19 Mayıs 2012 Cumartesi

V- ANNE YAPMAK - TOPPING- FIMMING VE KLON ALMAK

 (AIR LAYERING EKLENMİŞTİR)

Not: Air Layering Eklenmiştir. Birde Klon Işık ihtiyacı ve süresi editlenmiştir. dikkatlerinize.

Bir Not Daha: Anne Tutmadan, Klon Alma Tekniği Eklenmiştir (21.05.2012)

KLON ALMAK

Evet, gelelim  Cannabis yetiştirmenin bir diğer mevzusu bence indoorcuların (aslında outdoorcularında) en önemli mevzusuna; KLON ALMAK (ve onu yaşatmak).  Vır vır vır “şu yöntem var admin”, “ben bunu yapiyorum admin”, “şu yolu duydum deneyeyimmi admin” gibi sorular sormayalım. Dedim ya, Bir sürü yolu var bu işin. Ancak temeli belli, sadece her yiğidin şeysi farklı… Yani konu altındaki yorumlarda, arkadaşlar şu yöntem de güzel diyebilirsiniz.  Sadece beni kastırmayın yeter. Elimden geldiğince size faydalı, kapsamlı bilgi vermeye çalışacağım.

NEDEN KLON?

1-      Klon alarak yetiştirme dolabınızda (odanızda) büyüteceğiniz bütün bitkilerin dişi olduğundan emin olursunuz.
2-      Elinde yeterli tohumu olmayan, tohum bankasını oluşturamamış, tohumdan gitmeye zaman kaybetmemek isteyen,  yetiştirme dolabını en yüksek verimle kullanmak isteyenlerin tercihidir.
3-      Güzel bir anneden gelen ve beğendiğiniz kalitede çıkan dişilerden alınan ve türetilen dişilerden alacağınız kalitenin aynı olacağı aşağı yukarı kesindir.
4-      SCROG gidecekler için olmazsa olmaz (feminized tohum almadıkça) bir işlemdir.
5-      SOG içinde idealdir. Zira anneden alınacak onlarca dişi her seferinde yetiştirme odanızın tamamiyle dişiler tarafından doldurulması demektir. Yani erkek çıkmasını beklemek, zaman ve enerji ve bakım masrafından tasarruf etmek demektir.
6-      Çok ödüllü bazı türlerin normal tohumlarını bulmak mümkün olmamaktadır. Türün sahipleri, sadece feminized tohumlar satarak, çiçeklerinin piyasada yozlaşmasını ve karlarının düşmesini engellemeye çalışırlar. Ki verdikleri emek, masraflar dikkate alınınca kızmamız da yersiz. Tabi cebindeki parası oldukça sınırlı olan TR kullanıcısı için ise,  bu kötü haber demektir.

Klon yaparak , bu güzel türden  dilediğiniz kadar üretmeye devam edersiniz sizde. Yani bir seferlik 10 tane tohum alırsınız, her seferinde 1-2-3 tohum çatlatarak anne yapar ordan aldığınız klonlarla yetiştirme yaparsınız.  Bir şey olur da yetiştirme ortamınız bozulur, anne kalmaz, taşınmak zorunda kalırsanız. Geriye kalan tohumlardan çatlatarak yeniden anne oluşturursunuz.

HANGİ YÖNTEMLE ALINAN KLON EN İYİSİDİR?
Klon almanın tek bir yöntemi yok.  %100 grantili yönemi de yok.  Herkesin kendince kolay gördüğü, başarı oranı yüksek bulduğu yöntemi vardır diyelim. Bunun kesin bir tarafı şudur, çokça dikkat, özenli çalışma ve KENDİ TECRÜBENİZ size hangisinin işe yaradığını öğretecektir.
Kendi yetiştiren tanıdıklarımdan ve okuduklarımdan gördüğüm şudur ki, bu işi öğrenene kadar hata yapmaya, klon kaybetmeye, sonra yeniden denemeye kendinizi en baştan hazırlamanız gerektiğidir. Yapamıyorum diye kestirip birakmak gibi dangalakça bir seçenek yok. Olmadı kır kıçını bir daha bir daha dene..ADAMI HASTA ETME! 
Anyway yane her neyse devam edelim….

ANNE SEÇMEK VE UZUN SÜRE KLON ALMAK:
Daha klonu düşünmeden once sağlıklı, güzel bir annemiz olması gerekir. Bunu nasıl yapacağız? Orası kolay iş.
-          Kaliteli (benim tercihim o türü bulan adamların kendi orjinal sitesinden almanız) feminized tohumlar.
-          Aynı yukardaki gibi bir yerden normal tohumlar alırsınız.
-           
Feminized tohum aldığınız diyelim. Eh tek yapmanız gereken içinden bir tanesini çatlatmak. Hadi iki tane anne tutacam [iki anne güzel olur] derseniz , 10 tohum getirtseniz; Kazaya belaya, taşınmaya şuna buna riske atabileceğiniz 5-10 deneme durumunuz olur.
Normal tohumdan anne almak. Eh bu biraz zor olacak ama gerilmenize gerek yok. 18/6 ya geçmiş normal tohumlardan büyümüş sağlıklı çiçeklerden hemen her birinde 2 şer dal klon alınır. 18/6 dönemindeki 3 haftada cinsiyetleri aşağı yukarı belli olur ki diyelim olmadı, çiçeklenmedeki ilk 2-3 haftada belli olur.
PEKİ AMA AYNI TÜRDEN HANGİ DİŞİNİN KLONUNU ANNE YAPMALIYIM? Bunun için kalan dişileri yakından gözlemlemek çok önemli. Hangisi güzel dal üretiyor, hangisi daha güçlü, canlı, güzel kristaller üretiyor… O dişiden aldığınız klonun ismine bakarsınız. İşte size uzun sure, mükemmel çocuklar verecek annenizi seçmiş olursunuz.
Burdaki ana trick, hangi çiçekten klon aldığınızı klon larınıza yazmanız. BU ÇOK ÖNEMLİ! Neden? Çünkü, 18/6 da, öncesi veya sonrasında cinsiyetini gördükten sonra çiçeklerin.  Misal erkek çıkan çiçekten aldığınız klonları atabilirsiniz. 
Bu durumda hem yetiştirme odanızdaki  çiçeklenme devam eder, hemde yeni ekimde klon kaynağınız anneyi büyütmeye başlarsınız.

KLON ANNESİNİ KISA BOYLU TUTMAK (BONZAI ANNE YAPMAK)
FIMMING & TOPPING:

 
Böyle bir anneyi (hatta iki anneyi) ufacık bir anne dolabında tutmayı kim istemez dimi? Burda size bunu adım adım anlatacağım.  
2000 yılında Kanada merkezli (şu anda Kanada polisi tarafından kapattırılmış) overgrow.com da yayınlanmış makaleden alıntıdır (bir kısmı ha, hepsi değil).
 
Anneyi seçerken kesinlikle, cılız, toparlanamamış, sağlıklı görünmeyen, gözden çıkarılabilir olanı seçeyim demeyin.  Tam aksine, en sağlıklı, en güzel göklenmiş en güzel dal açmış, yapraklanmış olanı anne olarak seçin. UNUTMAYIN! Bu seçeceğiniz anne belkide senelerce size güzel kız çocukları verecektir.  ÇAKALLIĞA KAÇARSAN KAYBEDERSİN YANİ!  Güzelce köklenmiş, üstten baktığınızda en ideal dairesel gelişmiş olandan iki tane anne seçebilirsiniz. İstediğiniz kadar anne seçebilirsiniz tabi. Bonzai anneler eğer güzel beslenir ve bakılırsa HID ışık sisteminin altında 14-15 günde bir , Normal floresan lambanın altında 20 günde bir 10 ila 30 iyi klon kesimi üretir. 


 
Ufak annemizin üst kısmını resimde görüldüğü gibi kesiyoruz keskin bir makas veya jiletle. Steril olması iyidir herdaim.  Üstten bakıldığında daha net göreceğiniz gibi, o ufacık dallar gelecekteki annenin temelini teşkil edecek.yukardaki videoda mesela çocuk çok küçükken topping yapmış. Sizde yapabilirsiniz. Nereyi kestiğine dikkat edin! Kenardan iki tane tüy gibi görünenler iki yana uzayacak dallardır.  O iki dalı da topping yaparsanız 4 dala çıkacak (çok erken yaparsanız bitkiniz enine çok gider hiç boya almaz. Buda çok güzel olmaz. Aşağıdaki resimlerde üç aşağı beş yukarı fikriniz olacak nasılsa rahat olun.)
İstediğimiz ve vermek istediğimiz ideal form bitkimizin bir kap şeklinde yana ve yukarıya doğru şekil alması. Bunun için bitkinizin dallarını ufakça eğitebilirsiniz bile. Ama korkarım, bişi olur felan derseniz de çok üstüne gitmeyin yani.
Artık nasıl keseceğinizi öğrendiniz dimi? Yok, ben biliyorum başıma gelecekleri. Neresinden kesecez diye eller zangırdıyordur. Tamam birde mikroskobik şekilde gösterelim nereyi keseceğinizi;

 
İşte yukardaki resimde açıkça gösterildiği yerden keseceksiniz. Orda dikkatinizi Fimming çekecektir elbette. Fimming Hassiktir Elim Kaydı AMK demektir.  Topping ile aynı mantığın ürünüdür. Ama Topping deki iki ayrı dala ayrılma yerine burda 4 dala ayrılma söz konusu olur.  Lakin resimde net göreceğiniz üzere ÇOK SPESİFİK bir noktadan kesmeniz lazım Fimming yapabilmeniz için.  Eh mantıken, Annemizdeki ilk kesimi FIMMING olarak da yapabilirsiniz. Ki bu durumda dörde ayrılmış dallarınız olur. Ama çok hassas gelir, beni bozar aşağıdaki şekilde bir Bonzai Annem olsun, on bin lira borcum olsun diyorsanız, TOPPING yaparak, gösterildiği yerden kesin.
 Şimdi bu iki dalımız (Fimming yaptıysanız 4 dalımız) hızla büyüyecek. Bunlar aşağı yukarı  10-12 cm daha büyüdüklerinde onlarında tepesini kesin (Topping veya Fimming). Bu sayede yeni ana dallar üretmiş artık bitkimizi temel şeklini vermeye başladık demektir. UNUTMAYIN! Büyüyen herdal için, eğer gösterilen tepesini keserseniz iki/dört dala sahip olursunuz. Bu hikayeyi çiçeğin, Anne dolabınızın durumuna gore hesaplar, görür, tecrübe eder ve devam edersiniz.

 
4 numarada gördüğünüz anne yaklaşık olarak 5 yaşında ve 32 kere klon alınmış hali. Hala daha verimli olmaya devam ediyor.  Benim tavsiyem ufak plastic bardakta köklendirdiğiniz ve seçtiğiniz anneyi direct olarak 1-2 lt lik saksılara almanız. Yani aradaki ufak saksıları atlayın direkt 1-2 lt lik saksıya aktarın. Görüldüğü gibi bitkiyi çok yana açmadan, çok da yükseltmeden bir Bonzai Anne yaptık.  Bu şekli vererek dalların sağlıklı ışık almasına da özen gösterdik.
ANNEYİ SAĞLIKLI TUTMAK, IŞIK VE BESİN:
GÜBRE: Anne çiçek sadece onu sağlıklı tutacak kadar gübreye ihtiyaç duyar. Normal gelişme dönemi gübrenizin yarım ölçeğinde ayda iki kere beslemek yeterli olacaktır.  Fazla gübrelemekten kaçının! Eğer klon alma zamanınız yaklaşıyor ise bir veya iki kere normal gübreleme dozuna çıkın. Işığı 24 saat ışığa çevirin. Sonra normal dönencesine sokun.
BUDAMA: Her 2 veya 4 haftada bir bir gurup klon alır gibi, kırpma yapın. İhtiyacınız olmasa bile.  Yani bunu bir şekilde annemizin boyutunu ve formunu koruyabilmemiz için budama olarak görün. İhtiyacınız yoksa atın cope gitsin o dalları. Ancak bu budamalarda bitkinden besin kaybı da yaşanacaktır. Bu nedenle Ayda bir kere YAPRAKTAN VERİLEN GÜBRE VERMENİZ ÖNEMLİ! Ama tabi bunların hepsini bitkinin görünümü ve sağlığına bakarak karar verin. Yani defterde yazıyor diye besin dayamanız gerekmiyor.
Bir önemli hususta Magnezyum eksikliği çekebilir anne. Bu durumda CaMg karışımını gübreleme ile birlikte yine yarım ölçek verirseniz (veya tam) bu sorun ortadan kalkar. EN ÖNEMLİ YETİŞTİRME KURALI: BİTKİNİ YAKINDAN GÖZLEMLE!
IŞIK:  Herhalde hepinizin kafanızda surekli sorduğu soruya nihayet geldik dimi. Neyse ki, anne ve konların çok güçlü ışıklara ihtiyacı yok.  T5 Floresan lambalar olur (beyaz yani soğuk olan), Tasarruflu lambalar da olur veya 250 W MH lamba da olur. Annemizi ve klonları sağlıklı tutacak kadar gelişme dönemi ışığı yeterlidir.
Eğer 250 W MH verecekseniz anneye başka hiç bir ilave ışığa ihtiyacınız olmaz. Balastsız kullanamazsınız.
Tasarruflu lambalardan koyacaksanız 150 W veya 6400K gelişim için uyguyndur.  Bunlar için ballast ihtiyacınız olmaz. Isı üretmezler fazla.
KLONLAR İÇİN LAMBA ve IŞIK SÜRESİ: (Editlenmiştir 21.05.2012) : Klonların çok fazla güçlü ışığa ihtiyacı yok. 20 watt-60 watt floresan lamba fazlasıyla kafi gelecektir. 50 cm yukarısına da asabilirsiniz.  Genelde anne ile klonları aynı yerde tutma tercih edildiği için, lambayı da aynı ölçüde vermişim. Bu yanlış anlaşılabilir.  Bizim istediğimiz klonların kök salmasıdır. Bu yuzden fotosentez ihtiyacını düşürmemiz bizim için daha avantajlıdır.


Hatta bu işlemi hızlandırmak için (DIKKAT, ILERI KLONLAMA TEKNIĞIDIR) , başarılı geçen klonlama işleminden sonra 36-48 saat klonları tamamıyle karanlıkta (diğer şartlar yani nem ısı aynı değerlerde kalmak kaydıyla) bırakarak, daha sonra 18/6 ışık vererek önce fotosentezi keserek klonun tüm enerjisini köklere vermesi sağlanmıştır.

IŞIK SÜRESİ: Anneyi kaç saat ışık altında tutmalıyız? Bu konuda iki kesim var sağlam şekilde çekişiyorlar. Yani 24 saat diyenler var, 18/6 karanlık diyende. Kafayı bozup bunu test edenlerde olmuş, gözle görünür bir fark koyamamışlar ortaya. ANCAK! Çok güzel ve akla yatık bir tecrübe paylaşımını yakaladım sizlerlede paylaşmak isterim.
Annenizi 18/6 da tutun. Klon alma zamanınız yaklaştığında gübreleme vaktiyse tam doz gelişme dönemi gübresi ve ışığınızı 24 SAATE ÇIKARIN! 4-5 Gün 24 Saatte tutun. Ondan sonra klonlarınızı kesin! Bu sayede alınan klonların tutma, yani kök salarak yaşama başarıları ÇOK YÜKSEK!...Ancak daha önemlisi, köklenme süreleri. 18/6 da alınan klonların köklenmesi 2 haftayı geçebiliyorken, Anlattığım yöntemle alınan klonlardaki köklenme 1 haftaya kadar inebiliyor!!! SUPER BIR DIPNOT dimi?

KÖK BUDAMASI VE ANNEYİ YENİLEME:
Klon annemizin köklerinin senede bir yada iki kere budanması gerekmektedir.  Bu ne kadar yoğun beslediğinize ve ne kadar güzel su kullandığınıza (yani çok sık klon alıyorsanız çok beslemişsinizdir mantığı ile) bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.  Neden güzel su önemli? Eğer bir iki kere fazla beslemişseniz bitkinizi rahatlıkla FLUSHLAYABİLİRSİNİZ. Ama su sertliği, tuzlar, karbonatlar, ağır mineraller toprağa yerleşirse temizlemeniz imkansızlaşır.  Filtrelenmiş kaliteli sulardan kullanmanız ÖNEMLİ!.

 
Yukarda göreceğiniz gibi, her bitki gün gelir yaşlanır J Bu bitki örneğin 7 yaşında ve yaklaşık olarak bir yıldır kök budanması yapılmamış durumda.  Bu YENİLENMEYİ göstermek adına arkadaş tam 10 hafta bu bitkinin bakımını kasten ihmal etmiş ve bu hale getirmiş. Sadece su vermiş ve hiç bir gram dahi gübre vermemiş.  Yani burda göstermek istediği Cannabisin NE KADAR GÜÇLÜ bir çiçek olduğu ve hangi kötü şartlarda bile çiçeğinizi hayata döndürebileceğiniz. Yani bunu kendi çiçeğinize yapmayacaksınız tabikide.

 
Gördüğünüz gibi bütün uzamış ince dalları ana kalın yerlere kadar buduyorsun.  Bakımını yaptıktan sonra Normal ölçüde gübre vererek (N özellikle) yeni sürgünlerin gelmesini sağlarsınız.
 
Saksımızı ana gövdeyi parmaklarımızın arasına alıp avucumuzun içine kibarca ters çevirerek çıkartırız. Resimde görüleceği üzere, keskin bir bıçakla kenarlardan 2 şer santim , tabandan ise 3cm sonuna kadar keseriz.

 
Yukardaki resimde çok net bir şekilde görüleceği gibi kök budama işlemimizi tamamlamış oluruz. Peki bundan sonra? Saksımızın dibini biraz torfla doldurur, üstüne çiçeğimizi koyar, kenarlarınıda torfla doldurduktan sonra işlemi tamamlarız. Yalnız burdaki trick her seferinde bitkimizi YARIM SANTİM derine gömmektir.  Bu neden lazım? 

 
Yukardaki resimde gördüğünüz gibi her sene iki kere kök işleminden geçen anne, senede 1 santim toplamda derine gömülür tarafımızdan. Yavaş yavaş iki ayrı gövde toprağın altında kalmaya kendi ayrı köklerinin oluşmasına başlar. Hem kökler hemde gövdeler yenilenir. Yukarda ise iki ayrı bitkiyi buduyormuş gibi oluruz. Ve çoook uzun yıllar bu anneyi tutmuş oluruz.
Bu çiçeğin annesi 15 yıllık annelik görevinin ardından görevi kızına devretmiş.
NOT: TEKRAR SAKSIYA YERLEŞTİRİRKEN TORFLARIN ARASINDA HAVA BOŞLUĞU KALMAMASINA DİKKAT EDİN. KALEMLE YADA ÇUBUKLA TORFLARININ KIBARCA AMA TAM OLARAK KENAR BOŞLUKLARI DOLDURMASINI SAĞLAYIN!
Yukardaki resimde kök ve budama işlemi gerçekleştirdikten 12 gün sonraki halini görüyorsunuz annenin. Başka detay vermeye gerek yok herhalde.!? EĞER ENİLENMENİN HIZLI OLMASINI İSTİYORSANIZ TOPARLANANA KADAR HPS LAMBA ALTINA KOYUN!
Bu yan dallardan üreyen dallar artık 10-15 cm geldiğinde bunlardan klon alma zamanı gelmiş demektir.
Veeeeeeeee artık klon alma ZAMANIII!

KLON İÇİN GEREKEN MALZEMELER:
NOT: Bak burdaki malzemeler önemlidir. Cimrilik yada ipneliğin, zihni sinir olmanın manası yok. Suya attım çıktı bunlara ne gerek var diyenler için anlatmıyorum zaten. “Kitap ne diyorsa O!” diyenler için geliyor sıradaki listemiz;
1-      Propagator (Mini Sera) ısıtmalı ya da ısıtmasız.
2-      Kaya Yünü blokları (tabaka halinde satıyorlarsa sizde küp halinde kesebilirsiniz yada hazır alırsınız)
3-      Su sprey zamazingosu. Fıs fıs !
4-      Kalıcı Marker (üzerine not yazacaksınız ya klonların –değişik annelerden klon alanlar için-)
5-      Jilet (bunlar tek tek satılan jiletler olur. Bir kere kullanacan atacan veya steril edecen. Steril olması cok önemli. O yüzden cimrilik etme alırsın bir paket jilet. Kağıdından çıkarmadan ikiye kırarsın. Sonra yarısını kullanırsın diğeri kağıtta kalır. Elini götünü başını kesme sorumluluk almam)
6-      Ufak ama keskin Makas (yaprakları yan dallarını felan kırpacan)
7-      Köklendirme jeli veya köklendirme tozu. (toz için daha iyi diyorlar %100 kesin ispatı olmamakla beraber. Ancak iyice sulanmış uca daha iyi yapışacağını tahmin ediyorum.  Jellede olabilir.)
8-      Su
9-      Floresan lamba ve klonların duracağı ufak dolap.
10-   Kesme tahtası (beyaz plastic ekmek kesme dalgası da olur)

STERILIZASYON: Çok önemlidir, malzemenizi alkole batırıp bir kaç saniye yakmanız her kesme işinden once (yani yapraklar dahil) kestiğiniz yerin mikroplanması riskini en aza indirmenizi sağlar…

KLASİK YÖNTEMLE KLON ALMA;
Once malzemelerimizi hazırlayalım. Elleri (ben ameliyat eldivenini daha hijyen fikir olarak görürüm) ve bütün malzemeleri alkolle steril ediyoruz. Kesme tahtamızı alkolle temizliyor ve steril bekletiyoruz. 
 Unutmayın sağlıklı güzel yapraklanmış olan dallardan klon alın. Keskin jiletimizle veya falçatayla  dalından 12-15 cm uzunluğunda temizce kesiyoruz.  
 
Alt dalları keskin jilet yada falcate herne ise keserek temizliyoruz. BASTIRMIYORUZ, KESİYORUZ.
 
Kırpma bitince dip kısmını tam 45 derece açı vererek kesiyoruz. Bakın yukardaki resimde dalın neresinden keseceğinizi görüyorsunuz. Alt dalları temizlerken dibindeki sürgünü değil dalı dibinden kesiyoruz.  Gördüğünüz daldan iki tane klon almış mesela.
 Başka klon hazırlama ve temizleme örnekleri.


 
Daha sonra  aldığımız klon dalının büyük yapraklarının her birini yani tek tek parmakları diyelim biz buna, tam ortasından (size rahat ölçü vermek adına) kesiyoruz keskin makasımızla). Bu sayede klonumuzun emeceği besini yapraklara değil, kök harcamasına yardımcı oluyoruz.  (ufak yaprakları kesmenize gerek yok diplerdeki onlar kalabilir). UNUTMAYIN! HER KESME İŞİ TEK HAREKET, SAMURAY HESABI, ŞAK KES GİTSİN….O yüzden malzemenin steril ve keskin olmasına dikkat edin!!!

 
Bu temiz bir kesim ve güzel bir soyma örneği değil ama anlatmak istediğim şey farklı.  Siz jiletle 45 derecelik açıyla temiz bir şekilde kestiniz, sonra üst kabuğunu çok hafifçe jiletle soyuyorsunuz. Yani en üst tabakasını soymanız gerekiyor.
 
Yukarda temiz kesmiyor ama siz daha dikkatli daha temiz bir soyma gerçekleştirirsiniz.  45 derecelik kesikten 4 cm yukarıya kadar soymanız kafi. Dikkatlice soyunki içindeki kök liflerine zarar vermeyin.

NOT: BEKLEME YAPMANIZ GEREKEN HER DURUMDA KLONU BIR BARDAKTA TUTTUĞUNUZ SUYUN İÇİNDE BIRAKIN. Kİ KESİLEN, SOYULAN YER HİÇ KURUMASIN, HAVA İLE MİNİMUM DA TEMAS ETSİN!!! UNUTMAYIN  BU İŞLEMLERİ NE KADAR KISA SÜREDE TAMAMLARSANIZ, O KADAR BİTKİNİZİN HAYATTA KALMA ŞANSINI YÜKSELTİRSİNİZ.

Bir kaba steril bir çay tabağı olur, ufak bir kap olur steril içine alacağınız bir miktar klon tozu veya klon jeline bu soyduğumuz kısmı iyice kibarca yediriyoruz. Toz kullanıyorsanız her tarafının tozlandığından emin olun. Bardak içinde beklettiğimizden o su klon tozunu yapıştıracaktır üstüne zaten. Fazlalığı hafifçe silkeleyebilirsiniz. Eğer kullandığınız jel ise, yine bütün soyulmuş kısmın ve ucunun  jeli aldığından emin olun.

NOT: BU KAPLARA ALDIĞINIZ JEL YADA TOZU BİR DAHA ANA KABINA AKTARMAYACAKSINIZ ATACAKSINIZ. O YÜZDEN YETERİ MİKTARDA KABINIZA ALMANIZDA FAYDA VAR ZİYAN ETMEMENİZ AÇISINDAN!


 
OK ŞİMDİ ÇABUK OLMA ZAMANI!
Dalımızı kestik, kırptık (ki bu yaprak budama kısmını kaya yününe gömdükten sonra bile yapabilirsiniz) soyduk, klon kök tozuna veya jeline buladık yani yaramızı geçici olarak mühürledik, sıra onu KAYA YÜNÜNDEN KÜPE KOYMAYA GELDİ!

Kaya yününden küpleri ister hazır alın, ister tabaka kesip hazırlayın, bir gün önceden su içinde bekletmeniz iyi olur. Bekleteceğiniz suyuda bir gün önceden alıp bekleterek (ağızı açık) dinlenmesini sağlamış olursunuz.  Bu suya Hygrozyme gibi enzimler satılıyorsa temin edip eklerseniz (bu enzim kültürleri sudaki zararlı bakterilerin anasını belliyor kökleri daha sağlıklı yapıyormuş) çok daha ala netice alırsınız .

Kaya yünü küplerimize temiz bir kibrit çöpüyle delik açıyoruz. Kaya yünü küpümüzü sallayarak üstündeki fazla suyu atıyoruz.  Bu ekilmeye hazır kübün hali oluyor. Ve artık klonumuzu mevcut deliğine aktarabiliriz. 
 
Kaya yünü küplerimizi minik seramıza ekledik. Ancak minik seramız için önemli notlarımız nelerdir?
1-      Dibinde drenaj deliklerinin yeteri kadar olmasına önem gösterin. Çünkü klon küplerimizin hiç biri suyla temas etmemelidir. Bu yüzden eğer yünlerde fazla su kalmışsa bu tahliye deliklerinden akıp gitmesinde veya önceden süzdürülmesinde fayda var.
2-      Eğer ısıtmalı bir sistemse, klon küplerimiz ile zemin arasına bir iki santimlik perlit döşemekte fayda var. bu sayede perlit nemi tutacak aynı zamanda klon kökleri ısı ile temas ederek kurumayacaktır.
3-      NEM ÇOK ÖNEMLİDİR. Yapraklarımızı güzelce spreyledikten sonra mini seramızın kapağını kapatır ve 18/6 saatlik ışığımızın altındaki yerine alırız.
4-      Isı 25-26 derece Nem :% 75/85 civarında olmalıdır.

3-4 gün sonra kapağını açarak bir kaç kere yeller temiz hava almasını sağlarsınız. 2-3 dakika bile yeterli olacaktır.  KLONLARINIZ DAİMA DİK VE UZUN DURMALIDIR. SERA KAPAĞINI YAVAŞÇA AÇINIZ HIZLI DEĞİL.  Kaya yünlerinde yeterince nem olacaktır, ama siz genede kurumadığından emin olun.  Yapraklarını hafifçe spreyleyerek kapağını yeniden kapatın.
Sonraki 4-5 gün içerisinde kapağını tamamen kaldırabilirsiniz. Eğer Klonlarınız canlılığını kaybediyor, dikliğini yitiriyorsa, kapağı kaldırmak için erken demektir. Kapağını yeniden yerine koyarak canlandığını göreceksiniz. 8-10 gün içerisinde kapağı tamamen kaldırabilirsiniz ama klon alanındaki nemin %70 lerden aşağı düşmemesine özen göstereceksiniz.
Kaya yününü sulamanız gerektiğinde: SUYU KENARDAN VERİP DİPTEN EMMESİNİ BEKLEYİN. Tüm küpler suyu çekince kaldırdığınızda kesinlikle tabanda su birikintisi kalmamalıdır.
Eğer herşey yolunda giderse 7-14 gün içerisinde köklenmeleri göreceksiniz. Tabi türüne gore de değişiklik gösterecektir.  Örneğin sativa türleri indicadan daha hızlı kök geliştirip büyümeye meyillidir.
YARIM DOZ KÖK GELIŞTIRICI ILE BESLEMEKTE FAYDA VAR.
Ve bir kere güzel köklendiğini gördüğünüzde artık çiçekleriniz topraklı saksılara aktarılmaya hazır demektir. Eğer yetiştirme dolabınızda çiçeklenme hala bitmediyse, bir müddet daha floresan veya tasarruf lambalarının altında tutmaya devam edebilirsiniz ufak saksılarda. 
 
yukardaki videoda en azından şu ana kadar anlatmış olduğumuz şeyleri görsel olarakta görme imkanınız olur.
SULAMA:  Tecrübe artık sahip olduğunuz bir şey. Yazılı hiç bir kural sizing yetiştirme /klon /anne odanız ile diğer bir growerinkini aynı yapmaz. Birinin ortamı bir kaç günde kuruturken, sizinki 1 günde kuruyabilir. O yüzden kaya yünü küplerinizi her gün kontrol edin.  Su içinde kalmasını istemiyoruz ama nemli olması gerektiğini de biliyoruz artık. Su için bir gün dinlendirilmiş musluk suyu uygundur.
IŞIK : 20-60 Watt Tasarruflu Lamba 18/6 (24 Saatte veren var) 50 cm yüksekliğe kadar 
 
SICAKLIK : 25-26 DERECE
-        -   Yaprakların birbirine hatta sera duvarlarına da değmemesi güzel olur.

-         -  Fazla kurcalamayın, sistemi kurun ve doğanın işlemesini bekleyin.

----------------------------
EK KONU: ILERI KLONLAMA TEKNIKLERI (ANNE DALINDA KLON KÖKLENDİRMEK):

Evet, yukarda nasıl anne seçeceğimiz, yaşatacağımızı, ondan uzun süre nasıl klon alacağımız, temel klonlama tekniğini anlatmaya çalıştım. Ancak, bütün uğraşlarınıza rağmen bazı türlerin alınan klonlarının köklendirmesi çok zordur veya başarısız olmaktadır. Bu gibi hassas durumlar için başka bir klonlama tekniğinden daha bahsetmek istiyorum.

Dalında Klonlama da diyebiliriz buna. Yani anne bitkimizden dal kesip , klonlama işlemlerini gerçekleştirip onları mini seramıza almak yerine, dalı kesmeden, dalın kendisini klonlamaktan bahsediyorum.

Öncelikle aşağıdaki videoyu seyretmenizi istiyorum. Bu sayede görsel olarak neyden bahsettiğim hakkında bir ön bilginiz olmuş olur.

Gördüğünüz üzere kısa bir video çok fazla detay çekimi yapmamış ama ihtiyacımız da yok esasında. Zira yukarda klonu anne bitkimizin hangi dallarından, ne kadar aşağısından veya yukarısından kesmemiz gerektiğini, daima sağlıklı dalları seçmemiz lüzum ettiğini biliyorduk.

Bu teknikte de malzeme olarak bir iki ufak ilave dışında değişen bir şey yok. HERŞEYİN STERİL olmasına özen gösteriyoruz.

Gereken malzemeler:
1- Kaya Yünü
2- Klon jel veya Klon Tozu
3- Jilet veya falçata
4- Keskin kırpma makası
5- ince poşet telleri (şu ekmeklerin ağızını kapatan türden ince pratik olanlar uygun olur veya olmadı ince lehim tellerinden bile kesebilirsiniz hem yumuşak eğmesi kolay hem hafif)

HAZIRLIK:
- Kaya yünümüzü temiz kaliteli dinlenmiş suyumuzda (tercihan köklenmeye yardımcı olacak Fosfor içeren,  B vitamini ilavesi yani kök geliştirici besinden çok az -normal ölçünün 1/8 i bile kafi-) besin ilave ederek akşamdan veya bir gün bekletiyoruz.

HER MALZEME DAIMA STERIL EDILMELI UNUTMAYIN!!!
- Klon alacağmız dalı belirliyor ve alt yapraklarını temizliyoruz. Köklenmesini istediğimiz yeri belirleyip jiletimiz veya falçatamızla o bölgede 4-5 cm lik bölgeyi hafifçe soymaya başlıyoruz. KESME DEĞİL, yani jiletin keskin tarafiyla kesmiyoruz, aşağıdan yukarıya doğru veya ters tutarak yukardan aşağıya doğru kabuğunu soyuyoruz.
Soyma işleminden sonra (KABUĞU  VE HEMEN ALTINDAKI INCE TABAKAYI SOYUYORUZ ONUN ALTINDAKI ODUN DOKUSUNA ELLEMIYORUZ ZARAR VERMIYORUZ) soyulan alanı hemen klon jeli veya tozu ile kaplıyoruz.

- Bazı durumlarda kibrit çöpü ya da kürdanla dalın paralel durması sağlanabilir. hani kırık bacağı sağlı sollu düz tutmak için kullanılan tahta mantığı gibi.

Tavsiyem, Köklenecek alanı kaya yünü küpümüzle sarmadan evel onunda kesik arasını klon jeli yada tozu ile kaplamak. Kaya yünümüzü bir yüzeyinden ortasından kesik açarak (PACMAN gibi) gövdeyi sardıracağımız için o kısmında jelle kaplanmasında fayda olur.

- Daha sonra önce kaya yünümüzü  ortasından bir tel ile hafifçe sabitliyoruz, daha sonra örtecek kadar alüminyum (temiz steril) ile kaplıyoruz. Resimde de göreceğiniz üzere iki tarafından da sıkmadan hafifçe tel ile sabitliyoruz. içindeki kaya yününün nemli kalması önemli. o yüzden üst kısmında biraz açıklık birakip kontrol ederseniz iyi olur arada. Eğer kaya yünümüz kurumuşsa damlalıkla nemlendirebilirsiniz. Unutmayı asla içinde su birikmemeli kalmamalı yani.Alüminyumu çıkartıp (kaya yünü ortadan bağlı olduğundan düşmeyecektir zaten) kontrol de edebilir nemlendirebilirsinizde. Bunu hergün yapmanız gerekebilir. TEcrübe ile miktarını ayarlarsınız. Göz damlası en güzeli bence bu nemlendirme işinde.

- Daha sonra toplu iğne kullanarak alüminyum folyonun üstünden hava delikleri açın.

- 2 hafta içerisinde bitkiniz köklenmiş olacaktır. Artık ekim için hasat etmeye hazırsınız. çıkarın alüminyumu ve telleri.


- jilet ya da falçata ile anne bitkiyle olan bağlantısını kesin ve normal bir filizi ekiyormuş gibi klonunuzu toprakla buluşturun :)HİÇ ANNE TUTMADAN KLON ALMAK :

Bu tekniği NayNay'den dinledim ve aynen aktarıyorum. Kendisi sağlam bir grower ve 420 Aktivisti, Youtube'da ve Stickam'de efsanedir (bana göre, ben çok eğleniyorum herifin videolarından). Kendisi de bu tekniği, Hindi Kush yetiştirme sihirbazı lakabıyla Big Dave'den öğrenmiş.

Sistem ve işleyişi çok basit.


Ihtiyaç Listesi:

 2 ayrı grow ortamı ve birde klonluk. 1 bölüm gelişme dönemi için.Gelişme döneminde çiçeklerimizi 50-70 cm lik olana kadar tutacağımızdan çok büyük bir alan olmasına gerek yok. kaldı ki alacağınız klonların hepsi dişi olacağından fazla miktarda bitki ekmenizde gerekmeyecek.

Bu teknikle bir daha hiç anne tutmanıza gerek kalmayacak. Hatta bu teknikle birden fazla türü aynı ortamda yetiştirirken. Her bir anne için ayrı ayrı kastırmanıza da gerek kalmayacak.

Nasıl Yapılmalı?:

Öncelikle ilk başlangıç için tohumlarımızın feminized olması gerekir. Veya, normal aldığımız tohumlardan yakaladığımız dişilerden alacağımız klonları yetiştirme dolabında tutarak ilk annelerimizi yakalamış oluruz.

Herşey çok çok ama çok basit. A odamız Gelişim için olsun. Orda 18/6 da cinsiyetleri belli olan çiçeklerimizi, artık çiçeklenme odasına aktarma zamanımız gelmiş. BUDAMA dediğimi konuya dönün. Zaten alt dallardaki sağlıklı bile olsa bir kaç dalı budamak, çiçeklenmede bitkimize üst budların daha sağlıklı ve bol hasat vermelerine yarar.

İşte yapacağımız tek şey, alt dallardan aldığımız dalları kırpıp atmamak, yukardaki tekniklerden biriyle KLONLAMAK! Walaaa ! bu kadar!!

Dişilerimiz çiçeklenmeye girdi bile,

Klonlarımızı da klon için hazırladığımız minik seramıza koyduk, 20W-60W Tasarruflu veya CFL lambanın altına koyduk köklendirdik...

2 hafta sonra köklendiler ve ikinci BİNGO! Diyelim 5 dişimiz vardı çiçeklenmeye aldığımız. Altlarından ikişer (3 er) dal KLON aldık. Etti size 10-15 dişi klon. Bunlardan 10 u yaşasın, 5 i yaşasın bize yeterli. İşte size gelişme dönemi odasına aktaracağınız KLON DİŞİLERİNİZ.

Diğer kızlarımız ise 2 haftadır çiçeklenmede. Gelişme dönemindeki kızlarınıza 6-8 hafta büyüme şansı verir.... Yani çiçeklenme döneminde hasadınzı aldığınızda, (ki ne kadar az olacağının hiç önemi yok) hemen çiçeklenmeye alacağınız ikinci parti hazır bile.

Tabi o klonları da çiçeklenmeye almadan evvel klonlamayı unutmuyoruz. Bu şekilde bir daha hiç anneye ihtiyacınız kalmadan sizler erersiniz muradınıza, ben çıkarım kerevetimeee...

PEACE!

KOLAY GELSİN

50 comments:

Adsız dedi ki...

Harika bir yazı olmuş öyle ki regular tohum aldığıma bir miktar pişman oldum annede acayip bir süs bitkisi olurdu galiba.Joint yaptığına şantaj derler böyle aşka montaj derler Cannabist ailesine selam olsun TranceGame

içiyorum işte dedi ki...

canabis bukadar prof nasıl oldun yaw.benim yaşım 33 18 senelik bir mazim var bu canabisle.buzamana kadar torbacı tohumu ekmekten öteye gitmedim.ama artık evli ve kendime ait bir hayatım var.balkonumdada bu işi kafama göre öğrenip organik tarım yaparak kendi içeceğimi çıkartacağım.bu klon malzemeleri için bana link verebilirmisin.klon tozu ve kaya yünü diğerleri zaten heryerde bulunabilecek şeyler.ayrıca ben klonu sadece yazları yapmak istiyorum.bir çiçekten 8-10 çiçek yapıp kendi bahçemi oluşturmak.yani kısacası klon yaptımda sera lmasa balkonda güneş altında kalsa olur mu
saygılar

Adsız dedi ki...

Hobaa adamsın

kilos molos dedi ki...

Hocam gusel ollms eline saglik ta soru cok gelir bazi kisimlar sanki ileri tecrube anlatimi olmus gibi detayli olmus hos olmus fikrimi soyliim dedim
İciyorum a cevap ise magicplant smoothgarden ve topraksu adreslerinde hepsi mevcut dostum bakabilirsin oralardn en hesaplisi genelde topraksu ama kargosu pahali biraz
Saygilar

Cannabis dedi ki...

Heheheh ya hiç pişman olma. Eğer tohumlar cins ise, onlardan çok güzel bir anne yakalayabilirsin. Anlattım nasıl olucağını yukarda. Feminized değil normal doğal yollardan bir anne yapacan yani...GDO lu olmayacak atası :)) İltifatlar için ise teşekkürler tabi...

Artık Türkiye'de cigarayı yüksek kültür ve bilimsel seviyesine çıkaralım yavaş yavaş...

Cannabis dedi ki...

yukarıyı bir daha oku detaylıca!

TranceGame dedi ki...

Aynen öyle bokludere içeceğime bira içerim :d

içiyorum işte dedi ki...

kardeş şu linklere bir göz atarmısın.bu malzeme bana yetiyor mu
http://www.toprakvesu.com/products/Clonex-K%C3%B6k-Jeli-15-ml.html
bu klon jeli.bunun yanında birde şişen tablet var.bu senin kaya yünü dediğin şey aynı oluyor galiba.bu 2 si bana yetiyor mu.jilet makas bunları zaten bahsetmeye gerek yok.asıl malzeme bunlar.
slm

Cannabis dedi ki...

şişen tablet ayrı, kaya yünü bakıcan. Clonex tamam

Adsız dedi ki...

Bonzai nasıl oluyor kardeş.. şimdi ben içtiğim cigaranın tohumlarını ektım ama bundan bonzai elde edebilirmiyim

JointCan dedi ki...

Şaka mı yapıyorsun hocam? Yani yukarda anlatmışız o kadar! Bozai tohumdan yapilmaz. sen onu bonzaiye çevirirsin...

Adsız dedi ki...

çiçeğimiz belirli boya geldıgınde topping yaparak her uzayan dala ve duzenlı budamasınıda yaptıktan sonra bonzai içerbilirmiyim yanı. ben dışarda yetiştirdiğim için genişlemesine karşı bır sorunum yok 4 den fazlada yapsam daha yok verim alırım heralde degılmı ?

JointCan dedi ki...

Evet yapabilirsin azizim. Ama dışarda yetiştiriyorsan, belli bir zamandan sonra toppingi bırakmalısınız. Zira çiçeklenmede sömeklenmeye yeterince zaman bırakmanız da önemli. öteki türlü istediğiniz kadar topping yapabilirsiniz. Toppingi verim almaktan çok, yeri yüksekliği uygun olmadığı için yapiyorlar genelde. Veya tam tersi Dev gibi ağaç haline getiriyorlar...Şartlar, güneş, saksı veya toprak, gübre, bakım herşey giriyor içine :)

Adsız dedi ki...

Profosor selam verdigin bilgiler cok zengin en Iyi paylasim sitesi. Benim sorum ben sadece toping yapacam yani klonla ugrasmicam topping icin ne tur bir kesici kullanmam gerekiyor bir de isik nekadar ayarlanmali ve 4 defaa topping icin kac sene lazim anlamadigim icin sordum kusura bakma simdiden tskler

JointCan dedi ki...

Normal makas yeterli, ışık normal MH/HPS neyse onu vermeye devam edeceksin. Gelişme döneminde topping yapacağına göre ışık ya 24 saat yada 18 saat evresinde olucak. Ne senesi hacı bunları bir iki haftada yapacan ışığın altında.

Adsız dedi ki...

Supermis profoser 1 iki hafta icinde olacaksa super lakin ben 2 haftalikken kizi 23 lt saksiya koydum suan. 4 yaprak acti benim bulundugum ulkede 16 saat aydinlikk bina ragmen hizli buyume kaydetmedi topping icin bu s23 lt saksi uygun mu yanlismii yaptim acaba

JointCan dedi ki...

Dışarda yetiştiriyorsan işler değişir. Ben içerdeki ışık sistemine göre sööyledim. Dışarda ne kadar boylanmasını istersen o kadar bekleyeceksin. Ne kadar hızlı büyüdüklerine bağlı.

Adsız dedi ki...

Simdi ilk topping Den sonra klon olarakmi budamam lazim 4. Cu topping evresine gelmesi icin anladigimmmm kadariylaaaa

JointCan dedi ki...

Dediğinden bişi anlamadım... böyle bir şey anlattığımı da hatırlamıyorum. Topping ayrı, klon ayrı bir daha sakin sakin konuları okursan anlayacaksın..

Adsız dedi ki...

Selam ustadimmmmm Topping olayini ilk 2 acan yapragin ustunden yaptim acaba d'ogre yerde mi kestim bide benim Kizlar cok kucuk 2 haftalikken olmasina ragmen 8 yaprak actilarrrr

JointCan dedi ki...

Nasıl bilebilirim doğru yerden mi kopardın diye. büyüsün belli olur doğrumu yaptın yanlışmı :)

Adsız dedi ki...

S'elam prof ilk toppingi dogru yerden yapmisimm :)) 12 cm uzadi ikinciii topping icin tepee noktasii ni bulamadimmmm yardimci olurmusunnnn

Adsız dedi ki...

Prof selammm ikinciiii topping icin tepe noktasiiii hangisiiii ben bilemedimmmm :)) resminiiiii cekipppp gondersemmmm olurmuuu

JointCan dedi ki...

Her seferinde topping değşmez. yeni oluşan tepe sömeğinden çıkan kısımı keseceksin. hep aynı.

Adsız dedi ki...

selamlar,
super-cropping diye bir uygulama var, bunun hakkında da kısa bir makale çok hoş olurdu zahmet omazsa,
saygılar,

JointCan dedi ki...

Doğru diyorsun, en kısa zamanda yapmak lazım onuda..

Adsız dedi ki...

Birde tohumları klonları paylaşmak süper olur

JointCan dedi ki...

Onuda artık yasallaştığında yaparsınız :)

Darkdegger dedi ki...

selam dostlar auto flowering ak-48 cinsi çiçeklerime bu işlemlerden 1 yada 2 yi uygulayacağım bana 2.yöntemin başarı olasılığı daha yüksek geldi sin ne önerirsinix?

Adsız dedi ki...

Ben 2. yöntemde daha çok verim aldım. köklenme oluşana kadar bitki besin akışından bir şey kaybetmiyor. Bana kalırsa iki kat daha başarılı. Köklenmemesine %10 veriyorum.

Adsız dedi ki...

Bence bir anne yetiştirmek en iyisi, fiziki bir avantajı yok ama içeceğimiz şeye duygusal olarak bağlanabilirsek hazzı katbekat daha iyi olacaktır :) Ama deneyim kazanmak açısından, ilk önce budanacak dallar ile klonlama yapmak iyi fikir...

JointCan dedi ki...

fiziksel avantajı olmaz olur mu... bir kere genetiği kesin soyağacı devam ettiriyorsun. Yani kalitesi kafası şusu busu aynı olma garantisi (aynı şartlarda yetiştirirsen)

Adsız dedi ki...

Anne yetiştirme şartlarından etkilenmiyor mu abi? Veya yaşı var örneğin, 5 yaşında bir anneden aldığımız klonlarla tohumdan taze çıkan bitkinin hasat kalitesi aynı mı olur?

JointCan dedi ki...

Her tohum farklı karakteristik gösterir... ama anneden alınan klonlarda sürekli aynı çizgi yakalanır. Anne neyse aldığın tüm klonlar öyle olma garantisi var. Anneyi hangi ortamda nasıl tutacağını anlattım yukarda zaten. Anneyi sağlıklı tuttuğun müddetçe sorun yok.

Adsız dedi ki...

jointcan otomatik çiçeklenen bitkiden klon alabilirmiyiz?

JointCan dedi ki...

alınmaz

Adsız dedi ki...

Anladım admin çok teşekkür ederim bir sorum daha olacak aslında piyasadaki içtiğimiz bonzai hangi bonzai agacından yapılıyor onu yetiştirip bonzai yapmak istiyorum ama çok aradım bulamadım karısmını ve agacını bulamadım yani agacın ismini bilsem yetiştireceğim.

JointCan dedi ki...

öyle bir çiçek yok.. adının öyle olduğuna ne bakıyorsun. bildiğin kimyasal zamazingo...

byrr dedi ki...

Joınt abi saygılar..
Bonsai anne hakkında bir iki sorum olacak. ki sorumun cevabı blogda varda ben görmediysem o benim eşşekliğimdir.net
şuan 18-6 ya yeni aldığım NL lerim var ve ben bir tane NL bonsai annem olsun istiyorum.
ne zaman topping yapmam lazım ? ki şuanda yaklaşık 1 aylıklar !
anladığım kadarıyla bonsai anneyi 12\12 hiç almıyoruz..yani sürekli 18-6 da bonsai oluyor öylemi ?
200w 6400k tasarruflu lambam var bu lamba bonsai anney tüm hayatı boyunca beslermi ?
aslında daha birkaç sorum daha olacak ama senide çok sıkmak istemiyorum vereceği cevaplar için şimdiden thanks
eğer bonsai anneyide yaparsam kendime tam olarak grower çırağı diyebilicem ve 2 yıllık grow hayatımda şunu öğrendimki ben tam bir indicamen mişim :)
ben nerden bilirdim indicalar sativalar.. sayende abi !!! herşey için kocaman bir TEŞEKKÜR
JointCan dedi ki...

Evet hep 18/6 da tutuyorsun
Evet o ışık ömrü boyunca ona yeter
Toppingi istediğin zaman istediğin kadar (yeni sürgü açtıkta) yapabilirsin....
İstediğin kadar soru sorabilirsin...

levent karakaya dedi ki...

bilgilerini paylaştığın için teşekkür ederiz kardeşim..konuyla alakasız ama birşey sormak istiyorum...bahçemde otuz kırk kadar dalım var. şu an daha 15 cm kadarlar doğal yoldan yetiştirmek istiyorum...ileve besin olarak önerebileceğin birşey var mı..

JointCan dedi ki...

Outdoorculara Heleki 30-40 gibi tarlacılık kabul edilebilecek düzeydeki growerlara yardımcı olmuyoruz.
Üstelik kendi ismin değildir umarım bu. öyleyse sil yada bana bildir sileyim.

Adsız dedi ki...

selamlar bilgi paylaşımı için teşekkür ettim. Cevap verirseniz çok memnun olacağım bir sorunum var. almış olduğum klonlarımın (White russian) hepsinde kaya yününün altından kökler çıkmış vaziyette olmasına rağmen sera ortamından uzaklaştırmamla birlikte yapraklar boyunları büküyor. klon alındıktan bu yana yaklaşık 17 gün oldu. sıkıntı nedir acaba ve nasıl çözebiliriz.

JointCan dedi ki...

Al artık toprağa. sonra da sula. yapraktan da sulayabilirsin bir kaç gün. Tabi artık güçlü ışığın altına alacaksın paşam

wolf dedi ki...

selam üstadım benim şöyle bir sıkıntım var:balkonda yetiştiriyorum, çok büyüdü etraftan görünmeye başladı, ben bu bitkiyi parçalasam yani bütün dallarını klon yapıp minik ağaçlara dönüştürsem, ayrı ayrı saksılara daha güneş alan bir yere koysam nasıl olur?klon yapacağım dallar normal zamanında sömek mi verecek yoksa tekrar büyüyecek mi ne olacak?bitki çiçeklenmeye başladı veya başlamak üzere.acil dönüş yapabilirseniz çok sevinirim.teşekkürler...

JointCan dedi ki...

dışarda yetiştiriyorsun, çiçeklenmeye girmiş bir ağaçtan klon almayı hayal ediyorsun ve onları da dışarda yetiştirme fantezisindesin. hummm
klonu aldın, onları köklendirmen 3 haftanı alacak, tekrar gelişme dönemine sokacağın için çiçeklenme olmayacak, sonra tekrar dışarı alacaksın yeniden çiçeklenmeye sokacaksın, oda bir süre... yani senin o fantezin çingen hesabıyla doğru, ama uygulama esasıyla yanlış...

Dallarını gövdesini eğebilirsin kırmadan bükebileceğin kadar bük nasılda doğrulacaktır..ama elinin ayarı varsa yoksa çat diye kırarsın bitkiyi...

wolf dedi ki...

bitkiden klon alma işi başarılı bir şekilde oldu diyelim bir hafta on gün neyse artık...şu zamanda klonu toprağa veriyorum, akıbeti ne olur sömek verir mi?eylül ekim gibi hadi kasım olsun hasat alabilir miyim?

JointCan dedi ki...

alamazsın

Adsız dedi ki...

bitki el kadar oldugunda boya gitmesin diye kafayi kesiyoruz yanlara uzuyo anladim fakat bu topping olayini yanlarda buyuyen dallara tekrar uygulamam gerekir mi ? yada tek sefer yapinca bitiyomu kac kez yapmaliyim?

JointCan dedi ki...

Boya gittikçe eğ bük, çiçeklenmeye geçene kadar istediğini yap.

Yorum Gönder

 
;