10 Mart 2012 Cumartesi

J- CANNABIS YETİŞTİRME: ÇİÇEKLENME 1.HAFTA

 (BUDAMA)

Çiçeklenmeye giren bitkilerimizin son hali. Görüldüğü gibi cap canlılar ve ufak bir ormanı anımsatıyorlar. Hikayenin hazin tarafı ise erkek cannabislerin, dişilerden önce boy attığı ve cüsselendiği. Yani bunların içindeki erkekleri aşağı yukarı biliyorsun ama kıyamadığın için iyice emin olana kadar bekliyorsun...Bir önceki bölümde erkek organlarını göstermiştim. 
Ve Katliam zamanı... Yüreğimiz elvermesede, erkek cannabislerde neredeyse hiç THC olmadığı (kayda değer) için, onları beslemek vakit, emek, kaynak kaybı. Peki ama ya gitmiş 150 Euro/Dolar bayılıp 10 tane Kaliteli tohum almışsanız , kendi tohum bankanızı nasıl yapacaksınız? Durup durup 150 Euro bayılmanın manası yok tabikide.

Bunun için bir tane erkek ayırabilirsiniz. Ama şunu unutmayın, ortamda bırakacağınız bir erkek tüm dişilerinizi tohumlatacaktır. Tohumlanmış dişilerin THC seviyesi düşer. Erkeği dişilerden bağımsız bir odada yetiştiremiyorsanız, daha zihni sinir bir fikrim var.

Erkek Cannabislerin erkek keseleri olgunlaştıktan sonra çatlayarak polene boğarlar ortamı. İstediğin kadar dikkatli ol, başında bekleyemezsin, bir anda keseler dağılı verir. Eğer ayrı bir odada büyütme ortamın yoksa, polenleri toplamanı öneririm. Bunu toplayabilmenin en kolay yoluda yukardaki gibi olur. Erkeklerden birinin tüm dallarını kesersiniz zira ihtiyacınız yok. Sadece tepe sömeğini bırakırsın. tabi alt dallarından yeteri kadar bırakki bitki yaşasın, olgunlaşsın. Şeffaf torbanın dibini iyice bantlarsınız, en üstüne de bir kaç hava deliği açarsınzı sigara ile. Keseler çatladığında tüm polenler o poşetin içinde kalır.

Topladığımız polenleri, bitkiyi tamamen ortamdan çıkartarak çiçeklere hiç bulaşmayacak şekilde dikkatlice bir  tüpte toplarsınız.Unutmayın, üstünüze başınıza birazcık dahi polen bulaşsa, kızları ziyaretinizde onları tohumlamış olursunuz. Bu konuda titiz olun. Sonra içerden dişilerinizden birini alın ve onuda dışarı çıkartın. Bir kulak temizleme pamuğuna polen bulaştırarak dişilerin fistüllerine sürersiniz. Benim tavsiyem üst sömeğine bulaştırmayın ama alt dallarını polenleyin. Bu sayede tepe sömeğiniz temiz kalır ama alt zayıf dalların sömeklerinden de tohum bankanızı oluşturursunuz. Dişiyi polenledikten sonra ortama açıkça bırakamazsınız. Zira polenler diğer dişilerinize bulaşır.
Ben döllenmiş dişiyi tekrar ortama alırken böyle bir tecrite maruz bırakmıştım. Bir kaç gün sonra tecriti kaldırdım (tekrar dışarı almış yapraklarını spreyle sulayarak polenlerin yapışmasını sağlayın iki seferde de)... neticede çok az fireyle (yani diğer dişilerime çok az bulaşarak) tohum bankamı oluşturmuştum.

Erkek keselerini daha iyi görebilmeniz için, erken evrede teşhis ettiğim bu erkeğin kameranın önüne büyüteç koyarak çektiğim resmini koyuyorum. Çok panik yapmanıza gerek yok. Dediğim gibi, 18/6 evresinde 6 haftada yakalayamadıysanız erkekleri, 12/12 evresinin ilk haftasında %90 ikinci haftasında ise %100 yakalarsınız. Çok bariz, artık kaçınızlmaz şekilde farkedeceğiniz kesecikleri şaşırma şansınız yok. Yani vicdanen acaba dişimiydi söktüğüm demeyeceksiniz rahat olun.

BUDAMA:


Çiçeklenmeye girmiş cannabislerden geriye 2 tane dişi kaldı. Eh artık tüm ortamda sere serpe güneşlenebilirler. Ortamları çok rahat olmalarına rağmen budamaya gerek varmı? Budamayı ben her halükarda faydalı görüyorum. Zira, tecrübelenince sizlerinde göreceği gibi, gelişme döneminden sonra bitkinin alt bölgesinde iri yapraklar gereksiz hale gelir. Aslında (benim yukarda yaptığım) alttan 2-4 dalı (büyük yaprakları değil sömek dalının kendisini) budamakta fayda var. Nedeni ise, eğer SCROG yapmıyorsanız o en alt dalların sömeklerini hiç bir zaman adam gibi cüsselendiremeyeceksiniz. O kadar zayıf kalacaklar ki, bir sömekten bir, bilemedin iki cigaralık çıkar. Oysa, zayıf dalları budayarak üst sömeklere daha fazla ışık, daha fazla enerji götürürsünüz.

Peki yukardaki çiçekteki tuhaflık nedir?  Bu fikir aklıma yeni geldi. Bunda çakma SCROG da diyebiliriz :) Dişi oldukları belli olduktan sonra, önce üst sömeğe 3 karış uzunluğunda galvaniz bir tel kestim. Sonra 3-4 yerden tepe sömeğe yakın gövdeye bağladım. Sonra bitkinin kendisini değilde, galvaniz kabloyu yavaşça eğmeye başladım. Gövde kırılmadan ters L olacak şekilde eğdim, Öyle bıraktım. Ertesi gün geldiğimde sömek kendini kablo ile bağladığım son noktadan yukarıya doğru kaldırmıştı bile ışığa doğru. Sonra daha küçük kablolarla diğer yan dalları da bağladım ve kenarlara doğru açarak ışıktan daha iyi faydalanmaları için eğdim. Çakma SCROG dememin nedeni bu. Ama çok da güzel işe yaramış görünüyor :)

Yukardaki resimde göreceğiniz gibi, bir gün önce tamamen sola yatmış olan tepe sömeği, tamamıyle dik pozisyona gelmiş bile. Yan dalları nasıl eğdiğimede dikkat edin. Ha bu gereklimi? Tabikide hayır. Benimkisi merak, yeni şeyler deneme hevesi. Ama bu şekilde çiçeklenecek sömeklerin normalinden daha fazla olacağı kesin ....

Kendinize iyi bakın, güzel kalın güzelliklerle kalın!

181 comments:

Adsız dedi ki...

Tekrar selam, konu başlığıyla alakalı ve alakasız bir kaç sorum olacak.

Öncelikle, erkek bitkileri sökmekten bahsetmişsin hemen ardından tohuma 150euro verdiğinden. Gördüğüm kadarıyla Feminized tohumlar satılıyor. Bu denli masrafa gireceksen neden dişi çıkacağı kesin olan tohumlardan almıyorsun?

Canabis Grow Bible'da (yanlış anımsamıyorsam, ya da başka yerde okudum belki de) erkek bitkilerin THC oranının çok düşük olduğu söyleniyor fakat THC miktarı sıfırdır denmiyordu. Hatta iyi tohumdan elde edilen erkek bitkilerde %10-14 oranında THC elde etmek mümkün olabilir denmekte.

Türkiye'de bu bitkinin erkeğini yetiştirmekle ilgili yasal bir düzenleme yok. Dişisi için ceza var fakat erkeği için yasalar bir şey demiyor. Eğer erkek bitki gerçekten %10 oranında THC verebiliyorsa ve bizim piyasadan aldığımız otlarda %2-6 oranında THC varsa erkek de olsa %10 THC veren bir bitki hem insanı memnun eder hem de yasal olarak suç sayılmayabilir gibi bir mantık kurdum.

Toprak konusunda sormak istediğim soru... Nette Türkçe bir döküman bulmuştum. TR'de ki Cannabis tohumlarının genetik benzerliği hakkında bilimsel bir araştırma ve sonuçlarını aktarıyordu. Dökümanda Cannabis'in toğrağın kaynaklarını sömürü noktasında kullandığını belirtiyordu. O halde 4-6 ay kadar bir sürede bitki saksıdaki toprağın içeriğindeki faydalı mineral, bakteri, kimyasal, organik vs her şeyi tüketir sonucuna varabilir miyiz? Her yeni bitki için yeni toprak satın almak çok mantıklı değil. Tprağı yeni bir dikime ne gibi bir yöntem izleyerek hazırlayacağız? İçeriğindeki eksilen madeleri nasıl toprağa geri kazandıracağız? Toprak yeni bir ekim için ne kadar süre dinlenmeli, ne eklemeli?

Cannabis dedi ki...

1- Tohuma para felan vermedim ben. Kendi tohum bankam var, ihtiyacım yok. Ancak, tohumu olmayanlar kalite tohuma 150 Euro civarında bir para ödemek zorunda. Feminized tohum tabiki alınır ve erkek çıkma riskinden kurtulunur. Lakin bu durumda her ekimde 10 tohuma 150 euro sayarsın. Benim dediğim yöntemde ise yarısı erkek çıkar yarısı dişi aşağı yukarı. Bir kere tohum bankanız oldumu
a)her ekimde tohumdan başlarsınız, güzel organik yetiştirisiniz
b) Bir dişi anne yaparsınız klon almayı öğrenirsiniz. Bir daha ne tohuma ihtiyacınız olur nede erkek derdiniz olur. Klon olayına ilerde gireceğim.

2- Dişi Cannabislerin doğadaki THC seviyeleri iyisinin %5 lere ulaştığı bilinir. Erkeklerin böyle bir seviyeye ulaşması mümkün değil zira THC kristalleri üretmezler. Yapısında %0,2 lik bir THC miktarı varsada, bütün growerlar bundan kurtulmaya çalışır. Kullanıcılarının çok ama çok düşük bir high hissettileri ama çoğunlukla baş ağrısı yaptığı geri bildirilmiştir. Erkek Cannabislerin THC levellarının kayda değmeyecek kadar düşük olduğunu tüm ciddi grower kaynaklarında okuyabilirsin. Cannabis Grow Bible bende de var, kesinlikle öyle bir bilgi yok.

3- Türkiye'de erkek cannabis yetiştirme üzerine bir düzenleme yok dersek yanlış olur. Çok uzun zamandan beridir yetiştirmesi özel izne tabidir. O kadar bezdirmişlerdir ki yetiştiricilerini, bugün belkide yok denecek kadar azdır yetiştiricisi. Kaldı ki, erkekler dişilerin ortamında bırakılırsa, dişilerinizde tohumlanacak ve THC seviyesi düşecektir. Bir kere döllenmiş dişi THC kristallerini üretmekte yavaşlar.

4- Toprak konusunda ideal olanı, her ekimde toprağın değiştirilmesidir. Zira hem gelişme hem çiçeklenmede organikte olsa gübre yağmuruna tutacağınız toprağın yapısı yeni tohum ekimi için çok ağır olacaktır. Kaldı ki, yeni ekimde gerekli olan NPK değeri değil, çiçeklenmede ihtiyaç duyacağı NPK değerinde olacaktır toprak. Ama bildiğim bir grower daha önce kullanmış olduğu toprağı yeni ekim içinde kullanmıştır. Onun mantığı da nasılsa gübre ile besliyoruz çiçeği, yani toprağın kendinde olan besini cannabis çok hızlı tüketir zaten. Bunda ne kaybedilir? Belki hasat azalır, ancak kesinlikle bitkinin yaprak sağlığı daha dikkatli gözlenmelidir. Zengin gübreli toprak genç bitkiyi yakabilir.
Toprakla hiç uğraşmasam nasıl olur derseniz bunun en temiz ve en yaygın yöntemi Hydroponic yetiştirmektir. Bu konuya da ilerde değinmeyi düşünüyorum. Kendim yapmadığım bir yöntem olduğu için, daha çok başkalarının tecrübelerinin tercümesi şeklinde olacak.

Adsız dedi ki...

hasat yaptığında her bitkiden ortalama kaç gram kadar cigaralık çıkarabiliyorsun?

Cannabis dedi ki...

en son bitki başına 50-55 gram bir miktar hasat almıştım. Tabi bu düz büyütme ve bir çok aksilik neticesinde düşük kalmış bir rakam.SCROG yaptığınızda bu hasat bitki başına 100-150 grama kadar çıkabilir. Ama normal bir büyütmede bitki başına alacağınız gerçekçi miktar 45-65 gram civarı bir şey.

Adsız dedi ki...

sevgili jointcan,

geçen hafta denk geldiğim güzel sigaradan tohum ayıklamıştım. onları ufacık bir saksıya koydum, 5.günde 4 tanesi filizlendi uzuyorlar. böyle sistem kurmadan, ne bileyim 60w ışık ile 1-2 tane yetiştirme şansım yok mu? yani hasat (ki çıkarsa) az olsun ve ben de az mesai ayırayım. bu mümkün mü, yoksa illa blogundaki yazdıkların gibi bir tesisat mı gerekiyor? ne dersin?

Adsız dedi ki...

hatta fotoğrafını bile çektim :)

http://postimage.org/image/nxtfd1vzl/

Cannabis dedi ki...

Ah be ya kardeşimsin! Nasıl üzüldüm anlatamam. Yani keşke bunlar serilir, serpilir, babalarının gurur kaynağı olur diyebilseydim. Bende ilk denememi böyle torbacı tohumundan yapmıştım. Anlatmıştım ilk bölümlerde. Hatta resimlerini felanda koyarım ilerde. Bende aynen senin gibi zihni fikirlik yapıp şu kadar bu kadar ışık yetermi acaba demiştim. Öyle bulduydum forumları felan. Ama gerçek oki olmuyor. Yani en sonuna kadar gitsen bile "kafa yaptı lan" dersen bilki o senin paranoyandandır.

birincisi bir saksıya bir kız gelecek. Cannabis çok hızlı büyüyen ve çok hızlı köklenen bir bitki. Sadece kökleri bile birbirini boğmaya yeter. Kaldı ki, büyüyüp çiçeklenme evresine girdiklerinde ancak çayırda ot yetiştirmiş olursun. Yani bir saksıya bir tohum.

ışık konusuna gelince elimden gelen bir şey yok. Ortada floresanla, enerji tasarruflu lambayla büyütmeye çalışanlar da var. Yetiştirme aşamasında o ışıklar yetmez ama Cannabis güçlü çiçek, ölmez. sen sanarsınki "aha ya la büyüyor"... ancak iş çiçeklenme evresindedir. Yetersiz ışık kristal üretmez, kristal yoksa THC de yok demektir. Yani evin içinde becermeye çalıştığın şey torbacı cigarasından elli kat daha sefil olur.

Hiç mi derman yok? Ya yaz geliyor, evinde sürekli ışık alan bir yer varsa oraya bırak saksıları. Balkon müsaitse oraya. bir metrelik perde çekebiliyorsan bitkiyi eğer büzer yukarısına büyütmezsin... daha ne diyim be kardeşim. Ötesi yalan olur yani!

whql dedi ki...

Bu tecrit fikrini son derece ilginc ve basarili buldum ancak erkegin tepe somegindeki poseti sigara delik acma olayina takildim diyebilirim polen dedigimiz yapilar cok kucuk seyler degilmi? sigara deliginden yayilmazmi? scrog konusunda biraz daha bilgi verebilirmisin? canna turleri arasinda kalite farki bariz midir? sativa ve indika arasindaki fark sadece fizikselmidir? grow bibleda yada baska yabanci bi kaynakta indika boddy buzzz sativa head buzzz deniliyor bu konuda ne dersin?

saygilar canna aktivist abim :)

Cannabis dedi ki...

- sigara deliği açma hususunda hak veriyorum. Yani deliği yanlış yerde açarsan , namussuzlar ufacık delikten kızları kirletebiliyor. Lakin poşeti güzel yerleltirirsen, en tepe noktasında, sömeğin ve keselerin olmadığı bir yerden açarsan, keseler yukarıya doğru patlamadığı için kurtarıyorsun durumu. Zaten poşet ile kaplı olduğundan rüzgar da yemediği için, dağılma riskini de kaldırıyorsun.
- SCROG konusunda, bir önceki mesajında anlattığım gibi ayrı bir başlık altında resimlerle anlatmak gerekiyor. Önemli ve detaylı bir konu.
- ve gelelim Sativa ile Indica olayına :) Her ne kadar artık tohumlar içerisinde saf kan pek kalmadıysa da, temel olarak Sativa yüksek enerjili, eğlenceli, hafif cigarlardır. Indica ise daha çok vücudun tamamını sakinleştiren, bir nevi koltuğa yapıştıran cigarlardır. Tabi artık bunlar birbirleriyle kırılarak envai çeşit türler çıkarılmıştır. Tohumun genetiğindeki Sativa fazlalığı enerjiyi ve hafifliği artırırken, indica fazlalığı olan da ağır abi tribini artırıyor. Hangisini istediğin sana kalıyor tabi :)

Adsız dedi ki...

jointcan abi tekrar selamlar,
dalgalarimiz büyürken boylarinin uzamasini zarar vermeden nasil engelliyoruz? asgari kaç cm'de kalmalilar?

saygilar abi, yeni postlari da bekliyoruz

whql dedi ki...

agabey daha dogru bir cevap vericektir ancak nacizane gorusum bunun isik budama ve ruzgarla saglanicagini dusunuyorum bu cesur adamdan ogrendigim kadariyla

saygilar

twtr dedi ki...

peki abi 1 saksıya http://www.magicplant.net/sodyum-hps-ampuller/984-philips-400w-pia-plus-hps-ampul.html şöyle bir şey alınsa iş görmez mi?

twtr dedi ki...

http://www.weedfarmer.com/growing_marijuana_with_fluoresce.htm

bu elemanda başka bi şey denemiş, çok garip.

Cannabis dedi ki...

@Adsıza: Boylarının uzamasını engelleyemezsiniz, ancak yapabileceğiniz önlemler var. Örneğin; 3 ncü haftadan sonra 18/6 ya geçin. Işığı MH ise bir karış yakınına, HPS ise 40 cm yakınına kadar indirin. Bu sayede bitki ışığa ulaşabilmek için hızlı boy atma gereği duymaz. Ancak tohumun cinside çok önemli tabi. Bazı tohumlar çok boy atar. Lakin misal ben White Widow yetiştiriyorum. Ve WW çok boy atan, cüssesiz,narin budları olan bir bitki. LAkin yukarda saydıklarımı yaparak boylarını kısa tuttum. Yinede saksı yüksekliği ile beraber 150-180 cm ye yükseleceklerdir yani. Hadi gene çok gelirse, makalede anlattığım yöntemi gerçekleştir. Tepe buduna galvaniz tel bağla. gövdeyi incitmeden tabi. bir kaç yerden gövdeye bağla. sonra gövdeyi değil teli eğ yavaş yavaş. neredeyse 90 derece eğebilirsin. ama ilk seferde o kadar eğmek bitkini kırabilir. en güzeli 45-50 derece eğ yavaşça. bırak sonra. 3-5 saat sonra görürsün ki bud yukarıya doğru kalkmıştır bile. gövde eğil ama tepe kısmı tekrar ışığa dönük hale gelir. dallara bu muameleyi yaparak yukarı değil yanlara doğru gelişmesini sağlarsın. hem bu sayede ışığı tepeden diğer dallara da daha fazla dağıtmış olursun. Bak son chapterda yaklaşık bir resmi var görürsün.

@Twtr Ah be kardeşim 400W HPS 4 hatta 6 saksıya bile yeter. tek saksı ne alaka. birde dişi çıkacağı belli değilki çiçeğin (Feminized tohum almamışsan). Gösterdiğin lamba güzel. Floresan lamba ilede yetiştirebilirsin. Bitkiye ihtiyacı kadar lümeni sağladıktan sonra herşeyle yetiştirebilirsin.
Floresandaki avantaj şudur: ısı yaymadığı için lambayı bitkinin dibine sokabilirsiniz. Ancak lümen gücü düşük olduğundan çok fazla lamba kullanmak zorunda kalırsınız.
Oysa Yetiştirmede MH, çiçeklenmede HPS lambayı aynı balastla kullanabilirsiniz. MH bitkinin gelişmesinde gerekli olan MAVI ışığı yayar. HPS ise çiçeklenmede bitkinin ihtiyacı olan Kırmızı ışığı yayar. Bitki çiçeklenmede MAVI ışığa ihtiyac duymaz. Floresanda ise bu ayrımlar yoktur.
Güzelliklerle

Adsız dedi ki...

Merhaba öncelikle günlük için teşekkürler.. Feminize tohumları nereden temin edebiliriz? Demek istediğim en kaliteli ve feminize garantili olanlar.. ve tavsiyeniz yurt dışı ise ülkeye girerken ne gibi sıkıntılar yaşarız? Açıkçası fiyatından çekinmiyorum neticede hazırı dünya tutuyor.. Bu soruyu soruyorum çünkü bunların satışını yapan en ünlü site (sanırım elephantos) sitesine ülkemizden giriş yasak.. Bu durumda kontrol altındaki riskli bir alışveriş olmayacakmı?

Cannabis dedi ki...

Sevgili kardeşim, Dişi olması garanti olanlar tabi Feminize tohumlar. En kaliteli onlardır diye bir şey yok. Başka rivayetlerde normal tohumdan yürüyen cannabisin daha güçlü ve kaliteli olduğu yönünde. Ama erkek çıktı, yarısı telef oldu derdinden kurtulmanın garanti çözümüde feminize tohum almak. Gelelim bunları hangi sitelerden alacağına. Bunun için meşhur bir sürü site var. Burdan isimlerini vermemeyi tercih ediyorum.

Nedeni de, satış işine ucundan kıyısından bulaşmamak. Tavsiye etmek bile kafalarda soru işareti bırakabilir. Sanki o sitenin reklamını yapıyormuşum gibi. Birde tabi afişe etmemek lazım böyle güzel siteleri. Hani binlerce siteyi zaten takip edemezler. En güzelide öyle kalması.

Kredi kartından para çekildiği zaman oraya : cannabis için 20 tohum ödemesi yazmıyor. Çok alakasız bir şekilde transfer tamamlanıyor. Kaldıki, tohumları elinde yakalasalar bile yasak değil :) Mesele o tohumların toprağa değdiği andan sonrasında başlar :)Eğer elephantos a erişim yasaksa ne güzel. yasak olmayanlar filtrelenmemiş demektir :) Burda da gördüğün gibi o sitelere ceza vermiyorlar, en fazla erişimi engelliyorlar. O sitenin gerçeklelştirdiği para alışverişini takip edemeyecekleri gibi, talepte edemezler.

Adsız dedi ki...

İyi günler.Ben kendıme yetecek kadar bir saksı yapmayı dusunuyorum.Techizat ve tohum sorunum yok(ortalama 40 tane tohumum var) 25kglık bir saksı yapıcam.Sormak istediğim konu cannabisin tuketilen kısmı erkek kısmı diye biliyorum.25kg lık saksıdan bana yeterince erkek cıkarmı ugrastıgıma değermi bunu öğrenmek istiyorum birde hasat zamanının geldiğini tam olarak nasıl anlayabilirim.Teşekkürler

Cannabis dedi ki...

diğer bir başlıkta da bu soruyu sormuşsun (hasat kısmı eksikti sanırım) orda yanıtladım sorunu. Hasat zamanının geldiğini nasıl anlayacaksın. Güzel soru. Gerçi ilerde resimleriyle koyacam nasıl anlayacağınızı. Ama kendini belli eder merak etmeyin diyeceğim şimdilik. Tohumlandı, filizlendi, 6 hafta 24/24 ışık evresinde gelişti, sonra çiçeklenmeye alındı 12/12 ışık verilmeye başlandı. tohumun cinsine göre, kimi tohumlar 8 kimisi 11-12 haftada çiçeklenme evresini tamamlar. tabi buna verdiğin ışığın miktarı da önemli. zayıf ışıklamada çiçeklenmenin tamamlanması da uzamaktadır. diyelim ki herşeyimiz normal gidiyor, 8 hafta doldu. göreceğin şey o budların üzerinde deli gibi kristallenmeler artmış. o bembeyaz dişi fistüllerinde kahverengileşme artmış bitki artık o yemyeşil halinden uzaklaşmıştır. basit oran fistüllerin koyu kahverengi hale dönmelerindeki oranın %60 ı bulması halinde artık bitkini kökünden kesip, kırpmalarını yaptaıktan sonra, karanlık ve gene aynı nemdeki bir odada 1-2 hafta kurutmaktır. bir ipe ters şekilde asmak saplarda kalan son THC leri de budlara aktarır.... afiyet olsun :)

omegas dedi ki...

selam cannabis kardeşim bloğunu başından itibaren satır satır okuyorum yarısını bıtırmek uzereyım kendım ve kız arkadasım ıcın yetıstırmeye baslamak uzereyım daha once amator olarak yetıstıme yaptım ama tabı cok da bekledıgım sonucları alamamıstım cunku ne cımleme ne ısıklandırma ne havalandırma yanı hıcbırseyı gerektıgı gıbı yapmamıstım sımdı profesyonel bır sıstem kurup tohumlarıda dısarıdan getırtıp ıyı bır mahsul almak ıstıyorum konu hakkında aslında teorık bılgım oldukca fazla ama yınede senden ogrenmek ıstedıgım bırsey var ben oturdugumda tek basıma 15 20 gr ıcen bırıyım daha oncekı yazılarında bır bıtkıden ortalama 50 gr hasat alabılecegımızı soylemıssın fakat tohum bankalarını arastırdıgımda (almak ısteddıgım tohum feminize waikiki queen) m2 basına 750 ıle 1200 gr arası ve yaklasık 1.5 ıla 2 metre boylanma veren turler oldugunu goruyorum eger bunu en azından bıtkı bası 350 400 gr mahsul alamayacaksam yapmak bıraz kafamın karısmasına sebep oldu bu konuda bır yorumun ve verebılecegın bılgı varsa cok sevınırım cunku dedıgım gıbı oldukca profesyonel bır sıstem olusturmayı dusunuyorum buda hem para hemde emek anlamına gelıyor parasını gecelım emegımız bosa gıdermı burda yazılan yorumları okudugumda acıkcası yetıstırme yapan arkadasların ne yazanları duzgun okuduguna nede uyguladıgına sahıt olamadım bu yuzdende pekde basarılı olamayan kısıler goruyorum sence herseyı gerektıgı gıbı yapıp bıtkılere ust duzeyde bakım yaparsak ve tabı sans faktorude var bırazcık bu ıste sansımızda yaver gıderse beklentılerımı karsılar mı sistemi kurup emeğimi bu işe vermek

JointCan dedi ki...

m2 ye alabileceğin en ideal hasadı söylüyor o rakamlar. SCROG yaptığın takdirde yaklaşık 4-6 bitkiden alırsın o kadar hasadı rahat rahat. saksın büyük olsun ışığın 400-600 w olsun, gübren havalandırman güzel olsun... rahat alırsın tohumun detayında yazan hasadı.

seboreik dedi ki...

Tekrardan selam! Benim sorum ege bölgesinde oturuyorum,ekim için outdoor olarak blunduğumuz mevsim idealmidir...
İyi çalışmalar

JointCan dedi ki...

Nisan sonu gibi filizlenecek, eylül ekim gibi hasat alınacak. hesabını ona göre yap artık.

Adsız dedi ki...

Merhaba kardeşim benim hasat bu '' http://d1207.hizliresim.com/z/l/9tybh.jpg '' dişi vea erkek hiç bir bilgim yok fakat ne zaman içilecek hale gelir vea büyürmü bu saksıda :D .Ne ile beslemeliyim toprak gübreli toprak yaklaşık 4 5 hafta oldu bu kadar büyüdü . bi bilgi verirsen sevinirim

JointCan dedi ki...

Zor dostum bu haliyle. Toprağın kötü, ışık yok sanırım. birde yapraklarda kırmızı örümceklenme başlamış. neye ihtiyacın olduğu başından sonunna kadar blogda yazıyor adım adım.

maribur dedi ki...

selam birsey sorcam bio bloom ciceklenme donemi için npk sı 2.7.4 aldım bunu buyume asamasında kullansam ne olur? azotu 2 nede olsa

JointCan dedi ki...

ama öte yandan P si 7. En az ihtiyac duyduğu dönemde çok fazla yükleme yapmış olacan.

Adsız dedi ki...

joint can merhabalar öncelikle.benim 8 tane bitkim var şu an 50 günlükler.1000w ışık veriyorum.saksılarım büyük,gübrem iyi,havalandırma iyi,bitkiler çok sağlıklı görünüyor çok az da olsa ufak tefek sararmalar var bazı yapraklarda.o sorun değil fakat 6 cı hafta çiçeklenmeye geçtim.bilmek istediğim tohum türümün başlangıç ve bitiş zamanı 70-80 gün benim bitkilerde sömek çıkmadı bile bu neden olur?

JointCan dedi ki...

Daha çiçeğin 8 haftalık bile olmamış. 6.haftada çiçeklenmeye soktuysan, bir haftadır çiçeklenmedeler yani. bu durumda önünde aşağı yukarı 7 hafta daha var. Çiçeğin türü otomatik değilse , ortalama 8 haftadır çiçeklenme...

saklı dere dedi ki...

dostum yaklaşık 3 aydan fazla oldu ekele ve seninki gibi yapraklanmadı daha çok 4. resim gibi yani daha 7. yaprakları eriyor ama ne dallandı nede budaklandı sebebi nedir ???

JointCan dedi ki...

bir sürü sebebi olabilir.

ışığın zayıftır
saksın ufaktır
torfun kötüdür
gübren doğru değildir
suyun serttir
Nemin düşüktür/yüksektir... daha da sayabilirim.

rasti bodrum dedi ki...

kardeşim benım çiçeklerde 60 gün oldu 15 gün önce hps 400 wat lamba koydum budamada senın dedığın gibi yapıyorum çiçeklerde dişi 3 tane 2 saksı ama bır türlü çiçeklenmedıler ama çiçeklenmeye yani başladılar gıbı daha kaç hafat sürer cevaplarsan sevınırım thnak u

JointCan dedi ki...

tabi blogu okumayınca ne kadar kaldığını bilmiyorsun :) çiçeklenmenin 3. haftasından sonra belirginleşmeye başlar. 5. hafatdan sonra sömeklenmeyi rahatça görürsün. 5+ dan sonra kristallenmeler coşar... kolay gelsin.

Eisenstein dedi ki...

J.C. Merhaba,
Aylar önce keşfettim blogu. O günden beri de herşeyden önce senin yaklaşımını ve düşüncelerini edindim, uyguluyorum ve öğütlüyorum.
., 5. kalite malzeme ile iyi kötü bir sistem kurdum kendimi döndürebiliyoum ancak tüm blogu aylardır defalarca okumama rağmen budama kısmında bir eksiklik kaldı kafamda. Sen tam olarak nerelerini buduyorsun? Ben kıyamadım mesela hiç bir alt dalı budamadım ama sanırım dediğini yapacağım artık. Yapraklara gelince ilk haftadan itibaren gübreli su verdiğim için büyük yapraklarım kurudukça koparttım. Bir de onları kurutup içebiliyorum bir yandan yetiştirirken. Ama acaba fazla mı kopartıyorum onu kestiremedim.6 aydır alışveriş yapmayı bıraktım sayende :) Sorum şu yaprakları anlatırmısın biraz. İşlevleri tam olarak nedir? ve nasıl budanmalılar detaylıca hangileri ve ne zaman?

JointCan dedi ki...

walla yaprakları neden içtiğini anlamadım. yapraklarda thc yok denecek kadar azdır. sen sadece kendini eğlendiriyorsun. başını ağırtıyorsun. yapraklar ışığı enerjiye çevirir. üst büyük yapraklar budanmaz. alt ışık almayan dallar ve yapraklar budanır.

http://youtu.be/uoM0JGWHo74 (How to: Trim your Cannabis plants diye aratıp izleyebilirsin youtube da)

Puzuzu dedi ki...

Herkese merhabalar yeşili seven dostlar.Öncelikle öğretici olarak anlatımların için teşekkürler.Buradaki anlatımların amacının sadece hobiden ibaret olmasını temenni ediyorum herkes için.
Daha önce hasatlarım da karşılaşmadığım birşeyle karşılaştım ondan bahsetmek istiyorum.Hasat yaparken tepe sömeğinde 2 su damlası büyüklüğünde yapışkan reçine gibi birşeyle karşılaştım,tadına baktığımda bal gibi tatlıydı ve o yoğun cannabis kokusu da vardı,yan sömeklerinde de varmı diye baktığımda büyüklerdeki kadar olmasada bazılarında vardı.Fermente olduktan sonra nasıl bir şeyle karşılaşacağımı gayet iyi biliyorum ;) ama neden reçine aksın ki? Birde bir ara sulamayı fazla yaptığımdan dolayı sinek oluşmuştu ama geçti zamanla,şimdi düşünüyorumda sizce o sineklerin onları yapma ihtimali varmıdır?

Adsız dedi ki...

Sen thc yok demişsin ama ben placebo etkisi yaşamıyorum eminim. Bu bariz kafa. 10 yıldır satın aldığım sigaralardan daha iyi ve baş ağrısı da yapmıyor, arkadaşlarım da benimle hem fikirler. Neyse konu bu değil ama bilgin olsun erkeklerde ağacın ailesine göre ciddi miktarda kafa yapabiliyor ;) Peki bir şey daha soracağım, yapraklar ışığı toplayarak enerjiye çeviriyorsa neden yaprakların örttüğü alttaki çiçekler büyümüyor da, yaprakları bir lastik veya iple bir araya toplayarak 5erli şekilde kız çocuğunun saçını toplaması gibi bir araya topladığımda alt dalara da ışık gidiyor ve ışık almaya başlayan alttaki çiçekler bir anda büyüyor? Yani üstteki yapraklar kapattıkça alt yapraklar zaten ufak kalıyor eğer üzerlerini açarsan büyüyorlar. Nasıl olacak? Bir tek budamayı çözemedim, ve demin tarif ettiğim gibi yöntemlerle hem yaprakları kopartmıyorum hemde ışık alımını artırıyorum ne diyorsun bu duruma?

Adsız dedi ki...

Merhaba,sanırım çiçeklenmenin 4. haftasındayım resimlerde de görüleceği gibi fistüllerim de var kristallerim de..ama benim ışığımla ilgili kafamda soru işaretlerim var.3 adet 100w cfl 2700k 6000 lümenlik ampüller kullanıyorum yani üç ampül ile birlikte 18000 lümen ışık elde ediyorum ayrıca duvarlarda yansıtıcılarım da var..sence verim açısından bu yeterli mi?ayrıca fotoğraflara bakınca hasatıma ne kadar kaldığını söyleyebilir misin?

http://postimage.org/image/91yiyhe1n/ccb70dcf/

http://postimage.org/image/s9lnv2wd7/19fdf3e9/

JointCan dedi ki...

Ya verdiğin lambanın grow için olup olmadığını bilmiyorum ama, kristallenmeleri beğendim. çiçeklenme de 4-5 hafta daha süren var, gübreni sulamanı güzel ver. gördüğüm kadarı ile ışık sorunun pek yok gibi... tabi herşey nihai hasattan sonra belli olur. kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

J.C. Kullanıcı adımla yazmadım o yüzden cevap vermedşn galiba, ikinci mesajın da sahibi benim ve bilgiye ölesiye açım. Söylediğin şartların çoğunu oluşturmama rapmen ufak tefek aksaklıklar dışında bir eksiğim olduğunu sanmıyorum ve tatmin edici ürün alamıyorum. Sömeklerim çok zayıf.
400W hps lambam var,büyütürken mh kullandım 6 hafta. Ahşap bir dolabın içerisinde ortalama 26,28 derece ve %60 nem miktarına sahibim.80 cm' e, 45 cm bir dolabım içi alüminyum kaplı, 2 adet bitkim var Bunlar aylar önce çatlattığım tohumlardı, yrtdışından feminised thc bomb ve african buzz getittirdim.
Bu bitkiler başlangıçta 4 saksıydı(iki feminised iki regular) saksıların kuzenim tarafından düşürülmesi sonucu ölüyorlardı(geriyee daha sonra erkek olduklarını anladığım iki regular tohumum kaldı, bir gün öylesine denedim yaprak dediğim etkiyi yapınca torbacıyla uğraşmaktansa onları takılmaya başladık) Onlar erkek çıkınca dışarı çıkarttım. Ölmesinler diye çok uğraştığım bu elde ki feminised çiçekler şu anda dolaptalar. Bebekken kurtardım bir şekilde. Hatta bir tanesi kafası 1 haftalıkken koptu 1 ay bekledim gübreledim ölmedi ve iki gövde olarak filiz verdi öyle de büyüdü şu an ana 2 gövde var elimde. Diğer ağacımınsa kafası büyürken iple bağlarken koptu 3 haftalıkken. Yeni siparişlerim geliyor bugün yarın, bunları dediğim gibi idareten ve öğrenmeye yönelik yetiştiriyorum. Parasızlıktan su alamadım bir süredir çeşme suyu ile büyütüyorum. Ph ölçerim olmadığı için ölçemiyorum ama General Organics in başlangıç seti var elimde. Evrelerine göre gerekli gübreler ve ek besinler dışında mümkün olduğunca kalsiyum önerinle toprağı kaliteli tutmaya çalışıyorum ama suyun çeşmeden olması nelere sebep olur? Bu akşam fotoğraf çekip sana göstereceğim bir yorum yaparsan sevinirim :(

Adsız dedi ki...

cevabın için teşekkür ederim!peki sormak istediğim son bir soru var..ben de iki çeşit ampul var 6500k ve 2700k..bildiğimiz üzere 6500k büyüme 2700 çiçeklenme evrelerinde kullanılıyor..fakat ben bu ampulleri değiştirirken tesadüflere kalmak istemiyorum..sence otomatik ve normal tohumlarda kaçıncı günden sonra 6500'den 2700'e geçilmeli..mesela 10. günden sonra 12/12(saat) ve 2700'e geçmeli miyim?

JointCan dedi ki...

otomatikler ile normallerin ışık döngüsü ayrı ayrıdır. normal üretimde kabaca hesap şöyledir : 3 hafta 24 saat ışık büyüme için olanı, sonraki 3 hafta 18/6 büyüme, sonraki 8-10 haftada 12/12 saat çiçeklenme ışığı verilir.

otomatiklerde ise ışık süresi daima 20/4 tür. ilk beyaz fistüller göründüğü andan itibaren çiçeklenme için olan cfl yi verebilirsin.

JointCan dedi ki...

Yahu bitkilerin başına gelenler nazi kamplarında yahudilerin başına gelmemiştir. sonrada diyon tatmin edici ürün alamıyorum :) kafaları kopmuş, devrilmiş... :)

Toprağın iyi ise, gübren iyi ise alırsın sonuç merak etme. suyun çeşme suyu ise bir gün önceden açık kaplarda beklet ki, kloru şusu busu uçsun dinlensin. bişi olmaz bende çeşme suyu veriyorum.

diğer türlü yanlış bir şey yapmadıkça, kitaba uyduğun müddetçe hasadın güzel olur dert etme.

Adsız dedi ki...

teşekkür ederim!

Adsız dedi ki...

http://postimage.org/gallery/8jv2p52/484b4f73/
Albümde iki ayrı çiçeğin fotoğrafları var, gece çektiğim için kapağı açınca ışık sızdığı için hızlıca çekmek zorunda kaldım kadraj hataları netlik vs için için kusura bakma :)
Bunlar dediğim gibi zaten normal büyümedikleri için elbette geri kalmaları normaldir ama çiçeklenmenin 4. haftasındalar ve arkadaşın bir üstteki yüklediği fotoğraflardan çok uzaklar :/

Adsız dedi ki...

Bu arada toprağım standart 5 kılosu 2 lıralık torflu çiçekçiden alınmış toprak. Bir daha ki sefere daha büyük bir satış noktasına gidip bundan daha kaliteli torflu toprak arayacacağım. Saksılarımı da değiştireceğim. Hatta bence sanırım sorun saksıların ufak olması ama bu kadar etki eder mi? :/ biri 15 biri 12 falan sayılır.(beyaz saksılı olan iki gövde olarak büyüyen. Mavi saksı ise kafası kopmuş olan, onun yan dallarından ürün bekliyorum.) Ben bunlara scrog da kuramadım bir daha ki sefer scrog da kuracağım ancak bunları iplerle dallarından kenarlara doğru bağlayarak gerdirdim biraz iş gördü scrog un farkını kavradım.

Adsız dedi ki...

Son olarak toprağımı değiştireyim diyorum. Elimde ki 5 kilosu 2 tl lik torflu fide toprağı. Ancak humusla torflu toprağın farkı nedir?
Humuslu mu alayım yoksa daha kaliteli torflu mu bulayım?

Adsız dedi ki...

J.C.?

JointCan dedi ki...

kaliteli torf al. on numara toprak hazırlamak istiyorsan altın oran şudur kardeşim

kalite torf
%20 Perlit
%10 temiz yıkanmış siyah inşaat kumu

bitti gitti.

Adsız dedi ki...

Çok teşekkürler bir daha ki sefere altın oran ı uygulayacağım ancak çiçeklere de bir şey söylemeni bekliyorum.. Alt dalları budadım bir kaç gün önce. Biraz daha hareketlendi sanki sömekler. Birde bu bitkinin çiçeklenme süresi birisi 9 birisi 11 hafta.. Ne diyorsun çiçeklere, çok mu ufaklar?

Adsız dedi ki...

Çiçeklere yorum yapsan :/

JointCan dedi ki...

Kaynamış olmalı hafız, bir daha göndersene resim!

Adsız dedi ki...

http://postimage.org/gallery/8jv2p52/484b4f73/

Bir hafta erken soktum sanırım çiçeklenmeye. Burada ki fotoğraflarda 4. haftadalar ortalama olarak, sen bi bak kaç haftalık gibi duruyorlar? Bu arada bu fotoğrafları çekmeden bir hafta kadar önce bir şey farkettim.
Işığı söndürdüğümde dolabın içi 21 derecenin altına iniyormuş ben doğalgaz yakmak istemediğim için bir süre buna ilgisiz kaldım ancak yavaş büyüdüklerini görünce dolabı peteklere yaklaştırdım ve kısık ölçüde açtım kombiyi. ışık aldıkları 12 saat ısı 26,28 civarı ancak karanlıkta kaldıkları 12 saat içerisinde ısıyı artık 25,27 arasında sabitledim. Bu fotoğraflardan ve bu işlemlerden sonra büyüme hızında ilerleme gördüm. Bu fotoğrafları çekeli 1 hafta olmuş olmalı, bir de bu gece yeni hallerini bir daha çekerim, onlara da bakarsan çok sevinirim, güzel insansın, sağol.. ;)

JointCan dedi ki...

- ışık kapalıyken ısı 21 e kadar düşebilir.
- Yalnız çiçeklerin orman gibi olmuş altlardan büyük yaprakları hatta ışık almayan 2-4 dalı kesip almalısın ki açılsın. çiçeklerin yaprakları neden 3 yapraklı gibi görünüyor bir anlam veremedim.

ama şu haliyle sağlıklı görünüyorlar. sadece budama çok önemli... alt büyük yaprakları al mutlaka.

Adsız dedi ki...

http://postimage.org/gallery/8twypeci/c00afe54/

Bunlarda budamadan sonraki halleri, bir bak yeterli mi budamışım? Yoksa biraz daha gerekli mi? Teşekkürler ajan ;)

Adsız dedi ki...

Bu arada 4 tane de 1 günlük yeni bebeklerimi göstermek istedim :) Bu arada sağdakinin toprağını değiştirdim saksı büyüdü ancak budarken bir kolu kırdım sıyah bantlı bölge ama bir kaç gün içinde toparlıyor kendisini inanılmaz güçlü bir bitki, hiç sorun etmiyorum hatta sömek güçlenecek diye seviniyorum :)

JointCan dedi ki...

güzel güzel zaten budadıkça tecrübe kazanacaksın. nereler ışık almıyor, nerelerdeki büyük yaprak gereksiz şeklinde... sağlıklı yemyeşil işte hayırlı çiçeklenmeler :)

Adsız dedi ki...

Yazıları belirtmiştim en sonuncuları temızlemişsin sadece diğerleri duruyor :/

JointCan dedi ki...

Elimden geleni yaptım. Blogger bu kadarına izin veriyor. Ayrıca merak etme kimse burdan logları alamaz. Burda yazılanlar ABD/Canada fikir özgürlüğü yasalarına tamamen uygun. Yasa dışı hiç bir şeye zaten izin vermiyorum. Sadece bilgi paylaşımından ötürü hiç bir özel bilgi 3. parti kimselerle paylaşılmaz. rahat ol yani.

Adsız dedi ki...

Bir çiçekde maksimum kaç tane sömek veren dal bırakıyorsun ortalama olarak? Yukarıda ki fotoğraflarda 7,10 tane kadar gözüküyor ama bende bir çiçekte 20ye yakın var, budamaya rağmen.

Adsız dedi ki...

abicim benim sana sorum su bu buyuk etkisiz yapraklari ciceklenme doneminden once tamamen kesip sadece someklerimi birakmam gerekir bir tanidik ise ciceklenme doneminden once kelleyi kesmemi soyledi bu sayaede yanlara dogru daha fazla hasat alabilirmisim bu konuda bir bilgin varsa paylasirmisin benim cocukalrin hepsi kiz feminize nasil bir budama yontemi izlemeliyim sence cok tesekkur ederim abi

JointCan dedi ki...

Budama en alt iki çift dal ve alt büyük yaprakların alınması ile olur. ayrıca en alt dalların orta kısımlarında olan çok zayıf ufak çiçeklenmelerde alınır (suckerlar) onlar gelişmeyeceği için beyhude enerji emiyorlar.

Tepe budunu kesmeni hiç önermem.

Adsız dedi ki...

peki abicim sen ne kadar hasat aldin benim kizlar daha ciceklenmeye girmedi ve suan 40=45 arasilar sence ne kadar hasat alirim.birde abicim ben 4 haftadir 18=6 isik veriyorum birtanesinin yaprak uclarinda hafif sararma var isik stresinden oldugundan dusunuyorum isiklar kizlar arasi 50 cm isigi biraz daha mi uzaga alsam isik sattlerini mi degistirsem

JointCan dedi ki...

zamanı gelince çiçeklenme saatine alırsın zaten. 12/12
hasadını bilemiyecem. onlarla ilgilenmiyorum. benim hasadım sapsız çöpsüz 90 gram idi bir tanesi diğeri de 50-60 gram sanırım.

Adsız dedi ki...

merhaba benim sorum su disileri ciceklenmeye girmeden once budamalimiyiz/budayacaksak nasil olacak hangi yapraklari kesmem gerek yardimci olursaniz sevinirim

JointCan dedi ki...

evet budamalısın. Prensip basit, en alt bir-iki çift dalı (onlar gelişmeyecek dierlerine yetişene kadar beyhude enerji harcayacaklar). altlarda kalan geniş yaprakları ve altlarda kalan ufak gelişmeyecek çıkıntı yaprak ve sömekleri temizlersen yukardaki budlara daha fazla ışık ve enerji kazandırırsın.

Gazing dedi ki...

şimdi çiçeklenme 1. hafta dedin ama Büyüme %.haftada sona mı erdi ?

Adsız dedi ki...

ARKADAŞLAR MİNİK BİR SORUM VAR... İLLAKİ HPS LAMBAMI KULLANMAK LAZIM...

Adsız dedi ki...

JC ben neden banlandım chatten? hanfhenf ben.hiç birşey yapmadım !

Adsız dedi ki...

Temmuz 1 de eksem yetişir mi hasata ? ne kadar saglikli olur ?

JointCan dedi ki...

geç olur, tam gelişmeyebilir...

Bütün Paylaşımlar dedi ki...

ellerine emeğine sağlık JointCan hocam :)

Can Cancan dedi ki...

Selam usdat benim bebekler somek vermeye basladi ama gec ektim hasat edebilirmiym

Can Cancan dedi ki...

Bide usdat ben her sulamada sivi gubre veriyorm sikinti olurmu bebeklere bide balkonda bakiyorum gunduz gunesi aliyor aksamda dolabin icine koyuyorm karanlikta kaliyo sabaha kadar dogrumu yaptigim simdiden tsekkurler usdat

JointCan dedi ki...

her sulamadan verecen yaprak uclarında yanma başlarsa azaltacan. ulen zaten dışarda yetiştiriyon akşam karanlığa niye alıyon. zaten akşam olmuş işte. zaten kış güneşine dönüyor mevsim... senin ayrıca çiçeklenme havası vermene gerek yok. Hasadına gelince nisan 20 sinde ekmen lazımdı. sen ne zaman ektiysen gececek süreyi üstüne koy. eylül ekimi bekle bakalım

Can Cancan dedi ki...

Tamm usdat tesekkurler beni aydinlattigin icin fotolarini gorsen hasat zamanini bilebilirmisn bide ben nasil foto gostercem sana usdat yardimci olursan sevinirim

Can Cancan dedi ki...

Usdat yaaa benim bebekler hic saga sola dal atmiyor tekgovde uzerinden somek veriyor normalmi boyle olmasi yoksa ilerki zamanlarda atarmi saga sola dal benim bebeklerin govdesi serce parnaginin yarisindan biraz daha kalin epey ekelesti yani usdat derdimi umarim anlatabilmisimdir simdiden sagol usdat

JointCan dedi ki...

hizliresim.com veya imgur.com a yükle ordan linki al buraya eklersin görürüm.

JointCan dedi ki...

Işık yetersizdir, (ya da güneş) ayrıca saksılarda ufak olabilir... ama ana neden yeterince güneş almamasıdır.

Can Cancan dedi ki...

Usdat saksida iki tane bebek var alamamda is isten gecti hasat edermiym bu bebekleri bu arada foto paylasamadm bexeremdm ben ya

Can Cancan dedi ki...

Saksi kucuk ondan o zamn ne yapmm gerekiyo bu saatten sonra usdat hasat alabilirmiym bu bebeklerden

Can Cancan dedi ki...

http://r1309.hizliresim.com/1f/3/s816h.jpgf

Can Cancan dedi ki...

http://upload.hizliresim.com/upload.php http://upload.hizliresim.com/upload.php http://upload.hizliresim.com/upload.php usdat fotolar bunlar nediyosun bebeklere meyvesini yermiyim birde budama yapiyimmi gerci alttan yaprak aldim

yuCeL dedi ki...

Jointcan erkek çiçeklerde thc yok denecek kadar az demiştin.. Erkek çiçeklerime kıyamıyorum ilk deneyimim olduğu için :) Onları şu an için ayrı odalara aldım. Dölleme çiçeklenme boyunca devam mı ediyor yoksa bir süre var mı? Tekrar aynı odaya bir süre sonra alınabilir mi? Çünkü başka odada nem makinası havalandırma hps vs. kurmak istemiyorum.

JointCan dedi ki...

yahu manyakmısın erkek çiçeği ne tutuyorsun (çiftleştirmeyeceksen)... sök at delimisin... kıyamıyormuş da nedir... onlar sökülecek atılacak.. içilmez büyütülmez kuş boku bile vermem onlara...

yuCeL dedi ki...

:) Deli yada manyak olmasam burada olmazdım. Sen sorunun cevabını aldın.. ama ben hala dölleme sürecinin cevabını alamadığım gibi birazda aşağılanmış oldum sağlık olsun..Kimse kimseyi tanımadığı için sorun teşkil etmiyor.Paylaşımların için ayrıca teşekkürler.. ilk mesajda etmem gerekti aslında uzun süre blogunu takip etmeme bakılırsa. Biz yine güzel kalalım :)

JointCan dedi ki...

:) Evet devam eder çiçeklenme boyunca. Ama ideali çiçeklenmeye başladıktan 2. hafta sonrasında hemen çiftleşmesi. bu sayede çiçeğe tohum üretmesi için 6-8 hafta bir süre veriyorsun ki tohumların olgunlaşması, güzel bir ürün vermesi açıdan önemli. yoksa çiçek son haftada çiftleşse tohum üretmeye başlar... ki zaten son bir kaç hafta tricome üretimini arttırmasının sebebi, "lan ölüyorum hala çoluk çocuğa karışamadım" evde kalma korkusudur...

Adsız dedi ki...

bloğun her satırını okudum çok faydalı bilgiler gerçekten emeğine sağlık mükemmel bi çalışma olmuş.teşekkürler J.Can

Adsız dedi ki...

Selam , bitkim 5 haftalik normalin altinda gubre veriyorum gubrenin npk degeri 7/6/6 1.5 litreye 3 miligram gibi cok az bi oran vermeme ragmen bitkinin tepe yapraklarinin etrafi sarardi. Magnezyum eksikligi mi asiri gubrelemem mi isik stresi mi anlamadim.. Yardimci olursan sevinirim. Bitkinin boyuda cok kisa geliyor bana 5 hafta icin . fotograflara bakip yorum yaparsan sevinirim .
Not: alt dallari yeni budadim.
http://imgur.com/tONoTOy,Lmn7xZx,6R8pLJ2,WauKLRE#1
http://imgur.com/tONoTOy,Lmn7xZx,6R8pLJ2,WauKLRE#2
http://imgur.com/tONoTOy,Lmn7xZx,6R8pLJ2,WauKLRE#3

baslangic isik cfl 250w 6500k
son 10 gun isik olarak 400w hps

JointCan dedi ki...

gübrenin ne kadar verileceği şişesinde yazması lazım. o miktara göre değerlendirmem mümkün olabilir ancak. Ama bunlar tam ölçek gübre verilecek seviyedeler... ışık stresi göremedim.

Adsız dedi ki...

sadece torf kullansak iyi sonuç alırmıyız? (sıkıştırılmış torf aldım ufak bir paket 6lt su ile 20kg olarak şişiyor)

JointCan dedi ki...

o sıkıştırılmış Torf değil, cocodur... soru cevap kısmında bulursun aradığını

Adsız dedi ki...

Doğru diyorsun sanırım hindistan cevizi lifi ve tozundan yapılmış, soru cevap kısmını okuduğum kadarı ile pek bir işe yaramaz.. Yinede resime bakıp bir tavsiye verirsen sevinirim, nasıl toprak alayım bu cocoyuda kullanabilirmiyim bilemiyorum.

http://i.imgur.com/bcOVvUi.jpg

JointCan dedi ki...

Light Mix torf al, yüzde 20 de bundan kat, eğer perlite yoksa aldığın light mixte %20 de perlit ekle mis gibi kullan. coco güzeldir aslında ama kullanması için biraz ileri grower olmak lazım tecrübe lazım az.

Adsız dedi ki...

Selam Jointcan;
Bitkinin durumuna yorum yaparsan sevinirim. Budama yaptim oncesi sonrasi fotograflari asagida ekledim. Budama yapmadan once siteye koydugun videoyu izledim.
Gerekli bilgiler: Buyuk olan bitkinin 6. haftasi bitti. 40cm boyunda. Diger 2 sinin ekim zamanini hatirlamiyorum. birisi 30 cm digeri 23-24 cm.
Isik: Ilk 2-3 hafta 250w cfl 6500k daha sonra full 400w HPS.
Bitki besini ilk 7-6-6 simdi kullandigim 2-5-8
Oncesi:
http://imgur.com/a/89pla#0
Sonrasi:
http://imgur.com/a/3YOul#4

Son soru sence 12/12 donguye gecim mi ?

JointCan dedi ki...

Büyütme yerin ufakmış zaten. o zaman geçebilirsin 12/12 ye

Adsız dedi ki...

Öncelikle merhaba benim anlamadigim tek şey bu cfl isik nedir onu aciklarmisin

JointCan dedi ki...

tasarruflu beyaz lambalar var ya. insan bir google a yazar resimlere bakar :) tembeler herif.

Adsız dedi ki...

Abi bide bu cfl lambalarda mesela(6200k) yaziyorya benimkilerde yazmiyor

Adsız dedi ki...

Abi birde bende iki tane kız var lamba olarak ta büyük beyaz 2 adet 100w cfl var onlar yetermi onlara

JointCan dedi ki...

yetmez blogu oku

JointCan dedi ki...

çünki sen bakkaldan alıyorsundur

Adsız dedi ki...

Merhabalar herkese iyi günler hocam bu kristallenme benimkilerde görülmedi sebebi nedir ne yapmaliyim

JointCan dedi ki...

Bi sürü sebebi olur.
ışığın yetersizdir
saksın ufaktır
toprağı boktandır
gübren boktandır
cinsi boktandır (boklu dere tohumları fazla kristal üretmez)
daha sayayım mı?

Adsız dedi ki...

Öncelikle selamun aleykum herkese iyi günler bende bu ise merak sardim bi kutu yAptim fanlari filan herşeyi yaptim 3 tanede cfl 100 wat isik koydum saksilar büyük büyüdüler inceden somek vermeye başladılar sonrada 2700 3 tane cfl aldim sarı torbacilar filan az çok olur diyo dayı sence olurmu direk olmaz deme az somek verir de yada başka bisey de :D tamam bunu geçtim obur soru bizim torbaci abi bunlara süt verin diyo sinek ilAci sikin diyo daha çok THC si artar diyo napilmali abi THC ve 1. Soru problemi

JointCan dedi ki...

torbacının yolundan gitmeye devam o zaman kardeşim.. şu kadar blog yazdım daha ne yazayım nasıl yardımcı olayım? o torbacına deki, taşaklarında ot saklamaktan pişik olmuş beyni... admin öyle söyledi de.

Adsız dedi ki...

E o zaman abi sadece su veriyom demi ya bide abi isik konusunda az çok olur olmaz bisey de

Adsız dedi ki...

Sa abi ben yücel abi bende iki tane kız var bunlar daha önce kolideydi simdi ise buz dolabina tasidim fanlari filan herşeyi tam 6 tane 2700k cfl var sence nasil bisey olurlar

JointCan dedi ki...

Olmaz!

JointCan dedi ki...

Hİç bişi olmaz, ancak yeşil çimen çiçeğin olur

Adsız dedi ki...

Sômek vermezlermi abi veya isiktan başka ne yapmaliyim

JointCan dedi ki...

Blogu oku

Adsız dedi ki...

Sa usta 250w hps alsam direk onla yetiştirip onla ciceklendirsem olurmu ve altina kaç bitki koyabilirim

JointCan dedi ki...

Olur... Tek çiçek (normal) veya iki tane auto güzel yetişir.

Adsız dedi ki...

İyi günler herkese öncelikle merhaba abi bende istiyorum böyle güzel birşey yetiştirmek fakat evde bilgisayar kasasinin içinde fanlari filan herşeyi hazir tohumlarida buna bi tane 250 w hps alsam 1 bitki koysam altına scrogla buyutsem olurmu yada biraz büyüdüğü zaman kutusunu degistirebilirim olurmu öyle

JointCan dedi ki...

pc kasası fantezi.
buzdolabı kutusu olur, çamaşır makinası kutusu olur. tek çiçeğe verebilirsin o kadarını.

Adsız dedi ki...

Anladim abi PC kasasi yerine direk kutu koyalim yani

Adsız dedi ki...

Abi bu son sorum olacak sana ufak bi kutuda 250 w hps ile 1 bitki yetistiriyorumya onu scrog yapicam en fazla kaç cm buyur scrogda bide abi kaç ayda buyur ve iyi kristallenirmi ne kadar hasat alabilirim cevapların için şimdiden teşekkürler :)

JointCan dedi ki...

En güzeli, pc kasasında ısıyı nasıl halledecen dimi..

JointCan dedi ki...

scrogda büyümesinin sana bir zararı yok nasılsa eleğin altından ilerletecen. boy elek üstü 25 cm de en fazla oda sömekler güzel gelişirse.
ışığın, nemin, gübren, saksın, torfun güzelse niye kristallenmesin.
hasadına karışmam.. ama sapsız çöpsüz (eğer boklu dere değilse tohum) tohumsuz yapraksız alırsın 80-90gr kuru

Adsız dedi ki...

Kaç ayda buyur abi

Adsız dedi ki...

Oncelikle dışarda bir ekim yapıcam profosyonel malzemeleri m yok nasıl ekim yapmamı önerirsiniz. 7 24 dışarıda olucak verimli olurmu indoor daki gibi .. Teşekkürler şimdiden.

JointCan dedi ki...

e bizahmet blogu okusan be paşam

JointCan dedi ki...

dışarda ekim için profesyonel malzemeye ihtiyacın yok. tohum gübre yeterli. tabi toprakta önemli. dışarısının içerde yetiştirmekle tek farkı ışık açıp kapama derdin yok. sulayacan gübreleyecen bakacan. tabi tarlacı olma hevesin varsa o ayrı. onada zaten burdan bilgi alamazsın.

Adsız dedi ki...

Merhabalar usta 250 w altına 1 bitki koysam scrog yapsam en fazla kaç ayda buyur bilgi verirmisin blogu tamamen okudum fazla toparlayamadim teşekkürler

JointCan dedi ki...

ışığın (bitki başına) 250w diye yavaş, 1000w diye hızlı hasat alınması diye bir şey yok. Türü neyse, blogda anlatıldığı zamanda alırsın hasadını.

Adsız dedi ki...

İyi günler ben torf için öncelikle kipaya gitmistim 20 lt lik bir torf aldim hani topragin üstünde beyaz beyaz olan torftan oradaki bir calisana sordum dedimki;abla bu topragi alicagim buna gübre koyuluyormu diye sordum ablada hayir dedi neden dedim bu torfun içinde besin mineral falan filan var dedi başka bi arkadasimda gübre koyulur diyor sen ne dersin yani topragin üstünde beyaz beyaz şeyler olan toprak sen bilirsin abi gübre koyiyimmi koymiyimmi

JointCan dedi ki...

E torfu almışsın :D almadan sorman gerekiyordu. Neyse, ne kadar gübre katkılı olduğunu bilmiyorum, ağır ise yeni filiz çiçeği yakarsın. Değilse sorun olmaz. Gübreleme işine 2. haftadan sonra başlayacaksın zaten. Onun içindeki gübreyi sklemez Cannabis. yani gübre alacan hem yetiştirme için hem çiçeklenme için.

Adsız dedi ki...

dediğin gibide abi siklemediler zaten :D 20 cm filan oldulardı sonra salaklık ettim buzdolabına aldım tahliye yoktu hava yoktu ışıktan yanmışlar kurumuşlar sonra attım bidaha yapıcam.

Adsız dedi ki...

selam jointcan ustad sana sormak istedigim bazi sorularim olacakti cbd si %7 thc si %7 bir tohum buldum sence nasil? fazla thc yi sevmiyorum adami paronaya yapiyor.
soru 2 bu balastlar arabalarda bulunan anfilere mi benziyor yani 12v luk elektrigi 400w yapiyor balast ise 220v luk elektrigi 400w yapiyor. soru 3 kendi tohum bankamizi yapmak icin regular tohummu gerek yoksa disi tohumdanda tohum alabilirmiyiz? saglicakla kal dostum

selo

JointCan dedi ki...

thc %7 ne len. boklu dere yetiştir işte aynı thc cbd.
erkek olmadan dişiden nasıl tohum alacan?
balastı da Wikipedia dan bak

Adsız dedi ki...

Dostum harikasın. Teşekkürler bütün bilgiler için.
Bide sorum var. Eğer ışıktan daha fazla faydalanmak için toprağın üzerine de Aliminyum folyo sersek nasıl olur? Uzamamak gibi ters bi etki yaparmı ki acaba?

JointCan dedi ki...

pek etkisi olmaz. ben yaptım toprağın üstü çok kurumasın diye. kasma derim.

Adsız dedi ki...

dostum erkek dişi olduğunu aladıktan sonra çiçeklenme dönemi başlamışmı olur yoksa tam olarak cinsiyeti bilirginleştikten sonra ne zaman başlar çiçeklenme?

JointCan dedi ki...

Blogda anlattım herşeyi...

Adsız dedi ki...

bulamadım bir zahmet anlatırmısın kısca tekrar yazıyorum ;dostum erkek dişi olduğunu aladıktan sonra çiçeklenme dönemi başlamışmı olur yoksa tam olarak cinsiyeti bilirginleştikten sonra ne zaman başlar çiçeklenme?
şimdiden teşekkürler =)

JointCan dedi ki...

indoor yapıyorsan ışık düzenini 12/12 ye geçirmeden çiçeklenme başlamaz
Dışarda yetiştiriyorsan, mevsimi gelmeden çiçeklenmez.

Adsız dedi ki...

bi baksana kardeş çiçeklenmeye başlamışmı bunlar ona göre gübre kullanıcam...

http://i.hizliresim.com/glXB73.png

http://i.hizliresim.com/W2bdBY.png

JointCan dedi ki...

dışarda yetiştiriyorsun daha ne çiçeklenmesi... henüz gelişme evresinde bu çiçek

Adsız dedi ki...

Hocam nemi ayarlayamazsak ne yönde aksilik yasar bitki.

JointCan dedi ki...

nem önemli... arylayamazsak diye bişi yok (dışarda yetiştirmiyorsan)

Adsız dedi ki...

bitkim yeni yeni çiçeklenmeye başladı çiçeklenme dönemini hızlandırmak için neler yapmam lazım tavsiyeniz nedir?

JointCan dedi ki...

hızlandıramazsın

Adsız dedi ki...

ortalama kaç haftada çiçeklenme dönemi biter ve hasat ederim ?

JointCan dedi ki...

yok artık, bloga baksan bir zahmet

Adsız dedi ki...

selamlar
bilgisayar kasasının içinde bir sistem kurdum 3 adet toplam 200 w tasarruf scrog teli fanlardan oluşuyor nem içinde geniş bir kapta su koyuyorum... 1 adet bitki yetişiyor malesef diğerleri hps yi dolapta buhar aleti olmadan koyunca 2 saat içinde kurudu...tamam beyinsizlik ettim...neyse içlerinden yaşıyan 1 adet vardı (umuyorum dişi olur) bilgisayar kasasında kurtardım 10 litre kadar toprak tüm zemini kaplıyor ışığa 30 cm uzakta scrog teline 15 cm uzakta duruyor.
1. Sorum şu; Sistemim yeterli midir?
2. Sorum ise; Scrog yapmama rağmen bu bitki bilgisayar kasası kadar dar bir alana sığar mı? sığmaz dersen ne yapmam lazım topping mi ?

JointCan dedi ki...

a) pc kasasında yetiştiremezsin
b) o ışık yetmez
c) sığmaz
d) geri kalan için blogu oku paşam

Adsız dedi ki...

selam gandalf reis yol göster biraz bebekler çiçeklendi galiba ama kaçıncı haftada olduklarını bilmiyorum ilk deneyimim hemen olsun hemen partiye başlamak istiyorum... ışıgına ihtiyacım var yardım et internetten bakıyorum normalde bu kadar uzamaması lazım ama bu bebek çok uzadı. resim atıyorum bide bir kaç sorum olucak
soru1: budama yapmam lazımmı?
soru2:sence çiçeklenme kaçıncı haftası(tam tarih tutamadım bilmediğimden soruyorum sen tecrubelerın sayesınde bılırsın)
soru3:saglıklı görünüyormu?

http://i.hizliresim.com/b89NEm.jpg

http://i.hizliresim.com/4m963p.jpg

http://i.hizliresim.com/aqgkQB.jpg

JointCan dedi ki...

En altta sararan yaprakları al (en altta)
uzamaması lazım ne demek daha da uzayacak. ve hasadın için ay vermiştim sana Eylül sonu en erken, ekim sonunu da bulur.

Adsız dedi ki...

amk gene açık unuttum hesabı yayınlamazsan sevinirim kusura bakma üstat

JointCan dedi ki...

NEyi...adsız adsız duruyon onu mu sileyim?

Adsız dedi ki...

üstad benim çiçeğimin bugun 7.haftası.kitaba ve senin anlatımına göre haftaya çiçeklenmeye giricek.şimdi ben diyorumki çiçeklenmeye sokmadan 18/6 devam etsem 4 hafta daha bu şekılde gidip ondan sonra çiçeklenmeye soksam bi sakıncası olurmu.amacım biraz daha çok hasat.çiçeğim ww ışığım 400 w

JointCan dedi ki...

yer, boy, elektrik sorunun yoksa... saksın 20lt den büyükse olur niye olmasın.

Adsız dedi ki...

yer boy sorunum yok sgroc yaptım çünkü.Elektrkge gelınce 50-60 lira fazla gelır 4 haftada oda sorun değil.saksım malesef büyük peynir tenekelerinden 18 litre çok sorun olurmu

JointCan dedi ki...

e SCROG'a girdiysen zaten saksıyı değiştiremezsin. Aslında değiştirirsin de gerek yok. bir dahakine büyük saksı ile başlarsın (50-60 lt)

Adsız dedi ki...

bi dahakine tamam.şimdi bunda 18 lt sorun olmazsa çiçeklenmeyi geciktireyımmı?.yoksa 8 hafta bitince sokayımmı çiçeklenmeye

JointCan dedi ki...

madem scrogdasın elekler %70 dolana kadar uzatabilirsin

Adsız dedi ki...

tmm üstad tesekkurler

Adsız dedi ki...

hem lst hem scrog yapıyorum başından beri bence sığacaktır
ışığı çiçeklenmeye girdiğinde yüksek wattlı ledlerden bir sistem hazırlıyorum şuanda (elektronik mühendisiyim bu arada) ek yapıcam ve ışık yeterli olucaktır hps kasanın içini haşlar
bloğu baştan sona 30 kere okudum eline sağlık auto tohum öneriyorsun ama tırsıyorum getirtmeye
gübre olarak npk değerlerinden baktığım kadarıyla sardunya gübresi kullanıyorum çok benzer bitkiler hem az su istemesi hem çiçeklenmeye girişi açısından
şuanda büyümeye devam ediyor fistülleri gördüm dişi ve 1 joint bile çıksa uğraşıcam bebeğim o benim ama dolap falan sistem eve kuramam ailem gelip gidiyor kasaya enerji tasarrufu projesi dedim her daim çalışıyor :)
bodur olsun diye 12 12 ye erken geç demişsin onu da yaptım çük kadar çiçek ama sağlıklı yaprakları ana dalı falan gayet
bi olur ver bana be hacım
lst+scrog+erken12 12 pc kasasına sığacaktır?

Adsız dedi ki...

http://imgur.com/pvhdDj8&mylYWCi&wTosoRA#0
http://imgur.com/pvhdDj8&mylYWCi&wTosoRA#1
http://imgur.com/pvhdDj8&mylYWCi&wTosoRA#2
üstad eserlerini gösterip fikrini almak istedim.Eserlerin diyorum çünkü emek benim ama geri kalan herşey senin bilginin eseri.üstteki 2 çiçek aynı bitki yani ww deişik açıdan çekmeye çalıştım.en alttaki ise torbacı tohumu.topraktan çıkmalarının 50 günü.torbacı tohumu çiçeklenmeye erken girdi.ikisininde topragı aynı ışık döngüsüde aynı .bi anormallik yoktur değilmi.ayrıca çiçeklerin hakkında görüşlerinide almak isterim.tşkler(bu arada nikim banlı açarsan sevinirim.adım mhop)

JointCan dedi ki...

a) ben auto önermem. Auto konusunu "Impetu" arkadaşımız, auto gitmek isteyen olursa diye eklemiştir. Bende bloga asmışımdır. ben Photo tür öneririm. Boklu dere cigarası yetiştirip dünya masraf edeceğine git çimen iç derim. aradaki fark o kadar çünkü.
b) madem led sistem kurabilirsin http://hydrobuilder.com/solarstorm-880w-led-grow-light-with-uvb.html?dzid=csegps_CLW-SS-880&gclid=CKy6qIqo6r4CFY0WMgodQX8AoA
al şurdaki LED ve ordaki Watt ve ordaki (sanırım 5watt) LED'lerden yapabiliryorsan yap derim.
c) Gübre zihni sinir projelere girme. Toprakvesu.com veya Smoothgarden.com dan organik gübreler için, yetişme dönemi için grow, çiçeklenme için bloom.
D) ha sen pc kasası fantezisi yapiyorsun... yukardaki tüm saydıklarımı unut... cevap veriyorum sığıp sığmayacağını bilemem ama bi halta yarayacağını sanmıyorum o hasadın.

JointCan dedi ki...

bu eleği nasıl yaptın yeğen demir mi kaynattırdın :D hiç bu kadar kalın SCROG ağı görmedim :) çiçekler aynın yeşil ve sağlıklı... durmak yok yola devam :D

Adsız dedi ki...

elek markette denk geldi.Tadım kuruyemişlerinin asılı olduğu standı aldım marketten.baktım hurdaya atıolar yapıştım hemen.işede yarıo cuk die oturdu:)
bu arada nikimi açmamışsın.kullanıcı adım mhop

JointCan dedi ki...

atılma sebebin farklı olabilir mhop ve mhopp vardı ikisini de açtım. online bırakıp gidersen belli bir müddet ses vermezsen de yer açılması maksatlı atılabilirsin.

Adsız dedi ki...

Atılma sebebim o deildi üstad.burayı İlk keşfettğim sıralarda anlamadıgım bi kaç soru sordum.Sohbetteki admin arkadaşlarda senin gibi anlatmayı sevmıyorlardı sanırım sıktım onları birisi pat diye attı.Herkes senin gibi değil sen seviyorsun anlatmayı öğretmeyi bilgi vermeyi.Herşey için teşekkürler sana çok borçluyuz

Adsız dedi ki...

şimdi yine girmemle atılmam bir oldu daha slm bile vermedim lobide :(

JointCan dedi ki...

O zaman benim bilmediğim bir sabıkan var, ve unutmayan modlar atıyor :) açtım tekrardan veya başka bir nickle gir.

Adsız dedi ki...

Bu erkekler disileri polenledikten sonra dişiler sömek yapmazmı?

JointCan dedi ki...

çoğunlukla tohum üretmeye verir kendini

eren caldır dedi ki...

http://hizliresim.com/O2QPqZ
http://hizliresim.com/zRdbAY
http://hizliresim.com/GnLlY2
http://hizliresim.com/RydqY1
http://hizliresim.com/p4rLg0
http://hizliresim.com/krVlkW

elimdeki bu kızı ekeli tam 53 gün oldu çiçeklenme 1 haftayı geçti boyu 90 cm geçti alt dallar budadıktan sonra hem boyuna hemde enine gelişmeye başladı sıvı gübre ve güvercin dışkısından serbet yapıp veriyorum durumları hakkında yorum yapabilirmisin

JointCan dedi ki...

ışığın ne, ısı ne, cinsi ne, saksın kaç lt, gübren ne... zayıf görünüyor ışık yetersiz olabilir.

eren caldır dedi ki...

12/12 yapıyorum öğlen den akşama kadar güneş görüyor 6 saat güneşde 6 saatte ışık altında cinsi torbacı tohumu saksım 15 litrelik teneke greenvital adlı sıvıı gübre güvercin gübresi suyum arıtmalı ısı ve nem ideal verdiğğinn değerler altına düşmüyor

JointCan dedi ki...

e normal o kadar bakımsızlığa

akrep dedi ki...

Sevgili kardesim ben merakimdan icmek icin bkere die ektim saksida ve disarda duruyor dvmli gunesi yeterince aldgini dsunuyorum yapraklari kurutulup icilirmi bana bu konuda yardimci olursaniz boyu cok cabuk uzuyor ben 1 ay sonra komple koparcam kurutup icmeyi dusunuyorum ee bide koparinca yapraklarindan baska ayiracagim biyer varmi yokmu bn bi yapraklarndan ayirip kurutup icmeyi dsunuyorum bide yapraklarini da kurutup icsek olurmu yardimci olursaniz cok sevinirimm... Teşekkür Ederim bekliorm yormlarnizi

JointCan dedi ki...

içilmez. hemde hiç

Adsız dedi ki...

JOINTCAN AGABEEEEY
benim bir adet kızım vardı budama dönemine girmişti bende tüm o fan yapraklarını kestim gereksiz dedim sadece çiçeklerle bağlantılı olan yaprakları bıraktım yani...Bok oldu caanım kız hala yaşıyor büyüyor çiçekleniyorda ama yaprakları sadece şu kristal üreten yapraklardan bol yaprağı var ama hiç fan yaprağı yok hani şu 5 yapraklı olandan..yeterli ışığı alamıcak falan diye çok korkuyorum ne yapmalıyım? ölmemelii çok uğraştım :(

JointCan dedi ki...

Ölmez de, bi halt da olmaz o çiçekten... kim söylediyse sana böyle bir budamayı onun yakasına yapış.

Adsız dedi ki...

http://i.hizliresim.com/Y3v9Ak.jpg
yani şimdi ne yapim bilmiyorum çok az gelişiyor ağır ağır hünde orttlama 8 saat güneş alıyor hergünde suluyorum sorun nedir anlamadım bi yardımcı olsan kardeşim sevinirim

Adsız dedi ki...

breminnn cevap yazisenn yoksaa

JointCan dedi ki...

e ulen bunu chatte de sorduydun konuştuyduk ya, burda fikrim mi değişecek? hiç bir şeyi tam yapmamışsın ki, gelişmesi normal ve sağlıklı olsun. artık olduğu kadar gidecek, eylül ekim sonu gibi alırsın bir şeyler.

Adsız dedi ki...

Mr

Adsız dedi ki...

Merhaba sizdən yardım istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

Yorum Gönder

 
;