28 Ekim 2013 Pazartesi

CANNABİS (ESRAR) YETİŞTİRME HUSUSUNDA SORU VE CEVAPLAR


UYARI: YAZ AYLARINDA SICAKLIĞI DÜŞÜREMEYECEĞİNİZ İÇİN İNDOOR YETİŞTİRME OLMAZ... OLMAZ OLMAZ... DENEMEYİN... HEBA ETMEYİN TOHUMLARINIZI/ Jointcan 7 Haziran 2014

CANNABİS (ESRAR YETİŞTİRMEK HUSUSUNDA SORU ve CEVAPLAR
Burada bulamadığınız cevapları blogdan sormaya devam edebilir veya blogun sağ üst köşesindeki chat kısımında  (chatroll) sorarak öğrenebilirsiniz.
GÜNCELLEME:

İki sene tamam oldu. Haftada 2 gün içme prensibini hiç bozmadan. Tolereyi sürekli düşük tutarak. Çok güzel, keyifli bir 2 sene geçirdik. (hasat resimlerinden kavanozun dolu halini hatırlamayanlar kontrol edebilir). Bu güzel çiçek sayesinde, alkolü bıraktım, sigarayı ağızıma sürmedim aklıma getirmedim... Bütün ilaçları bıraktım. Aldığım tek ilaç mide yanması :) Var diye içmek, her gün eğlenmek diye bir yaşam olamaz... Unutmayın, her gün yapılan şey Eğlence olarak nitelenemez. olsa olsa tam mesaili iştir. Aralık 25, 2013

1
Konu
SORULAR
AÇIKLAMA
2
Auto
Auto esrar yetiştirmek için ne gerekli?
Auto için de normal olan içinde aynı malzemeler aynı ışık aynı nem gerekir. Sadece ışığı vereceğin sürede değişiklik olur o kadar. Onda da tohumu aldığın yerde o cins için gereken ideal ışık döngüsü yazar. Yazmazsa o siteden almaman gerekir zaten tohumu J
3
Ballast
Hazır kitlerden aldım.fakat balast çok ses yapıyor vede aşırı derecede ısınıyor.bunlar normailmidir.çözümleri varmıdır.çünkü ses çekilecek gibi değil balasta tokunamıyorum bile cok sıcak.
Ballast çok önemli bir olay aslında. Kimi ballastlar yerli malı olup ya da çakma çin malı neyse. Aşırı ses yapabilir ısınabilir ve karşılığında da vermesi gereken ışık frekansını lambaya taşımayabilir. Örneğin ben ballastımı 5 senedir kullanıyorum. Sıfır ses ama ısı doğal olarak çok tabi. Elini dokunamazsın normal. Ballastı bir kere alıp kalite almakta fayda var.
4
Ballast
Peki tavsiye edebileceğin balast markası var mı senin kullandığın mesela?
TR de değilim, herhangi bir marka önerip vebalinize girmek istemiyorum. Çok kasılırsanız, avrupa markasından yana meyil edin diyebilirim en fazla.
5
Ballast
Balast kurulumuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz.
Sıfır elektrik bilgim var. İç organlarına kadar közeltmek istemem J
6
BHO
5x Butan gaz bulamıyorum
Bulduğunla yap sende.
7
BHO
Sadece yaprakları ve kırpıkları kullanıyorum olur mu
Olur.. ama unutma ne kadar bud (tepe budlara kıyma tabi) o kadar yüksek kalite BHO
8
Blog Güvenliği
Bu blogda yazdıklarımız, paylaştıklarımız emniyet tarafından ele geçirilebilir mi?
HAYIR! Bu blog buranın yasalarına gore sadece bilgilendirme amacı taşıdığından %100 fikir ifade hürriyeti güvencesi altındadır. Hiç bir trafiğe izin vermediğim için hatta tohum sitesi bile paylaştırmadığım için (ki bulunduğum yerde her ikisi de yasal) sanırım TR deki aynasız kardeşlerimiz için de taktir edilmekte…
Hiç bir mesaj, IP paylaşılmadığı gibi talep bile edilemez. Iki senedir daha tek bir mesaj almadım. Ayrıca isteyebilmeleri için once buranın adli makamlarına başvurmaları gerekmektedir. Ki buranın yasalarında yasak olmayan bir şey için hiç bir halt elde edemezler. Aynı şekilde Chatroll (sağ üstteki mini chat odası) da hiç bir kullanıcı bilgi ya da ipsini paylaşamaz. Senin ağızın gevşek değilse, sağda solda arkadaşına eşine dostune vık vık etmediysen, kendi özel bilgilerini içeren konuları ulu orta paylaşmadıysan, kafana gore milletle buluşmaya kalkmadıysan burden hiç bir zarar gelmez, gelemez. Yani worst case scenario durumu bile yok benim açımdan. Kimse hiç bir şey isteyemez bu blogdan.
9
Boklu Dere Haze / Dick Cheese Kush
Torbacı cigarasından da çok kaliteli türler çıkıyor neden hepsini genelleyip Boklu Dere diyorsunuz?
Boy değil işlev önemli diyen karıların yalanları gibi bir şey bu. Ya da boya denk gelmemiş de diyebiliriz bu fikriyatı için. Gerçek ise TR deki (neresinde olursa olsun) türler ne bakımı ne adar cins seçimi yapılmayan, sürekli kendi ve çevresindeki yabani cannabislerle kırıla kırıla piçleşmiş ırklardır. Çok dayanıklıdırlar zira kendi çevresine uyum sağlayacak şekilde evrimleşmştir. Ama en kalitelisi bile yıllarca  bir çok yerden türlerle denetimli olarak kroslanmış, genetiği takip edilmiş cins tohumlarla arasındaki fark, boy/işlev yalanı gibidir. 3 tekerli bisiklete binip işlevsel olarak Ferrari ile aynı demek palavrası gibi bişi.
Boklu dere dememdeki maksatta, hem yetiştirme alanlarının kötülüğü hem bakımının sıfırlığı hemde tüketiciye ulaşana kadar bir torbacı efendinin taşakları arasında muhafaza edilmesi dolayısı ile The Boklu Dere Haze ünvanı verdim kendilerine.
Bir ileri ünvanı ise, Dick Cheese Kush’tur (toşak peyniri diyelim- hani sıcakta kasıklar arasında oluşan ağır koku)… E cigaraların torbacılarda nerde saklandığını bildiğimize gore J
10
Bonzai
Abi bu bonsai hakkında bilgi verirmisin?
Kimyasal hiç bir şey hakkında bilgi vermem ilgilenmem. O dediğini görmedim bile… Ağır şekile uzak durmanızı öneririm.
11
Budama
Budama önemli mi. nasıl yapacağımı bilmiyorum. Çiçeğe zarar vermekten korkuyorum.
Budama çok önemli. Özellikle en alt 2 çift dal hasat zamanında çok gelişmeyecek ama bolca enerji tüketecektir. Çiçeklenmeye girdiğinde onları almak, sucker dediğimiz şeyleri temizlemek. Altta kalan büyük / küçük yapraklardan ışık almayanları temizlemek yani çiçeği yukarda toparlanacak şekilde biçimlendirmek önemli. Bu konuda güzel bir video şunu seyretmeni öneririm :  http://youtu.be/uoM0JGWHo74
12
Chatroll
Abi chatte bir şey yapmadığım halde atılıyorum neden?
a)      Chat odasının limiti 10 kişi. Daha fazla sayıda kullanıcı için olanını kurma şansım varsa da istemiyorum. Neticede orası sosyalleşme yeri değil. Grow sorusu sorup gideceğin bir yer olarak düşünüldü.
b)      Kimi zaman hesabı online bırakıp çavuş tokatlamaya gidiyor arkadaşlar. E bu durumda oda dolu olduğundan soru soracak arkadaşlar giremeyebiliyor. Eh modlarda arada yoklama yaparak ses vermeyenleri geçici olarak odadan atıyorlar. Bu mod bile olsa atılıyor. Kimse alınmadan geri döndüğünde giriyor.
c)       Bazan banlanmış kişinin hesabı açılması unutuluyor. Bu durumda bloga mesaj atarsanız nickinizi açarım.
13
Çiçeklenme
Bitki çiçeklenme sürecine girdiği zaman beyaz tüylü uzantılar (yani çiçekleri) çıkmaya başlıyor. 12/12 sürecine geçmek için bu beyaz uzantılar çıkmaya başladığı gibi mi harekete geçmek gerekir yoksa biraz daha bekleyip beyaz uzantıların artmasını beklemek mi doğru olur?
12/12 sürecine geçmeden bitki zaten çiçeklenmez. 18/6 gibi ışık süresi kısılmaya başlandığında, o uzantılar görünür olur, çiçeklerin cinsiyeti anlaşılır.12/12 sürecine geçildikten sonra bitki ÇİÇEKLENMEYE başlar.
14
Çiçeklenme
Abi çiçeklenmesini hızlandıramazmıyım yüksek wattle ışık alsam, çok kalite gübre alsam?
Indoor da zaten maximum zorluyorsun çiçekleri. Doğada 6 ayda verim alacağın çiçeklerden 4 ayda hasat alıyorsun. Daha nesini iteleyecen. Cevap HAYIR. Ha erken hasat edersin, çimen içersin o senin sorunun.
15
Çiçeklenme
Abi çiçeklenmeye geçeli 2 hafta oldu ortada bir şey yok. Panikleyeyim mi?
Çiçeklenme belirgin şekilde 3. Haftadan sonra başlar (ortalama) sakin ol, sabırlı ol J
16
CO2
CO2 vermek şart mı… Herhangi bir mantar türünü poşete koysakta yinede Co2 üretir mi acaba?
Internette bir sürü mantarlı, mayalı CO2 üretme yöntemleri var. Ben şahsen denedim mantarlı üretimi. Beğenmedim. Ha bir sürü yapar koyarsan (mayalı olanlardan hem ucuz hem kolay) o zaman belki bir işe yarar. Yoksa kuru buzlu yöntem öneririm etrafınızda yakınlarda bunu satan yerler varsa. Haftada 2-3 kere alırsınız (muhafaza edemezsiniz zaten), çiçeklerin üstüne sıcak suya bırakırsınız kalıbı. Işık açıkken ve fanlar kapalıyken (sadece aşağıdan bir döner ventilator çöken co2 yi geri püskürtsün dağıtsın yeter. Bu konuda çok güzel bir video olarak şunu seyretmeni öneririm:
17
CO2
Co2 nin ne faydası var?
Budları coşturur, kalitesini coşturur, bitkiyi coşturur… coşturur da coşturur J
18
Çoklu ekim
Evimin odasına çok ciddi bir sistem kurmak istiyorum bayağı büyük olucak şekilde ve yardımınıza ihtiyacım olucak. Lütfen irtibata geçebileceğimiz bir mail adresi felan varsa süper olur.
Torbacıya / Tarlacıya, bu intibaayı oluşturan hiç kimseye yardım etmiyorum. Zaten burda verdiğim bilgiler 8 çiçekten sonrası için hiç alakalı bir bilgi vermez. Aksine yüksek miktardaki ekimler için oluşacak komplikasyonlar, Torbacı/ tarlacıyı çok zordurumda bırakır. Ki bıraksın da… hatta mümkinse hepiniz yakalanın diye dua ediyorken nasıl yardım edeyim.
19
Cure / Fermante
Peki usta, cure (demlendirmek) şart mı, varsa asgari süresi ne kadardır?
Bitki hasat ve kuruma evresinde içinde klorofil hapsolur. Kuruma evresinde bunun bir kısmından kurtulur. İçtiğiniz Boklu Dere cigarasındaki ağır koku bundan kaynaklanır. İçimi ve tadı ve kokusu (bana gore) cure edilmiş cannabise gore iğrençtir.
Bunu aşmak için bütün pro growerlar, medical cannabis dispanserler, headshop lar mutlaka EN AZ 3 hafta cure ederler. Tabi bu ticari maksatlı olduğu için kusa tutulan süredir. Misal White Widow’un ideal cure edilmiş süresi 3 aydır. Ha ben bekleyemem o kadar dersen aşağısı yukarısı senin keyfinin bileceği iştir.
20
Cure / Fermante
Fermante ile Cure aynı şeymidir?
Teoride aynı pratikte fermantasyon cure sürecinin hızlandırılmış şeklidir. Fermante konusunu anlattım blogda. Dikkat edilmesi gereken bir yöntemdir fermantasyon. Aylar haftalar içerisinde elde edilecek sonucu bir iki haftada elde etmeye çalışmaktır. Dikkat etmezsen tüm hasadını küflendirebilirsin… ama kolay bir yöntemdir bana gore. Tadını da çok daha güzel yaptığına inanıyorum.
21
Cinsiyet
Bazılarında küçük kümeler halinde tohumcuklar var... Bazıları ise sadece yaprak... Dışı acaba hangisi
Ufak keseciklerin olduğu bitki erkek bitkidir.  Dişilerde ise beyaz tüy uzantılar görürsün. Emin olamadığın durumlarda bekle derim bir kaç gün. Erkeği es geçme şansın sıfır. Kesecikler her yanı sarar mutlaka farkedersin.
22
Dolap
Çadır ya da dolap şart mı?
Değil. Oda olur, çatı katı olur, depo olur kısaca bunun için ayırabileceğiniz, yetiştirme ortamını hazırlayabileceğiniz her yer olur.
23
Ekim
İndoor ekim için herhangi bir zaman olabiliyor mu? Yoksa gene Nisan başı gibimi ekilmesi lazım ?
Indoorda 12 ay ekim yapabilirsin. Ama tabi şu zorluk var yazın. Yazın HPS lambanın altında sıcaklık çok yüksek seviyelere çıkar. Dışardan içeri hava sirkülasyonunun da iyi olması fayda etmez. Zira dışarda 30 dereceyken dolap içini 26 derece tutmak zor. O yüzden kışa doğru ekmek daha doğru bir strateji olur.
24
Elektrik
Ne kadar elektrik harcar bilemedim bulamadım.
Ben bilmiyorum o hesabı. Zira TR’de değilim. Ama bir arkadaşımız oturmuş yapmış hesabı buyrun okuyun;

- 400 watt ampul 24 saat ve 30 gün boyunca açık kalırsa 288 kW elektrik tüketiyor. Türkiye'de elektrik kW başı 0,20858 birim fiyatla satılıyor. Arkadaşın sorusuna gelecek olursak;
24 saat - 3 haftalık dönemde 42,5 TL
18/6 - 3 haftalık dönemde 31,5 TL
12/12 - 10 haftalık dönemde 60 TL elektrik gideri söz konusu. Yani ay bazında düşünürsek, ortalama olarak;
Birinci Ay 53 TL
İkinci Ay 35 TL
Üçüncü Ay 30 TL
Dördüncü Ay 30 TL şeklinde faturanıza eklenecektir. Yalnız bu verdiğim fiyatlar sadece lambanın kullandığı elektriği kapsamaktadır. Buhar makinesi, vantilatör, havalandırma fanları ayrıca cüzi bi miktar daha faturayı arttıracaktır.
25
Enteresan
Selamun Aleyküm Jointcan kardesim daha ilk defa yapıcam okudum yazdıklarını hepsini alıcam da biraz daha yardımcı olsan sevinirim yani.
Biraz daha nasıl yardımcı olabilirim? J Gelip ekeyim mi yerine?
26
Enteresan
Ya çocuğuma neler öğretiyorsunuz. Sizin anneniz babanız yok mu?
Humm, cannabis yetiştirme “ a çocuğum dolaptan ilaç kutularını aşırmış” şeklinde kazara yapilabilecek, gözünüzden götünüzden kaçabilecek bir şey değil. Ölüsü 4 ay, heyula gibi ışıkla dolu olacak ev ve parasız birisinin yapamayacağı bir olay. Çocuğunuzla ilgilenmek konuşmak öğrenmek yerine, internete bok atmak ancak sizing gibi “sorumlu” sorunlu tiplerin işidir.  Az sktirin gidin, çok ölün ki toplum temizlensin sizlerden.
27
Erkek  / Dişi
Erkek çiçeklerin hiç mi kafası olmaz? Ortamda bıraksak faydalanamazmıyız hiç bir şekilde?
Hayır… sıfıra yakın THC si vardır. Üstelik ortamda durması dişileri dölleyeceğinden, ve bir kere döllenmiş çiçek thc üretimini korkunç derecede azaltacağından piç etmiş olursunuz çiçeği. İçtiğiniz Boklu Derelere cigarasının boktan olmasının diğer bir nedeni de döllenmiş tohumlanmış olmasındandır.
28
Fan
Yukarıda vantilatör ve nem makinası için zamanlayıcı alın yazmışsınız.Peki neden? Yani hangi zamanlarda vantilatör kapanacak veya veya nem makinası kapanacak?
Hiç bir zaman kapanmayacak nem makinası ya da ventilator. Tabi nem oranı %60 ın üstüne çıkıyorsa kapatabilirsiniz. Vantilatör ise sürekli havayı dağıtacak bu önemli.
29
Fan
Anlamadığım bir nokta var vantilatörü çocuklar boy verirvermezmi çalıştırmamız gerekli ?
Filiz aşamasındayken hafif hafif bir esinti gövdelerin çabuk toparlanması güçlenmesi için çok faydalı. Sonrasında ise ventilator en hayati gereksinimlerin başında gelir indoor için.
30
flush
İyi flush edilmiş bir hasadı nasıl anlarız?
İçtikten sonra kalan küllerin beyazlığından. Eğer küller katranımsı, siyahımsı ise bu içinde bol miktarda gübre, kimyasal kalmış demektir.
31
Flush
Ne kadar sure flushlamalıyım, çeşme suyu olur mu?
Bitki başına en az bir yarım saat x 2 gün diyebiliriz. Suyun üstten taşmayacak şekilde azar azar akmasına (alttan çıkış hızına gore ayarlarsın suyu) dikkat et. Yarım saat aksın gitsin. Ve evet çeşme/ bahçe suyu olur.
32
Flushlama
Abi flushlamak şart mı?
Düşün bitkiye 3-4 ay boyunca en yoğun şekilde gübre, katkı malzemesi iteliyorsun. Sonra (gübrelerin organic bile olsa) tarladan söktüğün gibi yemeğe kalkıyorsun. Hayır, doğrusu ne kadar iyi flushlarsan (toprağı yıkar arındırırsan) o kadar kaliteli bir ürün elde edersin. Kül testini felan anlattım zaten blogda.
33
Gelişim
Ben de 5 hafta önce ektim, balkonda, ama çok yavaş büyüyor, henüz 7-8 cm civarında.neden bu kadar yavaş büyüyor olabilir?
Balkonda büyütmek alacağı güneşe, saksının büyüklüğüne, besinin kalitesine, torfun kalitesine vs. bağlıdır. Yavaş gelişmesi zaten normal. Doğada Nisan sonunda ekim, Eylül Ekim sonunda hasat şeklinde yürür.
34
Giriş
Merhaba ben evde esrar yetiştirmek istiyorum ama bu konuda hiç bir bilgim yok bana yardımcı olabilmisin?
Döverim… Insan azcık emeğe saygı gösterir iki satır blogu okur once.
35
Gübre
Sıvı gübre yerine solucan gübresi kullansam aynı verimi alabilirmiyim?
Hayır. Solucan Gübresi toprağı zenginleştirmek on numara tamam. Ama bitkinin gelişme ve çiçeklenme döneminde ihtiyaç duyacağı besin çok çok fazladır.
36
Gübre
Organik mi Non-Organik Gübre mi?
Bu konuda her iki kesimide destekleyen zibil gibi kaynak bulursun. Ben organikçiyim. Non-organik gübreler toprağın tuzlanmasına,  belli bir sure sonra hiç canlının yaşayamayacağı bir ortama dönüştürür. Tıpkkı yediğiniz sebze meyveden pay biçin. Yayla domatesiyle, GMO lu domatesin tadını , sağlıklılığını karşılaştırmak gibi bana gore. Organic Rulez, fuck GMO!
37
Gübre
Gübreyi her sulamada veriyoruz değilmi. yani gübreli sulama yapacağız.
Kabaca fikir veriyorum. Gelişme döneminde aşağı yukarı 4 günde bir çiçeklenme döneminde ise 3 günde bir sulama yaparsın. Ve evet her sulamada gübrenin üstünde belirlenen miktar üzerinden gübrelersin. Arada ne diyim her iki gübrelemede bir sade sulama da yapabilirsin. Bitkinin gelişiminin gözlemledikçe bu konuda daha rahat olursun ilk gerginlikler kalmaz.
38
Gübre
Güvercin boku, inek/koyun börtü böcek boku versem faydalı olur mu
Aslında haywani gübreler sanıldığı kadar toprağa ve bitkiye faydalı değil (kendi orjinal hallerinde). Aksine o haywanlardan ve çevreden bir çok parazit, böcük, örümcek ve bin türlü çiçeğin belası zımbırtı riski taşırlar. Haywan gübresini compost içinde bile önermiyoruz (cannabis için). Ama elimde var kullanayım diyorsan, mutlaka havalandırmalı (akvaryum pompası olur) bir kovada en az 24 saat çözülmesini, içinde olabilecek böcüklerin öldürülmesini tavsiye ederim. Ya hiç kasma git bahçende kullan cannabise bulaştırma derim.
39
Gübre
İlk Gübre vermeye ne zaman başlamalıyım.
Ilk haftası geçtikten sonra ufaktan verilmeye başlanabilir. Tabi torfunuz önceden gübrelenmiş bir karışımsa dikkat etmenizi öneririm. Çok hassas olan filizler cörtlemesin. Gübrede önerilen miktarın yarısı ile başlamakta fayda var.
40
Gübre
Abi çok çeşit gübre var senin bir öneri setin varsa onu alalım kafamız karıştı iyice.
Gelişme döneminde (çiçeklenmeye kadar):
-          GO BioThrive Grow
Çiçeklenme dönemi için:
-           GO BioThrive Bloom
Biraz daha param var Booster önerisi?:
-          GO BioRoot Plus - Kök Coşturucu güçlü kökler için birebir.
41
Gübre
Çiçekçiden ya da ziraatçiden alacağımız gübreleri kullanamazmıyız.
Hayır! Kullanırım dersen eline yapışmıyorum tabi.
42
Gübre
Ciceklenme  gubresini ne zaman baslamaliyiz?
12/12 ye geçtikten sonra.
43
Gübre
Gübrelemeyi hangi oranda vermeliyim?
Gübrenin arkasında light/heavy besleme diye miktarı anlatılır. Çizelgeli olanları da vardır ki ilk haftadan gübre verin şeklinde gösterir. O tablonun klona gore olduğunu, klonlarında aşağı yukarı 2 hafta köklendikten sonra ortama alındığını unutmamak gerekir. Yeni filizlenen tohumun köklendiriciden başka ne besine ihtiyacı olabilir zaten dimi mantıklı düşün.
44
Gübre
Peki gübre kullnmam şart mı?
Keşke super güçlerim olsaydı… seninle  stratosphere kadar uçup, geri tek başıma dönmeyi isterdim J
Bana sadece suyla ne kadar hayatta kalabileceğini söyle gerisi kolay…
45
Gübre
Hormon / boosterlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hormon kullandım. Kmseye tavsiye etmem. Kendin içeceksin, ciğerine vücuduna sokacağın şeyin MAXIMUM da saf organic olmasına dikkat etmeni öneririm. Sentetik hormonların bitkiden flushlanması zor.
46
HAsar
Ne kadar çok çiçek o kadar çok hasat değilmidir mantık?
Hayır. Diyelim ışığın 600Watt 10 çiçek ektin. Diğeri de aynı ışık altına 4 çiçek koydu… 4 çiçekten alınacak hasat kesinlikle 10 çiçekten hem fazla hemde daha fazla tricome üretmiş olacak (aynı bakım ile)…
47
Hasat
Abi hasat yaklaştıkça bekleyemiyorum, orasından burasından ufaktan tırtıklasam olur mu?
Olmamış meyvayı dişlesem olur mu sorusuyla aynı cevaba denk gelir. Tırtıklayacağın ufacık sömek olgunlaşıp, tam manada hasada geldiği zaman. Onlarca katı fark edecek arada. Hem halite bakımından hem miktar bakımından.
48
Hasat
Yetiştirdiğimiz  bir çiçek ortalama ne kadar hasat verir? Kimi yerde 1 kilo alırsınız diyor..
Hasat miktarı ile hiç ilgilenmiyorum aldığım 150 gram hasadı 2,5 senedir bitiremedim. Ama tohum bankalarından ya da milletten duyduğunuz hesaba inanmayın.
Genel hasat miktarı sitelerde Metre Kare üzerinden verilir. Sonuna SOG ya da SCROG yazar yada yazmıyorsa ağaç gibi bir şey olur onların çiçekleri. Çiçek başına ideal ışığı nemi gübreyi boku püsuru verdiğini hesap etmelisiniz.  Aşağı yukarı kaba bir hesap vereyim. 400w ışık, 20 lt saksı ve cins bir tohum desen. Sapsız çöpsüz kuru tam cure edilmiş, tam trim edilmiş hali 60-90 gram/çiçek başı hasat alınır.
49
Hasat
Hasat zamanını en kesin nasıl anlayabiliriz.?
a)      %100 etkin şekilde bilmek istiyorsan (30x60 en ideali) trichome mikroskopu al. ucuz bir şey, şuna benzer http://share.weedportal.com/pdata/19658.jpg
b)      Mikroskobu alınca şu tabloya dikkatlice bak: http://www.420magazine.com/gallery/data/500/Trichome-Ripening.jpg
Tabloda gördüğün ilk resim berrak tricome daha hazır değil demektir.
Ikinci resimdeki  dumanlı tricome lar benim en sevdiğim dönemidir. Full enerji, zıp zıp çekirge… Ecstasy yutmuş habeş maymununa dönersiniz.
Üçüncü resimdeki amber rengi ise… ağır abi işi. One hit wonder veya amele sümüğü gibi duvara yapışmak da diyebilirsin. Puff puff elveda dünya, çakılırsın koltuğa…
Sonuncu resimde ise “amk sktin attın hasadı geç kaldın” demektir J
c)       Mikroskop alacak param yok: o zaman fistül gözlemleyeceksin. http://cannabisculture.com/v2/files/images/4822-PeakHarvest01.jpg şu resimdeki fistüller (tüycükler) beyazlarla kahverengileşmiş fistül oranı beyazların %40 kararmanın %60 larda olduğu dönem aşağı yukarı ideal hasat zamanı. Şu tabloda gördüğün gibi fazla kararısa geç kalmışsın demektir: http://thegrowcloset.com/wp-content/uploads/2010/07/harvest-calyx-300x298.jpg
d)      Tohum türünü aldığın yerde ideal çiçeklenme haftası belirtilir. Sende bu hasat erken olmaz aşağı yukarı aynı haftalarda biter yada bir iki hafta sarkar. O şekilde de dikkatini artırabilirsin.
50
Hasat
Hasat öncesinde 2-3 gün zifir karanlıkta tutun ondan sonra hasat edin diyorlar..
Iyi diyorlar. Şu prensibi yapabilirsin. 1. Gün flush, 1 gün bekle, 2. Flush, 3-4 gün bekle (ışık açık) iyice toprak çeksin suyunu. Sonra ver zifir karanlığı (fanlar nem makinası çalışacak)… güzel olur J
51
Hastalık
Bitkimde şu belirtiler var acaba hastalığı nedir?
Şu konuya ve resimdeki belirtilerine bak:
52
Hava
Havalandırma için ara ara camı açsak kafi mi yoksa illa tahliye düzeneği mi lazım?
İster camı açın ister bacayı, ortamdaki havanın (çiçeklerin ortamı) kaba hesapla en az saatte iki kere tamamıyle yenilecek şekilde sirkülasyona ihtiyacı var.
53
Hydro
Hydro için bir konu açmayı düşünmüyormusunuz?
Hayır. Ben topraklı yetiştirmeden yanayım. Kaldıki hydro tarlacı / torbacı tarafından, yani toplu yetiştirenler tarafından suistimale açık bir konu. Topraklıda bile 4 çiçeğin üstünde oluşabilecek komplikasyonlara yardımcı olacak bilgiler vermiyorum. Ha onları durduracak bir şey değil ama benim elimden olmamış olması önemli.
54
Hydro
Abi hidrofonik sistemle ilgili bilgin varsa paylaşırmısın?
Hayır!
55
İlaçlama
Ne kadar süreye kadar bitkilere ilaç spreyleyebilirim?
Gelişme evresinde verebilirsin. Çiçeklenmenin 2. Haftasından sonra kesinlikle spreyleme ilaçlama bitirilmeli. Onları flushla da temizleyemezsin.
56
iletişim
Dostum şimdi benim kendi bitkim var sana onla ilgili sormak istediğim sorular var bunu sorabilceğim bir bölüm varmı detaylıcasına
E bu soruyu sorduğun yer var işte!
57
İletişim
Abi sana nasıl ulaşabilirim, maıl adraesın varmı resım atacam sana bı bakarmısın sana zahmet.
Şu an bana ulaşamadın, mesajlarını göremiyorum. Hatta resim paylaşsan hiç göremeyecem… Ayrıca bana zahmet dediğin gibi.
58
Isı
İçerisinin sıcaklığı için lamba yeterli olacak mı?
Eğer çatı arasında, depoda veya ısıtılmayan bir ortamda yetiştiriyorsanız ısının, -IŞIK KAPALI iken- 19 dereceden aşağıya düşmemesi gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Gerekirse (ışık üretmeyen) elektrikli radyatörlerden koymanız icab edebilir.
59
Isı
Cooltube yuksek labma ısısını engellemek için kullanılan bir teknoloji. Bunu değil de klasik reflektör kullanıldığında bitkiye gelen sıcaklık 30-32 derece oda sıcaklığıyla beraber cannabisin kaldırabileceği bir sıcaklık mıdır?
26 derecenin üstündeki her ısı hasadı ve hasadın kalitesini etkiler. Özellikle yüksek ısıya uzun sure maruz kaldığında bitki gelişimini ve üretimini durduruyor. Bird aha da toparlanmıyor kolay kolay. Şekil bir A benim son yetiştirdiklerim, sıcaklık stresinden heder oldular.
60
Isı
Ideal ısı nedir?
Üç aşağı beş yukarı ışık kapalıyken 19 dan aşağı düşme (21 ideali) açıkkende bitki üst yaprak sıcaklığı 26 derece (28 I geçirme)
61
Işık
Kaç lümen olması lazım minimum
10 bin lumen/ Çiçek ten hesabını yap
62
Işık
Tek lamba kaç bitkiyi götürür?
Çiçek başı 10 bin lumen.  400Watt HPS de kabaca en kralı 50 bin lumen verir. Ama bitkiyle lamba arası 35 cm desen bu 13bin lümene geriler. Birde her bir santim yanlara kaydığında ışık konunun verdiği lumen zayıflar. Yani aslında 400Watt ışık ile teorik olarak 4 çiçek ama tam verimli olarak 1 çiçek yetişir.
63
Işık
Işık konusunda LED önermiyor musun? Sen neden LED tercih etmedin?
LED hala çok pahalı ve görece ısı avantajına ragmen bir çok dezavantajı var. Birincisi gereken lümeni yakalayabilmeniz için gereken LED in kaplayacağı alan. Ikincisi, ısı yaymadığından ışık açıkken gerekli olan sıcaklığa erişmesi için ortamın ilave ısıtıcı gerektirebilir. Uzar gider. Hala tavsiye ettiğim bir ışık değildir. Ha paran çoksa her kapı paris oda ayrı bir durum J
64
Işık
Merhaba dolaba koymadan başucumda dursa gündüz güneşe akşam da karanlık bir yere alsam yetişir mi?
Yanında karanlıkta duracaksa, niye dışarda bırakmıyorsun doğal karanlığında J
65
Işık
Peki mh almasakta 400 yada 600w hps alsak giris gelisme ve sonuc icin sadece hps yeterlimi?
MH %100 hayati bir lamba değil.  Paran varsa al derim nasılsa aynı ballastı kullanıcan. Ama yoksa da HPS ile başlayıp HPS ile bitirebilirsin.
66
Işık
Bulundugum ulkede torbaci bile yok. Herseyi cozdum ama isik burda yok usta, heryeri aradim bulamadim HPS burda yok deliricem. Alternatifi yok mudur:
T5 Floreanlarıyla CFL lambalarla aynı lümeni yakalarsan olur mis gibi niye olmasın alternatif çok.
67
Işık
İdeal ışık mesafesi ne olmalıdır?
Işık yükseldikçe lümeni (bitki tarafından emilen) azalır. Şu tabloya göz gezdir inch olarak vermiş yüksekliği ama sen onu google dan çevirirsin. : http://p1310.hizliresim.com/1g/x/u0uuv.jpg
Göreceğin üzere diyelim 400watt lamban var 50 bin lümeni, 35 cm geldiğinde ışığın tam altı 10 bin lümeni alabiliyor ancak.
Bitki başına 10 bin lumen ihtiyacımızı anlatmıştık… geri hesabını otur yap derim.
68
Işık Süresi
Abi özet olarak baştan sona kaç saat ışık vermeliyiz.
Ilk hafta cfl ile (35 watt bile yeter) köklenmesini sağlarsınız. Sonraki 2 hafta 24 saat (HPS veya MH veya neyse lambanız o)… 3 hafta bitti.
4.Haftanın başı ile 6. Haftanın sonuna kadar :18/6 (18 saat ışık 6 saat karanlık)
7.haftanın ilk günüyle çiçeklenmenin sonuna kadar (kimi zaman 8 hafta, sativa ise türü 11-12 hafta) :12saat ışık 12 saat karanlık.
69
Kalite
Kendi yetiştirdiğin otun kafasına 10 üzerinden kaç puan verirsin?
Pro grow kalitesi ile karşılaştırırsam 6/10 verebilirim. Boklu Dere Haze veya Dick Cheese Kush ile karşılaştırırsan (en kalite torbacı cigarası ile) öyle bir karşılaştırma olamaz J onların THC si %2 ise benim yetiştirdiğimin THC si ölüsü %17 lerdedir.
70
Klon
Yapraktan klon alınmaz mı?
CAT alırsa olur (blogumuzdaki kıymetli bir growerımız) J ama siz alırsanız olmaz J
71
Klon
Klon ortamında nem ne kakadar olmalı ve ışık ne olmalı?”
Nem %90 larda, ışık 25 watt en düşük cfl lambalardan. Isı 24-26 derecelerde…
72
Klon
Çiçeklenmeye girmiş bitkiden klon alabilirmiyim?
Evet alabilirsin. En alt dallardan mümkünse en az sömeklenmiş olanlardan alabilirsin. Çok tavsiye etmemekle birlikte mimkinatı vardır diye söylüyorum.
73
Koku
Kokuyu kesin bir şekilde yok etmenin bir yolu varsa bahsetmeni rica ederim.
Koku öncelikle tohumun cinsine de bağlı olarak az ve çok ekimle artıp azalan bir sorun. %99 çözüm istiyorsan Carbon Filtre ve aldığın filtreye uygun fan.  Yetiştirme dolabının büyüklüğünü hesap edip ona uygun fan ve filter alman önemli tabi.
74
Koku
Pc fanları kokuyu ortamdan atmaya yeterli olurmu?
Çok zayıf kalır ortamdaki havayı çekip tahliye etmesi için.
75
Koku
Şu tuvalet naftalinlerinden ya da, oda kokusu mum / spreylerinden alsam koku sorununu çözermiyim.
Hayır! 4 çiçeğe kadar yoğun koku yaşamazsın. Iyi bir tahliye ile ekstra bir filtreye gerek duymaksızın koku sorununu halledersin. 4 çiçek ve üstü için karbon filter ŞART.
76
Kompost

Kompost Tea (çay) neye yarar, nasıl yapabiliriz eldeki imkanlarla?
Yandaki linkte tüm detayları ile anlattım bu konuyu. Orda TR de bulamayacağınız malzemeleri çok dert etmeyin. Örneğin Karma vs. yerine Leonardit ekleyin ki TR cenneti sayılıyor.
77
Kurutma
Kurutma ortamındaki ısı, nem ne kadar olmalı, ventilator çalışmaya devam etmeli mi ya da nem makinası?
Nem makinasını kapat artık. Vantilatör hasada direct esmesin derim (sadece fanın direct vurduğu yerler aşırı hızlı kurur digger bölgeleri parçalı nemli kalır iyi olmaz).. nem ortamdaki nem yeterli. Çok nemliyse kuruması uzun surer. Çok kuru bir ortamdaysa erken kurur ve kavanozlara cure için aktarılır. Bunu anlamanın en güzel yolu, ince dalları parmaklarınızın arasında bükün. Kolay eğiliyor çıtlamıyorsa hala nemlidir. Çıt ediyor kopmuyorsa ideal kıvamdadır. Çıt edip elinde kalıyorsa haywan herif geç kalmışsın demektir (kehkeh)
78
Lamba
Kurduğum dolapta Lambayı tavana sabitlesem olur mu?
En güzeli tavana kancalar sabitlemek. Lambayı da ince zincirle yada kopmayacak bir iple (ben lambaya bağlanan yerlerini alüminyum bantla kapatmıştım ki ısınmasın yanmasın hesabı) monte etmek. Ki bu sayede çiçeklerden yüksekliğini ayarlayabilirsin. Bazan 50cm çekmen gerekebilir bazan 25 cm indirmen… Sıcaklığa bakar tabi.
79
Malzeme
Eger indoor yaparsam isiklandirma sistemini nerden temin edebilirm.
Türkiye'de 2-3 site var malzemeleri bulabileceğiniz, onlara güvenmiyorsanız gittigidiyor.com da da malzemeleri bulabilirsin.
80
Medikal
Abi bu ABD ya da Canada’da alternative tıp olarak hastalara veriliyormuş. Hangi hastalıklar için iyi geliyor?
Bugün aşağı yukarı tüm narkotik ilaçların içeriğinde, insanlara yasaklanmış doğal bitkilerin, ağaçların börtü böceklerin kullanıldığı bir gerçek. İçinde hiç bir katkı maddesi olmamasına, hiç bir kimyasal ya da ilave birşeye ihtiyaç duymamasına ragmen, cannabis yasaklanmıştır. Hiç bir bilimsel deney zararını istpatlayamamış aksine her gün saklayamayacakları şekilde medical faydaları kamuoyunun bilgisine ulaşmaktadır. Ben sana ABD de Cannabis Dispanserlerinin hangi hastalıklar için cannabis önerdiğine bir kaç örnek vereyim.
UNUTMA! Nasıl ki canın sıkıldı diye eczaneye gidip kafana gore ilaç alıp fayda beklemek MALLIKSA, cannabis te herkes için uygun bir ilaç olmayabilir. Her cannabisin fayda ettiği hastalık farklı (indica ayrı sativa ayrı hybrid ayrı) işte doctor denetiminde verilen cannabisin tedavi için yardımcı olduğu hastalıklar:

Kramplar
Depresyon
Halsizlik
Baş ağrısı
İltihap
Uykusuzluk
İştahsızlık
Kas spazmları
Bulantı
Kronik Ağrılar
Nöbetler
Stress
Kanser (hemen hemen her türü için.. Özellikle Kemoterapi ağrıları, iştahsızlığı, bulantıları vesayir)
Anksiyete
Astım
Sırt Ağrıları
Vücut Sızısı
Sakinleştirici
ADD/ADHD
Yaratıcılık / Konsantre bozukluğu
Enerji eksikliği
Sosyal Anksiyete
Asosyal kişilik bozukluğu vs vs
81
Nem
Buhar makinası aldım soguk olarakmı yoksa sıcak olarakmı versin?
Soğuk nem güzel. Zira zaten ışık altında bitkiler sıcak sorunu yaşıyor, sıcak vermenin mantığı yok.
82
Nem
Ortamda gelişme döneminde ve çiçeklenme döneminde nem ne kadar olmalı.
Türüne gore değişiklik arz etsede, ortalama bir bilgi olarak; gelişme döneminde %60 çiçeklenme döneminde %50
83
Nem
İlla nem makinası almam gerekiyor mu?
Ortamda geniş kaplarda su bulundurabilirsin. Nem oranını yakaladıktan sonra makina şart değil.
84
Outdoor
Abi ben balkonda / damda yetiştirmek istiyorum. İdeal ekim hasat süresi mevsimi nedir?
420 denmesinin bir nedenide rivayete gore Nisanın 20 sinden sonra ekilmesidir derler. Yaşadığın yer kuzey ya da doğu vesair soğuk yerlerse. Mayıs gibi ama sair yerler için Nisan sonu gibi artık çiçeğin dışarda olması gerekir. Hasat ise yine türüne gore değişiklik gösterse de ortalama olarak Eylül ya da Ekim sonu gibidir.
85
Outdoor
Kaç saat ışık almalı en az?
En az bir 8 saat temiz güneş ışığı almalı ki bir şeyler üretebilsin. Yani bitki çok güzel cüsseli de görünür az güneşle. Bu aldatmasın size. Netice vereceği ürünle ilgilendiğimizden onun içinde bol güneş, bol tricome bol thc demektir.
86
Outdoor
Balkonumda eksem çok koku olur mu komşulara?
Eğer 2-3 çiçek ekersen birde akdenizin bazı şehirleri gibi nerdeyse 3 ay yaprak sallanmayan bir yerde değilsen, sürekli hava sirkülasyonu koku oluşmasını engeller.
87
Ph
Abi topraktaki Ph miktarı ne olmalıdır. Hydro da aynımıdır?
Toprağın Ph I 6.3 ila 7.0 (top) arasında tutulması gereklidir. Aşağıda olursa veya yukarda olursa Ph up/down kullanılabilir. Yada ev yapımı çözümler üretilebilir. Hydro için ise, beni ilgilendirmeyor diyelim J
88
Resim
Bloga resim nasıl yükleyebilirim?
Imgur.com
Hizliresim.com gibi sitelerden ücretsiz üyeliksiz yükleyebilirsiniz. Kendi growunuzun haftalık (en azından) resimlerini çekin ve arşivinizde saklayın ki, ikinci ve sonraki ekimlerinizde karşılaştırabileceğiniz referans noktaları oluşturun.
89
Saksı
Bir peynir tenekesine kaç tohum ekmeli sayı olarak ve uzklık olarak birbirlerine?
Bir saksıya (ister peynir tenekesi ister leğen) bir tohum.  Birbirine bitişik tutabilirsin ama unutma ne kadar saksın büyükse, ne kadar alanin genişse cannabis o kadar cüsselenir. Bak şu videoda 01.30 dan sonrasını seyret. Tek bir cannabis çiçeğinin 4 ayda ne kadar cüsselenebileceğini canlı olarak gör.
90
Saksı
En ideal saksı boyutu nedir?
Buna yine, yetiştirme ortamına gore ayar vermelisin. Unutma ne kadar büyük saksı o kadar büyük çiçek… ama optimum bir ölçü vermek gerekirse normal türler için en az 20 lt, auto türler için 10-15lt… üst limiti ise yok J
91
SOG/SCROG
Abi SOG mu SCROG mu öneririsiniz.
Bu yetiştirme ortamına bakar. Ama az ışıkla az çiçek miktarı ile devasa hasat almak istiyorsan SCROG derim. SOG da (türkiye riskleri dolayısı ile) çok fazla miktar ekmen gerektiğinden (örneğin şu videoda http://youtu.be/Z7nUYaSg0hc 90 tane ama sadece tepe sömeğinden oluşan çok başarılı (4 ışık kullanmış dikkatine) bir SOG çalışması görebilirsin. Lakin  TR’de hakim sorduğunda efenim bu SOG yöntemidir, alacağım hasat 3-5 çiçeğe denktir demen seni kurtarır mı iyi hesap et derim J
92
Soru /cevap
Abi çiçeklerimin gelişimlerini göstermek ve yorumları almak istiyorum.
Afaki bir şekilde çiçeğim şudur budur ile kimse bir şey söyleyemez durumları hakkında.
Bir soru sormadan once yapmanız gereken (her seferinde)
Çiçeğin Türü: Feminized Normal, Feminized Auto, yada normal tür, sativa, indica, hybrid vesair
Işığın Miktarı:  /watt
Kaç haftalıklar: filizlenmeden çiçeklenmeye kadar (gelişimin şu kadarıncı haftası), çiçeklenmeden sonra (artık gelişim haftasını değil 12/12 ye geçtikten sonraki şu kadarıncı haftası şeklinde)
Saksı ebadı:
Gübre:
Nem:
Isı: (ışık kapalıyken ve açıkken ayrı ayrı)
Ve en önemlisi temiz net çekilmiş resimi
Bunları mutlaka belirtmelisiniz ki, ben yada mod/bilen arkadaşlar bir şeyler söyleyebilsin.
93
Su
Vereceğim suyu önceden kaynatayım mı?
Suyu kaynatmana gerek yok. Çeşme suyu kullanacaksan açık kaplarda 1 gün bekletmen kafi. Ama benim bir basit tavsiyem 3-5 lraya bir akvaryum pompası al (hava basması için) birde ucuna hava taşı. Ver coşkuyu 8 saat mis gibi bol oksijenli, hiç klorlu mlorlu su
94
THC
Büyük yaprakları içemezmiyiz?
Hayır.
95
THC
THC testlerde ne kadar sürede belli olmaz.
Bu vücut yağınla birebir alakalı. THC suda çözülmez, direct vicut yağlarına yapışır. Tabi ne kadar aktif olmana da çok bakar. Ama en az 1 ayda tahlillerden temizlenir. İçme miktarına ve sıklığına bağlı olarak bu 6 aya kadar çıkabilir.
96
Tohum
Güzel bir Torbacı cigarasından ayırdığım tohumlardan ekim yapabilirmiyim?
Yapabilirsin, alacağın ürünün kalitesi o içtiğin cigaranın kalitesiyle, tarlada onu kıran erkeğin genetiğinin karşılığı olacaktır. Yani elindeki tohum içtiğinin kalitesini verecek diye bir kaideye kapılma.
97
Tohum
Elimde birkaç güzel sativa tohumu var hollanda dan, kendilerini buzdolabında saklıyorum. Acaba bir problem olur mu?
Konuyla ilgili geniş açıklama
98
Tohum
Tohumları ektim ama 1 2 hafta oldu çimlenmediler sorun bendemi tohumdamı anlayamadım
2 hafta çimlenmemiş tohum genelde ya çürümüştür
99
Tohum
Sayısız tohum çeşidir var. Hangisini alacağımı bilmiyorum.
Günümüzde cannabis 3 temel etkiye ayrılmış durumda. Vücudu ağırlaştıran, düşünmeyi etkinleştiren indica, zihinsel ve bedensel aktiviteleri zıplatan, enerji patlaması yaratan sativa ve bunların kırmaları diye. Ben örneğin Medical bağlamda ilgilendiğim için etkilerinin ona gore olan tohumları araştırırım. Bunun triği yok, herkesin zevki ayrı.
İki tavsiyem olabilir. 1.si ilk ekim olarak cannabis cup kazanan türleri ekmeniz. Bu bir çok kullanıcı ve üretici tarafından test edilmiş ve yarışmada derece almış tür demektir ki, kendi kafandan element uydurmandan iyidir.
İkincisi leafly.com gibi stelerden search kısmından ne özellikler istediğinizi işaretleyerek bir genel kanıya ulaşabilirsiniz.
100
Tohum
Tohum temini internet uzerinden yapan varmi aranizda getirten?
2 senedir bu blog açık. Ad Sense bile koymadım. Üstelik TR de de yaşamıyorum. Satacak yada satanı destekleyecek olsam blogda reklamlarını görürdün.
101
Tohum
Tohumları çimlendirmeden kullanmanın bir yolu yok mu?
Farklı fanteziler için kullanabilirsin diyecem ama onun içinde çok minik kaçar senin için..
102
Tohum
Tohumu ne kadar derine gömmeliyim?
Yarım santim derinlik kafi. Kesinlikle üstüne atacağınız toprağı bastırmayın. Bırakın topraktan çıksın. Gövde kısmının zayıf yerlerine torf ile destek yapabilirsiniz. Topraktan çıkmama riskini kaldırın gerisi kolay nasılsa.
103
Tohum
Abi tamam site ismi vermiyorsun ama biz tohumu nerden alacaz, hangisine güvenebiliriz. Nasıl getirtmeliyiz?
Site ismi vermem, reklamını yapmam bir de diğer arkadaşların tohum elde etmelerinin önünü kapatmak istemem. Binlerce tohum bankası var. Emniyet takip edecekse hepsini etsin. Yol göstermenin manası yok. Ama basit bir yol gösterme şu olur.
Google a gir: “Best cannabis seed bank “ diye arat. Insanların yorumlarını oku (forumlarda) ingilizcen yoksa al at google translate … 420 magazine, rollitup, highlife, hightimes gibi sitelerde önerilen tohum bankaları güvenilirdir ki öneriliyor zaten.
Tohum istetirken, KESİNLİKLE HİÇ BİR ŞEYİN İÇİNE GİZLETTİRMEYİN. Yani ne tshirt ne cd ne kendi özel kutusu. Sadece naylon poşetlere koysunlar yeter. Mektup zarfları açılmaz. Ama paket şeklinde gelen yada geniş zarf şeklinde gelen her posta açılma riski taşır. Birde amk mun bonzayicileri yurt dışından getirtiyormuş. Bütün kutu ve geniş zarflar açılma riski altındadır.
Ha yakalansa tohumun cezası yok bi boku yok. Gidin ve almayın tohumları, Kabul de etmeyin. Site reklam etmiştir ki bir sürü eşantiyon verilen tohumlar var. Sagopa gibi mala bağlayıp tohumları kurtarmaya sonrada kaçmaya kalkmayın J
104
Tohum
Ne kadar sure muhafaza edebilirim tohumu?

105
Toprak
Çok kalite bahçe toprağı ya da çiçekçiden alacağım toprak olur mu?
Sakın indoora dışardan getireceğin toprağı bulaştırma. Bahçe toprağı ya da çiçekçi toprağı çok yüksek oranda spider mite yada digger zararlı parazitler içerebilir. Bir kere bulaştımı da bitkiden de ortamdan da temizleyemezsin yazık olur hem emeğine, parana hemde hasadına.
106
Trim
Büyük yaprakları alıyorum ama budların üstündeki ufak yapraklarda tricome var onları almadan kurutuyorum.
Torbacıdan düdüklenmeye alışmış kadersiz kardeşlerim için hayati bir alışkanlıktır bu, çarını çöpünü tozunu sehpadan toplamak. Ama artık çingenliğin lüzumu yok. Zira artık kendi hasadını alıyorsun en mükemmelini içmek kendi elinde.
ÖNEMLİ: Cannabislerde bitkinin her bölgesinde THC miktarı farklılık gösterir. Diyelim gövdesinde / dalında THC %0,2 lerdeyse Yapraklarda %1 ise Budlarda %20-35 dolaylarındadır. Peki ne olur ki o yapraklardan araya itelesek. Cevaplayayım; Yüksek kalite THC onu düşürecek etmenlerle yanyana getirildiğinde düşük olanı yanına çekmez. Tam tersine düşüğe doğru geriler. Bileşik kaplar misali, dolu olan boş olana akar taki dengeleyene kadar.
O yüzden bütün pro growerlar ve headshoplar budlarını en ince sugar leaves kısımlarına kadar tertemiz eder.
Neticede o kırptığın şeyleri atmıyorsun. Cannabiste hiç bir şey atılmaz. O kırpıntılardan BHO yaparsın, Canna Butter yapar kek yapar, pasta yaparsın… Hash çıkarır kief alırsın zibil gibi şey. Ama ana bud heba etmemiş en ideale yakın içim ve fayda feda edilmemiş olur.
107
Yalıtım
Dolabın içini en iyi nasıl kaplarım.
Bütçene gore şunlarla gidebilirsin.
-          Mutfak için satılan alüminyum folyo ile kaplarsın.
-          Mat beyaza boyarsın
-          Panda (özel bir yanı beyaz digger yanı siyah olan kaplama) ile kaplarsın
-          Mylar ile kaplarsın
-          Özel reflector metal ile kaplarsın….

296 comments:

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 296   Yeni›   En yeni»
Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

Eline,emeğine sağlık usta.

JointCan dedi ki...

Tohum bankası linki verdiğin için sorunu silmek zorunda kaldım. Ama 30 günde 3 cm çiçek. stresi yemiş toparlayamıyor demektir. 400 watt ın altından çek. bir aspirin çöz diplerine. sonra bir cfl lamba koy tepelerine. tasarruflu beyaz lambalardan 35-60 watt bile olur. bakımını yap (gübre verme) ve gözlemle bakalım toparlayacakmı bir iki haftada...ışığı 24 saat verecen tabi...

Adsız dedi ki...

Eline sağlık üstat harika bi içerik daha.Kendi mahsülüme 6/10 veriyorum demişsin peki senin için 10/10 luk ürün hangisidir.Amsterdam da vs. içip şimdiye kadar gördüğüm en iyisi dediğin bi çiçek varmı?

JointCan dedi ki...

Benim içme referansıma güvenmemelisin. Amsterdam'da da hiç bulunmadım. Ama Wizz Khalifa bile ordaki head shopların bir çok cigarasını deneyip California cigarasını hepsinin üstünde tuttu... Şimdi gelelim 10/10 luk meseleye. Ufacık bir parça gördüm... içmeme bile gerek yoktu aslında :) Sen anla ne demek istediğimi...

Adsız dedi ki...

vay be , aylardır bir uyuzluk çökmüştü tepeme hiç bir şeyi bu kadar uzun süre okumamıştım, kızıp duruyodum kendime:) 2012 yılındaki tüm yazdıklarını ara vermeden okudum, son zamanlarda zorlama ulysses'i okumaya başlamıştım ondan daha keyifliydi bu okuma:) yazdıklarını yaparmıyım bilmem ama okumaya devam edeceğim kesin emeğine sağlık :)

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
kamil söylemez dedi ki...

Üstat yine coşmuş'sun, Eline emeğine sağlık. Bu başlık altında damla sulamayla ilgili bir kaç sorum olacak sana, Umarım kızmazsın :D 4 tane ww çatlattık ve bardaklara koyduk. Boyları 10 cm oldu ve saksıya koymaya karar verdik. Saksılar 20 litreye yakın diyelim. Çiçekleri Saksıya koyar koymaz otomatik sulamaya geçmek doğru bir tercih olur mu? Yoksa belli bir boy ve cüsseye gelmelerini beklemeli miyiz?

Adsız dedi ki...

http://imageshack.com/i/f5e66lj http://imageshack.com/i/0k6mfdj hocam bu en alt dipteki yaprakçıklardaki sarılık bir sorun teşkil ediyormu ? autoflowering tohumlarım 2x200w led projektör kullanıyorum projektör başına 14000 lümen gibi bir ışık gücü alıyorum yeterlimidir sorun varsa sizce nedir.

JointCan dedi ki...

2 ççeğe yeter 6 sına değil. ayrıca hayır o yapraklar ölecek zaten...

JointCan dedi ki...

hemen başlayabilirsin

JointCan dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
JointCan dedi ki...

Ayrıca sanırım bir yukardaki mesaj da senindi tohum bankası adı verdiğin için o mesajı sildim... Burda cevaplamış oldum sorunu

Adsız dedi ki...

Hippie killer da normal mh ampül kullanmam gerek değil mi?

JointCan dedi ki...

Normal MH ampul derken? gelişmede MH çiçeklenmede HPS her çiçek için aynı..

Adsız dedi ki...

Can abi çok güzel paylaşım olmuş özellikle hazırcılar için :)) bizim zamanımızda yoktu böyle, teşekkürler. Darkshades

kamil söylemez dedi ki...

Üstat selam. 95'den bir sorum olacak. Kağıt üstünde 20, 18 yada 25 gibi oranlar yazıyor. Bu oranları, o türü ''nasıl olursa olsun'' tarzı yetiştirirsek yakalayabilir miyiz? Yoksa dört dörtlük bir ekipman ve tam bakımla mı yakalayabiliriz? Oranı tuturmada ki parametreler nedir üstat?

JointCan dedi ki...

o şartlar çiçek başı 600-1000 watt verilmiş halleri artık pro grow gübreleri vesair yani optimum koşullar. sen yarısını sağlayabiliyorsan o koşulların yarısını yakalarsın en azından... ama ne yakalarsan yakala Boklu Derenin 10 katından fazla olacağı kesin :)

Adsız dedi ki...

Üstat ben Strjunky anlamadım sebebini ama banlanmışım. Açılırsa banım çok sevinirim

kamil söylemez dedi ki...

Peki ne yakaladığımızı tespit etmenin bir yolu yada ekipmanı varmıdır ?

Adsız dedi ki...

İndoor yapmak isteyen memleketim insanı sana teşekkür etmeli jointcan hatta daha fazlası belkide :) Seni yerli jorge cervantes olarak düşünüyorum:) saygılar. mikail

Adsız dedi ki...

Merabalar. Yaklasik bir metre boyundaki yavrumun yapraklarinda fotograftaki sorun olusmaya basladi. Neyapabilirim acaba cozumsuz bi sorunmudur yoksa bir cozumu varmidir ciceklenme doneminde bi etkisi olurmu acaba. http://imageshack.com/i/nmppg8j

JointCan dedi ki...

Gübre yanığına benziyor. Gübre limitini düşür... eğer yanma devam ederse güzelce flushla... sonraki sulamada yarım doz gübre ile devam et.

Adsız dedi ki...

merhabalar amsterdam green house dan super critical autoflowering tohum aldım tohumu catlattım şuan toprakta ve 6.günü içerde ışık açıkken sıcaklık 25 derece nem %45 ışık kapalıyken sıcaklık 21 derece nem %60 18/6 şeklinde ışık veriyorum.Kullandığım tohum ile ilgili püf noktalar var mıdır? bu tohumlarla ilgili dikkat etmem gereken hususlar nelerdir? ve son sorum flushlamayı hangi evrede yapmalıyız o kısmı tam anlayamadım.
teşekkür ediyorum ilginize sevgiler.

Kerem şengöz dedi ki...

üstat odaya saksı yerine toprağı döksek nasıl olur ve o toprağa 10 tane bebek diksek 5 yada 6 metrekare bi alan suyun giderinide ayarlarsak tabi

Adsız dedi ki...

Bilgileriniz icin onceden cok cok tesekkurler ederim. Benim elımde 9 adet power kush (dinafem) disi tohumvar 1000w mh ve hps de mevcut scrog gitmek istiyorum.Paylasımlarınızıda okudum.9 adet cok gibi geldi bana sizin onerinize ihtiyacım var .birde tohum ozelliginde: flowering days 50 yazıyo yani 50 gun sonramı 12/12 ye gecicem yoksa 12/12ye girdikten 50 gun sonramı hasat alıcam tesekkur ederim hocam

JointCan dedi ki...

son beş gün yaparsın... ilk gün flush (en az yarım saat) ertesi gün bir flush daha gene yarım saat en az. sonra 3-4 gün bekle ışık çektirsin suyu..sonra al hasadını...

JointCan dedi ki...

Bence öncelikle kendi isminle yazmamayı dene. resminide koymuşsun :)
ikincisi o dediğin olmaz. uzun uzun nedenini yazardım ama, neticesinde olmaz diyeceğim için hiç kasmim :

Adsız dedi ki...

Usta cok merak ettim bi konu bizle paylaşırsan cok sevinirim hatta bundan bi konu aça bilirsin zamanın varsa tabi. Hasatını Nasıl içersin içerken Hangi Şarkıları dinlersin yanında ne yersin ne içersin cok merak ediyorum ustamm :)
bu arada benimde 10 tane cocugum var filizlendiriyorum suan onları senin anlattın gibi usta ama cinslerini falan bilmiyorum içimi cok güzel oldu için ayırdım ekicem onları büyüyünce cinsini anlaya bilirmiyiz acaba ustam ?

JointCan dedi ki...

Anlayamazsın. Boklu Dere .BD dir... büyüyünce de BD kalır :)
Ben sativa ağırlıklı içtiğimden, sürekli eğelndirmek zorunda hissediyorsun bünyeyi. dayandığı yere kadar, çıkabildiğin en yüksek ritimlere çıkabiliyorsun. Düşürürsen, o kadar keyif almıyorsun. Yani indicalı (boklu dere cigarası da kırma indica dır) kafayla sevdiklerini, sativalı kafayla denemeye kalkarsan, ağır bayılır kalırsın... üstelik o kadar da zevk almazsın... o yzden spesifik bir cevap vermek zor... önceden hazırlık yaparsan güzel... :)

JointCan dedi ki...

4 ü aşma scrogda. Eğer tohumun normalse (yani auto değilse) çiçeklenmede 50 yazıyorsa 12/12 evresine geçtiğinden itibaren 7 haftanın bitiminde (bazan uzayabilir) hasadını alırsın demektir.

Adsız dedi ki...

Müzik Tarzından bahsetmemişin ustam dinledin bir kaç sanatçıyı paylaşırmısın bizlerle. ve benim hps almaya imkanım yok suan ama led gün ışığı sistemi kurabilirim 600 led 60k lümen veriyomus ve hpsye nazaran %60 geçen tasarruf yapıyormus yanlış bilgi almadıysam bununla olurmu acaba tüm dönemler ? Kullanılmayan ebeveyn banyosu var havalandırması var su gideri var heryeri beyaz kalebodur. nemi su koyarak çözücem. CO2 ihtiyacını Maya ve şekerli su karısımından saf olarak karşılıycam. ustam boklu dere tohumu ama benim ilk denemem oldu için parayla alcam tohumları heba edemezdim vede içtiklerim arasında en iyisiydi 4 saat cok yükseklerde gezdiriyor insana. hani buraya göre iyi torbacıdan alınca en babası 2 saat oda gel gitli ve boklu derenin kokusunu alabiliyosunuz
.Toğumlarını aldım ot flushlanmamıs düzgün bakılmamıs dişiler polenlenmiş olmasına rağmen 4 saat yoğun kafa iyi herhalde . bence onu iyi şartlarda gübre ışık temiz sadece kız bakınca flushlayıp tertemiz hale getirince daha iyi olucanı düşünüyorum misal kafası 4 saaten 5 -6 saate cıkabilir veya içindeki aromayı farkedebilirim. bunlar olabilirmi bilmiyorum kafamda ürettim sadece :D Ustam biraz uzun oldu yanlışım varsa özürdilerim daha cok yeniyim :)

Adsız dedi ki...

Ellerinize sağlık siteniz bilgilendirme açısından çok iyi ve bir seneyi aşkın süredir aktifsiniz. Uzatmadan soruma geçmek istiyorum. Elimde beğendiğim boklu dere cigarası tohumu vardı. Köklendirdim filizlendirdim hasat almam için önümde 3-4 ayım olduğunu biliyorum ama bitki fazla büyümeden mesela 1 ayllıkken 12/12 ışık devresine geçirip hasat almam mümkün mü ? (Böyle bir şey mümkünse ne kadar çok az hasat alabileceğimi biliyorum ama bazı özel sebeblerden dolayı önümde 2 ayım var. 2 ayda 10 gram hasat alsam bile olur kafasındayım yani. Kurduğum düzeneğin boşuna gitmesini istemiyorum.) Sorumu cevaplarsanız sevinirim, kolay gelsin, iyi günler. :)

JointCan dedi ki...

bir hafta sonra 12/12 ye geç 7-8 haftada güzel thc üretir. bodur kalır az olur ama gelişme dönemini uzun tutup sonradan erken hasat ederek ancak çimen içersin. ama bu şekilde hiç değilse 10-20 gramda olsa zehir içersin... afiyet olsun

JointCan dedi ki...

şimdi Boklu dere cigarasından aldığın tohum sana o cigaranın kalitesinde ürün verecek demek değildir. zira kontrollü bir ortamda çiftleşmediklerinden, binlerce BD kırması erkek tarafından döllendiğinden ondan olan tohumdan çıkacak ürünün karakteristiği farklı olur...

Adsız dedi ki...

Çok teşekkür ederim, kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

bu başlık süper olmuş artık gereksiz soru soran kalmadı gibi.(RR)

Deli yonca dedi ki...

S. A arkadaşlar şu chatsohbet nasıl kullanacağım nerden üye olacağım?

Adsız dedi ki...

Ustad bu kadar mukemmel bilgi sahibi olan bir insan kendi urunune neden 10 uzerinden 6 puan verir? Nerde eksiksiniz?

JointCan dedi ki...

çünki bilmek ayrı elinde malzeme olması, imkanlar olması ayrı... yani benim kurduğum sistem minimumun biraz ilerlemiş hali. Pro growerların imkanları ile karşılaştırıldığında alınan hasat ve kalite karşısında benimkinin alabileceği maximum değerdir o. Ki üzülmeyecek olsam on üzerinden 5 ten fazla vermem kendime :)

Adsız dedi ki...

Usta beni niye banladılar bişey yapmadım küfür etmedim adres vermedim suçsuz yere ban yedim chate giremiyorum yardımcı olursan sevinirim nickim ossos

Adsız dedi ki...

Üstadım bende banlandim bana karşı yapılan bi espriyi hosbulmadim diye bende cevap verdim sonra banlandim ama kimseye küfür felan etmedim sadece aynı üslupla cevap verdim. Benim Amacım burda bilgi almak kimseyle konu dışında it dalaşı etmek deil. Bide bilmemek ayıp deil usta. Bişe soruyoruz adam ukala ukala cevap veriyo sanki 3 tane üniversite bitirmiş tarım mühendisi. Madem Sorulan soruya cevap vermiceksin ne işin var Chat odasında cevap vereceksende adam gibi ver de bizde sana abi diyelim saygı duyalim yani jc abi yanlış anlama bu sitem sana deil Ha. Tekrardan kusurum varsa özür dilerim abi saygilar.... Omerta3107

JointCan dedi ki...

Hallettim..

JointCan dedi ki...

Açtım banı... ciddiye alma banları sataşmaları... tekrar gir, asıl kin tutan olursa buraya mesajla bildir (kim tarafından olduğunuda)... gerisini çok ciddiye alma, adminleri bile banlıyorlar bazan :) Ukelalık bitmiyor hiç ona çare bulamadım henüz :)

Adsız dedi ki...

oda sıcaklıgı kac derece olmalı ortalama ben bodrum da yapmayı düşünüyorum burda havalarda biraz soğudu. ideal ısı kac derece olmalı kac dereceden soğuk olursa zararlı olur taktığımız ışığın ısısı ne kadar yeter ıyı çalışmalar bütün paylaşımlar içinde teşekkürler

JointCan dedi ki...

Blogu oku

Adsız dedi ki...

Ustadim birde ph ve ec degerlerinin oldugu bir tabela yayinlarsan on numara olacak blog. Yani bebegin dogumdan olumune kadar olacak ideal ph ve ec degerleri .
blogu komple okudum ama goremedim yabanci sitelerde var ama ingilizce bilmedigimizden dolayi sikinti oluyo. Tekrar hersey icin tesekkurler emeginize ve ellerinize saglik kalin saglicakla

Adsız dedi ki...

üstat CFL ışık sistemi hakkında hiç bilgi vermemişsin.Ben araştırırken buldum böyle bir sistem de mümkünmüş acaba bu konuda da biraz bilgi verebilir misin*?

JointCan dedi ki...

her bri ışık için ayrı konu açmayayım istersen. göreceğin gibi LED ışık sistemleri için de bir şey yazmadım. ama her yerde basit bir prensibi sayısız keredir tekrarlıyorum... çiçek başı ON BİN LÜMEN yetiştirme ışığı vereceksin...

HighLife42 dedi ki...

Selam JC usta, chatrollde sıkıntımı var giremiyoruz sabahın saatlerinden beri?

Adsız dedi ki...

S.A jointcan kardeş benim 2 sorum olacak sana.
Benim amacım hasadın uzun süre taze kalması ve az yer kaplaması bunun için
1. hasadı kubarı çıkaracam hepsinin sap çöp ayırmadan sonra onları günlük tüketim miktarına göre ayırıp küçük hava geçirmeyen peketlere ayıracam ( bi alet var bu cips paketleri bayatlamasın diye paketlemek için kullanılanlardan)
2- Bu yağını çıkarma diye anlattığın şey likit esrarmı oluyo? Olmuyosa ben tüm hasadın yağını çıkarsam olurmu?
cevapların için tşkkürler.

JointCan dedi ki...

likit esrar olayı güzelmiş :) İstediğin kadarının BHO sunu çıkarabilir ve sonrasında buz dolabında saklarsın (hava almayacak kaplarda). kullanacağın zaman ince bir tornavida ile alırsın prinç kadar, sert ise çakmakla önceden ısıtırsın beş on saniye alırsın koyarsın otun üzerine içersin...

Adsız dedi ki...

S.A: minik bir CFL grow box yaptım. 20 000 lumen ısık kapasitemi 6 adet 60 Watt lık CFL ampul ile sağladım (ampuller cool white ışık veriyor ve 6500K) iki saksı yapmayı düşünüyorum. mexican sativa tohumlarım var, catlamaya başladılar bile dört tane çatlattım en az iki kız bekliyorum inşalla havalandırması mavalandırması herşeyi okey. saksıları 10 ile 15 lt arası tutmayı planlıyorum. mekanın yüksekliği fazla olmadığından böylece çok uzamazlar diye umuyorum ayrıca scrog veya low stress training yapmayı da düşünüyorum henuz karar vermedim ama böylece boya değilde ene verirler diye umuyorum. buraya kadar herşey ok. bu bilgiler doğrultusunda düzeltmek veya eklemek istediğin birşey varsa çok müteşekkir olurum. Ha bu arada bütün bunlar senin sayende oldu ayrıca teşekkür ederim. Asıl problemim ve fikrini almak istediğim konu şu . mekan yatak odam da, malum kıştayız odanın ısısı gece 15 le 19 derece arası ev sobalı olduğu için yattığım odada bir ısıtma yok. grow box ın ısısını yükseltmek için miniminnacık el ufosu almıştım daha plan aşamasındayken fakat sonradan uyandımki el ufosu azda olsa kırmızı bir ışık saçıyor e buda bitkiler karanlıktayken onları sitrese sokar, box ın ısısını 4- 8 derece yükseltmem lazım ama nasıl yaparım bilemiyorum. Bir fikrin var mı?

fennec fox dedi ki...

Auto seeds Auto pounder cinsi 5 femizied tohumum var 600w hps set var yaşadığım yer çok soğuk olduğundan ışıkları uzun sure yakmak işime geliyo sorum şu en fazla ışık döngüsü kaç saat olmalıdır ilk haftalarını bitirdiler ve 7\24 ışık veriyorum şu an ilerdeki hafta ışık döngüsü kaç saat olmalı ?
2 . 18 6 ya ya geçtiğimde ufo ile odayı ısıtsam sorun olur mu sonuçta kırmızı Bi ışık çıkarıyor ne yapmam lazım bro ?

fennec fox dedi ki...

Auto pounder femizied 5 tane çiçeğim var 1 haftalıklar kaç saat ışık döngüsü olmalı elektrik ve zaman sıkıntım olmadığı için en fazla hasat peşindeyim ilk 3 hafta 7 24 sonrada 18 -6 yapsam sorun olur mu birde sgrog mu lst mi hangisini önerirsiniz 1200 w hps setim var . Birde yaşadığım yer çok soğuk ışık kapanınca oda sıcaklığı haliyle düşüyor oda da ufo yaksam sorun olur mu işigından dolayı ? . Şimdiden teşekkürler bro :)

JointCan dedi ki...

- Sativalar boya gider. O ışıklarla gelişme dönemi geçer, çiçeklenme dönemi için sarı ışık vereceksin.
- Saksın çok ufak
- Işık vermeyen radyatörlerden olur en düşükte yakacan dikkatli olacan ısı konusunda.

JointCan dedi ki...

- Auto tohumlarda çok fazla seçeneğin yok. LST yapabilirsin bol bol.
- 20/4 ışık ile hasada kadar gidebilirsin.
- ısı bu 4 saatte çok düşüyorsa (21 den aşağı) ışık vermeyen radyatörlerden yakabilirsin. nemi ve ısıyı dikkatli takip et.

Adsız dedi ki...

gerçekten bu kadar radikal bi konu mu yetiştirme yoksa daha gevşek te olsak olur mu dersin ?
bahçeye ayırdığım siyah tohumları attıydım sora baktım bi hafta sora fln bitanesi güzel baş vermiş onu aldım nazikçe saksıya geçirdim bahçede duruyodu baktım bişeyler kemirmeye başlamış içeri aldım pencerenin onune koydum kemirilen alt dalları kestim hala buyumeye devam ediyo daha buyuk bi saksıya geçirdim suyu hep saksının altındaki kaseden veriyorum. gübrenin bitkinin yemeği olduğunu bugün senden öğrendim o saksının altındaki su kabına bi tane küp şeker koydum ondan önce hiç gübre almadı. kırmızı solucanlar vardı gerçi bahçedeyken kabında kendi kendine oluşmuş sonra yıkayıp temizleyip aldım içeri neyse camın önüne koydum fena da durmuyo bikaç kez denedim daha önce ilk defa bu kadar büyüdü yetersiz olduğunu biliyorum ama pratik yapıyorum işte autoflower critical bişey tohumu söyledim siparişi verdim arkadaş ordan alıp göndercek tişört gibi bişeyin içinde hediye paketi gibi. onun içinde şu aerogardenın en ufagından söyleyim diyorum sigara bok olmasın kendi içeceğimi çıkarayım yeter ne dersin ? :)

JointCan dedi ki...

E blogu okumayınca böyle kendi kendine fanteziler geçirir durursun. Ordan alacağın ürün çimenden farksızdır. Hoş erkek çiçeğin büyük yaprağını içip kafası güzel olduğunu iddia eden "yılların içicisi" olduğunu söyleyenlerde gördük... Bence boşa zaman emek harcarsın derim.

Adsız dedi ki...

aerosgardendan olanmı çimen gibi olur yabancı forumlara baktım az bişey çok anlamıyorum fena olmadığını yazmışlar .hidroponik sistemlere yardım etmek istemediğin içinmi, yoksa kesin bilgi olarak mı söylüyorsun hocam :D

JointCan dedi ki...

Hayır ben o yetiştirme sisteminle neyi yetiştirirsen yetiştir çimenden farksız olacağını söyledim. ya adam gibi dışarda yetiştirecen nisan 20 den sonra... ya da en az 10bin lümen/ ışık başı hesap edip içerde yetiştirecen. kabaca 250watt hps de sen ona 1 çiçek için

Adsız dedi ki...

peki balast işine hiç girmeden yapmanın bi yolu yokmu florhasanla mesela 2 tane ? lümen nedir onu bile bilmiyorum elektrikçiye gidip bana 10bin lümenlik ışıklarını göster bakalım hocam desem olur mu ? yoksa mesela yetiştirme için soğuk çiçeklenme için sıcak renkler olması şartması bi tane gün ışığı taklit eden lamba olabilirmi vs ? bide boklu dere hazeler tohumlu oluyor ya onlar erkek belliki onları sırf dişileştirsek herhangi bir sative kıvamına gelir mi ? böyle gübreli mübreli en iyisinden ? saygılar hocam

JointCan dedi ki...

http://smoothgarden.com/index.php?title=cfl_enerji_tasarruflu_lamba_250w_sicak_beyaz_2700k&b=94112/3389
al bundan bir tane. Bitki başına bir tane. lümen mümen balast derdin olmaz bir daha.
- tohum konusunda da zırvalamışsın cümle içerisinde. sorunu anlamadım bile. Boklu Dere cigarasından çıkan tohumlar erkek yada dişi çıkabilir. Onları dişileştirmek gibi bir zihniyet olamaz zaten. onlardan ek erkek çıkanları sök at, dişilerle yoluna devam et.
- boklu dere den mercedes performansı bekleme. ne verirsen ver alacağın şeyin cinsi boklu deredir.

Adsız dedi ki...

Sen Ne Yaptın Be Hacı :)) Tebrikler Tabiykide .

fennec fox dedi ki...

Merhaba dostlar :)
Dostum 20 \4 gidiyorum Auto paunderler le ama 2 hafta saksıya aldıktan sonra yapraklarda nokta nokta sararmalar başladı sence sorun nedir gubereye başlamıştım bide yarım dozlarda :s yardımcı olursan sevinirim bro . Kolay gelsin

JointCan dedi ki...

Yapraktan spreyleme yapma ışık açıkken...

fennec fox dedi ki...

Dostum hasat zamanı yanımda olmanı isterdim :) sağol

fennec fox dedi ki...

Ya tmm da acaba hasat kaç gram olur yani 5 Auto pounderden ne kadar alırım? b.d.haze içmekten ciğerimizin solduğu soğuk kış günlerinde verdiğimiz emeğe zamana paraya değermi ? Bide o kadar sorunlara çözüm üreten biri olduğumu bilmezdim grow yapmadan önce :) kah nem makinasına para bulamayıp ıslak havlu astık odaya veya ne biliyim 7 pc fanını birleştirip mühendislik harikası havalandırma yaptık lafı uzatmadan 70 gün sonra uğraşlarımın sonucu b.dere haze veya t*şşak kush gibi olursa yeminle 3. Sayfada intihar haberimi görürsün kardeşim :)

JointCan dedi ki...

Bilmiyorum ne kadar hasat alırsın. bu ışığına, saksına, gübrene bakımına göre değişir. Herşey yerli yerindeyse güzel hasat alırsın. Güzelin yanında birde karşılaştıramayacak kadar kalitede bir hasadın olur.

fennec fox dedi ki...

Abi bulgaristana vize istiyolarmıyıdı ;) :P

Adsız dedi ki...

saol hocam istediğim cevap buydu, peki bu 250w sicak beyaz lamba autoflowering tohumlar içinmi uygundur sırf , yoksa indica sativa demeden yetiştir allah yetiştirmi ?

JointCan dedi ki...

Pasaport Şubesi yan bina canım :)

Adsız dedi ki...

merhaba jc kız arkadaşıma sanırım stoned effect veren bitkiler ki sanırım galba indica oluyorlar kendileri, bi de malum bunun en kötü yanlarından biri şizofren ve paranoyaklaştırması ama bildiğim kadarıyla bunu yapmayan türlerde mevcut böle saf mutluluk temiz bi kafa için, en kötü gününü güzelleştirebilecek bişeyler biliyormusun ?

JointCan dedi ki...

White Widow... adam gibi yetiştirir, cure edersen... kız arkadaşın değil, silsile-i sülalen ömrün boyunca duacım olursunuz :)

Adsız dedi ki...

büyüme dönemini kıssa tutarsak erken hasat alabilir miyiz

JointCan dedi ki...

alırsın

ed64790e-708a-11e3-97d3-000bcdcb2996 dedi ki...

güzel iş yapıyosun ;)

Adsız dedi ki...

http://i.imgur.com/6P6dF9R.jpg
http://i.imgur.com/Sg1rbcz.jpg
http://i.imgur.com/i1QlHcI.jpg
http://i.imgur.com/sPn3jXo.jpg
http://i.imgur.com/LlBBwl6.jpg

evet bebekler bunlar henuz altı günlükler genel olarak boyları nasıl ikinci resim ortamı gosteriyor eklemek istediğin birşey var mı
bu boya 3 gun de geldiler fakat daha sonra bio root verdim ve sanırım birden hareketleri durdu. sence birsey olmuş olabilir mi. birde son resimdeki bebek neden 3 yaprak gidiyor bir sıkıntısı mı var . son olarak 24 saat ışık açıktı ve dün elektrikler 6 saatliğine gitti bugunde aynı sey oldu 6 sar saat karanlıkta kaldılar bundan sonra 18 6 ya geçiyimmi yoksa 24 saat devam mı_

JointCan dedi ki...

yanlış görünen bişi yok. durmak yok yola devam...

Adsız dedi ki...

http://imgur.com/Wwxjooj

merhaba soyle bir sorun var acaba neden_? bio root kullandım ama ustunde yazanın 3 de biri kadarını kullandım ondan mı oldu yoksa lambadan mı _?

JointCan dedi ki...

Toprak önceden gübreli miydi?

Adsız dedi ki...

direk torfa ektim daha önce kullanılmamıştı, leke butun yapraga yayıldı hatta diger yaprakların ucundada belirmeye basladı bikac gun once hafiften flusladım ama devam ediyor bida bioroot vermedim sence gubreden mi kaynaklı? nasıl cozebilirim bu problemi

JointCan dedi ki...

Torfun heavy mix ya da daha ağır bir markadır. eğer cins tohumsa bunlar yıka tamamen bir avuç toprak zaten kökten akar gider. Yeni bir torfa aktar light mix tercihan... bio root un negatif bir etkisi olmaz bu halde.

Adsız dedi ki...

sen söyleyince kontrol ettim evet humus katkılı diyor hic dikkat etmemişim 6*8 hafta yetecek besin var diyor içinde .
cins tohum ve bunun hangi cins olduğunu bilmiyorum 3 yaprak 3 yaprak gidiyor kaybetmek istemiyorum bu yavruyu bundan bir tane var cunku
eger cins tohumsa bunlar yıka tamamen bir avuç toprak zeten derken nasıl bir yıkamadan bahsettin anlayamadım napıyım topragı suyun içine koyup çözülmesini mi saglayayım sonra temiz bi torfa mı ekeyim

JointCan dedi ki...

doğmamış bebeğe gübre itelemişsin ağır gelmiş yanmış... kurtulur inşalla. al eline ıslat biraz toprağı ters çevir eline löp diye düşer zaten. sonra bir kaba ılık su doldur içinde yüzdür. hiç zorlama, elinle çekeyim deme... toprak su içinde dağılır sende çiçeğine kavuşursun. sonra alır onu temiz gübresiz bir torfa aktarırsın. cinsini bilmediğin tohum cins değildir zaten. Muhtemelen boklu deredir.

Adsız dedi ki...

eyvalla saol bi deneyeyim cinsi boklu dere olsa hic bu kadar uğraşmazdım tohumlar amsterdamdan bi arkadaşım getirdi adını hatırlamıyorum . dediğini deneyeceğim ama gelişmesinidi yavaşlatmış olacağım heralde neyse okadar da olsun artık umarım oldurmem . birsey daha soracağım suan iki haftalıklar ikinci hafta 18 6 ya geçtim ama şimdi tekrar 24 e geçmek istiyorum sence stres yaratır mı?

Adsız dedi ki...

ya birde yukarıdaki yazısmamızın kaldırılmasını rica etsem biraz paranoyaklastım yardımcı olursan sevinirim.

JointCan dedi ki...

yaratmaz stres. ayrıca gelişimini durdurmaz hızlandırırsın. bu şekilde sadece ölür.
ikincisi zaten adsız olarak yazıyorsun. Blogspot mesaj gönderenlerin IP lerini tutmuyor. Ben dahil kimse göremez.

Adsız dedi ki...

selam dostum, şöyle bir sıkıntım mevcut.
hydro ortamı yarattım kendime. ve elimde "bianca" türü seedler var.
350w'lık panel üzerinde 9 adet led ışığım mevcut, henüz deneme evdresinde oldugumdan
1 adet koydum. kil içerisinde bulunuyor toprak değil. henüz pompa sistemini acmadım,
hazır fidan kitlerinden 1'inden 10'günde cıkan minik kızı, yerleştirdim kilin içerisine.
köklenmeye de başladı. büyüdü de yaklaşık 12cm boyutunda ancak, ne zamanki dandik 2 florasan'ı kapatıp,
led ışığa geçtim 24 saat kesintisiz, yapraklar topu topu 4 yaprak olan newbie kız, sararmaya başladı ve yaprak uclarında minik yanıklar
gözle görülebiliyor. ısı derecesi 24 de nem ise 40'da sabit. 24 saat led altında, sararmadan dolayı biraz cekındım ve dandik florasanları tekrar devreye soktum
bu durum hakkında fikirlerini paylasırsan sevinirim. sevgiler,

Adsız dedi ki...

jc dostum bu ampul sırf büyüme içinmi çiçeklenmeyide götürürmü ?
http://www.smoothgarden.com/?urun-484-cfl-enerji-tasarruflu-lamba-250w-sicak-beyaz-2700k

JointCan dedi ki...

çiçeklenmeyi de götürür

JointCan dedi ki...

LED ışığının yanmaya yol açacağını sanmam. Tam aksine ışıksızlık söz konusu bile olabilir. O ışıkla büyütme işini tamamlayamazsın.

Adsız dedi ki...

peki önerilerin nedir bu hususta?
yani herşeyi ile sistem mevcut, mevcut olan kızı da kaybetmek istemem açıkçası.
nasıl bir ilerleme tavsiye edersin?

JointCan dedi ki...

hydro için çok şey var söylenecek. hydro gittiysen benim burda verdiğim bilgiler işine yaramaz. Burdaki hemen her konu topraklı yetiştirenler için. Hydroyla farkı besin verme şekli, suyun sertliği, oksijen vesayir durumlarıdır. Sana bu konuda yardımcı olamayacağım. Hydro konusunda youtube videoları seyredebilirsin ya da chate girip hydro yetiştirenlerden fikir alışverişinde bulunabilirsin.

Adsız dedi ki...

iyi günler jointcan bey.
yerli ve yabancı forumlarda bitkimizin mineral ve besin ihtiyaçlarını daha iyi araştırabilmemiz için bizim bitkiye çok yakın anatomi ve ihtiyaçlara sahip, yetiştirmesi legal olan bir bitki var mı acaba ?

JointCan dedi ki...

Sorunu anlamadım. Ne yetiştirmek istiyorsun ve niye?

Adsız dedi ki...

Selam jointcan. Bi kac sorum var. Terasta yetistircem outdoor oluo fakat fazla bahsetmemissin. Sulamasiydi gubresiydi nasil olmasi lazim malum full gunes altinda olucaklar. Ve 2 cesit tohum siparis edicem sativa whitewidow olcak indica ne tavsiye edersin senin degisinle agir abi isi koltuga zimbalicak. Simdiden tesekkurler

Adsız dedi ki...

Var cannabisin erkegi hem legal hem ayni anatomiye sahip. Bu nasil soru beynim yandi amk

Adsız dedi ki...

Selamlar,


Bazı sorunlar yaşıyorum ve sorunun nerede olduğunu bulamadım, yorumlarınızı merak ediyorum.Ancak öncesinde yetiştirme ortamından bahsedeyim;

- Oda boyutu - 1,2 x 0,8 x 2,5m. (g x d x y).Duvarlar yansıtıcı film ile kaplı.

- Odanın üst kısmında apartman boşluğuna bakan pencere var.

- 2 adet ufak vantilatör (PC fanı değil, 1 karış boyutunda, sessiz fanlar) ve buhar makinesi sürekli çalışıyor.

- Filizlendirme aşaması için 2 x 18W 6500K floresan kullanıyorum.Her biri 1000Lümen ışık veriyor.

- Çiçeklenme ve gelişme evreleri için de 250W HPS ve 250W MH ampülleri kullanmayı planlıyorum.

Adım adım yaşadıklarım şöyle:

- Çatlattığım tohumları (4 tohum), önceden sulayıp nemlendirdiğim torf-perlit karışımına ektim.Ve Floresanların altına (yaklaşık 10-15cm uzaklıkta) koydum.Ortam sıcaklığı 21-29C, nem %50 - 65 arasında.

- Ertesi gün bütün tohumlar filizlenmişti .4 gün boyunca, yukarıda belirttiğim sıcaklık ve nem oranlarını koruyarak bekledim.Bu sürede tohumlardan iki tanesi yaklaşık 5cm. uzadı.

- Tohumları ektikten 5 gün sonra, bütün tohumlar filizlenmiş ve en kısası 3cm olduktan sonra floresanı kaldırıp 250W HPS (cooltube) sistemine geçiş yaptım.

- Bitkileri HPS altına koymadan önce sulamaya karar verdim.5lt suya 1 damla Hesi Supervit koydum.Saksılarım 0,25lt olduğu için sadece 1lt su kullandım sulama için.Elimdeki toprak PH metresiyle suyun PH değerini ölçtüm; 7'ye çok yakındı, suya sirke katarak PH seviyesini 6,4lere çektim.Toprak PH'ını ölçen çubuklar suyun da PH'ını ölçer diye umuyorum :)

- Bitkileri balçık haline getirmeden, fazla su alttan akacak şekilde suladım.Bu işlemi kibarca yapmaya çalıştım ama köklere yakın yerlere su verirken biraz dikkatsiz davrandığımı düşünüyorum çünkü filizlerden biri suyu yedikten sonra hafif yana yattı (en uzun olanı).

- Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra odadaki sıcaklık ve nemi sürekli gözlemledim.Sıcaklık HPS'nin gelişiyle 29 - 31Clere çıktı (Sıcaklık-Nem ölçerin alıcısı en üst yaprak seviyesinde duruyor).Nem de 45 - 55 arası değişiyor ama %55'e çok nadir çıkıyor.

- 2-3 saatliğine evden çıkmıştım ve geri döndüğümde 3 filizin (en uzunlar diyebilirim) ortadan veya köke yakın yerlerden kırıldığını gördüm.Filizlerin gövdeleri zayıf da değildi ama kırılıp yan yattıklarında sanki sönmüş gibi zayıfladıklarını farkettim.

Evet, sorularıma geçebilirim:

Çatlayan tohumların 1 günde filizlenmesi normal mi? Eğer normalse tohumları 16 saat, karanlık bir ortamda suda beklettim, ardından hafif nemli peçetelerde 2 gün beklettim.Ilgilenenlerle paylaşmak isterim.

Filizlerin çok uzun olmasının nedeni kullandığım floresanın lümeninin düşük olması olabilir mi?Senin paylaştığın fotoğraflardaki filizlerden inanılmaz farklı değiller ama yapraklarına oranladığımda gövdelerinin normalden uzun olduğunu düşünüyorum.

Şu durumda odada yaptığım değişikliklerden hangisi veya hangileri filizlerin kırılmasına neden olmuş olabilir?

Bitkilerin üzerindeki sıcaklığı düşürmek için lambayı yukarı çekmek mantıklı olur mu?Işığın şiddeti azalacak farkındayım ama bitkileri yakmaktansa daha yavaş gelişmelerini tercih etmek doğru olur mu?Veya direkt MH ampüle geçsem sıcaklık 2-3 derece düşer mi?Sen hep MH ampül kullanıyorsun, dezavantajları var mı?

Sıcaklık sorunu nemin düşmesini de sağladığı için o konuyu çözersem nem sorunu da otomatik olarak çözülecektir diye umuyorum.Daha farklı bir önerin var mı?


Kırılan filizler için pipetleri dikey olarak kesip, dik durmaları için bitkileri pipetlerin içlerine koydum.Bitkiler hala yeşil ve canlı görünüyor, bakalım hayatlarına devam edecekler mi..

Orjinal tohumlarım hala gelmedi ve benim de ilk tecrübem olduğu için genetiğini bilmediğim tohumlar kullanıyorum.Bunun gibi sorunları, para verip aldığım tohumlarda yaşamamak için ön deneme yapıyorum diyebiliriz.

Bu arada içerik ve verdiğin emek için eline sağlık.

Son sorum biraz farklı bir konuda; blogun bir yerinde günlük tuttuğunu yazmıştın.Günlükte ne gibi veriler tutuyorsun? Günlük mü haftalık mı girişler yapıyorsun?Örnek paylaşmak ister misin? :)

Teşekkürler

JointCan dedi ki...

gübreydi sulamasıydı indoor ile aynı. çok sıcak olduğunda daha erken kurur toprak ona dikkat etmek lazım bu bir. ikincisi havalar ısınmaya başladığında dışarı alacaksın en erken Nisan 20 gibi. Gündüz sulama yapma güneş gittikten sonra sula ve gübresini ver.

İndica tür : Blackberry Kush

JointCan dedi ki...

a) tohum çatlama süresi normal
b) Muhtemelen floresanı çok yukarda tuttun bitkiler ışığa ulaşmaya çalışırken uzun ve narin kalıyorlar
c) üzerlerine hafiften esen bir vantilatör yoksa gövdeleri güçlenmeden zayıf olarak uzuyorlar.
d) ısı konusu 250w ile yaşıyorsan bunu, içerdeki havanın tahliyesi düzgün değil demektir. ısı 26 dereceyi geçmeyecek.
e) o ışık 4 çiçeğe yetmez zaten. o ışığın kaldıracağı çiçek sayısı 1-2 dir.
f) günlüğü verdiğim su, gübre olarak tuttum. yani 3 günde bir bazan 2 günde bir veriler girdim. Bunu her ekimde yaparım. istersen kendini pro gör. Bitkinin bir sonraki adımını bilmek, beklentini karşılamıyorsa nerde eksiklikler yaptığını görmen açısından düzenli not tutmak, en azından haftada bir resim çekmek önemli.

acit dedi ki...

Selam JointCan,

Ice o lator yapsak mı ne dersin ? Hem sana konu çıkmış olur hem de bizler aydınlanırız.

Adsız dedi ki...

Yanlışlıkla olmuş başkanım silersen sevinirim, çok teşekkür ederim.

JointCan dedi ki...

Kim uğraşır onla ya boşver

Adsız dedi ki...

24 de devam ediyorum. sen blogda 21. günde 18/6 ya geçin demişsin. fakat benim çiçekler senin resimdekiler kadar olmadılar daha henuz 3-4 yapraktalar fakat topragı falan değiştirince ve gübreye başlayınca hızlandılar biraz. yani 18 6 ya daha sonra geçsem olurmu_? suan 25inci günde falanlar

JointCan dedi ki...

o 21 gün meselesi normal gelişim gösteren çiçekler için geçerli... sende eğer bir sıkıntı oluşmuşsa daha çok santim hesabı git derim. blogu haftalık resimlerine bak... 18/6 seviyesine geldiğinde geçersin.

Adsız dedi ki...

şimdi hocam senide meşgul ediyoruz ama, benim yetiştirme ortamım 80x100 3 adet bitkim var ortamın yüksekliği biraz sorun şu an herşey yolunda gidiyor
fakat bitkiyi kıssa tutmam lazım bunun için ne yapsamm . elimdekiler regular tohum ve su an 3 dal boy atmış durumdalar şu an bir topping yapmam gerekir mi acaba yani scrog yapmak istiyorum eger erkek çıkarsa sokup atarım diyorum ama scrog için bile once bi dal topping yapmalımıyım. elimdeki çiçek maxicansativa ymış nasıl yapıyım ne yapıyım bi yol göster

JointCan dedi ki...

Topping yapma SCROG yap. Scrog konusunu oku hiç zor bir olay değil. Mexican Sativa ise ne diye erkeğini sökecen... niye normal tohum aldın feminized almadın madem çiftleştirmeyecen..

Adsız dedi ki...

Selam,

Aynı odada yetişen 3 farklı bitkim var.Üçünün de hasat süreleri birbirinden farklı;

Hawaiian snow - 12 hafta

Super Silver Haze - 10 - 11 hafta

Strawberry Haze - 10 hafta

Bu durumda; hasat süresi uzun olanı erken çiçeklenmeye başlatmak mı yoksa diğer iki bitkinin 1 hafta daha gelişme evresinde tutmak mantıklı olur?Ya da ortada buluşup, erken hasat verecek bitkileri 3-4 gün daha 18/6'da tutmak riskli olur mu?

Neden 3 farklı bitki yetiştiriyorsun sorusuna verecek cevabım yok:)

Teşekkürler

JointCan dedi ki...

bir hafta daha gelişme döneminde dursunlar sonra beraberce çiçeklenmeye sok. erken hasat olanları alır diğerleri ile yola devam edersin.

ahmet büyüksilker dedi ki...

usta kullanmadığım buzdolabına bi sistem kurmak istiyorum yalnızca 600 watt florasan ve gübre kullansam sonuç alırmıyım ayrıca havalandırma için ne yapabilirim

JointCan dedi ki...

umarım bu senin gerçek adın soyadın deyildir. Öyleyse mesaj at sileyim. İkincisi o dolapta tek çiçek olur. Tek çiçek içinde 250w yeter... havalandırma için delik açacaksın arka üstten birde içeriye hava girişi alttan...

Adsız dedi ki...

hermafrodit çalışması nasıl gidiyor hocam?

Adsız dedi ki...

merhaba siparis verdigim organik bitki besinleri elime ulasti biosevia grow ve bio thrive bloom temin ettim.on onbes gundur buyuttugum bitkileri 250w hps altinda tutuyorum
birinci sorum elimde 2 adet t5 florosan var akvaryum icin 25w lik ve bir adet buyuk 80w cfl ampullerden var.sadece 250w hps altinda buyutuyorum.su an sizin bitkilerinizden kucukler sanirim bazi eksiklikleri oldu bu yuzden bir kac konuda nacizane tecrubelerinizden faydalanmak icin soru soracaktim.
birincisi siz olsaydiniz yaklasik 120w a tekabul eden cfl isiklari da takviye etmeli miyim.
ikincisi surekli canim sikiliyor ilk kez buyutuyorum ve tohum siparis etmedim bir yildir elimde biraz tohum birikmisti onlardan kullandim.organik besinde kullanmamamdan dolayi 24 saat isik vermeme ragmen boylari kusa fakat cok sik gur kucuk yapraklari var sizinkiler gibi masallahi artik olabilir mi kullandigim besinler ile
yaklasik 7lt lik saksilarda bir bitki buyutuyorum sizce bu yeterli gelmez mi buyumesi icin
ortam sicakligini sabit 24-26 arasi tutabiliyorum fakat nem 40 ile 60 arasinda degisiyor sizce canli bitkiler nem konusunda ne kadar hassas olduklarindan bahsettiniz bu buyumeleri icin sorun olur mu
bir de bitki besinlerinin uzerinde ne kadar oldugu yazmiyor sizin de paylasmis bulundugunuz sema da 1 lt ye 2ml ile baslayin dedigini okudum ben de kapagin beste biri kadar besini karistirdim su ile inanilmaz boya gibi su sapsari oldu sizce kullandigim besinlerin bu bitki icin uygun mudur buyuturmu
gunde ortalama 10 saat ders calismak zorunda oldugum bi zamanda cok kafama takiliyor buradan bana yardimci olursaniz size minnettar olurum.
reflektor olarak aldigim galvanizli sarkit ki bos yere ona para vermisim buyuk de bisi cok isiniyor ben de aynalari kalin plastik yarim daire kestigim kovaya yapistirdim
eger isterseniz resimlerini cekip gorsel olarak size sunmak isterim yazdiklarinizi ezberledim nerede ise ama burda milletin derdi bunlar olmasi gerekirken sanirim daha ucuk seyler ben biraz isin tecrube kazanma kismindayim sizin gibi bende ilk seferde tohum siparis etmedim su an benim icin buyumeleri saplanti haline geldi hps lamba salviana bu yesil kutulu diye aldim ama iyi sanirim 250w benim icin ideal su an isik 20 cm mesafede var ve 3-5 cm mesafeden yatay duran ampule surekli fan ufluyor sicaklik sabit 25 de kaliyor nem makinesine gerek duymuyorum akvaryumun icinde sise ile su koyunca artiyor hele isitici kullaninca sabit 99 bile oluyor ama iyi degilmis
roll it up sitesinde gordugum deepwater hidro yontemi icin hidroton aldim sizinle paylasmak isterim ph konusu kafama cok takilmakta yeltenemiyorum

captain dedi ki...

selam dostum. autoflowering bitkilerden klonlama yapmak mümkün mü ?
cevabın için şimdiden teşekkürler.

JointCan dedi ki...

Hayır

JointCan dedi ki...

Babacım ne yaptığını sen anlamışsın ama şu bir sayfa şey anlatmışsın ne tip bir sisteme sahipsin hiç anlamış değilim.
250w 2 çiçek için üstü yok
gübre blogda anlattım
nem: blogda anlattım
normal tohumlara auto saksıları olmaz blogu oku
Blogu adım adım uygula. sorun yaşamazsın

Adsız dedi ki...

jc selam ben biara cam önünde yetiştiriyodum hattırlarsın, bizim burda growshop açılmış gittim ordan 190 liraya set aldım.
250w mh, 250 w hps .
kıyafet dolabımı boşalttım kahverengi yerlerine aliminyum folyo kapladım. dier yerleri beyaz zaten. bitane white widow feminize tohumu patlattım. plastik bardağın altını deldim ıslak toprağın içine gömdüm tohumu sistemi almam bir iki gün geciktiği için 1-2 gün camın önünde durdu.
sonra aldım ışığı reflektörü balans malans kurdum.ışığı gömleklerin asıldığı demire astım yalenız biraz uzak kaldı 60-70 cm mesafe var bitkiyle arasında, çokmu?
fena büyümüyo ama büyüyo. resimde atıcaktımda telefonun kamerası bozuk.
şimdi sorum şu.
ne zaman gübre vermeye başlıcam ?
15 litrelik saksıya ne zaman alıcam ?
15ltrelik saksıya almadan önce ne bilm 3-5 litrelik başka bir saksıya almam gerekiyormu,
plastik bardak içinde büyümeye daha ne kdr devam etmesi lazım kaç sandim oluncaya kadar yani ?
saygılar

JointCan dedi ki...

60 cm çok fazla. 35 e indirebilirsin.
beş parmak uzunluunda 3-4 çift yaprak açtığında büyük saksıya aktarabilirsin.
gübre 2 haftalık olduğunda vermeye başla

Adsız dedi ki...

yukarıdaki cevaba ek olarak; tohumu ektiğin bardak şeffafsa bardağın çevresini bir şekilde kapatmanı öneririm.Kökler ışık sevmiyor; toprağın altında yetişmelerinin bir nedeni var:)

Ayrıca 250w altında tek bitki yetiştireceksen ve dolabının hacmi kaldırıyorsa daha büyük bir saksı daha büyük bir bitki ve daha bol hasat anlamına geliyor.

Adsız dedi ki...

cevaplar için teşekkür ederim, yannız anlamadığım; bitki beş parmak boyuna gelincemi 15litrelik saksıya alıyim yoksa yapraklar 5 parmak boya gelincemi
bide resimlerini çektim ;
yorumlarinizdan once boyleydi:

http://i.hizliresim.com/eX6kzo.jpg
http://i.hizliresim.com/wb6DoY.jpg
http://i.hizliresim.com/KdB3VZ.jpg

simdiki teskilat soyle:

http://i.hizliresim.com/e5y7OM.jpg
http://i.hizliresim.com/xAz7l7.jpg

buarada yandaki ufakta yaptigim test ; ayni zamanda ektim ufak olan camin onunde buyudu dieri isik altinda.

bunlarda zoomlu:

http://i.hizliresim.com/x9NoB9.jpg
http://i.hizliresim.com/KqvMX3.jpg
http://i.hizliresim.com/wMDpM6.jpg
http://i.hizliresim.com/eQ2BdA.jpg

buarada ucundaki tohum hala duruyo bu boya geldi soyle ufledim, az cektim fln cikmadi sikintimi?
saoluuun

Adsız dedi ki...

chatten engellenıyorum sebebini öğrenebilirmiyim.yeni üyelik alıyorum girer girmez banlanıyorum

JointCan dedi ki...

o toprakların kurumamasına özen göster. balçıkta olmasınlar. zaten bardağın şeffaf. bardağı sarsın kökler ama o plastik bardağı alüminyumla kapla ki güneş görmesin kökler yeğenim. kökler bardağa yayılınca al büyük saksıya. ayrıca ışık çok yüksek 35 cm indir

JointCan dedi ki...

peki kim olduğunu nasıl bileyim nickin ne

Adsız dedi ki...

Selam ilk flush yaptıktan sonra 12/12 düzeninde ışığa mı çıkarayım yoksa 12 saat karanlık mı ?

JointCan dedi ki...

ışığın altında devam. flush konusunu bir daha oku

Adsız dedi ki...

1. Gün flush, 1 gün bekle, 2. Flush, 3-4 gün bekle (ışık açık) iyice toprak çeksin suyunu. Sonra ver zifir karanlığı (fanlar nem makinası çalışacak)… güzel olur J

Eğer tembelliğe kaçıp son 1,5 hafta sadece temiz su vererek ve en azından bir sefer tamamen fluslayarak yani yıkayarak temizlememişseniz (azınıza sıçim o zaman bu kadar ne anlattırıyorsunuz :) ) içtiğiniz cigaranın külü siyah bir hal alır (tam 0.57'de resmini görürsünüz ne kadar fark olduğunu)...

Gördügün gibi bloğunu okudum hatta engellenir diye yedeğini bile aldım :) Aslında hydrocuyum grow box kurmama rağmen yazın 2-3 saat direkt gunes gören (gerisi bol aydınlık) bir balkonda yılda 2 ad hydro yapıyorum ve bitiremiyorum. hasat dehşet olunca grow box kullanma ihtiyacı hissetmedim, neyse bu süreçte de 10lt potlara klon denemeleri yapıp atarım 3-5 tane, nedense (bu kadar uzun yazma sebebim, seversin bu yorumu) o yılın en güzel sigarası hiçbir zaman hydrodan çıkmaz topraktan çıkar . bu kıs deneme üretimimden sonra (hermofrodid olmuştu ilki ve growboxtan taşmıştı deyim yerindeyse) ikinci kez grow box kullandım (90 w cree led ve 2x45 watt 6500k cfl desteğiyle) w.w. ve silver h. yaptım çiçeklenmenin ilk 3 haftasında big bud, sonraki 3 haftasında Nirvana , son iki haftasında ripen kullandım (ilk 6 haftada ana besinler dışında sensyzm. rhino skin, urtica, canazym.....kullanıldı. ripen zamanı başka bir sey katılmadı) su an görüntü harika fistüller %80 civari kehribar oldu( 12/12 surecinde 8 haftadayız) hala yenileri çıkıyor ,tricomlara gelince %60 opak (dumanlı) %35 parlak %5 ise kehribar oldu bugün flush başlayıp 1 hafta içinde de keseceğim 1- 2 ay sonra ilk deneme sürüsünün yorumunu yazarım . Bu blok bana çok şey kattı bilesin :)

JointCan dedi ki...

afiyet bal olsun paşam :)

kilos molos dedi ki...

çiçeklenme için booster kullanan warmı?
Warsa ne kullandınız gözle görülür fark yaşadınız mı?
Ben çok baktım forumlardan var bi kaç fikrim de sizlerinde bilgisi warsa öğrenmek isterim.
Saygılar

Adsız dedi ki...

Ben evde orta halli bir üretim yapacağım. Burada koçtaş torflarda humus katkılı yazıyor acaba sorun olur mu?

JointCan dedi ki...

Bio Bloom al. Fark tabiki var.

JointCan dedi ki...

olmaz

Adsız dedi ki...

la sorun olacak buda sorumu şimdi ustayı ırakasız etme

Adsız dedi ki...

chat odasından ban ı kaldırabilir misin psychething nick im

Adsız dedi ki...

bi benim soruma cevap vermediniz

Adsız dedi ki...

bende dişi ww tohum var bunu torbacı sigarasından çıkan erkek tohumlar ile polenlesem ww hangi kalitede tohum veriri teşekkürler

JointCan dedi ki...

Neymiş ki senin sorun?

JointCan dedi ki...

Boklu derenin biraz üstü bir şey olur.

JointCan dedi ki...

kaldırıldı

Adsız dedi ki...

adamım chat odasında banlıyım sanırım, nickim: mutenn

JointCan dedi ki...

açıldı

Adsız dedi ki...

autoflowering kızım için ne zaman biothrive grow vermeye başlayabilirim? ve yarım doz mu vermeliyim nasıl ayarlayım?

JointCan dedi ki...

beyaz pistiller çıkmaya başlayınca. tam doz olarak verirsin. neticede artık filiz değil kaldırır tam dozu.

Adsız dedi ki...

teşekkür ederim. sitede gerçekten çok faydalı bilgiler var, sizde çok yardımcı oluyorsunuz. sayenizde ilk ekimimi sorunsuz bir şekilde atlatıcam gibi:) birkaç sorum var umarım sıkmıyorumdur:)
-bu gübre setini kullanabilir miyiz? http://toprakvesu.com/products/BioSevia-2%27li-Set.html
-arkasında yazan 2.5ml, 5ml gibi sayılar 1 litre için kullancağımız miktar mı? ve gübreli sulama yaparken ne kadar su vermeliyim? fazla gübreli su verip yakmak istemiyorum kızımı. ve sulama yaptıktan sonra kalan gübreli suyu ne şekilde muhafaza etmeliyim?

JointCan dedi ki...

O gübreyi tanımıyorum
Evet litre olması lazım. Sadece ABD de galon hesabı yapılıyor sanırım.
Sulama kısmını soru cevap konusundan okuyabilirsin. Kolay gelsin paşam.

Adsız dedi ki...

eyvallah saolasın. 1 litre su ile kaç kere sulama yapıyorsun peki, onu sormaya çalışmıştım:)

Adsız dedi ki...

chat odasinda banliyim; nickim r00ts

apa_333 dedi ki...

Dostum gübresi suya karıştırdıktan sonra bitkiye vermelisin.Birdahaki sulamaya kadar beklersen bozulur, deneyimden sabit.

apa_333 dedi ki...

Advanced Nutrients Voodoo Juice hakkında bilgisi olan varmı? BioRoot Plus Köklendiric ve Advanced Nutrients Voodoo Juice aynı işimi görüyor, voodoo juice almayı düşünüyorum faydalı bakteriler filan ama yanında bioroot da mı alsam diyorum. aynı işi görüyor ve köklenmeyi arttırıyorsa voodoo juice alcam.

JointCan dedi ki...

Biri organik diğeri hormon... Ben bioroot veriyorum!

Adsız dedi ki...

selamlar herkeze

jc nin tabiriyle bd 3 tane kızım var 1.5 hafta kadar oldu 400w isikta 50cm uzaklıkta 60nemle torf a ekmiştim ortamda fan ve havalandirmada var kendime marangozdan aldığım çitalarla 100cm-150cm-200cm boylarında bir growroom yaptım biraz buyuk ama domates ve biberde yetiştiriyorum fakat bunları bi arkadaşım balkonunda ekmişti ışık eksikliğinden boya gitmişler kırılmak üzereyken aldım yapraklarda stresten bi sararma oldu halada devam ediyor 6.5-7ph lı su kullanıyorum sence gübreye baslamalımıyım yoksa toparlanmalarını bekliyim mi

bir sorum daha var oda herkeze, yurt dışından tohum sıparıs ettim hızlı gonderı yanı 10 euroluk gonderıyle ıstedım fakat yaklaşık 18 gun oldu siparıs eden arkadaşlar assaga yukarı kac günde getırtmısler bi bilgi rıca ediyorum

gozum yollarda kaldı=)

sevgiler

JointCan dedi ki...

çiçekleri öyle anlatırsan anlaşılmaz.
REsim
Isı
Işık
Nem
Saksı kaç lt
Torfun ne
Gübrelerin neler
Bunları yazacaksın. Tohum konusunda ise gelir merak etme.

Adsız dedi ki...

merhaba,
ben karanlık dönemde yetiştirme dolabını tamamen karanlık tutamıyorum, dolaba az da olsa ışık sızması sorun yaratır mı?

Adsız dedi ki...

selam =) doktor gibisin abi resmen sana guvenıp girdim bu işe sagolasın..

*ısı 26-28 stabil
*ışık 400w mh
*nem 55-60larda
*saksı 20lt
*torf lıght
*gübre (General Hydroponics Flora Serisi 3'lü Set)

http://hizliresim.com/KZ0W5a

buda resim abi henüz başlamadım gübreye bu arada

sevgiler

JointCan dedi ki...

Olur. Bitki uyku moduna girmekte zorlanır. Bu da uykudaki gelişimini engeller.

JointCan dedi ki...

Vantilatör essin 24 saat sürekli.. gövdenin güçlenmesi lazım. Çok incelip boya veriyorsa ışık kaynağına çok uzak kaliyor demektir. Bir bambı çıbıhla destek verebilirsin incitmeden :) Kolay gelsin...

Adsız dedi ki...

aynen ole yaptım suan ayakta duruyor kuvvetlendı vantilatör 24 saat acık sence gubrenın zamanımı yok beklemelimi.

Adsız dedi ki...

Tamamen karanlık ortam sağlamak için hava deliklerini kapatmam gerekiyor. 1 tane AF çiçek yetiştiriyorum, hava deliklerini kapatayım mı? Birde flush yapılırken aşırı sulama yaptığımız için bitkinin yaprakları sarkmaz mı?

JointCan dedi ki...

Işığı gündüz açıp gece kapatabilir bu şekilde karanlık ortamı sağlayabilirsin. veyahutta fanın çıkışına bir sistem yaparak boru ile uzatırsın dolayısı ile o fanlardan içeriye ışık sızmaz. İçeriye hava verecek delikler içinde tam tersi, içerde kalan kısımdan kısa alüminyumboru uzatarak ışığın içeriye işlemesine engel olursun.
Flush yaptığında alttan suyu akacak. saksıda su birikmeyecek ki aşırı sulama olsun.

JointCan dedi ki...

Gerek yok bir hafta sonra vermeye başlarsın yarım doz her sulamada artırırsın.. taki normal doz verene kadar

Adsız dedi ki...

Teşekkürler dostum ışığı zaten geceleri kapatıyorum fakat düzensiz uyuyan bir insan olduğum için kaçta yattığım belli olmuyor, haliyle ışık gecenin bir saati açılabiliyor. Ve dün gece sanırım korkunç birşey yaptım, 2 haftalık kızıma 500ml suya 1ml'ye yakın biothrive grow verdim, kızıma birşey olur mu? :/

Adsız dedi ki...

Ekleme, kızım AF critical cheese ve ilk defa dün akşam gübre verdim, onda da fazla vermişim sanırım. Kızım şu an 3.haftasına girmiş bulunmakta ve 3. Hafta için 10 Lt'ye 15ml biothrive kullanın diyor gübreden çıkan kağıt zamazingosunda

Adsız dedi ki...

tessekurler abi adamsin....

nw dedi ki...

selamlar kardeşim,öncelikle eline sağlık.birkaç sorum olacak.
Dolap ölçüleri 180-120-50 cm.
400 HPS
nem makinesi ve vantilatör var.gübre BioThrive grow ve bloom aldım.
saksılarım 20 lt değil.o kadar büyük saksıya koymayı düşünmüyorum.max 4 saksı yapacam.
sorunum ise şu.
oda içinde olduğu için havalandırmam yok.dolap sürekli kapalı duruyor ışık açıkken.ışık kapalı olduğunda havalandırıyorum.
sıcaklık 40 dereceye kadar çıktığı oldu dolap kapalıyken.
ısıyı düşüremiyorum bir türlü.
ısıyı düşürmek için alternatif bir yol var mı?
yoksa sürekli bir cooltube mü çalışacak?dışarıdan hava sirkülasyonu mecbur mu ısının düşmesi için?
teşekkürler şimdiden..

Adsız dedi ki...

abi son bi sorum olucak cok cahilce olabilir ama yardımına ihiyacim var
gübre olayı bloom çiçeklenme ok
grow gelişme oda ok
micro ne zaman biraz mantık ve senin siteden öğrendiklerimle bloom yani çiceklenmde nitrojen hiç yok ama gelişmedede cok var yani diycegim oki
microyla growu karıştırarak mi vermeliyim ?

Adsız dedi ki...

http://i.hizliresim.com/wzbX2R.jpg
doğru anladıysam 10 litre için 15 ml kullancam yani 1 litreye 1.5 ml dimi? yanlış yapmamak için soruyorum çok önemli bir konu çünkü. AF çiçekler için de aynı miktar galiba?
4. ve 5. haftada aynı zamanda bloom kullanın diyor, bunu öneriyor musun?

JointCan dedi ki...

E tamam doğru veriyorsun.

JointCan dedi ki...

Isı max 26 (kısa süreli 29 a kadar çıkabilir) minimum 21. üstü bitkiyi yakar. bi bok olmaz ondan.
evet hava sirkülasyonu şart. 7 gün 24 saat
ısıyı düşürmenin de cooltube, güçlü fandan ve güzel sirkülasyondan başka çaresi yok. Ayrıca yaza doğru indoor akıllı işi değil.

JointCan dedi ki...

yaw görende roket bilimi sanar. Grow çiçeklenmeye geçene kadar verecen. Bloom çiçeklenmeye girdikten sonra vermeye başlayacan. Micro enzimleri istersen her gübrelemede verirsin. tabiki karıştırarak verecen.

Adsız dedi ki...

pek mevsimi değil ama indoora grişecem.fakat olay şu.Bez dolap içerisinde balkonda yetiştirecem.tamamen ışık yalıtımı yaparak dolaba.
1.Dışarıdaki hava sıcaklığı gece düşeceği için,lambayı gece açıp sabah katmak mantıklı olur mu?
2.Havalandırma için 1 adet kanal tipi fan ve 1 vantilatör yeter mi? (lamba 400 watt HPS)
max 4 çiçekle yürüyecem.
3.Lamba 400 watt HPS olduğu için;balkonda da olsa,gece de açsam ve havalandırma da 7/24 açık olsa yine dolap içi cehenneme döner mi??
şimdiden teşekkür,kafanız açılmasın!

JointCan dedi ki...

gündüz güneş altında dolap içerisine ışık sızmamasını sağlayacaksan, güneş ışığından dolabın içi cehenneme dönmesini engelleyebileceksen (ki 26 derece max), gece serinlediğinde 19 derecenin altında düşmesini engelleyeceksen her türlü olur. Fan ışık meselesini ise bu bağlamda test edeceksin. O fan yeterli olurmu olmazmı afaki bir şey söylemek olmaz. sen test edeceksin ve sürekli takip edeceksin...

Adsız dedi ki...

selam,
ben AF kızımla lst ve sonrasında scrog gitmeyi düşünüyorum fakat lst tekniğinde bazı yerleri anlamadım :)
1- http://i.hizliresim.com/wbzyjG.jpg lst'nin ilk adımını uyguladıktan sonra kızım bu hale geldi, bundan sonrasına kafam basmadı.
2- http://i.hizliresim.com/Kg3X4N.jpg burda işaretlediğim büyük yaprakları keseyim mi? alt dalları kapatıyorlar sanki?
3- bu resimde elimle eğdiğim gibi bükmeye devam ediyorum galiba? sonra uzadıkca tekrar aynı şekilde mi? eğmek için ne kadar uzamasını beklemeliyim?
biraz çok soru sordum farkındayım :D vermiş olduğun cevaplar için teşekkür ediyorum, güzel kafalar yaşaman dileğiyle

Adsız dedi ki...

eyvallah müdür cevapların için.sen yetkili bir arkadaşa benziyon:))deneyecez,ama azimliyiz.yapacaz.

JointCan dedi ki...

Yetkili? :)

JointCan dedi ki...

hayır çiçeklenmeye girmeden budama yapma.
ve evet ne kadar eğmek istersen büyüdükçe o kadar eğebilir daha fazla ışık görmesini sağlayarak dallandırıp budaklandırırsın. bitki geliştikçe görürsün. saksın çok ufak.

yandan carkli dedi ki...

abi selam

sayende bişiler yapmaya başladım
ama bikaç sorum olucak sana

1m-1.5m-2m ebatlarında growroom yaptım 3 tane bd 3 tanede orj tohum mum var 6 adet yani
400w mh lambam nemım fanım ok dir

1-fan ısıgı sallıyor acaba sorun olurmu
2-resimlerdeki saksı yerlesımı doğrumu yoksa farklı bişiyle daha ıyı verim alırmıyım yerim müsait sence scroga gerek varmi
3-bd tohumlari 2hafta once dıkmıstım orjler yeni geldi acaba bdleri yenı tohumlar 3 haftalık olana kadar 18/6ya sokmasam sorun olurmu
4-benim cicekler 2 haftada seninkilerin bi haftalilk haline zor geldi siteye harfiyen uyuyorum ama sadece ışık 50-55 cmde duruyor yoksa sıcaklık 30 lara çıkıyor sebebi buysa cooltube alıcam sende almalımıyım havalandırmam var ama onumuz yaz bi sure sonra oda kesmıycek sanırım ..

http://hizliresim.com/ey7kWN
http://hizliresim.com/wO1j6z
http://hizliresim.com/Kdy9YL
http://hizliresim.com/xJoj0B
http://hizliresim.com/wv1qd6


simdiden tessekurler

JointCan dedi ki...

a) sallanmasından bişi olmaz
b) eğer beni dinleyeceksen o üç tane boklu dereyi at. sadece üçü kalsın. emin ol diğer üçünün alacağı ışığı kzanacaklarından ve yer açılacağından daha fazla verim, kalite ve hasat alacaksın. sktret boklu dereyi.
c) lamba 35cm en fazla mesafe olsun. ve evet yaz geliyor ısıyı düşürmen şart 26 derece ışık açıkken kapalıyken 21 derece.
kolay gelsin

Adsız dedi ki...

Selamlar JC üstad,

2 ww kızım var 1m2 alanımda
1000w mh altındalar 1. haftaları bitti maşallahları var ellerinden öperler :)
şimdi 5lt saksıdalar 18/6'ya geçişle birlikte 26 lt saksılara alıcam ikisinide.
Scrog için Topping mi tavsiye edersin Fimming mi? Topping WW'nin zaten enine genişleyen bir tür olması dolayısıyla daha mantıklı geliyor bana, 4e ayırırsam iksinide işin içinden çıkamam diye korkuyorum. bir de tam zamanı 3-4. yapraklar çıktığındadır değil mi emin olmak isterim?
Kolay gelsin üstad


Adsız dedi ki...

abi Chatroll nick'im d3dde chat odasına bağlanamıyorum ban mı yedim acaba :/

Adsız dedi ki...

bir grow kitabında lst yöntemini uygularken yana yatırdığımız dalın toprağa bakan yapraklarını kesebileceğimizi söylüyor. çiçeklenme başlamadan yaprak kesmek doğru olur mu?

JointCan dedi ki...

KEsmemekte fayda var. Bırak isterse kurusun düşsün.

Adsız dedi ki...

selam dostum. bir defa hasat aldığımız bitkinin toprağını tekrar kullanmamız mümkünmüdür? benim toprak biobizz all mix ve torf karışımı(%50-50) bir haftaya kadar kesmiş olacam çiçekleri.

Adsız dedi ki...

Çiçeklenmeye girdikten sonra kesilebilir mi?
Birde yazın hava çok sıcak oluyor, balkonda/bahçede o sıcak havalarda cannabis yetişir mi

JointCan dedi ki...

mümkün. çok iyi flush yaparsan olur nasıl yapacağın blogda var

JointCan dedi ki...

o zaman kesilir zaten.
e tabi nisan sonu da geliyor havalar serin deyilse mis gibide olur. komşular görmeyecekse.

Adsız dedi ki...

Otomatik çiçeklenenler için budama diyorlar bu doğru mu? Çiçeğin kısıtlı zamanı olduğu için zor toparlıyormuş. Kızıma zarar vermek istemiyorum ne yapmalıyım

JointCan dedi ki...

budanmaz. bazı büyük türleri var onlar budanabilir.

Adsız dedi ki...

İyi geceler jc, cfl altında yetiştiriyorum ışık açık olduğunda sıcaklık 26 C, nem %60. Işığı kapattığım zaman sıcaklığı 21 C'de sabit tutabiliyorum fakat nem %90lara fırlıyor. Haftaya çiçeklenme dönemine gircek ve sömekler çıkmaya başladıkça küflenmesinden korkuyorum. Küfün geri dönüşü yok bildiğim kadarıyla bu yüzden tüm hasatı mahvetmek istemem. Nemi nasıl düşürebilirim. Şimdiden teşekkürler (fan kullanmıyorum)

JointCan dedi ki...

ışık kapalıyken (veya açıkken) içerdeki havayı dışarıya üfleyen fanların ya yoktur ya da yetersizdir. Ayrıca fanın yoksa alacan, varsa hiç (7/24) kapatmayacağını unutma!

Adsız dedi ki...

Ve gübre ile bir sorum var;arkada mesela 10ml/10lt yazıyor. Belirtilen ölçeklere göre yarım litre suya 0.5ml gübre kullanmam gerekirken ben 1ml gübre veriyorum. Bir sorun olur mu. Kızım auto, 4.haftasında, gübre biothrive grow & bloom

JointCan dedi ki...

1 lt ye 1ml verecen. eczaneden plastik şırınga alırsan üzerinde ölçekleri var onun.

Adsız dedi ki...

o zaman su miktarını mı artırayım yoksa gübre miktarını mı azaltayım? yarım litre su yetiyor çünkü

JointCan dedi ki...

ayarlayabiliyorsan yarım litreye yarım ml suyu azaltabilirsin. yoksa artan suyu atarsın.

Adsız dedi ki...

Eyvallah hocam tüm bu süreçte çok yardımcı olduğun için teşekkürler. Şu auto çiçeklerde gelişme dönemi gübresine gerek yok demişti nirvanaseeds, senin düşüncenin nedir?

JointCan dedi ki...

ilk fistülleri görene kadar sen ver genede..

Adsız dedi ki...

Dostum öncelikle eline sağlık gerçekten çok faydalı bir blog hazırlamışın. Ben grow işine yeni girdim ve sormak istediğim bikaç şey var. Tohumları toprağa alalı 4-5 gün oldu. Birisi erken çatlamıştı, birisi geç çatladı falan aynı anda ekmedim yani tek tek geçirdim toprağa ve ilk 1-2 gün sistemim hazır değildi. Camın önüne koyarak günde bikaç saat güneş almalarını sağlayabilmiştim. Şu an sistemim hazır fakat bazı sorunlarım var. 400w mh kullanıyorum. mh fazla ısı üretmez denildiği halde benim gerçekten ısı sorunum var. Dolabın kapağı 3-4 saat kapalı durduğu zaman ısı 34 dereceye falan yükseliyor ve bitkilerin üzerinde oluşan ısı daha fazla oluyor haliyle. Fanlar sürekli çalışıyor, vantilatörü timera bağladım yarım saat çalışıp 15 dk duruyordu fakat şu an sürekli çalıştırmaya başladım. Resimde görünen büyük fan dışarıya üflüyor. Diğer iki küçük pc fanı da içeriye üflüyor. (bunları değiştircem pek işe yaramıyolar.) Nem makinem eksik, nem makinesi başta almamıştım zaten nemli bir bölgede yaşadığım için, ama almaya karar verdim çünkü içerisi ısındığı gibi hava da kuruyor. Sürekli %55-65 arası olan nem dolapta %35-40 a düşüyor. (bunu hiç anlayamadım zaten buhar halindeki su nasıl daha fazla ısınınca yok olur da hava kurur ki?) Mh da böyle ısı sorunu çekiyosam hps ye geçince napıcam hiç bilmiyorum. Bitkiler sence şu an sağlıklı mı? Bir de bunları ne zaman saksıya almam gerekecek? 5 tanesi lsd türü birisi cheese. Resimde 2 tane zayıf görünen var onların ikisi de geç çatladı üç ya da dördüncü günleri. Birisi kafasındaki tohumu bugün düşürdü, diğeri de düşürmek üzere diye düşünüyorum.

http://hizliresim.com/7m2QMa
http://hizliresim.com/8nmXZd
http://hizliresim.com/O2JaM3

JointCan dedi ki...

sevgili kardeşim, bende düzeneğinde içeriye hava üfleyen fanları görmeye çalışıyorum. pc fanları içeriye üflüyor ama hemen altındaki büyük fan o havayı emip dışarı üflüyor.
1- 400w için o pc fanları yetersiz kalır içeri üflemede, ama yinede onları tabana almak zorundasun. tavanda kalacak olan dışarı hava üfleyen büyük fandır. o fan yetersiz kalıyorsa ki, yaz sezonu geldiği için yetersizde kalacaktır Cooltube artı sessiz fan edinmende fayda var.
2- anladığım kadarı ile boklu dere tohumların. unutma o ışık altında en fazla 4 çiçek kalacak şekilde hasadı tamamla
3- Fan ve vantilatörler 7/24 çalışacak
4- nem makinasız olmaz. e nem nereye gdiyor diyorsun ortamdaki havayı çekip alan fanın yokmu... işte o işe yarıyor.
5- HPS de daha fazla ısınacak ortalık 26 dereceyi geçme kısa süreli olursa 29 a kadar çıkabilirsin.

Adsız dedi ki...

Aynı fandan birtane daha alıp alta taksam nasıl olur sence? cooltube biraz pahalı geldi. başka ne alternatif olabilir?

Adsız dedi ki...

bu arada bokludere değil tohumlar 5 tanesi LSD, birisi Cheese.

JointCan dedi ki...

Benle değil ısıyla pazarlık yapacaksın. Yani ısıyı düşür de nasıl düşürürsen düşür!

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 296   Yeni› En yeni»

Yorum Gönder

 
;