolay gelsin

aras Akcansoy dedi ki...

cüsseli olmaları için günde kaç saat guneş almaları gerekir en az? atami hesiden adaha iyidir diyosun yani. ben youtube da baya bi kişi gördüm hesiyle yapan baya güzel sonuc almış hepsi. ama bakarım atamiye.. saol tesekkür ederim

JointCan dedi ki...

8+ saat güneş ilaç

Adsız dedi ki...

selamlar,
zevkle takip ediyorum,seyir defterinizi.hemen küçük bi sera sahibi olası geliyo insanın.benim daha önceden evde bulunan tohumdan pamuk arası çimlendirme 30 litre torfa gömme maceram oldu çok güçlü ve oldukça yoz bir bitkim oldu,ana babasına çekmişti.sizi takip ettikçe tekrar şevke geldim.tek kişilik hasat programımı başlatmış bulunuyorum. ama sisteme tam karar vermedim.hidrofonik alıp standart üretim bi 2-2-2 bitki çadırını iyisistem 2 dönem ayrı 600lük ışık iyi havalandırma bide ek sigorta tamam olur omurgası.şu co2 sorununu mantıklı ve pratik çözen bişi yok mudur.tohum oynanmış dişi kısa mantklı geliyo.teşekkürlerr..

JointCan dedi ki...

Hydro kasma derim. en güzel üretim topraklı üretim. yanına mis gibi organic gübre... ver coşkuyu ondan sonra. CO2 konusunda "dry ice" dedikleri , kuru buz bulabilirsen ucuza veren yerler var. Eğer olduğun yerde temin edebilirsen, haftada bir iki verirsin çiçeklenme döneminde canavar bibi olur. Nasıl vereceğini o zaman anlatırım. Diğer türlü youtube da kendi kendine co2 üretme zamazingoları var da pek işe yarayacağını sanmıyorum çiçeklerde.

Adsız dedi ki...

merhaba üstad . benim 5 tane kızım var . indoor için dolabım ışık sistemim . vantilatör sistemim var . bu yolun yolcusu iki arkadasız. malum öğrenci oluncada parada sıkıntı oluyo . ısı ve nem için kızlarımın dolabına sürekli çaydanlıkta kaynamıs su koyuyorum . nem ve ısıyı ayarlamaya calısıyorum. ama yer yer ısıda nem de blogda yazdığınızdan asagı düşüyor . bu kızlarım için sıkıntı olur acaba ya . henuz daha bir haftalık bebekler

volkan kaya dedi ki...

mrhaba. siz kadar profesyonel olmasakda . 4 tane kız besliyorum . 3 haftalık oldular . ve benım herangi bir düzeneğim yok ısıkmıs nemmiş . kaldığım oda da benımle ışıkta kalıyorlar benımle karanlıkta . ufodan benımle ısınıyor . ama suyunu duzenlı veriyorum . gayet güzeller . ilerleyen zamanlarda sıkıntı cıkar mı boyle devam etmem de . . o kızlra olurse yada da güzel sömek vermezse biterim ben . ha bide gübre olarak güvercin pisliği veriyorum o nasıl acaba ? tesekkurler

JointCan dedi ki...

Onlardan giç bişi olmaz ama hiç değilse tecrübe edinmiş olursun.

JointCan dedi ki...

Suyu kaynatarak koymana gerek yok. normal ağzı geniş kaplara koy birak ortama. ısı ne kadar düşüyor o önemli.

volkan kaya dedi ki...

üstad bunun üzerine . kendime dolap, 250W lamba. mini vantilatör. aldım . kızlarımdan 2sini buraya koydum . ayrı ayrı buyusunler bakalım ne olacak . tecrübe dedin ya o yüzden . ama dolapta olanların ısı ve nemi için caydanlıkda su koyuyorum yanlarına bu sekilde ısı ısı ve neminin dengede tutmaya çalısıyorum ama yer yer blogda yazdığından asagı düşüyor . kızlarım için ne gibi sıkıntı doğurur ya ?

JointCan dedi ki...

24 saat ışık vermiyormusun nasıl ortam soğuk olur? Blogu iyi oku derim bence... neyi yanlış yapiyorsan orda görürsün...

volkan kaya dedi ki...

tamam üstad ışık ve ısı sistemini halletttim saolasın . şimdi en buyuk sıkıntıyı diyorum sana . gübre blogda soyledığın gibi 10 10 10 koca ığdır da bulamdım yok ne çiçekçide ne de ziraatçilerde . 20 20 20 var. ben bunu 10 10 10 da anlattığın gıbı suyu iki katına cıkarsan aynı cözeltiyi yakalamıs olmam mı ? yada baska ne öneririsin . hayvan gübresi güvercin gübresi yaramaz mı kızlarıma

JointCan dedi ki...

www.smoothgarden.com
www.toprakvesu.com buralardan Atami grow, atami bloom olanini al. Growu gelişme döneminde, bloom u çiçeklenme döneminde ver.

volkan kaya dedi ki...

saol üstad son bi sorum daha . 500w ışık ne kadar alanı ısıtabilir . 2ye en 2ye boy olan bi odayı ısıtabilir mi ?

JointCan dedi ki...

250+250W vereceksen 500W olur. Tek başına 500W olmaz. O kadar alanda çok fazla ısınma olmaz ama yinede hava sirkülasyonu şart!

Adsız dedi ki...

Ustad bunlar guzel gelisiyor boyuna gidiyorlar daha 4. Gunleri iclerinden bitanesi cok uzadi ve yikildi tavsiyen nedir

Adsız dedi ki...

Jointcan ustad senin kizlarin fotograflarina bakiyorum bi de kendi kiZlarimin fotolarina bakiyorum cidden cok fark var tabi senin kadar prof degiliz illaki fark olacaktir ancak bu kadar olmasi bana abarti geldi ne oneriyorsun bir de yukardaki arkadasla ayni sorunu yasadim boyuna uzayip devriliyorlat ne diyebilirsin yazilarinin hepsini okudum sorularimda orda yazan bisey varsa affola aradan kacmistir

JointCan dedi ki...

Seninkiler ne durumda bilmiyorum tabi. Ama uzuyor, zayıf kalıp düşüyorsa ışığın yetersiz demektir. Birde su içinde bırakmamak lazım çiçeği. pencere ışığında felan yetiştirmeye kalkıyorsan yetmiyordur ışık, ayrıca çiçek sabahtan akşama kadar ışığı takip etmeye çalışacağından, incecik olan bedeni belli bir müddet sonra dahada incelerek ölüyor.

Adsız dedi ki...

Merhaba JointCan ben tamamensıfırdan başlayacağım ve istikrarlı bir şekilde gitmek istiyorum.Bende yurtdışında bulunduğumdan ve burada yeni olduğumdan ham madde(tohum) satın alabılecegım bı yer bılmıyorum.ne tarz yerlerde yetısır dogada boyle bısı mumkunmu bana bılgı verırsenız sevınırım

JointCan dedi ki...

Yurt dışındasın da 186 ülke var, her birinde yetiştirme şartları ayrı, ekim ayları farklı hasat zamanı farklıdır. Hangi ülkede olduğuna bakar.

Keko dedi ki...

selam ben almanyada yasiyorum. Yilbasinda adanaya gelecem. 100 % disi tohumlar getitrecegim 100 tane. Isik sistemi hersey dahil bana kaca mal olur. Simdikten tesekürler.

JointCan dedi ki...

Bilmiyorum onu sitelerinden oturup hesaplayacaksın. TR deki fiyatları bilmiyorum. Ayrıca Adana da indoor yapilmaz yazın. cehennem gibi sıcak olur.

Keko dedi ki...

saolasin güzel kardesim! zaten bende bahara kadar düsünüyodum.

Adsız dedi ki...

selam admin acil yardımına ihtiyacım var herşey tamam tabe bence ama sıkıntım şu filizleniyolar 1 haftadan sonra büyümeyip gövdeleride güçsüzleşip yatıyolar,ölenleri çekiyorum kolay geliyo ve kök göremiyorum sorunum nerede ???

JointCan dedi ki...

Işığın yetersiz ve çok su veriyorsundur...ayrıca usul usul bir fan esmesi gövdeyi güçlendirir.

onur güngör dedi ki...

Saksıda marijuana yetistiriyorm daha 2 haftalık fakat güneş ve bakımını nasıl yapayım

Adsız dedi ki...

teşekkürler

JointCan dedi ki...

Blogu oku!

rıdvan özden dedi ki...

selam kardesım sayfana baktım bende daha once denedım ama olmadı aslında sayfana baktıgımda anldım braz ama bu sefer ısımı sansa bırakmak ıstemyrum sen bana ne lazım ne alcacm yardımcı olursan sevınırım dostum bu hps nedır mh lps farkı yane ılk hangsı falan kısca bı ozet gecrsen benı sevındırırsın dostum

JointCan dedi ki...

Burda yazanlar zaten en sadeleştirilmiş, en basitleştirilmiş hali. Bunları adım adım yapamayacaksan hiç kalkışma bile. Blogu gün birden oku... neler lazım olduğu sonra neler yapman gereken detaylıca yazıyor zaten.

Adsız dedi ki...

slm üstad bzim bitkilerimizde 5 yaprak olmayan ana yapraklarda kopma var dokulme var bu dogalmıdır ? yoksa sıkıntıları mı var ?

JointCan dedi ki...

5 yaprak olmayan ana yaprak neresi? Kaç haftalık, sıcaklık ne, türü ne, saksın ne, toprağın ne, ışığın ne, havalandırman nasıl, resim nerde.....

volkan kaya dedi ki...

1,5 aylık. 20 cm boylarındaa . topragı torf toprak. saksı 15 lt. sıcaklık oda sıcaklıgı. nem zayıf. ışık 500 wt havalandırma normal . ana yapraktan kastım ilk cıkan yani filizlenen yapraklar. 5 yaprak olmayanlar.

JointCan dedi ki...

1,5 aylık 20cm olmaları ışığının bir halta yaramadığını gösteriyor. Grow ışıklarında 500watt hps veya mh yok. sen normal sokak lambasını çakıyorsun herhalde. O çiçeklerin şimdiye 50-70+cm bişi olması gerekiyordu. Ama ilk çıkan yaprakların dökülmesi zaten normal.

Adsız dedi ki...

evet sokak lambası cakıyorum . etkısı olmaz mı kı hıç . sıcaklık veriyor ama . elbise dolabımda yaptım . sarı renkte ışık .

Keko dedi ki...

cannabis yetistirmek icin, 250w grow lambasi yeterli olurmu?

JointCan dedi ki...

e faydası olsaydı şimdiye 60-70cm olması gereken çiçekler 20cm de kalırmıydı?

JointCan dedi ki...

2-3 çiçek için yeter

Keko dedi ki...

hayirli günler jointcan kardesim! 7 tane Taiga Autoflowering le baslamak istiyorum. 600w HPS set osram plantastar, Abluftset 180 cbm/h-100 mm, vantilator, Bio Thrive grow 4-3-3, Bio Thrive Bloom 2-4-4, Sunmaster Dual Spektrum 600W MH, Zeitschaltuhr, Microbewässerungssystem für 12 Pflanzen, saksi, toprak, PROPAGATÖR 12 Bitki, bunlari almak istiyorum. eksik veya gereksiz bise varmi? listemde tessekkür ediyor, saglikli ve huzurlu günler diliyorum.


Adsız dedi ki...

Selam Joinr bildiğimiz torbacıdan alınan esrar tohumlarıolurmu Yada aktarda satılan çetene aynı seymi

Adsız dedi ki...

elımde 1 adet ameszya tohumu mevcut aynı sekılde eksem cıkarmı ?

JointCan dedi ki...

Torbacıdan alınan cigaranın tohumu tamam... ama kuş yemi olarak satılan tohumların THC si yok denecek düzeydedir.

JointCan dedi ki...

Işık tamam, Gübreler tamam
Tohumlar için, yetiştirmediğimden bir şey diyemiyecem. Isı nem ölçeri, hava sirkülasyonu için fanları unutma. kolay gelsin.

JointCan dedi ki...

çıkmayacak ta ne yapacak... çıkar tabi :)

Ahmet Ozkan dedi ki...

Merhabalar...

Ben yaklaşık 8-9 gün önce, 7 adet ufak boy tohum attım orta boy bir saksıya. Toprağı güzel ve zengin.
Her neyse diktim ben bunları, hayatımda hiç yetiştirmedim ama daha önce...
4 gün geçti aradan hiç su vermemiştim, birden yağmur başladı dedim saksıyı biraz dışarıda tutayım damla damla yağmur suyu aldırdım saksıya.
Sonra bir çay bardağını aldım balkona koydum 2 cm yağmur suyu doldurduktan sonra üzerine yaydım.

İşte yaklaşık 10. gün oldu saksıya baktım (Hani ilkokuldaki fasülye filizlendirme muhabbeti var ya)
İşte onun gibi filizler çıkmış 3 adet. ( 7 Adet atmıştım ben dediğim gibi)

İşte falan filan oldu ben tabi bilmiyorum ne zaman su vereceğim falan, Öğrenci evinde kalıyorum ben 2+1 Evimiz yan odamda arkadaşım var.
Onun odasında UFO var benimki biraz soğuk, ben bunu arkadaşımın odasına aldım ufonun 60 cm altına yaklaşık.

Öyle yaptım bir baktım gözle görüşür şekilde uzuyor o odadayken.

İşte dün 4 kişi oturuyorduk arkadaşlarımla, bir şey oldu. Arkadasım ayağıyla saksıyı döktü yanlışlıkla...

Şansımdan mıdır nedir saksıyı bir kaldırdım benim oğlanlar hala toprağın altında ve dim dik :)

Yine UFO nun yanına koydum işte dün öğlen bir baktım, 6 Tane olmuşlar :) Yani 7 tane ekmiştim 6'sı patlamış...

Ufak ufak sorularıma geçiyorum ;

1-) Yeni çıkanlardan biri ilk çıkanlardan birinin tam yanında patlamış, bitişik. Sorun olur mu ?

2-) Güneş ışığı alması için ne zamanlar balkona çıkarmalıyım? Sabahları çok soğuk oluyor korkuyorum solacak diye.

3-) Hep UFOlu odada kalsa olur mu ? Balkona çıkarmasam hiç zararı olur mu ?

4-) Sulamayı ne miktarda ve ne zamanlar yapmalıyım program verir misiniz? Hem bitkiye de zarar vermemiş olurum.

5-) Işıklandırma sistemi yapınca saksıyı hiç yerinden oynatmamıza gerek kalmıyor mu ? Sadece su verip oturuyor muyuz?

6-) Mesela saat sabaha karşı 06:15 şu an, güneş ışığı doğuyor dışarıya çıkartmak istiyorum ama hava çok soğuk. Yanımda duruyor ne yapmam gerek bu durumlarda?

7-) Bana kolay ve sağlıklı yolu gösterir misiniz lütfen ?

Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi günler dilerim...

Emre Orak dedi ki...

Merhabalar. Öncelikle şunu rica edeceğim, profilinizi göremiyorum buradan. Size başka nereden ulaşabilirim ? Evimin odasına çok ciddi bir sistem kurmak istiyorum bayağı büyük olucak şekilde ve yardımınıza ihtiyacım olucak. Lütfen irtibata geçebileceğimiz bir mail adresi felan varsa süper olur. Teşekkür ederim anlayışınız için

JointCan dedi ki...

TOrbacıya yardım etmiyoruz paşa...

cannabistimee dedi ki...

slm üstad 90 tane ektim 2 tane çıktı dedim napacaktın dediler sohbette satacağım diye şaka yaptım banlandım yardım edermisiniz

JointCan dedi ki...

Az bile yapmışlar canna...hiç sevmioruz, torbacı-tarlacıları da, şakalarını da...

Mert Kanpara dedi ki...

Selamun Aleyküm Jointcan kardesim daha ilk defa yapıcam okudum yazdıklarını hepsini alıcam da biraz daha yardımcı olsan sevinirim yani

JointCan dedi ki...

Biraz daha derken? gelip ekeyim mi senin yerine ? :)

Berk Karacan dedi ki...

üstadım peki outdoor da yetiştirdiğimiz bir çiçek ortalama ne kadar hasat verir bitki türü diye soracak olursan bilmiyorum cunku alıp içtiklerimizin arasından çıkan tohumlar bunlar.. ben bi kaç teknik ile dişi olabilecekleri ayırdım.. nisan sonu gibi ekmeyi planlıyorum çiçek başı 500 gr hasat alabilirmiyim ne dersin _?

JointCan dedi ki...

ölmezlerse 50-60 gram alırsın

Adsız dedi ki...

indoor sisteminde fazla hasat almak için 4-5 saksı ekmen lazım dogru mu üstat.ama outdorr 500 gramı bulmak zor değil.içiciyim diyen 100 gram fena rakam değil.
önemli olan torbacıdan kurtulmak.herşeyin fazlası zarar tadında zevkinde içmek lazım. kolay gele

Suadiye Emlak dedi ki...

admin merhaba,

3 adet bardaktan filizlendirilmiş tohum 400w MH lambanın altında 2 gün beklediler. Fakat daha sonra lambayı yakmada sıkıntılar yaşandı.
haliyle satın alınan yere bakımı için gönderildi(yaklaşık 1 haftalık bir süreç olacakmış). Diğer 400w'lık HPS lambayı 1 haftalık kızlara vermeye başladık. Soydum lambaya kadar her şey normaldi, boylar uzuyor,yeşillenmeler başlayır vs. ne olduysa soyduma geçince olmaya başladı. büyüme durdu gibi bir şey ve yapraklar yeşilden biraz sarıya dönmeye başladı. Nerede hata yapılıyordur? Sodyum ile de yetişeceğini biliyorum. Isı 24 ün altına düşmüyor, nem %50'nin altına inmiyor.??

JointCan dedi ki...

Gübre verme
Işık çok uzaktaysa 50 cm indir. yakındaysa 50 cm ye çıkar
HPS de boy atması yavaşlar cüsseye ve köke yüklenir.
Zaten ilk açan yapraklar sararacak, gelişen yaprakların rengini gözle.

Suadiye Emlak dedi ki...

Öncelikle cevap için teşekkürler.
Henüz 1 haftalık oldukları için gübrelemeye başlanmadı. önümüzdeki hafta sonu 2. haftaları olacağından saksılara alınacaklar
ve ondan sonraki süreçte gübreleme başlayacak. Yetiştirme ve Çiçeklendirme olarak tüm blogu 2 kez okudum(yorumların bazılarını). O yüzden gözümden kaçan bir yer olmuş endişesi ile bu soruyu sormak istedim. Işık 50 cm'den uzakta duruyordu.
fakat şimdi 50 cm'ye indireceğim. (kızların boyları şuan yaklaşık 5-6 cm)
Peki sararan yapraklar dökülecek mi? Yerlerine yenileri çıkacak mı? Gelişen yapraklardan kastın Sodyum lamba ile yeni çıkacak yapraklar mıdır? (şuanlık 18/6 periyod da herşey devam etmekte)
Ayrıca MH lamba servisten geldiğinde tekrar onu takmanın bir zararı olur mu? (MH lamba katılı iken 20/4 periyodu ile gidiliyordu)

JointCan dedi ki...

sararan yapraklar dökülür dökülmez zayıf şekilde asılı kalır değişir. sorun etme onları. yeni gelen / gelecek yaprakların yeşil olması sağlıklı olması önemli.

Mh geldiğinde mh takmanın bir sorunu olmaz, çiçeklenmeye kadar onla gidersin.

Eğer ısınmıyorsa saksının üstü daha da yaklaştırabilirsin 25 cm e kadar...

Suadiye Emlak dedi ki...

hızlı cevapların ve alakan için teşekkürler tekrar. söylediklerini gayet iyi anladım. içimdeki endişe biraz olsun ortadan kalktı. lakin son olarak senin de kızlara bir göz atmanı isterim, gördüklerini tekrar söylemeni rica ederim. şuan sadece bir tanesini upload ettim, diğer 2 kızımız bunun kadar solgun değil, daha canlı.

http://e1302.hizliresim.com/16/4/jrck7.jpg

JointCan dedi ki...

çok ıslak gördüm... alttan deliklerinin yeterince geniş olduğuna emin ol. yeni bitkiyi yada gelişmiş bitkiyi de su altında bırakma...
Şeffaf bardak olmaz. köklerin ışık görmemesi lazım..

Suadiye Emlak dedi ki...

bardaklara hemen elektrik bandı çekip, ışık geçirmemesini sağlıyorum. bu bitkinin yaşama şansı nedir?

Adsız dedi ki...

s.a diyerek lafıma bşlamak istiyorum kuzenlerimın catısına 2,3 saksı dıkmek istıyorum ama disi erkek tohumu bilmiyorum beni kısaca bilgilendıre bilir msnız mart başında diksek uygunmudur kc saat gùneş alması kc günde sulanması ve dikerken kc santım derınliqi olması durumunda bilgilendırebilır msniz hem bi cok kardsmz de bilgilenmiş olur yardımınızı beglıyorum

JointCan dedi ki...

dişi erkek hususu şansına kalmış bir şey. %50-50 şansın var..
nisan sonu gibi yani son donlar geçtikten sonra çatıya çıkarabilirsin. önceden evinde filizlendirirsin. güçlenene kadar evde kalır. nisan 20 dedinmi sıcak memleketteysen çatıya çıkarırsın.

alabildiğince güneş alması iyidir.

sulama, saksı, topra vs. blogun eski konularında hepsi var baştan sona.

Keko dedi ki...

merhaba jointcan kardes! 12-01-2013 cimlenmis tohumlari bir litrelik saksilara 5 tane ektim. dört gün sonra ciktilar oda sicakligi 22 ila 28 derece 26-01-2013 de 600w mh lamba koydum gübreyide yazilanin yarisi kadar gelisme dönemi ve güclendirici ikisini karistirip verdim ama yapraklarda sararma oldu bende gübreyi kesdim 3 günde bir sulama yapiyorum suan iyiler ama gövdeleri hala ince ne yapmaliyim ha bide mh 600w lambanin fisini cekerken patladi bende tüm dönemler icin yenisini aldim ne zaman ciceklenme dönemine girerecekler vitamin vermeye devam edimmi ne dersin

JointCan dedi ki...

walla 600w güçlü bir ışık, onun altında bitkilerin nasıl cılız olur anlamak zor. uzak tutuyorsundur belkide lambayı. en fazla 50cm olacak bitkiyle arasında...çiçeklenme dönemi için blogu oku... afaki bilgi yazmayayım sana şimdi.

Kriz anten dedi ki...

merhaba jointcan kardeşim benim kızlarım bayagı büyüdü fakat istedigim gibi yaprakları dinç durmuyo biraz sarkma var protein de kullanıyorum biraz sarkık durumdalar nedenini sorabilirmiyim birde bazıları viski dök vodka dök rakı dök diye takdikler veriyor sence napmalıyım

Darkshades dedi ki...

Ortam da sürekli fan çalışacak ve ayrıca bitkilerin üzerine üfleyecek şekilde vantilatör falan olması gerekiyor ki doğallığı yakalamak lazım, rüzgar gibi. Ayrıca 1 lt lik saksılar demişsin, hala o saksıların içinde tutmuyorsun sanırım ?

Kriz anten dedi ki...

kardeş güneş görsünler oksijen en önemli kural öyle hep ufonun altında odada bekletme derim

Kriz anten dedi ki...

kardeş sararan yaprakları budasam sorum olurmu üstekiler zaten yoluna devam ediyorlar

Adsız dedi ki...

merhaba bende evde esrar yetiştirmek istiyorum satıcılardan almaktan bıktım masrafının yanında tehlikeli ve kafası da berbat oluyo genelde.kendi odamın içine iki saksılık bi oda oluşturabilirim neler gerektiğini ortalama bir cahilin anlayacağı düzeyde yazabilirseniz sevinirim ) tabi tohumlara nasıl ulaşacağımıda bilmiyorum

ali veli dedi ki...

slm admin :)

sayfayi okudum muthis istahim kabardi sorum su benim evim musayit havalandirma sistemi dahil herseyi odaya kuracagim fanlar isiklar damittma sulama filan peki odanin
isik gormesi sartmi pencereyi icerdn koku cikmasin diye duvar orucem.Kisin yetistirme sansim var birtek olurmu ve kisin Hangi ayda ekime baslamam gerekir ayrica ictigim sigaranin
tohumunu kullanmayi dusunuyorum tohumun iyisini nasil ayirt edebilirim son olarak fidanin erkekmi disimi oldugunu net olarak nasil ayirt edebilirim kendi ictigim sigaradan iyi yetismis
bir kokten nedar ve kac ayda mahsul alirim.amsderdama gittim tohumlar cok pahali baska carem kalmadi :)))

Adsız dedi ki...

Hocam selam. Öncelikle sana edilecek bütün iltifatlar, teşekkürler yetersiz o yüzden boş lafı geçiyorum sadece emegine, eline, koluna saglık. Bir sorum olacak; bu lambaları elektrik kullanmadan aküyle yada vb. bir yöntemle kullanabilmenin bir yolu var mı?

Adsız dedi ki...

Herhangi bir mantar türünü poşete koysakta yinede Co2 üretir mi acaba?

Adsız dedi ki...

merhabalar,
3 adet feminized white widow tohumumu yetiştirmeye 3 gün önce başladım.
şu anda küçük parti bardaklarında sadece torf ile oda ortamında 3. günlerindeler,5-6 cm boya ulaştılar(2 tanesinin kabuğu yarılmış bir şekilde halen kafalarında).bir kaç sorum olacak.
ne zaman 400 watt mh altına almalıyım hemen mi yoksa mesela 1 haftalık olmalarını mı beklemeliyim?
daha büyük saksıya ne zaman almalıyım ?
saksı için torfu perlit ve vermikülit ile karıştırmayı düşünüyorum.
ne oranda karıştırmalıyım bu 3 lüyü? (1/3 vernikülit+perlit + 2/3 torf oranında karıştırmayı planlıyorum.)
fanı mh ile birlikte çalıştırmaya başalatayım mı ?

cevaptan bağımsız olarak blog için tebrik ve teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

hocam filizlenme döneminde bitkiye günde kaç saat ışık vermeliyim ? 18/6 uygun mudur ? 400W HPS tesekkurler.

darkshades dedi ki...

çok hızlısın be..

1- İndoor da istediğin zaman ekim yapabilirsin, kabin ısısı 20-28 derece olduğu sürece.
2- Torbacı sigarasının tohumunu ayırt edemezsin, ekersin şansına artık ne cıkarsa erkekleri söker dişileri bırakırsın, tabi erkeklerin kesecileri patlamadan, blogda konu mevcut.
3- oda ışık görmese olur, arada bir havalandır kafi. Zaten indoor da napıcaksın dışarı da ki ışığı.

Adsız dedi ki...

Selam jointcan benim bitkim sanırım ölüyo ve nerde hata yaptım bilmiyorum : http://imageshack.us/photo/my-images/829/fotoraf0006wtjmda.jpg/ 21 günlük sweet skun auto.

400 watt philips greenpower hps (tüm dönemler için) 18/6 ışık.
ısı değerleri normal,sadce ışık açıkken ve kapalıyken ısı farkı olabilir. nem için bez dolaba ıslak bez koyarak halletmeye çalışıyodum bügüne kadar ama dün nem makinesi aldım. Sence alt yaprakların sararması ve çok yavaş büyümesinin sebebi nedir? kullandığım torfun markası sarıkaya torf diye bir marka.önce gartentorf kullanıyodum ama değiştirdim.

JointCan dedi ki...

ışığı 20/4 vermelisin autolarda.
nem şart ve önemli
alt yaprak sararır o sorun değil. torf olabilir sorun ya da gübrene bir bak.

JointCan dedi ki...

Blogu oku bir zahmet

JointCan dedi ki...

Bilgim yok o konuda

JointCan dedi ki...

Yok... 400wat ışığı verecek akü nerden bulacan

JointCan dedi ki...

Blogu oku

JointCan dedi ki...

Olmaz... budaman iyi olur

Adsız dedi ki...

üşünmeden blogu okudum zaten ama eksik bilgi var sanırım , "3. haftanın sonunda ışık sistemini 18/6 ya ayarlayın" demişsiniz fakat ondan önce hiçbir süre zarfı vermemişsiniz . üşenmeden cvp verdiğiniz için tskurler.

JointCan dedi ki...

üşenmeden okumuşsun ama bi elin pipinde okumuşsun :)
1-3 hafta : 24 saat ışık
4-6 hafta: 18/6
sonraki 8-11 hafta da 12/12

Adsız dedi ki...

Buhar makinasının direk bitkilerin üzerine doğru buhar çıkarması bitkiye zarar verir mi?

JointCan dedi ki...

Olmaz

aavaree kızıl dedi ki...

merhaba dostum benm ewdeki dolabımda 10 tane bardakda kızım var daha 3 gunlukler kendimce 1 sistem kurdum dolap 1m15 cm boyunda eni ise 70 80 cm civarı bu dolabı almyum folyo ile kapladım güzelce hava almıcak şeklde ve yukarı tavana 2 adet sarı ampül takdım 200 w degerinde güneş enerjisi ve ısı verdgni düşnyorum bebeklerim 3 gunluk olmalarına ragmen çok aşırı boy atyolar benm sorunum onları saksıya alıcam ama köklerni nasıl kaln olmasını saglayablrm kaç gun sonra saksıya almalıyım sence yapmış oldugum sistem iymi içeri vantilatör takmalımıyım yardımcı oldugun için tşkler...

JointCan dedi ki...

blogu oku avarel. ışığın yetersiz, çiçeklerin ışıa erişebilmek için boya veriyorlar. bir süre sonra incelip ölebilirler. vantilatör 7/24 şart... blogu bir daha oku en ilk konuları orda gereken uyarılar var. kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

Ya benim bitkiler 1 haftalık hiç bi eksiği yok gübre de vermedim ilk haftaları diye havalandırma vantilatör ışık hepsi tamam ama bi türlü büyümediler yaprakları eğildi bi tanesi hafiften sarardı ışığı çok yakın tuttuğumu düşündüğüm için kaldırdım çünkü düşününce yanlış olabilecek tek şey oydu bi tanesi toparlar ama diğerini bilmiyorum hafiften sarardı yapraklar eğik duruyo ışığı yukarı kaldırınca biraz kendine geldi gibi oldu ama içim rahat etmedi bi türlü yaşama şansı var mıdır sence tabi görmeden bişey diyemezsin ama aşağı yukarı anlattım sıcaklık 30 dereceyi hiç geçmedi nem 50-60 arası kafam almıyo üzüntüden uçukladım şerefsizim :D

JointCan dedi ki...

yardımcı olduk sanırım chatte

Cemcem Cem dedi ki...

slm dostum.ben ılk defa evde deniyorum yaklaşık ıkı ayda cıcegım buyudu 50 cm cıvarında oldu.ve yaklaşık bır haftadır da her tarafından cıcekler açtı ve cıceklerde beyaz ve sarı ıplıkler var acaba dıyorum bunları ne zaman keserım ama cıcekler cok kucuk kaldı.yardımcı olursan sevınırım.saygılarımla:)

JointCan dedi ki...

Işığın ne, gübren ne, saksın ne, torfun ne, tohumların cinsi ne, nem ne kadar ve resim yükle bir yere ...ki bir şey diyebileyim. ama aşağı yukarı (eğer düzgün ışık veriyorsan) 6 haftan daha var en iyimser tahminle.

Adsız dedi ki...

bi elim balda bi elim .. :) cevap icin tesekkurler , bitkiyi yormama adına 22/2 isık veriyorum , 16. günü devirdim , 100 tl lik sistem altında bitkinin geldiği durumu seninle paylaşmak istedim , ısı 24-35 derece , nem %30-45 arasında, bitki ile ampul arasındaki mesafe 60 cm civarında , yalnız sanki bayağı bodur büyüyor ne dersin? , ellerinden öper :)

http://l1304.hizliresim.com/18/j/m4xpm.jpgaavaree kızıl dedi ki...

slm dostum bende bu işe yeni başladım diyebilirim öncelikle siteyi a dan z ye okudum 11.haftaya kdr elimde 1 haftalık çiçekler olmasına rağmen bütün bilgileri öğrenmek istedim ayrıca söyleyebilrimki siteyi çok beğeniyorum elindeki bilgileri meraklı beyinlere çok güzel bi şekilde aktarıyorsun bunun için sana teşekkür ediyorum.. derken soruma geleyim fazla uzatmadan şmdi zaten ufak bi konuşmamız oldugu üzere kısaca özetlemek istiyorum senden aldıgım bilgilere göre bi sistem kuruyorum ve kusursuz olmasını istiyorum ve daha çok yardımına ihtiyacım olucak öncelikle ewde kullanılmayan bi dolabımız var 1.65 boyunda 75cm eninde genişligi ise de 1.15 cm tamı tamına bu rakam tabi. içerisini marketlerde satılan alüminyum folyo ile güzelce hava almıcak şekilde kapladım 2 taraflı bi kapı sistemi var onlarıda mat beyaza boyadım tüm set dönem için bu cihazı satın almayı düşünüyorum seninde fikrini merak etmiyorum değil açıkcası :) (600w Greenpower set /tüm dönemler için/philips balast)...buda nem ölçerim (Dijital Termometre iç-dış max-min Ölçüm !) toprağım torf olucak şuan bebekklerim büyüdü 2. haftalarına girmek üzereler ve sistemi kurmam an meselesi aslında ewim müsait ama meraklı kişilerden her ihtimale karşı korunmak ve gizliliğim için dolabı kullanmayı tercih ettim.. saksılarım 20 lt peynir tenekeleri olucak 6 adet koymayı düşünüyorum... bu konuda dolabın ebadına görede bilgine ihtiyacım var.... tam ortalarında olucak güçlü bi vantilatör alıcam (yerden bitme) içerdeki havayı dışarı çıkarmak için pc fanı düşünüyorum ama ufak geleceğinden şüphem var 2 det ufakların pc fanı elimde mevcut dediğim gbi ufak gelir mi? sorusu hep kafamda sistemim bu gübre olarak da bi önerine ihtiyacım var kafanı agrıtmadım inşallah dostum emeklerine tekrardan teşşekkür ediyorum saygılaR..
MutLu Ve Pozitif KaLıN...

aavaree kızıl dedi ki...

CO2 içinde bu sisteme bir göz atmalısın http://www.akvaryumportali.net/diy-mayali-co2-sistemi-yapilisi.html

corlone dedi ki...

Merhabalar hocam ellerinize sağlık mükemmel paylaşımlar :)
amatörce yetiştirmek istedim ve elimde ki tohumları kucuk bır saksıya gübre ile ektim . 4-5 günü şuan aşağıda resimleri var .Ektiklerimi biçebilecekmiyim aceba ?

http://img16.imageshack.us/img16/91/19042013098.jpg

http://img826.imageshack.us/img826/9494/19042013097.jpg

Adsız dedi ki...

Tavsan denilen bir ot aldim dogal bisi mi nasil bisi bu bilgisiolan

Adsız dedi ki...

geçenlerde içtiğim çok güzel bir cigaranın tahumlarını çimlendirip torf toprağa ektim evimde herhangi bir setim yok ama tohumlarım filizlendi hatta öyle birşey yapmtım ki geceleri hem ısı hem ışık olsun diye ortalarına mum yaktım ve mumlarını etrafına dizdim üzerinede alüminyum folyodan yaltımı yaptım çok tatlı duruyolar :) bakalım ne olacak

JointCan dedi ki...

Öyle bir cannabis türü yok. Kimyasal şeylerle de buranın alakası yok.

JointCan dedi ki...

tabiki hiç bir şey alamayacaksın bunlardan. blogu ilk haftasından beri takip et. resimli roman gibi anlatmışım zaten... bir sorunun olursa da üst sağda chatroll den gir, online olan arkadaşlar (ki hemen her gün bende giriyorum) yardımcı olur soruların olursa. Ama önce blogu oku... okumadan sorduğunda insanlar fazla ciddiye almayabilir... kolay gelsin.

Cemcem Cem dedi ki...

abı benım cemcem cevap veremedim sorry.ben ıspanyada yasıyorum tohumu ve malzemeyı bızım evın altındakı marıjuana dükkânından aldım ama ne marka olduklarını bılmıyorum zaten bılsem gıder koyumde cıftcılık yaparım:)).adam bana dedı ısıga gerek yok.sadece su ver yeterlı dedı.bende balkonda beslıyorum bazen gunes var bazen yok.dedıgım gıbı 50 cm fılan oldu ve yuzun uzerınde cıcek açtı ama butun cıcekler ıc ıce gecmıs ve bırde hepsıde fındık kadar kucuk.ne zaman budayacam ya:)kes de keseyım:)) adsız abı mum atestır ve kurutur cıceklerını:))evı sakın yakmada:)bıde günde en az 4 mum kullanırsın ayda 120 mum uc ayda 360 mum bu oluyor kı elektırık daha karlı:)) saygılar

Adsız dedi ki...

kardeşim yardım edersen sevinirim benim kızlar 15 santimi geçmiyor tohumu 4,5 yıl öncev birisinden almıştım ve tabi hastanelik olmuştum

JointCan dedi ki...

Sen bence en temizinden bir chek-up yaptır... mumla çiçek yetiştiren olarak dünya tarihine geçmeyide deneyebilirsin tabi.

JointCan dedi ki...

yaw dışarda büyüteceğin için ışık vermene gerek yok demiştir. mevsimin durumuna göre 50 cm olmuşlarsa cokda iyi olmuşlar..dışarda büyüyen çiçekler için (eğer auto değillerse) hasat zamanı eylül ya da ekim sonudur (kimi sativa türler uzun sürede çiçeklenir). blogu takip edersen çiçeklenmenin evreleri hafta hafta yenilenerek eklenmiş zaten.

JointCan dedi ki...

Nasıl yardım edeyim, neye yardım edeyim..? 15 cm i geçmiyor diye bir hastalık olur mu?

ışığın nedir
saksın kaç lt
torfun nedir
nem kaç
ısı kaç
tohumun cinsi ne
ne su veriyorsun
gübre ne veriyorsun?
blogu oku!

Adsız dedi ki...

bu bonzaileştirme nasıl oluyo bi yardım edermisiniz ?

murat ipek dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
JointCan dedi ki...

Bonzai anne yapmaktan bahsediyorsan, blogda var. Kimyasal konuşulan şu bonzai ise, kendi kendini banla bir daha girme bloga...

Adsız dedi ki...

dostum benim cocuklarım cok ama ben bazılarını bahceden içeri almak istiyorum ama bunu için nasılbir ışık sistemi kurucam bilmiyorum almam gereken ısıkların bir adı varmı markası özelmi oluyo bunlar nedir neydir bilmiyorum yardım edersen sevinirim prof haber bekliyorum lütfennnn bu sistemi anlat bana anlatki hepimiz faydalanalım okuyorum 400 wlt 1000 wlt anlamıyorum bişi yardımcı olucagnı umuyorum

exmenx7 dedi ki...

ya arkadaş bir sıkıntım var benim ve korkum :) ben bir hata yaptım ışıgı çok yakın tuttum ve çiçeğimin yaprakları şuan çok halsiz benek benek üstlerinde sararma oluştu ne yapmam lazım nasıl kurtarırım tek bir tane yaptım çokta iyi giderken şimdi komada sanki nasıl eski haline getirebilrim çüçeğimi? yada gelirmi?

JointCan dedi ki...

dostum blogda yazdığımdan daha açık nasıl anlatabilirim. Marka verme durumum yok zira Türkiye'de değilim. Onu araştırıp bulmak senin işin.

JointCan dedi ki...

eğer bitki çok ufaksa, yüksek wattlı ışığı çok yakın tuttuğunda bitkide ışık zehirlenmesi olur.
ışığı kapat, tepesine bir tane cfl lamba koy. boya değil köke versin. spreyleme yapraktan. toprak balçık olmasın. fan çalışsın ki gövdesi güçlensin. eğer tohum kalitesiz bir tohum ise, yeniden ek derim. zira bu haldeki çiçeğin toparlaması uzun sürebiliyor.

Gürkan İLBAY dedi ki...

Değerli ustalarım ben 32 yaşında bir kardeşinizim yıllar yılı bu ilacı kullanırım ve çok severim ama son zamanlarda torbacılarımdan bir kaç tane iyi ilaç veren yok oldu şimdi sadece boktan mallar geçiyor elime. velasım bu sayfayı görünce bu işi kendim neden yapmıyorum dedim ve hiç bişey bilmeden burda yazılanları okuyarak elimdeki tohumları filizlendirmeye çalışıyorum eğer burada çalışmalarım sonuç verirse siz ustalarımdan öneri almak isterim bana dostça yardım edecek bilgilerini paylaşacak arkadaşlara teşekür ederim..

Adsız dedi ki...

Exhale co2 bags yada ez c02 bags. Resim 4 te goruldugu gibi. Amazon.com Dan alinabilir.

Gürkan İLBAY dedi ki...

arkadaşlar 5 litrelik 4adet saksımın içerisine maydanoz eker gibi tohumlama yaptım ortalama her bir saksıda 50 adet tohum olmalı bunlardan filizlenenler oldukça saksıdan ayırıp tek mi bırakmalıyım yada bir saksıda birden fazla bitki yetişirmi? birde ben evde yetiştirmeye çabalıyorum ama yaşadığım yer sıcak bir memleket doğal güneş veriyorum balkonum ve odamı kullanarak bu konuda önerilerinizi bekliyorum yardım lütfen..

cannabıssss dedi ki...

merhaba ben de bu ıse merak sarmıs arkdslrdn bırıym ben tohumlrımı catlattım sızıdn dedıgnz gıbı herseymde hazır yanlız fılızlerın uzerınde 40 cm metre tutugmda ısıgı ısı 38 derce dıyor bende bunu yukselttım anca 31 ve 32 lere kadar dusure bıldım bu sorunu nasıl cozebılırım daha tohumlrın toprktn cıkmassının bırıncı gunu dolapta temız havayı ıcere aktarn fan pıs havayı ceken fan ve bırde vantırator varr bu har maıkenmde yarın gelıck buhar makınesı olmadan bır gun dewam edeyımmı yoksa gelıncemı odaya sokym canlarımı

aavaree kızıl dedi ki...

arkadaşalar JointCan Abimz herşeyi açıkca anlatmış zaten araştırp bulmakda sizin işiniz sitede cannibis hakkında herşey mevcut..

JointCan dedi ki...

Hafız blogu okumadan bir elin pipinde bu işe girişirsen 5 lt lik saksıya 50 tane tohum atarsın...tek saksı, tek tohum ve saksı 20lt (normal tohumsa) 10 lt auto tohumsa...

Adsız dedi ki...

S.a Dostum Ben Torbacıdan Aldıgım Esrarın İçindeki Tohumları Aldım Bi Saksıya 10 Adet Attım 1,5 hafta oldu ekeli 10 santim fln boy var eninede gidiyo boyunada 2 ampul kullanıorm 42 watt 2700k gayet güzel yetiştiklerini dşünüyorum sence nasıl ve bunlar yamulmaya basladılar napmam gerek acil cevap

asrın can üstboğa dedi ki...

benim bebeklerim YemYeşiiil :D 2 hafta oldu Torbacıdan Aldıgım Tohumlardan Ektim 9 Adet 7 tanesi patladı ve 15 santim kadar oldular :D Sabahtan Hava Kararıncaya Kadar Günein Altında Akşamsa Groww :D Televizyon Dolabının içinde 42 wat 3 adet lambam var 2700 k hepsi nasıl sence Joint ?

aavaree kızıl dedi ki...

abi tohumlarım geldi 5 white widow 3 auto mazar ve 1de hediye skunk göndermişler sistem ise firmanın elinde kalmadıgı için perş. cuma gbi gelicek 400 w osram yetş. çiçeklenme set tüm dönemler için yetştirme dönemi için bio bizz Grow 0.5 litre çiçeklenmeyi ilerde alıcam

şuan torbacı sigarası tohumundan 4 adet saksım var yaklaşık 3 haftalıklar balkon müsait oldugu için kendi hallerine bıraktım kafalarına göre büyüyorlar maksat acemiliğimi atmak :) :)

herşeyim tamm sayılır elimdeki tohumları filzlendirdim bugün sistem gelene kdr 3 günluk olucaklar sonra zaten 400w mh ile gözüm gbi bakacam onlara :D 1 sigara yakıyım :)

sana şu konuda danışmak istedim sakıncası yoktur umarım dolabım 1.40 boyunda eni 70-80 cm civarı kabataslat fazlada geniş bi dolap deil.. ben bu dolabın içinde 4 çiçek yetştirmeyi düşnyorum abi aklıma takılan havalandırma sistemi oldu. izmirde havalar güzel haliyle öglen 25 ila 30 arası gece 18 20 e düşeblyor

dolabım alm folyo izolasyonlu büyklerinde 1 adet büyklerinden pc (15 amper )fanı içerdeki havayı dışarı çıkartmak içn..

1 adette ufak (25 amper ) pc fanı içeri temz hava almak için sence yeterli olurmu ? ? hava sirkülasyonu için mütevazı bir sistem kuracagımdan 2 adet bilgisayar vantilatörlerinden karşılıklı takmayı düşnyorum sence yeterli olurmu abi herşey dört dörtlük havalandırma olayı kafama takılan tek sorunum :S :S

aavaree kızıl dedi ki...

biobizz gelşm dönemi gübresi vericem + GHE Ripen çiçek artırıcı versem faydası veya zararı olurmu

alpcan özmen dedi ki...

S.a Arkadaşlar Bende Ektim 17sn tim kadar var 4tane peş yaprak felan var ama ben bir kac yazi okudum benım cıcegim 5.30 saat guneş ve ondan sonra balkonun köşesinde duruyor arkadaşlar yazmışkı guneşten sonra karan lık diyor balkonda kalsa bir sorun olurmu karanlıga alma şansım yok

aavaree kızıl dedi ki...

merhaba tekrar ben abi :) kargoda aksaklık oldu 4 gün gec geldi bu süre içinde yeni filizlenmiş bardakdaki çiçeklerim 4 gün normal ışıkda büyümek zorunda kaldılar yetersiz ışık yüzünden boya verdiler ortalama 8 kzızım var fem.. 7.8 cm arası oldular bugün taktım 400w MH yi boyları yanyatmaları koınusunda bana biçözüm önerebilirmisin. Zira feminized tohum olduklarından krılmalarına ölmelerine göz yumamam. (İlk aşkını kim unuturki:) Teşekkürler.. :) :) :-)

Bob Marley Seni Seviyoruz BARIŞ... )

mete lale dedi ki...

süper bi site olmuş teşekkürler dostum

JointCan dedi ki...

Yanına bir çubuk dik, şu kebab bambu çubukları bile olur. ince (şu ekmek poşetlerinin ağızlarını kapatan teller bile olur) bir telle sıkıştırmadan çubuğa bağlayabilirsin. bir fan üflesin ki sallanmaları gövdenin güçlenmesine yarar.

JointCan dedi ki...

:) kendi resmin değildir umarım :)

JointCan dedi ki...

5,5 saatmi güneş alıyor günde toplam. öyleyse çok az tabi. İçeri almana gerek yok. dışarda büyüyen çiçeklerde çiçeklenme evresi doğal olarak ilerler. yani senin müdahalene gerek yok.

JointCan dedi ki...

e artırması için üretilen booster onlar zaten. zararlı olsa niye üretsinler. normal gübrene ilaveten verebilirsin.

JointCan dedi ki...

izmir heleki bu yaz mevsiminde çok sıcak olur. orayı soğutamazsın o pc fanlarıyla... balkonun güzel güneş alıyorsa al onları balkonda yetiştir yazın... kışın içerde yetiştirirsin ( kasım gibi başlarsın )

JointCan dedi ki...

:) maydonoz yetiştirmek için ise güzel bir sistem... dolaptan kes kes salataya kat :) benim tavsiyem ama nanede düşün :)

JointCan dedi ki...

ne yapman gerek derken, blogda hafta hafta anlatmışım... daha nerelerini anlatayım?

sıkıntı yok dedi ki...

öncelikle slm herkeze kardeş sana bi reim gönderme gibi bi olasılığımız varmı tam anlamıyla benim bakmak istediğim yer gibi hiç biyer görmedim onun için bire bir yardımınıza ihtiyacım var tahumları sipariş verdim süreci hızlandırmam lazım ilgilenirseniz sevinirim

mete lale dedi ki...

valla kendi resmimdi dalgınlık işte hatırlattığın içinde ayrıca teşekkür sildim .)

mete lale dedi ki...

ben arakadaşlara belki bi yardımım olur diye yazıyorum bu işte en büyük sorun gübreleme 30 yıldır güvercin beslıyorum kullanmayın filan yakar diyorlar ama alakası yok ama kuralları var çok kuvvetli olduğundan evet yakıyor çok ta yaktım doğru sonunda ölçüyü buldum bu ölçülen yetiştirdiklerimi yakın zamanda fotolarını gnnderecem şaşıracaksınız şimdi ölçüleri veriyorum 300 gram kuru güvercin gübresini 5 lt suda bir hafta bekletiyorsunuz her gün ara ara karıştırılarak bulunduğu kabın ağzını kapatmıyorsunuz havalanması lazım bu karışımı vereceğiniz çiçek sayısına göre ayarlayabilirsiniz ister hepsini ister 1 litre bir litre kullanabilirsiniz ama şöle hazırladığınız karışımın hepsini 30 litrelik ılık su doldurulmuş temiz klorsuz suya döküp güzelce karıştırıyorsunuz 25 30 litrelik saksıysa 1l,tre saksı başına şerbet yeterli bir litrede temiz su işlem tamam 3 günde bir tekrar edin bakın nolcak 6 saat kafası olmazsa ben bu güvercinleri boşuna beslemişim :) anlattıklarım out door için geçerli hepinize iyi günler..

mete lale dedi ki...

https://plus.google.com/u/0/117997038966572416017/photos bunlarda fotolar dostum cinsleri ne sölersen sevinirim

JointCan dedi ki...

Cinslerini senden başka kimse bilemez. ne tohum ektiysen cinsleri odur. ha erkek mi dişi mi diyorsan bu resimlerden görülmez. ki zannedersem (dışarda büyüttüğün için) onu belirli olmasına daha zaman var. Merak etme, erkek çiçeği ıskalaman imkansız... salkım salkım toşaklar oluşacak :) kolay gelsin.

JointCan dedi ki...

hizliresim.com dan yükle gelsin linki buraya at ben bakarım.

mete lale dedi ki...

seninde tuttuğun toprağı allah thc etsin saol .)

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 262   Yeni› En yeni»

Yorum Gönder

 
;