15 Şubat 2012 Çarşamba

G- CANNABIS YETİŞTİRME : 2 HAFTA

 (GÜBRELEME)

 Cannabiscilerin can alıcı konularından biriside gübrelemedir. O kadar önemlidir ki, az verseniz 4 ay yetiştirmeniz sonucunda alacağınız hasat azalır, dozu kaçırsanız canım emeğiniz yanıp gider. Eğer Hydroponic yetiştiriyorsanız, zaten besleme suyuna ne kadar katacağınız, ne kadar sıklıkla suyu değiştireceğiniz bellidir. O bakımdan ilk acemilik döneminiz haricinde hata yapma şansınız pek yok gibidir. Lakin onunda, suyun sertliğine göre ayarlamanız gereken miktar sorunu vardır ki, ben hydro yetiştirmediğim için çok da detaylarına giremeyeceğim. Hydro yetiştirme üzerine ilerde vereceğim bilgiler, sadece sağlam kaynaklardan, denenmiş ve paylaşılmış tecrübelerden tercüme şeklinde olacaktır.

Gübrelemeye ne zaman başlamalı? : Çiçek topraktan baş verdiği ve ilk iki yapraklar çıktığı andan itibaren gübrelemeye başlayabilirsiniz. Unutmayın ki, cannabisin ihtiyaç duyduğu besin miktarı vegetative (büyüme) evresinde farklı, çiçeklenme döneminde farklıdır.

ÖNEMLİ:
Edit: Şunu farkettim ki, burda olan açıklayıcı tablolar, Türkiye'de baya bir kafa karıştırıcı şekilde veriliyor veya hiç tarif edilmiyor bile. Evet bitki ilk haftalıkken gübre verebilirsiniz ama, bunun için çok hassas ve dikkatli olmanız gerekir. Gübrenin arkasında yazan değerin en azıyla başlamanızı öneririm. Yeni başlayanlar için riske girmeden 2. haftanın ortalarından itibaren yine light besleme ile başlayıp, 3. haftasında tam ölçek (gübrenizin cinsine göre miktar değişir unutmayın) verin...

Bitkilerin yaprak uçlarında yanma başlarsa yaprağın tamamına yayılmadan gübreyi azaltın. yeni açan yapraklarda yanma yoksa, sağlıklı geliyorsa gübreyi her sulamada cok az artırarak gözlemleyin. yanma artmıyorsa miktarı sabitleyin ve ölçünüzü ona göre belirleyin.


NPK değeri nedir?: Gübrelerin üstünde 3 tane rakam görürsünüz. 10-10-10 diyelim (veya 1-1-1 sıfırlarını koymadan da yazabilirler). Peki NPK ne demektir? N: Nitrojen, P: Fosfor ve K: Potasyum.. Peki bunları bilmeniz gerekiyor mu? Çok da değil. yani sizin için yetiştirmede ve çiçeklenmede NPK değerleri ne olmalıyı bilmek kafidir.

Gelişme sürecinde NPK: Çoklukla NPK değerinin 20-20-20 olması yeterli görülür. Nitrojen: Çiçeğin güçlü büyümesi için, Fosfor: Çiçeklerin (bud) gelişmesi için önemli, Potasyum ise çiçeğin genel sağlığı için önemlidir.

Hangi tür fertilizer (Gübre)? : Dediğim gibi organik olmasına özen göstermeniz çok önemli. Hem hasadın tadı için hem sağlıklı ve keyifli bir ürün almanız için tavsiye edilir. Marka tavsiyesinde bulunmaktan çok NPK değerinin önemli olduğunu belirtmiştim. Benim kullandığım gübreyi ebayden de sipariş edebilirsiniz. Çok övülen ve çok fazla pozitif feedback alan bir gübre ama siz kendi gübre çeşitinizi detaylı olarak aratabilirsiniz.


Gördüğünüz gibi Grow (gelişme dönemi için) NPK değerleri çok sağlam bir gübre. Peki burdaki CaMg de nerden çıktı diyeceksiniz. Bende bunu ilk defa deniyorum ama hem yetişme döneminde hemde çiçeklenmede toprağın çok ihtiyaç duyacağı Kalsiyum ve Magnezyum takviyesi sunuyor. Kalsiyum toprağın Ph değerini ayarlamada çok önemli.

Gübrenin üstünde ne kadar verileceği hususu basitçe anlatılmış. Hafif beslemeler içn 1 Tsp (yani bizdeki biraz büyük çay kaşığına denk) / 1 gallon (yani yaklaşık 4 Lt) ılık su....Bunu her sulama için yapabilirsiniz. Sulama sıklığı da daha önce dediğim gibi 3-4 günde bir iyidir. Tabi her 3 günde bir parmağınızı sokarak toprağın durumunu kontrol etmeniz faydalıdır. Toprak kurumuş olabilir veya ıslak olup sulamanıza ihtiyaç duyulmayabilir.

Ağır gübreleme için ise yukardaki oranı ikiye katlıyorsunuz. Yani 4 litre ılık suya (1 galon) 2 Tsp (iki çay kaşığı- tsp ölçüsüde bulabilirsiniz)

Gübreyi veriş şekli : En çok tavsiye olunan şekli gübreyi ılık suya karıştırmanızdır. Direkt toprağa vereceğiniz gübre toprağın eşit emmesi bakımından etkisiz kalabilir. ya da fazla kaçırdığınız bölgelerde bitkiye zarar verebilir. En güzeli belirtilen ölçekte karıştırın ılık suyla.

Resim 2: Cannabis yetişme evresi 2. Hafta
Resim 3: Cannabis yetişme evresi 2. Hafta
Bir dahaki haftaya görüşmek üzere...

248 comments:

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 248   Yeni›   En yeni»
Adsız dedi ki...

Gelişme dönemi için NPK değerini yazmışsın ancak çiçeklenme döneminde kullanacağımız gübrenin NPK değerini söylememişsin? Başka bir yerde bu iki dönem için bitkinin ihtiyaç duyduğu besin miktarı farklıdır demişsin. Nedir fark?

Cannabis dedi ki...

Çiçeklenme dönemini anlatmaya geçmediğimden, o dönem için verilmesi uygun olan gübreden bahsetmedim. Çiçeklenme evresine geçmiş arkadaşlar için NPK değerinde N: 0 olabilir. Zira artık çiçeğimizin büyüme gibi bir durumu söz konusu değil. P ise güçlü BUD lar vermesi için önemli, aynı şekilde K da 20 olabilir. Benim kullandığım gübrenin çiçeklenme için olanının NPK değeri : 2-4-4. yani 20-40-40 diyelim. 40 PK değeri için çok güzel bir değer.

Adsız dedi ki...

Sana nazaran oldukca deneyimsizim, bu sebeple sorularımı mazur gör.

Bitkilerden ilk ektiğim çiçeklenmeye henüz başladığı zaman bazı yaprakları budadım ve gövdesini eğdim, hatta bazı yerlerine super crop yaptım. şimdi her tarafından yeni kafalar fışkırıyor. Sanırım eğme işini geç yaptım, fakat sormak istediğim şey şu...

Bu yeni çıkmakta olan kafaların her biri aslında başlı başına bir bitkiyse ve çiçeklenme dönemindeyken de durmuyor ve büyüyorlarsa gübrenin N değerini sıfırlamak ana gövdeden çıkan yeni gövdelerin büyümesini yavaşlatmaz mı? N değerini düşürmezsek bitkiye zarar verir miyiz?

Ya burada ya da çiçeklenme dönemiyle ilgili yazında bu konuya açıklık getirirsen teşekkür ederim.

Cannabis dedi ki...

Birincisi istediğin kadar soru sorabilirsin. Bende bildiğim kadarı ile yanıtlamaya çalışırım. Çiçeklenme döneminde çiçeğin budamaya ihtiyacı kaçınılmaz. Budadığın dal diplerinden yeni filizlerin gelmesinin önüne geçemezsin. Ancak çiçeklenme dönemine girmiş bir çiçekte o fışkırmaların gelişmesi yetersiz ve gereksiz olacaktır. Yani sen onlara istediğin kadar baksan bile BUD (sömek) olmayacaklar. Bu bakımdan onlar fışkırdıkça onları budayabilirsin veya görmezden gelebilirsin. Senin için esas önemli hasat tepe budu ve alt dallardaki budlardır.

Adsız dedi ki...

Bu belgeseli izlemiş miydin?
http://youtu.be/PSKJrgGqx_E

Cannabis dedi ki...

Hemen hemen cannabis ile ilgili bütün belgeselleri seyrettim. Ön yargıyı topluma öyle bir işlemişler ki, anlattım ya giriş kısmında. Ben 35 sene, bırak kullanmayı, görmedim dahi. Nenemin, dedemin kıyafetlerini yaptıkları, iştahsızlık çeken çocullara ilaç olarak verdikleri bitkiyi yeryüzünün en kötü şeyi imiş gibi bildik...

Adsız dedi ki...

Ben ailemin ve içmeyen yakın çevremin bu konudaki tüm önyargılarını kırmayı başardım. Eğer bitik bir tip değilsen ve ağzın laf yapıyorsa önyargıları yıkmak daha kolay oluyor. Bu arada ben alışveriş yaparken yakalanıp DS'ye tabi tutuldum. Denetimli serbestlik şubesine gidip geliyorum, idrar veriyorum falan temiz çıkmasa da. Demek istediğim, DS bürosunda beni cigaradan soğutmak için ''sen ot içersen bu alışkanlığını gelecekte çocuğuna genetik yolla geçirirsin'' deme gafletine düştüler. İtiraz ettim tabi ki, bağımlılık genetik yolla yeni nesillere geçen bir özellik değildir dedim. Önce ikna olmadılar, bir sonraki sefer belgelerle gittim yanlarına. Düşün, bunları programlamışlar hiç araştırma ihtiyacı hissetmeden robot gibi tekrar ediyorlar herkese aynı sözleri. DS bürosunda çalışan yetkili kişi bağımlılığı genetik bir hastalık zannediyor! Eğitimlisi böyle cahilse sokaktakinin hali nicedir? Hayır desek ki bunlar haklı, genetik yolla geçiyor alışkanlık o zaman beni neyle suçluyorlar? genlerimde var demektir ki ben nasıl suçlanabilirim o durumda? Bu hatalı argümanları ile kendi amaçlarını yıkmış oluyorlar.
Fakat şu var, DS bürosuna gelen ve idrar testine giden insanları görüyorum. Varoşun kralı içiyor bizim ülkede cigarayı ağırlıklı olarak.
Buradan insanlara seslenmek istiyorum, yakalanmayın arkadaşlar. Cigaranın alışverişi Türkiye'de felaket tehlikeli bir hal aldı. Yediğimize içtiğimize bu denli karışılan bir dönem daha görmedim ben. Yetiştirin evinizde, en güzeli.

Adsız dedi ki...

merhaba, ebay dışında herhangi bir sitede 4-3-3 gübre bulamadım. çok çeşit var ama npk değerleri yok hiçbirinde. rica etsem bi marka önerebilirmisiniz?

Cannabis dedi ki...

bende ebayden aldım :) Gübre markası söylememizde bir sakınca yoktur sanırım :)

- General Organics, BioThrive, Grow 4-3-3 (Gelişme Döneminde 3 ncü haftadan sonra)
- General Organics, BioThrive, Bloom 2-4-4 (çiçeklenme için)
- General Organics, CaMg+ (Hem Gelişme hem çiçeklenme döneminde, her sulamada (gübrelemede) kullanın.

Adsız dedi ki...

işte ne yazıkki general organics' in gübreleri herhangi bi arama sonucunda gözükmüyor google da. türkiye lokasyonlu bulabildiğim gübre sağlayacılarından biri bu: www.toprakvesu.com/categories/Bitki-Besinleri/Organik-S%C4%B1v%C4%B1-G%C3%BCbreler%C2%A0/
diğeride: www.smoothgarden.com/?title=yetistirme_donemi_besinleri&b=20012/65

ben buradan herhangi bir seçim yapamadım, çünkü hiçbirinde npk değeri yazmıyor ya da ben göremedim. rica etsem seçim konusunda bana yardımcı olabilirmisiniz. şayet başka biyer de önerebilirsiniz.
(verdiğim linkleri silip öyle yayınlarsanız postumu sevinirim)

Cannabis dedi ki...

Bio bloom uçmuş çiçeklenme dönemi için :) 20-60-35 yapmış , üzerinden de anlaşılacağı üzere Dutch Growerların olayı :) büyüme dönemi içinde öyle... eğer o rakamlar doğruysa uçmuşlar artık gübre konusunda diyeyim :)))

Adsız dedi ki...

ben sorumun cevabini alamadim ama :)

Cannabis dedi ki...

Soru neydi ki? gözümden kaçmıştır belki!

Adsız dedi ki...

turkiyede tedarik edebilecegim bi marka onermeni rica ediyorum :)

Cannabis dedi ki...

E yukarda senin bulduğun markaları beğendim dedim ya. adamların değerleri uçmuş, benim önderiğimden bile daha yukarda değerleri var. Bio Bloom olarak gösterdiğini al misal.Yetiştirme dönemi için ve çiçeklenme (Bloom) için olanı ayrı ayrı ona göre..

badluck dedi ki...

ben domates gübresi aldim NPK 4+8+10 bu degerleri yüz üzerinden veriyor oluru varmi acaba ?

Cannabis dedi ki...

Yani şunu www.toprakvesu.com/categories/Bitki-Besinleri/Organik-S%C4%B1v%C4%B1-G%C3%BCbreler%C2%A0/
beğendik demişiz badluck niçin gidip domates gübresi alıyorsun ki?

badluck dedi ki...

afedersin yorumlari simdi okudum ya ben hydro kullanmak istemiyorum. istiyorumki bitki ihtiyac duydugu minerali alsin. gübreyi suyla karistirdinda direk köke nüfuz ediyor buda biraz hormon basmak oluyor. bu yüzden toprakla karistirilan kuru gübrelere bakiyorum domates gübreside sehir efsanesi heralde cünkü npk degerleri pek tutmazimüş. ben bi gezip geliyim ozaman

Cannabis dedi ki...

Yahu bahsi geçen gübre Hydro için değil ki. Topraklı üretim içinde kullanılıyor.Açıklamasını okumadın mı? Ayrıca certified organic dior ki, Dutch Grower larda pro olmuşlar artık. Ha bunu getirten firmaya güvenmiyormusundur onu bilemem. Neticede bu orandaki bir gübre çok güzel bir gübre olur.

Ayrıca son 1,5-2 hafta bol bol toprağı yıkayacaksın zaten ki içindeki bütün organikte olsa gübreler aksın gitsin. Sıvı olmasının avantajı şu, bir kaç litre su ile sulandırıyorsun toprağın içerisinde erimemiş kalma şansı da yok... Gezip gelmenin sana bir yararı olacağını sanmıyorum. Zira genelde ziraatçileri bende gezdiğimde gördüğüm AĞIR KİMYASAL gübreler, ekserisi genel geniş alanlı tarım için felan... sen cannabis için değerleri ayarlanmış gübreleri tercih etmeni öneririm.

Ayrıca hem soruyorsun hem gene kendi bildiğine gidiyorsun :))) güzeldi ama hehhehe eğlenceli yani :) GÖrdüğün gibi bende inatla sana cevap yazmaya devam ediyorum :)

badluck dedi ki...

pardon hidrodan kastim sulu gübreleme. gezip gelmeminde faydasi oldunu düsünüyorum keza cok acayip bisi buldum
Bu kullanacagim normal gübre:
16% N
5,0% nitrat azotu
7,0% amonyum azotu
4,0% ureic (idrar asiti)
11% P²O
amonyum sitrat ve fosfat karisimi
15% K²o
Potasyum ve magnezyum karisimi

isin ekistirasina gelirsek bir kac forum gezindim organik tarim üzerine AGROSIL diye bir maddeden bahsediyolar ciktim bakindim biraz bu arkadasin icerigi silikon ile fosfat-klorür karisimi ve denemeyi düsünüyorum

Cannabis dedi ki...

içinde silikon olan bir şeyin organik olmasından nasıl bahsediyorsun? ikincisi verdiğin NPK değerleri vegetation dönemi için bile düşük... bildireyim dedim...

badluck dedi ki...

:) o memelere takilan silikondan bahsetmiyoruz. POLİSİLOKSAN olarak da bilinir iskeletinde karbon (C) yerine ardısik olarak dizilmis silisyum (Si) ve oksijen (O) atomları bulunan polimerlerin ortak adıdır evet! laboratuvar isidir ama dogalligi kullanim sekline göre degisir süper yalitkandir bitkiyi sitresten uzak tutar dengeli beslenmesine yardimci olur diye düsünmüyo degilim.. yada 75euro bayilip söyle bir set alacauk ((bio-grow 1 litre, bio-bloom1 litre, plagron green sensation 250ml, biobizz root juice, 250ml))
ne dersin?? off bee beynim sulandi

Cannabis dedi ki...

ya bana tarifini veriyorsun silikonun. ORganik değil, tavsiye etmiyoruz. Ama vericem coşkuyu diyorsan niye tutalım seni... lakin yukarda verdiğin gübre değerleri düşük dedim... sistem ise sana kalmış ve keseye göre tabi alışveriş...

Adsız dedi ki...

gübreyle çok bitki yakmış biri olarak, yıllardır gübre kullanmıyorum. ama bu yıl balkona lowryder ekince madem kalite bitki yetiştiriyorum bol bud alayım diye coşum yaptım. elimde vilmorin marka sıvı gübreler var. yeşil yapraklı bitkiler için olanında oranlar 6-4-5 çiçekli bitkiler için olanının oranları ise 4-6-8.. yetiştirme dönemi yeşili çiçeklenme dönemi de çiçekli bitkiler için denileni vereyim diyorum ne dersin? bu arada blog çok güzel olmuş ellerine sağlık.

Cannabis dedi ki...

Ya ben o gübreden kullanmıştım. 1.si organik değildi hatırladığım kadarı ile. İkincisi de harbi coşmadan bu gübreyi vermekte fayda var. Bende bu gübreyle bir ikisini telef etmiştim onu çok iyi hatırlıyorum :))) Yani çok iyi flushlayacaksan içim zamanı içinde hiç kimyasal bırakmayacaksan kullan derim. Bak benim bu son hasattaki flushlamam da güzel olmamış. Yani saatlerce yıkamama rağmen (sanırım 1 hafta da atamıyor sistemden)...

http://www.toprakvesu.com/products/Bio-Grow-0.5-lt-%252d-B%C3%BCy%C3%BCme-D%C3%B6nemi.html

Bu tarz organik Dutch gübreler daha bir tavsiyedir tabi.

Adsız dedi ki...

Başkan bu gübrelemeyı nasıl yapıcaz. yanı ne sıklıkla ne kadar verıcez. az versek hasat azalır çok versek yanar dıyorsun. her sulamayı gubreyle yapsak fazla olur herhalde ?

Cannabis dedi ki...

Gübrenin arkasında yazan miktarı her sulamada suyuna karıştırarak verebilirsin. ORda yazar zaten for light feeding şu, Heavy feeding bu, Hydroponic Feeding bu diye. Sen light başlarsın işte 3-4 günde bir suladığında heavye doğru çıkarsın... kolay gelsin

Adsız dedi ki...

Aga bunu gübreli topraga alsak ne olur 5 cmlerken falan.. ne zararını görurum yada yararıda varmıdır ? birde bu ektıgımız saksılar 20 degılde 10 15 olsa mesela ne zararı olur neyı etkıler ?

Cannabis dedi ki...

Yakarsın bitkiyi... 10-15 lt den ona göre hasat alırsın.

Adsız dedi ki...

gübreleme yapmasak kafasında bı dusme olur mu ne etkısını goruruz

JointCan dedi ki...

Gübreleme yapmazsan bitkin adam gibi yetişmez, güçlü olmaz, verimli olmaz... e güzelce gübrelenmiş elma ağacından alacağın elma ile çayırda çimende bulduğun elma aynı olur mu?

Adsız dedi ki...

Merhaba profesor oncelikle site icinde cok Iyi bilgi hazinesi var bende gubre aldim
Lakin bio mu grow mu yazmiyor oda ve balkon ayni zaman da yesil veya cicekli bitkilerde kullaniliyor
Degerlerii ise NPK 4-6-6
%6 azot N
%2.3 nitrat azotu
%1.7 amanyum azotu
%6 fosfor P
%6 potasyum oksit ve cok az miktarlardaaa cesitliii elementler var
2lt suya yari olcek ve 1 haftada bu olcuyu kullanmami oneriyor
Sence profosor bu gubre nasil yardimci olursan sevinirim

JointCan dedi ki...

http://www.toprakvesu.com/products/Bio-Grow-0.5-lt-%252d-B%C3%BCy%C3%BCme-D%C3%B6nemi.html (Gelişme dönemi için)
http://www.toprakvesu.com/products/Bio-Bloom-0.5-lt-%252d-Meyveleme-D%C3%B6nemi.html (Çiçeklenme dönemi için)

Adsız dedi ki...

Ustad sselam civeklenme gubresini ne zaman baslamaliyiz vermeye bilgi icin tesekkur ederim simdiden

JointCan dedi ki...

bu soruyu sorduğuna göre dışarda yetiştiriyorsun demektir. O dönem çiçeklerin belirli olmaya başladığı ufak ufak sömeklendiği dönemdir. ondan sonra gelişme gübresi değil, çiçeklenme gübresi verirsin.

Adsız dedi ki...

üstadım tekrar selam. belirttiğin gübreler yerine güvercin boku veya büyük baş hayvan boku kullansam olurmu?:)

JointCan dedi ki...

Evin içinde yetiştiriyorsan kullanma. dışarda yetiştiriyorsan kullanırsın. yakmamaya özen göster (böceklenmesinler de)

gabiiigabi16 dedi ki...

slm benim sormak istediğim resimde olan kızların tohumlarını bulabilirmiyiz yada onlara yakın.ayrıca ilgine hayran kaldım şimdiden teşekkür ederim

gabiiigabi16 dedi ki...

yakmaya özen göster derken tam olarak ne demek istiyorsun

JointCan dedi ki...

yani bitkini gözlemle, uclarında felan yanma başlarsa fazla geliyor demektir gübre.. azaltırsın..

JointCan dedi ki...

Resimdeki çiçeklerin türü WHite Widow... ararsan bulursun çok var!

Adsız dedi ki...

Abi cocuklar buyurken bunu: http://c1207.hizliresim.com/z/5/9bc2y.jpg
Çiçeklenirkende bunu kullaniyorum: http://c1207.hizliresim.com/z/5/9bc9g.jpg
Başka bulamadim yakinlarda.
Çocukların son durumuda bu: http://e1207.hizliresim.com/z/5/9bcgk.jpg

Bi problem yoktur inşallah.

JointCan dedi ki...

Kimyasal gübre bunlar.... ayrıca coşturan pek coşturamamış anlaşılan. çok iyi yıkaman lazım bu çiçekleri ciğerine çekecen o kadar kimyasalı...

Adsız dedi ki...

abi cok buyumesinler diye saksisini ufak tuttum, budadim, eğdim aliena donduler biraz. Onemli degil yeterki bir daha torbaci gormeyeyim aza kanaat ederim.Burada hep karga pisligi var ama bitkilere cok zararliymis diye sivi gubre aldim. Son 10 gun boy abdestini aldirica takcocuklarin takipteyim.

Adsız dedi ki...

Saksıda outdoor yetiştirirken hangi gübre faydalı gelir. süper15-15 gübresi var işe yarar mı? veya ne tavsiye edersiniz. Şu an 50cm boyunu geçiyor ve genişledi. ama dalları incecik sömekleri yeni yeni patlamaya başladı? Tavsiyeleriniz nedir? Teşekkürler..

JointCan dedi ki...

Smoothgarden.com BioGrow (yetişme dönemi için), BioBloom (çiçeklenme dönemi için)

Adsız dedi ki...

http://www.smoothgarden.com/index.php?title=torf__200_litre&b=94112/3333 sence bunu almalımıyım toprak ıcın 200. Lt

Adsız dedi ki...

merhaba paşam geçen hafta attıgım tohumlarım filizlendi ve elimde 1 poşete yakın hayvan gübresi mevcut bu gübreyi nasıl kullanabilirim (suda bekletip şerbet yapmak gibi) bilgilendirirsen sevinirim.dipnot olarak elimdeki gübre sığır gübresi güvercin gübresi değil.
(20 lt lik saksıda 2 adet filizlenmiş tohumum mevcut.toprağım torf.güneş batana kadar güneş gören pencere kenarında duruyorlar.)
biliyorum yetiştirmek için çok erken bir dönem ama denemek maksadıyla yapıorum kış geldiğinde ise ısıtma olarak evim yerden ısıtmalı.

sanırım verdiğim bilgiler en azından nasıl bir ortamda yetiştirdiğim hakkında sana bilgi vermiştir.

JointCan dedi ki...

Ekim için geç kalmışsın. ayrıca bir saksıya bir tohum. ister sök ister tecrübe etmek için büyütmeye devam et. gübreyide beş parmak olunca bitki vermeye başla hafiften (suda erit tabi)

Adsız dedi ki...

BioGroW ve BioBloom her ikisindende 500mglık temin ettim. aşağı yukarı 10lt lik bir saksıya kaç mg kullanmalıyım ve ne sıklıkta? Teşekkürler..

JointCan dedi ki...

Kutusunun arkasında yazıyor olması lazım. 1 litre suya şu kadar miligram diye. Miligramı en rahat git eczaneye 1 liraya bir plastik enjektör al iğnesini at, ordan ölçeklerine bak ver. Ne kadar su vereceğine bağlı. diyelim saksın 3 günde bir susuz kalıyor ve diyelim 2 lt su verince taşmıyor. o zaman nedir gübre hesabı 1 lt diyelim 4mg veriyorsan iki litreye 8 mg verecen. Sanırım şu diğer soruyuda sen sordun. Bir site ismi felan verdin tohum alma konusunda. onu yayınlamadım. Tohum alış veriş konusunda en ufak yardımım olamaz. kolaylar gelsin.

Adsız dedi ki...

Haziran 7 si gibi 1 tane temmuz 7 si gibi 1 bebek dünyaya geldi :) Haziranda doğan şu an çiçeklendi 70cm boyunda en olarakta 60 cm e yakındır. 20lt üzerinde muhafaze ediliyor. Temmuzda dünyaya gelen tilkikuyruğu henuz buyume aşamasında çiçeklenmedi git gide boya gidiyor 60cm boyuna ulaştı.10lt civarında bir saksıda. Burada nem ve sıcak esinti çok olduğundan her gün akşam su vermezsem kuruma moduna giriyor toprak akşamları kupkuru bi hal alıyor. Bahsi geçen birgwor ve biobloom u her ikisi içinde farklı dozajlarda kullanıyorum.ama gubreleme işine yeni başladım hani gübreleme olmadanda nem ve sıcaklıktan dolayı iyi büyüdü. Sorum şu olacak akşamları yaptığım sulama işlemlerinde gübreli suyu hergün uygulamalı mıyım? yoksa farklı aralıklarla mı kullanmam gerekiyor. Kullanma kılavuzu yok suya göre dozaj işlemini ayarladım ama hangi sıklıkla gübreli su kullanmalıyım..

Adsız dedi ki...

Selam,
yetiştirme gübrelerini her sulama işleminde versek faydalı olur mu? ve ya hangi aralıklar ile bitki besini vermeliyiz?

JointCan dedi ki...

zaten her sulamada verecen gübreyi. sulama sıklığını ise blogda anlattım. toprağa saksının kenarından parmağını sok, kuruma varsa sulayacaksın. bu genelde 3-4 günde bir demektir.

Adsız dedi ki...

iyi de şu sıralar gündüz neredeyse 50 derece akşam üzeri 40 derecelerde hava sıcaklığı + geceleride alev esintisi toprağı kurutuyor... Her akşam parmak attığımda nadiren çok az nem geliyor .) gün aşırı pompalasak sanırım sorun olmayacak.. bilgilendirdiğin için çok teşekkür jointCan :)

Adsız dedi ki...

Merhaba JointCan, gübre için önerdiğin dozla, aşagıda linkini paylaştıgım elimdeki gübre için de aynı dozu uygulayabilir miyim? olmaz ise bu gübreyi hangi dozda ne şekil uygulamalıyım. İlgin için tesekkürler...Sevgiler
http://www.acatarim.com/index.php?sayfa=blonur_microbial

Adsız dedi ki...

Bebekler aç bekliyorlar jointcan yanıtını bekliyorum neredesin:(

Adsız dedi ki...

Azizim;

Gerekli ihtiyaçları almak için gittiğim grow shoptaki arkadaş; "Tohumların Feminized ise organik gübreden verim alamazsın organik olmayan kimyasal gübre setlerinden ( http://www.atami.ca/america/bcuzz/index.html ) alman gerekir" diyerek beni bi bulandırdı. Bende -bi bilene- sorayaım dedim. Var mıdır aslı yoksa totoş elinde kalanları mı kakalamaya çalışıyordu?

JointCan dedi ki...

Arkasında yazması lazım . nerden bile bilirim ki ölçüsünü. her gübrenin ölçüsü farklıdır. Aldığın markada NPK değerleri yazmıyor bile. Cannabise özel bir gübre değil bu.

JointCan dedi ki...

Ne demek organic gübreden verim alamazsın ya. COk mu yetiştirmiş? birde Türkiye'demi oluyor bu olay?

Adsız dedi ki...

cannabise özel değil farkındayım ancak bu seferlik elimde patlamaması için kullanmak istiyorum:( ,arkasındaki bilgilerin tümü paylaştıgım linkte zaten mevcut, belki tahmini de olsa bir fikrin olabilir diye sorayım demiştim ölçü konusunda. Neyse tskkr ederm yine de.

JointCan dedi ki...

150 - 200 cc / 100 litre suya Yetişme döneminden hasat dönemine kadar Topraktan 1 - 2 kg / da (dekarına sanırım bu) ölçüler tarlada yetiştirenler için verilmiş azizim. ayrıca yazık amk bunu ciğerine çekecen...

Adsız dedi ki...

Haklısın o sebeple en az bir hafta dinlendirme yaparak kullanırsam daha makul olur heralde. Paylaşımların harika bu arada emeğine sağlık.. Happy smoke weed every day!! Azizim:)) Sağlıcakla.

Adsız dedi ki...

yetiştirdiğini beyan etti lakin pazarlamacı nede olsa :)
istanbulda geçiyor konu..
birde bilinen bir online growshop bahçeli mahçeli. kuryeleri arıza yapmış gittim depolarından almaya orda cereyan etti mevzu..

JointCan dedi ki...

Söyle ona yirin onu :) sen organic ten şaşma :)

Herbman dedi ki...

Merhaba dostum ben geçen hafta 3 haftalık bitkilerimi dağın eteğine götürdüm yakalanma riskine karşı . 1 haftadır çok güzel gidiyordu tüm gün güneş görüyordu daha doğrusu akşam üzeri hariç gündüz güneşi direk olarak alıyordu ama 4 gün önce gidip biraz daha güneş görücek biryere aldım böylece gündüz boyunca güneşi direk olarak görmeye başladı ama 2 gün önce birtanesinin ve bu sabahta hepsinin birden bu hal aldığını gördüm resmen bütün çabalarım boşa gitti bir taneside tam cinsini belli edicekti. resimleri koyuyuorum lütfen sorunun nerden kaynaklandığını yazarmısın birdaha bu hatayı yapmak istemiyorum çünkü :)

http://f1208.hizliresim.com/10/m/c1f66.jpg
http://f1208.hizliresim.com/10/m/c1fd1.jpg
http://f1208.hizliresim.com/10/m/c1ffn.jpg
http://f1208.hizliresim.com/10/m/c1fht.jpg
http://f1208.hizliresim.com/10/m/c1fjm.jpg

JointCan dedi ki...

Sıcaktan veya gübreden kavrulmuşlar. Ayrıca dışarıya ekmek için geç kaldın. yaz bitiyor yetişmezlerdi zaten. Nisan sonu gibi koyacaksın dışarıya. AYrıca o saksılar çok ufak.

Herbman dedi ki...

hiç gübre kullanmadım saksılarınıda 2 hafta oldu değiştireli aslında gayet mutluydular orda ama sıcak hakkatten yakmış olabilir çünkü burası antalya vehava bazen 40 dereceyide geçiyor.daha önceki denemelerimde kışında yetiştirmekte sorun yaşamamıştım dediğim gibi burası sıcaklık ve nem bakımından gayet uygun . peki kurtulma şansları hiçmi yok ? ben bu hallerini gördükten sonra eski yerlerine koymuştum daha az güneş alıcaklardı . yoksa unut gitsin onlarımı diyorsun ?

JointCan dedi ki...

Ya yeni taze yapraklar açıyorsa onlar sağlıklı geliyorsa şu andakilerin yanmış olmasının bir önemi yok. toparlar.

maribur dedi ki...

bu yukarıdaki degerlerede bir acıklık getirmek gerek. ben gentanın 4.6.6 besinini aldım ve arkasında ayrıca % olarak n%4 p%6 k%6 veriyor yeterli degil demişsiniz gubre bu sekilde o degerler npk 16.11.15 oluyor. nedir bunun dogrusu? yoksa npk 1.6- 1.1- 1.5 midir?

JointCan dedi ki...

2-2-2 misal bu 20-20-20 olarak da ifade ediliyor kimi ürünlerde.

Tuna Söylemiş dedi ki...

Merhaba,
Bitkiyi ektikten filizlenmeye başladığında ışık vermeye başlayınca (18/6'ya geçmeden önce) kaça kaç ışık vermemiz gerekiyor ?
Bakındım ama bi türlü bulamadım ya =)

JointCan dedi ki...

24 saat ışık (3 hafta boyunca)
sonraki 3 hafta 18 saat ışık 6 saat karanlık
sonra 12/12

Tuna Söylemiş dedi ki...

yanıt için teşekkürler.
12/12 verdim 3. haftasında çiçeğim ama gelişimi sizinkilere göre %50 daha geriden geliyorum. Cfl ampül kullanıyordum bugün hps aldım bu akşam monte edeceğim. Sıfırdan mı tohum patlatmamı tavsiye edersiniz yoksa buna devam mı edeyim hps yi kurup ? fotoları ilk fırsatta ekleyeceğim. iyi günler

Adsız dedi ki...

bu hafta elime lightining kit gelecek merak ettigim soru elektrik tüketimi nasildir bunlarin.250W düşünüyorum,evde ayri bir yerde maksimum 5 saksı için yeterlimidir,elektrik parasi girmesin.

JointCan dedi ki...

250w yetmez o kadar çiçeğe.

Adsız dedi ki...

güvercin gübresini 2.5 litrelik kola şişesinin içine 20/1 kadar koyduktan sonra sulandırıp her sulamada kullansam faydalı olurmu admin tşkkrler

JointCan dedi ki...

Hiç bilemiyecem oranlarını. Hiç kullanmadığım için...

Adsız dedi ki...

yarasa gübresine ne diyorsun admin ?

Adsız dedi ki...

birde 400 watt hps mh set aldım ne kadar elektrk harcar aylık ortalama

JointCan dedi ki...

Ya git adam gibi smoothgarden.com dan veya toprakvesu.com dan al yetiştirme ve çiçeklenme dönemi için iki tane gübre. Atami nin olur, Hesi nin olur, Organic in olur...

JointCan dedi ki...

Elektrik hesabını bilmiyorum.

Temptation dedi ki...

Merhaba JointCan; bu NPK değerleri ile ilgili bir şey soracağım. Benim ziraat fakültesinde okuyan çok samimi bir arkadaşım var, kendisi arada bir yardım ediyor bana bitkilerle ilgili. Benim kendi kullandığım Atami'nin gübreleri var. Arkadaşımdan da böyle bir gübre istemiştim, okuldan falan bulabilir diye, nitekim getirmiş o da sağolsun. Kutuların üzerinde sadece üniversitenin arması ve NPK değerleri mevcut. Markası yok yani. Şimdi ben bu gübreyi bitkilere vermeden önce senin buradaki yazını okudum ve iyiki vermemişim. Kutuların üzerinde yazan NPK değerleri; 4 - 6 - 6 şeklinde N-4, P-6, K-6. Bu oranlar senin söylediklerine bakılırsa Azot(N) yarısı kadar, Fosfor ve Potasyum iki katı falan. Bu gübreyi bitkilere vereyim mi sence? Ne dersin? Fikrini almak istedim çünkü önemli benim için. Bu arada bitkilerim şuanda çok yeniler henüz 1 hafta oldu.

JointCan dedi ki...

Atabi gübrenle devam et Temp... Yani fakültenin elindeki gübrenin menşei ni bilmiyorum. Ama üç kuruştan kaçıp, ciğerlerine cekeceğin şeyin içinde tortu bırakacak zamazingolara bulaşma bile derim. Kolay gelsin.

Temptation dedi ki...

Eyvallah abicim çok sağol. Bir şey daha sormak istiyorum sana; benim bitkilerim 10 günlük falan şuanda, 400 watt hps ampul var tepelerinde. Dolapta yetiştiriyorum ve dolabın kapağını kapadıktan sonra dolabın içi fena ısınıyor. İki tane fan, vantilatör ve nem makinası da dolabın içinde sürekli çalışıyorlar üstelik. Bitkilerle ampulun arası 60 cm. İki fan, soğuk buhar ve vantilatöre rağmen dolabın içerisindeki sıcaklık değeri 30'un altına düşmüyor, sürekli 30-32 arasında. Bir de nem makinası sürekli çalışmasına rağmen nem oranını da %40'ın üzerine taşıyamıyorum. Bu ampul bitkileri çok hızlı büyütüyor, bu farkediliyor fakat ortamı da kasıp kavuruyor. Toprak bile her gün kupkuru oluyor, neredeyse 2 günde bir su istiyor resmen. Bu sıcaklık ve nem durumuyla ilgili ne önerirsin üstadım?

Adsız dedi ki...

admin yurt dışından tr ye tohum sipariş ettim bir sorun olurmu. birde karttan ödeme yaptım ödemeyi kapıdamı yaparlar yoksa zaten çekmişlermidir ?

JointCan dedi ki...

Olmaz ve çekmemişlerse göndermeden önce cekerler hesabından.

JointCan dedi ki...

İçerdeki sıcak havayı çekecek daha güçlü bir sistem yapmalısın demekki. Daha güçlü bir fan koymalısın... içeriye temiz hava akışınıda arttırmalısın...

Adsız dedi ki...

admin birde ben tohumu sipariş edeli 3 gün oldu daha karttan parada çekilmemiş aceba ne zaman ulaşır elime.birde tohumu whıte wıdow aldım sizce nasıl normal cigaralardan ne kadar iyi aceba .seninde kafanı ağrıttım amma k.b admin merak ettiğimden soruyorum .d

JointCan dedi ki...

Bankan internetten alışverişe izin veriyormu, onay vermesi bekliyordur belki bankan. aç konuş bankanla. Her tür özünde nihayetinde cannabistir, ama white widow sadece White Widowdur...

Adsız dedi ki...

üstad mrb. benim ellerinden öper 6 tane kızım var . buyuk saksıya koyalı tam 1 ay oldu . boyları 15 cm ile 2ocm arası değişken . ama bazı kızlarımın yaprak uçları sarardı . acaba hastalık mı var bunun sebebi nedir ? bide üstad son iki gündür kızlarımın yaprakları canlılıgını kaybediyor . büzüşmeler sarkmalr var . bunun sebebı nedir. yoksa ölüyor mu kızlarım . yardım üstad

JointCan dedi ki...

Şu sebeplerden ötürü yapraklarda yanma görülür: Gübre fazlalığı + sıcaklık fazlalığı... Gübreyi kes, bir iki kere sadece su ver... ısı ise sorun ortam sıcaklığı 26 derece olacak aşasını yukarısını ona göre ayarla.


Yapraklar büzüşmeye sarkmaya başlamışsa fazla su veriyorsun demektir. dibinde su birikmemesine dikkat et. görmeden söyleyebileceklerim bunlar.

osman çılgın dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
JointCan dedi ki...

Blogu oku osmanım..

cagri celme dedi ki...

selamlar.. yaklasık 1 hafta once kenevir tohumu etım evımın ıcınde saksıda 4 5 tane filizlendi gübre yada herhangi bişey kullanmadım.filizler 2 yapraklı bunlar herhangi bir otmudur yoksa tohumun filizlerimidir.bide gübre kullanmak şartmı?

JointCan dedi ki...

Bi zahmet etsen de blogu okusan ?

yakari white dedi ki...

Dostum yardım edersen memnun olurum 6 tane cheese weed tohumum vardı tohumları actım suanda 10 günlükler suana kadar sadece torf toprakta mh ışık ve suyla baktım artık gübre verme vakti gelmişmi acaba saksılarına alıp gübre vereyimmi birde gübre olarak hesi hydro grow gübre aldım npk değeri 12-4-8 hydro gübre olduğu için ağır gelirmi ölçüsünü normalden azmı vereyim

yakari white dedi ki...

Dostum bir ekleme yapmak istiyorum hesi marka hydro grow gübre kullanıyorum ve tohumdan çıktıkları günden beri 18 - saat döngüsünde gidiyorum bunu 24 saatemi çıkarayım şuanda 12 günlük dalanlar feminize edilmiş cheese weed bitkilerim birde çiçeklerine dönemi için big bud diye bir gübre aldım bu gübreye geçişi nezaman yapmalıyım kaçıncı haftada bitki bilgisinde 8 ile 10 hafta yazıyordu hasat zamanı için bana gübre kullanımı için ölçeklerde bilgilendirme yaparsan sevinirim teşekkürler

JointCan dedi ki...

Blogda hepsi detaylı olarak yazıyor.
Eğer gübren sadece hydro için ise, topraklı yetiştirmede sakıncalı olabilir.

Gübrelemede ölçeklendirme yapamam afaki. aldığın gübrenin arkasında ya da web sitesinde vereceğin miktar yazıyor olmalı.

Adsız dedi ki...

merhaba jointcan amca:) bir sorum olacak elimdeki tohum (jack horor) 1. haftasında 4 yaprağı göründü hızlı bir şekilde hatta geç kaldığımı düşünüyorum gübre olayına girmem lazım (advanced nutrients grow micro bloom) 3 lü set aldım ve birde advanced nutrients bıg bud aldım ama kafam çok karışık herkez kendi kafasına göre bir şeyler söylüyor senin de geçmişin var bu işle ilgili bana yardım et ya:) torf toprakta büyütücem sanki büyütemeden içine edicem gibi:) fikirlerini bekliyorum? son anda yukarıdaki söylemini gördüm onuda söyleyeyim ben sitedeki kullanım klavuzundan bir şey anlamadım:) sana danışıyorum

Adsız dedi ki...

abicim saygılar sana sorum 2 hafta oldu bnm bitkiler filizlenmeye başlayalı ama gövdeleri çok güçsüz kafayı kaldıramıyor yana yatıyorlar yyanlarına destek koydum vantilör 7/24 çalışıyor nem %55 % 60 arası sürekli ışık tamam hidrofonik sistem ile yetiştiriyorum fakat bitkiler güçsüz gelişiyor gibi senin 3.haftada çok iyi gelişmişler bu sağa sola yatma normal mi ilk haftalar için vantilötörün konumunu bitkilere daha az hava verecek şekilde yeniden konumlandırdım yardımcı olursan iyi olur abi

JointCan dedi ki...

Işık yetersiz olabilir. ışık uzakta olabilir. kaç watt ışık kullanıyorsun?
Hydro sistemde besini ayarlayamamış olabilirsin, Ph ı ayarlayamamış olabilirsin, sudaki oksijen miktarını ayarlayamamış olabilirsin....bir sürü sebep var. ama ilk saydığım sebep en öne çıkan neden olabilir.

JointCan dedi ki...

Ama işte her gübrenin verileceği miktar değişiyor. O dediğin gübreyi kullanmadım ama benim de yapacağım sitesindeki miktara bakmak. eğer sitesinin linki varsa onu paylaş ben sana söyleyeyim...

Adsız dedi ki...

hemen paylaşıyorum :) http://www.advancednutrients.com/hydroponics/products/grow_micro_bloom/grow_micro_bloom_product_information.php
site burası bu gübre için çok iyi dediler ama birde sen bak istesen?

JointCan dedi ki...

4ml /lt başına. 1. haftadan çiçeklenmenin son 2 haftasına kadar. Son iki hafta besini kesiyorsun flushlamaya başlıyorsun.

Adsız dedi ki...

tamam buraya kadar anladım abi :) ama şimdi lt başına 4 ml diyorsun ya tamam yaptım mesela bu karışımı kaç günde bir ve ne kadar ölçekle veriyorum gübreyi ve sulama hariç bir olaymı yoksa gübreleme sulama içindemi zaten bir tanesi öldü:( sinirim bozuldu 10 tane köpek bakıyorum 5 tane kuş bakıyorum tavşan bakıyorum maymun bakıyorum bir tane çiçeğe bakamadım yardım et:(

Adsız dedi ki...

ışığın bitkilere uzaklığı tam olarak 67 cm ayarlanabilir fazla yaklkaştırmak istemiyorum ph değerini kontrol ettim problem yok 5.5 5.8 arasında odada yetiştiriyorum kış ayı olduğu için cam kapı filan açmıyroum ondan dolayı gelişimleri yavaşlamış olabilr mi acaba birde abi birtane kzımın yaprakları sararmış odanın kapısını hafif açık bırakıyorum nem yüzünden arkdaş kapamş kapıyı nem olmuş 70 filan ondan mı sararmıştır birde sarı yaprakları kessem mi daha öncekidenememde aynı sorunu yaşadım bitkiler büyüdüler fkat sarı yaprakları hep öyle kaldı yardımların için çok teşekkürler

JointCan dedi ki...

her sulamada verecen. sulama sıklığını ise toprak suyunu çektikçe vereceksin. takribi olarak 3-4 günde bir

JointCan dedi ki...

Işık uzaklığı maximum 50cm. üst çiçek seviyesinde sıcaklık 26-27 dereceyi aşmadığı müddetce 25cm kadar bile inebilirsin.

%70 nemden bir şey olmaz çiçeklere.

sarı yaprakları koparıp alabilirsin. sararan, yanan, kuruyan yapraklar iyleşmez.

Adsız dedi ki...

ya yine anlamadım abi ama yok bu sefer sen eksik söyledin şimdi ben 1 lt suyu aldım 4ml gübreyi karıştırdım ve örnek 3 günde bir suladım buraya kadar tamam peki bu bir litre suyu ne kadar vermem lazım yani her sulamada 1 litre suyu 4ml gübre ile beraber hepsini vericem bir dahaki sulamaya tekrar bir litre 4ml su yapıcam ve yine yine böylemi yani kızma bana lütfen anlamadım abi:(

JointCan dedi ki...

:))) Akraba olacaz bu kadar mektuplaşmadan sonra :)

Suyu ne kadar vereceksin. Rahat ol o konuda. alttan su çıksın ve çıkan su altta birikmesin mutlaka dök. tecrübeyle alttan su çıkarmadan yeterince sulamayı öğrenirsin zamanla dert etme. toprağı çok kurutursan su verdiğinde direkt alttan çıkar. o zaman gıdım gıdım vermek icab eder. saksıların altındaki deliklerin yeterince geniş ve çok olduğundan emin ol. saksı içinde su birikmesin ki kökler çürümesin... haydi bu seferde anlamadım de :)

Adsız dedi ki...

anladım akraba olsak ne olur bence iyi olur :) çok teşekkür ederim ama bitmedi yine yazışıcaz:)

Adsız dedi ki...

o zaman ben şöyle yapıyorum haftada 3 gün suluyorum her sulamada yarım lt su ve ona eş değer yani 2ml gübre ile alttan bakıyorum suya çıkıyormu çıkarsa boşaltıyorum fazla suyu eğer çıkmaz ise bir dahaki sulamaya biraz daha fazla sulama yapıyorum gübre ile orantılı bir şekilde tabi:) hadi bana evet de:))

JointCan dedi ki...

Aynen de öyle yap. zaten MH ışık altında su kaybı daha az olur. HPS ye geçtiğinde toprak çabuk kuruyacaktır. Yani birinde 3-4 günde bir su veriyorsan diğerinde 2 günde bir vermek durumunda kalabilirsin. kolay gessin.

Adsız dedi ki...

ama ben osram natura 100 watt altında büyütüyorum 3 tane lamba takılı ama biri öldü çiçeğin sararıp annem dediki yanmış bu bende 2 tane ampul le devam ediyorum şimdi ampul yüksekliği 30 cm nem %55-60 sıcaklık 24-26 arası oynuyor başka ne yapam abi:)gavurun tohumu büyüsün:ddd

jack herer dedi ki...

slm kardeşim mh lamba ile 21 gün 24/24 sonra yine 21 gün 18/6 ve 42. gün sonunda hps 18/6 mı olacak.. tam olarak aydınlatabilirmisin...

jack herer dedi ki...

lütfen birisi bana tohumlar baş verdikten hasat zamanına kadar mh ve hps yi nasıl kullanacağımı anlatsın.. Saygılar..

JointCan dedi ki...

Blogun önceki konularında herşey baştan sona detayları ile anlatıldı. kaç saat vereceğin vesair.

Adsız dedi ki...

14 cm uzadı ama çok çok çok ince be küçük küçük en fazla 4 adet yaprak açtı iyimi kötü mü?10.günü bugun

JointCan dedi ki...

Dostum ışık yetersizdir, ışık uzaktır, fan çalışsın ki gövdesi güçlensin... ışık en fazla 50 cm yukarısında olsun...

bandirmaliyim dedi ki...

arkadaşlar hesi marka gübre tavsiye ediyorum.www.magicplant.net bakmanızda fayda var ;) BARIŞ

Tayfun Çetin dedi ki...

Reyiz önce kolay gelsin.

Bulundugum memlekette


Bitkisel Menşeli Aminoasit içeren Organik Gübre yazab bi zamazingo bulabildim

üzerinde yazan değerler şöyle


Toplam organik madde %75
Toplam azot %10
Organik azot % 2
Toplam serbest aminoasitler %30
Humik+Fulvik Asit %1
maksimum nem miktarı %20
ph aralığı 3-5
L-a tipi serbest aminoasit içerir.


Çiçekler daha grow döneminde iki haftalıklar.

Benim kızlara ne gibi etkisi olur bu gübreyi kullanayım mı ?

Aldığım adam çiçeklenme dönemine hızlı gireceğini söylüyor. Açık açık esrar yetiştiriceğimi söyledim oda bunu verdi.

Adsız dedi ki...

http://www.toprakvesu.com/products/Flora-Serisi-3%27l%C3%BC-Set.html
http://www.toprakvesu.com/products/Hesi-Starter-Kit-%252d-Hydro.html

sizce bu besin nasıldır sanırım özel olarak geliştirilmiş ama anladığım kadarı ile organik değil organik olmayan gübre kullanmayın diyorsunuz , tortu bırakmaması için acaba bu gibi özel geliştirilmiş gübreler içinde geçerlimi.

JointCan dedi ki...

http://www.toprakvesu.com/products/GO-BioThrive-2%27li-Set.html bunu kullan. Organik önemlidir hafız. ciğerlerine çekecen, yada yiyecen. içinde kimyasal atıkların kaldığı şeyi tercih etme hiç bir zaman.

aavaree kızıl dedi ki...

aynen abi Bio Grow iyi sanırsam ama çiçeklenme olanı cannibise göre diil BioThrive seti alıcam bi skıntım CamG+ bulamadım

Adsız dedi ki...

hocam blogunuzutamamen okudum herşeyi anladımı sanıyodum taki bu bloğu bana söyleyen arkadaşla konuşana kadar 4 tane chesemi ekdim şu anda 3cm
boyundalar yapraklarıda çıkmaya başladı esas konuya geleyim ilk 2 hafta gübreleme yapmammz gerekdini sölemişiniz 2 haftadan sonra gübreleme ben yarasa
gübresi kullanıcm arkadşımla bu konuyu knuşurken her sulamada gübre verecemi söledim sizin öle yapdınızı söledim oda bana sizin yurt dışında oldunuzu
ve gübrenizin canabbis gübresi oldunu söledi bana yardımcı olabilirmisiniz gübrelemeyi nası yapıcam gübrem yarasa gübresi tarantula faydalı bakteriler die birşey
aldım köklerin gelişimi için gübreyle birlikde bunu nası kullanıcam

cupra dedi ki...

Selamlar, 5cm boyunda 10 günlük auto bir filizim var bardakta duruyor, bugün ilk kez güneşe çıktı pencere kenarında, fakat güneşe doğru yattı, sebebi ve yapmam gereken nedir bilginiz varmı ?

sıkıntı yok dedi ki...

herkeze slm arkadaşlar evde yetiştirem ama herkezinde bildiği gibi biraz sıkıntılı yardımınızı istediğim konu cam akvaryumun içinde dolabda besleyebilirmiyiz nelere ihtiyaç var dolap biraz büyük

aavaree kızıl dedi ki...

adsız arkadaşım arkadaşının söylediği doğru sayılır ama senın gübrende fena sayılmaz eger türkiyede yaşıyorsan BioThrive gübre setini sende bulursun bu çok kolay grow ve bloom seti sanırım 50 tl civarıydı toprakvesu.com da var kapıda ödeme sistemi ile alablrsin 2. haftada gübreleme yapabilmen için çok dikkatli olman gerek eger daha önce yapmadıysan 3. haftanın başında ypmanı öneririm Jointcan daha iyi bilir ama sen genede 3. haftayı bkle derim

Mehmet Aslan dedi ki...

http://urun.gittigidiyor.com/ev-dekorasyon-bahce/cicek-sardunya-sus-bitkisi-gubresi-besleme-besin-84902275 hocam buda iş görürmü acaba? 1 aylıklar için

rae lien dedi ki...

arkadaşlar merhaba benim size bi kaç sorum var uzun süredir takip ediyorumv e gerçekten çok işe yarayan bir site kurmuşsunuz gerek görüşleriniz gerek yapmak istediğiniz şeyler çok güzel kafam güzel değil merak etmeyin :) şuanda değil yani nese soruma geliyorum şimdi ben bi gaza gelip torbacıdan aldığım tohumları peçetede filizlendirdim çiçekciden aldığım kaliteli (dediğine göre) tohumu alıp saksının içine yerleştirdim ve tohumlarımı koydum daha önceden başka biyerde büyüttüğüm kızımı yaklaşık 5 cm civarında aynı saksıyla birlikte diğerlerinin yanına ektim şuan toplamda 5 litrelik bi saksımda 6 tane yavrum var bitanesinin boyu sadece 5 cm diğerleri 1 cm gayet sağlıklılar ama anlamadığım bişey var günde yaklaşık 4 5 saat canavar gibi güneş alıyorlar o 5 cm olan yavrumda bi gariplik var yaprakları büyüdü ama en büyük olan yapraklarının orta kısımları sarardı ama uç kısımları canavar gibi o şekilde büyümeye devam ediyor her geçen gün çok az olsaada büyüme var ama o sarılık öle ortada kaldı sularını normal bi şekilde veriyorum çeyme suyu veriyorum diğer sorum ben doğal yollarla büyütüyorum yaklaşık nerdeyse 10 gün oldu bakıyorum sizin resimlere 2 haftada benimkilerinin 10 katı ışıklı sistem daha çabuk büyümlereine yarıyormu benimkilerin büyüme hızları normalmi eğer bu şekilde devam ederlerse tahminime göre 5 6 ay sora amacım gerçekleşicek neyse öyle işte kafamı çok karıştıyolar bu yavrular benim napsak ne etsek :)

rae lien dedi ki...

merhaba arkadaşlar uzun süredir takip ediyorum ve aklıma takılan iki soruyu sormak istiyorum 1. si benim yavruları (5 6 tane) normal yollarla büyütüyorum yani balkonda güneşin altında ama büyümeleri çok yavaş ilerliyor sanki neredeyse 10 gün oldu boyları 1 buçuk santimi gemedi 2. sorum bu yavrular dışında başka biraz onlardan büyük ortalama 5 cm civarında boyu olan bi yavrum var o yavru onlardan daha önce toprakla buluştuğu için normal olarak büyük ama sorunum şu ki bu yavrununda yaprak kısımlarının orta kısımları sarı uç kısımları normal sarılık kaldı büyüme devam ediyor sorun nedir ve güneşle yani ışıksız siztemle dahamı erken büyür dahamı geç büyür teşekkür ederim..

JointCan dedi ki...

Güneşi ne kadar aldığına bağlı ama tabiki indoor ışıkla daha hızlı büyür. zira indoorda gelişme döneminde örneğin 6 hafta doğada alamayacağı kadar çok fazla ışık veriyorsun... BİR SAKSIDA SADECE TEK BİR ÇİÇEK OLUR...afaki nesi var söylemek güç. blogun sağ üst kısmındaki chate gir, online olan arkadaşlara resimlerini çek göster. mutlaka bilen birileri yardımcı olur. olmadı beni yakaladığın zaman sorarsın... kolay gelsin.

JointCan dedi ki...

Hayır!

JointCan dedi ki...

E ışığa ulaşmak için güneşi takip ediyor. çok inceyse gövdesi güneşi takip edemeyeceği bir yere al evin içinde.. üstüne rüzgar üflesin ki gövdesi güçlensin sonra dışarıya alabilirsin.

JointCan dedi ki...

Yarasa gübresi kendi başına yeterli değil. onu toprağa karıştırıp bitkinin gelişiminde destekleyici olursunuz. ama kesinlikle grow ve bloom olarak iki dönem için gübre almanız gerek. BioTHrive öneririm. BioThrive grow ve bloom diye. TR de de var bu gübrelerden.

Adsız dedi ki...

Selamlar;
CaMg yi hangi oranlarda(mg/lt su) kullandığını yazabilir misin? Bende bu besin yok ancak maden suyu kullanarak kalsiyum ve magnezyum desteği sağlamaya çalışacağım.

Adsız dedi ki...

Çiçeklenme döneminde 30 gr üre yi 1 litre suda eritip sprey fıs fısla 10 ar gün ara ile çiçeklere vermemi tavsiye etmişti bi arkadaşım burda çok farklı bilgiler var acaba bi sıkıntı olurmu
hem son 2 hafta kala su gübre hepsini kes dedi ne kadar doğru

trancer07 dedi ki...

kardeş aynı mevzu benim başıma geldi adamlar at gözlü ne anlatırsan anlat anlamıyor sürekli 2 eli 2 kulağında olan bir vitaminsize de dosyan denk gelirse harbi halin harap dediğin gibi yakalanmıcan yolunda olucan DS den dosyanı çözecek adam bul eğer ağır içiciysen baska çaresi yok ya para cezası ya hapis yada idrara devam onun için tezgaha gitmicen ayağına getirtecen eş dost arkadaş zaten üflüyodur ver parayı al iç dalganı evde bu işler zor aileyle kalıyosan ama ben yinede attım bir tohum saksıya 5 yapragı vermesi bile mutlu ediyor :)

Adsız dedi ki...

Merhaba,
benim bebekler 5. ayında ve hiç gübreleme yapmadım. Şimdi sömeklendiler ama sanki son 1 aydır herhangi bir gelişme göstermiyorlar ve büyümüyorlar gibi, şimdi gübreleme yapsam bir sakıncası olur mu ?

JointCan dedi ki...

sakın ilerde çocuk mocuk yapayım deme... sen onlarında kendiliğinden büyümesini beklersin.. 5 ay olmuş daha yeni sömekleniyorlar birde hala soruyorsun gübre vereyimmi diye.

JointCan dedi ki...

sidği boku karıştırma. zihni sinir fikirler üretme. önce adam gibi hasadını al. son 2 hafta dağil son 1 hafta kes gübreyi. ilk gün güzel bir flush yap... bir gün bekle ikinci gün gene güzel bir flush (en az yarım saat su altında kalsın- azar azar aksın ki üstten taşmasın-. sonra bekle 3 gün suyunu çeksin kurusun toprak... sonra kapa ışığı 2 günde zifir karanlıkta dursun (not: nem makinası fanlar durmasın yoksa küfletirsin)...

JointCan dedi ki...

e camg yoksa nasıl ayarını vereyim kalsiyumun mg nin?

Hüseyin Salvia dedi ki...

Merhaba, Benim ciceklerimin resimlerini bi gönderdim bi bbakarmisin imkanim olmadigi icin bunu apartmanin teras boslugunda yetistiriyorum üstü cam icerisi müthic bir nem ve sicaklik oluyor sera gibi suanda 9. gündeler resimde gönderdigim gübreden kullandim bunu bulabildim

http://r1308.hizliresim.com/1d/s/ruzcj.jpg
http://t1308.hizliresim.com/1d/s/ruzdg.jpg

JointCan dedi ki...

Bunlardan bişi olmaz paşam. bir saksıya sadece bir tane olacak. gereken minimum şartlarıda anlattım... eğer en asgari şartları yerine getiremiyeceksen hiç masraf ve emek sarfedip başlama derim dostum...

Adsız dedi ki...

ayip ediyorsun annem yap kızım bir çocuk diyor, ayrıca bitkilerim sömeklendiler, nasıl foto gönderebilirim burdan bilmiyorum ama hiç sağlıksız görünmüyorlar

JointCan dedi ki...

hizliresim.com
imgur.com
bunlardan birine yükle sonra resmin büyük haline sağ tıkla copy image location de at buraya.
Not: Anneler der öyle, onlara kör topal gelmezsin, kargaya yavrusu şahan gelir hesabı, bişi sanarlar evlatlarını :) Sen admini dinle...

Hüseyin Salvia dedi ki...

Jointcan blok baya genis oldugundan kusura bakma bulamadim bana mail yoluyla ulasabilirmisin bu isi ciddi anlamda yapmak cin ortam felan hazırladım ısık mısık felan alacam daha saksıdakilerde hepsini tek tek ayri saksılara tasırım iclerinden iyi olanlarını bu şimdilik gecici olarak böyle genis bi saksının icine serptim tohumlari ciddi sekilde yardim almak istiyorum senden profesyonel sistem kurucam

JointCan dedi ki...

Herkese nasıl tek tek email ile ulaşayım. herşeyi burda anlattım. sistemi kur soruların olursa blogun sağ üst köşesinde chat kısmı var. mutlaka birileri online olur ordan sorarsın bende her gün uğrarım.

Adsız dedi ki...

http://s1308.hizliresim.com/1d/x/s1fn3.jpg annemin ne kadar haklı olduğunu göreceksin. :)

JointCan dedi ki...

da ne konuda?

Adsız dedi ki...

dostum bir yerde okumuştum yeni filizlenen tohumlara 24 saat ışık verildiğinde erkek olma eğilimi gsteriyorlar denmişti, 18/6 ışık periyodu dişi olmasında bir faktörmüş diye okudum. sen bu konuda ne diyorsun?

Adsız dedi ki...

Dostum AEROGARDEN kullanıyorum. Biobizz grow ve bloom aldım. Bunları suya ne kadar zamanda ve ne ölçekte atıcam. makinadaki su seviyesi 3 litre. Şimdiden yardımın için tşk ederim...

JointCan dedi ki...

Hydro besin oranları , ph dengeleri, hepsi ayrı bir konu. Ve ben her halde defaatle söylemişimdir Hydro hem anlatmıyorum hem de burdan ne kadar besin katman gerektiğini afaki olarak belirlemem zor. Gerçi gübrelerinin arkasında (HYdro grow için kullanılıyor olması lazım o gübrelerin) gereken miktar yazar. o oranda besleme yaparken de sana suyun Ph ını sürekli ölçmek düşer. Kolay gelsin.

Hakan Muratoğlu dedi ki...

Dostum Kolay Gelsin..Amatör'ün Dibi, bu konuda Hiçbirşey bilmeyen ama bu işi öğrenip kendin pişir kendin ye dönemine geçmek isteyen birisiyim..dediğim gibi en ufak bi bilgim yok bu konuda..En başından bu yana bana yardımcı olabilirmisin. ?

JointCan dedi ki...

Daha nasıl yardımcı olayım? Hafta hafta adım adım, tohumu ekmekten, hasada kadar gübrelemeden, klonlamaya kadar anlattım. Sana A-Z ye anlatayım desem işte blogun aynısını anlatacam. Blogu oku iyice notlarını al, adımını at... gözlemini yap... günlük haftalık en ufak sorununda ya buraya yaz ya da üst sağdan chate bağlan ordan sor... kolay gelsin

Adsız dedi ki...

amsterdamdan aldığım 3 adet amnesia haze auto tohumlarımı dedıgınız şekilde , buzdolabından bıraz kucuk bır kutu yapacağım içi beyaz olacak tabana 3 saksı koyucam 400w lık ışık tepesine sarkıtacağım 20 saat ışık 4 saat karanlık olacak filizlendşkten sonra , nem makinasını ve vantılator de koyucam içine bunlar sürekli çalışacak , içerdeki ısı ve nem mıktarını duzenli olarak ölçücem 26-27 derecelerde tutmaya özen göstericem , atladığım bişey var mı bu sistemi kurduktan sonra rahat rahat yetiştirebilmeyi umuyorum , toprak ta torf dedınız ondan alıcam , sıkıntı yok saınırım ?

Adsız dedi ki...

birde bizim arkadaş mor led ışık almış o da aynı işlevi görür mü ?

Adsız dedi ki...

altına üstüne havalandırma sistemide olucak yazmadım onu sanıırım

JointCan dedi ki...

Capon Keranesine cevirirsin ortamı başka da bir işine yaramaz :)

JointCan dedi ki...

o ışıkla o kutunun içinde ısıyı zor dengelersin

Adsız dedi ki...

selam üstat. blog süper 3 haftadır okuyorum gecen hafta ekim yaptım şimdi 2. haftasına girecek kızım. ben tavsiye ettiğin gibi general organics grow ve bloom gübre aldım ve tohumu ektiğim gibi gübreyi arkasında yazan miktarda 5 litre suyla karıştırıp hazırladım. gübrelemeye başlayacakken 1 hafta önce hazırladığım su-gübre karışımının halinin kötü durumda olduğunu gördüm. içinde tortu oluşmuş ve çok kötü kokuyor. e gübre bu normaldir diye düşünsem de kutusundaki konsantre gübrenin kokusunun o kadar kötü olmaması ve tortulanmış kötü görüntüsü bi sorayım dedirtti. acaba normal midir üstat kullanamaya devam edeyim mi yoksa yeni karışımı daha az miktar suyla hazırlayıp daha sık mı kullanayım_?

Adsız dedi ki...

abi chat şeysinden banımı kaldırabilir misin psychething nick im

JointCan dedi ki...

Gübre beklemez. Suya karıştırdığın gibi vereceksin...

JointCan dedi ki...

hallettim

Adsız dedi ki...

yukarıdaki yazılar biraz kafamı karıştırdı. verdiğin linkteki ürünlerde artık satılmıyor o sitede. ben şu seti buldum seninkine benziyor ama NPK değerleri farklı . birde şuna kafam takıldı sence hangisini alayım. bu konuda harbiden kafam çok karıştığı için aşağıdaki linklere bir göz atar ve bana birini almamı söylersen onu alacağım. teşekkürler.
http://toprakvesu.com/products/GO-BioThrive-2%27li-Set.html

http://www.magicplant.net/biobizz/1197-bio-grow-500-ml-geliim.html
http://www.magicplant.net/biobizz/1196-bio-bloom-500-ml.html

JointCan dedi ki...

toprak ve su daki seti al. yanına bio-root ve bio-bloom da ekleyebilirsin...

mete dedi ki...

merhaba cannabis sever arkadaşlar benim bi sorum olucak advanced nutrients in grow micro bloom üçlü setini aldım ama ne kadar vermem gerekitni blimiyorm baktım ama pek anlamadm küçük bi sistem kurdum kendime bez dolaba 4 e 5 kalaslarla iskelet yapıp 400 watt lık bi sistem aldım hem mh hem hps lambası olan nem makinasını ve fan ı da sipariş ettim gelmesini bekliyorum bilgisayar fanıylada içerdeki havayı tahliye edicem alt tarafıda açık zaten dolabın başka ne yapmam gerekir yardımcı olursanız gerçekten çok yardımcı olursunuz şimdiden teşekkürler..

mete dedi ki...

cannabisli günler arkadaşlar 22.günlük 5 tane bitkim var ama şuan bi karış bile boyları atmadı sistemi falan herşeyi kurdum hergün kontrol edip not alıyorum notlarımıda kontrol ettim sıkıntıyı anlayamadm tahmini sıkıntı ne olabilir?400 wattlık sistem vr bez dolapta 18/6 ya geçtim grow micro bloom kullanıyorm gübre olarak aynı zamanda b-52 bud candy yi kullanıyorm no shock ve big bud da vr ama onları daha kullanmak nasip olmadı.saksılar on ar litre.

JointCan dedi ki...

Tahmini derken? ne sıkıntın olduğunu anlatmamışsın ki. Ayrıca resim at, neymiş sorunu görelim.
ikincisi bitkinin türü ne, 22 günde 18/6 ya geçtin tamam da niye çiçeklenme gübresi veriyorsun gelişme evresindeki çiçeklere?
b-52 çiçeklenmeden sonra verilecek katkı malzemesi değil mi?
- Yukardaki sisteminde pc fanı içerdeki havayı tahliyeye yetmez

mete dedi ki...

sitesinde baktığımda büyüme zamanında diye gösteriyodu b52 ve bud candy için o yuzden kullanıyorm tohumun türü yok ilk yetiştirmem olduğu için acemilimi atim sora cins tohum yetiştiriyim diye düşündüm grow micro bloom un sadece grow ve microsunu kullanıyorum bloom daha kullanmadm.suan havalandırmak için bişe yapamadım ama mh lamba sayesnde ısı genelde 24 ve 28 derece arası günde 2 veya 3 defa yarım saat pervaneyle rüzgar veriyorm gövdesi için aynı şekildede buhar veriyorm.pervaneyi herzaman çiçeklere vermiyorm balastım fzla ısındığı için pervaneyle belli bi sıcaklıkta tutuyorm.CaMg ye baktım ama bulamadm.kalsiyum için geçende suyla yumuşatıp biraz süt verdim işe yarayabilir dye.

JointCan dedi ki...

Ondan bi halt olmaz. Önce minimum ihtiyaçlarını karşılayacaksın. Sürekli hava sirkülasyonu, vantilatör, nem makinası,

mete dedi ki...

ne yapmamı önerirsin o zmn?

JointCan dedi ki...

Soru cevap kısmına bak blogun aradağın her sorunun cevabı var. Önce biraz blogu oku paşam

mete dedi ki...

büyümedeki yavaşlığın ışığı fazla yüksek tuttugum için oldunu düşündüm yaklaşık 50 60 cm civarındaydı vantilatörü çiçeklere fazla vrmediğim için 24 27 derece arası oluyodu ışık ama çiçekler hiç ışığa doru yönelmiyodu yada yapraklar yukarı bakmıyodu şimdi baya yakınlaştırdm en fazla 30 cm civarı şuan ama vantilatörü en kısıkta ve döner bi şekilde bırakıncada fazla soğuk olmaı 24 26 arası oldu ama yapraklar ışığa doru yöneldi ve sanki şu son iki günde bile belli bi büyüme var gibi 2 tanede köşeden tasarruf ampülü koydum yardımcı olsun diye dediğim gibi büyüme hızı ışığı fazla yukarda tuttuğum ve vantilatörden inceden rüzgar vermediğim içinmi yavaşlamıştır? fazla meşgul ediyorum k.bkma usta ama ilk tecrübe olunca fazla soru srmak zrunda kalıyorum.

Adsız dedi ki...

merhaba 250w salviana hps lamba kullaniyorum ve ayrica 80w cfl ve 2x20w akvaryum florosanim var.
bu is amatorce yapilmayacak kadar mukemmeliyet bi hobi oldugunu ilk basta belli ediyor bu yuzden size bazi sorular sornak istiyorum.
elimdeki 250w hps bi hayli isi veriyor.bitkilerimi 20-25cm mesafede tutmam gerektigini dusunuyorum.fakat bu ortamda nemden bahsetmemiz mumkun degil
cooltube bi hayli maliyetli oldugundan (benim icin su an oyle kusura bakmayin)90-45-45 olculerinde bi akvaryumun icerisine canabisleri-nem makinesini-havalandirma icin gerekli seyleri koyup akvaryumun acik olan uzerini yanmaz firin poseti ile kaplayip icerisini sera gibi yapmak istiyorum.
250w hps yi yuksek hizli kucuk vantilator ile soguturken firin posetindeki isi dagilacak ve cok yuksek isilar olusturamayacak ki firin posetinden 5 cm yukarida ampulu olacaktir
ayni zamanda sorularimdan biri olan saksi-torf miktarini soru olarak sormak isterim
1015 gundur surekli 24 saat 250w hps lamba ile aydinlattigim bitkilerim sanirim buyuyemediler ve bunun nedeniini 1 gubreleme yapmama ve isinin ortalama 35lerde ve nemin 30 sevilerinde olmasina bagliyorum.ilk bir hafta cfl ve florosan ile aydinlattim sonra hps ye gectim.saksi olarak 3 lt lik kucuk saksilarda buyutmek istedim fakat buyuyemedikleri icin burada kaldilar.(bu ilk grow deneyimim tohumlari buldugum icin sorun teskil etmiyor ve bununda etken olabilecegini dusunuyorum)

en yakin zamanda buyume ve gelisme donemlerine ait besinleri siparis edecegim ve duzenli verecegimi belirterek.
sizce soyledigim gibi isik ile 5cm bitkiler ile de 5 cm mesafede olan yanmaz firin poseti veya strec film(denemedim ama dayanmaz diye dusunuyorum isininca cok esniyor ve surekli pervane ufluyor ve genisleyebilir) kullanirsam bitkilerin isiga erismesinde veya lumeni dusurme gibi bisi soz konusu olabilir mi
bitkiler uzadiginda neme pek ihtiyac olmayacagindan ve akvaryuma sigmayacagindan farkli bi sey yapacagimdir fakat su andaki sorun surekli kafama takiliyor ve ne yapmam gerektiginden emin olamadigim icin sureci baltaladigimi dusunuyorum.siteyi tamamen okudum bho en cok merak ettigim sey fakat yorumlarda kattiklerinizi okuyamadim cevabiniz icin tesekkurler saygilar

JointCan dedi ki...

Işığı uzak tuttuğun vakit boya gider büyümesi durmaz. Başka sıkıntıları olmuştur.

JointCan dedi ki...

üstad o şekilde bir grow olmaz. Çiçeklerin yeşillenmesi el kadar olmaları mesele değil. Ondan verim alamazsın... ancak böyle uğraşırsın. belli bir aşamadan sonra hiç bir ilerleme kaydedemezsin.

Adsız dedi ki...

selam dostum. yardımların için peşinen teşekkür ederim. Sen ve senin gibi tecrübelilerin, internet üzerinden grow hakkında yayınladıgı tavsiyeler ve elimdeki imkanlar dahilinde bu işi yapmaya yeni başlamış biriyim. ilk olarak sana henüz bir aylık olan minnoşların resimlerini yüklüyorum. umarım seversin.
http://i.hizliresim.com/KZk0dz.jpg (20. gün)
http://i.hizliresim.com/eo317q.jpg (24. gün)
http://i.hizliresim.com/KljV1p.jpg (25. gün)
http://i.hizliresim.com/xVabYR.jpg (26. gün)
http://i.hizliresim.com/wv5q4D.jpg (29. gün)
http://i.hizliresim.com/xGRlaV.jpg (29. gün ilk pistiller)

kullandıgım teçhizata gelirsek:
tohumlarım özel değil, satın aldığım hatırısayılır ve kafası yüksek otlardan ayıklayıp sakladığım tohumlar. amatörlük dönemimi atlattıgımı düşündüğümde kaliteli tohumlara yöneleceğim muhakkak.
400w ışık kullanıyorum, şu an yetişme dönemi itibariyle mh takılı tabi ki ve 18/6 uyguluyorum. lamba setim bitkilerden 50 cm yukarıda.
toprak olarak %50 biobizz all-mix ve %50 torf karıstırıp kullandım ve gübrelemeye iki hafta sonra küçük saksıdan büyük saksıya geçişimle birlikte başladım.
resimlerde göreceğin 3 saksıya toplam 40 litre karışım toprak koydum saksı başı 13.3 litre yani.
gübre olarak imkanlarım dahilinde vilmorin marka "genel kullanım için bitki besini" yazan bi gübre aldım ve kendi kullanım kılavuzunda önerdiği miktarda 10 günde bir tatbik ettim. yani henüz sadece iki defa gübreli su vermiş olduk. biraz daha paralansaydım daha iyi organik gübreler alacaktım elbet :)
gübrenin n.p.k değerleri ise 4-6-6 senin deyiminle 40-60-60 oluyor sanırım.
su için ph düzenleyici ve ca-mg çözeltileri alamadım fakat kullandıgım su evin 40 metre altından cıkan içme suyu olarakta kullandığımız doğal kaynak suyu. yani şebeke suyu gibi klor veya başka bir kimyasal içermiyor. sulamada sadece toprağı nemli tutmaya gayret ediyorum yani ne çamur oluyor nede kuru kalıyor. (suyumun ph ve mineral değerlerini bilmiyorum fakat bahcede yıllardır bu su ile yetiştirmediğimiz sebze kalmadı desem yeridir)
havalandırma sistemi içinse topraktan çıktıkları günden beri sadece geceleri 10 saat kadar kapılarını hafif acık bırakıyordum. ancak bugun yani bir aylık olduklarında bir vantilatör kurabildim. sadece geceleri yetiştirme dolabımın kapısını hafif aralayarak dışardan içeriye yeterli miktarda salınımla günde 10 saat kadar uygulamaya başladım. gün içinde gizliliğimi koruma ugruna vantilatörü kaldırmak zorundayım ama bir hafta içinde kabin içine konulan ufak fanlardan alabileceğim. ayrıca dolabımın en altına ve en üstüne ilk başladığım gün 15cm capında delikler acmıştım. ısı değişimiyle kendi kendine bir miktar hava sirkülasyonu olsun diye. onlar her daim açık.
kabin içi sıcaklık ışıkta 25c, karanlıkta 17c civarında. fan çalışınca dışardan hava verdiğim için (ışıkda) 20c ye düşüyor. malum, mevsim kış :)
nem olayı ise iklimsel olarak şanslı bi noktada oldugumdan ortalama ölçüm sonucum %55 ila %65 dolaylarında.
ve son olarak dolabımın tamamının yansıtıcı film ile kaplı olduğunuda belirteyim. hani şu ışık gecirmez siyah beyaz pvc olanlardan bilirsin---

Adsız dedi ki...

Şimdiii gelelim sana yazma sebebime,

kullandığım tohumların türlerini bilme şansım olmadığını anladığın aşikar. bu gece itibariyle bitkilerimden bir tanesi 29 diğer ikisi ise henüz 27 günlük oldu. (topraktan başlarını ilk cıkardıkları günü 1 olarak sayıyorum.) genel görünümleri, renkleri, dalların ve gövdenin kalınlığı tatmin edici görünse de boylarının kısa oluşu beni düşündürüyor. şu an en uzun olan ve ilk çıkan bitkim 17, diğerleri ise 16 ve 15 santimetre boyunda. gövde kalınlıkları ise normal bir sigara kalınlıgında. enine ise boyuna oranla daha geniş duruyorlar.
tohumlarını elde ettiğim otun satıcısını tanımasam auto türü yetiştirip satıyor diyecem ama hiç sanmıyorum. bildiğin roman beaa :)
üstelik iki farklı ottan aldığım tohumları kullandım. yani bitkilerin ikisi aynı biri farklı bir otun tohumuydu. dikkatli baktığımda yaprak genişliklerinde, renklerinde ve gövde yapılarında birini diğer ikisinden ayıran farkı görebiliyorum. ama boyları aynı işte.

boylarıyla ilgili bir sıkıntı varmı acaba bunu anlayacağını düşünüyorum.

ikinci sorum ise çiçeklenme başlangıcı olan beyaz pistiller bugün iki bitkide, bir-iki farklı noktada kendilerini gösterdiler. 3. bitki daha ufak oldugundan onda henüz birşey yok. son resimde dikkatli bakarsan görebilirsin. bu her ne kadar 3 bitkiden 2'sinin dişi olduğunu anlamamı sağlayıp beni sevindirse de zaman olarak erken olduğunu düşündürüp korkuttu biraz. bu durumu göz önünde bulundurursak hps lambaya gecme vaktim gelmişmi dersin? yoksa daha ne kadar beklemeliyim?

eksiklerimin farkındayım fakat elimdeki imkanlar dahilinde yapabileceğim herşeyi disiplinli bi şekilde yapmaya çalışıyorum.

Sen'den ricam, bu kısalık ve çiçeklenme başlangıcının bir sebebi varsa hangi eksiğimden kaynaklandığını ve nasıl tedavi edeceğimi ve lamba değişim süresi olarak şahsi fikrini söylemendir.
vereceğin her tavsiye işime yarayacak. şimdi olmasada bir dahaki yetiştirmemde en azından.

kim bilir belki bir gün başarılı bir grow hasatımı birlikte tüttürürüz :D
kendine iyi bak ve teşekkürler yeniden...

JointCan dedi ki...

Tür: %100 Boklu Dere Cigaragı tohumudur.
2 hafta daha tut 18/6 da sonra 12/12 merak etme boy atar...
Sana tavsiyem hafta be hafta blogu taklit etmen olur... Neticelerinden memnun kalırsın..

Adsız dedi ki...

daha bugun okumaya başladım epeyde faydan oldu gercekten. fırsat buldukça okuyacam elbet. okyanus ötesine selamlar olsun :D

mete dedi ki...

abi benim bitkiler 10 15 cm civarı ama sağlıklı görünüyolar özellikle ışığı yaklaştırdığım günden beri gözle görülür bi büyüme var yeni çıkan yapraklarda dal oldular şuan tabi senin bitkiler kadar diğil(yaprak boyu 5 cm civarı) ama görünce bi tebessüm yaratıyo enazından.18/6 nın 2. haftası bugün yani 2 hafta daha mh ile devam edim 12/12 ye geçicem herşeyi not ediyorum aynen blokta yazdığın gibi..daha fazla uzatmadan sorularıma geçiyim
1. sorum tohumun cinsini bilmediğim için acaba kısa boylu çiçek oldukları için böle kısa olabilirlermi?
2. sorum bu iki haftadan sonra hps ampule geçicem çiçeklenme zamanıyla beraber ne kadar daha büyüyebilirler ve dha büyümeleri için başka bişe yapabilir miyim?(mesela 30 cm dha büyürler toplamda gibi)
3. sorum nem makinası ve vantilatör hiç kapanmadan çalışıyo yaklaşık 1 haftadan beri bu gözle görülür büyümenin bununla ilgisi illaki vardır ama acaba ışıkmı yetersiz geliyodu 400 wattlık bi sistemim var markasını şuan bilmiyorum ama 6 saat kapattığım için balastın fazla ısınması artk bi problem olmuyo.
şimdiden t.ederim ve gene soru yağmuruna tuttuğum için k.bakma abi

JointCan dedi ki...

Tohum auto değil boklu dere bunu aklından çıkarma. Torbacının tohumundan cins çiçek çıkmaz. Boyunun kısa olması ise daha boy atar. Çiçeklenme zamanında da devam eder uzamaya...

mete dedi ki...

abi çiçeklerin toprağında beyaz böceğimsi bişeler var ordan oraya zıplıyolar ne olabilir bunlar zararlı mıdır?kendiliğinden yada gübreden dolayımı olabilir neden olabilir?

JointCan dedi ki...

görmeden bir şey diyemem. bahçeyle temasın mı var? ya da toprak bahçe toprağı mı?

mete dedi ki...

hayır bahçeyle bi teması yok abi toprak olarak torf kullanıyorum gartengold diyebi marka bitkiler sağlıklı görünüyolar.böcekler o kadar küçüklerki fotoğraflrını çekmeye çalışsam görünmezler bile yani

JointCan dedi ki...

O toprağı derhal yıka, yeni torf al "light mix" Gartengold'dan o kadar çok şikayet geldi ki, ilerde çiçeklerini kurtaramayabilirsin. o toprakları at ortamı dezenfekte et, çiçeklerini yıka belki kurtarabilrsin

mete dedi ki...

ligth mix in hangisinden alim abi smooth gardenda var bi vitaminlisi bide vitamin içermeyeni var hangisini almam daha iyi olur?ve nasıl yıkicam abi bitkiyi topraktan cıkarıpmı yapmam lazım yada bütün toprağı çıkarıp suya koyup topraktan çözülmesinimi bekliyim biraz acil cevap verirsen sevinirim abi?he bide yeni toprağa koyarken nasıl yapicam?

JointCan dedi ki...

blogda anlattım.. leğenin içine su koy içinde dolaştır erisin. sonra yeni saksının ortasına yeterli kadar derin bir çukur açmış ol önceden bitkiyi oraya aktar (tabanda yarıya kadar toprak olsun

JointCan dedi ki...

Lİght mixlerin hangisini alırsan al. ağır değil o torflar

mete dedi ki...

abi yarın ligth mix in siparişini vericem 5 bitkimden biri erkek çıktı onun üzerinde denedim topraktan kökü çıkartmayı ama bi sıkıntı yaşamadm tecrübe oldu enazından.Ampulüm osram 400 watt mrkasnı bilmiyodum hazır set olduğu için lümeni diğer ampul markaları yani lumatek ve powerplant kadar iyi değil ve balastta gerekli gücü verebiliyomu şüpeliyim küçük kalmalarının sebebi buda olabilir heralde dimi?sen balast ve lamba olarak hangi marka kullanıyosun ve bu iki markadan hangisini önerirsin bikaç ay sora alıcam bu ampullerin ömrü bitince ve balastla beraber alıcam lumatek in 600 watt balastı 500 tl civarı ve 600 wattlık ampulün 1000 wattlık ampul kadar ışık verebilmesini sağlıyomuş bu dorumudur?

JointCan dedi ki...

Ne biliyim paşam neye baktığını. hiç 600w den 1K watt ışık verdirebilir mi... ben anlamam elektrik işinden..

Adsız dedi ki...

Merhaba Hocam. Elimde Bianca türüne ait %100 dişi 2 adet çiçek var ve daha 13 günlükler. 250 watt mh ve hps ışıklarım, fan, sistem, gübre vs hepsi mevcut. Aşağıdaki gübrelerde elimde fakat bu konu çok önemli olduğu için danışmak istedim. Bu gübreleri hangi oranlarda nasıl kullanabilirim. Şu an bitkiler 24/24 te 13. günlerindeler ve daha hiç gübre kullanmadım.

http://i.hizliresim.com/KgrjQb.jpg
http://i.hizliresim.com/xEmQZD.jpg
biothrive root 0.5 lt
bithrive grow 0.5 lt
biothrive bloom 1 lt
big bud 1 lt

JointCan dedi ki...

Arkasında yazıyor olması lazım kaç ml vereceğin litre başına. eczaneden plastik bir şırınga al ölçerek verirsin

mete dedi ki...

abi çok soru sordum k.bakma şimdiden ama çözemediğim bi problem var tohum çatlatmak için hem suya hem pamukta hemde kağıt peçetede denedim ama her defasında tohumlar çatlıyo sorun ise kökleri uzamıyo fazladan bekletip uzamasınıda bekledim uzamadı(içme suyu) cins olmayan tohumda olsa sonuçta çatlayıp kökünün uzaması gerekmezmi?cins tohum olarak 4 5 tane arasında kaldım white widow cheese nothern light bubba kush.hiçbirini içmedim bu yüzden hangisi en kolay yetiştirilebilir bilmiyorum hepsini arastırdım scrog yönteminde ciddi gramajlara ulaşılabiliyo bu konudada yardımcı olursanız sevinirim.

JointCan dedi ki...

Tür: White Widow
Tohum Çatlatma : Blogu oku

barış sevrim dedi ki...

slm beyler bende bu işe yeni baslıyorum geçen evde saksıya 4 tohum atmsıtım 3ü cıktı 2 cm felan günde en fazla 4saat güneş goruyor ve 4 ile 15 derecede duruyorlar bi sıkıntı olurmu

JointCan dedi ki...

Kendi isminle soru sorma.
Bütün sorularının cevabı blogda var

Adsız dedi ki...

YİNE BEN USTAM sa. üstat toprak ve sudan büyüme dönemi için bio-grow sıvı gübre aldım npk değerleri 4-3-6. sulamada filiz başına kaç litre suya ne kadar karıştırmam lazım üzerinde yazmıo.şimdiden teşekkür bu siteye bayılıyorum ilk yardım gibi resmen:)

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 248   Yeni› En yeni»

Yorum Gönder

 
;