19 Nisan 2012 Perşembe

SCROG YÖNTEMİ

 ARA CHAPTER, SCROG (SCREEN OF GREEN)  YÖNTEMİNE GİRİŞ :

 (Gece 23.30 da başladım sabah 07.12 de bitirdim. Blogda yerleştirmesini yaparken, Firefox cörtledi. hepsini oturup tekrardan düzenleyeceğim. Burda yazılanları istediğiniz gibi alıntılayabilirsiniz, benim diyip hava atabilirsiniz, saklayıp torunlarınıza bırakabilirsiniz...Hiç öyle zırlak tip değilimdir. Beklentisiz paylaşımlarımıza devam edelim)


Evet, blog kullanıcıları yetiştiriciliğe girdiklerinde veya gireceklerinde, Cannabis yetiştirmenin elli türlü entrikasını görünce veya duyunca, hem merakı artıyor hemde aslında kendi şartlarına en uygun büyütme tekniğini öğrenmek istiyor.
İmkanı ve ortamı olanların işi kolay. Alır lambasını, koyar saksılarını, verir gübresini veya hydrosunu bekler hasadını. Peki imkanları kısıtlı olan, yeri dar olan, tavanı alçak olanın hali ne olacak? Kendin büyüt kendin üfle politikamıza ters. Şimdi ingilizcesi olmayanların resimlere bakarak çözmeye çalıştıkları SCROG yöntemini dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım. Unutmayın, ben hiç SCROG denemedim. Ama bitkinin gövde eğme eğitiminde tecrübem var az çok.  
OTOBANDAN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ UYARISI:  
Kimler ilerisini okumaya gerek duymamalı? SCROG yöntemi ileri yetiştiricilik sayılır. Her gün SCROG eleğinin altında, dalların eğitimi, eğilmesi, bağlanması, deliklere eşit yayılması gibi emek isteyen çalışmalar gerektirir.
SCROG da bitkinizin DİŞİ olması gerekmektedir. Yani 6-7 hafta büyüteyim, cinsiyetini öğreneyim sonra SCROG’a geçerim gibi bir şey yok. Ya feminized tohumdan gideceksiniz veyahutta güçlü bir anneden alacağınız KLONLAR ile girişeceksiniz bu işte.
AVANTAJLARI: 
 Madem bir haltı anlatacaz avantajlarından da bahsedelim biraz. SCROG bitkinin düz bir satıh üzerinde eşit dağılan budları dolayısı ile ışığınızı en etkili kullanabileceğiniz yöntemdir. Bu sayede Budlarınızı daha etkin büyütme şansınız olur. Normal büyümede, özellikle çiçeklenme evresinde büyük yaprakların alt dalların budlarını örterek yeterince ışık almasını engeller. Buna budama ile care bulmaya çalışırız genelde. 
Artık kuralım şunu:
1-    Burda göreceğiniz resimler size fikir vermek amaçlıdır. İnşaat malzemeleri satan yerlere gidip bu resimdekileri istiyorum demeyeceksiniz tabiki. El becerileriniz yoksa (bu basit şeyleri yapacak kadar da) yine otobana girmeden, masrat etmeden çıkın.
En güzeli, kendi kafanızda bir tasarım yapmanız, eldeki yada temin edebileceğiniz malzemelerle de acemiliğinizi atlatmanız. 
 (Resim 1)
 
Böyle bir elek tezgahı nasıl hazırlayabilirsiniz? Yada aşağıdaki gibi, ya da size en uygun hangisi ise.
 (Resim 2)
 (Resim 3)
 
Temel amaç yukardaki gibi bir şey elde etmek. Eleğin altında kalan kısımda isterseniz hydro yapabilir isterseniz topraklı üretim yapabilirsiniz. Isterseniz her saksınıza bir elek kurabilir, isterseniz geniş bir elek yapıp bir kaç bitkiyi bir arada yetiştirebilirsiniz. Mantık basit, tüm alanı kullanmak. Size tutup şöyle kes, böyle biç şukadar santim gibi bir plan vermeyeyim. Sizin büyütme ortamınıza nasıl uygunsa siz ona gore planınızı projenizi yapın.

Elek için tipsler: Galvaniz tel kullanabilirsiniz, Yada en güzeli biraz kalınca kopmayacak naylon ipten de örebilirsiniz. Bu sayede hasat zamanız sadece kesin ipleri alın, sonra yeniden örersiniz. Tel durumunda tek tek uğraşacaksınız. (Resim 2) deki gibi bir system kurarsanız, güzel güzel içinden geçirirsiniz ipinizi kolaylık olur her seferinde.
Peki bu elek sehpanızın bacakları ne olacak? İsterseniz sehpa şeklinde yaparsınız, isterseniz L ile duvarınıza sabitlersiniz, üstüne hafifçe yüklendiğinizde faciaya yol açmasın çiçeğiniz için yeter. Eleğin iplerinin veya tellerin GERGİN olması çok önemli. Zira budların büyümesi eleği yukarıya doğru bükmeye çalışır. Buda eşit olmayan büyümelere hatta budlarda zedelenmelere yol açabilir.
(Resim 2)Deki örnekte halkalı vidalar kullanılmış, 5x5 cm lik ölçüde örülmesi uygundur. Ben çok beğendim. Sağlam naylon bir iple güzelce döşenir her seferinde.
 (Resim 4)


Bu şekilde de bir çerçeve yapabilir içinden kablonuzu (elastic türünden) veya ipinizi içinden geçirebilirsiniz. Çok tutmadım bunu açıkçası. Ama yinede alternatiflerinizin bolluğunu göstermek için örneklemeleri artırıyorum.

 (Resim 5)
 
Bakın malzemenin zayıf olduğu durumlarda başınıza gelecekler. Ortadan yukarıya doğru eğilmiş, SCROG avantajlarından layıkı ile faydalanılamamış. Resim 2 deki gibi bir sağlamlık size artı olarak dönecektir.

ELEĞİN ÖLÇÜLERİ:
Burda da ışığınızın ne olduğu ile alakalı bir değerlendirme söz konusu. En aşağısını 400watt olarak alıyorum.
400W için : 90 cm x 90 cm yi aşmamalı
600W için: 105cm x 105 cm
1000Watt için : 135cm x135 cm
Şimdi önemli SORU, yerimizi belirledik, eleğimizi yaptık, lambaya ne kadar yakın olacak eleğimiz (aslında büyüyen budlarımız) eğer lambamız kendinden soğutmalı tüplü değilse, ışık ile bud arasına fan koyarak açığı kapatabilirsiniz. Unutmayın ne kadar yakın o kadar iyi ama yakmadan budlarımızı. HPS için ortamdaki havalandırmaya bağlı olarak ben 20-25cm e kadar yaklaştırıyorum 400W HPS lambayı. Normalinde bu 40 cm den yukarıdır. Lambanızı zincirle felan indirip kaldırılabilir bir düzenekle yaparsanız çok şey kazanırsınız.

PEKİ KAÇ BİTKİ KOYABİLİRSİNİZ ALTINA?
Kitap derki her 30 cm x 30 cm ye bir bitkiyi geçmeyek. Ben size en ideal ölçüyü şu şekilde vereyim. Elek aralıkları  5cmx5 cm olacak, eleğin tamamını her tür ışığımız için 90 cm x 90 cm (iç uzunlukları) yapsak, altına da 9 dişi koysak. Her bir dişimiz için  5 cm lik 6 x6= 36 budluk bir alan yaratılır. Çok uçuk bir rakam J tabi sayı ne kadar az risk o kadar az, bunu unutmamak lazım. İşte şu hasadı 450 gram alıyorlar abi, sen niye 60 gr alıyorsun bitki başına sorunun esas cevabını da vermiş olduk. M2 ye 9 bitki ve SCROG. E alırsın o kadar hasadı J

PEKİ SAKSI İLE ELEK ARASINDAKİ MESAFE NE OLMALI?
Aslında bunun için yetiştireceğiniz türün önemi ortaya çıkıyor. Ama ortalaması 20 cm bırakmaktır. Biraz daha yüksek biraz daha alçak bırakanıda var. Ama elinizin rahat çalışabilmesi içinde bir mesafeniz olması lazım. BURDA ÖNEMLİ OLAN sizin rahat çalışmanız ama, bir taraftan da çok yüksek mesafe bırakmayın. vegetation yani büyüme dönemini uzatırsınız. 

PEKİ HANGİ TOHUM İDEALDİR?
Hangisi keyfine yatarsa paşam. SCROG da yetişmeyecek hiç bir tür yoktur aşağı yukarı. En fazla biraz daha fazla eğme, eğitme işlemi uygulanır ama yinede on Numara yetişir. Yüksek hasatlı Indica tohumları tercih edilir ama Sativa da olur. Siz ne içeceğinize kendiniz karar verin. Kısıtlamayın kendinizi.

HYDRO MU TOPRAK MI?
Ikiside olur, ben toprağı tercih ederim. Organikte yetişmesi gibi varmıdır yani. Her iki durumda da dezavantaj şu, herhangi bir aşırı gübreleme durumunda, saksılarınızı alıp banyoda yada balkonda yıkayamazsınız toprağını. Yani dikkatli bokunu çıkarmadan gübreleme esas.

HAYDİ SCROGLAYALIM ARTIK
Bitkimiz laylaylom büyüyor, sanıyorki yol benim alan benim büyürüm uzarım. Boyuda artık eleğe kadar geldi. Bu noktadan sonra çiçeğe vereceğimiz stresi şu şekilde aklında canlandır. Doğada 2 metreden 5-6 metreye kadar uzayan bu bitkileri 20 cm lik yükseklikte ve 30x30 cm lik bir alanda büyümeye zorluyorsun. 

 (Resim 6)

 
Teknik çok basit. Eleğin altına gelen bitkimizi yatay büyümeye zorluyoruz hergün. Resimde ne görüyoruz? Önceki halinde tepe budu ve yan bud eleğimizden yukarıya doğru baş vermiş bile. Ertesi gün geldik baktık durum bu. Hiç paniklemiyoruz, nazikçe o tepeyi alıyoruz, telin altından geçiriyoruz ve bir sonraki hücreye yönlendiriyoruz. İsterseniz yön değişikliklerinde fikrinizi değiştirebilirsiniz. Temel prensip her seferinde bir gözenek ilerletiyorsunuz.
Evet bu süreç biraz uzun sürecek. Yani bütün gözeneklerin dolması sabır ve çalışmayı gerektirir. Ama sonrasında alacağınız hasat ve keyfin pahası yok. 

PEKİ NEYLE SABİTLEYECEZ?
Bunun için benim aklıma en güzel pc kablolarını felan bir arada tutturmaya yarayan plastic kelepçeler var. onların en incesi en ufağından alınabilir mesela. Çok da ucuz bir şey olması lazım onlar. Olmadı plastik ambalajların ağızını kapatan o ince teller. Yumuşak ve işe yarar. Hemde Pratik.

 (Resim 7)

Bakın resim 7 de kırmızı çizgilerle işaretlediğim dalları ve ana gövdeyi takip edin. Fosforlu yeşil ilede bağladığı yerleri gösterdim. Bu kadar basit yani. Tek mesele her gün bunları control etmekte. Gerisini bitki kendisi halledecektir.
Burdaki bazı önemli notları hatırlatmak gerekirse. Bitki eleğin üstünden değil, ALTINDAN BÜYÜYECEK.

SCROG’da YAPRAK BUDAMASI:
Yönlendirmek istediğiniz dal, üstten ilerlemetmeyeceksiniz, kibarca geri itip eleğin altından. Bundan sonra eleğin altından da istenmeyen dallar, aykırılıklar büyümeye çalışacaktır. Hiç çekinmeden onları temizleyin. Onların size hiç bir faydası olmaz aksine HASADINIZI DÜŞÜRÜR!

 (Resim 8)

İşte SCROG umuzun alttan görünümü. Tertemiz şekilde bakımı yapılmış. Ama bakımı yaparken kendi yargınıza güvenin. Fazla budama bitkiyi aşırı strese sokabilir, bazan öldürebilir bile. Gereksiz yaprakları zaten gözlemleyeceksiniz..,


ÇİÇEKLENME:

İŞTE ZURNANIN ZORT DEDİĞİ noktalardan biride budur. Ne zaman çiçeklenmeye geçilmeli. Bu hangi tür tohumla ya da klonla uğraştığınızla ilgilidir daha çok. Eğer erken çiçeklenmeye girerseniz, bir çok alan boş kalacak ve hasadınız düşecek. Eğer geç kalırsanız yine ortalık karışacak baş edemeyeceksiniz uzayıp giden yan dallardan. Bunun için spesifik bir çözüm yok. Bu daha çok sizin yetiştiricilik tecrübenizle aşılacak bir konu.
Vegetative yani büyüme evresinde çok tutarsanız, baş edebileceğinizden daha fazla yan dal üretimine yol açarsınız. Esnetme işlemini bitirdiğiniz dalın budu yukarıya doğru uzayacaktır, 15-25 cm uzayacaktır budlarınız. Yani eleğin gözeneklerinin tamamının dolup öyle çiçeklenmeye geçeyim demeyin. Çiçeklenmeye geçtikten sonrada dallar uzamaya devam edecektir. Ona gore hesabınızı yapın yani.
HAVALANDIRMA: budların arasının yeterince hava sirkülasyonundan faydalandığına emin olun. Ventilator bu işi görür. Zira sıkışıklıktan ve havasızlıktan küflenme oluşabilir. 7/24 hava sirkülasyonu şart.
Eh ucundan azcık SCROG bu şekilde anlatılır. Daha pro anlatımlarda görüşmek üzere J Nasılsa her konumuzun altında soru cevap şeklinde eksik gediklerimizi gideriyoruz…

Veeeeeeeeeeeeeeeee sonra hepinizin şöyle görünen SCROG kızları olsun  :)))) 


Güzel kalın güzelliklerle kalın. Teşekkür için zahmet etmeyin ama eleştirmek için ise erinmeyin...Bilgilerimizi paylaşalım ki hatalarımız azalsın, kızlarımız güzelleşsin serpilsin neşe ve gurur kaynağımız olsun :)))
168 comments:

Adsız dedi ki...

Hocam konuyla alakasız ama diğer konularda bulamadım. Kurutma ile ilgili bilgi bulamadım. Yaprakları kopardıktan sonra nasıl bir ortamda , kac gun süre ile kurutmaliyiz, bazı kaynaklarda golgede kurutulmasi ile elde edildiğinden Bahsediyor da

Cannabis dedi ki...

E tabi o konuya daha gelmedik :) Neyse ama sen o evredeysen diye kısaca bahsedeyim. Aslında kurutma ortamı da yetiştirme ortamımızın aynısı. tek fark, ışık yok. normal hava sirkülasyonu güzel olcak, nem çok düşük olmayacakki yavaş yavaş kurusun ve küflenmesin. tabi ben dahil kimse ortamda nem makinasını tutmaya devam etmiyor.
En güzel yöntem, yapraklar kırpıldıktan sonra (koparılmaz), yani keskin bir makasla fazlalıklar alındıktan sonra, her bir dal baş aşağı gelecek şekilde ipe asılır. Bu sayede dallarda kalan son thc miktarlarıda sömeklere aksın hesabı.
Güzel bir kuruma 1-2 hafta sürer. bu sayede hani tabiri caizse hasat demini alır. Birde bunu fermante edenler vardır (ki ben onlardan biriyim) oda ayrı bir konu :)

Adsız dedi ki...

sizinle paylaştığım fotoğrafları anımsarsın, hani benim ''sanatın dibi'' olan kız : ) bitkinin dallarını bantlarla saksının kenarına tutturmuştum da bir arkadaş ''SCROG'' bu mu diye sormuştu, ben ''evet'' diye yanıtlayınca karşı çıkmıştın. halbuki şimdi SCROG konulu yazına ve tekniğe bakıyorum, benim yaptığım işlem SCROG ile mantıken aynı. evet bitkinin üzerine tel grid yapmadım fakat eğer scrog buysa benim yaptığım da scrog arkadaş. amaç dalları birbirinden ayırmak, bud'lara giden ışığı dengelemek madem, elde edilen sonuç ilerleme metodunun farkına rağmen aynıyken neden benim bitkiye uyguladığım metoda scrog değil dedin anlayamıyorum.

bu arada hps ışık mucize gibi bir şey çıktı. 24 saat içerisinde bitkilerin duruşu değişti resmen.

Cannabis dedi ki...

heheheh ya darıldığın şeye bak azizim. Senin yöntem başka bir Cannabis yetiştirme yöntemi. "Topping" diyorlar sanırım. Tepe kısımlarını kopararak yan dallar yaratmak. Bu sayede bitkiyi yanlara yaymak.
SCROG da ise hiç bir şey koparmıyorsun. Aksine nereye doğru büyüyeceğine sen karar veriyorsun.
Aman be yaw paşam, varsın seninki de SCROG olsun... gönüllerimiz mi kırılsın şimdi :))

Adsız dedi ki...

Aslında tam olarak kurutma evresinde değilim hocam.
Nemi ve sıcaklığı bol bir şehirde yaşıyorum ve ışık sistemimin olmaması sebebiyle , balkonda yetiştiriyorum.
Fakat 2 ay geçmesine rağmen , bitkiler henüz sizin 3. haftadaki resimlerdeki gibi.
Henüz gübre kullanmadım, bu saatten sonra fayda edermi?
Ayrıca bitkiler ortalama 15 cm ve boyu 1 haftada 1-2 cm oynadı oynamadı.
Doğrumu yaptım bilmiyorum ama bitkinin boyuna uzaması için alttaki birkaç dalı kırptım.
Kurutmayı sormamın sebebi, o kırptığım dallardaki yaprakların ziyan olmaması.
Sanırım çiçeklenme evresinden önce kafa yapmıyormuş.Şimdi eğer kurutursam bu kırptıklarımın kafası sıfır mı olacak? :)

Cannabis dedi ki...

Eh dostum okudum demişsin ama okumamışsın blogu :) Neyse, balkonda yetiştiriyorsun ama daha nisan yeni ortaladı. Normalinde outdoor yapacakların çiçekleri bile 15 günlüktür en fazla. Seninkisi 2 ay nasıl oluyor? Akşamları ayaz felan yedirmedin inşallah çiçeklere! Normalinde bu aylarda outdoor yapmaya başlanır. Nemi ve sıcağı bol bir yerdeysen günde en az 10-11 saat güneş almalılar. Birde detay vermek böyle olmaz.

Bana kaç lt lik saksılar olduğunu söylersin, kaç çiçek , aralıkları ne kadar, tohum cinsi nedir, toprağın nedir, ne kadar ışık alabiliyorlar vesair bu detayları ver.
Hadi diyelim ya kıbrıstasın ya da güney illerinden birinde veya ekvator kuşağında. Neredeysen gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok önemli. Yani akşam sıcaklık 17-21 dereceden aşağı düşüyorsa bitkinin gelişimi yavaşlar. Bu durumda akşamları evin içine alman gerekebilir. Sabah ilk ışıklarla dışarı koyarsın.

Hala kafam nasıl 2 aydır outdoor yapabildiğinde takılı kaldı. Neyse, diyelim ki 6 haftalık çiçeklerin. Normalinde 3 ncü haftadan sonra vegetation yani gelişme dönemi için gerekli olan gübre vermen gerekli NPK 2-2-2 uygundur. Vermezsen e olmaz işte büyümez büyüsede bir halta benzemez. Toprağa vermemişsin ki balkonda yetiştiriyorsun. Cannabisler deli gibi besin çeker topraktan.

Ve hayır daha çiçeğin yetişmemişki kestiğin dallardan herhangi bir THC üretimi olsun. Kuruyunca içersin, içince kafam güzel oldu dersin e on numara plasebo çiçeklerin var demektir :) Outdoor çiçeklerin filizlenme, gelişme ve çiçeklenme evreleri indoor gibi değildir. Daha uzundur. Muhtemelen ağustos sonu gibi hasadını yapabilirsin. Bu kadar detaya bu kadar detay anca...

Adsız dedi ki...

selam
üstadım: paylaşımlarınız çok yalın ve anlaşılır.
ellerinize sağlık.
size bir konuda danışmak bilgi almak istiyorum bu konuda bana fikrinizi iletirseniz minnetdar olrum.
ben alibaba sitesinden şu lambayı almak üzereyim:


http://www.alibaba.com/product-gs/546719128/Apollo_Series_Led_grow_light_1000w.html


sizin tecrübenizden yararlanmama izin verirseniz bana olumlu veya olumsuz buraya birkaç cümle ile de anlatsanız yeterli.
simdiden teşekkür ederim
en derin saygı ve hürmetlerimi sunarım.

Cannabis dedi ki...

Aman bak hiç tavsiye etmiyorum. Bu konuda baya bir araştırdım. Bende de ufak çapta da olsa LED var. Birincisi bitkinin ihtiyacı olan gerçek lümeni karşılamıyor. İkincisi, bitki çiçeklenmeye girdiğinde mavi ışığa hiç ihtiyacın olmayacak. Bir sürü daha sayacağım olumsuzluklar var.
Buna vereceğin parayı elektrik faturana ver daha iyi.
Ya bunun imalatını yapan bir fabrika, hatta sanayi tipi aydınlatma felan üretiyorlar LED den, onların en güçlü LED lambalarından hesap ettiydik, onda bile mantıksız çıktıydı hesaplar.

Bir tane 400W HPS nin verdiği lümeni yakalayamaz bu. Al bir agromax 400W HPS bunla uğraşma. Ben benim led i filizlenmede bile kullanamıyorum.

Cannabis dedi ki...

Bak bir 400W HPS grower lamba: 55,000 lümen veriyor, bunun iddia ettiği (ölçüldüğünde kesinlikle o rakamları dahi yakalayamaz) en yüksek değer 33,000
Birde lambanın ağırlığı 13 kilo mu?

Adsız dedi ki...

üstat iyiki danışmışız size.

bir çuval para verecektik bu led'e
bizim bu lambayı tercih etme sebebimiz ısı dengesini koruyamıcamız sıcak bir şehirde olmamızdan dolayı idi.
sizin deneyimlerinize güvenerek şu an vaz geçtik bi şekilde mh ile başlayıp hps ile devam edicez eskü usül devam edip küçük bir klima ile sorunu çözücez artık.

led lamba 13 kilo 650 dolar fiyatı kargo ile 1300 doları buluyor.

Cannabis dedi ki...

Amman gözünü seveyim o nedir öyle. Ve güven bana, eğer yabancı forumları felan takip edersen çok dümen var bunlarda görürsün. Gerçi her HPS, MH lambada aynı değil, onlarda da var dümen. O bakımdan bilindik grow lambalardan almakta fayda var. Neticede bir lamba seni aralıksız 4-5 hasat yaptırır...
1300 doları oraya vereceğine dediğin gibi şu üfürükten modeleler veya ikinci el bir klima al, bir daha ne havalandırma düşün ne de ısı mısı derdin olsun.
SIcak bir yerde yaşıyorsan be azizim nisan bak bitmedi, çatlat tohumlarını bul bir outdoor yap bir gerilla ...daha güzel olmaz mı? ağustos sonu gibi al hasadını güzel güzel!

Sanalcan dedi ki...

dikkat ederseniz 4950 lümen demiş 400w hps bunun 10 katı lümen veriyo yanı bu ışıktan 10 tane alman lazımki 400w hps lümenini yakalayasın ve 400w hpsbile bu iş için biraz zayıf 600 ideal . yanı bu demek oluyoki bu led sitemden 15 20 tane alıcanki 600w hps sistemle denk olsun bu kadar para nerdeya... ha illada led alıcam diyosan sana tavsiyem çinle ugraşma amerikan malları var onlardan takıl gidip bi led tabelacıya yaptırsan bundan daha iyi sonuc alırsın ve son oarak led sistemde ısı olayını ayarlamak dahada zor
gelsende bize katıl yapbi hps sistem hem bizi üzme hem kendini))

Adsız dedi ki...

:D
doğru lafa ne denir_?

Adsız dedi ki...

Cannabis üstadım:

mh 400 ve hps 600 almak mantıklı geliyor şu an

marka önerini merak ediyorum

Cannabis dedi ki...

Bi dakka, şimdi 400 W mh alırsan 600 HPS alırsan iki ayrı balast almak zorundasın. Tek balast iki ayrı lamba daha ucuza gelir. Balastlar pahalı nede olsa. AL 600 Mh ve HPS lamba tertemiz. Ben tam marka tavsiyesi yapamayacam lambalar hakkında. Benim kullandıklarıma bir bakim:

HPS: AgroMax
Mh: Hortilux bendekiler.

DGG dedi ki...

eğer aıcaksan yeni bence şunu bir düşün
http://smoothgarden.com/?title=ge_400w_mh_set__yetistirme_donemi_philips_balast&b=94112/3236
bu set halinde Mh lamba veriyor bunun yanında
http://smoothgarden.com/?title=philips_son_t_plus_400_w&b=94112/2583
birde bunu alırsan tam set almış olursun bu tarz siteler bolca var istediğidn bulursun ama senin vericeğin paradan çok daha hesaplı oluyor tabi lambalar yada ürünler hakkında bilgim yok admi onay veririmi bu lambalara bilemem

Adsız dedi ki...

admin slmlar k gelsin bana outdoor için inerebileceğin kolay bir bitki sölermisin aln güzel 10 saat güneş mevcut toprak saksı vs hepsi hazı sadece iyibir tohuma ihtiyac var güzel bir öneride bulunursan sevinirim k gelsin

Adsız dedi ki...

Tşk

Adsız dedi ki...

Hocam. birde su outdoor olayina bir girsen.

Cannabis dedi ki...

Evet outdoor da lazım... zamanda lazım... yazıcam onu da azizim en kısa zamanda!

md dedi ki...

Şimdi link yasak ama bu legal bir link, çoğu kişinin işine yarayabilir, admin kardeşimiz kızmaz heralde buna:

http://urun.gittigidiyor.com/ev-dekorasyon-bahce/400w-super-hps-set-philips-balast-56642079#product-information

Komple set fiyatı hiç fena değil...

Bi de şu balastın fiyatı baya iyi:

http://urun.gittigidiyor.com/ev-dekorasyon-bahce/elt-400w-balast-atesleyici-15-tasarruflu-ithal-55938585

Firmayla ilgim falan yok :)

Ben kendime şundan aldım 4 tane, bakalım işi öğrenirsem balast vs. alırım diyorum:

http://urun.gittigidiyor.com/ev-dekorasyon-bahce/osram-natura-100w-bitki-ampulu-tum-donemler-ici-55519167

(umarım bu iş görür)

Cannabis dedi ki...

Ya yasak değil bu tip linkler. Yani neticede insanalr bunları satıyorlar. Lakin Cannabis Blogunda bunları ifşaa ederseniz, yani misal bunun kullanılmış halini satan normal bir vatandaşı töhmet altında bırakabiliriz. Smoothgarden'ın bunu sallayacağını sanmıyorum. Cool bir site gördüğüm kadarı ile.

ışık setinin fiyatını çok uygun buldum. burda bile sadece balast-reflektör ve lamba 120-230 dolar arası 400W için.


Hehehhe e 4x100 Osram :) hiç denemedim, Lümenine bakmak lazım (gerçek lümen değerine)

Adsız dedi ki...

peki hocam bu yöntemde harcanılan zaman ile normal yetiştirmede harcanılan zaman arasındaki fark nedir? bu bitkiyi bu hale getirmek ne kadar zaman alır ki?

Cannabis dedi ki...

Çok fazla değil bir kaç hafta farkeder arada...

nehip aslan dedi ki...

ben bı saksı yapmak istıyorum elegımın eni boyu kjaç olması gerekıyor ve kaç lıtrelık saksıda olması gerekıyor 1000w ısıkta ta nasıl olur ve bunlara gubre kullanmalımıyım kullansamda her suladıgımla bırlıktemı gubremelıyım şimdiden teşekkürler

JointCan dedi ki...

tek saksı için 1000W çok. scrog da yapacak olsan 600W yeter. HAtta 400 W bile yeter. Eleğin enini boyunu SCROG da anlattım.

nehip aslan dedi ki...

30 lıtrelık saksı iyimi ve gubreleme yapmalımıyım demiştim abi:)

JointCan dedi ki...

Blogu oku gübreleme konusunda. 30 lt çok iyi!

nehip aslan dedi ki...

bıde abı kusura bakma anlayamadım m2 yemı yoksa kız başına mı 450 gr çıkıyor

JointCan dedi ki...

m2

Adsız dedi ki...

kolay gelsin usta

ben buna para verip icmekten bıkmıs bi insan olarak artık yetistirme zamanının geldiğine inanıyorum :) odamda kullanmadığım ebeveyn tuvaleti var kücük bir ebeveyn tuvaleti. bu scrog yöntemi hosuma gitti acıkcası bu tuvalette denemeyi planlıyorum. dediğim gibi kücük tuvalet. yani ideal olan 30cmlik saksılardan en fazla 3 tane sığar ama baska biseye yer kalmaz yani yerden kazanmak icin en fazla 2 saksı diyelim. ama disi erkek cıkması durumu kotu olur benim icin. bu zeytin yada diğer ağac fidelerini büyüttükleri kücük naylonlarda yada 5ltlik kucuk saksılarda ilk 3 haftasını büyütüp disi erkek öğrendikten sonra 2 tanesiyle bu ise gecsem scrog icin cokmu gec kalmıs olurum ? yani senin dediğin gibi 6-7 hafta büyütüp değil sadece disi erkek belli olur olmaz hemen gecsek olurmu ? yani 2 taneden 2 tanesininde disi cıkması biraz zor heralde sans isi. feminized tohumlarda alabilirim aslında ama riske girmek istemiyorum kargonun icine dısına bakarlar bisey yaparlar allah korusun sonra basımıza bela olmasın. 3 haftalık disi erkek doneminden sonra alsak saksıya ve hic olmasa elekleri 5cm fazladan yukarda tutsak (standart 25 ise 30 yapsak yani 3 haftalık büyüdükleri icin) 2 tane olsa ama sağlam olsa sakıncası olurmu ? simdiden eyvallah ustacım.

JointCan dedi ki...

feminized tohumlar al kimse paketini maketini açmaz

Adsız dedi ki...

peki ister bır saksıda ister ayrı ayrı saksılarda yapabılırsın demıssınız. bır saksıda nasıl yapacagız tohumları bır saksıda patlattıktan sonra bunların köklerı bırleşınce erkekleşmiyorlar mı ? bılmıyorum dogrumu anladım ama.. ısık wattımıza gore elegımızı yaptık. altına cıceklerımızı koyduk daha sonra her bölmeden cıktıgında bır ılerıkı bolmeye gecırıcez. ama o baglama ısını neden ve ne zaman yapacagız ? ayrıca mantık olarak dusundugunde soldakı budları saga sagdakılerı sol bölmeye dogru gecırıcez herhalde sıgması ıcın ? ınan okudum her satırı ama mantıgını anlattıgım gıbı anlıyabıldım. senı bıraz yorucaz ama kusura bakma başkan..

JointCan dedi ki...

E hiç anlamamışsın. Birincisi aynı saksıda birden fazla çiçek olmaz. Kesinlikle bunu heryerde defaatle belirtirim. Bir saksı bir çiçek.
İkincisi, gövde uzadıkça merkezden uzak köşeye doğru eğlir. Tepe budu kademe kademe eleğin altından yürütülür ki, ışık alan eğilmiş gövdeden çıkan dallarla diğer gözenekler dolsun. Bağlama işlemi, bazan dallar gözeneklerden ha çıktı ha çıkacak zar zor erişir. elini bıraktığında ise dal tepe sömeğini aşağıya çeker. Bitkinin kendini orda tutunmasına yardımcı destek olmak amacı ile hafifce bağlanır ki dal onu aşağıya çekmesin.

Adsız dedi ki...

hocam outdoor yorumlarını merakla bekliyorum.niyeti bozdum balkonda birkaç saksı denemek istiyorum.bu scrog olayını balkonda yapabiliyor muyuz? balkon için ne zaman başlayalım,tohumlar senin ilk tohumlar gibi kültablasından:)

levent yekta dedi ki...

Merhabalar kolay gelsın femınıze tohum aldım 12 bıtkım var Scrog yapmak ıstıyorum 800gr/m2 hasat alıdıgım urunde yazıyor scrog yaparsam nekadar agac basına kac gram alırım yardımcı olursan sevınırım

JointCan dedi ki...

12 bitkin var da kaç tane ışık sistemin var? ayrıca 12 bitkiden 800/m2 hesabı yapan adam torbacı muamelesi görür. Benimde hiç o tip insanlara bir şey anlatasım olmaz.

levent yekta dedi ki...

Ne alakası var torbacalıkla admın kardeş 600 watt ısık verıyorum kendı capımda 12 tane bıtkı yetıstırıyorum bende kac gram alırım dıe soru sordum sana sen nerden nereye cektın

JointCan dedi ki...

Bu daha ilk ekiminde kilo hesabı yapanlar hep bir fantezi yapiyorlar; "Paranın gözünü vurdum" :) Hani ulen cicek başına bir kilo alsam on ççekte 10 kilo :) E biz bu kilo hesabı yapanların hemen hepsine (değillerse bile) torbacı gözüyle bakıyoruz :)

Bu illa öylesin, satmak için soruyorsun manasında değil. Ama bir çiçekten 800-900 gram alacağım diye yola çıkan, hesap eden arkadaşın da 10 kilo %20-25 THC li, sapsız çöpsüz, tohumsuz bir cigarayı ne kadarda bitireceğinin inandırıcı bir cevabını vermeli bence :)

Ama yardımcı olayım sana hesapta :)

tohumların belirtilen hasatları %99 scrog yöntemiyle yetiştirilmiş bitkinin metre kare hesabına göre verilmiştir. Yani 1 m2 de 4 çiçekle scrog yaptığını hesap edersen diye. Ki 4 ciceklik bir scrog alanı çoook fazla emek isteyen ve sağlam yer tutan bir durum.

12 çiçekle neden scrog yapamayacağını anlatmama müsaade et. Birincisi 600w ile 12 çiçeğe yetişemezsin. sog yaparsan ucu ucuna yetişir.

ama SCROG da her bir çiçek için 36 budluk gözenek yaratsan, 36x10=360 bud. Her birine 1 dakika harcasan (alttan yürütme, gerekirse bağlama, bakım vs) 3,5 saat başında zaman geçirmen demek günde. hadi de sen 2 saat. bakımını felan güzel yaptığın takdirde de 3x800 (top) gr: hasat alırsın

Adsız dedi ki...

ohh 800 gr iyi o zman bende 2 saksı sgrog yapayım yaklaşık 1.5 kilo yapar onuda,ite köpeğe ezilmeden 1-2 sene içerim kimseylede işim olmaz değilmi başkan :))

JointCan dedi ki...

yahu sen hesabı nasıl anlamıyon? 2 scrogdan alacağın en fazla 400gr hasattır

Gizli Mahlukat dedi ki...

Arkadaşlar , kafadan SCROG'a filan girmeyin. Önce ne yaptığınızı anlayacak kadar öğrenin, bir bitki seçin, ve ona abanın.
Jointcan bu konuda bulabileceğiniz tek ve en geçerli kaynak. Yazdıklarının içinde şişirme veya yanlış bilgi yok.
Takdir ettim çok kendisini :)

Watt başına gram diye bir hesap vardır. 1 GPW(gram-per-watt) alan adam bu işin fena halde ustasıdır.
1 GPW demek, 400 watt yakıp 400 gram almaktır. .05 GPW 400w ile 200g almaktır vs vs..

SCROG gibi ileri teknikler ve eksiksiz bir besin + bakım (bilerek yapılan cinsinden) olmaksızın,
yani tecrübe olmaksızın 1GPW rakamını tutturmak çok zordur. Ama torbacıdan kurtulmak artık bir mecburiyettir.

Kolay gele :)

Adsız dedi ki...

Merhaba
Uzun zamandır burayı takip ediyorum ve scrog yapmayı planlıyorum. yerim çok dar ve 2 saksılık olcak. ancak kafama takılan tek elekte 2 saksı yapınca flushlama zamanı bunu nasıl taşırım? :s bitki mahvolur diye düşünüyorum...

JointCan dedi ki...

Walla dibinden emecek bir pompa düzeneğiniz yoksa flushlamanız zor. ya da elekleri ipten yapip flush zamanı kesebilirsiniz. diğer türlü yapabileceğiniz tek şey son iki hafta güvre vermeden sadece su vermeniz...

Adsız dedi ki...

selam jointcan
bende şu an mevcut darkroomII kabin var. ölçüleri biliyorsundur belki. 60*60*160. buna uygun 250w mh/hps ampuller ve cooltube lamba, 250 lik fan ve carbon filtre, içi için 2 tane küçük vantilatör (5 er w) var. mevcutta 2 tane 19lt kare saksı var. hesi nin yetiştirme ve çiçeklenme gübreleri de var. şu an içinde senin tabirinle boklu dere :))) tohumundan elde edilmiş 2 tane kız var. tabi bu kızlar ilk 6 haftasını balkonda geçirdiler. daha sonra 10 gündür kabin içinde hps altında güneşleniyorlar :))
biri baya büyüdü 60 cm oldu. saksıyı da 30cm ekle min 90 cm var. cooltube lamba olduğundan 8-10 cm tepesinde olsa banamısın demiyor ancak diğeri sibop kaldı. yaklaşık 30cm civarı.
kabin büyük ve uzun olmadığından, dün üzerine Scrog yaptım. yani eğebildiğim kadar bitkiyi eğdim ve çiçeklenen sömekcikleri 5cmlik karelere yönlendirdim. tabi bu scrog biraz geç oldu acaba yapmamam mı gerekirdi? tabi bu ilk deneyimim olduğundan ve içindeki bitkiler boklu dere cigarasından olduğundan denemekte sıkıntı olmaz diye kendimi rahatlatmaya çalıştım sonrada :)).
şimdi ise bir seeed banktann sipariş vericem ancak bazı sorularım olacak sana. :)
bu ölçüde bir kabinde ve elimdeki mevcut ışık, saksı, besin vs ile kabin içinde en fazla kaç bitki koyabilirim. sipariş vermek istediğim tohumlar barneys farm LSD, Homegrown Fantaseeds Cheese, Dinafem Seeds White Widow AUTO.
2 saksı sığar mı yoksa boğarlar mı birbirlerini. ya da tek 19lt saksı yapıp SCROG mu yapsam? Scrog yaparken MH altında 6 hafta kalmayacak mı bitki? yani yukarıda anladığım kadarıyla çiçeklenme dönemine giriş scrog yaparsan değişibiliyor sanırım?!?!?
bir de bu autoflowering lerin yetiştirilmesi nasıl oluyor? yanı ne kadar ve kaç saat MH ve sonradan hps de kalacaklar? ya sen yazdın ben göremedim, ya da bulamadım hangi chapter da olduğunu.
şimdiden teşekkürler..:)

JointCan dedi ki...

- o ortamda en ideali 2 saksıyla gitmektir. tohumlar feminized alırsın ve scrog yaparsın güzelce.

- SCROG da MH altında kalma süresi , senin eleklerinin gözeneklerini doldurmanla alakalı. çiçeklenmeye geçmeden önce büyük oranda doldurmalısın eleği. Ne kadarını sorusu deneyimle olacak iş. Zira çiçeklenmede de dal üreteceğinden bir kısım gözeneklerde o zaman dolacaktır.

- Autoların özelliği : çok cabuk ciceklenmeleridir. Sen çiçeklenmeye sokmasanda yani 24 saat ışık evresindeyken de çiçeklenmeye girerler. İdeali 20/4 ışık denmekle beraber tohumun cinsine görede değişiklikler olabilir. pek yan dal üretmezler, sömekleri ufak ve boyları da kısa olurlar. yer sorunu olanlar için, zaman sorunu olanlar, balkonda yetiştirenler için idealdir. veya ben bekleyemem diyenler için :))

Adsız dedi ki...

dostum öncelikle merhaba...benim tohumlar dinafem moby dick.adamlarla görüştüm (yüz yüze)scrog yapmadan gübresi düzenli ve ışık yüksek lümenli olursa alacağım minumum hasadın 1 1.5 kg saksı başına alabileceğimi söylediler.SCROG yapar isem 2 kg çok rahat alabilirsin dediler. ayrıca yapan bir dostumun grow unda normal yetiştirme ile dedikleri hasadı aldığını gözlerimle gördüm ve hatta fotolarıda mevcut.simdi sen diyorsun ki;100g civarı hasat akırsın.yani ben o kadar parayı boşamı verdim demek oluyor?he ayrıca ben 10 tohuma 170 £ para verdiysem ve 4-5 ay bunu yetiştirip zahmetini çekeceksem 1000w 2 adet ampul yakıp günlük 7£ gibi bir elektirik ücreti (he bunun yanında pc fanı değil büyük fanlar çalışıyor) + rizo alacaksam bunun anlamı ne? coştum işte joint biraz sert geldi öpmeye başladık :))) şimdi 60 gr.hasat alacam diye bu işe girenler bence hiç girmesin gerek yok.bu işlerde kolay işler değil çoluk çocuk oyuncağı hiç değil.1000w ampülün altında 5 dakika dur götünden ter akıyor adamın hamam gibi içerisi.suyu gübresi zamanı cabası.günde öyle girerim 10 dakika suyunu veririm çıkarım diye bi muhabbette yok ben günde en az 10 kere giriyorum,çömmekten belim ağrıyor bağsurum fırlıyor:)))minumum sistemde cebinden ıvırı zıvırı 1500 tl türk lirası :) masraf olacak.zaten o paranın üstüne az daha koyarım zahmetsizce (kaynağınız var ise) en kralını en zehirini koyarım kenara (yerli mal tabi)günlük limitimide bilirim.bakarım dalgama.bu işte 2 şeyden karınız olur.fakat fem tohum dişileştirilmiş olacak. 1 size tuzlu güzel bir hobi 2-fem tohumun cinsine göre tabiki.ben şöyle sigara içiyom böyle sigara içiyorum diyen kendini kondisyonlu sanan arkadaşları kıçının üstüne çakar ruhunun çıkıp önünde yürüdüğünü görür.göt eder bırakır adamı kısacası bazı delikanlıları bozar :)))) bu yazdıklarım ne jointcan dostuma nede siz değerli arkadaşlara herhangi bir sitem değildir....bloğu devamlı takip ediyorum mantıklı bir kaç soru var.okudukça gülüyorum bazı sorulara.:)üstad herşeyi harfi harfine anlatmış.bunu okuyupta anlanılmıyorsa giy şortunu deniz kenarında kumdan kale yap:)
Kusuruma bakmayın.
en güzel ortamlar en zehir cigaralar sizlerin olsun:))

kalın sağlıcakla

JointCan dedi ki...

Yahu 60x60 ortamda 250W ile yetiştirecem diyorsun. E şimdi onu 100Wx2 ışık sistemine ceviriyorsun(eğer aynı kişiyseniz diye). O ışık sistemi, güzel gübre ve bakımla haywan gibi hasat alırsın tabiki. Ama bu cicek başına 1,5 kilo felan ZOR bir fantezi. Bildiğin her tekniği kitaba göre uygulasan hadi de çiçek başına 300gr (low stress training, fimming, super crop dahil)...birde hormon kullanacaksın, çiçeklenme evresinde bakteri şerbetini yapacan... daha sayarım da sayarım. hah o zaman alırsın 300 gram hasadı :) daha hiç bir tohumun karşısında çiçek başı 1,5-2kg alırsınız ibaresini görmedim (outdoor haric). Metre Kare hesabı oda SCROG isedir :)

Ama diğer açıklamaların doğru. Yani pahalı bir iş bu. Ama ben yinede kendi yetiştirdiğinin sürekli kullanan biri için kat be kat daha ucuz olduğuna inanıyorum :)

Adsız dedi ki...

ben o 60x60 ortamda yetiştirecek kişi değilim dostum.ayrıca ilgi alakana tşkler. şimdi benim bir sorum olacak.Sgrog sistemi ile max tek 1000w için kaç saksı koyulabilir.birde bu extra big bud lar için vitaminler var,kullandınmı bilmiyorum ama işe yarıyormu ?

JointCan dedi ki...

Ben 4-6 öneririm. Zira ondan fazlasının bakımını yapman çok zorlaşır. Hormonlar işe yarar dikkatli olman icap eder. zira gübrenin yanı sıra boosterlar derken ipin ucunu kaçırırsan yakabilirsin çiçekleri. Ben suni gübreyi-hormonu tavsiye etmiyorum. Ciğerlerine çekeceğin şeyin olabildiğince saf olmasını tercih eder ve öneririm!

itele gelsinn =) dedi ki...

selamın aleykum joıntcan kardesım sana bişey danısmak ıstıorum kendime dolap sistemı yaptım ama thum bulamıorum.. turkeydekı tohumlardan yapsam bitki gelirsimi . yani ısıkta olurmu hasat alabılırmıyım.torbcı pesınden kosmaktan usandım artık yaw

Adsız dedi ki...

hocam trafik karışmış :) 60*60 benim :DDD. 60*60 deyince ben olduğumu anla bundan sonra dostum :D

JointCan dedi ki...

Olur tabi. ben iki kere Boklu Dere cigarası yetiştirdim.

Adsız dedi ki...

S.a dostum benim sorunum içerideki sıcaklık ve nem oranını tutturmak.8 tane bitki yetiştiriyorum,her tarafa kova,leğen doldurdum, halde nem 50 den yukarı bir türlü çıkmıyor.nem makinemde 24 saat üflüyor yine yok.hatta sabah nem makinesinin suyu bitmiş oluyor nem yine aynı nem makinesi sanki bi işe yaramıyor gibi:)sıcaklıkta 29 30 31 derecelerde gezinip duruyor.sıcaklık düşsün diye oda ölçümün daha büyüğü duck fan aldım.deli çıkacam ben bu nem ve sıcaklık işinden.senin bilgine çok ihtiyacım var dostum yardımcı olursan sevinirim.

JointCan dedi ki...

Kaç watt ışık veriyorsun...%50 nem kötü değil yahu. 29 derece de kötü deyil...

Adsız dedi ki...

şu an 1000w mh veriyorum.fakat sen nem oranının 55 60 larda,sıcaklığın 26 derece olması gerektiğini belirtmişsin.o neden le sorayım dedim.ayrıca hps yi verince ortada ne nem kalmıyacak.o zman sıcaklığı nasıl düşürecem?

JointCan dedi ki...

Walla Bin watta o ortamı yakalaman zor. Ya ortama portable klimalardan alacan ya da nem 50 lerde, ısı 29-30 larda gidecek..çaren yok yani.

Adsız dedi ki...

eyvah ki ne eyvah dostum.cimrilik yapmayalım dedim ne kadar ekmek o kadar köfte misali,verdik 1000w ı:(şu anda ısı 29 30 larda ama hps verince iş değişecek sanırım o zman ne yapacam bilemiyom.klima almak sorun değil ama onu oraya bağlamak sıkıntı.neyse o gün bi gelsin bakarız çaresine.bugun senle yazıştıktan sonra 2 büyük leğen daha aldım :)şu an da nem 55 ama bunu daha yükseğe çıkaracam hertaraf leğen oldu :)benim ilk yetiştirmem ama senden aldığım bilgilerle sanki profosyonel gibiyim.bunun için ayrıca tşkler.benim prensesler yarın 7 gün oluyor,senin resimdekilerle aynı boyutta renkler güzel sıkıntı yok gibi görünüyor.2 ci hafta sonunda gübrelerini verecem fakat kafama takılan ufak bir detay var aslında pek değil ama içimde ki tedirginliği atmak için soruyorum.küçük saksıdan büyük saksıya kaç günlükken almalıyım ve alırken nelere dikkkat etmeliyim?ve bilmeyenler için birşey söylemek istiyorum.inanın bana gözle görünen bu kadar çabuk büyüyen bir bitki daha ben görmedim görememde heralde :)))he bide bu chat e bir türlü giremedim yaw teknoloji özürlüyüm zaten varmı bunun kolay bir yolu chat çuht yapalım belki bi manita düşürürürz :)))))

JointCan dedi ki...

Birincisi chatte hiç manita yok, getiren yanında getiriyor bir tane yedek. yoksa kovalıyor çocuklar. Ya önümüz kış lambanın sıcaklığı yeter oraya. odayada şu radyatörlü soba koyarsın kaparsın kapısını 21 derecede tutsun yeter. Saksıdan saksıya nasıl aktarılacağı blogda var... ısla ters cevir avucuna gelir zaten.

Adsız dedi ki...

Slm bir sorum olacak. Ben bitkilerde kullanilan gün ışığı denilen florasanlardan kullanip odayı ayriyeten soba ile ısıtmaya kalksam olmazmı. Oda 4mt kare ve en az 20 kök ekip bunları 40ltrelik saksilarda 10 arlı eksem ne olur birde marketlerde satılan çicek coşturan sıvılar verilirmi. Bu yazdıklarimi yapsam Artısı eksisi nedir. Ne yani hiçmi bir şey vermez

JointCan dedi ki...

20 çiçeğe 600w x 600w iki hps/mh lamba denginde ışık vereceksin. kaç floresana ihtiyacın olduğunu sen hesapla. MArketlerde satılan çiçek dcoşturan cannabise yaramayabilir...sobayla ısıtacağın oda ya cok sıcak ya soba beslenmezse çok soğuk olacaktır karanlık dönemde.

Adsız dedi ki...

Teşekkur ederim sagol fakat su soruma ilaç olamadın:) 40litrelik bir saksıda 10 adet birden büyütülebilirmi.

JointCan dedi ki...

blogu okusaydın böyle bir soru sormazdın. Maydonozmu bu da on taneyi bir saksıya koyacan? bir saksıya bir çiçek!

Adsız dedi ki...

Merhaba dostum, indoor konusunda yeterince tecrübe sahibi olsamda yeni tasındıgım evde bu işi ancak yeni aldıgım 1x1x2m ebatındaki HOMEBOX L Silver modeliyle gerceklestirmek zorunda olusum sebebiyle beni en cok endiselendiren nokta tabikide ortam ısısı. Kullanmayı düsündügüm ışık gücü 600W olucak ve daha önce hiç kullanmadıgım hava sogutmalı reflectorlerden almayı planlıyorum, 150mm lik hava kanalı bu iş için ideal sanırım. Tabiki komsularımızıda rahatsız etmemek icin fan ve boruları Ses izoleli olarak düsünüyorum (TD Silent Sessiz Duct Fan 580 m3/h ).
Benim sana danısmak istedigim konu öncelikle, 150mm lik çapı olan aircooled reflector ve 580m3/h lük fan , 1x1x2 m lik cadırımı gercekten sogutmaya yetermi ? Ikinci ve en önemli konuda, ne yazıkki suan bulundugum ev itibariyle, cadır icinden fan yardımıyla cektigim bu sıcak havayı, apartman dısına degilde cadırın bulundugu odaya vericem ( Kısın o odada dogal gaz masrafından kurtulurum hemde :), ve tabiki koku icin karbon filtre.... ) Peki cadırın icinden aldığım bu hava yerine tekrar yeni bir fan alıp birde dısardan temiz havamı cekmem gerekiyor ? Genelde yurt dısı makaleleri ve forum konularını cok takip ederim, insanların bu konudaki fikirleri, eger cadırda yetistiriyorsan iceriye tekrar temiz hava almana gerek yok, iyi bir vantilation olsun yeter yönünde..Iste benmde kafamın karıstıgı nokta burası, iceriden sürekli hava alarak , içeride istedigin kadar vantilatörle vantilation yap, hava olmadıktan sonra bu ne işe yarıcak ? Fanların aktif ve pasif calısma prensibini biliyorum, ama fanı pasif calıstırarak dısardan iceriye hava alıcaksam bu sefer icerdeki sıcak havayı nasıl dısarı atıcam ? ( Isının nekadar büyük problem oldugu bilen biri olarak bana fikirlerini beyan edersen cok sevinirim. Inan kac gündür Plasma Isıklandırma dahil hemen hertür yeni ısık sistemlerini inceledim, ama hem yeni teknoloji olup kendilerini yeterince kanıtlıyamamıs olmaları, hemde fiyatlarının oldukca yüksek olması sebebiyle yine eski usul MH ve HPS ile devam etmeye karar verdim.
Saygılarımla kardesim..
sermu@mail.com

Adsız dedi ki...

Neyse çözümü reflector ve fan kanallarını 200mm ye cıkararak aştığımı sanıyorum

ali alto dedi ki...

OSRAM VIALOX NAV T SUPER 4Y 600W SODYUM AMPÜL bende bundan aldımm kardeşim nasıl sence iyimi ???

buko dedi ki...

hocam http://postimage.org/image/6d8ljj3ij/ böyle bişey oldu yapraklar biraz sarardı fazla ışıktanmı acaba ampul biraz yakındı ondanmıdır acaba su güneş ısı durumunu nasıl yapabiliriz bilgilendirirseniz sevinirim bide kızlardan hayır gelir gibi duruyormu ?
saolasın saygılar...

JointCan dedi ki...

Güzele benziyor kullanmadım ama fransız hydrocular kullanmış... kolay gelsin.

JointCan dedi ki...

Blogu ilk konusundan itibaren oku. Bunlardan bir halt olmaz. neler yapman gerektiği gün be gün yazılı...

Adsız dedi ki...

Merhaba hocam bu yaz ilk defa kendi sigaramı yetistireyim dedim ve 10 tane tohumu pamuğun arasında 2 gün filizlendirip ayrı ayrı saksılara ektim bitki 1-1.5 ay sonra sizin bebeklerin 3.haftasındaki gibi oldu . birgün balkona baktım ki bitkilerin yaprakları simsiyah olmus hepsi olmus sebebi kardesmin sıcak su vermesiymis :( acayip üzülmüstüm sonra yeniden ekim dedim haziran sonlarında saksıya ektim yine bu sefer de filizlenen yerler simsiyah oldu günesten mi oldu artık nasıl olduysa bilemiyorum ..
Yani hocam kısacası demek istedigim outdoor yetistiriciliginde sizin baktıgınız 3.haftaya kadar geliyorum sonrası gormek nasip olmuyor nasıl bakmalıyım ? gübreyi ne kadar vermeliyim ? beni aydınlatırsanız sevinirim kalın sağlıcakla :))

JointCan dedi ki...

Paşa özel bir şey yapmana gerek yok. Blogu oku ışık mışık, vantilatör fan balast vesair haricindeki her koşul senin içinde geçerli. Alacağın gübre, saksının ebadı, torfun, bakımı (budama vesair) hep aynı...

Adsız dedi ki...

merhaba dostum sana bi sorum olucak ben ektim şuan ve ışıkla besliyorum 2 tane 100 v lık ampul ve 1 tane 75 lik ampulum var ve suanda güzel bi şekilde büyüyo yaklasık 5-6cm bundan sonra napmam lazım kardeşim bana yardımcı olurmusun beni aydınlatırsan sevinirim dostun kalın sağlıcakla

JointCan dedi ki...

Blogu ilk konusundan itibaren adım adım uygularsan bütün sorularının cevabını bulacaksın orda.

korkut dedi ki...

cooltube kullanıyorsan hiç endişelenme ısı o kadar sorun olmuyor maksimum 28 derece oluyor. ama dışardan temiz hava çekersen ısıtman imkansız olur. içerdeki havayı çekmesi ve yine aynı odaya vermesi sorun değil, cooltube' a bağlayacağın zaten çekiyor sen bir de alttan içeri hava veren bir fan koy sorun çözülsün. vantilatör ise üzerlerine dönerek hava üfleyecek bir konumda olmalı ve tohumların çıktığı andan itibaren gerekli.

Adsız dedi ki...

JointCan, teşekkürler, çok güzel bir blog oluşturmuşsun, zihnisinirliğimi canlandırdırn ve banyoma çamaşşır makinemin üstüne 70x75cm'lik 120 cm yüksekliğinde bir dolap yaptım. bir tane baca çıkışı ve bir tane de hava girişi için 2 fan kullandım. Ev marketlerinden alınan bir nem kontrolörü sahiplendim. koku doğrudan baca sistemine veriliyor. 55x35cm'lik 28 cm yüksekliğinde 2 konteyneri saksı olarak kullanacağım. 2 veya 4 kök yetiştirebilirim sanırım. Dolap ve bu ekipmanların bana maliyeti 220TL tuttu.
Lakin kafamda bir sorun oluştu,kafes sistemi ile üst katman arası 73 cm. dolabın etrafı parlak aluminyum folyo sarılı. 250w'lık sistem sence yeterli midir, 400w hem ısı hem aydınlatma açısından fazla gelebilir mi? yüksekliğim sınırlı olduğu için kızları fazla bronzlaştırmak istemiyorum. Hörmetler...

JointCan dedi ki...

2 tane bitki yetiştir. scrog yapacağın için hasadı sana yeter. bu durumda ışık 250w kafi gelir.

Adsız dedi ki...

Tavsiye için teşekkürler Jointcan. 250W'lık bir lamba edineceğim. Şimdilik Bonzai yapmak için floresan ve tasarruflu ampul kullanıyorum. Malum, ekonomi her zaman verimli işlemiyor. :)
Şimdilik ufak bir klon ve büyütme odası yaptım. Bir arkadaşımdan edindiğim Afgan klonunu orada serpilmeye bıraktım. Gayet ufak bir dolap aslında bu. Zihnisinirliğim yüzünden CO2'ye takıldım ve bir çözüm ürettiğimi düşünüyorum:
Biliyorsun ki maya oluşurken ve beslenirken CO2 çıkarır. Ben de 3 litre suya 1.5 kilo şeker katıp bir güzel erittim. Maya 20-30 derece arasında verimli bir şekilde besleniyor. Yani kızlarımızla yakın ısılarda. Bu şerbeti 2 tane 2.5 litrelik pet şişeye eşit olarak dağıttım ve sıcaklıkları 20'li derecelere düştüğünde içine birer çay kaşığı kuru maya döktüm. 3-4 saat sonra baktığımda CO2 çıkışının işareti olan kabarcıkları görmeye başladım. 2 günde yaprakların daha güzel bir yeşile döndüğüne şahit oldum. Bu solüsyonu değiştirmeye gerek yok. kapağı açık oldukça içindeki su eksildikçe (ki aslında bu eksilen su değil, mayanın beslenirken oluşturduğu alkol) su eklemek, arada bir de karbonhidratlı kuru ekmek, patates, şeker, kahvaltılıkta kurumuş reçeller ya da şeker gibi ürünlerle destekleyerek bitkinin bulunduğu havayı zenginleştirebiliyoruz.
Aynı zamanda içeride bir nevi habitat kuruyoruz. Kızlarımız oksijen üretirken o oksijeni mayamız kızlarımız için CO2'ye çeviriyor.
Bir ufak ayrıntı da eğer mümkünse arkadaşlar şişelerin ağızlarını yapraklardan yüksek bir yere koysunlar. Çünki CO2 oksijenden %20 civarında daha ağır bir gaz. hava akımı her ne kadar olsa da aşağı doğru çökmesi kuvvetle muhtemel.
Bu blog için tekrar teşekkürler...

Adsız dedi ki...

https://www.facebook.com/pages/Legalize/556123547751715 sayfamızı beğenelim beğendirelim arkadaşlar :D adsız diilim ben taammı sayfa admini tribalim :D

byrr dedi ki...

saygılar joınt üstadım şimdi sana uzum bi soru sorucam.erinmeyip cevaplarsan beni çok sevindirirsin
500 liralık tohumu mahvedip acemiliğimi allattıkltan sonra 5 tane auto tohum alıp ve scrog yapmaya karar verdim tabi bu kararda impetunun muazzam anlatımının çok faydası oldu teşekküürler impetu.

konuya dönelim
Tohumun özelliklerinde 60 günde hasata ulaştığını 60 ila 150 gr hasat verdiğini boyu indoor 1 metreye kadar ulaştığını ve sitemimde impetunun deyimiyle kitabına göre bitki başına 30cm * 30cm yer açtığımı düşünürsek kaç lt saksı kullanmalıyım örneğin 10 lt kullanırsam ne kaybederim 15 lt kullanırsam ne kazanırım ? veya 20lt 30 lt !

Değerli cevapların için şimdiden teşekkür üstad !JointCan dedi ki...

normalde cannabislerde ne kadar büyük saksı o kadar iyi prensibi autolarda iki kere düşünmek lazım. normalde 5 lt kullanıyorlar, ben 10 lt öneririyorum. ideal verimi saksı olarak vereceğine inanıyorum. yani 60-70 günlük hayat döngüsü olan çiçeklerin köklerinin 10 lt lik saksıyı sarması zor (kök booster kullanmıyorsan) ben 10 lt yi (autolarda) uygun görüyorum. 20 lt yi de normaller için.

kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

hocam merhaba...izmirde balkonda bi kaç tane plastik bardakğa toprak koyarak filizlendirdim.3 gün önce filiz verdiler ne zaman saksıya alıyım yardımcı olurmusun.Bu arada blog çok güzel olmuş eline emeğine sağlık....

Adsız dedi ki...

bu kadar çok sömek nasıl çıkıyor ki ? sömek verildiğinde kafayı kes 2 tane birden çıkıyor diye bişi duymuştum ne kadar doğru açıklar mısın ?

JointCan dedi ki...

Blogdaki konularda sorularının cevabı var.

JointCan dedi ki...

Blogda cevaplar var kardeşim. hafta hafta anlatılmış resimlerle. eski konulara git derim. kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

salam kardew ben socor yapmak isderim 1 metre kaleye kac bitki yetiwdire bilirim?

JointCan dedi ki...

eğer türkiyeli isen önce kullandığın şeyi bırakmakla başlayabilirsin. 1 metre karede ışığın 400w ise 4 tane güzel çiçek yetiştirirsin.

Adsız dedi ki...

meraba evimde 2 gardolabı birleşdirip scrog yapmayı planlıyorum kurcam sistem den bahsedeyim 2dolabı birleşdirip 600w grenpower sistem koymayı düşünüyorum bitane dutc fan içerdeki havayı alması için 2 bilgisayr fanı biri içeri biri dışarı hava sirkülasyonu için koyucam dolabın için iletken alüminyum kaplıcam nem makinesi koyucam yaklaşık olarak 3metre karelik bi alanım var 9 dişileşdirilmiş bitki koymayı düşünüyorum 4tane ches var elimde 5 tanede california rüyası koyucam yapı ve özellik olarak 2side aynı araşdırdım dolabın zeminine yaklaşık olarak 100 120 litre toprak düşünüyorum tek saksı gibi olucak toprak biobizz mix toprak koyucam faydalı bakteriler gübresi yarasa gübresi çiçeklenme içinde big bud sıvı gübre koyucam ilk defa yetişdiricem için acemilik olucak ama blog n tamamını yaladım yuttum ama tecrübe eksikliği var ne gibi handikaplarım olur artı olarak ekliceniz önericeniz şeyler varmı yada yapmamam gereken şeyler vereceniz cevaplar ve fikirler için şimdiden teşekür ederim

Adsız dedi ki...

DİŞİLEŞDİRİLMİŞ WHİTE WİDOW XTRM bunun en üst seviye olduğu daha iyi olmadı söylenio thc oranının %25dende fazla oldu yazıyo yeni başlıcak biri için uygunmudur bu tohum

JointCan dedi ki...

1- 9 çiçeği bakmak çok zor olur indoorda. birincisi içeri duct fan koyuyorsun neden 2 pc fanı biri içeri biri dışarı?
2- tek saksı bakımı zordur. bir hata yaparsan bütün çiçeklerin birden gider.
3- iletken alüminyum derken, ışık yalıtımı için alüminyum folyo diyorsundur.

en güzeli 4-6 bitki bakımıdır. Adam gibi bakarsan 4 taneden 9 tanesinden alacağın hasadı alırsın.

JointCan dedi ki...

Çok güzel geliyor kulağa özellikleri. Denemedim bilmiyorum... review de pek yok... dene derim. blogla paylaşırsın tecrübelerini...

acar dedi ki...

öncelikle verdin cvplar için teşekür ederim 4bitkiden scroc yaparak 9 taneden alacağım gene alırım diyosun bu güzel evde yapacam için dutc fana carbon filitre balayıp kokuyu yok etmeyi düşünüom etiket olmaya gerek yok 600 w grenpower kullanıcam ve içerdeki ısıs oranı çok yüksek olucak fazla ısıyıda 2pc fanıyla havayı sirküle ederek almayı düşünüyorum.saksı konusunda zaten bende fikir deişdirdim hem dediniz gibi bütün kızlar tehlikeye girebilir hemde son hafta toprağı yıkayp kimyasalları atmak zor olabilir 4 bitki için 400w grenpowera düşeyiimmi yoksa 600w grenpowermı alayımm? aslım hastalarının kullandı soğum nem makinesi kulanmayı düşnüom içerdeki ısı knusunda önerebilceniz diğer fikirlerede açığım okudum diğer bloklarda bu işin direğinin ısı ve nem oldunun farkındayım ve hassasım bu konuda. en iyi sistemi kurmak istiyom. bütün bloglarınızıokudum bi bloğunuzda thc oranının fazla olması halinde paranoya yarttından bahsetmiş başka bişey ismi söylemişdiniz(hatırlamıyom şu anda) sölediniz şeyin oranınn %0.70 oranında olmasının bile çok güzel bi kafa oldunu söylemişdiniz bana önerebilceniz tohum türleri varmı white widow extremde (tohum bankalarının reklamnı yapmadınız dikatimden kaçmadı)fil amlemli e.....tosda var bakabilirsiniz şimdiden teşekür ederim sorularım artarak devam edicek.:)))

acar dedi ki...

600w gren powerla başlayıp 2tane iyi çalışan pc fanı koysam ısıyı dengelemek için yeterli olurmu 6.haftadan sonra koku dönemi başlıca için 6 haftadan snra carbon filtre set alıcam hemde maddi olarak birden kendimi zorlamamış olucam ama bu işi yapan bilen bazı arkadaşlarım 2pc fanı 3mkare yerde 600w grenpowera yetersiz kalcağını bitkilerin sıcakdan öleceni söylüyolar

acar dedi ki...

çok fazla soru soruyom parça parça aklıma gelio sorular ama bu blog u insanlara yardımcı olmak amacıyla kurdunu düşünerek devam ediyorum saksı 18litrelik kulanıcam dedin gibi 4 bitki yapıcam nekadar büyük saksı okadar verim toprak bio bizz mix toprak kullanıcam 2.haftadan sonra gübreleme başlar demişsin gübre olarak yarasa gübresi düşünüyorum 2ile 6 h.haftalar arası ayrıca pirhana yararlı mikroorganizmlar kullanıcam sağlıklı ve güölü kökler için 6.haftadan sonra çiçeklenme için bigbud sıvı gübre düşünüyorum piyasada şuan için en iyiysinin bu oldunu söylüyolar bu konuyla ilgili ekleyebilicen önerebilecen şeyler varsa söylersen sevinirim

acar dedi ki...

kafanı okadar şişirdikden sonra sonunda başlayabildim odanın bi köşesini 2 tane elbise dolabıyla çevirdim 1.5metreye 1.5 metre gibi bi yer oldu çevirdim yeri netten aldım ışığı ileten arkası siyah önü beyaz yansıtıcıyla köşeyi çevirdim 4 saksımı koydum tohumlarıda peçetede filizlendirdim nem ölçeri aldım odadaki nem ev rutubetli oldu için 70olarak gösteriyo nem makinesi koymasam olurmu ısıda 24 derecelerde 250 wlık ampul burası için yeterlimi fan koymayıda düşümüyorum dolapları birleşdirdim ve üstü açık oldu için ısı ordan çıkacak sürekli havada girecek

zulum dedi ki...

mrblar aynı şekilde bende yetiştirmek istiyorum verdiğimiz paralar resmen pkk ya gidiyor alırken polis yakalanma korkusu cabası ve birde içiyorum içiyorum yok yani bişey bıktım dört senedir büyük sıkıntı çekiyorum istanbulda oturuyorum 12 senedir kullanıyorum bırakmayıda düşünmüyorum.sizin yetiştirdikleriniz nerdeyse son nokta gibi bişey sanırım güzelini bulsam belki yetiştirmeyi düşünmeye bilirim ama yok yani hiç sormayacağım beni bilmemesi gereken kişilere bile soruyorum ama yok üstes,nden gelemedim para veriyoruz ve güzelini bulamıyoruz lütfen bana yardımcı olurmusunuz halimden çok iyi anlarsınız.

JointCan dedi ki...

AYnı soruyu bir kaç yerde birden sormuşsun. birini cevapladım, buna da onu cevapladığımı söylediğimi yazayım tam olsun :)

pedocide dedi ki...

güzel kardeşim öncelikle seni kullandığın yalın dilden ve faydalı bilgilerinden ötürü tebrik ederim. ben daha önce kendi çapımda bişeyler yetiştirdim. 1 metrekareden biraz daha az bi alanda 4 bitki besledim. bunlardan 3 u feminize ( 2 adet amnesia 1 adette critical kush ) 1 tanesi de türkiyeye tatile gittiğimde içtiğim ve çok beğendiğim bi cıgaranın tohumuydu ve şansıma dişi çıktı. ilk acemilik dolayısıyla ışık gübre ve alan olayını pek iyi ayarlayabildiğimi düşünmüyorum. buyuzden verim açısından biraz sıkıntı oldu. bana yetti mi diye sorarsan evet yetti ama o kadar uğraşmışken daha iyi verim almak istiyor insan... bu bağlamda sana birkaç sorum olacak.

1- ben CFL lamba kullanarak beslemiştim ilk evlatlarımı çünkü CFL çok fazla ısı yaymadığından ortam sıcaklığını ayarlamak daha kolay olur ve ışığı lümen hesabı yaparak ayarlıyorsak lambanın cinsinin bi önemi yoktur diye düşündüm. netten okuduğum kadarıyla metrekareye en az 12000 lümen gerekiyormuş. sence lambanın cinsinin bi önemi var mıdır yoksa sadece lümen değeri mi önemli? bu arada geçen sefer kullandığım lambalar (180W daylight = 9160 lümen) + (180W turuncumsu warmlight = 10800 lümen) toplamda 360W 20000 lümen falan bişey... bu bağlamda ışık rengi ve lümen değerim iyi midir yoksa bana growshopta gördüğüm growerlara özel üretilen her iki evreye de uygun olan lambalardan mı önerirsin?

2- geçen sefer cannabis bitkisinin çiçekli bi bitki olduğunu düşünerekten çiçekli bitkilere özgü bi sıvı gübre kullanmıştım NPK değerleri 7-5-6. gelişim evresinde de çiçeklenme evresinde de aynı gübreyi kullandım. bu yaz tr den bi arkadaşım bana big bud isimli bi gübreyi çiçeklenme evresi için olduğunu söyleyerek ve çok överek bi miktar verdi ama NPK değerlerini bilmiyorum. sence bu 2 gübreden hangisini hangi evrede kullanmalıyım? ya da senin verdiğin NPK değerlerine uygun yeni gübreler mi almalıyım?

3- yazımın başında da dediğim gibi geçen sefer 1 metrekareden daha az bi alanım vardı ama şimdi 2 metrekarelik yeni bir kabin kuruyorum ve LST metodu uygulamayı düşünüyorum (yani senin tellerle bitkiyi eğerek alt dalların da iyi ışık almasını sağlamaya çalıştığın metodun biraz daha gelişmişi) sence 2 metrekare alana kaç bitki koysam ideal olur? bu arada tohumla değil klonlama yöntemiyle sürekliliği sağlamayı ve süreden tasarruf etmeyi planlıyorum. 1 metrekareden daha az olan kabinimde 2 anne bitki (1 adet amnesia ve 1 adet critical kush) var. bu 2 anneden klonlar almayı ve yeni kabinimde çoğaltarak üretmeyi planlıyorum. metrekareye düşen bitki sayısı kaç olmalı sence?

Bu sorularıma yanıt verirsen çok sevinirim çünkü yeni kabinimi senin verdiğin cevaplar doğrultusunda lamba türü, gübre, ve metrekareye düşen bitki sayısını ideal şekilde ayarlayarak dizayn etmek istiyorum. işin aslı ben 8-10 bitki beslemeyi düşünüyorum 2 metrekare bunun için yeterli midir değil midir? eğer değilse biraz daha büyükte yapabilirim yerim müsait ;) bu arada yaşadığım ülkede ortalama nem oranı 40 ın altına düşmüyor diyebilirim 50-60 larda seyrediyor oyüzden nem makinasına ihtiyaç duymadım eğer illaki gerekli diyorsan onu da alırım. Verimi olabildiğince arttıracak şekilde geçen seferki eksiklerimi ve yanıldığım noktaları bana gösterir misin? şimdiden teşekkürler kafan güzel gönlün hoş kalsın... ;)

JointCan dedi ki...

1- http://smoothgarden.com/index.php?title=cfl_enerji_tasarruflu_lamba_250w_sicak_beyaz_2700k&b=94112/3389 misal bunun lümeni 10-12 bin civarında. bundan bir bitkiye 1 tane desen 4 bitkiye 4 tane... Veya bunlarla uğraşmazsın alırsın bir 600w 4 çiçek mis gibi yetiştirirsin.

8 çiçek kavramını unut derim. 1 m2 alanda 4 tane tek 600w lamba mis gibi yetiştirirsin kışın. Yazın sıcaklığı düşüremezsin istersen auto türlerden alır yazın cfl altında yetiştirirsin. ki 4 çiçeğin hasadını bitiremezsin...

2- cfl de de soğuk ve sıcak diye ayrılır. soğuk olanlar gelişme dönemi için sıcak olanlar çiçeklenme için. ama sadece sıcak alıp her iki dönem içinde kullanabilirsin.

GÜBRE: konusunda hangi ülkede olduğunu bilmiyorum, eğer Rus mus memleketlerdeysen gübre bulman çok zor. Ancak internetten getirtecen. ben BioTHrive grow/bloom öneririm.

zulum dedi ki...

filizlenme dönemindeki kullanacağımız ışık beyazmı olucak ve kaç w olucak çiçeklenme döneminde 600 w ışık alıcam orası kesin en fazla beş tane yetiştiririm o ışığın rengi kırmızı falanmı olucak diyelimki kabin yaptım ışığı söndürdükten sonra kabin içindeki ısıyı nasıl korurum

JointCan dedi ki...

ilk bir hafta 35-60 watt tasarruflu lambalardan ver ışığı sonra ver 600 MH veya HPS (MH gelişme dönemi için, HPS çiçeklenme dönemi için. lambaları satan yerde de zaten öyle isimlendirilirler)... Kabin evin içinde olacağından evin ısısına kadar düşer geceleri. eğer odanın ısısı 19 dereceden aşağı düşüyorsa ortamı ısıtmalısın. ufacık bir ısıtıcı bile fırına çevirir yetiştirme dolabını... o yüzden dikkatli olmalısın..

zulum dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
zulum dedi ki...

ordaki resimler çok güzel fakat hiç bizimkilere benzemiyo ordakileri biz yetiştiremeyiz sanırım hani biraz pişmek lazım gerçektende sipariş verdiğim zaman gelmeme gibi bi durum olmayanbi adres verirsen çok memnun olurum gerçektende temiz düzgün bi kardeşine iyilik yapmış olursun.

JointCan dedi ki...

E blogu yarım okuyunca tabi kafa gidiyor :) Bitki gelişme döneminde en çok mavi ışığa ihtiyaç duyar. Işığın bu tayfı da en çok MH de var. Bu sayede bitki yaprakları daha sağlıklı, gövde daha esnek ve hızlı gelişiyor. HPS ise çiçeklenme döneminde ihtiyaç duyuluyor. Sarı ışık çiçeklenme, bud üretme, hatta köke gövdeye etki eder... İlla MH ile başla HPS ile devam ettir hiç bir yerde demedim. HPS ile başlayıp HPS ile bitirebilirsinde. Bu ekonomik durumuna bakar.

JointCan dedi ki...

Mesajını silme nedenim, tohum bankası ismi vermiş olman. Bir daha da blogun hiç bir yerinde bunu yapma. Dip not: en sağlam yerlerden biridir.

zulum dedi ki...

hepimizin29 ekim cumhuriyet bayramı kutlu olsun.

zulum dedi ki...

bi adresten baktım farklı markalar var 600 watt 1000 watt bir iki tanesini buraya yazmak istesem sıkıntı oluyor heralde, sende bana desenki kesinlikle bunu al diye 4-5 saksı yı geçmez benimkilerama dersen 1000 al çok daha iyi dersne alırım yine 4-5- saksıyı geçirmem üç dört ayda bir kendime yetecek kadar yetiştirim başka bişey istemiyorum en iyisi denecek kadar ını yetiştirmek istiyorum senin bahsettiğin yazdığın markadan olsa sormam bile sana hemen alırım.

JointCan dedi ki...

ışık lamba gübre vesayir her türlü paylaşabilirsin. yasak değil. sadece tohum siteleri paylaşmayacan.

Ekonomik durumuna bakar balum. Eğer paran varsa 4 saksı için 1000watt ilaçtır. yazın yetiştiremezsin ama zaten ondan alacağın hasadı yazın bitiremezsin.
Philipsin alabilirsin misal.

zulum dedi ki...

smooth garden deki torflar vitaminler gübreler uygunmudur acaba başka bir süper markette compo sana diye bir torf markası var yada o uygun olabilirmi torf markası veriyosun aynısını bulamadığımız zaman şüphe de kalıyoruz.

JointCan dedi ki...

uygundur. composana yı önermiyor kullananlar... ben TR de olduğum için bilemiyecem.

zulum dedi ki...

peki son zamanlarda verdiğin şema var neden orda tavsiye ediyosunuz ?.

zulum dedi ki...

o zaman bahsettiğim marketteki toflar uygun yani o markaları biliyormusun ?

zulum dedi ki...

verdiğiniz yetiştirme şemasında compo sana yı önermişsiniz kullananlar compo sanayı önermiyorlarsa neden yayınladınız? aynı şekilde light mix i öneriyormusunuz oda şemada var

zulum dedi ki...

arkadaş yazdıklarımı niye siliyosunki yayınlamıyosun cevaplamıyosun.. hayırdır???

Adsız dedi ki...

kutlarım

JointCan dedi ki...

O şema benim değil. TR de yetiştirmiş arkadaşlardan birinin kendi feedback i. Ben marka önermem genelde. Hele TR de olmadığım için zaten önermem de mantıklı olmaz. Orda önerilen markaların altında ok çıkmış yaşayabileceğin sorunları anlatmış composana nın altında... Neticede onları kullanıp netice alanda var. Light mix alırsın gübre konusunda kendi ayarlamanı yaparsın.

JointCan dedi ki...

yukarıya bak silinmiş mi mesajların... uçacam sana sonunda :D hiç yayınlamayacam :)

zulum dedi ki...

onaylandıktan sonra yayınlanacaktır yazısı varya o silindikten hemen sonra yayınlanıyodu bu sefer öyle olmadı o yüzden öyle yazdım

zulum dedi ki...

light mix diyosun ok ondan alim o zaman rahat olim dimi.

JointCan dedi ki...

:) Light Mix al sen :)

zulum dedi ki...

arkadaşın biri bezden saksı yap deditoprak ve kök hava alsın diye bşeyler konuştu ne dersin saçmamı ? şimdi kendi çiçeğimi kendim yetiştiricemde illaki bunun bi acemiliği olacak zaten bi yetiştirme üç ay dört ay rahat sürecek yetiştiremezsem varya deliririm ben inan şu pis adamlara ayda 750 tl rahat veriyorum yani çok ta acıyorum yani parama hani iyisi olsa hiç bu olaya girmem bile içiyorum vallahi bişey yokdaha malzemeleri almadan böyle tek tek soru soruyosam malzemeleri aldığım zaman olaya tam giriştiğim zaman sen beni kesin banlarsın burdan elli bin tane soru sorarım valla çok pinpiriklimiyim derler bişey derler öyle bişey oldum işte çok şanssız biriyimdir ben.

zulum dedi ki...

kardeşim bide ben chat odasına giremiyorum bu nıck imle 6-7 kişi konuşuyoruz öyle çıktı biri dediki hepiniz türkiye dışındanmı ben dedim istanbuldan allah belanı vermesin niye sordun olm atıldım onun yüzünden bir dahada giremedim. rica etsem banı açarmısın bi zahmet.

JointCan dedi ki...

:) Namın hemen yayılmış chat odasında :) Nickiyle özdeş ızdırap bir arkadaş dediler senin için :) neyse, orası grow konuşmak için ve soru cevap için kurulmuş bir yer. Kimsenin en ufak bilgi paylaşmasına müsaade edilmiyor elden geldiğince. Nickinde bile kendini belli edecek ibarelere izin vermiyorum... ordaki arkadaşlarda o hassasiyete uygun davranmışlardır. açıyorum banını, sende orasını dikkatli kullan ve kullandır ki kimse bu güzel imkandan mahrum kalmasın. kolay gelsin.

JointCan dedi ki...

bezden saksı yapacak düzeyde değilsin daha. aslında çok basit ama sen ufacık şeylere bu kadar soru soruyorsan o konuya girdiğimizi hiç düşünmek bile istemiyorum. kafanı kurcalamalarına müsaade etme. unutma, daha adım atmadan ileri tekniklere dair soru sordukça senin kafan bulanır sen hatalara düşersin. en güzeli blogdan adım adım ilerlemen.

zulum dedi ki...

arkadaşım sen çok düzğün bi insansın her konuda yazdıklarınla bunu belli ediyosun. gerçektende sorularımla bende çok sıkıcı olmuş olabilirim ki sende de nasılbir sabır var anlamak güç her konuda yaptığım yanlış konuşmalarımla özür dilerim ben. fakat az önce öyl ebirşey olduki yani akıl almaz bi durum diğer sohbet odalarında olduğu gibi bir adfmin herhanği birine uyuz olupta o an ben bunu atim ya uyuz oldum buna falan hani gerçektende bu kadar çocuksu bir davranış böyle bir blogta çocukça hiç gelişmemiş birisi nin olması üzücü adam ın çiçekleri mahfolmuş şundan bundan çiçeklerim i şöyle siktim böyle siktim gibi gibi keliemeler küfürler rahar rahat konuş sen ufak bi espiriyle karşılığım vay abaza dedim ben buna uyuz oldum atimde bari rahatlim nedir lan bu yani benim buraya gelmemem bu blogu hiç açmamamda seni hiç ilgilendirmez umursamazsın tabi normal fakat böyle bir şey de yok yani hani ben o arkadaşa çok kötü uyuz olmim şimdi bende o adamın küfürlerinden çok rahatsız oldum kardeşim şimdi o rahat rahat orda konuşucak bir admin olarak hemde yani benim söylediğim küçücük bir şeyin karşılığı bu değildir burda senin yapmaya çalıştığına bak birde benim sana söylediğime bak sanki ana okulu işletiyorsun çocuklarlamı uğraşıcaksın:) catnip e söyle arkadaşımkendine gelsin böyle saçma sapan şeylerden kurtulsun önce bi kendi konuşmalarına baksın terbiyesizliğin daniskası. söylediğimden ayrı başka hiç bir şey olmamıştır

zulum dedi ki...

çoluk çocuğu admin yapmışsın orda herkes admin alabildiğine küfürler ufacık bişey söylüyoruz sen burda kimseyi yargılayamazsın hoppp şutluyorum seni hakettin bumudur böyle ciddi bir blogun chat odası çoluk çocuktan herşey beklenir arkadaş. senin için ordaki kişilerle ve benim hiç bir farkımızın olmaması gerek ne onları tanıyorsun ne de beni haklının yanında duracaksın ama nasıl duracaksın yazılanları görme şansın yok.. bu indoor konusunda ben çok ciddiyim gerçektend eböyle bir şeye ihtiyacım var fakat orda yazılanları okurken gülmemek elde değil adam biriyle tartışıyor bol küfürleşmeler falan filan diyor buluşma olsaydı gidicektim adamı vurucaktım söylediğim tek kelime adma vurmak o kadar kolay olmamalı diğeri hemen sen burdaki kimseyi yargılayamazsın dedim haklısın 20 yaşındaki bir çocuğun yazdıklarını kaale alıp cevaplamamalıyım.

JointCan dedi ki...

kimseye kin tutulmaz chatte. sakinleş, serinle geri dön on beş dakka sonra hiç kimse bir şey olmuş gibi davranamaz. aynı davranışları sürdürürsen gene atılırsın. sonra gene gel... tarlacı/torbacı veya sapık değilsen sürekli bir kinle karşılaşamazsın blogda. Azrail gibi canımıza tak ettirmiş insanlar var onları bile her gün görüyoruz bazan atıyoruz ama yinede her girdiğiinde sıfır başlangıç yapmış sayıyoruz. rahatla alışırsın güzen insanlar çoğu...

zulum dedi ki...

arkadaşım rica etsem son bir kaç üç beş yazdıklarımızı siler misin seninde benimde bunlar benim için özel konuşmalar kalmasın orda gereksiz., eksik kalmam ben burdan merak etme sen :). sorularım gelicek olaya bi girişim henüz elimde hiç bir şey yok sadece tek bir tohum var çatlamış bekliyor.kökü çatlayan yerden sadece görünüyor çıkıcak gibi şişkin iki gündür aynı.

JointCan dedi ki...

yahu tek tek nasıl bulayım nere ne yazdığını... senin silebiliyor olman lazım. gir bul mesajlarını silmeyi dene.

zulum dedi ki...

hiç bir şekilde küfür hakaret saldırı vs. olmadıkça kendi egosu dahilinde kimse beni yada bir başkasını chat odasından atamaz buna hakkı yoktur ben orda bir arkadaşa soru sorarken diğer gelip ben seni atmıştım ne işin var buda demek ne demek ??.... bana bunu bi açıkla açıklamak zorunda diilsin tabi sende diyebilirsinki ya kardeşim gelme o zaman anlarım sizi !...

JointCan dedi ki...

Yeğenim e dün mesaj atmışsın yaptığın blogunda chatinde AK (ki sen bunun açılımını yazdın) sövdün gittin :) Bak sana kin tutuyormuyum. Gel sen gel, atsalarda yeniden gir. Ama millete ızdırap olma. Hemen herşey blogda yazıyor... artık uygulamaya geçince çıkabilecekler aksilikleri konuş... yani orda duran insanlar eğer zamanlarından ayırıp yardım ediyorlarsa, o bile güzel bir hareket. neticede benim haricimde kimse yanıtlamak zorunda değil (ki bende zorunda değlim ama cevaplamak için bu blogu açtım)... sen atsalarda gir geri sor sorularını ama IZDIRAP olmadan..

Adsız dedi ki...

abi hem en saglam yerleri biliyorsun hem soylemiyorsun alacagin olsun :) bana sorun degil ama sikinti cekenler vardir mutlaka :P

JointCan dedi ki...

E arayacak bulacak. Biz mi gösterelim hemde ifşa edelim sağlam siteleri... gerek yok!

onr dedi ki...

slm hocam benim kızlar yarın 3 haftalık 24/24 evreyi bitirecekler sanırım cinslerinden dolayı (yada benim acemiliğimden) hepsinin boyu birbirinden farklı. SCROG yapmayı düşünüyorum saksıların altına bişeyler koyup boylarını eşitlemek mantıklı olurmu? zaman olarak 18/6 periyodu na başlarken eleği yerleştirmek doğrumudur? birde 18/6 periyodunda 1 hafta daha mh mi kullanmalıyım yoksa direk hps yemi geçiyim ?

onr dedi ki...

ayrıca yetiştirme odasının 4 gün önceki hali
http://imgur.com/m1VWekw

JointCan dedi ki...

Bunlar daha çok ufak. En azından bir 20-22 santim büyüsünler ki eleği öyle koy. Elek kalın ipten yapılmışsa 20 cm de olsa olur. Nasılsa ipler ne kadar gergin olsa da çiçeği altından yürütmek kolay. ikincisi hps ye çiçeklenmede geçecen. yani 12/12 de. yani mh ye devam. mh ile scrog gidersen daha hızlı ilerlersin. eleği koyduğunda boy farkı olursa da dert etme, istersen altına bir şey koyarsın istersen beklersin. merak etme orası bir kaç hafta sonra ormana dönecek.

onr dedi ki...

eleği krom telden yapmayı planlıyorum mutemelen çok gergin ve dayanıklı olacaktır çiçeğin birtanesi bugün itibariile 20cm i geçti diğerleri 15 cm civarısanırım bir hafta sonra hepsi 20 cm olur zaten benim eleği oluşturmamda aynı zamnı bulur ilgin için teşekkür ederim

onr dedi ki...

slm hocam 18/6 döneminin 1.haftasını bitirdim scrog yapmaya çalıştım ama nekadar başarılı olduğu tartışılır kızlar biraz yıprandı sanırım ben bu işi yapmaya çalışırken odanın resimlerine bakarak bana fikirlerinizi söylerseniz sevinirim birde bunların budanma zamanı gelmişmidir alttaki kalın dallarıda budamam gerekirmi? teşekkürler

http://imgur.com/9RaLWLE

http://imgur.com/6TvcgWx

http://imgur.com/n4R4GWB

http://imgur.com/tD8JZFB

http://imgur.com/pSF1Ed8

http://imgur.com/qRjtJvL

JointCan dedi ki...

E güzelim oki scrog yapiyorsun tepe sömeklerinin niye o kadar uzamasına müsade ediyorsun. onları yavaşça geri çek meye çalış. kırılacak gibiyse bırak kalsın beceremedin demektir. oysa delikten çıktıktan sonra diğer deliğe uzayacak kadar olunca çekeceksin alttan uzatmaya devam edeceksin budama daha hiç bir şey once eleğin dolsun. çiçeklenmeye geçtiğin gün altları temizlersin

onr dedi ki...

acemilik başa bela hocam :) sağolun

daima daim dedi ki...

Merhaba kardeşim. Öncelikle emeğine sağlık. Benim sana şöyle bir sorum olacak; ne zaman çiçeklenmeye geçilmeli başlığı altında bilgiler vermişsin. Bu zamana karar verdiğimizde bitkinin çiçeklenmeye geçmesi için ne yapmalıyız ? Yani daha önce amatör olarak yetiştirdiğim bitkilerde çiçeklenme dönemi kendiliğinden oluştu. bu yöntemi kullandığımda bitkinin boyunun, büyüklüğünün yeterli olduğunu gördüm diyelim. çiçeklenmeye geçmesi için neler yapabilirim. İlgine ve emeğine yeniden teşekkür ederim.

shantibaba dedi ki...

öncelikle emeğine sağlık böyle bir site için. marijuana bible gibi :-) usta benim kafama takılan tek birşey var bu başlık altında. 90*90 alana 9 plant diyorsun. sanırım bu işte bi yanlışlık var bilemedim. 1. si 9 bitkiden 500 gram hasati scrog yapmadan da elde edebiliyoruz scrog ile uğraşmanın mantığı yok bu rakam itibarı ile. ikincisi 1 m2 alana 9 saksı çok fazla rakam bence. 3.sü hadi tek devasa bi saksıya 9 tohum attın diyelim ki olmaz yada 9 saksıyı sığdırdn oldu diyelim o çıkan dal ve yaprakların o alana sığma ihtimali benim görüşüme göre çok çok düşük. ki bütün izlediğim video ve incelediğim sitelerdeki growerlar tek plant ile yürüyorlar screende ve 1m2 alanda boş yer kalmıyor ve hasat miktarları watt başı 1 gram (+-). ki 250 watt ile 400 gram ww alan olduğunu okudum ve videosunu izledim.(bildiğin pro adam ) bana okuduğum ve izlediğim bilgiler üzerinden düşününce mantıksız ve yanlışmis gibi geldi o bilgi. tabi o kişiler master seviyesinde belki. sadece o kafama takıldı. gerisi kolay zaten. ;-)

JointCan dedi ki...

başından sonundan okursan birleştirmeyi yanlış yaparsın. Scrog konusunun altında göster bana 9 saksıdan bahsettiğim yeri, blogun herhangi bir yerinde bir saksıya 9 tohum atmayı, bu blogu kapatır giderim. 1m x 1m= 2 m2 alan eder. sığdırabileceğin çiçeği söylemişim. Gerisini dikkatli oku.

son: Greenhouse un kendi videosunda topraklı ww den kuru 60 gram alıyorsa o 250w tan 400gram hasat alan hakkında ne diyeyim sana?
scrog diyorsan, Benim scrog alanımda 4 değişik çiçek ekli olup bir çok dalı feminized edildiğinden geri kalanlardan bile (metre kare hesabı) dediğinden fazla hasat almışımdır. poponuzdan element uydurup gelmeyin buraya.

Adsız dedi ki...

dostum ilk önce eline sağlık tamda aradığım konuydu. eve dolap filan kuramam balkonda başladım 4-5 çiçek var 1 haftalık filanlar ama sorun şu ki balkonu en az 300 tane ev görüyor. boylarınında 1,5-2 metre uzayacağını bilerek scrog yöntemini denemek istiyorum. aklıma takılanlar şunlar. scrog'la boyları ne kadar uzar ? (balkonda büyüyecekler) ve kaç haftalıkken elekleri yerleştireyim ? ve yan budlar kendiliğinden mi çıkıyor yoksa biz mi müdahale ediyoruz ? bunu soruyorum çünkü daha önce yetiştirdiğimde sadece ana bud verende oldu 4-5 bud verende oldu 2-3 haftalıkken ana budu kesip çift ana bud çıkartdığımda oldu. teşekkür ettim emeğine sağlık.

JointCan dedi ki...

bu mevsimden sonra balkonda yetişmez. nisan sonu gibi balkona aktarmalıydın. bu saatten sonra çimenden başka bir şey olmaz onlar paşam. boşuna emek harcama

ChallengerX dedi ki...

1m x 1m = 2mkare demişsin yapma üstad :)))) 1m kare eder :)))

JointCan dedi ki...

lol :D oy nerde demişim söyle düzeltelim :) stonerın matematiğine güvenmeyin olm :)

ChallengerX dedi ki...

düzeltilecek yer yukarıdan 5. olurlar :))) yok yok yüksek CBD sana farz oldu :))))

Adsız dedi ki...

büyük ve küçük yaprakların budamalarıyla ilgili hiç yazı göremedim ,
anlatırsan sevinirim

JointCan dedi ki...

Budama konusu var ama detaylı resimlerle anlatılmamış o ayrı.. bi ara girelim o konuya

Adsız dedi ki...

Ustam toprağı 2.kere kullanmak nasıl olur

JointCan dedi ki...

Akşam uzun uzun yanıtlamıştım ama deme nerdeysem artık yollamamışım :D
Kullanabilirsin hemde defalarca. ama ph ölçerin lazım flushlar bittiğinde en son çıkan suyun ph ını ölçersen toprağın ph ını ölçmüş olursun. ph down gibi malzemelerle toprakğın iyice temizlendiğine ve gereken sertliğie çekildiğine emin olursun ve kullanırsın. içinde besin kalmaması önemli değil. zaten yeni ekimde bardaktan sonra aktarımlarda büyümeyle orantılı olarak besin kullanacaksın.

yüksek irtifa dedi ki...

gündüzleri okuldan kaçıp raylarda yürüdüğüm, geceleri; yastığımın altındaki yedeklerinin rahatlığıyla el fenerinin pillerine hiç acımadan yorganı kafama çekip jack london okuduğum yaşlar en güzeliydi. şimdi ise kırka merdiven dayadım. bu bitkiyi temin edebilmek için bırak bir torbacıyı aramayı,bir arkadaşıma ima etmeyi bile, hatta aklımdan geçirmeyi dahi kendime yakıştıramıyorum. ben müzisyenim, gece klüplerinde çalışmaya başladığımda yaşım bir bardan içeriye müşteri olarak girmeye yetmiyordu. yıllar içinde benim beyoğlunun bitli rock barlarında başlayan kariyerim evrildi sınıf atladı ve camiada yaygın olan her şey benim de hayatımda yer buldu. sadece bunu sevebildim. çoğu arkadaşım için basamak kabul edilebilecek bu bitki benim için son durak ve dahası iyi bir arkadaş oldu. seviyeli bir ilişkimiz var. fakat gerçekten bunun için kimseyi aramak, aratmak peşine düşmek vs istemiyorum. nasıl yapabilirim vs. derken bloga denk geldim ve bir aydınlanma yaşadım. benim kendime ait müstakil bir evim var, bir apartmanda yaşamadığım için belli rahatlıklar söz konusu. odalarımdan birinde tek bir saksı da tek bir bitki yetiştirmek istiyorum. fakat işim gereği yurt içi yurt dışı seyahatlerim oluyor.2-3-5 gün gibi süreler eve dönemeyebiliyorum. tabi şimdi kış sezonu geldiği için bu seyahatlar seyrek olur. ayda 2 kez civarı. onun dışında istanbul da olurum. bu bir kaç günlük seyahatlar scrog yöntemi ile çalışmayı düşündüğüm için çiçeğime zarar verir mi. her gün başında olmak zorunda mıyım. ( bunun ne ölçüde gerektiği blogda yazıyor blogu oku deme:) ) scrog için böyle bir hassasiyet gerekli mi onu bilmek istiyorum. bir de tohum seçmeye çalışıyorum şu günlerde. bazı tohumlar için 700-800 gram a kadar hasat miktarı ifade edilmiş m2 başına. burda anlayamadığım nokta tek bir saksının üzerine yerleştirilecek scrog telinin ölçüsünün 1 m2 olması durumunda alınacak mahsül miktarı mı ifade ediliyor yoksa 1 m2 ye sığacak saksıların toplamından alınacak mahsülden mi bahsediliyor anlayamadım. bununla her zaman uğraşmak istemiyorum. yılda bir defa iki üç ay emek vererek bir kavanozum olsun dolabımda kafi. bir de müzik dinletmenin bir faydası olur mu bitkiye. herkese sevgiler blogu okuyan tüm arkadaşlara selamlar.

JointCan dedi ki...

Walla okuldan kaçıp (ilk okul) tren istasyonunda çok kitap okumuşluğum, çok misket oynamışlığım var. Evde kitap okutturulmadığından (ders harici) o zamanlar divanın altında kısık gaz lambası ile (neyseki evi yakmadık) dirsekleri halıda acıta acıta çok kitap bitirmişimdir. Gelelim sorularına.
SCROG çiçeklenme dönemine kadar en fazla ilgiliyi isteyen yetiştirme türüdür. Dalları eleğin altından yürütecek, bir sonraki delikte boy vermesini bekleyecek, sonra geri çekip bir yan hücreye aktararak elek %60-70 dolana kadar buna devam edecek. Altları temizleyecek, yukarda güzel bir ağaç altta tertemz bir yapı bırakacak. Tek çiçek yetiştireceksen şöyle bir saksının 75-100 lt lik olanını al etrafını kapla ışık görmesin altına bol bol bol delik aç su birikmesin. (örnek link: http://www.akcaplastik.com/75-Litre-Seffaf-Tekerlekli-Saklama-Kabi-60x40x33-cm,PR-308.html)
- Çiçeklenme dönemine kadar terkedemezsin çiçeği 5 gün felan. 3 gün okdir. aslında edebilirsin ama döndüğünde sıkıntı doğar neyse nasıl terkedebileceğini anlatayım en iyisi.
- terkettiğinde en büyük sıkıntı sulama ve nem olacaktır. Zira ışık zamanlayıcıya bağlı olduğundan açma kapama derdin olmayacak. Nem ise tankı bitince değiştirmek zorunda kalacağından sorun olacak. besleme ise otomatiğa bağlanabilir. nem idare edilebilir... NAsıl?
a) geniş kaplara su doldurursun ortamın etrafına yayarsın bunla nem çözülür yaklaşık olarak.
b) musluklu bidonlardan alırsın sulama ve gübrelemeyi yaptıktan sonra... hafif hafif damlamaya ayarlarsın gövdenin yakınına doğru. o bidon beş gün bitmez (unutma ince ince akıttırmayacan su alttan çıkmasın pıt pıt damlasın gitsin.
Hasat: hasat pazarlıığı benimle yapma. bir kere alacam bir daha yapmam onlar benim işim değil. tarlacıya torbacıya el feneri tıtacak bilgileri vermemeye gayret ediyorum.
Tür: Müzisyensen , "Headbanger", "Tangie" ve White Widow öneririm.

ChallengerX dedi ki...

Kabin ve diğer malzemeleri senle konuştuğumuz ve tavsiyelerin ışığında sipariş aşamasına geldim.. (Bu arada Led'den vazgeçtim 400Watt MH ve HPS Cooltube alıyorum) yalnız grow sitelerinde ki bu fanlar çok pahalı geldi bana, havalandırmayla ilgili fikrine ihtiyacım var.. Kabin 80-80-180 olacak ve tohum siparişim yola çıkmış.. White Widow Auto.. Bu arada AirPot saksıların 20Lt olanları Türkiye'ye de geldi onlardan alacağım.. Ama dediğim gibi fanlar oldukça gereksiz pahalı geldi bana.. Kabine hava almak için en az 180TL dışarı havayı atmak için bir 180TL daha(en az tutan rakam bu birde) 360TL gibi bir para.. ÜStelik karbon filtresi borusu poku püsürü hariç.. Siparişi geçmeden önce acil fikir üstad..

JointCan dedi ki...

ulen içeriye hava basması için fana ihtiyacın yok, içerdeki havayı dışarı atan yeter. alttaki açık deliklerden zaten girer hava. 3-4 çiçeğe karbon gereksiz en azından şimdilik. baktın koku dağılıyor mahalleye getirtirsin bir güne. ısıya dikkat et

ChallengerX dedi ki...

Anladım ok.. Zaten aslında sıkıntım altta ki delikten yayılacak olan koku.. Neyse olmadı şu koku gidericilerden her ihtimale karşı sipariş veririm.. Hızlı bir büyüme olacağı için, kokuya burnumun hızlı alışması da olası.. İçeriye düşündüğüm fanı cooltube'e de bağlamayı düşünüyordum, lambayı soğutmak içinde.. zannederim MH değil ama HPS'de biraz ısı sorunum olacak ama neyseki önümüz kış, bir şekilde denge sağlayacağız.. Gübre seçimim General Organics'in BioThrive Grow, BioRoot Plus Köklendirici ve BioBud Çiçeklenme Arttırıcı.. Auto olduğu için bu gübreler yeterli olur diye tahmin ediyorum.. Yine de hazır sipariş veriyorken şunu da al diye tavsiyen varsa alayım?

JointCan dedi ki...

bloom nerde? ayrıca hamsimisin fanı hayvan gibi dşardaki havayı çekecek, 7/24 içerden dışarı ne çıkacak? GÜbrenin autosu photosu olmaz çiçek çiçektir besin de besin.

ChallengerX dedi ki...

Olumm sende Terminatörmüsün? BioThirive zaten Bloom değil mi?

JointCan dedi ki...

Olum? işimden geleyim, o yorgunluğumun üstüne sorularını yanıtlayayım, sende bana olum diyesin.... e biothrive zaten bloom dur o zaman

ChallengerX dedi ki...

Yaa kusura bakma seni sevdiğimden sana nazım geçtiğinden olum muhabbeti biliyorsun :) ben de işten geldim sende bana hamsi dedin :) bu arada evet haklıymışsın Biothrive 2çeşitmiş biri grow diğeri bloom.. İkisinden de sipariş vereceğim.. Uyandırdığın için çok sağol :) (Gerçekten hamsiliği haketmişim) Bunların içinde çiçeklenme dönemi için yeterli fosfor var mı bilmiyorum, her ihtimale karşı hazır paraya kıymışken Hesi vitamin ve Fosfor siparişi de vereceğim.. Sağolasın Can..

JointCan dedi ki...

saçmalama olum ne hesisi şusu busu. hem organik gidiyorsun hem HESİ diyorsun. Bırak onla uğraşmayı. Gelişme döneminde ilave katkı istiyorsan Bio Root al ve çiçeklenmeye kadar ver Bio Thrive Grow ile.
Çiçeklenmede katkı istiyorsan Bio Bloom'un yanı sıra, Bio Bud ver ilaveten, çok param var diyorsan Black Diamond da alır verirsin... kolay gelsin (sentetiği bulaştırma çiçeğe)

ChallengerX dedi ki...

Tamamdır öyle yapalım teşekkür.. Black Diamond siparişi veriyorum.. Aslında şu son zamlarda elektrik zammını abartmasalardı 600watt lamba siparişi verecektim olmuşken tam olsun diye ama 400w ile devam.. Kendine iyi bak, sistemi kurduğumda resimleri yayınlarım..

ChallengerX dedi ki...

Sevgili üstadım, ben oğlun Challenger :) Bu mesajı sana yazarken sevinç göz yaşlarım kağıda damlıyor( klavyeye yazmam gerekiyordu ama daha romantik olsun diye kağıda yazdım) Evet gösterdiğin ışık ve ilkeler doğrultusunda tüm saparişler verilmiştir :) .. Geçen hafta sipariş verdiğim tohumlar elime ulaştı.. 5adet White Widow Auto siparişimle birlikte 1adet Pineapple express Auto hediye yollamışlar.. Bitki yetiştime kabini alacaktım ama ufak lavabomun müsait olduğunu farkettim.. Hem alan hemde koku yoketme anlamında daha avantajlı..
Gelelim Siparişimize :) (seni duyuyorum aylardır yazıp araştırıp duruyorsun ama sonunda icraate geçtin diyorsun) :)
1- 400w Sylvania Grolux Cooltube Set
2- Air Pot 20 Litre (3 adet)
3- Smart Pot Kumaş Saksı 20 Litre (1adet)
4- Biobizz Toprak Light Mix 50 Litre
5- Biobizz Toprak All Mix 20 Litre
6- Mylar Film 7,5 metre Rulo (içeriyi ve zemini kaplamak için)
7- GHE pH Down 500ml
8- GHE pH up 500 ml
9- BioThrive Grow 500 ml
10- BioThrive Bloom 500 ml
11- BioBud 500 ml Çiçeklenme Arttırıcı
12- Root !T 24'lü Paket
13- RockWool 7.5x7.5x6.5cm (15 adet)
14- İnce Uçlu Budama Makası
15- Büyük Ekran Isı ve Nem Ölçer
16- Ağır Yük Askıları (68 Kg-en kalitelisi buymuş)
17- Lumi Ağır Yük Zaman Saati (en kalitelisi buymuş)
18- Nem makinası-Vantilatör
Heyecanlıyız ve de kararlıyız :)

Adsız dedi ki...

400 watt mh&hps lambalariyla kac tane bitkiye scrog yapabilirim ve kac m2 gerekli ? benim düsüncem 4 bitki diksem 400 watt isigia ve scrog yapsam diyorum senin fikrin nedir ?
ve yok yere chatrollda ban yedim :( sothinq

JointCan dedi ki...

Olur. 1 m2 lik bir scrog kafesi yeter 4 üne.

Adsız dedi ki...

scrog yaptigim bitkiye nasil flush yapabilirim var mi bi taktigin haliyle banyoya tasiyamam oda su altinda kalir?

JointCan dedi ki...

saksıyı bir leğenin içine koyarsın, üstten akıttığın suyu alttan bir akvaryum su pompası da olur başka bir kovaya akıtırsın.

Adsız dedi ki...

ustad banımı acalar öyle kim var 2 sohbet ederiz diye girelim dedik zart diye banladılar çıraklar. aliveli

Yorum Gönder

 
;