21 Mayıs 2012 Pazartesi

Y- RESIMLERLE CANNABIS HASTALIKLARI/SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERI

(Bütün resimler, analizler ve bize kullanmamıza izin verdikleri için NEBULA HAZE (http://growweedeasy.com )‘a teşekkürler. )


Not: Orjinal Makaleler için linkleri konunun sonunda liste olarak verdim.
Bor Eksikliği: 

Problem: Cannabis yaprakları ve köklerinde anormallik büyümede yavaşlama. Bor Eksikliğinin ilk belirtilerinden biri anormal veya kalınlaşmış yaprak uçlarıdır.. Yeni yapraklarda sarılaşma görülebilir. Dal gövdeleri kaba ama koflaşabilir. Çiçek sanki Kalsiyum eksikliği çekiyormuş gibi görünebilir. Çünkü, bitkinin Kalsiyumu etkin kullanabilmesi için Bora ihtiyaç duyulur. Yeni büyüyen bitkiler en çok ekilenenlerdir. Bitkiniz sanki yanmış veya alazlanmış gibi görünebilir . Eğer toprataki Ph değeri çok yüksekse (kullandığınız su veya fazla gübrelemeden dolayı yükseltmiş olabilirsiniz) de Bor Eksikliği belirtilerini gösterebilir çiçeğiniz. Bakınız aşağıdaki resim örnekleri;Çözüm: Temiz, kaliteli su, ile bitkinizi flushlayın (yıkayın toprağını) Ph değeri ayarlı (ya da olması gereken normal değerde kaliteli) suya normal dozun yarısı kadar besin katın ve çiçeğinizin yeni gelişen dal ve yapraklarının sağlığını gözlemleyin.

Kalsiyum Eksikliği    :                                                                  

Problem: Kalsiyum eksikliğini farketmek nispeten zor bir iştir. Zira sıklıkla, magnezyum, demir ve diğer eksikliklerin semptomları ile karıştırılabiliyor. Yinede, kalsiyum eksikliğinin bazı genel belirtileri şunlardır: Yapraklarda ölü bölgeler noktalar oluşur, ufak kahverengi noktalar, bölgeler gibi. Diğer önemli bir belirtiside, yeni gelen yaprakların ufak olması ve uclarının biçimsizleşmesi kıvrılmasıdır. Bitkinin içinde veya çiçeklerde/sömeklerde zayıflama görülebilir. Köklerde bakteri izleri, ölü veya yetersiz gelişme görülebilir.Detaylı fikir edinmek için bakınız aşağıdaki resimler:
 Çözüm: Eğer çiçeğinizin kök bölgesindeki pH bozuksa, kötü ise bu demektir ki, cannabisiniz kalsiyumu uygun şekilde abzorbe edemiyordur. İlk adım, yetişme bölgesindeki doğru pH değerlerine sahip olduğunuzdan emin olun. Her cannabis çeşidi kendine özgü besin problemlerine sahiptir. Ancak, kalsiyum, magnezyum ve demir problemleri çoğunlukla aynı zamanda ortaya çıkar cannabiste.
Pro yetiştiriciler, gübre tedarik ederken ayrıca CaMg (Kalsiyum Magnezyum) sağlayan tamamlayıcı besinide verirler. Bu sayede bu tarz eksikliklerin önüne geçerler. Eğer şimdiye kadar elinizde böyle bir tamamlayıcı yoksa, hemen tedarik ederek bitkinize verdiğinizde bir hafta içerisinde sağlıklı büyümeyi gözlemlersiniz.


Bakır Eksikliği    :                                                                 

 Problem: Cannabiste bakır eksikliği, yaprakların geriye doğru kıvrılması, büyüme eksikliği ve yapraklarda anormal renk değişikliği şeklinde tezahür eder. Diğer yapraklarda sarı veya beyazlama işaretleri belirirken, yeni gelen yapraklar koyu ve dönmüş olarak gelişebilir.Toprağınızda veya suyunuzda bakır bulunması pek olası değil. Bakır eksikliği genellikle pH problem yaşandığı zaman ortaya çıkar. Yani pH bozulduğunda çiçeğiniz bakırı orda olsa bile çekemez. Detaylı fikir edinmek için bakınız aşağıdaki resimler:

Çözüm: Sistemini güzelce flushlıyorsun (yıkıyorsun) pH değeri güzel su ile. Çiçeğin ihtiyacı olan doğru gübreden yarım oranda besliyorsun yeniden. bir kaç gün içinde bitkinin kendini temizlemesini gözlemle.


SICAKLIK VE IŞIK STRESİ:                                                  

 Problem: Cannabis çiçeğiniz ancak belirli bir sıcaklık ve ışığa kadar tolere gösterebilir. Bu tolere noktasından sonra çiçeğinizde ışığa veya ısıya karşı stress tepkisi oluşmaya başlayacaktır. Işığa fazla yakın veya ısı fazla olması durumunda, yapraklarınızda sarı veya kahverengileşmiş bölgeler oluşacak ve genellikle yanacaktır.  Aşağıdaki ilk iki resimde ısıya bağlı yanma, sonuncuda ise ışığa bağlı yanmayı (çok fazla ışık) gözlemleyebilirsiniz.Solution: Isıyı düşürmenin yolunu bulun. İçerdeki hava sirkülasyonunun olması gerektiği şekilde yeniden düzenleyin.  Eğer çok fazla miktarda ışık veriyorsanız, verdiğiniz ışığın miktarını azaltın. lambanızı ve sisteminizi değiştirin.  Ya da çiçeklerinizin üst seviyesinden daha yükseğe çekin lambanızı.Optmum büyüme için ideal sıcaklık, nem, ışık sistemini yakaladığınızda bunu koruyacak bir sistem kurun.

 

Demir Eksikliği    :                                                                 

Problem:  Cannabiste demir eksikliği kendini, yaprakların sararırken, su damarlarının hala yeşil kalması görünümüyle belli eder. Magnezyum eksikliğine benzer belirtiler gösterir ancak sadece genç yaprakları etkiler. Çözüm: Demir eksikliği pH değerini 6,5 (5.7 Hydroponic veya kaya yünü için) dan aşağıda tuttuğunuz müddetçe pek rastlamayacağınız bir sorundur. Eğer çok fazla Fosfor (P) verilirse, oda demiri sistemde kalmasına yol açar. Yapacağınız en güzel şey sistemdeki pH değerlerini kontrol etmektir. Eğer gerekiyorsa sistemi temiz ve pH i düzenlenmiş su ile fluslamanız olacaktır. Daha sonra yarım ölçekte gereken (doğru) besin ile başlarsınız. Demirin sistemde kalmasının diğer bir sakıncası da, diğer besinlerede yapışarak onları sistemde kitlemesidir. Eğer sisteminize demir ekliyorsanız, o sulamada sisteminize gübre vermezsiniz. Gübrenizde ayrıca demir olup olmadığınada dikkat edin. 

Magnezyum Eksikliği    :                                                                

 Problem: Çiçeğinizin kenarları sarı veya açık yeşile dönüşebilir. Dokunduğunuzda gevrek ve kırılganlığı hssedersiniz zaten. Sarı veya açık yeşil renk değişmesi yapraklardaki damarları dahi etkileyebilir.


Çözüm: Ph dengesini çok iyi gözlemleyerek ve sağlayarak magnezyum eksikliğinden uzak durabilirsiniz.  Eğer sistemde magnezyum kaldığı vakitte sizin ilave magnezyum eklemeye devam etmenizin durumunu daha da kötüleştirecektir. pH değerini dengelemedikçe bitkiniz sistemden magnezyum çekmeyecektir.

Sistemi uygun şekilde (pH dengesi olan su ile ) FLUSHlayın.Normal değerin yarısı kadar besin verin ve yeni gelişen yaprak ve dalları gittikçe sağlıklı olup olmadığını gözlemleyin.

Manganez Eksikliği    :                                                                

 Problem: Yapraklar su damarlarının arasında sararma, benekli kahverengi lekelerle birlikte görülebilir. BU KAHVERENGİ LEKELER BİTKİNİN DİĞER BÖLGELERİNEDE SIÇRAR VE NİHAYETİNİZDE BİTKİNİZİ ÖLDÜRÜR!!! Aynı zamanda yapraklar parçalanıp dökülebilir.

Çözüm: Manganez eksikliği genelde pH değerleri çok yüksek olduğunda veya bitki çok fazla demir almaya başladığında görülür. Sisteminizi dengeli pH su ile FLUSHlayarak iyice temizliyoruz.  Normal değerlerin yarısı kadar besleyin. Sistemin yani bitkinizin bir iki günde temizlenip yenileniyormu, dikkatlice gözlemleyin.
Molibden Eksikliği    :                                                               

 Problem: Öncelikli belirtileri nitrojen eksikliğinde olduğu gibidir (alt ve yaşlı yaprakların sararması). Yapraklar benekli ya da lekeli gibi görülebilir. Molibden eksikliğinin habercisi olarak yaprakların kenarlarından merkezine doğru kendine özgün bir turuncu, kırmızı veya pembe renk dönüşümü başlar. BAZAN bu renk değişiklikleri yaprak kenarları yerine merkezden dışarıya doğru yayılmaya başlar.
 Çözüm: Sistemini temiz dengeli pH su ile FLUSHLA. Yarım ölçek beslemeye başla. Bir kaç gün içinde sorunun temizlenmeye başlayıp başlamadığını gözlemle. Molibden düşük pH değeri olan toprak veya hydro sistemlerde kilitli kalabilir. (5.5-6.0 aralıklarında sistemde takılı kalabilir) pH değerinizi bunun biraz üstünde tutmanız önerilir.

Nitrojen Eksikliği    :                                                              

Problem: Nitrojen bitkinizin GELİŞME dönemi için çok önemlidir. Bitkiniz çiçeklenmeye geçtiği anda Nitrojen ihtiyacı düşer. Nitrojen eksikliği yaşlanmaya, alt yaprakların sararıp ölmesine yol açar. Görece olarak bitkinizin çiçeklenme döneminin sonuna doğru BUD üretim evresinde Nitrojen eksikliğinden ötürü sararması normaldir. ANCAK: eğer gelişme döneminde veya çiçeklenmenin daha başında bu sararmayı görüyorsanız, çiçeğinizde Nitrojen eksikliği çekiliyor olabilir.  Aşağıda ilk resimde gelişme döneminde N eksikliğinin başladığını görüyorsunuz. Sonraki resimde ise tamamıyle normal şekilde ileri çiçeklenme dönemi sararmasını görüyorsunuz. 

Çözüm: Demekki gübreniz adam gibi bir gübre değil. Piyasada değerleri cannabisin ihtiyacı için ayarlanmış çok güzel organik gübrelerden vermeye veya dozunu artırmayla (ki genelde hiç gerek kalmaz) bitkinin kendini hemen toparlamaya başladığını görürsünüz.

Nitrojen Fazlalığı    :                                                              


Problem: Koyu yeşil yapraklar, zayıf dallar, baştan sonra büyümede yavaşlama. Yapraklar sonunda kahverengiye dönüşüp sonunda da düşe(bili)rler.


Çözüm: Demekki gübrenizdeki N oranı çok yüksek. Verdiğiniz miktarda azaltmaya gidin besleme esnasında.

 BESİN YANMASI   :                                                             

Problem: Yaprakların uçlarında besin yanma emareleri görebilirsiniz. Eğer sadece uç kısımlarını etkiliyor görünüyorsa, MERAK ETMENİZE GEREK YOK! ANCAK, eğer problemin bütün yaprağa yayıldığını görüyorsanız, bitkinize daha fazla zarar vermeden HEMEN müdahale etmeniz gerekir. Besin yanmaları yaprakların kenarlarında rastgele noktalarda da belirebilir veya yaprak uçlarının aşağıya doğru kıvrılması şeklinde de gösterebilir.
Çözüm: Sisteminizi saf ph dengeli su ile güzelce FLUSHLAYIN. Bitkinize hiç besin vermeden biraz kendine gelmesi için zaman tanıyın.Daha sonra normalde verdiğiniz değerin az bir kısmı ile tekrar beslemeye başlayın. bitkiniz toparladıkça miktarı normal seviyeye getirin. DEMEKKİ ABARMIŞSIN, BİR DAHA ABARMA :)
Bütün gübreler kullanma miktarını gösteren tablo veya izahat ile birlikte gelirler. O tabloda maksimum dozda gösterilir, o değerin altında kalmak daima akıllıca bir fikirdir.

FAZLA SULAMA   :                                                             

Problem:  Sürekli olarak fazla veya az sulama yapıyorsanız yapraklarda düşme meydana gelecektir. Fazla sulama yaptığınızda yapraklar saplarıyla birlikte aşağıya doğru kıvrılacaktır. Yaprakların sarardığını da gözlemleyebilirsiniz. Bitki köklerini kullanarak sudaki oksijeni çeker. fazla sulama yaptığınızda bitki ve kökleri artık içinde oksijen kalmamış durgun suda oturuyor olacaktır. Yaprakların ve dalların düşmesinin sebebi temel olarak köklerin OKSIJENSIZ KALMASIDIR.Çözüm: Yapılacak en hızlı ve en iyi şey,  çiçeğinize su vermeden onu toparlanması için rahat bırakması olacaktır.  Sıcaklığı arttırabilir, hava sirkülasyonunu artırabilir, saksı altı deliklerinizin yeterince geniş olup olmadığını (bunu ilk ekimde yapmanız gerekirdi) kontrol ederek , gerekirse bir kalemle bu deliklerden daha fazla hava girmesini , suyun çıkmasını sağlayarak bu süreci hızlandırabilirsiniz. Daha sonra normal sulamanızdan daha az sulama ile tekrar bitkinize gereken besini vermeye başlarsınız. Ancak artık tecrübe ettiğinize göre, demekki verdiğiniz miktar sıvı bitkinize fazla gelmektedir.

Topraklı büütmede en güzel yöntem bitkinin kenarından parmağınızı sokarak, saksının içindeki nemi kontrol etmenizdir. Eğer toprak kuruysa su ekleyin bu kadar basit. Surekli nemli kalması ayrıdır, balçık olacak şekilde sulamak ayrıdır. Eğer az suladığınızı düşünüyorsanız, saksınızı kaldırmaya calisarak bir elinizle, kısmi test yapabilirsiniz. Çok hafifse saksınızın içinin de kuruduğu manası çıkar.

Fosfor (P) Eksikliği    :                                                              

Problem: Fosfor (P) bitkinizin kök gelişminde ve bitkinin genel olarak bütün sağlığından sorumludur dersek abartmış olmayız.  Özellikle çiçeklenme döneminde çok ihtiyaç duyulur.  Cannabis Fosforu çok sever ve çok fazla tüketir. Fosfor eksikliği durumunda büyüme yavaşlayacak ve duracaktır. Eğer çok fazla eksiklik çekmeye başlarsa yapraklarda koyu gri veya morumsu lekeler oluşacaktır.Solution: pH dengesini kontrol et ve sistemini dengeli bir pH ile güzelce FLUSHLA. Sistemde Demir ve Çinko fazlalığı  Fosfor eksikliğine yol açar. Eğer flushlamadan sonrada devam ediyorsa sisteme daha fazla Fosfor ilave etmeyi deneyin.  Unutmayın Cannabis Fosforu sever ve fazla miktarda fosfora ihtiyaç duyar.


Potasyum (K) Eksikliği   :                                                              

Problem: Yaşlı yapraklar sarıya döner ve daha sonra yaprakların kenarları alazlanmış (alevle kurutulmuş gibi) bir hale dönüşür. Bitki zayıf ve esnek bir hale gelebilir. Demir eksikliğine çok benzer belirtiler gösterir tabi yaprakların dönmesi ve tepelerinin yanması ve sonunda ölmesi dışında.
Çözüm: Potasyum, sistemde çok fazla kalsiyum veya nitrojen olduğunda düzgün bir şekilde emilemez.pH ı kontrol et, Sistemini FLUSHLA, normal değerlerin yarısı kadar besin ver ve düzelmenin olup olmadığını gözlemle.

KÖK ÇÜRÜKLÜĞÜ   :                                                              


Problem: Köklerin suya ihtiyacı var ama eğer suda beklemeye maruz kalırlarsa, suyun içindeki bakteriler kök üzerinde çoğalmaya ve gelişmeye başlarlar.  Su içinde bekleyen kökler yeterince oksijen alamaz ve en büyük tehlikeyi oluşturmak için zemin hazırlarlar. Sağlıklı kökler beyaz veya krem renkli olur. Çürüme belirtileri göstermeye başlayan kökler ise daha çok kahverengimsi olurlar ve çürüyük kokarlar. Kökleri çürümeye başlamış olan bitki hızla sağlığını kaybetmeye başlar, yaprakları düşer, sarılaşır yani tüm bitki ölmeye doğru meyleder artık. Eğer dikkatle gözlemlerseniz daha az su emdiğini göreceksiniz. Böyle belirtileri gözlemliyorsanız, bitkiniz büyük ihtimalle ölecektir. Bu sebeple kök çürümesini durdurabilmek için, size önerilen her çıkış yolunu denemekten bir şey kaybetmezsiniz.

Önemli Bir not düşmek gerekirse, HASAR KALICIDIR! iyleşme sürecinde bitkiniz yeni kökler geliştirebilir ama eski ve bulaşmış kökler asla iyleşmeyecektir.  Kök çürükleri genelde Hydroponic sistemlerde çok olur, ancak aşırı sulanmış topraklı üretimlerde de sıkça görülebilir. temel olarak , EĞER KÖKLER SU İÇİNDE BEKLİYORSA ORDA KÖK ÇÜRÜMESİ GELİŞME RİSKİ ÇOK FAZLADIR!Çözüm:Kök çürüğünden kurtulmak ve bitkiyi iyleştirmek oldukça zor bir işlemdir. Çoğu yetiştirici uğraşmak yerine bitkiyi atıp baştan başlamayı tercih eder. Ancak, bazı denenmiş ve işe yaramış teknikler sayesinde kök çürüğünden kurtulmak ta mümkündür.  İki türlü yaklaşımı benimseyeceksin. Birincisi bitkinin köklerine direkt müdahale edeceksin ve bitkinin çürümeye neden olan büyütme ortamını tamamen değiştireceksin veya nedenleri ortadan kaldıracaksın.  Eğer büyütme ortamını adam gibi düznlemezsen, aynı sorun her seferinde karşına çıkacaktır. Yani bitki köklerinin çürümesi iyi bakımla değil, bakımsızlıkla ortaya çıkan bir gerçektir.

Bı nedenle aşağıda listeyi yaparak veya gözden geçirmen çok önemli.  Bu sayede hemen her ihtimali egale etmiş oluyorsun aşağı yukarı. Unutmayın, çürümüş kökler asla iyleşmezler, tıpkı sağlığını yitirmiş yaprakların bir daha toparlanmayacağı gibi. Yapmaya çalıştığın şey yeni ve sağlıklı kök geliştirmeye çalışmaktır.


  1. Yetiştirme alanınızı her zaman mümkün olan en üst düzeyde temiz tutun. Bu sayede bakterilerin gelişiminin önünü daha başlamadan kesmiş olursunuz. Yetiştirmeye başlamadan önce, yetiştirme odanızı SAĞLAM ŞEKİLDE TEMİZLEYİN! Bütün yetiştirme alanınızı steril etmeniz bakterilerin yerleşmesine mani olur.

  2. Kimi yetiştiriciler besleme sularına bakteri önleyici kök geliştirici formüller ilave ederler. Bunlar kök bakterilerinin gelişmesine mani olur ve besinlerin çiçek tarafından daha rahat emilmesini sağlar. Bu formüllerin bazılarının markaları Piranha, Aquashield, VooDoo Juice, Great White (pahalı ama çok önerilen bir marka imiş), Subculture B, Rooters, ve Plant Savers. Çoğu hem Hydro hemde topraklı üretimlerde kullanılabilir.

  3. Eğer Hydro sistem ile büyütüyorsanız, tankınızdaki suyu düzenli değiştirmenizde çok büyük fayda var. En azından haftada 1 değiştirilmesini ciddi şekilde öneririm. Bu sayede bitki daha güzel şekilde besinleri alacaktır. Ayrıca bitki 10-15 dakka havadaki oksijeni almasını sever. AMA KÖKLERİ KURUTAYIM DEMEYİN!.


  4. ISuyun içinde ne kadar fazla oksijenin çözüldüğü bitkimizin sağlığı ile direkt alakalıdır. En güzel fikir hydro sisteminiz için daha büyük hava pompaso ve hava taşı almak olacaktır. Kök çürükleri oksijence zengin ortamlarda gelişemez. MUTLU KÖKLERİNİZ OLUR!

  5. Suyunuzun sıcaklığının konforlu oda sıcaklığından daha sıcak hale gelmemesine azami dikkat gösterin. Görece sıcak sular soğuk suya nazaran, daha az oksijen taşıdığı gibi bakterilerin gelişmesi için daha uygun ortam oluştururlar. Tankınızdaki suyunuzun sıcaklığı 18°C-22°C arasında olmalıdır. 

  6. Hydroponic sistemde ölü köklerin, yaprakların veya bitki atık parçacıklarının tankın içinde birikmesine müsaade etmeyin.

  7. KÖKLERİNİZE VEYA TANKINIZDAKİ SUYA ASLA IŞIK GİRMESİNE MÜSAADE ETMEYİN! Bu ısıya ve bakterilerin gelişmesine uygun ortama yol açar!

  8. SM-90 denen zamazingo köklere uygulanabiliyor. kökleri sağlığını artırdığı gibi bir çok bakteriyi ve patojeni gebertiyormuş.Bunun yanı sıra verdiğiniz besinlerin bitki tarafından daha rahatça emileceği bir hale getiriyormuş. Bunun yapraklara spreylenmesi halinde eğer bitkinizde yaprak bitleri, kırmızı örümcekler, beyaz toz küflerine karşı etkin şekilde kullanılıyormuş. Nerden bulursunuz orasını bilemiyorum tabi.İhtiyacınız olursa bulursunuz :)))

 Sülfür Eksikliği   :                                                             


Problem: Sülfür eksikliği ilk başlarda Nitrojen eksikliği gibi görünür.  Yaşlı yapraklardan başlamak üzere yaprakların her tarafında sararma şeklinde kendini gösterir. Yaprakların altı ayırt edici pembemsi kırmızı veya turuncu renk alabilir. Çiçeklenmedeki budlarımız ölmeye başlayabilir.  Yaprakların sararmasına yol açan diğer besin eksiklikleri veya fazlalıklarının aksine sülfür eksikliği yaprakların arkasından başlayarak ilerler. Yaprakları sert ve kırılgan hale gelir, kapanır ve sonunda düşer.


Solution: pH dengesini kontrol et ve yukarda bir çok kere anlattığım gibi düzelt.  Bu sayede sülfürün sistemde birikip kalmadığından emin olmuş olursun. Sülfür bitkide çok yavaş ilerleyen bir zamazingodur. Dolayısı ile bitkinin toparlanması için biraz zaman geçebilir bitkinde düzelme görebilmen için.

 AZ SULAMA  :                                                             

 Problem: Eğer çiçekleriniz bitkin, sarkık, halsiz bir hal almaya başlamış ise, kesin olan şey onu aşırı sulamadığınız aksine hiç sulamadığınızdır :) Yani daha fazla miktarda su vermeniz gerektiğini söylememe gerek yok ama yazdık bir şekilde. Eğer bitkinizi az suluyorsanız, bitkileriniz cansız ve halsiz hamur gibi görünecektir.Çözüm: Fazla susuz birakilmiş bitkilerde, sulama yaptıktan bir müddet vererek suyun çekmesini beklemek iyidir.  n güzeli parmakla test yöntemidir. Saksının kenarından parmağı sokarak nemi 2-3 günde bir kontrol ediniz.

Çinko (Zn) Eksikliği   :                                                            

Problem: Genç yapraklardaki su damarlarının arasında kalan alan sararmaya başlar. Yaprak tepeleri rengini kaybetmeye ve ölmeye başlar. yapraklar özgün bir şekil alacak ve bitki dikine büyümeyi durduracaktır.  Her sürgün arasında daha az mesafe kalacak, yeni yapraklar birbiri üstüne binmeye başlayacak... Eğer çiçeklenme dönemindeyse budlar ölmeye başlayabilir...


Çözüm: Sistemini FLUSHLA aynı yukarda bir çok kere anlattığım gibi. Sisteme ihtiyacının daha azı gübre ver (çinko, demir ve manganez dahil) . sistemin kendini toplamasını yeniden taze büyümelerin olup olmadığını yakından gözlemle.

MAKALELERİN ORJİNALLERİ İÇİN LİNKLER  :                                                                

Special thanks to  NEBULA HAZE (GROWEEDEASY.COM)

136 comments:

Neverever dedi ki...

Sanırım ki geriye iki türü birbirine aşılamak diye bir konu da açmanız kaldı. Onu da hallettimmi bu göstermiş olduğunuz özenin geri dönüşleri iyi olacaktır.Merakım bu kadar süredir sizi takip eden bir kaç arkadaş dışında kimse resim paylaşmadı ve gelişmelerden haberdar etmediler.Onları da sabırsızlıkla beklemekteyim.

JointCan dedi ki...

iki türü derken? yani iki farklı türü çaprazlamak, kroslama tan mı bahsediyorsunuz? O erkek ile dişinin çiftleşmesi olayıdır , ki önceki konularda bunu detaylı ve resimli olarak anlattım. Resim konusuna gelince, burdan paylaşmıyorlar ama chat odasından ğaylaşıyorlar.

Neverever dedi ki...

Ok ben daha chat kısmına vakıf olamadım ondandır bu duruma yabancılığım. İki türü derken WW ve super skunk'ı aşılana bilirmi.O da şöyle genel olarak sohbette geçen veya kanal gezerken rastlanılan bir kulak dolgunluğu bilgisine dayanarak sorulmuştur...!
Örnek;
Kayısı ağacında armut yetiştirmek gibi. Budaktan kesilen dalın yerine klonlamada ki benzer bir işleme uğramış gövde yamanıyor ve bez ile sarılıyor bir müddet sonra oradan beslenmeye başlayıp büyüyor.Bu sadece merak çerçevesine dayanan ve olabilitesi olup olmadığını merak ettiğim birşey olduğu için sizin bilginize danışmak istedim.
Bu işlem gerçekleştirildiğinde hem ana gövde de (örnek WW olsun) kendi bud'ları yetişirken başka bir dalındada AK-47 veya Skunk yetişebilirmi. Sizin dediğiniz gibi WW bir dişiyi Skunk ile çiftlemek sanırım (Döllemek). Bu durumdan tohum elde edilecek ve o tohum ekilip yeni bir kırma oluşturulacak. Benim merakımı cezbeden AŞILAMAK kısmıydı.İlgi ve cevabınız için teşekkürler.

JointCan dedi ki...

Ne demek, her zaman sorulara açığız!

Adsız dedi ki...

slm sıcak ve ışık sitresinden nasıl kurtarırım yardımcı olun lütfen

JointCan dedi ki...

havalar çok sıcak gidiyor oralarda. Yapabileceğiniz pek az şey var oysaki.
- içeriye temiz hava akışını artırın
- lambayı çiçeklerden uzaklaştırın
- vantilatör sürekli çalışsın
- içerdeki sıcak havayı tahliye edecek sisteminiz güçlü olsun...

başka yapacak bir şey yok.

Adsız dedi ki...

slm bu seferde hava akımı kuvetli olunca nem oranı düşüyor yapraklar kuruyarak baslıyor sonra komplesi kuruyor
ne yapmamı önerirsiniz

JointCan dedi ki...

nem oranı düşüyor diye yapraklar kurumaz. susuz bırakıyorsunuzdur o zaman. daha sık su vermeniz icab eder. toprak ya da torfunuz kaliteli değildir nemi muhafaza edemiyordur...

Adsız dedi ki...

2 günde bir suluyorum ama yaprakların ucunda ufak bir kuruma baslıyor sonra komplesi kuruyor bir çare bulamadım ne yapmam konusunda resim ceksem nasıl görebilirsiniz bir fikir verseniz

JointCan dedi ki...

hizliresim.com dan yükle linki buraya at. Ya niye kuruyor, toprağımı gübreli, fazlamı gübre veriyorsun... iki günde bir suluyorsan kurumaması lazım

Adsız dedi ki...

bir sefer güpre verdim 8 hafta mh ışık altında çiçeklenmeye gececektim kurumaya basladı bir türlü sorunu çözemedim
güpre npk verdim sıcaklık 30 ile 35 derece arasında nem 50 55 arası 18 saat ışık yakıyorum bunlar kuruyor baska tohumumda yok

Adsız dedi ki...

http://g1206.hizliresim.com/y/u/8sdh8.jpg
http://c1206.hizliresim.com/y/u/8sdwk.jpg
http://c1206.hizliresim.com/y/u/8sdyd.jpg
lütfen bir bakıp söylermisiniz sorun nedir yardımlarınız için çok tesekür ederim

JointCan dedi ki...

Bunlar sıcaktan kavrulmuş çiçekler!

seboreik dedi ki...

selam nette birçok abancı sitede tohum satışı var ancak almakta çekiniyorum.sizce bir sorun olurmu internetten alan varsa bilgilendirebilirmisiniz?

JointCan dedi ki...

Hayır öyle bilgilendirme yapmıyorum. ama herkes internetten getirtiyor, bir sorun olmayacaktır.

Zwilling Brüder dedi ki...

benimde bebeklerim oldu:) kücük saksiya ekmistim. Üc bebek filizlendi ve 22cm kadar uzadi. Sonra alt yapraklardan sararmaya basladi. Ilk yapraklari oldugu icin veya boya gitmek istediginden sararanlari kopardim. Iki gün sonra üstekinler yavas yavas sararmaya baslayinca dedim heralde kücük saksi üc bebege dar geldi hepsini cikaridim ayri saksilara diktim; fakat sararma devm etmekte. Tüysüz tavuha döndü bebeklerim. Gübreli topragim. Nedir sorun acaba?

JointCan dedi ki...

Şartlarını anlatmalısın ki ne yaptığını bilelim.
a) bir saksıda bir çiçek olur
b) bitki hastalıkları hakkındaki konulara bak ordaki resimlerin ve belirtilerin hangisine uyuyor
c) ışık ya da güneş yetersizmi
her detayı vermen gerekiyor ışık nem gübre saksı tohum vesair.

Zwilling Brüder dedi ki...

http://d1207.hizliresim.com/z/f/9pgtu.jpg Bakarmisin bu resime bizahmet. Tesekkür ederim

JointCan dedi ki...

Parmak kadar ama dişi :))

Zwilling Brüder dedi ki...

eee dedimya alt yapraklari sararmaktan tüysüz tavuga döndü. Topragi bol gübreli full vitminli. Topragini mi degistiregim?
Disi oldugunu nerden anladiniz?

JointCan dedi ki...

yukarda sana sordum detay ver diye. ne kadar saat ışık alıyor, ne gübresi veriyorsun kaç günde bir veriyorsun, kaç günde bir su veriyorsun, dışarda büyüyorsa yapraklarda felan büyüteçle bak ufak örümcekler felan var mı?

JointTurk dedi ki...

http://img717.imageshack.us/img717/9113/fotoraf001.jpg
yaprakların yarısından fazlası bu şekilde. sayfadaki resimlerle kıyasladım ama benzerlik göremedim. sana zahmet bir bakar mısın? çiçeklenme zamanı korkmaya başladım.

JointCan dedi ki...

Örümceklenmiş gibi geliyor bana yapraklar. Büyüteçle yakından bak

Zwilling Brüder dedi ki...

cemekana aldim saksiyi. Camlar buzlu, ne kadar günes girer bilmiyorum. 4 saat günes aliyordur. Inek gübresi kullandim. 2 günde suluyordum. topragi nemli oldugundan ve sararma devam ettginden sulamayi biraktim 4 gün oldu.

JointCan dedi ki...

Ne camekani hafız... 4 saat güneşle sen maydonoz yetiştir daha iyi

Adsız dedi ki...

Merhaba. 1 aydan fazladır benzer bir sorunla karsılasıyorum.
soruna bir isim vermek gerekirse her denemede 2 hafta sonunda solan ölen bitkiler.
Elimdeki deneme amaclı, kullanımdan sora kalmış ama ölmediğinden emin oldugum tohumlarla germination sürecini5 gün ile 15 gün arası deişen sürelerle aştım.(15 gün sonunda hala suyun içinde duran tohumlar da vardı) Sora kağıt mendil aşamasında 3-4 günde 1 -2 cmlik köklere ulaşınca köklerine köklendirici hormon(clonex) sürerek root riot küplerin içinde koydum.(root riot=taşyünü benzeri bir propagatör). Şeffaf kapaklı bir pasta kutusununun şeffaf kapağına bir delik açarak ordan hava pompasına bağlı hava borusunun gecirerek su dolu bardağın içine daldırdım. Filizleri içinde surekli hava sirkülasyonu ve nem olan bir yapay seraya yerlestirdim. cam kenarında sabahları 4-5 saat ustunu acarak havalandırdım. günde bir kez geceleri suladım. son 4-5 gundur de deme amaclı 1970 lm lik ısınmayan bir ampulle hava karardıktan sonra günlük toplam 20 saati tamamlayacak şekilde ışığa mağruz bıraktım.(1970 lm x 4-5 saat + 12-13 saat gun ışığı). sulama için içine formulex besin takviyesi eklenmiş içme suyu kullandım.
sonuç:
göze batan eksiklkik yada hata ne diye sorarsanız oda içerisinde sigara içilmesi. nikotinin ciddi zararı oldugunu duyudum bu bebeklere. Tarlada bahcede bir sekilde yetişen bu canlı, kendimden daha çok özen gösterdiğim halde neden bu şekilde ölüyor olabilir? yaklaşık 10-15 denemeden şu an sadece bi tane canlı var . 2. çift tırtıklı yaptağını verdi ama bi garip bakıyo yuzume:) çok umutlu değilim. kurtar bizi doktor:)

JointCan dedi ki...

Yahu hacım sen ne yapmışsın öyle. Bütün bunlara ne gerek var.!?
Tohumların çatlamıyor anlaşılan kötü tohumlar. Ama illa onları kullanacam diyorsan çok basitçe şu aşamaları gerçekleştir.
- tohumları ince bir zımpara kağıdından yapılmış rulonun içine at. bir iki dakka içinde çalkalarsın. üst kabuklar incelir.
- beyaz kağıt bir havluya çok hafif spreyle temiz su sıkılır arasına tohumlar konur. bir zipli torbaya konut içine üflenir zip kapatılır. gölge bir yere kaldırılır. sıcak bir yer olmamasına dikkat et. yani ne sıcak ne soğuk 24 derece ideal.
-3-4 günde çatlar tohumlar onları plastik bir bardağa koyduğun torfun ortasına yarım santim derine gelecek şekilde blogdaki resimlere bakarak aynen koy.
- hiç gübre verme bekle topraktan filizlensinler.
- gübreleme ya da gübreli su 2 nci haftadan sonra tavsiye ederim.

Adsız dedi ki...

Teşekkürler. tohumdandır diyip tekrar motive ediyorum kendimi.
-Blogunuzu yorumlar dahil tamamen olmasa da cok dikkatli okudum. zımpara, zipli torba vs hepsini denedim. söyle bir deneyimim var:

zipli torbadakilerin buyuk bi bölumu uzun sure filizlenmeden çürüdü. sonra ıslak selpağı ustunu sadece bi tabakla kapayarak dısarı aldım.2 gunde 1.5 cm kök verdi. torbanın zipi içerdeki havayı tutamayıp asırı havasız bir ortam oldu torbanın içinde belki o yuzdendir.,

kendime plastik saklama kutusundan hyroponic system yaptım. onu kullanmayıı planladıgımdam toprak tercih etmedim taş yünü tarzı küpler kullandım.tekrar kullanmayı planlıyorum. içinde daha önce bir filiz ölmüş bir küpü yeniden kullanmak yenisine hastalık bulaştırabilir diye dusunuyorum. siz nedersiniz?

son olarak tekrar germination asamasındayım:) ve diyorumki filizlenmiş bir cannabisle aynı odada içilen sigara zarar verir mi?

Zwilling Brüder dedi ki...

tmm kizma hemen ögreniyoruz iste. Rüzgar dedik, fazla günesten yanar dedik... devam iste:)

Zwilling Brüder dedi ki...

yav ADSIZ en basiti göm topraga gitsin, kötü tohuma sözüm yok. Bildigin ansiklopedi acasim geldi:D

JointCan dedi ki...

taş yününde ölmüş olanın bir zararı olmaz. unutma taş yününü bir gün önceden sıvıda bırakacaksın. sonra çıkartacaksın fazla su aksın gitsin ondan sonra ek tohumu.

sigaranın çiçeğe bi zararı olmaz.

Adsız dedi ki...

teşekkürler jointcan.
muhterem zwelling bruder ; ben de istemez miydim topraga gömüp ardıma bakmaksızın mutlu yarınlara koşmayı.. pek tabi isterim ama olmuyo bunlar ölüyo surekli malesef:) hani mümkün mertebe high tech ilersem olmazı olura cevirebilir miyim dedim olmadı.

cihan kernic dedi ki...

iyi geceler sitede birinin ciceginde parazitten bahsetmisin parazit oldugunu nasıl anlarsın paraziti atlatması icin biryöntem var mı

JointCan dedi ki...

Ziraatçilere gidip "kırmızı örümcek" için, yada yaprak biti için ilaç isteyeceksin. internetten de araştırabilirsin. Burdan hangi ilaçların iyi geldiğini söylemem işine yaramaz.

Zwilling Brüder dedi ki...

bebeklerim cok güzel uzadilar. 3 gün yoktum evde yapraklari kivrilmaya basladi. Sicaktan kavruluyor gibi. Bir gün siddetli yagmur altinda kalmis, geldigimde saksisi su doluydu. Capaladim iki gün sulamadim. Yapraklar halen kivriliyor. Gölgeye mi almam gerek. Yagmurdan sonra günes acinca galiba yapraklarin üzerindeki damlaciklar yanmasina neden olmus. Damla izleri gibi geliyor bana. Resimde gönderiyorum simdi...

1- http://c1208.hizliresim.com/10/4/bgc3h.jpg
2- http://c1208.hizliresim.com/10/4/bgc4r.jpg
3- http://c1208.hizliresim.com/10/4/bgc63.jpg
4- http://c1208.hizliresim.com/10/4/bgc70.jpg

JointCan dedi ki...

Yani görünüşe göre yapraklarında spider mite istilası başlamış. Birde leaf miner da gördüm gibi. büyüteçle bak o beyazlıklarda hiç böcek görüyormusun...görüyorsan geçmiş olsun birde kurtarmaya değecek cicekler değiller.

Zwilling Brüder dedi ki...

neden kurtarilmaya degecek cicekler degiller?

JointCan dedi ki...

Yani eğer spider mite istila etmişse yapacağın masrafa değmez .

Adsız dedi ki...

birader,esrarı kamufulaj için pşetleyip,hawa almamasını sağladık.biberin arasına koyduk,15 saat o şekilde kaldı..şimdi sigara biber kokuyu kendi öz kokusu we çok acı ama kafası yok,bi çare üretebilirmiyiz ??

JointCan dedi ki...

Bilader niye poşetlediğini anlamadım ki. Biberin arasına niye koydun. 15 saat bekleme olayı nedir. sigara niye biber koksun?

Zwilling Brüder dedi ki...

kurtuldular. disiler neden erkegi kadar uzamiyor. kisa kaldilar

JointCan dedi ki...

Erkekleri sök at artık. Dişiler erkeklerden geç uzar ve olgunlaşır.

Adsız dedi ki...

bence Boloğun en bomba sorusu buydu :)))))))))))))))))))

Adsız dedi ki...

dostum mrhlar yeniden.benim bebekleri küçük saksılara aldım 2-3 cm oldular.tüm malzemelerim en kalitelisinden fakat kırmızı örümcekmidir böcekmidir nedir gördüm.toprağım torf.ortam temiz bu böceğe kafam takıldı kendi kendine oluşabilirmi acaba?

JointCan dedi ki...

Bu arada yeniden benim derken soru soranların %99 unun "ADSIZ" nickli olduğunu yani seni hatırlamamın imkansız olduğu ayrıntısını vermek isterim :)

kırmızı örümcek kendiliğinden oluşmaz. bir şekilde ortama girmişler demektir. Kedin varsa olur, sen bahçeye girip çıkıyorsan üzerinde getirmiş olabilirsin. Kuş veya haywan gübresi getirmişsen olabilir. Ama kendiliğinden olmaz.

apache131 dedi ki...

arkadaşların koyduğu resim linklerine neden tıklayamıyorum veya kopyalayamıyorum?

JointCan dedi ki...

Cunki onları sadece ben göreyim diye :) diğer bakmak isteyen kasmak zorunda kalsın... sende yetiştirdiğinde seninkilere de bakmaları zor olsun... chate girersen anlık resim paylaşabiliyorsun...

Adsız dedi ki...

Joint merhaba; benim başlangıç için torbacı tohumundan yaptığım bebe yandı ama gübre yanığı mı, ışık yanığı mı anlayamadım, bir bakar mısın? işin ilginci alt yapraklarda sararıp tek tek düştü .

http://imageshack.us/photo/my-images/18/imag0476re.jpg/

JointCan dedi ki...

Gübre yanıği. bol su ver aksın gitsin alttan... 3-4 gün gözlemle durumunu

Adsız dedi ki...

Tamamdır dostum, eksik olma. Sulamaya başladım, ufaktanda olsa farketti bile. Çiçeklenmede bol çiçek yapsın diye her sulamada sıvı gübre vermiştim ama fazla geldi demek. Her sulamada gübre vermek fazla herhalde değil mi? normali nedir bunun?
Birde bebe 8. haftanın içinde, ufaktan flusha başladım , çünkü pistillerin uçları kararmaya başlamıştı. Sence bebeği ne zaman saksıdan kurutmaya alırım? resmi yolluyorum.
http://imageshack.us/photo/my-images/15/imag0479gc.jpg/

JointCan dedi ki...

o kararmalar %60 ı bulduğunda hasadın gelmiş demektir. Gübrelemen fazla gelmişse oranlarını azaltarak her sulamada verebilirsin.

Adsız dedi ki...

20 30 wattlık bir el fenerinin çiçege bi hayrı dokunurmu usta

Adsız dedi ki...

merhaba.ışıkta 12-12ye gectim ama yeni olusan yaprakların ucları grimsi olarak çıkıyor,yeni cıkanlar gozume kucuk gorumuyor. ayrıca yaprakların kenarları içeriye dogru kıvrılırken,yapraklarda burusma var..nasıl bir problem olabilir acaba?(hydro sistem kullanıyorum)

Adsız dedi ki...

yaklasık bir saat once bir mesaj yazmıstım hydro bir bitki ve rahatsızlıgıyla ilgili. bu da fotografı .
http://imageshack.us/photo/my-images/687/fxcam1354688265303.jpg/

JointCan dedi ki...

Isı sorunu olabilir. Sıcaklıktan dolayı buruşma olabilir. Suyun Ph ına dikkat ediyormusun. Yüksek se düşür, alçaksa yükselt hesabı.

Adsız dedi ki...

hala cevap bekliyorum bebeklerim ölüyor :(

JointCan dedi ki...

Ya afaki verebileceğim bilgiyi verdim. Isı nedir ortamda, ışığın nedir, ne kadar yakın bitkiye... suyun Ph ını sürekli kontrol ediyormusun? Verdiğin gübrenin ayarı doğrumu bir sürü faktör var cevaplaman gereken...

Adsız dedi ki...

hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkürler, ben şu anda deneme amaçlı bir başlangıç yaptım
filizlenmeden 5 gün sonra 40 cm mesafeden 250 w ampul ile 18/6 ışıklandırmaya başladığım 10 bitki var ,ufak plastik kaplarda
çiçekçiden aldığım ucuz bir torf kullanıyorum , yine aynı yerden sıvı gübre aldım demir ,mg,azot vb besinler içeriyor
tohumlar hediye geldi veren kişi hollanda vatandaşı olsada "sağlamdır" lafından başka bir bilgim yok
blogu görene kadar sıkıntı olduğunu zannetmiyordum ki sizin sistemleri ve bitkileri görünce sıkıntılar başladı
12 günlük bitkiler şu an 20 cm civarında , ince uzun saplı 2-4 yapraklı ve en uzun yapraklar 2 cm , sizin şaheserler
1. haftanın sonun da 4-6 yaprağa ulaşmış ve yapraklarında maşallahı var nazar değmesin..
tahminim ışık azlığı siz en az 400 önermişsiniz ama açıkçası torftanda şüphelenmedim değil... önerileriniz?

JointCan dedi ki...

a) 250w 10 çiçeğe yetmez 2 çiçek oda zorlasan anca.
b) saksılar 20lt olacak
c) torf kaliteli olacak
d) çiçekciden aldığın gübreler cannabis için uygun değil.

www.toprakvesu.com
www.smoothgarden.com buralardaki gübrelere bak. çiçeklenme için ayrı yetiştirme dönemi için ayrı

ayrıca 18/6 değil 24 saat verecen...

blogu bu gözle bir daha okumanı öneririm.

Shell Osman dedi ki...

bıtkımde bakır eksıklığı var bu ılacı kullansam olur mu
http://unikim.com/tr/product_display.php?cat=k&pr=unicit_cu

Adsız dedi ki...

http://www.hizliresimyukle.com/WBz
Çiçekte böyle bir renk değişimi var. Sence bir sıkıntı var mı?

JointCan dedi ki...

daha filiz bu... bunda herşey olabilir, hiç bir şey olamayabilir evresindesin daha. altında yeterince delik olduğuna emin ol. çok sulama...

Adsız dedi ki...

Peki JC.

Gokhan Holat dedi ki...

selamlar..
oncelıkle boyle bı blog actıgın ıcın tesekkur etmek ısterım. sonrasında kendıme ve cocuklarımın problemıne gelırsek yaklasık 1 ay kadar once baslamıs oldugum bu guzel seruvenın tam en heyecanlı yerlerıne gelmısken ve 2 gundur de cıceklenme donemıne gecmısken neredeyse 5 6 gundur devam eden bı sorunla karsı karsıyayım. mumkunse bastan baslamak ve surecı anlatmak ısterım. odamda 600w ve 250w olmak uzere 2 tane hıd ayrıca bır de 90w ufo aydınlatmam var. 2 nem makınamla nemı %60-70ler duzeyınde tutmaya calısıyorum. 250w bır aspıratorum ve 70w doner vantılatorum var(fotograflarda da asagı yukarı bellı oluyor). 14 tane de canlı cocugum var(12sı whıte vıdow + 2 cıns daha). cocuklar topraga(torf) gırdıkten sonra 1 hafta kadar yeterlı oranda saf su ıle suladım ve sonra yaklasık 2 hafta ve toplamda 3 kere hesının starter kıtını kullanarak besınlı su ıle suladım. ısık nerdeyse 4 hafta kadar devamlı acık kaldı. 2 gundur 12/12ye gectım. basta da belırttıgım gıbı 5 6 gundur gıttıkce cıddılesen bır sorunla karsı karsıyayım. once yapraklar gozle gorulur sekılde sarardı. genellıkle alt yapraklar. ustler halen yemyesıl ancak onlarda da aynı sey olacak dıye de suphe ve korkularım var. sonrasında ıcerı ya da dısarı dogru kıwrılmaya ve sonrasında da kurumaya ve dokulmeye basladılar. bununla bırlıkte bı kısmının yapraklarının ıclerınde kahverengı benekler de var. yıne fotograflarda az cok bellı oluyor. kendı dusuncelerımı ve yaptıklarımı soyleyıp sonrasında yardımlarını bekleyecegım. daha evel de 3 kere denemeler yapıp bellı oranda basarılı olmustum arkadasım ıle. ancak o zaman yeterlı yerımız olmadıgı ıcın ıcı reflektorlu cadırda yapmıstık. yıne yanma ve sararma problemlerımız olmustu ama bı sekılde hasat aldık ve epey de guzeldı. ancak boyle gelısme donemınde ılk kez bu denlı bı sararma ve yanmayla karsılasıyoruz kı sartlar da eskısınden epey ıyı durumdayken. oncelıkle su tahmınlerı yuruttuk. kısa bır donem ıcerıdekı nem oranı daha yukselsın dıye aspıratoru kapattık kı bu besınlı sulama ıslemıyle aynı doneme denk gelıyor. havasız kalmıs olabıleceklerını dusunup tekrar aspıratoru actık havalandırdık kı hala acık ve calısmaya devam edıyor. bı sonuc alamadık. sonrasında besınlı suyun fazla gelmıs olabılecegını dusunup saf sulama yaptık. topragı havalandırdık. ısıkları bıraz daha yukarı aldık. ama sararma ve dokulme donemı devam edıyor malesef. 2 gundur bıktının dallarının arasından cıkan yenı mınık yaprakları gozlemlıyorum. onlar yesıl ve saglıklı gıbı cıkıyor gozukuyorlar. ancak onlardan daha evel cıkan ve nıspeten daha buyuk olan mınık yaprakların da bazılarının uclarında da kuruma var malesef. sanırım bı sekılde surecı ve yasananları anlatabıldım. umarım anlar ve yardım edebılırsın. yukarıdakı fotograflara bakarken kalsıyum fosfor ya da nıtrojen eksıklıgıne bı de besın yanmasına benzettım. benım yolladıgım fotograflara bakıp umarım bı yorum yapabılırsın. sımdıden tesekkurler..
http://f1303.hizliresim.com/17/6/kss1m.jpg
http://b1303.hizliresim.com/17/6/kss27.jpg
http://b1303.hizliresim.com/17/6/kss2j.jpg
http://b1303.hizliresim.com/17/6/kss3r.jpg
http://b1303.hizliresim.com/17/6/kss4r.jpg
http://b1303.hizliresim.com/17/6/kss5q.jpg
http://b1303.hizliresim.com/17/6/kss74.jpg
http://g1303.hizliresim.com/17/6/kss8c.jpg
http://g1303.hizliresim.com/17/6/kss93.jpg
http://g1303.hizliresim.com/17/6/kss9w.jpg

Adsız dedi ki...

benim bitki daha küçük ilk 2 yaprağı çıktı büyüdü ama uçları aşağı doğru kıvrılıyor ilk başta susuzluktan diye düşünüp suladım ama sonra fazla sudan olduğunu anladım ne yapabilirim sanırım şu anda bitkinin kökleri su içinde yüzüyor?

Adsız dedi ki...

su içinde yüzüyor da ne demek hacı, altlarını deleceksin saksının ki drenaj olacak fazla su akıp gidecek. cfl yakıyorsan ışık-bitki mesafesi 15cm olsun.

Te_QuierO dedi ki...

arkadaslar bı yardım cıcegımın yapraklarında kucuk yanmalar meydana geldı nasıl duzelır .

http://p1305.hizliresim.com/19/z/nn9qg.jpg

JointCan dedi ki...

Bitki parazit / örümcek olayına benziyor. bahçe toprağı kullanmışsan ondan bulaşmış olabilir.

tamer arslan dedi ki...

selam bigbang yetiştiriyorum 45 günlükler ama son 1 haftadır yapraklarda sararma başladı . güneş den diye düşündüm ama normalde güneşi seven bitkiler diye biliyorum aceba yanlışmı ? güneşse ne yapmam gerekir ?

JointCan dedi ki...

a) gübre itelemesi olabilir
b) besin azlığı olabilir
c) sık sık susuz kalmış olabilir.
d) güneşliylen yapraklardan sulamış olabilirsin
e) vitamin eksikliği olabilir
f) fazla sulama olabilir.
Daha uzatırım da bu kadarı yeter sanırım. Çiçeğinin cinsi, kaç haftalık, saksı ne, toprak ne, gübre ne, su ne, ısı ne dışarda, kaç saat ışık alıyor, şu ana kadarki yapmış olduğun müdahaleler neler bunları bilmeden resim görmeden bir teşhis konamaz.

Fatih Özdüzenciler dedi ki...

S.a kardeşim benim çiçeğin yapraklarında küçük benekler çıkmaya basladı bi hastalığın belirtisi ama ne olduğunu çözmüş değilim. Bi resimden yola cıkarak bilgi verirseniz sevinirim... http://u1307.hizliresim.com/1c/4/pw9gn.jpg

JointCan dedi ki...

toprağın çok kötü, ufak olanı sök at, bir saksıda bir çiçek.. ki bunun akıbeti iyi gözükmüyor zaten. yani yapraklardaki lekeler en son sorun edeceğin olsun. güneş altında yapraklara su sıçratmasan da olur

Fatih Özdüzenciler dedi ki...

akıbeti iyi gözükmüyor dediğin küçük olanımı ? 4 haftalık günde 8 saat güneş görüyor haftada 5 kez su veriyorum. Eğer bir sorun varsa ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusun.

JointCan dedi ki...

Ufağı zaten sök at, toprak ekle saksıya biraz diyecem... gerçi toprak bol humuslu görünüyor... gübre al internetten (bio-thrive bloom)

Fatih Özdüzenciler dedi ki...

Peki teşekkür ederim JC. Yapraktaki lekeler için ne yapmam gerekiyor peki gübre çözermi sorunumu. Haftada 2 kez şekerli su veriyorum bi zararı olurmu ?

JointCan dedi ki...

gübre şart tabiki

ErdemOGEL dedi ki...

İyi geceler, benim kızlarımda son zamanlarda bir sıkıntı oluştu, yaprak uçları kendi içine kıvrılıp deforme olmaya başladı. Her gün her birini 400ml ile sulyorum ve Hesi programını uyguluyorum. İlk iki ay sadece su veriyordum ve balkonda büyüyorlardı, şimdi indoor kurdum ve içeri alıp hesi programına geçtim. ışık yüksekliğini 50cm den 60a çıkardım. Fotoğrafları linkte. Acaba siz yardımcı olabilirmisini? Teşekkürler.

http://www.hizliresimyukle.com/kgEw
http://www.hizliresimyukle.com/kgnd

JointCan dedi ki...

ben bu sorunu bir kaç yerde daha gördüm, cevapladıydım orda uzun uzun... ışık 50 cm yukarda lümen kaybeder. ısıyı 26-max 28 dereceden yukarı çıkarma... nem 60 larda seyretsin

Adsız dedi ki...

saygilar jointcan,
450w hps altinda 11 bitki var. sicaklik 30 derecenin uzerine cikmiyor. lamba ile bitki arasi mesafe 40 ile basladik, fakat 2-3 bitkide yanma belirtisi olarak yorunladigimiz ufak sari lekeler cikinca lambayi 45-50 arasina cekiverdik. fakat lekeler yayilmaya, yaprak ise kurumaya devam etti. anlamadigim olaysa butun bitkilerin boyu asagi yukari ayni fakat bu sorun sadece 2-3 tanesinde boy gosteriyor. fan surekli bitkilerin ustune ufluyor ve her ne hikmetse bu sorun fana en yakin olan bitkilerde ortaya cikti. ha bir de bu sorun genelde altyapraklarda gozukuyor, yani yeni cikan ust yapraklarda simdilik boyle bir sorun gozukmuyor. tabi bitkinin gelismesi biraz yavaslamis olabilir. sorunun gubreyle ilgili oldugunu dusunmuyorum cunku minimum miktarda gubre kullandim.
resimler su sekil:
http://hizliresimyukle.com/oyAV
http://hizliresimyukle.com/oyAJ
http://hizliresimyukle.com/oyAW
http://hizliresimyukle.com/oyAy
http://hizliresimyukle.com/oyAi
http://hizliresimyukle.com/oyA4

ostro mons dedi ki...

Vanilla kush 3 week sürecini doldurdu. General Organics standart uygulaması ilk üç haftalık periyort bitti 2,5lt saksından 11,lt saksı değişimi yapıldı. değişim günü normal olarak yapılması gerektiği üzre besin takviyesi yapıldı ertesi gün programın 4 week için olan kısmındaki vitamin değerlerine göre olan karışım 10,lt su içerisine hazırlandı ve tekrar dün takviye ettiğim şekilde eşşeklik yapıp tekrar takviye sonuç 4-6 saat sonra alt yapraklardan biri soldu ve yarısı kurudu yeşil olarak (sararma yok) 8 saat sonra tüm yapraklar down yani komple felç :( vitamin fazlalığı dediğim vitaminsiz olarak 4-5 lt flus yaptım Mh 600w altında idi extra 80w ledlerim mevcut hemen ledin altına aldım ama felç devam ilkez başıma geldi bu gün (2gün aynen devam) 8 felç yaprağı gövde dibinden delilde yaprak dibinden aldım. JointCan çok yardımın oldu ilk grow da ufkumu fazlasıyla açtın ikincide bu problem beni benden aldı northern big bank onların zükünde olmadı bu durum ama vanilla çok kibar çıktı aydınlanmayı bekliyorum...

Adsız dedi ki...

450w altinda 11 saksi olur mu hic bu cocuk kesin blogu okumamis simdi ben buna yazsam nasil olsa anlamaz diye dusunerek cevap vermiyosan hemen soyliyim, blogu okudum, okudugumu da anladim, 10 tane regular catlattim, ciceklenmeden sonra 5 disi kalir diye dusundum, 1 tane de tohum istettigim siteden hediye etmisler onu da ekiverdim. iste boyle :)

Adsız dedi ki...

Joint Vanilla kush hakkın rahmetine kavuştu ama pekte hak olduğunu düşünmüyorum o kadar emek bi cigara almadan gitmek bu hasızlık. Neyse olan oldu artık önümüzdeki growlara bakacaz. bu gün öğle namazından sonra defin işlemleri gerçekleşecektir. şaka mamaka bir yana kush bakımı hakkında biraz daha detay istiyorum çünkü haze gibi değiller. Ufak bir aksaklık bir hatta sonucu ya boyları kısa kalıyor ya werim düşüyor en kötüsü ölümle sonuçlanıyor bu nedenle kush tohum çatlatırkenden itiberen incelik istiyor kesinlikle fazla sulu ortamda olmuyor fazla sulama az sulama işi bozuyor yalnış besin takviyesi yine ayı demek istediğim bir blog ta bu konu ile ilgili daha derin ve engin bilgi versen super olur. @[ostro mons]

JointCan dedi ki...

Peki piyasada kaç bin çeşit Cannabis olduğunu da biliyormusun? Hepsi için tek tek blog sayfası açabilmem için, hepsini yetiştirmiş olmam lazım... Genelde blogda gösterdiğim her şeyi kendim bizzat yapmış olduğum için paylaşıyorum.

Adsız dedi ki...

selam öncelikle en son gönderdiğin post harika olmuş baya açıklayıcı. Hemen konuya giriyim bi tane ww autom var 300w cfl ışık altında duruyor yaklaşık 4500 lumen (biliyorum çok yetrsiz en kısa zamanda 250w hps ye geçicem) büyük kapalı bir dolapta duruyor kendisi, havalandırmayı laptop cooler dan söktüğüm 20 cmlik bi fan ile sağlıyorum(biliyorum bu da fena, fakat odanın camı açık oluyor). Ayrıca günde 5-6 kez nem için ketıl kullanıyorum tabi kutunun dışından vantilatör ile yayıyorum buharı ki hatun yanmasın. Olabildiğince çok da kapağını açık tutup vantilatör veriyorum. Neyse probleme gelecek olursak, yanlış hatırlamıyorsam 4. haftasında çiçeklenmeye girdi şuan yaklaşık 6. haftadayım fakat çiçeklenme dönemiyle birlikte yapraklarda sarı lekeler başladı. İlk başta besin yetersizliği diye düşündüm ve biraz grow biraz da bloom gübre kullandım General Organicsin. Fakat durum devam edince Bende sistemi strik asitle ph ı düşürülmüş su ile flushladım ardından sararan yaprakları kopardım yolunmuş kaza döndü ve eski yapraklar hala sararmaya devam ediyor. Üstelik ph 5-6 arası olan süs bitkisi torfu da ilave ettim(açıkcası pek içime sinmedi fakat eski torfun ph oranı 6-7 arasıydı,bu arada yeni ilave torfta ekstra gübre kullanmayın yazıyordu fakat çok az kullandım) torfda bir miktar azot fosfor falan var fakat flushladığım için azalmış olabilir diye düşündüm. Ortalık baya karıştı anlayacağın çok acil yardımına ihtiyacım var fotolar aşağıda şimdiden çok teşekkürler....


http://postimg.org/gallery/4r7bigxq/

JointCan dedi ki...

a) nem için kettle koymana gerek yok ortama geniş kaplara su bırak.
b) ısıyı yazmamışsın ama cfl ile ısının sorun olacağını sanmıyorum
c) yinede resimlere baktığımda üst kısımlarda bir stres gördüm aşağılarda bir aksilik görmedim
d) topraklı yetiştirmede ph zaten 6.3 ila 7 arasında olur ideali...5 düşük oluyor yani balum.
kurcalama orasını burasını elindeki lambayla en iyisini yapmaya çalışıyorsun zaten. gözlemle bakalım arkadan gelen yapraklarda tepe sömeklerindeki gibi kuruma yanma olacak mı...

Adsız dedi ki...

merhaba, mj. ı yayınlamaya gerek yok chat sayfasına full oldugu için giremiyorum. bir sredir takip eidyorum 3-4 kişi konusuyor sadece. biraz yardım almam gerek rica etsem pc basında olmayanlardan uzaklastırabileceğiniz var mı? grower2

JointCan dedi ki...

bak şu anda misal chatte sadece ben varım (sanırım sizin oranın saatiyle 03.30 felan) eğer chat doluysa buraya yazabilirsin sorularını. bazan günde iki kere kontrol ediyorum soruları cevaplandırıyorum... çarşamba akşamı (sizde perşembe sabahı) ile perşembe günü pilot olduğumdan yanıtlamamaya özen gösteriyorum. geri kalan günlerde içmiyorum her türlü cevaplarım :) kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

Merhaba JointCan
Elimde 2 adet White Widow var.
Kabin içi + 46cm yukarıdan 400W Metal Halide (Reflektörlü) yetişiyorlar.
Bitkinin birinde yaprakları sapları ile birlikte aşağı doğru kıvrılmaya başladı.
Sulamayı çok abarttığımı düşünüyorum ama senin de emin olmanı istedim.
Saksının içi vıcık vıcıktı (hatta altlıklarda dahi fazla su duruyordu) hemen altlıkları alarak akabildiği kadar su akmasını sağlamaya çalıştım.
Ayrıca bitkinin toprağının havalanması için etrafını derin şekilde köklere zarar vermeden eşeledim ve toprağı kabarttım.
(Hem hava alması için hem de toprağın neminin metal halide ile biraz giderek toprağın su düzeyinin normale dönmesi için.)
Saksının altında yeteri kadar drenaj deliği var ve artık atabileceği tüm fazla suyu attı.
Önemli başka bir ayrıntı da "Bitkinin köklendirilmesi ROOT IT ile yapıldı."
Bitkinin fotoğraflarını yollasam inceleyebilir misin ?
Neler yapabilirim bu yaprakları aşağı düşmüş olan bitkim için şuan ?
http://postimg.org/image/tdowigdfl/
http://postimg.org/image/vxp4qaqdd/
http://postimg.org/image/3w6hyuvpd/
http://postimg.org/image/vgzbq4d8h/
Teşekkürler.

JointCan dedi ki...

ışığı daha da indirebilirsin ısıyı yükseltmeden (26 derece optimum sıcaklık)
çiçekler sağlıklı görünüyor, ilk açan yapraklar sararıp düşecek zaten.
Sulamayı abartma ama kökleri de kurutma. Her gün kontrol et, 3-4 günde bir sula.
Ortamda nem makinası ve vantilatör göremedim. Yoksa bedenleri zayıf kalır düşüverir.

Adsız dedi ki...

Selam JC,

http://hizliresimyukle.com/uihR
http://hizliresimyukle.com/uihq
http://hizliresimyukle.com/uihs

Bu yapraklardaki lekeler neden oluşmuş olabilir?

JointCan dedi ki...

En alt yapraklar sararacak zaten sorun olmaz. Ama filizlendirdiğin tohum "all mix" olabilir, ağır gelmiş olabilir.
ışığı çok yakın tutuyorsan sıcaklık fazlaysa da olabilir.. yeni açan yapraklarda da oluşursa gübre itelemesi yapıyorsun flush kısmını oku soru cevaplardan.

Adsız dedi ki...

Toprak light mix+perlite

Işık 250MH - 30cm'de.Üst yapraklarda yanma yok ve oda 24 - 26C, %55 - 75 RH

1 hafta önce büyüme yavaşladı, ben de panik yapıp 3 gün önce gübre verdim.Hafif bir karışım yaptım ama çok büyük ihtimalle elementlerden biri (2 günlük araştırma sonucu potasyum ve fosfor fazla geldi diye düşünmekteyim) veya bir kaçı fazla geldi ama internette dolaşan hiç bir hasta bitki fotoğrafı benimkilere benzemiyor.Bu arada dünden beri fotoğraftaki lekeler arttı ve koyulaşmaya başladı.O yapraklar öldü ölecek diyebilirim.

Bu arada topladığım bazı verileri yazayım belki yorum yapmak daha kolay olur:

1lt suya

0,25ml General Organics Bio Thrive Grow

0,25ml General Organics Bio Thrive Bloom - General Organics sitesindeki schedule ilk hafta bloom kullanın diyordu..

3ml General Organics Bio Root

4ml General Organics Black Diamond

Bitki başına 120ml su veriyorum.

Ek olarak:

Gübresiz su EC: 156us

Gübreli su EC: 656us

Gübreli su pH ve sıcaklık - 6,56 pH, 20 C

Hasta olan bitkininin saksısından akan suyunun ;

pH - 6,43

Sıcaklık - 20,7

EC - 1076 us şeklinde bilgiler kaydettim.Bu 3 günün ilk 2 günü bitki gübreye gayet olumlu tepki verdi; yapraklarda ve boyda gelişme başladı.İkinci günün gecesinde lekeleri görmeye başladım ve ardından üçüncü gün fotoğraflardaki halini aldı ve ben de hazır toprak da kurumuşken sadece pH'ı düzenlenmiş sulama yaptım.O sulama sonrası oluşan bilgiler:

Su pH ve sıcaklık - 6,52pH, 22,5C

Su EC - 143 us

Çıkan su bilgisi:

pH ve sıcaklık - 6,71, 21.3C

EC - 509us

Bu sulamadan sonra bitkinin sağlıklı yaprakları kendine geldi ama hasta yaprakta lekeler baya arttı.Bu arada az önce farkettim ki bitkinin kökleri saksının dibine kadar ulaşmış, drenaj deliklerinden kökleri görebiliyorum, büyük saksıya geçmenin vakti geldi sanırım, ne dersin? ışığım zayıf olduğu için (250W MH+HPS) 14lt'lik saksı kullanıcam.


Çok uzadı farkındayım, konuyu bundan daha detaylı olarak bir forumda yazdım (http://www.420magazine.com/forums/indoor-soil-cultivation/210298-multiple-deficencies-14-days-old-mostly-sativa-plants.html) ama tatmin edici bir cevap alamadım.Bendeki bilgiler bu kadar, yorumlarınızı bekliyorum.

JointCan dedi ki...

Ya rahatla üst yapraklarda bir şey yoksa sorun yok. en alt yapraklar zaten düşecek sararıp. eğer gübre itelemesi yapmışsan al suyun altına az az flushlansın. yarım saat üstten aksın , alttan çıksın. sonraki sulamaya kadar gübre verme... sonraki sulamada yarım doz gübre ver. ya da gene sadece sula. bir sonraki sulamada hafif hafif gübrelemeye başlarsın...

Adsız dedi ki...

Problem üst yapraklara doğru ilerlemeye başladı.Aslında rahatım; zaten ışığım zayıf 3 bitkiye bakmak bir noktada zaten zorlaşacaktı belki de bir tane fire vermek iyi olacak ama o bitki bulabildiğim en saf sativa, onu kaybetmek istemiyorum :/

Az önce çektiğim fotoğraflar:

http://hizliresimyukle.com/uiCm
http://hizliresimyukle.com/uiDY
http://hizliresimyukle.com/uiDk
http://hizliresimyukle.com/uiDo
http://hizliresimyukle.com/uiDu


Peki büyük saksıya geçmek konusunda yorumun nedir?

Bu arada teşekkür ederim geri döndüğün için.

Adsız dedi ki...

Sanırım sorunun ne olduğunu buldum; bulunduğum yerdeki musluk suyu temiz değil, normalde içmiyoruz.pH'ı 8.5lara yakın, EC de 0.5lerde.Ve ben bu suyu 3 gündür hava taşı ve filtreyle bekletiyorum.

Az önce ph'ı düzenleyip bitkiyi flushladım, yarım saat içinde lekeler inanilmaz derecede arttı ve bütün yapraklara yayıldı.Tahmin ediyorum ki musluk suyu içinde bir şeyler var.

Şimdi tekrar içme suyuyla flushlayacağım, bakalım nolcak.

JointCan dedi ki...

Büyük saksılara geçebilirsin istediğin zaman. vakitleri gelmiş sayılır. yahu ph ı düzenleyip flush yaptığın bir çiçekte bütün yapraklara yayılmaması lazım. suyun ne asitmi arkadaşım ... ne sert sular gördüm bu etkiyi yapanı görmedim..

Adsız dedi ki...

Evet, ben de günlerdir bütün interneti okudum nerdeyse ama bu sorunla alakalı bir şey bulamadım.Bitki ölebilir gayet normal ama nedenini bilmeden ölünce kafayı yiyor insan.Su oldukça kirli bulunduğum yerde; 8,5pH, EC 500us, artık içinde neler varsa bitkiyi öldürdü resmen.pH'ı düşürmeme rağmen değişen bir şey olmadı.

Bitki genel olarak gayet canlı görünüyor ama ilk çıkan yapraklar tamamen öldü, ondan sonra çıkanlara da iyice yayıldı ama daha ufak olan minik yapraklar temiz, bakalım yarın sabaha kadar ne olacak.Bu bitkiyi de büyük saksıya geçireceğim yine de, belki kendilerine gelirler.Sativa bitkiler Türk kızları gibiymiş, ota boka alınıyorlar, bozuluyorlar.

Son bir soru; büyük saksıya geçince gübre vermeyi düşünmüyorum; sadece (5lt suya) 1 damla Hesi Supervit ve yarım porsiyon bio weed, yarım porsiyon da bio root plus kullanmayı planlıyorum.Biobizz Light Mix+perlite kullanıyorum, light mix içinde yeteri kadar yemek var diye düşünüyorum, yorumun nedir?

JointCan dedi ki...

Büyük saksılara aldıktan bir sonraki sulamanda yapmaya başla normal doz gübrelemeni... Su olarak da damacana su kullanacan mecburen. Ya da yağmur, kar biriktirecen

Adsız dedi ki...

Tekrar selam,

Yaşanan sorunun kullandığım musluk suyu yüzünden olduğuna eminim.Suyun içinde ne tür bakteriler vardı da bitkileri hasta etti bilmiyorum.Bitkilerimi flushladım, 2 gün bekledikten sonra yeni saksılarına aldım.Sulama esnasında 15lt suya(bitki başına 2lt su gitti, evde başka bitkiler de var kalan su onlara gidiyor), Hesi Supervit, GO bio root plus ve GO diamond black koyarak sulama yaptım.2 günlük gözlemlerim sonucunda bitkilerin daha iyiye gittiğini söyleyebilirim.Ölen veya hastalanan yaprakların yerine yenileri çıkıyor.

İki sorum olacak;

- Normal şartlar altında önümüzdeki hafta başı 18/6'ya geçmeyi planlıyordum ama bu hastalık olayı büyümeyi biraz yavaşlattı diye düşünüyorum.Planıma sadık kalmalı mıyım yoksa bir hafta daha 24/0'da kalayim mi?18/6'ya bir an önce geçmek istiyorum, gece çok ses oluyor, komşular rahatsız olursa daha büyük sorunlar yaşayacağım..

- Bitkilerin altında, artık iyice sararmis ama hala canli olan yapraklar var, bu yapraklar bir noktadan sonra ölüp düşecekler ve şimdi boşu boşuna ışık ve yemek tüketiyorlar.Onları gövdeden ayırmak mantıklı bir hareket olur mu?

Tekrar teşekkürler

JointCan dedi ki...

3 hafta 24 te tutacakken gecikmeler olmuşsa bir hafta daha uzatmakta fayda var. ses nasıl çıkar anlamadım, vanti yada balast mı balast o kadar ses yapıyorsa dandik almışsındır.
alabilirsin o yaprakları temizlik iyidir daima altlardan

Adsız dedi ki...

Cooltube'e usb fan monte ettim, diğer tarafında da esnek boru sıcak havayı dışarı atıyor.Bu icat 2-3 derece düşürdü ortam sıcaklığını.Şu an MH kullanıyorum ama çiçeklenme dönemine geçince çok işime yarayacak bu sistem.Sesin kaynağı bu havalandırma, susturuculu borulara para vermek istemedim, o yüzden sese katlanmaya çalışıyorum.Çok inanılmaz bir ses de değil bu arada ama gece 2'de odadan gelen hafif bir uğultu bile dikkat çekebiliyor.

Bu arada hastalanan çocukların hepsi iyileşti ve hatta yeni saksılarına çok iyi uyum sağladılar.3 bitki de 3 günde boylarını neredeyse ikiye katladı, 7'li yapraklar 3-4 gün içinde oldukça büyüdü.Ve yeni saksıya geçtiklerinden beri hiç gübre vermedim.Bitkiler bildiğin cannabis şekline geldi diyebilirim.Sanırım bir sonraki sulamada (3-4 gün sonra) 18/6'ya geçeceğim.

Bu cevabi yazmamin sebebi memleketim sinirlari içerisinde sativa genleri daha baskin olan bitki yetistirmek isteyen arkadaşlara uyarı amaclı; bitkilerinize musluk suyu vermeden önce iyice düşünün.Eğer musluk suyunun içilmediği bir şehirde yaşıyorsanız iki kere düşünün (Musluk suyunu hava taşı ve filtrede 24 saatten fazla bekletmeme rağmen sorun yaşadım).Bitkilerimin üçü de sativa ağırlıklı genlerde ama musluk suyunu verdikten sonra en baskın sativa olan bitki (%80 sativa, %20 indica) en büyük hasarı aldı. En az sativa genine sahip olan bitki (%60 sativa, %40 indica) diğerlerinin yanında çok hafif bir şekilde atlattı.

Cevapların için tekrar teşekkürler, umarım bir daha burada soru sormak zorunda kalmam :)

Adsız dedi ki...

selam jc. 7. haftadayım. flush işlemim yeni bitti son bir kac günü kaldı çiçeklerimin ama bugun son flushlama işleminden sonra topraklarını birazcık karıstırdım ve beyaz küçük örümcekler farkettim. gövdede çiçeklerde veya yapraklarda göremedim ama toprakta 8-10 tane gördüm hemen kesmelimiyim bitkiyi yoksa son bir haftalarını yasama sansları varmı? veya başka ne yapılabilir? yardım edersen sevinirim.

JointCan dedi ki...

yapraklarda yenme felan yoksa topraktaki örümcekten bişi çıkmaz. birde hasadı yaklamış çiçekten net çekilmiş bir resim gönderirsen ancak öyle bir yorum yapabilirim.

Adsız dedi ki...

http://i.hizliresim.com/rLLB17.jpg

http://i.hizliresim.com/LPP7Dj.jpg

http://i.hizliresim.com/1PPmEA.jpg

camera boktan olunca bu kadar oluyo ancak :)

JointCan dedi ki...

aferin... biraz daha var hasadına. belki bir hafta daha.

cüneyt arkın dedi ki...

merhaba ilk kez yetiştiriyorum ışık konusunda bir sorum olacak tek bitki için 70x70 ve 2 m. yükseklikte bir dolap için 250w hps ampul yeterlimi yoksa ilk etapta mh ampulde kullanmalımıyım.

JointCan dedi ki...

Yeterli

Adsız dedi ki...

Dostum selamlar. Benim bitkimde ısıya bağlı yanma olduğunu bütün yorumlarla beraber okuduktan sonra net bir şekilde söyleyebilirim.

Kızım 3 lt saksıda pencere önünde indoor ortamda. Yeri dar ama gelişim süreci sağlıklıydı şimdiye kadar. Zaten amacım öyle çok bir mahsul almak değil. Bu bitkinin tabiatını seviyorum ve bana dilerse 10 gram mahsul versin, yeterli benim için :)) bazen oturup da müzik eşliğinde yapraklarını dönebildiği kadar güneşe dönmesini seyrediyorum ve sadece dediğim gibi deneyimlemek için uğraşıyorum.

Günde 8 saat kadar ışık alıyor. Gelişim sürecinde de bu şekildeydi ve beklediğimden daha güzel bir gelişim süreci geçirdi, şu anda fistüllerini görebildiğim 6 çiçek mevcut ve onlarda herhangi bir tahribat söz konusu değil ama geniş yaprakların son çıkan 4 yaprak hariç hepsinin uçlarında kuruma mevcut. Alttaki yapraklar tamamen kuruyup döküldüler. İlk başlarda rüzgar almadığı için kızım evriliyor ve gereksiz yapraklarından kurtuluyor diye düşündüm ancak şimdi bu konuyu incelediğimde farkettim ki ısı yanığı var.

Gereksiz yere uzattım sormak istediğimi sorayım;

Ortamı düzenli olarak havalandırmam ve gün içinde aşırı derecede sıcağa maruz kalmasını engellersem durumu çözmüş olur muyum? Keza yavrucağı balkona almak da bir diğer çözüm yöntemim. Tavsiyen hangisidir diye sormak isterim. Uzattığım için ayrıca özür dilerim, şimdiden teşekkürler paylaştığın ve paylaşacağın bilgiler için.

JointCan dedi ki...

Balkona al. besin vermeye başla. saksın çok ufak.

Adsız dedi ki...

Dostum selam. Ortamımda nem yüzde 60, sıcaklık 26 derece, havalandırma sistemim gayet iyi, lamba 400w mh. Ama bunlara rağmen bitkilerimde bir tuhaflık var. Bazı yaprakların rengi açık, bazıları koyu. Özellikle bitanesininki aynı tür olmasına rağmen diğerlerine göre geniş yapraklar veriyor ve alt yaprakların bazı bölgelerinde yanıklar var, sadece uçlarında değil. Araştırırken şundan şüphelendim, kullandığım gübre canna terra vega ve cannazym. Terra vegayı aldığım sitede ürün açıklamasında sadece toprak yetiştiriciliği için uygundur yazmış. Ben cocopeat te yetiştiriyorum. Acaba cocopeatte bu gübre emilemiyor olabilir mi? Eğer öyleyse cocopeat için ne tavsiye edersin? Cocopeat için başka yetiştirme önerilerin var mı?

Bu arada 3. haftasındalar ve ben gübrelemeye 2. haftanın sonunda başladım. Resimlere de bakarsan özellikle ilk resimdeki alt yaprak görünüyor ucunda yanık var. Aynı zamanda yaprak kırılgan gibi geldi bana ve aşağa doğru bırakmış kendini, resimde gözükmüyor ama karşısındaki alt yaprak da öyle. Diğer iki resim de diğer bebeklerden onlarda sadece farklı renklerde yapraklar var henüz yanma yok.

http://i.hizliresim.com/nPLMba.jpg
http://i.hizliresim.com/rLZMNB.jpg
http://i.hizliresim.com/GnoRWy.jpg

JointCan dedi ki...

Sanırım sitede arıza var girdim açılmadı. Uyanınca bir daha bakarım... Coco acemi yetiştiriciler için bakımı birz zor olabilir. Güreyi dikkatli verirken, yavaş yavaş emmesini bekle derim.. birde verdiğin miktarda iteleme yapma...

JointCan dedi ki...

şimdi açıldı. Gübre itelemesini azalt. daha çok küçükler. yoksa güzel görünüyor çiçek!

Adsız dedi ki...

Teşekkürler dostum. Ortamı düzenli olarak havalandırarak başladım faaliyete. Şimdi yapraklarımız daha canlı bir hal aldılar :)) kuşların kuşatmasına da bir önlem alarak balkona alacağım.

bassanadam dedi ki...

Belki fuzuli bi soru olucak ama merak işte :) Cannabis yetiştirmeye torfla başlamış olsam da babacığımın yıllardır domates biber büyüttüğü saksılarda onun bana mirasıymışçasına biber, salatalık hatta kudret narı ve altın çilek (domatesi sevmediğimden ekmedim ) büyütmeye çalışıyorum. Yıllardır çıkan her bitkinin yaprakları sarıydı marıydı ama babamın yok çay koymaları yok yumurta kabukları yok efendim gliserinli suları vs vs bi şekilde her yıl ürün alırdık. Sonra öğrendim ki azot eksikliğinden oluyomuş bunlar derken bu nisan başında tüm toprakları toparlayıp bi havalandırıp deli cesaretiyle o şekilde biraz azotlu gübre ekleyip filan yeniden saksılara koymuştum ve şu an kötü havaya rağmen yemyeşil bi balkonum var diyebilirim :) Burda gördüğümüz cannabis hastalıkları tüm bitkiler için geçerlimidir? Aynı yada benzer bi soruna aynı çözümü uygulayabilirmiyim yani?

JointCan dedi ki...

Bence uygulayabilirsin...

cüneyt erdemli dedi ki...

slm harika bir site çok teşşekkür ederim..sadece şunu sormak istiyorum suyun ph oranı düşürmek için ve ayrıca suyu bol oksijenli yapmak için akvaryum motorundan almam gerekirmi ...sevgile kalın

JointCan dedi ki...

bir nebze düşürebilirsin ama ne kadar yüksek olduğuna bakar. onun için ph down satarlar ondan alman gerekebilir. tabi bunu anlayabilmen için de, ph ölçer alman lazım.
Not: kendi isminle sorduysan mesaj at sileyim

allahless dedi ki...

kardeşim merhaba.
18 lt yağ tenekesinde bi bitkim var. outdoor. günde net 10-11 saat güneş ışığı alıyo ve şeffaf çatı kaplamasından küçük bi serada. izmirdeyim. 2 aylık boyu 25 cm civarında.
-bu boy dişi olduğunu mu gösterir?
-ayrıca yapraklarda küçük küçük beyaz benekler var. çeşme suyu verdiğim için olduğunu düşünmüştüm ama son 3 sulamadır hazır su veriyorum sonuç değişmedi. böyle bi hastalık göremedim sitede de. acaba nedir? bunu düzeltmem için ne yapmam gerekiyo?
-bi de saksıyı 4 parçaya bölersek bu parçalardan bi tanesinin ortasına denk geliyo bitkinin konumu. köklere zarar vermemek için söküp saksının ortasına ekmedim. bu sorun yaratır mı? şimdiden teşekkürler.

JointCan dedi ki...

yapraklardaki durum için güzel çıkmış bir resim görmeden yorum yapmam zor. ama afaki bazı fikirler verebilirim:
a) güneş altındayken yaprakları spreyleme yada ıslama yapma
b) çatı da başka çiçeklerin varsa, veya orda daha önce çiçek yetiştirilmişse veya saksının toprağı bahçedense bitkine parazit veya böcek istilası olmuş olabilir. özellikle spider mite dediğimiz örümcek dadanmışsa işin fena. yaprakların altına bir BÜYÜTEÇ ile bak. bir şey görecekmisin.
- bir saksıda bir tane çiçek varsa, madem öyle kalmış bırak öyle gitsin. riske girmenin manası yok.
- cinsiyet daha belli olmaz.

allahless dedi ki...

dediğin gibi baktım büyüteçle spider mite çıktı. toprağı bahçeden almıştım ve 1 hafta önce falan başka bi bitki koydum yanına araları 20 cm. mesafe. onu ordan alayım mı?
büyük yaprakları önce ispirtolu pamuk sonra sulu pamukla sildim peçeteyle kuruladım, yaprakların alt tarafları dahil . içteki yapraklarla dalları gene sulu pamukla sildim bunlarda yok gibiydi zaten leke . bu işe yarar mı acaba?
fotoğraf çeken bi cihazım olmadığı için webcamden foto çektim genede. sildikten sonra yapraklar çok az aşağı eğildi resimde ki gibi. silmem sıkıntıya sokmuş mudur kızımı?

http://i.hizliresim.com/gl9B00.jpg

JointCan dedi ki...

Neem yağı bul... onu sürekli uygula üstünde yazdığı gibi. başka türlü kurtaramazsın. üstelik o çatıda çiçek yetiştirmek için her yeri steril etmen, saksıları atman veya steril etmen gerek bir dahakine...

Ve neem yağını da bir kere uygulayıp bırakmayacaksın.. o sadece örümcekleri öldürür ama yapraklar içine bıraktığı yumurtaları öldürmez...

Şafak BACI dedi ki...

selam dostum, benim bebeklerim hastalandı sebebini bilmiyorum ama buradaki resimlerden hiçbirine benzetemedim. aşağıdaki linkte resimleri var çocuklarımın hayatını kurtarabilecek bilgiye sahipsen lütfen yardımcı ol :(

https://drive.google.com/folderview?id=0B9IQYAIi1UL3ZV9SeVV2U1Q3UUE&usp=sharing

JointCan dedi ki...

sıcak kavurmuş bunları... 26 derece olacak içerisinin sıcaklığı.. bunlardan bir hayır gelmesi çok zor.

Şafak BACI dedi ki...

odanın içi 26 dereceyi hiç geçmedi 20-24 arası genelde ama çok fazla nem var içeride %80-90, havalandırma kuramadım şartlar müsait olmadığı için. Bir de bu problem bir anda oldu 1 aydır bitkiler sorunsuz ve sağlıklıydı bir anda yapraklar bu hale geldi ve büyümesi durdu :/ yani nem hep vardı neden bir anda böyle oldu?

JointCan dedi ki...

e yandı onlar daha ne gelişecek at çöpe gitsin

Adsız dedi ki...

selamlar

Bitkilerim tam 3 haftalık ve alt yaprakları sararmıstı kopardım baktım orumcekler var yesil
haze automatic dinfm seed
1 haftadır buyumuyolar yaprakları sankı doneceklermis gibi neyapmam lazım topragım torf bundan once hayvan gubresindeydi
baktım sert geldiyi icin degistiridim torfa bakalım nolacak buyumeside kesildi

http://i.hizliresim.com/aq4BGd.jpg
http://hizliresim.com/aq4BYO

JointCan dedi ki...

gübre yanığı adam gibi torf al (light mix)
ayrıca gün ışığı altında yetiştireceksen geç kaldın
ve o çiçekler auto değilse (ki auto olsa bile) o saksılar o çiçeklere ufak.
kökler fazla gübreden muhtemelen yanmış ve strese girmiştir. adam gibi flush yap yeni light mix bir torfa al.

Adsız dedi ki...

s.a kardesim ben saksıda açık havada yetiştiriyorum. Bitki 40 günlük ve yapraklar kuruyor. Bazılari içe doğru bazılari dışa doğru kıvrılıyor. Sararma ve kararna var hastalığı ne acaba

JointCan dedi ki...

bilmem... açık havada herşey mümkün. susuz bırakıyorsundur, gübre yakmıştır, böcek parazit dadanmıştır. zibil gibi sebebi var.

hakan demir dedi ki...

çiçekler 6 saatlik uyku dilimdeyken fanların ikiside acık kalması gerekiormu???

JointCan dedi ki...

evet 7/24

emre gülçiçek dedi ki...

Merhaba Ak 47 auto ile torbaci tohumu çiftleşirmi. Sonuç önemli değil. Sadece Ak 47 auto dişisi normal bir erkekden tohum verirmi onu öğrenmek istedim. Teşekkürler.

JointCan dedi ki...

Niye çiftleşmesin. Beyazla zenci çiftleşince olmuyor mu? olur da, onu yapan adamın (muhtemelen senin) kafasına ne kadar küfür gelir orasını bilmem :D gidip normal alaydın tohumlarını hergele :)

Adsız dedi ki...

USTAM ACİLL
Delikli saksılarımın var 3 tane ,toprakları çuvala koyup delikli saksılara yerleştirdim tabi çuvalların altına bide delik açınca kökler saksının altından çıkmış ,şimdi hepsi odanın ortasında benim aklıma ,altlarına komple pamuk döşemek geldi ama bir fikrin varsa almak isterim ustam

JointCan dedi ki...

NAsıl bir şey yaptığını anlamadım. ayrıca kökler havayı gördğünde kurur. suyun içnde kalıyorsa büyümeye devam eder. Başka bir saksıya al

Adsız dedi ki...

Önce ızgara üstünede pamuk dosedim,saksıyıda üstüne otuturdum ,değişimi imkansız sayende flush yaparak 2 cbd kurtudu ,bu sabah biri daha belli olacak inşALLAH oda kutulur tek kağıttann selam

Yorum Gönder

 
;